kroegentocht is een enomeen geworden ICreatief denken heel belangrijk ^Bedrijfsverzamelgebouwen jioeilijk te realiseren" .SFALT INPLAATS VAN BETON IN BREESTRAAT „Dertig mensen kunnen aan de slag in de Ziekenboeg" TUIDEN EcidócOotvtcwt DONDERDAG 13 JANUARI 1983 PAGINA 3 romaan actief in Merenwijk n. r>EN Een onbekende heeft gisternacht en gistermorgen aantal malen brand gesticht nabij flats in de Merenwijk. De ie brand werd omstreeks twee uur aangestoken in een leeg- jide flatwoning aan de Ravenhorst. De brandweer moest er Stte pas komen om het vuur te blussen. Een paar uur later I bij een woning aan de Kraaienhorst brandbare vloeistof A de brievenbus gespoten en vervolgens werd getracht dat 'te steken, hetgeen niet lukte, em an(jezelfde methode lukte dat weer later wel bij een flatwo- aan de Kiekendiefhorst. De bewoners kwamen er tijdig %r en waarschuwden -de brandweer, die het vuur bluste. 1 eif en brievenbus werden door het vuur beschadigd. Gister- OQjZen werd rond elf uur op een parkeerplaats aan de Kraaien- t een splinternieuwe Volvo personenauto opengebroken. De .°i stoelen werden in brand gestoken. De schade bedraagt 1000 udèn. De politie vermoedt dat de branden door dezelfde dader noiaangestoken. Eventuele getuigen wordt verzocht zich te ie Jen bij de Leidse politie, telefoon 149961. laij Portefeuille Videobanden aan bij inbraak gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Borneo- straat is dinsdag avond een portefeuil le met 8000 gulden weggenomen. De dieven verschaf ten zich toegang door het forceren van een ruit aan de achterzij de van de woning. de straat gezet LEIDEN Een videoverhuurbedrijf aan het Onyxhof in Leiden heeft aan gifte gedaan van diefstal van 20 video banden ter waarde van 3000 gulden. De banden zouden eerder deze week zijn gehuurd en niet teruggebracht. Volgens de verklaringen van de twee huurders van de banden, iemand uit Alphen aan den Rijn en iemand uit Ter Aar, zouden de banden wel zijn terug gebracht, maar omdat er niemand aan wezig was bij het verhuurbedrijf wer den de banden voor de gesloten deur gezet. De zaak wordt momenteel ver der uitgezocht. Haagse piraat op Leids kabelnet LEIDEN Een Haagse televisiepiraat heeft gisteravond inge broken op het Leidse kabelnet. De beelden waren wisselend te zien op het kanaal van BBC 2 en Anglia. De uitzending bevatte een Australische speelfilm („The money movers") en fragmen ten uit pornofilms, afgewisseld met eigen reclame van de piraat Telstar. De legale beelden van zowel BBC 2 als Anglia werden vanaf ongeveer elf tot twaalf uur weggedrukt door de piratenzender. Deze had de bedoeling de beelden in te stralen op de Haagse ontvangstmast. Dat is dan ook gebeurd, want in Den Haag en randgemeenten werden in die periode uitzendingen van Neder land 1 gestoord. In Leiden en omgeving bleken de signalen door te dringen op de plaats waar de Engelse zenders staan. Bij de Leidse politie zijn geen reacties op de illegale uitzendin gen binnen gekomen. 1 ïitit pf ^jDEN De kroegen- rijit in het kader van de dse Jazzweek is een ,fe- reireen gev^orc*en- Overal ier men gisteravond te ppjes mensen van ëlijeg naar kroeg zien r jlken en ook de drie o .dtoerende kroegenbus- n j waren immer afgela- J. Al halverwege de ind waren de meeste ès niet meer toeganke- voor de steeds groter Jt Wende groep jazz- en lahkliefhebbers. Een en ding was toen al ziek n"yorden door het drin- ari van de diverse soor- ot bier uit de verschil de kroegen. De gezelli- "sfeer bleef echter over- n 'rsen en de jazz hield d^nensen op de been. P' kroegentocht ging van 'n in De Waag. Om half en tapte burgemeester C. Goekoop daar het eer- pilsje. Hij deelde tien ste- 'f bierkruiken uit aan per- rj' ien die zich extra verdien- Jijk hadden gemaakt voor ^'•'organisatie van de jazz week. Zo kregen vertegen woordigers van beide spon sors, de ABN-bank en Heine- ken, een kruik aangereikt, alsmede representanten van de NZH (borrelbussen), de commissie Leiden Leeft (or ganisatie van de week) en de plaatselijke VVV. Kort daar op kwam de kroegentocht op gang om rond elf uur uit de monden in een drukte