Weismuller werkt dag en nacht aan berging gezonken veerboot Pouterse: uriname ordt volks- emocratie Alleen sneeuw boven 2.000 meter: Wintersport gaat door diep dal Polen wil Amerikaanse journaliste uitwijzen siiJITENLAND CcidócSowuvnt DONDERDAG 13 JANUARI 1983 PAGINA 13 aellen in Kopenhagen na "itruiming kraakpanden PENHAGEN In het centrum van penhagen keerde gisteravond de rust >r terug, maar was er bijna geen ruit »r heel na rellen van krakers, rellen ontstonden nadat de politie sdag tot ontruiming van twee panden overgaan waarbij maar niet minder j duizend man werd ingezet. Dit bracht Kopenhaagse krakersbeweging in ac- De ongeveer 45 krakers ontsnapten iMr een tunnel via een ander gebouw. Tij- "^s de hierna volgende rellen vielen acht jonden en werden honderd personen rresteerd. Volgens de polittie werden I erse jongeren gearresteerd, omdat zij !63fen ingooiden in de belangrijkste win- Mgtraat van Kopenhagen. WARSCHAU De correspondente van het Amerikaanse persbureau UPI in Polen, Ruth Gruber (33) zal uit Polen worden uitgewezen. Dit heeft het Poolse persbureau PAP gisteravond bekendgemaakt. Gruber was gisteren eerder op de dag vrijgelaten na bijna een etmaal te zijn vastgehouden voor ondervraging in ver band met, zoals de Poolse autoriteiten zeiden, illegale activi teit. De uitwijzing van Gruber maakt overduidelijk, dat Po len de activiteit van buitenlandse journalisten nog verder wil beperken, vooral na de verslechtering van de Pools-A- merikaanse betrekkingen. Oost-Duitsland heeft gisteren een verslaggever van het Westduitse weekblad Der Stern, Dieter Bub, uitgewezen naar aanleiding van een door dit blad gemelde, vermeende poging om de Oostduitse leider Honecker op oudejaarsavond van het leven te beroven. Opstand in El Salvador beëindigd SAN SALVADOR De re- bellie van de Salvadoraanse luitenantrkolonel Ochoa Perez is voorbij. De opstandige mili taire commandant van de noordelijke provincie Cabanas heeft zijn verzet tegen minis ter van defensie Jose Guiller- mo Garcia opgegeven en heeft zijn garnizoen Sensutepeque, bijna tachtig kilometer ten noorden van de hoofdstad San Salvador verlaten. Ochoa zal elders in El Salvador een nieu we standplaats krijgen aange wezen. Frans elektriciteitsbedrijf voor miljarden opgelicht (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het nationale Franse elektriciteits bedrijf EDF blijkt in verband met de bouw van kernkrachtcentrales voor miljarden opgelicht te zijn door twee grote leveranciers van technisch materiaal, die hun prijzen schandelijk opgedre ven hebben. Dit is de conclusie van een rapport, dat door het links-onafhankelijke Parijse dag blad Liberation" is onthuld. Volgens het rap port hadden de bedrijven afgesproken dat zij zo veel mogelijk winst zouden proberen te halen uit de transacties met het Franse elektriciteits- bedrijf.Als gevolg van deze prijsopdrijving zul len de stroomtarieven zo'n tien procent worden verhoogd. De bedoeling was door middel van de investeringen de stroomprijs te laten dalen. LIXSTOWE Een jtse sloep heeft ons gis- en van de Engelse oost- 5t naar de plaats ge- icht, waar sinds 20 de- ïiber de veerboot Euro- ^n Gateway (4.263 ton) a de rederij Townsend oresen op zijn stuur- jrdzijde in de Noordzee De indrukwekkende iratie om dit wrak te rgen, bevindt zich nu in ar tweede fase. 1 merk je direct wanneer je gezonken veerboot nadert. duurt ruim een half uur van het Oostengelse Felix- e te varen naar het punt ir in december de onver- irbare aanvaring heeft gehad tussen de Britse irboot European Gateway Vanguard (van de Britse jorwegen). Van op afstand 1 je het wrak nu niet meer goed zien, omdat sinds afge- ën dinsdag het reusachtige psportschip Super Servant 10.500 ton) van de bergings- atschappij Weismuller uit nuiden langszij ligt. pst die zwart-witte Neder- dse kolos valt het bruinro- wrak van de European Ga- ray eigenlijk een beetje te- 1. De Super Servant 3 is 139 •jter lang en 32 meter breed, transportschip