Amerika eist in Genève ïe veel van Sovjet-Unie CFO: helft extra banen gaat naar trendvolgers Bezoek bisschoppen aan Rome nu beter voorbereid CDA-bestuur: voorwaarden aan handhaven van koppeling 1 Reagan probeert rumoer om Rostow te sussen xfNENLAND/BUITENLAND fieidae Qowumt ZATERDAG 15 JANUARI 1983 PAGINA -1 ielzucht na t drugs- laafde KHOLM Een agent heeft Izucht opgelopen na- hij door een drugs- ilaafde in een vin- was gebeten. De ;te keer dat zich een van geelzucht bij Zweedse politie deed was in 1979. korpsleiding heeft agenten gewaar- _wd dat bij het om- 'n met drugsverslaaf- het risico van een •rinfectie bestaat. Russen winkelen in de tijd van de baas MOSKOU Het Russische Politburo heeft opdracht gegeven de openingstijden van winkels te veranderen om te voorko men dat arbeiders weglopen van hun werk om boodschappen te doen. Dat heeft de Russische staatsradio bekendge maakt. Volgens het Politburo gaan er da gelijks duizenden man-uren verloren doordat arbeiders tijdens werktijd weglo pen om boodschappen te doen. De arbei ders doen dat omdat de winkels buiten werktijd gesloten zijn. Het Politiburo voert actie om de dalende produktiviteit in de industrie een halt toe te roepen. Po litiefunctionarissen zouden ook invallen uitvoeren in café's, kapperszalen en win kels, op zoek naar arbeiders die op hun werk horen te zijn. Leden CP willen Groene Partij vormen DEN HAAG Een groepering uit de Centrumpartij onder aanvoering van onder anderen drs. A. Vier ling, fractiemedewerker van die partij in de Tweede Kamer, wil de politieke arena betreden als zoge naamde Groene Partij, die zich vooral bezighoudt met milieukwesties. Men denkt in de eerste plaats aan het uitkomen met een lijst bij de eerstvolgende verkiezingen voor het Europees parlement. Voorlo pig zijn er problemen met de naamgeving: De Kies raad heeft de naam niet willen aanvaarden, omdat er al een partij met een vrijwel identieke naam is. Overwogen wordt nu tegen deze afwijziging in be roep te gaan bij de Raad van State. De andere partij met eenzelfde naam is van o.a. Bas de Gaay Fort man. Drs. Vierling meent de naam van Groene Par tij te kunnen claimen omdat zijn organisatie wel rechtspersoonlijkheid heeft en die van De Gaay Fortman nog niet toen deze zich aanmeldde. Vooral slaapkamer vaak te gehorig DELFT Bij veel nieuwbouw-een- gezinswoningen laat de geluidsisola tie van vooral slaapkamers veel te wensen over. Ze voldoen zelfs niet aan de wettelijk vereiste minimum- -normen, aldus de Nederlandse stichting Geluidhinder. Staatssecre taris Brokx wil echter controle-me tingen niet verplicht stellen, zoals de stichting wil. De oplossing voor bete re geluiddemping zou volgens hem moeten worden gezocht in toepas sing van andere bouwmethoden. Volgens de stichting Geluidhinder vindt controle op het ogenblik bijna alleen plaats op de bouwtekeningen, voordat de bouw begint. Kardinaal maakt lijst vermisten Argentinië bekend SAO PAULO De Braziliaanse kardinaal Paulo Everisto Arns gaat paus Johannus Paulus II maan dag een lijst geven met de namen van 7.791 mensen uit 27 landen die in Argentinië zijn ontvoerd sinds het huidige dictatoriale regime in 1976 aan de macht kwam. De vermisten zijn waarschijnlijk door het mi litaire regime vermoord. Het totale aantal vermisten kan volgens Arns wel op 15.000 worden geschat. En dan zijn er nog zo'n 5.000 Argentijnen die volgens de communiqués van het regime tijdens vuurgevechten zouden zijn gedood. De lijst is samengesteld door een mensenrechtenorganisatie die door de kardinaal is opgericht. Arns verwacht van het Vaticaan een dui delijke stellingname over het probleem van de vele duizenden vermisten in met name Argentinië. Maar ook in de rest van Zuid-Amerika zetelen veel mili taire dictators. Akzo stortte slib met arseen WEERT Akzo-Weert heeft gerui me tijd afvalslib met een te hoog ar- seengehalte gestort op het eigen be drijfsterrein en op de gemeentelijke stortplaats. Het arseengehalte