van. jewelste. „Bibabeloeba" en „That's my baby" gonste het in Leidse straten. Bij het openzwaaien van de kroegdeur scheurden de tonen van saxofoons de straat op om in de avond lucht te vervagen. De voorbij denderende, afgeladen kroe genbussen van de NZH, waarbij sommige waaghalzen zich zelfs op het dak van de bus hadden genesteld, over stemden de rest van de uit de cafés ontsnappende jazzmu ziek. De enkele cafés die niet aan de happening meededen, waren veelal geheel uitge storven en men kon hooguit één hardnekkige klant op de barkruk ontdekken. De als grap opgezette kroe gentocht bij het opzetten van Met het voltappen van een bierpul opende burgemees ter C. Goekoop de Leidse jazzweek. de Leidse Jazzweek, dit jaar voor de derde keer gehou den, werd opnieuw een door slaand succes. Vorig jaar op 13 januari deden 14 Leidse cafe's mee aan de tocht. De beide borrelbussen konden het toen ook al niet aan. Dit jaar deden er maar liefst 30 horecazaken aan mee. Tot en met zondag duurt deze Jazzweek nog. Van avond speelt de big-band van Frits Landesbergen in De Waag, terwijl in café The Duke aan de Nieuwe Bees tenmarkt live jazz te horen is en straatorkesten door de binnenstad trekken. Vrijdag wordt het ABN-dixieland concours in de Stadsgehoor zaal gehouden en treedt de bekende fluitist Ronald Snij ders op in De Waag. Zater dag heeft de klapper van de week plaats met het Key Town Jazz Festival in alle zalen van de Stadsgehoor zaal. Zondagmorgen om elf uur begint een gospelconcert in de Pieterskerk en na af loop kan men uitswingen in The Duke en andere cafés in de Leidse binnenstad. OPENDAG NOORDERWIEK 9? EN De leerlingen ji de opleiding Mode/K ling en Couture van de ddelbare beroepsoplei- ig „De Noorderwiek" t rilden gisteren een mo- Uhow. De afdeling Kin- lclJverzorging Jeugd ver jaging had een boeken- JJitoons telling ingericht, HejSchakelopleiding hield z» openbare les en de rlingen van de Vor- n hgsklas fungeerden de ^jje dag als gastvrouwen blzorgden ervoor dat al- i liep zoals het lopen moest. De modeshow ech ter was een hoogtepunt van de dag te noemen. De organisator achter deze modeshow en tevens docent Tekenen, Textiele werkvor men en Mode-ontwerpen, Pe ter Wildenburg, vindt het creatief denken van zijn leer lingen erg befangrijk. En dat was heel goed te zien in de ontwerpen die tijdens de show werden getoond. In geen tij den zijn er in Leiden zulke leuke, creatieve, gewaagde en toch heel draagbare modellen getoond. Het was jammer dat de show niet in de Stadsge hoorzaal gehouden werd. Veel meer liefhebbers hadden er dan van kunnen genieten. Docent Peter Wildenburg: „We proberen mensen vanuit hun eigen idee te laten wer ken. Zo kun je bijvoorbeeld uitgaan van het materiaal. Daarom zullen de eerste lessen meestal besteed zijn aan het onderzoeken van materiaal. Zo raakt men vertrouwd met de eigenschappen en leren de leerlingen hoe die eigenschap pen kunnen worden uitgebuit. De opzet is om een ontwerp draagbaar te maken, maar het hoeft er niet per defenitie in te resulteren. Het kan ook alleen maar een middel tot expressie zijn". Behalve deze creatieve kant van de modezaak, wordt er in de opleiding ook veel aandacht besteed aan de technische kant, bijvoorbeeld patroonte kenen. Nagenoeg alle ontwer pen, die gisteren tijdens de modeshow waren te zien, wa ren eigen ideeën. Tussen de verschillende onderdelen door werden zogenaamde fantasie- ontwerpen geshowd. Prachtige kunstwerken, die in één dag gemaakt moesten worden. Heel origineel was ook een show van tweedehands, ouder wetse kleding, die door middel van enkele accessoires heel modern en draagbaar werd ge maakt. Zo werd van een oude pyamabroek nog iets heel mo derns gemaakt. Ook de zoge naamde punkinvloeden ont braken niet op de show. Er was een kanten jurk met wijde rok, die door middel van klei ne vlekjes lichtgevend groene verf een heel eigentijds uiter lijk kreeg. Maar ook de wat gewonere kleding zoals de se cretaresse-stijl, de Berberlook, de romatische en nostalgische kleding bleef steeds origineel. SYLVIA VAN LEEUWEN teiTAATSSECRETARIS VAN ZEIL BU SLAAN EERSTE PAAL: ui SIDEN „Het tot stand «mengen van een bedrijfs- Jrzamelgebouw is geen jnvoudige zaak. Het injengt een groot aantal Ijoblemen met zich mee daarom heb ik er alle dering voor dat Lei- er in is geslaagd deze irziening te treffen", zei de staatssecretaris economische zaken, heer P. van Zeil, gis- iddag bij het slaan de (symbolische) eer- paal van het bedrijfs- zamelgebouw aan de idspolderweg. Jhet pand worden onderne- rs ondergebracht, die door stadsvernieuwing uit de Jinenstad moeten verdwij- n. De staatssecretaris zette uiteen dat zijn ministerie tot dusver 7,5 miljoen gulden heeft bijgedragen om dergelij ke gebouwen van de grond te krijgen. Dat bedrag is bedoeld voor 14 bedrijfsverzamelge bouwen in het hele land. „Van die 14 zijn er nu slechts enkele operationeel. Bij de overige be vinden de plannen zich nog in een ontwikkelingsstadium of is de bouw net begonnen". Van Zeil stelde, dat het vaak een probleem is gegadigden te vinden voor éen bedrijfsverza melgebouw en vaak zijn er moeilijkheden met de finan ciering. De staatssecretaris zei verder, dat het opzetten van bedrijfsverzamelgebouwen voor beginnende ondernemers met name een taak voor de ge meenten is. Ook de Leidse wethouder van' economische aangelegenhe den, mevrouw J. Fase, betoog-' de dat het geen eenvoudige zaak is om een bedrijfsverza melgebouw van de grond te tillen. Ze sprak van een vi cieuze cirkel: „Omdat de prijs, de opleveringsdatum en de exacte indeling nog niet be kend zijn wachten potentiële gegadigden af. Omdat er geen potentiële gegadigden zijn is er geen exacte indeling en prijs". Ook de prijs speelt een rol. De kosten van een vierkante me ter grond in het bedrijfsverza melgebouw liggen drie maal zo hoog als de prijs, die de onder nemers in de binnenstad ge wend waren. Het pand kan worden ge bouwd dankzij een subsidie van het ministerie en een sub sidie van de gemeente. Het be drijfsverzamelgebouw aan de Stadspolderweg is nog niet he lemaal volgeboekt. Er is ruim te voor 16 ondernemers en tot dusver is tweederde van het gebouw verkocht. Staatssecretaris P. van Zeil slaat de eerste paal van het bedrijfsverzamelgebouw aan de Stadspolderweg. !IDEN Het plannetje van 'n W om de nog resterende ikers in de Breestraat te zangen door een laag 'be- tikt' beton, gaat niet door. fc leden van de commissie •Jmtelijke ordening gaven er steravond de voorkeur aan ®it stukje Breestraat voor het Dat in de huidige situatie ver andering moet komen, daar waren alle raadsleden, behalve de heer F. van Oosten (PPR), het over eens. Door de over gang van asfalt naar klinkers veroorzaakt vporal het zware verkeer trillingen, die in de' naast gelegen panden scheu-1 ren doen ontstaan en als ge- tijd en wijlen uit de kast valt was de conclusie gisteravond. Een betonlaag, die wordt inge tekend als lagen er klinkers, dat vond de commissie ietwat te kitsch. Bovendien is dit een vrij dure oplossing die erg veel tijd in beslag neemt om te rea liseren. „Dan maar liever het gewone asfalt dat ook in de Probleem is nog dat de beklin- kerde stukken bij de bushaltes niet kunnen worden geasfal teerd dooordat er vrij dicht onder het wegdek kabels en leidingen liggen. De bewoners vrezen dat als gevolg hejrevan zich toch weer trillingen voor 1* ten ofti wonenden, zal ook weer gebeuren wanneer het klinkermedaillon voor het stadhuis blijft gehandhaafd. De gemeente is van plan nog een tweede medaillon aan te leggen. Het is de bedoeling dat de asfaltering dit najaar ge schiedt. Het werk neemt hoog- Optimisme over komst Wastora naar Langegracht LEIDEN J. van den Broek, de directeur van Digros aan de Langegracht, is optimistisch over de komst van een filiaal van Wastora naar de Lange gracht. De meubelzaak Mijnders heeft aangekondigd naar Leiderdorp te vertrekken. De meubelgi gant vestigt zich eind april in het winkelcentrum Winkelhof en Digros, de buurman van Mijnders, heeft een optie op het pand van Mijnders. Digros onderhandelt momenteel met Wastora over het pand van Mijnders. Of Wastora een detailhandel in huishoudelijke artikelen inderdaad naar Leiden komt, hangt af van de beschikbare financiële midde len. „Er