£OED GEMERKT" EEN SUCCES TEGEN DIEFSTAL Het oude Rome wordt één groot museum geen Voorlichting veiligheid over vrede en taak NCO" ïbeiders in dansk worden paaid met apefruits en ld iilesa: „Ik wil gewoon weer vakbondswerk doen" HTERGRONDfiekbeCoimmtZATERDAG 15 JANUARI 1983 PAGINA 7 De Nationale Commissie Voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssa menwerking (NCO), die in 1970 in het leven werd ge roepen om de Nederlandse bevolking voor te lichten over de Derde Wereldpro blematiek, kwam vorig jaar hevig in botsing met de toenmalige minister van ontwikkelingssamen werking, Van Dijk. De be windsman constateerde een aantal grote gebreken in het werken van de NCO. Tegelijkertijd werd in een rapport van het we tenschappelijk bureau van de VVD gesteld, dat de NCO vooral linksgerichte actievoerders zou steuen. Na een hoop politiek ge krakeel en langdurige dis cussies tussen het ministe rie en de voorlichtings- commisie stapte de laatste op. Men wilde zich niet naar de verlangens van de minister schikken. Minis ter Van Dijk en zijn opvol ger, minister Eegje Schoo, hebben een nieuwe NCO benoemd, die wel aan de strengere richtlijnen wil voldoen. De voorzitter van deze vernieuwde NCO is ex-PvdA Tweede Kamer lid Hein Roethof. INTER „Goed ge- J', de proef waarbij J hun postcode en ,,n waardevolle spul- iihnen graveren, lijkt ejorslaand succes te gorden. In Deventer Jdraait, is in drie nen tijd slechts één ;ji 7600 deelnemende een beroofd, terwijl gerende 70% van de ![ing in die periode ^raken moest incas- ije Poerink, regionaal coördinator voorkoming mis drijven bij de Rijkspolitie Zwolle, heeft deze cijfers giste ren desgevraagd verstrekt. Een woordvoerder van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven bevestigt, dat de eventuele gevolgen van „Goedgemerkt" op landelijke schaal ingrijpend kunnen zijn. De gemeente Den Haag heeft besloten ook aan „Goedge merkt" mee te gaan doen. De proef in Deventer startte half oktober. De mensen in Deventer en omgeving konden (en kunnen) een gratis gra- veerset aanvragen om hun naam en postcode in hun waardevolle artikelen, zoals radio's, antiek, tv's, en derge lijke, te graveren en diefstal zo minder aantrekkelijk te ma ken. Een goed zichtbare stic ker (ook gratis), die meldt dat de bewoners/eigenaars mee doen met „Goed gemerkt", moet dieven afschrikken. „Goed gemerkt" moet niet al leen de diefstallen afremmen, maar ook zorgen voor het sneller terugvinden van gesto len goederen er worden lij sten bijgehouden en „een stuk bewustwording" bij de mensen kweken. Het heeft ook als effect ook dat dieven niet zo snel zullen stelen bij mensen die met de actie mee doen. Het gegraveerde is te verwijderen, maar, niet zonder beschadiging", aldus de heer Jonge Poerink. Nu zijn er zo'n 7600 gezinnen in Deventer en omgeving die meedoen aan „Goed gemerkt" en dat is ongeveer 30% van de plaatselijke bevolking. Jonge Poerink noemt dat een goeie score, „gezien de korte tijd en de moeite die de mensen er toch voor moeten doen. En met extra (gunstige) publiciteit als gevolg van (voorlopige) re sultaten neemt het aantal deel nemers natuurlijk ook toe". „We zijn zeer tevreden, maar je moet niet te vroeg hoera roepen. De uitslag van de „slachtoffer-enquête", die be langrijker is, moet afgewacht worden. Die enquête, door het NIPO en in samenwerking met het Wetenschappelijk On derzoek en Documentatie Cen trum, is nu aan de gang en de resultaten worden op 1 juni bekendgemaakt", zo meldt hij. Bewuster Jonge Poerink zwakt „het suc ces" van de proef wat af door te melden dat de mensen die meedoen, eerder dan de ande ren, maatregelen nemen om inbraken te voorkomen. „Ze zijn bewuster in het voorko men van inbraken. Het is ver heugend dat de mensen bereid blijken te zijn om zelf iets te gen de criminaliteit te doen". Dat het systeem werkt, was al in de Verenigde Staten geble ken. „Maar daar is een aantal proeven toch mislukt", aldus K.V. Blits van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrij ven. „Ze hebben fouten ge maakt door niet genoeg te doen aan helingbestrijding of publiciteit. Ook kwam het voor dat in sommige staten mensen hun paspoortnummer konden opgeven en in andere hun rijbewijs- of verzekerings nummer. Dat kan natuurlijk niet, er moet in het hele land één soort nummer moet zijn". De Skandinavische landen en Engeland zijn overigens ook met het systeem bezig. Blits vindt de resultaten in De venter ook verheugend, maar is bang dat de criminelen an dere mensen gaan opzoeken. Om dat te voorkomen zou ie dereen dus mee moeten doen. „We moeten dan ook oppassen dat er geen verschuiving plaatsvindt naar bijvoorbeeld het stelen van meer auto's". Ondanks dat denkt Blits dat het netto-effect van het sy steem beslist positief zal zijn. Fietsen Het hangt van de enquêtere sultaten af, of het systeem op 1 januari 1984 in het hele land ingevoerd wordt. Behalve dat er een (duidelijke) afname van het aantal inbraken bij de mensen met postcode en huis adres op de goederen moet zijn, moeten er ook genoeg mensen meedoen. Blits denkt aan 40% van de bevolking in een half jaar en hij neemt aan dat Deventer dat wel zal ha len. Een soort uitvloeisel van de actie „Goedgemerkt" is het op fietsen graveren van postcode en adres van de eigenaar. De Twentse gemeente Rijssen is daar onlangs mee begonnen en veel andere gemeenten heb ben al belangstelling getoond. Den Haag en Leiden denken na over eventuele invoering. In het ruim 20.000 inwoners tellende Rijssen hebben 7000 mensen in zeer korte tijd gere ageerd op de actie, die ook een succes lijkt te gaan worden. MARTIN VOORN ei exclusief vraagge- aiat Guardian-verslag- pT Hella Piek afgelo- Jonderdag had met ^alesa verklaarde de 'gvan Solidariteit dat ;)stbesloten was weer ijjdswerk te gaan doen, ;el kreeg hij gisteren |t: directie van de Le- ,,eepswerf in Gdansk ((iestemming weer aan gfk te gaan. Walesa be- j) zichzelf in dit inter view als een „man van vre de", maar voegde eraan toe dat hij in ieder geval niet van plan is lid te worden van de nieuwe vakbond die twee weken geleden op de werf was opgericht in plaats van het verboden vakver bond Solidariteit. Walesa verklaarde zich ech ter ook een tegenstander van een boycot van de nieu we vakbonden, waartoe door sommige radicale activisten van Solidariteit was opge roepen. Een boycot, zei hij „zou in strijd zijn met mijn geloof in pluralisme. Ik ben een voorstander van concur rentie". Walesa benadrukte nog eens dat hij een verzoe ning nodig achtte. Hij zei dat hij zichzelf ziet als een „dienaar van de mensen". Ik wil gewoon weer vakbonds werk doen", zei hij, beamend dat hij natuurlijk niet wist hoeveel mensen hem nog als hun dienaar wilden hebben. Over de manier waarop hij zijn vakbondsactiviteiten wilde hervatten, wilde Wale sa zich niet uitlaten. Niets in het gesprek wees er ech ter op dat hij bereid is tot een compromis ten aanzien van de principes, die Solida riteit in 1980 en 1981 naar vo ren heeft gebracht. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De toerist die in het jaar 2.000 Rome be zoekt, zal het oude stads centrum als één groot museum aantreffen. Het gemeentebestuur van de Italiaanse hoofdstad wil binnen twintig jaar het gehele gebied vanwaaruit destijds consuls en keizers het enorme Romeinse wereldrijk regeerden, herschapen in een groot archeologisch park. Het gaat om het gebied tussen het Venezia-plein, via het Fo rum Romanum en het Colos seum, tot ver achter de Ther men van Caracalla. Nu lopen er de drukste verkeerswegen van Rome doorheen, geflan keerd door een schat aan ruï nes, die zichtbaar lijden onder de uitlaatgassen en het moto- rengeweld. In de nabije toe komst wordt dat dus anders, en zal de bezoeker in alle rust en stite kunnen slenteren over de oorspronkelijke stra ten en pleinen en langs de restanten van al die oude ge bouwen en zuilen, die een be langrijke rol speelden in de tijd dat Rome nog de baas was over een rijk van Nijmegen tot