dat tot op diepte van 16 meter onder er kan zinken, torent hoog en de gezonken veerboot De European Gateway ligt een bank van glibberige In zijn passieve toestand at wrak echt een zielig ge it. Je krijgt het gevoel, dat je de gezagvoerder van die tse European Gateway was, huidige aanblik van je ip je ogen vol tranen zou >n schieten. ar de bergingsmaatschappij •ismuller is al goed op weg het wrak te lichten. Sedert begin van de werkzaamhe- i, op 3 januari, heeft Weis- ller op de naar boven ge- :rde bakboordzijde van de ropean Gateway acht zoge ten jukken gelast, waaraan are kettingen vastgemaakt nnen worden. ze jukken hebben de vorm n kleine pyramiden. „Wij emen ze feesthoeden", lacht pitein J.H. „Harry" Hop- in, die als bergingsmeester operatie leidt. Zijn manne- 5 werken vrijwel dag en cht op en in het wrak. Je |t ze als mieren over de pdbruine wand van de Euro- pn Gateway lopen. Op een De gekapseisde veerboot European Gateway. gegeven moment zagen we zelfs een van die stoere Neder landse arbeiders over de zij kant van twee vrachtwagens kruipen, die nu horizontaal aan het bovendek hangen dat zich ten gevolge van de aanva ring en het kapseizen in verti cale stand bevindt. De European Gateway is ei genlijk een vrachtveerboot. Daarom had hij op het ogen blik van .zijn botsing met de Vanguard geen gewone passa giers aan boord. Naast de be manning waren er alleen de begeleidende chauffeurs van 48 vrachtwagens, die hun voertuigen vergezelden van Felixstowe naar Rotterdam. De aanvaring kostte aan zes opvarenden het leven. Minstens een vrachtwagen is van het bovendek in zee ge vallen. Duikers van Weismul ler hebben afgelopen week on der water een voertuig terug gevonden en de plaats ge merkt met twee grote „blaas jes" (plastic boeien). Deze vrachtwagen zal te gelegener tijd uit het water gelicht en aan boord van de Super Ser vant 3 gebracht worden. De voertuigen die nog goed vastgehecht aan het bovendek van de European Gateway hangen, reddingsboten en nog meer hinderlijke dingen wor den door middel van een reus achtige hijskraan verwijderd voor de eerste poging om het wrak recht te zetten, kan be ginnen. De voorbereiding van die kritische operatie vraagt veel tijd. „We hebben nog minstens twee weken nodig voordat het rechtzetten kan beginnen", zegt kapitein Hop man, die het allemaal filoso fisch en doodkalm opneemt. Hopman wordt trouwens niet echt op de proef gesteld. „Wij passen dezelfde bergingsme thode toe als die welke wij twee jaar geleden in Neder land gebruikt hebben om het schip Atlantic te lichten dat gekapseisd was, terwijl het te water gelaten werd", zegt hij. „Toen hadden wij echter wel het voordeel en het gemak, dat wij konden werken vanaf de wal. Tot nu toe werkt het weer goed mee en daarom verloopt de bergingsoperatie praktisch helemaal volgens het - vooraf bepaalde tijdschema. Er is nog geen sprake van vertraging. Als het zo'n meevaller blijft, zullen de jukken op tijd door middel van zware kettingen verbonden worden met ver plaatsbare winches, die zich op het grote, open dek van de Su per Servant bevinden. In de hermetisch afgesloten ruimen van de European Gateway wordt samengeperste lucht ge stuwd, die het weer vlot ma ken zal bevorderen. Tezelfder tijd worden rond beide uitein den van het wrak oersterke kabels aangebracht, die zullen beletten dat de European Ga teway, terwijl hij recht getrok ken wordt, wegglijdt over de glibberige klei. De diepte van het water waarin het wrak op de kleinbank ligt, bedraagt on geveer 7,5 meter. Water wegpompen De operatie om het wrak recht te zetten is uiteraard geen ge makkelijke opgave. Zij zal heel wat tijd vergen vierentwin tig uren of meer, denken som migen, maar kapitein Hopman zelf gelooft dat het vrij vlug zal gaan, op voorwaarde dat er nergens een kink in de kabel komt. „De kleinste breuk maakt langdurig reparatie- werk nodig", zegt Hopman. Als het wrak eenmaal rechtop gezet is, wordt de opening aan stuurboordzijde