beloopt 5 tot 875 milligram met kilo. Akzo had wel een vergunning voor het lo zen van afvalslib, maar wist volgens de woordvoerder van de gemeente Weert niet dat het afvalslib arseen zou bevatten. Het bedrijf is daar toe-- vallig achtergekomen. Akzo heeft zelf de gemeente Weert van een en ander op de hoogte gebracht. Direct gevaar voor de omwonenden van de stort plaats is er niet. iORMALIGE AMERIKAANSE ONDERHANDELAAR WARNKE: V e| al f3 ej (Van onze eparlemëntaire redactie) rN HAAG Het is ;er de Russen onmoge- j bij de ontwapenings- ^"prekingen in Genève •>e gaan op het „nul-op- Hvoorstel" van de Vere nde Staten. Volgens dit p(rstel zou de Sovjet- He al haar atoomraket- ej van het type SS-20, en SS-5 moeten ont- iidtelen, in ruil waar- 2cr de Navo zal afzien i het stationeren van nieuwe raketten in pt-Europa. Russen kunnen dit onmo- k aanvaarden omdat ze fmee geen enkele raket f* de middellange afstand Jen overhouden", zo zei jren de Amerikaan Paul linke, die ten tijde van pre nt Carter in Genève met Jovjet-Unie onderhandelde beperking van het aantal ^continentale raketten. nul-optie is geen begaan- weg", aldus Warnke. De ex-onderhandelaar was gis teren in de Tweede Kamer op uitnodiging van de kamercom missies voor Defensie en Bui tenlandse Zaken, die een hoor zitting organiseerden over het veiligheidsbeleid. Donderdag hadden de kamerleden de twee Navo-topmannen gene raal Rogers en secretaris-gene raal Luns ontvangen. Paul Warnke oefende kritiek uit op het Navo-besluit om 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa op te stellen. Volgens hem is er nauwelijks of geen militaire noodzaak om die nieuwe kruisraketten en Pershings te plaatsen, omdat er al tienduizend kernkoppen op Rusland gericht zijn. „En als er al nieuwe raketten no dig zouden zijn, dan zouden ze niet per se in Europa hoeven te staan", meende Warnke. „Immers, als de Navo een atoomraket naar Rusland zou willen afvuren, dan kan dat net zo goed vanuit de Verenig de Staten of vanaf een onder zeeër in de Atlantische Oceaan gebeuren als vanuit West-Eu ropa. De dreiging die van zo'n De voormalige Amerikaanse SALT-onderhandelaar Paul Warnke tijdens de hoorzitting in het gebouw van de Tweede Kamer. raket uitgaat blijft hetzelfde". voor onderhandelingen over Overigens erkende Warnke wederzijdse vermindering van wel dat het besluit om 572 middellange afstandswapens is nieuwe raketten in Europa te ontstaan. De nul-optie gaat plaatsen een politieke beteke- echter, zoals gezegd, naar nis heeft, waardoor een basis Warnkes mening te ver. Wel ziet de Amerikaan mogelijkhe den voor een „interim-over eenkomst" tussen de Amerika nen en de Russen. Volgens deze overeenkomst zou de Sovjet-Unie haar raketten van de types SS-4 en SS-5 onscha delijk moeten maken en slechts een deel van de SS-20's behoeven te ontmantelen. De Navo zou dan het besluit tot plaatsing van kruisraketten en Pershings moeten opschorten. Daarna moet er van Ameri kaanse zijde een nader voor stel tot wederzijdse wapenver mindering worden gedaan, waarbij vooral de interconti nentale raketten worden be trokken. Kolonel Jonathan Alford, on derdirecteur van het Londense International Institute for Strategie Studies, meent dat de reële bestedingen van de Navo-partners voor defensie per jaar met zes procent moe ten worden verhoogd. Dit zou ten goede moeten komen aan de conventionele verdediging van de Navo, met name aan de anti-tankverdediging. WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren geprobeerd de ongerustheid weg te nemen die bij een aantal bondgenoten is ontstaan over het ontslag van Eugene Rostow, de ex-directeur van de dienst voor wapenbeheersing en ontwapening. Hij ontkende dat in zijn regering verwarring heerst en zei dat de „gestroomlijnde" Amerikaanse onderhandelingsploeg klaar is om het overleg met de Sovjet-Unie te hervatten en een vermin dering van het aantal strategische wapens aan beide zijden tot stand te brengen. Een