Artsen waarschuwen tegen hamsteren van medicijnen Nederlandse troepen ganger in Libanon PTT zal in 1984 verlies boeken Salariskorting onderwijs kan nog wel tien jaar duren Drabbe (FNV): binnen tien jaar 1V2 miljoen nieuwe banen nodig Jules de Corte stopt cortefoon Mogelijke straf kost Azivo anderhalve ton per maand MARKTEN ^NENLAND CeidócSomcmt WOENSDAG 12IANUARI1983 PAGINA 9 Al hervat dienst ■^Amsterdam PHOL De Israëlische •aartmaatschappij El Al jop 8 februari de diensten op terdam hervatten. Tot 5 rt zal de retourdienst Tel '-Amsterdam één maal per worden gevlogen, na die drie maal per week. De titen zullen gecombineerd len met de diensten op Brus- fo,ipit heeft de directeur Neder- van El Al, I. Krill, gisteren Jjedeeld. Amsterdam is een nieide eerste bestemmingen die esjjiaatschappij na de staking irai bijba v'er maanden weer ^passagiersvluchten gaat aan- Park in Heerlen geen pretje HEERLEN Vertegenwoordigers van de gemeente Heerlen en van de stichting in ternationaal themapark hebben gister avond tijdens een informatiebijeenkomst over de aanleg van een pretpark rond kasteel Ter Worm in Heerlen vrijwel uit sluitend protesten moeten beluisteren. De actiegroep „Pretpark Ter Worm nooit" deed een aanval op het door de voorzitter van de stichting themapark ir. P. Niessen, aangevoerde motief: verbetering van de werkgelegenheid. Die werkgelegenheid is ook elders te verwezenlijken wanneer het pretpark niet rond Ter Worm wordt ge vestigd. Waarom per se het landschappe lijk kwetsbare gebied Ter Worm, zo wilde de actiegroep weten. Fiets met postcode Om het aantal fietsdiefstallen te rug te dringen is de rijkspolitie in het Twentse Rijssen gisteren be gonnen met het merken van fiet- san. Ruim achtduizend Rijssena- ren hebben gehoor gegeven aan de oproep van de politie hun fiets te laten voorzien van een merkte ken, dat bestaat uit hun postcode plus hun huisnummer. Met de Rijssense rijwielhandelaren heeft de politie ook afgesproken dat ze elke nieuwe fiets gaan merken. Van de Rijssenaren wordt ver wacht dat ze het merkteken laten veranderen zodra ze hun fiets verkopen. Kapper rijdt klanten langs EMST Kapper Theo Voerman uit het Gelderse Elspeet rijdt sinds enige tijd met een rijdende winkel langs en kele Veluwedorpen. In dorpen als Ernst, had hij gemerkt, hadden kleine dienstverlenende bedrijven als de groentewinkel, de bakker en de kapper de afgelopen jaren hun deuren moeten sluiten. En dat is een gemis. In Elspeet, waar hij de mensen kent, staat de be volking elke dinsdag te dringen voor zijn caravan. In Ernst keek men vorige week de kat nog even uit de boom. „Ik denk dat de mensen eerst aan het idee moeten wennen, en dan zal de toeloop wel beter worden, aldus Theo Voer man. Vrouw verborg zwart geld in slipje ZEVENAAR De aanhouding van de echtgenote van een Ne derlandse palingboer met enke le tonnen aan voor de belasting verzwegen geld in haar slipje was in 1982 een van de meest opvallende acties van de briga de Zevenaar van de Koninklij ke Marechaussee, onder meer belast met de bewaking van de grenspost Bergh-autoweg aan de E-36. Uit het jaarverslag 1982 van de brigade blijkt dat de vrouw sa men met haar man en een an der echtpaar, op weg was naar West-Duitsland om 650.000 gul den zwart geld „opzij te zetten". H Leemans JÊtenschappelijke 5re lesluitvorming jsterschelde izorgvuldig" 5TERDAM Er valt be- rlijk gezien heel wat aan ierken op de manier waar- én aantal jaren geleden tij- 5 het kabinet Den Uyl 3-1977) uiteindelijk de be- "'.jbeslissing tot stand is ge ien om de Oosterschelde in kader van het Deltaplan i af te sluiten met een dam, plr te voorzien van een pij- li Jam. mr. A. F. Leemans, 'gleraar bestuurskunde aan t Universiteit van Amster- j I, sprak gisteren tijdens de jpentatie van de studie ^jorbraak in het Ooster- gÉlldebeleid" in dit verband pi een „nauwelijks veiant- ÉÉrde" en „onzorgvuldige" llÉissing. Hij stelde