Jeruzalem. „Cultureel centrum" Romeinse politici spreken over de Italiaanse hoofdstad als „het cultureel centrum van Europa en van de we reld". De plannen zijn er dus; alleen de lires ontbreken nog. Volgens de eerste schattingen kan het hele project miljarden guldens gaan kosten. Dat be drag kan de stad alleen na tuurlijk nooit opbrengen. Vol- dictator Mussolini, die van het balkon van zijn plein op het Venezia-plein uit wilde kun nen zien op het Colosseum, een kilometer verder. Hon derden woningen en een schat aan oud-Romeinse ruï nes werden in 1931 aan deze weg opgeofferd. Maar wie weet welke geheimen er nog onder het asfalt begraven lig gen. De Via dei Fori Imperiali, die van het Colosseum (op de ach tergrond) naar de Piaza Venenzia loopt, is nu nog een drukke verkeersader. Over een aantal jaren zal deze weg zijn afgelo- ten en onderdeel zijn van het „archeologische park" in het hart van Rome. gens de Romeinse burgemees ter ligt hier een taak voor de provincie en de nationale overheid, die er allemaal ge baat bij zullen zijn als Rome zijn „grandeur" terugkrijgt. Archeologie als kijkspel De eerste vijftien jaar zou de aandacht moeten worden ge concentreerd op het gebied tussen het Venezia-plein en het Colosseum. Hier bevinden zich de „fori imperiali", met het Forum Romanum als kern en daarnaast de andere fora die er door latere heer sers (Caesar, Nerva, Trajanus en Augustus) aan zijn toege voegd. De meeste toeristen kennen alleen het Forum Ro manum en het Palatinum, als compacte archeologische een heid. Maar aan de overzijde van de nabij gelegen ver keersweg, de Via dei Fori Im periali, liggen de andere fora, verborgen onder parkjes, stra ten en parkeerplaatsen. In maart gaat de operatie van start met de opgravingen van het forum van Trajanus en dat van Nerva, die samen vijf jaar zullen vergen. Tijdens deze massale grondwerken zal het publiek zeker niet uit de buurt worden gehouden. Inte gendeel, speciaal opgerichte ballustrades en loopbruggen zorgen er voor, dat de geïnte resseerden de archeologische verrichtingen van boven kun nen volgen. De loopbruggen worden voorzien van maquet tes en borden met tekst en uitleg, die voortdurend zullen worden aangepast aan de stand van zaken beneden. Ar cheologie als kijkspel dus. In de volgende fase, gepland voor de tweede helft van de jaren tachtig, zal de Via dei Fori Imperiali, de weg die ar cheologisch Rome het meeste kwaad heeft gedaan, worden opgeheven en van de kaart worden geveegd. De weg is een creatie van de fascistische Afsluiten van wegen Dit onderdeel van de plannen zal de meest voeten in de aar de hebben, want tot nog toe is geen enkel gemeentebestuur er in gelsaagd deze weg af te sluiten. De auto blijft altijd sterker. Archeologen dringen al jaren op sluiting aan om de monumenten voor verder verval te behoeden, maar te vergeefs. Het sluiten van we gen gaat het Romeinse stads bestuur trouwens helemaal slecht af, want sinds de oorlog is alleen een klein stukje weg aan de noordkant van het Co losseum afgesloten. In de laatste fase zal het ge bied van de fora samenge voegd worden met het arche ologische gebied rond de Thermen van Carracala, ten zuiden van het Colosseum. De „Operazione Fori" zoals de ontwikkeling van het giganti sche park voorlopig wordt ge noemd, betekent werk voor honderden archeologen over een periode van vijftien tot twintig jaar. Ze zullen bij hun werk voortdurend op de vin gers worden gekeken niet al leen door de mensen op de ballustrades boven hen, maar door de gehele wereld. En te recht vindt men in Rome, „want dit is het belangrijkste archeologische gebied dat er op de hele wereld te vinden CEES MANDERS Lech Walesa...de toegang tot de Leninscheepswerf werd hem gisteren ontzegd. hun belangen te vertegen woordigen. We moeten en we zullen een gedegen demonstra tie geven van een onafhanke lijke, zelfstandige vakbond", aldus de leider van de nieuwe werk te laten gaan, als arbei der en als concurrerende vak bondsleider. HELLA PICK