aantal bondgenoten denkt dat de onderhandelingen in Ge nève door het ontslag van Rostow en het aanstellen van de „ha vik" Kenneth Adelman (36) bemoeilijkt worden. Ook in Genève is teleurgesteld gereageerd op het ontslag van de 69-jarige Ros tow. Reagan heeft Rostow, die ontslagen werd omdat hij bij de be sprekingen over wapenvermindering in Genève „niet hard ge noeg" was, nu lid van de presidentiële adviescommissie voor buitenlandse inlichtingen gemaakt. Deze commissie speelt ech ter geen rol bij het bepalen van het regeringsbeleid. De onderhandelingen in Genève over de middellange afstands raketten in Europa zijn alleen maar in het voordeel van de Rus sen. Daarom moeten de VS de onderhandelingstafel verlaten. Dat staat in een rapport van het „Strategisch Instituut", een or ganisatie waaraan Amerikaanse oud-generaals en admiraals ver bonden zijn. Polders worden een provincie DEN HAAG De IJssel- meerpolders zullen vrijwel ze ker een aparte provincie wor den. De splitsing van Overijs sel in twee nieuwe provincies. Salland en Twente, is zo goed als zeker van de baan. Pre mier Lubbers deelde dit gister avond mee na afloop van de wekelijkse ministerraad. Lub bers zei verder dat de rijkso verheid remmend zal optreden op de vorming van gewesten „om geen afbreuk te doen aan het bestaande systeem van drie bestuurslagen". Wel is men van plan door te gaan met gemeentelijke herindelin gen. Huurders krijgen onderhoud cadeau WINTERSWIJK Bewoners van panden van een woning bouwvereniging in Winters wijk krijgen per complex on geveer zeshonderd gulden om groot of klein onderhoud te verrichten. Daarbij kan het gaan om bijvoorbeeld een nieuwe deur, een dakvenster of een pompschakelaar voor de centrale verwarming. Voor het geschenk aan de 3400 huurders is een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden uitgetrokken. Met dit cadeau wil de woningbouwvereniging zijn 75-jarig bestaan feestelijk luister bij zetten. Het aanbren gen van de voorzieningen wordt als werkgelegenheid sproject uitgevoerd. Tien tot vijftien werklozen zullen er negen maanden werk aan heb ben. Het geld wordt betaald uit de ruime reserve van de vereniging. Ijk slaat unt uit Tzamel- wede ÊECHT 's Rijks Munt in «jcht is van plan zich meer commercie te gaan rich- door bijzondere munten een groter publiek te pre- eren. Op het gebied van ikiingen en medailles zal de Nt gaan concurreren met 'Kculiere bedrijven. Dat H muntmeester ir. J. de gisteren aangekondigd op Ifl bijeenkomst ter gelegen- n van de verschijning van 'tpeciale muntset 1982. "ïspeciale muntset 1982 is '•van de uitgaven waarmee *iMunt eert groter publiek H>ereiken. Schattingen over aantal muntenverzame- in Nederland lopen uit- dvan honderd- tot zeshon- Iduizend. De muntset, 1981 in bet aanbod van |punt, is een serie gewone |)ten (van stuiver tot en I rijksdaalder) die niet in >op is geweest en in een jale verpakking aan de Jamelaar wordt aangebo- Tussen 1976 en 1980 nam van deze sets toe 15.000 tot 250.000. bedrijf heeft volgens de jtmeester een duidelijke iekstaak, zodat de winst Ie muntverkoop „zeer ge- zal zijn. Behalve de itset heeft de Munt sinds jaar ook de produktie en fjbutie van gouden duka- in eigen hand genomen, heen konden particulie- •f instellingen deze duka- itellen mits ze zelf het ligde goud leverden. |fndien gaat de Munt zich vrije markt begeven om voor medailles en pen- :n te verwerven. De pro- ie van onderscheidingen |t er al geruime tijd plaats. bedrijf tracht via eigen iten, opererend onder de „Dutch Mint", ook in 'uitenland vaste voet on- le grond te krijgen. Het ge Muntenkabinet wordt (breid tot een gratis toe- :elijk museum. DEN HAAG - Meer dan de helft van de 315 miljoen gulden die beschikbaar is voor herverdeling van werk in de collectieve sector (overheid en gesubsidieerde sectoren als welzijnswerk, gezondheidszorg, openbaar vervoer) gaat naar de gesubsidieerde sector. Dat plan staat volgens de CFO, de christelijke bond van