Ja, lepra ain je genezen" jnall fieidoeSowcmt De dokter kan wel zeggen: je bent genezen, maar daar geloven ze vaak niks van i f m ZATERDAG IS JANUARI 1983 Nieuwe ontwikkeling vraagt meer geld In totaal staan in Tanzania 46.000 lepra-patiënten geregistreerd! Maar dat zegt niet zo veel, want uitgaande van een ruwe schatting van zes patiënten per duizend in woners, zouden er in dit Oostafri- kaanse land ongeveer 11O.OO0 moeten zijn. De rest moet nog „opgespoord" worden. Angst en schaamte houden de lepra-patiënt vaak tegen van de gang naar po likliniek of ziekenhuis. Uitstoting uit de dorpsgemeenschap kan hem of haar ook nog te wachten staan. Coördinator Daan Mulder (34) heeft de indruk dat lepra-patiën ten minder worden uitgestoten dan vroeger, maar zegt het eigen lijk niet zeker te weten: „Vroeger zag je wel dat lepra-patiënten uit de dorpen wegtrokken en aan de rand van de bebouwing gingen leven. Soms komt het ook voor dat ze wel naar een ziekenhuis komen, maar dat ze na een tijdje spoorloos verdwenen zijn. Dan worden ze later gesignaleerd in de grote plaatsen, waar ze hun verminkingen gebruiken om te bedelen". Geen last van frustraties als je merkt hoe moeizaam de bestrij ding van lepra verloopt? „Ach", antwoordt Daan Mulder schouderophalend, „je leert hier al snel dat leprabestrijding een zaak van lange adem is. Je kunt je hier wel ergeren aan de traag heid van het systeem, maar je moet wel beseffen dat de grootste frustratie voortkomt uit het feit, dat wij westerlingen te veel haast hebben. Dat betekent niet dat je je eigen tempo moet verlagen of dat je je eisen moet bijstellen, maar wel dat je er van moet uit gaan dat je wensen pas veel later worden gerealiseerd. Zelf moet je er gewoon hard tegen aan blijven gaan. Daarvoor ben je hier", klinkt het beslist. Aanleidingen om gefrustreerd te raken zijn er te over: problemen met transport, niet al te beste kwaliteit van medisch personeel, vaak een beperkte voorraad me dicijnen, te weinig tijd, geld en gelegenheid voor controle, enzo voort, enzovoort. Daan Mulder: „Op het ogenblik is de voorraad medicijnen tegen le pra redelijk op peil. Het transport is aanwezig, maar is kwetsbaar en kostbaar. Opvang en verzor ging van patiënten zijn meestal onvoldoende en de kennis en de motivatie van het medisch perso neel laten vaak te wensen over. Opleiding en training van staf en personeel hebben daarom op het ogenblik hoge prioriteit, maar de financiële mogelijkheden daar voor hangen natuurlijk direct sa men met de sociaal-economische toestand in Tanzania en die kan eigenlijk niet veel slechter wor den dan nu". „Aan de andere kant is een ge zondheidszorg naar westers mo del hier ook niet zo gewenst. In Nederland worden handen vol geld uitgegeven aan de gezond heidszorg, maar het ziektever zuim en het zich onwel bevincjen is er toch aanzienlijk hoog. Ik denk dat hier het accent moet liggen op schoon water, betere huizen, een goed lepra-controle programma en niet op het invoe ren van een westers gezondheids systeem". Een probleem dat de laatste jaren de kop heeft opgestoken is de re sistentie die is ontstaan tegen DDS, tot voor kort het middel te gen lepra. (Daan Mulder: „We merken steeds meer dat bij men sen die al jaren DDS slikken, het lepraproces toch doorzet".) DDS is goedkoop en vertoont weinig bijwerkingen. Vanwege de ont stane resistentie zal men geleide lijk moeten overgaan op nieuwe medicijnen, die echter duurder zijn en meer bijwerkingen héb ben. Bovendien zijn de nieuwe medi cijnen (Clofazimine, Rifampicine en Isoprodian) ook zeer in trek voor de bestrijding van andere ziekten, zodat een strenge contro le nodig is omdat ze anders naar de zwarte markt verdwijnen... Die nieuwe ontwikkeling bete kent wel dat voor de bestrijding van lepra nog meer geld nodig is dan vroeger. Vroeger waren ernstige lepra-pa tiënten hun leven lang gedwon gen DDS te slikken. Als straks de nieuwe medicijnen gemeengoed zijn geworden, hoeven ernstige patiënten nog