dicht gemaakt. Voorlopig weet niemand hoe groot dat gat is, wat veroor zaakt werd toen de Vanguard met de European Gateway in aanvaring kwam. Wel wordt geschat, dat men ongeveer 10.000 ton water uit de veer boot zal moeten pompen. Pas daarna kan het geborgen schip voor reparatie naar een droog dok gesleept worden. Direc teur Jan Halfweeg van Weis muller heeft nog geen idee waarheen zijn sleepboten Eu ropean Gateway zullen moe ten brengen. De gezonken veerboot werd in West-Duits- land gebouwd en zal daar ge repareerd kunnen worden. Vlak naast het wrak liggen momenteel nog een werkschip (ponton) en de sleepboot Titan van Weismuller. De Super Servant 3, die normaal ge bruikt wordt voor het trans port van zwaar materiaal, be stemd voor boordplatforms, ligt een eind verderop. De Su per Servant 3, daterend van 1979, is van Japanse makelij en kan op grote diepte zware stukken afleveren die nodig zijn bij de bouw onder water van boortorens boven nieuwe oliebronnen. De gezamenlijke bemanning van de Nederlandse schepen naast het Britse wrak in de Noordzee bestaat uit ongeveer 45 man, onder wie zes of zeven duikers. De Super Servant 3 zelf heeft een vaste beman ning van achttien koppen. Ze beschikken aan boord over te levisie, video en talrijke ande re ontspanningsmogelijkhe den. „Het leven is hier lang niet kwaad", zegt tweede stuurman Jan Cane, die gebo ren is in IJmuiden maar nu in Lelystad woont. Terwijl de Super Servant 3 naast het wrak van de Europe an Gateway ligt, moeten de stuurlui van het zware trans portschip dag en nacht er voor zorgen, dat hun vaartuig zo weinig mogelijk van positie verandert. Ze houden de wind en hun apparatuur in de gaten en voeren indien nodig correc ties uit. De Super Servant 3, de Titan en het ponton staan doorlopend per radio met el kaar in verbinding. Geen enkel lid van de beman ning begeeft zich ooit aan wal in Felixstowe. Daar valt trou wens toch weinig of niets te beleven. Het werk aan de ge zonken European Gateway in de Noordzee is trouwens niet eens bijzonder eenzaam, want er passeren geregeld andere veerboten, die naar Felixstowe of Harwich terugkeren of dé havens verlaten met bestem ming Nederland, België. Duits land, Denemarken en Cyprus. Ze komen telkens vlak bij de plaats waar een van hun soort genoten op jammerlijke wijze is vergaan. Souveniriagers Directeur Nan Halfweeg van de bergingsmaatschappij Weis muller koestert weinig twijfels dat zijn personeel de European Gateway zal weten te bergen. Als het lukt, wacht Weismul ler een mooi percentage (ge middeld is dat 6 procent) van de geborgen waarde van het gezonken schip, minus de re paratiekosten. De verzekerde waarde van de European Ga teway bedraagt 13,6 miljoen pond. Halfweeg kan de repa ratiekosten die er zullen zijn, al van tevoren schatten, maar tezelfdertijd houdt hij reke ning met enkele nog onbeken de factoren, waaronder in de eerste plaats de gevolgen van het feit dat voor Kerstmis sou venirjagers het wrak binnen gedrongen zijn en allerlei din gen gestolen hebben. Dit ge beurde toen het werkschip en de sleepboot Titan van Weis muller nog niet aanwezig wa ren. „Ongeveer een dozijn ramen van de veerboot zijn op myste rieuze wijze gebroken", vertelt Nan Halfweeg. „We hebben al vastgesteld, dat onder meer een magnetisch kompas gesto len is. Ik vermoed dat de da ders souvenirjageers waren, want wat doe je nou met zo'n ding. Het is onbegrijpelijk, dat iemand daarvoor zijn leven heeft willen wagen". Als de bergingsoperatie niet met succes bekroond wordt, krijgt Weismuller van de Brit ten geen cent. Dat is de voor waarde waaronder deze Ne derlandse bergingsmaatschap pij het contract getekend heeft. „No cure, no pay", en de kosten van al het werk (ze worden op 1 miljoen pond ge schat) voor rekening van Weismuller. Maar Nan Half weeg gelooft niet, dat de reus achtige operatie om het wrak van de gekepseise European Gateway te kunnen lichten, zo zal eindigen. ROGER SIMONS Thatcher terug van