Salariskorting nog maar topje van ijsberg aan ombuigingen Tweede-taal- onderwijs Terwesten-basis school even uniek als kwetsbaar ZATERDAG 15 JANUARI 1983 ONDERWIJS GAAT BEWOGEN JAAR TEGEMOET iar Hindoestaanse jon- klimmen op een stoel jinelen wat in de kast. Iff rouw geeft Turkse les in hun eigen taal. in andere tafel gaat de findse leerkracht ge- Hoor met les. Onderwijl Kinderen door de klas, 'samen sommen en spe lt voor elkaar. Gehurkt vloer corrigeert een haar rekensommen aan d van het antwoorden- 'in de Turkse, Marokkaanse, rnse en Hindoestaanse kin- 1 deze ordelijke chaos, laat ^iden door de bezoeker bij [d die uitleg krijgt over taalonderwijs van „boven- f J- Lina (56), hoofd van de 1 en basisschool Terwesten aagse Schilderswijk, jar jaar terug vertelde een jispecteur ons dat we de riften en de regels, het 'en de officiële didactiek j naleven", vertelt de heer joen ben ik voor een van de gaan staan. Zoals dat vroe- zei ik: „Jongens en meis- llemaal je pen in de hand". *en. Stilte. Toen vroeg ik de ■ur: „Wat moet ik nu doen?" jsde wat en sindsdien heb- pem niet meer gezien". trste leerste Turk die nog pas t geleden op de Terwes- >1 kwam, werd door de ïn op handen gedragen. Te- jfdig zijn het juist de paar '(Nederlandse kinderen, die l tussen de bijna driehon- Irlingen die uit het buiten- hien. Die ommekeer heeft |der slag of stoot plaatsge- gelmatig als het aantal bui- ie kinderen is toegenomen, de Nederlandse ouders hun fi van school gehaald. Daar-' dween ook de ouderpartici- j> de Terwestenschooldie dere scholen tot voorbeeld liend. Daarbij ontvluchtten jre leerkrachten een voor jschool, want zeker in die aren kwam het reguliere tjs danig in het gedrang fissen met acht verschillen- maliteiten en leeftijden, was de maatschappelijk die het contact tussen en buitenlandse ouders (nderhouden. Nieuw waren eerste lichting taak- of (krachten om de Neder- perkracht van het taalpro- te verlossen. Een voor de iers, een voor de Turken, t" de Marokkanen. Zij gaven Pren, nog vers van de bui-, se steppen en woestijnen, hun moedertaal. Daarvoor i de klassen telkens opge- rorden, maar dat had het 1de gevolg, dat verspreid j gebouw (in de gangen we- ■R DEETMAN n door alle sectoren van het l'tder wijs veld, zoals dat vakjargon heet, gaat Drogen jaar tegemoet, zo rillen velen. Wie denkt st de salariskorting van ïbcent (die per 1 januari 3£aan) de grootste storm is zal bedrogen uitko- )e bewuste salariskor- »eft onlangs de zegen ?n kamermeerderheid ?n, omdat het de enige ii was om de onderwijs- rig sluitend te krijgen verlies van arbeids- P ^rwijsbonden hebben hun Icig verzet daartegen op jn uitlopen. Men was ge- i deze maatregel in elk ge- dit jaar te slikken. Vol- t zal de salariskorting ech- juw worden vastgesteld en |!ing zal door onderwijsmi- jbeetman weer door de Kamer moeten worden ge- >r dik in dat dat weer met |e „hommeles" gepaard zal nslotte zijn vier onderwijs wet voor niets afgelopen jr een week lang in staking KOV, ABOP, NGL, de fO en ook de PCO zullen zonder meer bij de verde rving" van het onderwijs jen. Nieuwe stakingsacties ^s door de bonden in het jcht gesteld. „Het water tot aan de lippen", zo ver- V KOV-voorzitter Van g de reactie van de bonden op de bezuinigingsdrift, die zich van dit kabinet heeft meester ge maakt. Dit jaar moet er maar liefst 820 miljoen gulden op de onder wijsbegroting worden bezuinigd, oplopend tot ruim één miljard in 1985. Tot nu toe heeft alle drukte zich voornamelijk geconcentreerd op de salariskorting van 1,85 procent, die als alternatief moest dienen voor bezuinigingsmaatregelen (die 3000 arbeidsplaatsen zouden hebben ge kost). In feite is de maatregel nog maar het topje van de ijsberg aan ombuigingen, die bij de behande ling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer (medio februari) geheel boven water komt drijven. Dan pas komen de maatregelen aan de orde die het merendeel van de 800 miljoen aan bezuinigingen moeten opleveren en die bovendien ruim 3000 arbeidsplaatsen in het onderwijs zullen gaan kosten. Na aftrek van de opbrengst van de sa lariskorting (278 miljoen) blijft er nog 540 miljoen te bezuinigen. Uit de toelichting op de onderwijsbe groting '83 blijkt dat minister Deet- man een fijne kam door alle secto ren van het onderwijs wil halen, teneinde dat bedrag bij elkaar te schrapen. De bewindsman heeft daarbij gekozen voor de aanpak van „overal een beetje minder". In totaal zullen er, naast de korting op de onderwijssalarissen, nog 34 an dere versoberingsmaatregelen in het onderwijs moeten worden door gevoerd. De beloofde studentende canen voor het hbo komen er niet, de cursus kantklossen in Wijdenes kan subsidie verder vergeten, min der uitbreiding van mo-opleidin- gen, schoolbegeleidingsdiensten en minder boventallige onderwijzers in het kleuter- en lager onderwijs. En zo liggen er nog 29 andere maatregelen in het verschiet. 