maar een jaar of twee te slikken. Anderen kunnen zelfs met een half jaar volstaan. Tegen lepra kun je je niet vooraf laten inenten. Is Daan Mulder nooit bang zelf besmet te raken? Daan Mulder: „Lepra is net als tb een zeer besmettelijke ziekte. We weten dat de meeste bacillen worden verspreid vanuit de neus holte van ernstige patiënten. We weten alleen niet hoe de bacil hét lichaam van anderen binnen dringt. Onze ervaring is dat er veel mensen worden besmet, maar dat slechts weinigen de ziekte krijgen omdat de meesten voldoende weerstand hebben. Een probleem is wel de incuba tietijd: het kan wel twee tot ze ven jaar duren voor je ontdekt dat je lepra hebt. Maar bang ben ik daar niet voor. Ik weet dat er uitstekende medicijnen zijn". >gn vrouwen en kinderen (de mannen zijn aan het werk op het land) ver zamelen zich rond het gezelschap uit de Landrover. Het is waar schijnlijk de eerste auto die ooit hun dorp is binnengereden. 'Voor een van de hutten zit de moe der van het meisje. De onderkant van haar voeten zit vol met gaten. Centimeters diepe, bloederige won den waar de vliegen in en uit zwer men Haar vingers zijn niet meer dan stompjes. Regionaal lepra-coördinator Maar ten van Cleeff, sinds enkele weken lepra- en tb-arts in de regio Shiny- anga, een gebied dat anderhalf keer zo groot is als Nederland, ver telt dat de vrouw al jaren DDS slikt en officieel genezen is ver klaard. Ook in dit geval betekent dat, dat de bacterie is gedood, maar dat de gevolgen van dé zlëkte niet zijn verdwenen. Aan de stompjes van de vingers is niets meer te doen. Maar aan de voeten met ga ten wel. Besloten wordt de vrouw mee te nemen naar het ziekenhuis in Kola Ndoto, waar Maarten de leiding heeft over een speciale afdeling voor lepra-patiënten. Daar zullen haar wonden en zweren worden behandeld. „We zullen zorgen dat ze goed schoeisel krijgt en we zullen haar vertellen dat ze nergens met haar voeten in moet trappen. Die voeten worden namelijk ongevoelig door dat de zenuwen zijn aangetast. Vandaar dat ze er vaak mee door lopen. Ze zeggen wel eens, dat een lepra-patiënt altijd naar de grond moet kijken om op te letten dat ie nergens in trapt", vertelt Maarten van Cleeff. Daan Mulder voegt er aan toe: „Als we hier niet heen waren gegaan en ze had alleen maar DDS geslikt, dan had die voet op een gegeven ogenblik geamputeerd moeten wor den. Nu kunnen we de wonden nog genezen Schoenmaker In het ziekenhuis van Kola Ndoto zal ze nadat de wonden zijn ge nezen haar opwachting maken bij de eigen schoenmaker van het ziekenhuis. De man is zelf (gene zen) lepra-patiënt en maakt nu krukken, prothesen, speciale schoe nen, e.d. Van hogerhand wordt er naar gestreefd in elk district een speciale schoenmaker te kunnen aanstellen, maar ook dat is uiter aard weer een kwestie van geld. Net zoals er geld nodig is voor een verdere integratie van de nu nog vaak speciale lepra-afdelingen in de rest van het ziekenhuis. Van oudsher zijn lepra-patiënten altijd weggestopt in kolonies of in het beste geval in aparte afdelingen van ziekenhuizen, maar dat moet anders, vinden de bestrijdingsorga- nisaties. Daan Mulder: „Het zijn gewone pa tiënten. Alles zou geïntegreerd moeten worden. Het liefst in nieu we gebouwen. De huidige lepra-ge bouwen dateren vaak van een jaar of veertig geleden, maar nieuw bouw of opknappen kost veel geld. Maar wenselijk is het wel, want de bestrijding van lepra heeft onge twijfeld meer kans van slagen als er wordt geïntegreerd. Bovendien is het erg belangrijk omdat we op die manier het taboe van lepra be ter zouden kunnen doorbreken". Ook is er geld nodig voor verbete ring van de ziekenhuizen zelf. De hygiëne en de voorzieningen laten vaak nog van alles te wensen over. Van Cleeff: „Op de lepra-afdeling in Kola Ndoto zie je alleen maar kale bedden en dunne, kapotte ma- strassen. Geen muskietengaas, zodat de patiënten 's nachts door de muggen niet kunnen slapen. Ge lukkig krijgen we binnenkort nieu we matrassen, maar