The Guardi- gewoon een droom was ge weest, een drug, en dat geie- raal Jaruz'elski niets ancers had gedaan dan de mensen te rughalen naar de realiteit. Als Walesa aan het verleden beef vasthouden, zei Ciosek, lan zou hij niet veel meer zijn dan „een generaal zonder lege en zonder toekomst". Het heden en de toekomst, zo benad rikte hij, liggen bij de onafhanlelij- ke, autonome vakbonder die momenteel in de afzondeilijke fabrieken worden opgfficht om de oude vakbonden t( ver vangen. Lenin-scheepswerf Op de Lenin-scheepsweif van Gdansk en in de meesteande- re fabrieken had het vikver- bond Solidariteit, toen het nog was toegestaan, veel ei veel meer leden dan de indere vakbonden. Van de 13J00 ar beiders waren er mnstens 10.000 lid van Solidarieit. De nieuwe vakbond, die cfe enige van de hele scheepswerf moet worden, werd vorige maand geregistreerd. De vtorzitter van deze nieuwe bond, Krzysztof Skibicki, er zijn* af gevaardigden hadden een eer ste gesprek met de Westerse pers vlak voordat Wilesa be kendmaakte dat hij veer aan het werk wilde gaar. Ze zei den dat de nieuwe vacbond tot dusver 1500 leden hai geregis treerd. Maar ze varen vol „vertrouwen" dat zeventig tot tachtig procent van de arbei ders zien bij de nieuwe bond zou aansluiten. Walesa rea geerde op hun optinisme met de woorden: „Ze zjn gek. Ik geef ze geen enkele kans". De leiders van de rieuwe vak bond in Gdansk lijlen in ieder geval een stuk optimistischer dan de regering ii Warschau. Minister Ciosek schat dat hooguit zestig procent lid zal worden. Maar dif is voor de regering geen reden andere vakbonden toe te staan. Op de scheepswerf van Gdansk zijn directie en leiding van de nieuwe \akbond vast besloten manmoedig door te gaan. „We zulfen zeker in staat zijn om all< arbeiders en NCO-voorzitter H. Roethof. ministerie gebonden zijn, zijn niet waar. De minister mag advies geven over projecten die bijvoorbeeld in strijd zou den kunnen zijn met de Ne derlandse buitenlandse poli tiek. Maar de uiteindelijke be slissing blijft bij de NCO. Een ding wil ik nog wel kwijt: de NCO probeert meer dan voor heen te steunen op groepen met een brede maatschappelij ke achterban. Dat is goed, zo lang je de idealisten, de men sen met kennis en ervaring maar niet afstoot". Over de preciese koers die de NCO onder hem gaat volgen kan en wil Roethof niet veel zeggen. Maar over één contro versieel onderwerp heeft hij een duidelijke opvatting. In het verleden zijn voorstellen gedaan om van NCO-geld ook projecten over vrede, veilig heid en ontwapening te steu nen. Maar daar moet Roethof, evenals ex-minister Van Dijk en de huidige bewindsvrouwe Schoo niets van hebben. „Na tuurlijk zijn er grote raakvlak ken tussen het Derde Wereld probleem en de bewapening. Maar die raakvlakken zijn er ook op het terrein van de energie, de milieuzorg en ga zo maar door. De NCO moet zich richten op de ontwikkelingssa menwerking. Voorlichting over vrede en veiligheid hoort daarin niet thuis en kan dus geen hoofdtaak van de NCO zijn". Roethof erkent met een diepe zucht dat het tij de Derde We reldbeweging momenteel niet mee zit. Door de economische teruggang verschuift de aan dacht steeds meer van de moeilijkheden en noden in de arme landen naar de proble men van ons eigen land. Bo vendien zal de NCO, die jaar lijks zo'n twaalf miljoen gul den te besteden heeft, dit jaar bijna twee miljoen gulden moeten bezuinigen, waardoor lopende projecten in gevaar komen. „Over die bezuinigin gen is het laatse woord nog niet gesporken. We zullen die zaak nog een keer bij minister Schoo aankaarten. Wat die verminderde belangstelling betreft: het is heel begrijpelijk dat mensen die steeds moeten inleveren zich afvragen of het Ciosek, de minister iet vakbondszaken, deze week in een dat Solidariteit wel nodig om geld te blijven geven aan de Derde Wereld. Je kunt talloze argumenten aanvoeren waarom dat inder daad noodzakelijk is. Het be langrijkste feit blijft dat de kloof tussen arme en rijke lan den