Falkland Eilanden PORT STANLEY Premier Thatcher heeft gisteren haar bezoek van vijf dagen aan de Falkland Eilanden beëindigd. Zij was er door de 1.800 bewo ners emotioneel ingehaald als een bevrijder. Thatcher vertrok aan boord van een Hercules van de Brit se luchtmacht, die op de zware vlucht van 23 uur naar Enge land wordt vergezeld door ge vechtsbommenwerpers van het type Phantom. De Britse premier omschreef haar be zoek aan de Falkland Eilan den als „meer dan een bezoek. Het was een ontroerende erva ring". Onzekerheid over leven van Sjaranski PARIJS De vrouw van de Russische dissident, Anatoly Sjaranski, heeft gisteren in Pa rijs gezegd dat zij er niet zeker van is dat haar man nog in le ven is en dat de Sovjet gevan genisfunctionarissen de moe der van Sjaranski hebben ver boden hem te bezoeken. Naar verluidt is Sjaranski al 27 da gen in hongerstaking. Tijdens een persconferentie deed Avital Sjaranski een be roep op de Franse president Mitterrand „en alle mensen van goede wil" om „een einde aan deze moord te maken en de tragedie die tot de dood van Sjaranski zou kunnen leiden, te verhinderen". Het laatste dat Avital over haar man had gehoord, was dat hij elke drie dagen werd gedwongen voed sel tot zich te nemen. Moskou argwanend over positie Arafat MOSKOU De Sovjet-Unie zal eventueel de ^positie van PlO-leider Arafat trachten te ondermijnen ten gunste van radicalere Palestijnse leiders als hij zou instemmen met een compromis-regeling voor vre de in het Midden-Oosten te aanvaarden. Dit werd gisteren in kringen van westerse diplomaten in Moskou vernomen. Arafat voerde overleg met de Sovjet- -leider, Andropov, die het vre desvoorstel van de Arabische Liga steunt zoals dat vorig jaar in de Marokkaanse stad Fez werd aanvaard. .RAMARIBO „In Suriname zal een werkelijke iksdemocratie worden gevestigd. Wat het land nu dig heeft is rust, stabiliteit en de juiste informatie, nt een volk, dat in angst leeft kan niet presteren. *N>k zal de bevolking moeten begrijpen dat de leugen- lastercampagnes, zoals die door de media in het ver den zijn gevoerd slechts een doel hadden, namelijk it destabiliseren van de processen die op sociaal, eco- Jmisch en politiek gebied in Suriname op gang ge jacht worden." jt is de kern van een interview van legerleider Bouterse met ;i!t Surinaamse Nieuws Agentschap (SNA). Over de vorming in een nieuwe regering deelde Bouterse mee, dat het militair (zag een aantal commissies opdracht heeft gegeven een nieuw geerprogramma op te stellen. Als dit met de kandidaat-minis- ts is besproken kan worden overgegaan tot de formering van i sn nieuwe regering, aldus Bouterse. i Surinaamse lu chtmachtchef Fazilda is maandag uitgeweken j,;ar Frans-Guyana. Dit is gisteren uit betrouwbare bron in Cay- ne vernomen. Fazilda, die voor het laatst werd gezien op het iegveld van Cayenne, zou op weg zijn naar Nederland. Het rsoneel van het Surinaamse consulaat in Amsterdam wordt ïrk ingekrompen wegens geldgebrek. Droogte gaat mensen levens eisen in Mozambique MAPOETO Mozambique heeft gisteren een beroep om hulp gedaan op de wereld om dat aanhoudende droogte 4 miljoen mensen met de hon gerdood bedreigt. De minister van binnenlandse handel, Aranda Silva, noemde de situatie in enkele delen van, Mozambique „rampzalig". Hij zei dat het uitblijven van re gen in het zuiden van Mozam bique betekent dat alle belang rijke oogsten kunnen misluk ken. Aranda Silva liet verder weten dat onmiddellijk 100.000 ton graan nodig is. Hulp aan het zuiden van Mozambique wordt bemoeilijkt, omdat daar een door Zuid-Afrika gesteun de guerrillabeweging actief is. Bij acties van guerrillastrijders zijn gewassen verbrand, aldus de minister. JITENHEER DEN HAAG Winter sporters die dezer dagen in het Alpengebied ver toeven zullen niet met enthousiaste verhalen te rugkomen. De sneeuw- toestand is er zo slecht, dat maar op een paar plaatsen redelijk te skiën is. In het algemeen ligt er bene den 2.000 meter hoogte