5000 Banen minder Als gevolg daarvan zullen dit jaar 3.300 arbeidsplaatsen in het onder wijs verloren gaan. Dit verlies komt bovenop de 1900 arbeids plaatsen die toch al verdwijnen door vermindering van het aantal leerlingen in alle sectoren van het onderwijs. In totaal zal de werkge legenheid in '83 dus met ruim vijf duizend arbeidsplaatsen verminde ren. Het hele bezuinigingspakket van Deetman kan rekenen op massale weerstand van de onderwijsorgani saties. De bonden stellen zich op het standpunt dat verder kappen in het onderwijsbos niet alleen ten koste gaat van de werkgelegenheid maar ook van de kwaliteit in het onderwijs. Leraren en onderwijzers worden enerzijds geconfronteerd met de vernieuwingen die moeten worden doorgevoerd (invoering ba sisonderwijs en vernieuwingen in het voortgezet onderwijs). Ander zijds moet een en ander geschieden met een steeds krappere perso neelsbezetting. Het overleg over het bezuinigingspakket met de on- derwijscentrales is nog in volle gang. Het „veld" ziet de resultaten van dat overleg weinig hoopvol te gemoet. Weliswaar laat deze minis ter geen enkele gelegenheid voor bijgaan om te zeggen dat hij te al len tijde openstaat voor alternatie ven, maar het moet wel „boter bij de vis" zijn. Met andere woorden: Vorig jaar alom in den lande de monstraties tegen de plannen van Deetman. Boven Delft, rechts van boven naar beneden: Den Haag, Amsterdam en Leiden. Bij een verdere „afkalving" van het on derwijs zullen de bonden zich ze ker niet zonder meer neerleggen. als het te bezuinigen bedrag maar op tafel komt. Aangezien een ver dere salariskorting onbespreekbaar is geworden, zullen de 540 miljoen gulden aan bezuinigingen in elk geval hun tol aan werkgelegenheid eisen. In de begroting kondigt Deetman wel wat vage voornemens aan over herverdeling van werk in het onderwijs, maar daarvan wordt de eerste jaren niet al te veel effect verwacht. Vastberaden Minister Deetman is (anders dan destijds minister Pais in het eerste kabinet-Van Agt) vastberaden de ombuigingen, waartoe hij zich in het kabinet heeft verplicht, ook door te voeren. De fracties van VVD en CDA in de Tweede Kamer zullen zich, zo wordt algemeen ver wacht, bij de behandeling van de onderwijsbegroting in grote lijnen neerleggen bij de ombuigingen in het onderwijs. Te meer daar geen van de maatregelen echt diep snijdt, waardoor vermindering van de kwaliteit in het onderwijs maar moeilijk is aan te tonen. Voor een groot deel zijn de bezuinigingen ge vonden in afschaffing van allerlei extraatjes, beperking van verwor ven rechten, verscherping van for matieregelingen, verhoging van ei gen bijdragen en opheffing van „overbodige" lessen en cursussen. De onderwijsbonden zullen in toe nemende mate het gevoel krijgen dat zij moeten vechten tegen de bierkaai. Niettemin zullen zij pro beren te redden wat er te redden valt en dus kunnen de komende maanden de nodige acties van die zijde worden verwacht. Bovendien moet dit jaar de discussie losbarsten over de nu al beruchte HOS-nota, waarin minister Deetman zijn plan nen voor radicale herziening van de salarisstructuur in het onderwijs heeft ontvouwd. Ook daartegen hebben de bonden al de grootst mo gelijke bezwaren geuit. Al met al belooft het dus een weinig plezierig jaar te worden voor het onderwijs, waarin inhoudelijke discussies over bijvoorbeeld de vernieuwing van het onderwijs dreigen te worden overstemd door de problematiek van de „knip op de beurs". FRANS WEERTS Meester Lina: „Die onderwijs- inspecteur hebben we nooit meer gezien". Twee-eenheid gens ruimtegebrek) „allerlei groep jes eigen schooltje speelden", zoals Lina zegt. Het totaal-overzicht was weg; noch Lina als eerste ver antwoordelijke voor het onderwijs noch de leerkrachten wisten wie wat voor les gaf. Theorie Kortom, de Terwestenschool moest binnen een paar jaar tijd omscha kelen van „gewone" Nederlandse basisschool naar onderwijs met een groot brok tweede-taalonderwijs. Aan theorieën die een oplossing konden aandragen, bestond geen gebrek. Beheersing van de Nederlandse taal geeft minderheden niet direct de garantie tegen discriminatie en achterstelling. Het verschaft hun wel de mógelijkheid beter voor