nog steeds heel groot is. Het zal moeilijk zijn, maar we moeten de mensen op die on aanvaardbare ongelijkheid blijven wijzen". JOS TIMMERS -'SK Alles is rus- de drie enorme Ki voor de Lenin- «werf van Gdansk. Iiisen werden in 1981 "idringen van Solida- ipgericht ter nage- nis van de arbei- vje bij de voedselrel- in 1970 om het leven en. Vlak achter de D, binnen de hek- an de scheepswerf, ien ontwerp-zomer- dat de havenarbei- let goedkope lenin- in de overheid kun- Dpen. ^'terrein van de scheeps- 4pen enkele administra- rachten te sjouwen met Ob en zeldzame grape- Pe alomtegenwoordige wordt onderbroken en Juidsprekers klinkt een '(tem, die rhetorisch 't>f er iemand is die zich r geleden had kunnen |len dat de normalise- <{snel zou gaan. Enkele n daarvoor had een van 4cteuren van de werf em gezegd: „De stern- lier is goed. Iedereen hard. De verdiensten >g. De orderportefeuille r Er zijn extra consump- telen te koop en de ar- hebben geaccepteerd fjls gebeurd. En hoe dan zijn vooral geïnteres- n een hogere levens- Ird, niet in politiek". We plaats waar in 1980 iteit werd geboren. Op "tek hadden vele Polen gericht als bakermat nieuwe toekomst. Nu verboden, maar uit de anonimiteit flatgebouw in een van de havenstad gekomen en heeft nu toe tevergeefs bij gemeld om zijn elektriciën te hervat vakbond, Skibicki. Als lid van de partij en de officiële vak bond op de scheepswerf was hij duidelijk nooit in de verlei ding gekomen om lid te wor den van Solidariteit. Hij geeft toe dat het misschien wel „dapper" van hem was om de nieuwe vakbond op te zetten, maar voegt eraan toe dat hij „absoluut geen onaangenaam heden" heeft ondervonden van zijn collega's sinds hij met zijn nieuwe werk is begonnen. Afdoende remedie De directeur van de scheeps werf, Byszard Goluch, bena drukt keer op keer dat econo mische hervormingen gekop peld aan een hogere levens standaard een afdoende reme die zijn tegen de strijdlust van de arbeiders. De salarissen op de scheepswerf zijn sinds 1980 meer dan verdubbeld en zul len dit jaar met nog eens twin tig procent stijgen. Hij denkt dat het mogelijk is om goede wil te kopen met grapefruits, betere huisvesting en con sumptieartikelen die nu nog op de bon of schaars zijn. Hij is daar erg eerlijk over: „Derge lijke privileges hebben bijge dragen tot het creëren van een goede stemming". Maar denken de arbeiders er ook zo over. Er werd mij geen gelegenheid geboden dit te tes ten door met hen te gaan pra ten. Maar er is een nog veel betere manier om er achter te komen hoe de arbeiders den ken: de autoriteiten hoeven Walesa alleen maar zijn zin te geven en hem weer aan het UTRECHT „De vol gende keer zetten we naambordjes neer" ver zuchtte ex-PvdA Tweede Kamerlid H. Roethof, toen hij als nieuwbakken voorzitter van de NCO het woord moest geven aan één van het dertigtal vol slagen onbekende mensen dat voor hem zat. In een van de zalen van Hotel Smits in het hartje van Utrecht leidde hij eerder deze week de eerste ver gadering van de nieuwe NCO. De secretaris van de vergadering, die al langer in het NCO-kringetje meedraait, ontpopte zich snel tot een bekwaam souffleur: „Dat is Zuidhof, hij daar is Bomhoff en het gaat over voorstel drie", fluisterde hij de voorzitter in het oor. „Ja, wat wil je", verzucht Roe thof, terugkijkend op die ver gadering. „Het zal nog wel even duren voordat ik alles weet en iedereen ken". Op de vraag waarom hij voor zitter is geworden van een om streden commissie als de NCO antwoordt Roethof: „Deze club is in het verleden vaak nega tief in de publiciteit geweest. Ik wil proberen de NCO nu eens positief in de aandacht te brengen. Dat is een grote uida- ging vor mij". Over de discussies die vooral vorig jaar rond de NCO zijn gevoerd wil Roethof niet veel zeggen. „Ik laat het verleden rusten. We hebben nu een nieuwe minister en we zullen goed met haar moeten samen werken. De verhalen dat wij met handen en voeten aan het

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7