onder- H!r dat de pijlerdam er in de isterraad was doorgedrukt rdat de voorstanders dreig- met een kabinetscrisis. aven- erkgevers illen CAO's ;rlengen TTERDAM De werkge- s in de havens van Amster- ji en Rotterdam willen alle de,O's met een half jaar ver jagen. In die tijd zou de uit- s^lmg van de prijscompensa- ndmoeten worden opgeschort oeimoet er worden overlegd lid di* êeld kan worden aan- atfend voor werkgelegen- jgjlsbevorderende maatrege- en t j voorstel is gisteravond oolr de werkgevers gedaan tij- spjs het eerste gesprek over je CAO voor 1983, zo heeft t i woordvoerder van de Ver- ■mlrsbond FNV laten weten, vei nieuwe CAO zou volgens 2) voorstel worden afgesloten 1 juli en doorlopen tot 1 ral volgend jaar of tot eind' it bond aan de werkgevers èn weten, dat zij zich intern ïr het voorstel zal beraden, i 2 februari komen de dele- ües opnieuw bij elkaar. UTRECHT Hoewel volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) nog niet gesproken kan worden van het ham steren van medicijnen, hebben al heel wat pa tiënten hun huisarts ge vraagd om meer genees middelen voor te schrij ven dan normaal. De LHV zal haar leden deze week nog attenderen op de ge varen die patiënten lopen als zij in verband met de in voering van de eigen bijdrage van ƒ2,50 per recept, die op 1 februari ingaat medicijnen gaan inslaan. De LHV hoopt dat de ziekenfondsen hun le den dezelfde waarschuwing zullen laten horen. De LHV hoopt dat het eigen risico per recept spoedig zal worden afgeschaft. LHV-voor- zitter H. Bessem uit Twello zegt meer te zien in een vrij willige beperking van huisart sen bij het voorschrijven van Een medewerkster van de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen laat en kele exemplaren zien van de „Blauwe kaart '83". Elke keer dat een patiënt een rijksdaalder betaalt als eigen bijdrage voor medi cijnen, stempelt de apo theker een vakje af. medicijnen. Volgens de voor zitter zijn de huisartsen daar toe bereid. Commissies waarin huisartsen, specialisten, ziekte kostenverzekeraars en patiën ten zijn vertegenwoordigd zou den dan dan eerst de medi sche, pharmaceutische en eco nomische aspecten van de drie- tot vierduizend in Neder land toegestane medicijnen moeten afwegen. De artsen zouden de aanbevelingen van de commissies kunnen hante ren als richtlijn bij het voor schrijven van geneesmiddelen. Vrijwillige beperking zal vol gens de heer Bessem een gro ter effect kunnen hebben dan de eigen bijdrage. Minister De Ko ning van Sociale Zaken en Werk gelegenheid heeft gisteren in Den Haag aan de gouverneur van de Neder landse Antillen, drs. B. Leito, een staatsiepor tret van Konin gin Beatrix over handigd. Het portret, vervaar digd door de Wassenaarse kunstschilder J. Bruyn (links), zal komen te han gen in het Gou verneurshuis in Willemstad op Curacao. SENAAT NEEMT WETSONTWERP AAN (Van opze parlementaire redactie) DEN HAAG De gevolgen van de extra salariskorting van 1,85 procent voor het on derwijzend personeel zal nog wel een jaar of tien merkbaar blijven. Het is weliswaar de bedoeling dat de korting jaar lijks minder wordt, maar het zal ndg een groot aantal jaren duren eer een extra inhouding niet meer nodig is. De korting zal pas geheel verdwijnen als de toekomstige nieuwe salaris- opbouw in het onderwijs ge noeg bezuinigende vruchten gaat afwerpen. Dit bleek gisteren in de Eerste Kamer uit de woorden van minister Deetman (Onderwijs), tijdens diens verdediging van de salariskorting van 1,85 pro cent. Na een moeizame discus sie met de minister nam de Se naat het wetsontwerp aan met 38 tegen 34 stemmen. Aanvan kelijk leek het wetsontwerp een goede kans te lopen, te worden verworpen omdat en kele VVD'ers ernstige bezwa ren tegen de salariskorting hadden. Met een verwijzing naar de slechte economische en financiële situdtie zetten deze VVD'ers hun bezwaren uiteindelijk opzij. Tegen het wetsontwerp stemden alleen de