over heidspersoneel en trendvolgers, in een brief die minis ter De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft gestuurd aan de bonden. De minister voert maandag voor de tweede maal overleg met de werkgevers en werknemers in deze sector. De 315 miljoen is het resultaat van het overleg dat minister Rietkerk van Binnenland se Zaken eerder heeft gevoerd met de bonden over de arbeids voorwaarden van het overheidspersoneel in 1983. Het bedrag is goed voor drie roostervrije dagen per ambtenaar of trendvolger, waardoor 5000 nieuwe banen geschapen zouden kunnen wor den. In het overleg van maandag zal de minister voorstellen doen over de verdeling van het geld dat naar de trendvolgende secto.r gaat over de verschillende deelsectoren zoals welzijn, be jaardenzorg, gezondheidszorg en openbaar vervoer. De CFO verwacht dat er als gevolg van de arbeidstijdverkorting ongeveer 3000 extra banen onder de trendvolgers bij komen. „We hopen dat die komen in de sectoren waar de meeste knel punten zijn, zoals bij voorbeeld de gezinszorg", aldus de CFO. Daartegenover staat echter de tendens van teruglopende werk gelegenheid in de trendvolgende sector, zo blijkt uit de brief van minister De Koning. Hij vindt in de welzijnssector een vermin dering van het aantal arbeidsplaatsen onontkoombaar. De gezinszorg zal met zo'n 2000 tot 2500 arbeidsplaatsen moeten inkrimpen. Bij de bejaardenoorden zullen naar schatting 400 tot 600 banen verdwijnen. In het bibliotheekwerk, het sociaal-cultu reel werk, het internaatswerk en de kunsten zullen tussen de 2500 en 3500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Particuliere kinderbe scherming, reclassering en rechthulp zullen het met 250 tot 400 banen minder moeten doen. In de sector dagverblijven en ge zinsvervangende tehuizen is voor dit jaar nog een uitbreiding met 500 tot 750 arbeidsplaatsen voorzien. In de intramurale ge zondheidszorg wordt een toename verwacht van het aantal ar beidsplaatsen van tussen de 500 en 1000. Ook in de gezondheids zorg buiten de ziekenhuismuren wordt nog een kleine uitbrei ding verwacht (tussen 250 en 750 arbeidsplaatsen). In de overige sectoren van de gezondheidszorg (onder meer ambulancever voer en preventieve gezondheidszorg) wordt een toename ver wacht van 500 tot 1000 arbeidsplaatsen. flit 215 HET AL TS' HARD- BB voor de rechter De Franse filmster Brigitte Bardot is voor de rechter gedaagd door een bloemiste, die zich door BB belasterd voelde. Bardot had de bloemiste voor een misdadigster en kattenmoordenares uitge maakt. Echter: niet de bloemiste had een kat de schedel ingeslagen, maar haar zoon. Brigitte loopt hier arm in arm met haar advocaat Dreyfus naar de rechtszaal. BB blijft vechten voor de dieren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sociale uitkeringen moeten ge koppeld blijven aan de ontwikkeling van de lo nen. Meer dan vroeger zullen de lonen en de so ciale lasten echter afge stemd moeten worden op DEN HAAG De elf Ne derlandse bisschoppen vertrekken zondag naar Rome, waar ze volgende week hun vijfjaarlijkse bezoek aan de paus afleg gen. Het ad limina-bezoek is het verplichte bezoek aan de graven van de apostelen Petrus en Pau lus en tegelijk aan de paus als diens opvolger, als te ken van verbondenheid met de paus en andere bisschoppen. Daarbij is het gebruikelijk dat zij rap port uitbregen over de si tuatie in de afzonderlijke bisdommen en de kerk provincie. Van het vorig bezoek in 1977 is vooral de toespraak van de paus bijgebleven, zo zei kardi naal Willebrands vorige maand tot de Diocesane Pasto rale Raad. Hij doelde daarmee op de algemeen als donder preek ervaren rede van paus Paulus VI, die aangaf op wel ke terreinen er in de Neder landse kerkprovincie orde op zaken gesteld moest worden. De bisschoppen reageerden daar toen verdeeld op. Bisschop Gijsen van Roer mond zei dat „de paus voor alles wilde bemoedigen en sterken. Over zaken die hem smartten, sprak hij heel open maar