hun maatschappelijke belangen op te komen. Wanneer de opzet is dat buitenlanders zonder al te veel moeite deel gaan uitmaken van de samenleving, dan zullen zij zich in elk geval niet ongelukkig moeten voelen. Taalonderricht kan daartoe bijdragen, zeker wanneer het sa mengaat met het aanmoedigen van minderheden om hun eigen taal en cultuur, niet te verwaarlozen. Dat voorkomt toestanden waarin min derheden als het ware tussen twee culturen hangen. Buitenlanders die „verhollandsen" (het contact ver liezen met hun eigen bevolkings groep) of die in hun eigen milieu geïsoleerd raken. „Allemaal prachtig", zeggen de leerkrachten van de Terwesten school, „maar het zijn theorieën die uitgaan van ideale omstandighe den, die onze school in elk geval niet kent". Op de Terwestenschool is het onderwijs aan buitenlandse kinderen ontstaan uit de praktijk van acht jaar vallen en opstaan. Tweede-taalonderwijs niet op de gang, maar in de klas, gedurende de les. Meester Lina: „De Turkse, Suri naamse of Marokkaanse taakleer- kracht draait elke dag in de klassen een paar uur mee. Met de Neder landse leerkracht vormt hij een soort twee-eenheid, want beiden weten wat de ander voor les geeft, beiden leren van elkaar. Bovendien worden de klassen niet opgedeeld om de helft van de leerlingen op de gang bijles te geven. Integendeel, de leerlingen blijven in de klas waar ze door woord en gebaar, dat wil zeggen even spelenderwijs als op straat en de speelplaats, hun nieuwe taal leren. De kinderen zijn eikaars tolk, waarbij we het na tuurlijke gevoel dat kinderen voor taal hebben, uitbuiten. Buitenland se kinderen die wat langer in Ne derland zijn, helpen de nieuwko mers en de Nederlandse kinderen doen hetzelfde met de buitenlandse kinderen die al wat Nederlands kennen". In deze situatie geeft de school ook niveau-onderwijs. Daarbij krijgen leerlingen van verschillende klas sen samen bijvoorbeeld rekenon derwijs, omdat ze op hetzelfde ni veau staan. Het systeem blijkt te werken; de praktijk leert dat de buitenlandse kinderen zonder uit zondering redelijk Nederlands le ren. „Discriminatie hebben we hier nog nooit meegemaakt. De kinde ren accepteren elkaar volkomen. Natuurlijk hoor je wel eens, „Vuile nikker!", maar dat gaat onschuldig, daar zitten niet de ideeën van dis criminatie achter zoals dat bij oude ren het geval kan zijn". Ordeproblemen kent de school evenmin. Lina vermoedt dat dat heeft te maken met het doorbreken van de traditionele gezagsverhou dingen binnen de klas en doordat er een beroep op de kinderen ge daan wordt tijdens de les. „We zouden ook wel gek zijn om zo'n ongedwongen leerproces in de klas tegen te houden. Die kinderen moeten het natuurlijk niet hebben van een paar uurtjes aparte bijles van de Turkse meester. Want zeg nou zelf, moet je hun een paar we ken lang gedisciplineerd Neder landse les geven? Zou jij niet gek worden als je plotseling in een of andere ashram wekenlang Marok kaans moet leren?" Onmisbaar De taakleerkracht moet ook het contact tussen school en ouders on derhouden. De Terwestenschool geeft daar de voorkeur aan boven een maatschappelijk werker, omdat deze al gauw geremd wordt door beroepsgeheim. Bovendien kent de leerkracht behalve de taal, de cul tuur en het milieu van de ouders, ook de situatie van de school, de leerlingen en het team. De heer Lina benadrukt dat het onderwijs aan buitenlandse kinderen op de Terwestenschool afhankelijk is van de taakleerkrachten. „Toch krijgen zij van de overheid slechts het salaris van assistent-on derwijzer. Sterker nog, de overheid heeft het onzalige, absurde, krank-' zinnige idee gekregen om op het tweede-taalonderwijs, op deze men sen dus, te gaan bezuinigen. Als dat gebeurt kunnen we wel ophouden. We leven al niet meer met plannen en visies. We zien wel, we wachten tot augustus. Is er dan geen geld voor onze taakleerkrachten, dan tja, dan sturen we de kinderen mis schien wel de straat op". Buitenlandse kinderen op de Terwesten- basisschool in de Haagse Schilderswijk. De school werkt met een uniek systeem, „waarvan de klassieke leerkracht buikpijn krijgt, uitgeput raakt, 's nachts gillend wakker wordt. Het kost overuren en het vreet energie", zegt de heer Lina, hoofd van de school. „Het vereist jonge leerkrachten die niet hechten aan gezag en orde, maar die inventief en flexibel zijn. Alleen dank zij hun monniken- geduld lukt het kinderen, die kort daarvoor nog de geit moesten melken in de woestijn, toch redelijk Nederlands bij te brengen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25