zal in het pand nogal wat verbouwd moeten worden om het geschikt te maken voor Wastora", zegt Van den Broek. Zo zouden er onder meer rol trappen in aangebracht moe ten worden. Volgens Van den Broek zou ook de gemeente Leiden blij zijn met de even tuele komst van Wastora. Mijnders vetrekt naar Leider dorp omdat het bedrijf vindt dat de vestiging aan de Lange gracht niet gunstig genoeg is. „De parkeergelegenheid is daar niet voldoende", zegt een woordvoerder van Mijnders. „Daar komt bij dat de consu ment eerder buiten het cen trum naar meubels gaat kijken dan in het centrum". Mijnders blijft meewerken aan de op bouw van de meubelboulevard in Leiderdorp. „Leiderdorp vinden we nog steeds de beste locatie. Mocht dat niet door gaan, dan lijkt ons de Ples- manlaan in Leiden een goede gedachte". Mijnders weet nog niet of men weer uit de Win kelhof vertrekt als er inder daad in Leiden een meubel boulevard komt. Vast staat wel, dat Mijnders zich in de Meubelboulevard zal vestigen. Winterwandelingen De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie IVNhoudt zaterdag een win ter wandeling in het Leidse Hout. De wandeling, die on der leiding staat van natuurgidsen, begint om elf uur. Het verzamelpunt is het hertenkamp. In het Heem- park (tegenover het Lugdunum-terrein aan de Oegst- geesterweg) wordt zondag een excursie gehouden. Tij dens deze excursie, die duurt van twee tot vier uur, kan men zelf opdrachten uitvoeren. Tafeltennis Robert de Groot, Alije Kamphuis en Rob Turk van tafel tennisvereniging Avanti spelen zondag demonstratiewed strijden in het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat. De demonstraties vinden plaats in het kader van de maan delijkse sportdemonstraties die in het buurthuis worden georganiseerd. Verder staat nog een damsimultaan met Ton Sybrandts op het programma. De wedstrijden begin nen zondag om half drie. Theosofisch Genootschap De Leidse loge van bet Theosofisch Genootschap houdt dinsdagavond in de Bierdeghel 2 aan de Nieuwe Rijn een bijeenkomst waar gesproken zal worden over 'schepping of evolutie'. De bijeenkomst begint om acht Mon Oncle In het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag avond de tweede film in de Jacques Tati cyclus vertoond. Het is de in 1957 gemaakte rolprent „Mon Oncle", waarin Tati de draak steekt met het krampachtige modernisme van de toenmalige manier van leven. Tati speelt zelf de rol van de oom. De voorstelling begint om acht uur. Leerstoel De Evangelische Hogeschool hoopt nog dit jaar een leerstoel in de missionaire antropolinguïstiek aan de Leidse universiteit te vestigen. Voor de nieuwe leer stoel werd onlangs toestemming verkregen. Deze wordt met name van belang geacht voor de bestude ring van vertaalwerk ten behoeve van de zending. Zelfverdediging voor vrouwen Men kan weer leerlingen gebruiken voor de cursus zelf verdediging voor vrouwen, die in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt gehouden. De cursus bestaat uit vijftien lessen, die op maandagochtenden van kwart over tien tot kwart over elf worden gegeven. De kosten bedra gen drie gulden per les, er is kinderopvang aanwezig. Men kan zich aanmelden bij Hilde Jansen van de afdeling Vol- wassenenwerk, telefoon 149187. Fasson De Oostenrijker Bernd Brodar is de nieuwe general manager van de Automotive group" van Fasson BV. Het Europese hoofdkantoor van dit concern, dat zelf klevende materialen maakt, is gevestigd in Leiden. De heer Brodar (41) maakte in 1974 deel uit van het Oos tenrijkse Olympische schermteam. BEZETTERS MAKEN PLAN VOOR EXPLOITATIE LEIDEN Volgens een exploitatieopzet van de bezetters van de Zieken boeg kunnen in dit voor malige Marinecomplex 25 tot 30 jongeren aan de slag in een twaalftal, in een coöperatie verenigde be drijfjes. De bezetters stel len dat, mits er voldoende subsidie binnekomt, de bedrijfjes over een half jaar kunnen gaan draaien. Het eerste jaar zouden de investeringen terug ver diend moeten worden, het volgende productiejaar wordt zelfs op winst gere kend. Van deze winst kunnen lonen betaald I worden en nieuwe projec ten op gang gebracht