tegelijk bood hij uitzicht uit moeilijkheden. Hij wilde niet pessimistisch zijn". Volgens bisschop Zwartkruis was „de toon van de toespraak pessimistischer dan wij hadden gehoopt en sprak er niet de bemoediging en bevestiging uit waarop wij, na zoveel ja ren, hadden gehoopt". Paus Paulus stelde toen dat de Nederlandse kerkprovincie haar katholieke identiteit zal weten terug te vinden in het geloof, beleefd in zijn volheid en zuiverheid. Hij hield de bis schoppen hun verantwoorde lijkheid voor, sprak de hoop uit dat de inspanningen van de bisschoppen om de katechese haar echt katholiek gezicht te rug te geven, zo spoedig moge lijk met succes bekroond zou den worden, en spoorde de bisschoppen aan de biechttra- ditie in ere te herstellen. Ten slotte verlangde hij dat de bis schoppen op korte termijn ac tie zouden ondernemen om de priesterroepingen te stimule ren en de opleidingen aan te Kardinaal Willebrands ver wacht dat het komende bezoek nuttig zal zijn, zowel de ont moeting met de paus als met de departementen en congre gaties. „De zaak is beter voor bereid en ligt beter dan een aantal jaren geleden". Sinds de begin 1980 in Rome gehouden Bijzondere Synode van de Nederlandse bisschop pen zijn twee commissies inge steld: de ene om de plaats van de pastorale werk(st)ers te re gelen, de tweede voor de prie steropleidingen. Deze twee on derwerpen zullen in Rome ze ker aan de orde komen. Waar schijnlijk zullen de bisschop pen gezamenlijk met de con gregatie van de clerus en de congregatie van de leken spre ken over het rapport „de plaats en laak van de pastorale werker", aldus Willebrands. Een derde punt, de machte loosheid van het bisschoppen college als gevolg van de on derlinge verdeeldheid, is voor een deel opgelost doordat overeenkomstig de besluiten van de synode er vier hulp bisschoppen (twee in Utrecht, een in Roermond en een in Rotterdam) ziin benoemd, ter wijl het bisdom Den Bosch binnenkort ook een hulpbis schop krijgt De afzonderlijke rapporten, die de bisschoppen over hun diocees in Rome hebben inge diend, zijn niet van tevoren bekend gemaakt. Kardinaal Willebrands weet niet over welke andere informatie men in Rome beschikt. Er zal infor matie komen via de nuntia tuur, die serieus genomen wordt, en er zullen brieven zijn, die in kwaliteit zeer ver schillen. de ontwikkeling van de arbeidsproductiviteit. Óp die manier kan voorko men worden dat bedrijfs- rendementen verder wor den uitgehold en het fi nancieringstekort stijgt. Wordt bij de loonontwik keling geen acht geslagen op deze factoren, dan valt niet meer te ontkomen aan ontkoppeling of moet worden gekozen voor een geleide loonpolitiek. Dat standpunt heeft het be stuur van het CDA neergelegd in een ontwerp-resolutie die zaterdag 5 februari door de partijraad wordt behandeld. Het CDA-bestuur steunt hier mee de belangrijkste conclu- - sies uit een recente nota van het wetenschappelijk bureau van de partij over de herstruc turering van de sociale zeker heid. Bij die herstructurering wif het CDA uitgaan van een ba sisuitkering van 70 procent van het netto-minimumloon met een aanvulling tot 100 procent voor alleenverdieners. Bijstand moet een minimum voorziening worden die is af gestemd op de minimale kos ten van bestaan. Het „opeten van de eigen woning" kan daarbij worden voorkomert door een verhoging van de vermogensvrijstelling in de bijstand, meent het CDA-be stuur. In het nieuwe stelsel moet ruimte blijven voor aanvullen de vrijwillige regelingen per onderneming, bedrijfstak of op individueel niveau. Een ver nieuwd stelsel van sociale voorzieningen met persoonlij ke uitkeringen noopt volgens het CDA-bestuur echter tot herziening van het belasting stelsel, zodat daarin meer dan thans rekening gehouden wordt met draagkrachtverho- gende of -verlagende effecten van de leefsituatie van belas tingplichtigen, zoals onder scheid tussen één- en tweever dieners.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5