Rai toont auto van de toekomst Faillissement ADM staat vast Zelf doen BON: Kabinet wil werklozen inzetten bij dijkophoging EXTRA OPTIMISME KEERT TERUG Walesa maandag weer naar Leninwerf W ereldlepradag m^T CcicUc Soutont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekorsdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank! N.V. Leiden. Diredeur-hootdredacteurl J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsUut.betaling),kwartaal /61,25, jaar 233,50. ■fP Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. L Zaterdag 15 januari 1983, 73e jaargang no. 22476 Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer zes graden. Wind uit west tot noordwest, aan de kust hard tot stormachtig. Weinig kans op sneeuw. Zondag: zon op: 08.41, onder: 16.59; hoog water Schev.: 04.04, 16.22; laag water: 00.06, 12.10. Uitreiking gouden harpen op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 20.10 uur Mounties als „Dikke vrienden". Morgen op Ned. I om 20.45 uur tv-spel „De geest van gras" en op Ned. II om 21.55 uur vrou wenpop in „Veronica House". Vanavond op BBC 2 om 0.40 uur Midnight-movie. podgewaande brgbeklimmer Iringlevend yTHMANDU De vori- maand op de Mount Eve- 5t spoorloos verdwenen Igische bergbeklimmer pn Bourgeois (44) is giste- (i gezond en wel in de Ne- Jese stad Kathmandu op doken. Benden hadden alle hoop twee weken geleden al op geven. Bourgeois, die last van hoofdpijnen had gekre- n omdat hij te snel omhoog was geklommen, viel op december 50 meter naar beneden en raakte (licht) ge- >nd. Hij daalde af en liep bijna drie dagen zonder eten. i 3 januari bereikte hij de Tibetaanse stad Shigal, waar een week als gast van een commune verbleef. Afge- )en donderdag werd hij naar de Nepalese grens ge acht en gisteren kwam hij in Kathmandu aan. Britse minister had probleempje LONDEN De Britse minister van werkgelegenheid, Norman Tebbit, heeft op een bijeenkomst^ met zakenlieden onthuld dat het drie maanden had geduurd voordat hij in een land met ruim drie mil joen werklozen iemand kon vinden die bereid was (tegen betaling) zijn tuinhek te repareren. De vakbewe ging liet deze sneer niet op zich zit ten. De voorzitter van de bond van mecaniciens, Terry Duffy, noemde de opmerking van de minister ridi cuul. „De mensen zoeken geen werk voor vijf minuten. Zij willen een echte baan. Trouwens, ze repa reren hun tuinhek gewoonlijk zelf". Wageningen ontwikkelt snellere stekmethode WAGENINGEN De vakgroep tuinbouw- plantenteelt van de Landbouwhogeschool Wageningen heeft een nieuwe methode ont wikkeld voor het stekken van planten. De methode levert een forse tijdwinst op, zodat veel zuiniger met energie kan worden omge gaan. Bij sommige planten is de tijd die de stek nodig heeft om wortel te schieten met bijna de helft teruggebracht. De methode moet echter nog voor de praktijk „gebruiks klaar" worden gemaakt. De nieuwe methode komt er in het kort op neer, dat de stekken enige tijd in het donker in plastic worden be waard bij een bepaalde temperatuur. Na het uitplanten in de zogenaamde stekbak vormt zich dan veel sneller een goed wortelstelsel. Goede resultasten zijn al geboekt bij chrysan ten, rozen en anjers en de potplant codiaeum. Hypotheekrente zakt verder AMSTERDAM De veria- ging van de officiële tarieven door de Nederlandsche Bank is in de richting van het pu bliek beginnen door te wer ken. Zo hebben de Nederland se levensverzekeringsmaat schappijen aangekondigd, dat zij maandag hun tarieven voor hypotheken verlagen met 0,3 pet. De basisrente komt daar mee op 8,2 pet. Deze basisrente geldt in het algemeen voor hy pothecaire leningen tot en met 75 pet van de executiewaarde of leningen met gemeentega rantie. Voetbal afgelast ZEIST De KNVB heeft alle wedstrij den voor de zaterdag-a mateurcom petitie en de tweede elftal len betaald voetbal van daag afgelast. Ook alle af delingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor vandaag Vandaag als extra in het tweede katern drie bagina's betreffende bet onderwijs. Op deze pagina's aandacht boor: Alternatief onderwijs. Prof. dr. N. A. J. Lagerweij houdt een pleidooi voor al- [ernatief onderwijs. „Elf- Suizend zittenblijvers per iaar, dat kan toch niet nor- jnaal zijn?", voert hij ter ïnderbouwing van zijn vi- iie aan. Begeleiding van leer lingen. Een jong ver schijnsel dat binnen een Schoolorganisatie vrij be dreigend kan overkomen, want het geeft aan dat er Iets mis moet zijn. Catechese. Jan Zuid- ïeest, bisschoppelijk gede legeerde voor het katho liek onderwijs is van me- hing dat er nog nooit in de geschiedenis een periode is geweest waarin er zoveel moeite is gedaan om goede catechese te geven. Bezuinigingen. Als er dan al bezuinigd moet Srorden in het onderwijs, an willen de ouders, ver enigd in de Nederlandse Katholieke Oudervereni ging, daarin graag een Item hebben. Salariskorting. Na de jalariskorting van 1,85 procent blijft er nog 540 iniljoen te bezuinigen. Mi nister Deetman is van plan daartoe een fijne kam door alle sectoren van het hnderwijs te halen, h Tweede-taalonderwijs. Dp de Terwesten-basis school in Den Haag is het bnderwijs aan buitenland se kinderen ontstaan uit de praktijk van acht jaar vallen en opstaan. 111119 lapt raëlische inister uit je school EL AVIV De Israëlische jnister van toerisme, Avra- im Sharir, heeft woensdag in n bijeenkomst achter geslo- n deuren verklaard, dat de gering besloot tot een inval Libanon ondanks dat de üestijnse bevrijdingsorgani- tie PLO een niet-aanvals- Irdrag had aangeboden, fct aanbod bereikte Israël via nalen in de VS. Sharir's uit- tingen kwamen in de krant I dat was voor de linkse op- jsitionele Shelli-partij aanlei- ng om het aftreden van de ggering te eisen. De partij igt dat nu opnieuw blijkt dat oorlog in Libanon onnodige gressie was en dat de rege- iig-Begin 450 soldaten voor ets de dood heeft ingestuurd, "fe Amerikaanse midden-oos- n gezant Philip Habib zou in Israël hebben geëist dat it op 12 februari begint met i aftocht van troepen. De in- iuk bestaat dat Israël snel ierstag gaat, nadat de VS de fessie op de regering-Begin afgelopen dagen aanzienlijk npeft opgevoerd. Libanon en ,|Taël gaan onderhandelen eter de Israëlische aftocht. m ^orkum krijgt 'irouw Is korpschef '.bRKUM De vrouwelijke ofdinspecteur Marianne ;els zal worden voorgedra- fn voor de functie van korps- tef van de gemeentepolitie in •rkum. Wanneer haar be aming een feit wordt, zal zij eerste vrouwelijke korps- f van ons land zijn. Me- "ouw Ekels is op dit moment iofdinspectrice bij de ge- eentepolitie van Vlaardin- AMSTERDAM „De auto van de toekomst is nu te koop" is het thema van Personenauto Rai 83, van 3 tot en met 13 februari in Amsterdam. „Twee jaar geleden zou ik deze uitdrukking niet voor mijn verantwoor ding hebben durven ne men, want toen was nog niet te voorzien wat er in zo'n korte tijd zou veranderen", aldus voorzitter W. de Grefte van de afdeling auto's van de RAI. Op de komende Personenau to Rai is onder meer een stand met „toekomstauto's". Dit zijn geen droomwagens maar experimentele auto's die verschillende fabrieken hebben ontworpen met het oog op het beproeven van nieuwe constructies, nieuwe carrosserievormen, nieuwe wijze van aandrijving en dergelijke. Deze tien auto's worden voor het eerst aan het publiek getoond. In de directe omgeving is een stand „Terugblik" met een aantal auto's die in het ver leden op de een of andere manier vooruitstrevend wa ren. Dan is er ook nog een stand „Toekomst Nu", waar in autofabrikanten allerlei technische ontwerpen en snufjes die zij nu in hun merken toepassen, tonen. Daarbij ligt de nadruk op brandstofverbruik, onder houd, levensduur, en com fort/veiligheid. Ook de elektronica heeft zijn intrede gedaan in de auto. Deze is onder meer te rug te vinden in de ontste king en automatische snel heidsregeling. Wat het brandstofverbruik betreft, deze is als regel 10 tot 15 procent lager dan een paar jaar geleden. In de periode tot 1990 worden verdere verbeteringen verwacht, die overigens wel hun uitwer king zullen hebben op de prijs van de autp. Volgens de voorlopige Rai- -cijfers zijn vorig jaar bijna 407.000 personenauto's ver kocht. Dat is 4 procent meer dan in 1981 toen er 389.000 wagens aan de man werden gebracht. Voor 1983 is de Rai gematigd optimistisch. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werklozen zullen met behoud van hun uitkering kunnen worden ingeschakeld bij het opho gen van de zee- en rivierdijken. Het kabinet-Lubbers overweegt hiertoe voorstellen te doen in een „gemeen- schapstakejiplan" dat de sociale partners binnenkort krijgen voorgelegd. Dat plan, waarover het kabinet gisteren een eerste discussie hield, zal voorzien in het aan het werk helpen van werklozen, met name jongeren, vooral in de sfeer van openbare werken. Premier Lubbers bevestigde gisteren desgevraagd dat het inzet ten van werklozen met behoud van uitkering bij het ophogen van zee- en rivierdijken kostenbesparend kan werken. Het kabinet ging gisteren akkoord met een tienjarenplan voor het op deltahoogte brengen van alle zeedijken. Over het opho gen van de rivierdijken is nog geen besluit genomen, maar ook dit werk kan bij dit plan worden betrokken, maakte Lubbers duidelijk. Het ophogen van de dijken heeft volgens premier Lubbers hoge prioriteit, niet alleen vanwege de veiligheidsaspecten, maar ook vanwege het'werk dat er mee gemoeid is. Het kabinet staat al leen voor het probleem dit tienjarenplan te financieren. Voor 1983 zal een beroep worden gedaan op de reserves van de water schappen, zo maakte Lubbers duidelijk. Voor de jaren erna kan geput worden uit de 750 miljoen die in het regeerakkoord tussen CDA en VVD voor het ophogen van de dijken is overeengeko men. Na 1986 kan er bovendien geput worden uit de begroting van Verkeer en Waterstaat, omdat in dat jaar het Oosterschelde- project klaar moet zijn. Het kabinet besloot gisteren de Oosterscheldewerken volgens plan te voltooien. De laatst aan het licht getreden extra kosten van 162 miljoen gulden zullen over alle departementen worden verdeeld. Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) had dit als voorwaarde gesteld om met het voltooien van de pijlerdam ak koord te gaan. Anders zou zij het kabinet hebben voorgesteld de Oosterschelde alsnog helemaal af te sluiten. Walesa verlaat hier de Lenlnwerf In Gdansk nadat hem de toegang tot het terrein was geweigerd. GDANSK Lech Wale sa, de leider van de verbo den Poolse vakbond Soli dariteit, is van plan zich maandag opnieuw te mel den bij de Lenin-werf in Gdansk, waar hij werkte tot het voorzitterschap van Solidariteit hem vol ledig in beslag nam. Walesa ging gisteren naar de werf om zijn vroegere baan als elektriciën weer op te nemen, maar hem werd de toegang ge weigerd. Hij kreeg te horen dat hij het terrein niet op- mocht. De vakbondsleider zou (nog) niet over de juiste documenten beschikken. Walesa heeft ver klaard dat de autoriteiten een speciale tactiek tegen hem ge bruiken. „Talrijke andere voormalige geïnterneerden zijn ook weer aan het werk, maar voor mij zijn er admini stratieve hindernissen opge worpen". Volgens de Poolse wetgeving moet Walesa een bewijs van zijn laatste arbeidsplaats over leggen voor hij in zijn oude be roep kan terugkeren. De di rectie van de scheepswerf ver klaarde geen bezwaar te heb ben tegen de terugkeer van Walesa die zegt te blijven strij den voor de beginselen van Solidariteit, de vakbond die inmiddels ontbonden is. Pagina 7: Arbeiders in Gdansk worden gepaaid met grapefruits en geld DEN HAAG/AMSTER DAM Een „technisch faillissement" voor