geen of te weinig sneeuw. Dat be tekent sfeerloze, zomers aan doende dorpen en groene da len. De sneeuw die boven de 2.000 meter ligt is bovendien erg hard en verijsd en op veel plaatsen steken er rot spunten doorheen. In Italië heeft het op sommige plaat sen de afgelopen week zelfs op een hoogte van 2.000 me ter geregend. Het ergste is de situatie in de lager gelegen gebieden van Oostenrijk. In Zwitserland en Italië is er ook weinig te doen. Alleen in Frankrijk is de situatie iets beter, omdat de wintersportdorpen daar gemiddeld wat hoger liggen. Wie koste wat kost de nog goede ski-gebieden wil berei ken zal boven de 2.500 meter moeten klimmen. In Oosten rijk zijn dat vooral de glet- scher-gebieden, in Zwitser land de meest zuidelijk gele gen wintersportoorden, dicht tegen de Italiaanse grens. Vooruitzichten De vooruitzichten voor de komende week zijn bepaald niet hoopvol. Er ligt een ho- gedruk-gebied boven Frank rijk en Zwitserland. Dat zorgt er doorgaans voor dat nuleringen'1. de sneeuwtoestand snel nog verder verslechtert. Alleen voor Oostenrijk lijkt de situatie wat beter te wor den. Men verwacht dit week- ende veel bewolking met neefslag die mogelijk in de vorm van sneeuw valt. Het nul-gradenniveau ligt nu op 2.000 meter. Men verwacht dat dit punt het komend weekeind zal dalen tot 500 meter. Maar zelfs als dit ge beurt, is de situatie niet opti maal. Grote sneeuwval op een verijsde ondergrond brengt vaak grote lawine-ge varen met zich mee. Reisbureaus Bij de Nederlandse reisbu- reau's is weinig te merken van de slechte sneeuwcondi- ties. Reizigers die geboekt hebben proberen soms wel om hun reis te verschuiven, maar als ze horen dat er geen aanspraak gemaakt kan wor den op enige bepaling in de reisvoorwaarden om geld te rug te krijgen, berust men maar in een sneeuwloze va kantie. Hostessen van de de verschillende toeroperators proberen door het organise ren van excursies en landen- tochten de vakantiegangers nog een alternatief program ma te bieden. Het aantal boekingen blijft overigens vrij constant, zij het dan dat de verwachte af name van 10 tot 15 procent zich inderdaad voordoet. De heer Admiraal van Arkerei- zen zegt dat er geen klachten of problemen zijn met reizi gers. „Men accepteert de situ atie en weet dat het reisbu reau er ook niets aan kan doen. Er zijn nauwelijks an- In het Zwitserse Wengen zijn helikopters ingeschakeld om sneeuw te transporteren van hoger gelegen ge bieden naar skipistes, waar geen ot heel weinig sneeuw ligt. De heer Van der Pijl van het boekingskantoor Van Trans alpino in Den Haag merkt dat de mensen later hun reis boeken. „Men wacht eerst de sneeuwberichten af en be sluit dan erg laat tot het al dan niet ondernemen van de reis. Dat kan natuurlijk al leen in het laagseizoen van de maand januari. De boe kingen voor de topseizoenen (crocusvakantie in de tweede week van-februari) lopen ge woon door. De ANWB merkt aan het aantal mensen dat de infor matiedienst belt dat veel wintersporters ongerust zijn over hun komende vakantie. Soms voldoen twaalf lijnen voor de automatische infor matie niet en moeten de tele fonistes bijspringen. Verder heeft men geconsta teerd dat vakantiegangers heen en weer pedelen tussen hun sneeuwloze vakantiege- beid naar ski-oorden, waar wel sneeuw ligt. Dat geeft in een beperkt gebied veel skiërs en dus veel drukte op de piste en lange wachttijden bij de liften. Vooral op de te rugtocht naar het dal. Voor de wintersportdorpen is het seizoen, met een slechte kerst en weinig sneeuw in begin januari, weliswaar nog niet geheel verloren maar toch erg slecht. Er moet veel sneeuw vallen wil het alle maal nog een beetje goed ko men. De heer Roth van het Zwitsers verkeersbureau: „Rampzalig is het nog niet. We hebben tenminste nog wat sneeuw. Maar we mer ken bijvoorbeeld dat heel trouwe Oostenrijkgangers bij ons komen informeren. Dat betekent toch wel wat". KOOS BLOEMSMA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13