wor- |den, zo hopen de bezet ters. Aan het slagen van deze opzet zijn een aantal voorwaarden verbonden. Zo willen de bezet ters geen huur aan de gemeen te betalen, inplaats daarvan zullen zij het onderhoud voor eigen rekening nemen. Wel wordt er geld afgedragen voor gas, water en licht. Met de ge meente moet hierover nog on derhandeld worden. Een ande re voorwaarde is dat de bezet ters de beschikking krijgen over subsidies om de aanloop kosten van het gehele project te kunnen betalen. Om welk bedrag het gaat is echter nog niet duidelijk. Aan verschil lende organisaties is inmiddels gevraagd geld beschikbaar te stellen. De belangrijkste voor waarde is echter dat de ge meente de aanwezigheid van de bezetters tolereert. Tot dusver gaat het gemeente bestuur ervan uit dat de Zie kenboeg wordt gesloopt. Het is de bedoeling dat er aan het Noordeinde een parkje komt Nadat de groep jongeren het leegstaande complex in de cember in gebruik nam, eiste de gemeente in eerste instan tie, dat men binnen een maand weer zou vertrekken. Wi .oen e«»cnr*»k sfoeclwonopn te hebben met wethouder P. Bordewijk, kreeg de groep jon geren alsnog de kans om een plan te maken, dat de gemeen teraad en het college zullen betrekken bij hun uiteindelijk oordeel over de definitieve be stemming van het complex. Vanmiddag heeft opnieuw een gesprek plaats gevonden tus sen de gemeente en de bezet ters. De laatsten hebben zich op het standpunt gesteld dat het parkje niet binnen twee jaar kan worden aangelegd omdat het de gemeente voorlo pig niet zal lukken het hoofd gebouw te verkopen. „Er is daarom geen enkele reden voor de gemeente om te ver langen dat wij het pand verla ten", menen de bezetters. Garantie De bezetters hebben het ge meentebestuur gevraagd om een garantie om twee jaar in het gebouw te mogen blijven. Inmiddels gevoerde gesprek ken met de Leidse politieke partijen hebben uitgewezt n dat in de Leidie raad het initi atief wordt toagejuicht maar dat men liever ziet dat het niet in het Marinecomplex wordt uitgevoerd. De initiatiefgroep Ziekenboeg gaat er van uit dat het gebouw middels kleine aanpassingen geschikt is te maken voor het werkproject. Verbonden in een coöperatieve vereniging zouden elf bedrijfjes en een gemeenschappelijke verkoop- en serviceafdeling er een plaats in kunnen vinden. On der de elf bedrijfjes: een kap salon, een kledingatelier en een filmstudio maar ook kunstzinnige projecten als een theaterwerkplaats en een film studio. Via deze projecten kun nen zo'n 30 mensen werken. Gehoopt wordt dat dat het ex periment zo goed zal verlopen dat in het tweede produktie- jaar 22 mensen hun uitkering kunnen opzeggen en loon uit betaald kunnen krijgen. Het één en ander zal echter in de praktijk gestalte moeten krij gen. Met name moet nog met de sociale dienst worden on derhandeld of het mogelijk is dit 'vrijwilligers'werk te ver richten terwijl een uitkering wordt genoten. De bezetters hebben onder zoek laten verrichten naar de bouwkundige staat van het ge bouw. Volgens een rapport ven de Delftse planwinkel is de voormalige Ziekenboeg aan het Noordeinde in goede staat en uitstekend geschikt om zonder ingrijpende kosten voor verbouwingen of herstel nog vijf jaar gebruikt te wor den. Film over werkloze jongeren LEIDEN De Werkende Jongeren Organisatie CNV, district Zuid-Holland, gaat een videofilm maken over ieugdwerkloos- heid. De film moet een beeld geven van het leven van een werkloze, de eenzaamheid, de weinig echt sociale contacten, de „taboesfeer" van het werkloos zijn en hoe belangrijk het is om te werken. De film moet gebruikt gaan worden als discussiestuk voor jonge ren op scholen en sociëteiten en voor groepen ouderen. De orga nisatie zou in het kader van deze film, graag in contact komen met werkloze jongeren, die zelfstandig wonen en een dag uit hun werkloze leventje prijs willen geven. Belangstellenden kun nen reageren door een briefje te sturen met daarin een korte beschrijving van hun situatie en een foto, naar WJ-CNV, post bus 15633 in Den Haag. De opnamen zijn gepland op 10 en 11

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3