de Amsterdamse scheepsre- paratiewerf ADM (1320 werknemers) is onaf wendbaar nu het kabinet niet bereid is gebleken meer geld in het noodlij dende bedrijf te steken dan 20 miljoen gulden. Volgens de directie van de werf is dat 15 miljoen te weinig om surcéance van betaling en een fail- in WO II: Idee om vluchtelingen naar Venus te sturen PHILADELPHIA In een geheim Amerikaans rapport, dat in de Tweede Wereldoor log is gemaakt, staat het idee om mensen die als gevolg van de oorlog huis en haard had den verloren naar planeten als Venus of Mars te sturen. Dit is bevestigd door Henry Field, de sohrijver van een boek over deze zaak. Hij kreeg in de oor log van president Roosevelt de opdracht een studiegroep over dit onderwerp te leiden. Het idee van kolonies in de ruimte leed schipbreuk, omdat duide lijk werd dat uitvoering wel mogelijk was, maar veel te veel zou gaan kosten. Volgens Field zou het zo'n triljoen dol lar kosten om het overschot aan aardbewoners met raket ten naar ruimtekoloiiies te stu ren. lissement te voorkomen. Via een „technisch" fail lissement zouden de schulden van de werf ge saneerd kunnen worden, waarna zij in verkleinde vorm met een geringer aantal werknemers met een schone lei opnieuw zou kunnen starten. Deze oplossing voor de ADM lijkt ook de voorkeur te heb ben van het kabinet, hoewel premier Lubbers gisteren de keuze hiertoe overliet aan di rectie en aandeelhouders van de Amsterdamse werf. De pre mier maakte gisteren duidelijk dat de rijksoverheid echt niet verder kan gaan dan het oude bod van maximaal 9 miljoen gulden, bovenop de 85 miljoen die de laatste jaren al in de werf zijn gestoken. Met de middelen van de stad Amster dam, de provincie en de ge richte projectgelden van het ministerie van Sociale Zaken levert dit een totaal op van 18,5 miljoen. „In dit geval wil len we niet op een miljoen gul den kijken, maar verder dan krap 20 miljoen willen we echt niet gaan", zo formuleerde Lubbers zijn laatste bod. j Genezen van lepra het blijkt mogelijk. Vaak tot grote verrassing van de patiënten zelf, die altijd hebben geleefd met het idee, dat de ziekte ongeleeslijk is. In verband met Wereldlepradag, 30 januari, ging verslag gever Gerrit Wolters naar Tanzania, waar de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding projecten beheert en mede- financiert. Hij sprak er met Nederlandse artsen, die als le pra-coördinator dagelijks de verschrikkelijke gevolgen van deze ziekte onder ogen moeten zien. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft hij zijn be vindingen weer over de bestrijding van lepra in dit land, waar officieel 46.000 patiënten staan geregistreerd, maar waar de rest nog moet worden „opgespoord". Ook hier is het 't geld waar alles om draait: voor opvang en verzorging van patiënten en opleiding van personeel. En niet in de laatste plaats voor de aanschaf van nieuwe medicijnen. VERDER IN Katwijkse reder met ha ring op avontuur in Span je. Bedevaart weer helemaal terug. Deense „dorpsgekken" fluiten met Mozart de melk uit de koe. Medische rubriek: erfelijkheidsbegeleider weinig bekend bij arts en leek. 1983 jaar van de communicatie: deur van doolhof valt niet vanzelf in het slot. Reinier Paping: held uit een vervlogen tijdperk. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA In tijden van werkloosheid doen altijd overal verhalen de ronde, dat „er honderdduizenden werklozen rondlopen'maar dat er tegelijkertijd door werkgevers voor een bepaald vak „geen mens te krijgen is". In Engeland is dat al niet anders. Daar vertelde een minister zelfs, dat hij in zijn land met drie miljoen werklozen niemand kon vinden, die bereid was zijn tuinhek te repareren. Het antwoord van de vakbond „zoiets moet je ook zelf doen" is niet alleen raak, die de „Leidse Courant" wil gaan lezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1