de omstandig heden kunnen nog aanzienlijk be ter". Broeikas Dat de voorzieningen soms op een hoger peil liggen, zien we in het missie-ziekenhuis in de bloedhete broeikas Ifakara, in het zuidoosten van Tanzania. Dank zij de steun die missie en zending ontvangen uit het buitenland, zijn de omstan digheden in die huizen naar ver houding beter. Zuster Maria Paula, afkomstig uit Zwitserland, zwaait in Ifakara al 28 jaar de scepter over de lepra-afdeling. Het extra kapi taal uit Zwitserland staat borg voor ruimere mogelijkheden om het de patiënten naar de zin te maken. „We hebben het hier prima. De verzorging is uitstekend. Ons enige probleem is de lepra", vertrouwt een patiënt me toe. Inderdaad: hun enige probleem is de lepra. Maar ook in het keurige ziekenhuis van Ifakara betekent dat de aanblik van halve vingers, klompvoeten, krukken, geampu teerde voeten, afgeplatte neuzen, olifantsvoeten, wonden en zweren. De man in de hoek van de zieken zaal is het levende bewijs dat ver waarloosde lepra een Vernietigende uitwerking heeft. Een verzorger is net bezig de wonden aan zijn rech ter voet schoon te maken. Het mag nauwelijks nog een voet worden genoemd: een gapende wond aan de buitenkant, een diep etterend gat aan de onderkant van de voet en tenen die al bezig zijn weg te rotten. De verzorger haalt er met zijn pincet hele stukken af De man blijkt pas een paar dagen geleden naar het ziekenhuis te zijn gekomen. Zuster Maria Paula: „Hij heeft die wonden natuurlijk al ja ren, dat kan niet anders, maar hij is er mee doorgelopen. De mensen gaan vaak gewoon door met hun werk en dat komt natuurlijk ook omdat ze meestal niks van die wonden voelen. De lepra tast na melijk de zenuwen aan, zodat het gevoel uit handen en voeten ver dwijnt. We gaan nu proberen de wonden van de man nog zoveel mogelijk te genezen, maar ik ben bang dat die voet wel geamputeerd zal moeten worden". GERRIT WOLTERS lirfl-abestrijding: een zaak van lange adem. Die kreet hoor je ds weer. En ook: leprabestrijding is een zaak van veel geld, jt de problemen zijn legio. gens deskundigen zijn er in de Derde Wereld naar schatting en de vijftien en twintig miljoen mensen het slachtoffer lepra. En van hen krijgt de helft geen verzorging of wordt jvoudig niet bereikt. 3 gezamenlijke internationale organisaties voor leprabestrij g bereiken via ruim 850 projecten in 93 landen ongeveer 1,5 oen patiënten. In ons land is de Nederlandse Stichting voor rabestrijding (NSL) te Amsterdam sinds 1967 actief in de rijding van lepra. Ze ontwikkelt, begeleidt en financiert en met andere organisaties projecten in de Derde We- Zo worden Nederlandse deskundigen opgeleid en uitge- ien en wordt lokaal personeel getraind. wordt er elk jaar een Wereldlepradag gehouden. Dit jaar >p 30 januari voor de dertigste keer. Het thema is dit- ïl: „Ja, lepra kun je genezen" (het gironummer van de NSL taPöOO). jslaggever Gerrit Wolters bracht een bezoek aan Tanzania, j van de landen waar de NSL lepra-projecten beheert en ae-financiert. lupMBERO Met schichtig "l links en rechts flitsende ogen ze pal in de zon, op een bin- ^a&laatsje van het ziekenhuis in st|mbero in het zuidoosten van nikania. Is het wel of geen lepra? ïhionge zwarte vrouw is zich be- van de onderzoekende ogen 'twee artsen, twee medische as- 'Thten en een vreemde „witte" !ef een notitieboekje. Bovendien t ze de blikken op zich gericht enkele tientallen andere pa- |en, die het tafereeltje nieuws- fa-coördinator Daan Mulder nk, blond, lang en dus opval- 'a! in Tanzania) uit Heerde geeft later toe: „Je brengt die ieiw inderdaad in verlegenheid lie manier, maar binnen heb je oon te weinig licht om de huid izd te kunnen onderzoeken. Het lit wel buiten gebeuren jonge Tanzaniaanse moet haar juders en armen ontbloten. De d wordt nauwkeurig onderzocht de aanwezigheid van lichte fken, de eerste verschijnselen lepra. Op haar linker arm zit lichte vlek. Ik zie het nauwe re, maar voor.de artsen is het lelijk: het is lepra! Bovendien j enkele zenuwen verdikt, ook jsymptoom. ir gelukkig is ze qr vroeg bij. In Stadium kan er nog van alles worden gedaan. Ze zal enkele h DipS, het gebruikelijke medi- e[ moeten slikken. Het slopende ï^es zal worden gestopt en ze zal |i afwijkingen krijgen. De lichte riken zullen verdwijnen, alleen Verdikte zenuwen blijven. Jikliniek dagen eerder, ruim 700 kilo- ;r noordwestelijker in Tanza- een kleine dispensary (een polikliniek) in de buurt van iyanga, waar eens per maand i- en tuberculosepatiënten ko- voor controle, begeleiding en Btl ophalen- van medicijnen. Een pel, stenen gebouwtje met e 1 voor de medische assistent enten. Of de beurt is een man van 36 die al negen jaar wordt behan- 1 voor lepra. Achter een smoe- g gordijntje wordt hij onder lat. Hij is blootsvoets en heeft al- n een paar lappen om zijn on- ichaam. Behalve lepra blijkt hij >n| schurft te hebben, maar zoiets J nauwelijks in een land waar je -alve lepra ook nog gele koorts, lera, malaria, tyfus, tuberculose, bvoort, enzovoort, kunt krijgen, ji een balpen wordt onder de nl van de man geprikt om de re es van zijn zenuwen te testen, patiënt moet met de ogen dicht iflaats aanwijzen waar wordt ge it. Het lukt redelijk. „Zijn zenu- i zijn gelukkig nog niet erg aan- »st", vertelt arts Daan Mulder, 'lenig overleg wordt besloten de r(ënt genezen te verklaren. Ge- •ïn van lepra. Het blijkt moge- Vaak tot grote verrassing van latiënten zelf, die altijd hebben iefd met het idee, dat de ziekte •neeslijk is. 1 Mulder: „De man is negen behandeld. De lichte vlekken :ijn huid zijn inmiddels verdwe- Zijn zenuwen zijn nauwelijks jetast. De lepra-bacterie is dus Iwenen, alleen de gevolgen blij- altijd aanwezig, maar die zijn dit geval minimaal. De man ft ook geen medicijnen meer lig, eigenlijk alleen maar nazorg ir zijn voeten. Hij krijgt nu £)enen van ons. Wat er verder Jt gebeuren is controle op het jen van die schoenen. En de ft moet leren zelf zijn voeten ipon te houden en te verzorgen". de man te horen krijgt dat hij cieel genezen is, komt er nau- Wjks een reactie. „Hij gelooft het lf", fluistert Daan Mulder. En Jn later: „Veel patiënten weige- jl vaak te worden ontslagen om- •fze altijd hebben gedacht dat le- j niet te genezen is. Vergeet niet, «sommige stammen geloven dat jZiekte erfelijk is, of dat het met fterij te maken heeft of dat het de onderkant van haar voeten zit vol met gaten Centimeters diepe, bloederige wonden waar de vliegen in en uit zwermen een straf is voor bijvoorbeeld ste len. Ook wordt wel gedacht dat het door het gebruik van smerig water komt". „Dus die dokter kan wel zeggen: je bent genezen, maar daar geloven ze vaak niks van. Geen wonder, dat ze niet willen stoppen met het ge bruik van medicijnen. Bovendien hebben wij medici zelf in het verle den altijd beweerd dat voor lepra een levenslange behandeling nood zakelijk was. Ook zien ze hun ver-, vormde handen en voeten vaak als dé lepra, terwijl dat alleen maar de gevolgen zijn van de door lepra be schadigde zenuwen". Daan Mulder en zijn collega's kun nen dus eigenlijk elke keer op nieuw uitleggen dat lepra wordt veroorzaakt door een bacterie en dat de ziekte door behandeling echt te genezen is. „We weten alleen niet hoe die bacterie de huid bin nenkomt", verklaart Daan Mulder, „maar wel hoe we hem er weer uit kunnen krijgen. En daar gaat het per slot van rekening om". Huttendorp Een Tanzaniaans meisje komt ver tellen dat haar moeder niet in staat is naar de dispensary te komen. De moeder is lepra-patiënte en kan de grote afstand niet lopend afleggen. Het meisje komt nu de medicijnen halen. Besloten wordt in de Land rover te stappen en de vrouw op te zoeken. Na een kilometer of tien naderen we een dorpje met een stuk of tien hutten. De hele buurt loopt uit. Tientallen nieuwsgierige Op de voorgrond een leprapatiënt. De man heeft geen tenen meer en zijn handen zijn niet meer dan stompjes

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13