fracties van PvdA, D'66, PPR en CPN. tijHIPHOL De Nederland- tejregering gaat deze week de efceede Kamer in een brief ebrstellen de aanwezigheid ith de Nederlandse Unifil- stiepen in Zuid-Libanon met Meer een half jaar te verlen- kn. Het mandaat van de icH-vredesmacht loopt op 19 iuari af. De veiligheidsraad vin de VN moet volgende |ek beslissen over verlen- daarvan. Dit verklaarde gisteren op Schiphol minister De Ruiter van defensie, na aankomst van een reis van twee weken door Libanon en Egypte. Daar be zocht hij in Zuid-Libanon het Nederlandse Unifildetache- ment en in de Sinai-woestijn de Nederlandse troepen die deelnemen aan de Sinai-vre- desmacht, de MFO. De Ruiter wees er op dat tij dens het nieuwe mandaat van mogelijk een half jaar de hui dige situatie in Libanon wel moet veranderen. De voortzet ting van het mandaat zal dan ook kritisch worden getoetst aan de ontwikkeling in dat ge bied. In dat verband wees de bewindsman op de terugtrek king van alle vreemde troepen uit Libanon, en een redelijk uitzicht op een opvulling van het dan ontstane vacuum door de Libanezen zelf. Kamer pleit voor behoud ADM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kamercom missie voor Economische Za ken heeft er gisteren bij minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) op aangedrongen de Amsterdamse scheepswerf ADM (ruim 1300 werknemers) financieel te hulp te komen. De minister zou daartoe 20 tot 25 miljoen gulden op tafel die nen te leggen. Dit bedrag is ook aanbevolen door de com missie Zijlstra die op aandrang van de Tweede Kamer een on derzoek heeft gedaan naar ADM. De commissie heeft voorgesteld het geld alleen te geven als ADM het eigen per soneel met 400 tot 600 man zou inkrimpen. Van Aardenne heeft nog geen standpunt inge nomen over verdere steun aan ADM. GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen te Leek B. van Oeveren te Rijnsburg. Beroepen te Katwijk aan de Rijn drs. J. van Breevoort te Geesteren en Gelselaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT zal, en dat is voor het eerst, in 1984 een verlies boeken. Dat komt door een stijging van de lasten, terwijl de inkomsten van de PTT dit jaar maar nauwelijks omhoog gaan. Voor dit jaar wordt nog een winst van 9 miljoen geraamd, vorig jaar was de winst nog 218 miljoen gulden. Aldus staatsse cretaris Scherphuizen (Verkeer en Waterstaat, PTT-zaken) in antwoord op vragen uit de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De gelddiensten van de PTT, postcheque- en girodienst en Rijk postspaarbank, verliezen op de zakelijke geldmarkt steeds meer terrein aan de banken. Was het aandeel van de PTT in het za kelijk geldverkeer in 1970 nog 26,4%, in 1982 was dit 14,5%. Het aandeel van de postcheque-en girodienst in het girale geldver keer zakte na '73 van 35,8% naar 31,7%. Het aandeel van de PTT-gelddiensten bij de geldrekeningen is van 44,1% in 1980 gedaald naar 43,3% eind 1982. Van de banken steeg het aandeel van 55,9% in 1980 naar 56,7% nu. Bij de spaar- markt hadden de PTT-gelddiensten in 1980 48,4% van de markt, eind 1982 47,8%. Bij de banken was dat aandeel in 1980 51,6% eind 1982 52,2%. HENGELO De Nederlandse beroepsbevolking stijgt vol gens FNV-hoofdbestuurder F. Drabbe zo snel dat er de ko mende 10 jaar V/2 miljoen ba nen bij moeten komen. Hij voorspelde gisteren op een symposium van de Nederland se Vereniging voor Manage ment dat de werkweek in Ne derland de komende 20 jaar zal teruglopen tot 25 a 30 uur. De Vereniging van Neder landse Ondernemingen ziet nogal wat knelpunten bij het invoeren van een (veel) korte re werkweek. „Er zijn nog heel wat obstakels te overwin nen voordat de prijscompensa tie kan worden omgezet in vormen van arbeidsduurver korting" aldus VNO-directeur Van Vulpen in een debat met Drabbe. Drabbe stelde, dat het zelfs bij een krachtig herstel van de economie niet zal lukken de 40-urige werkweek te handha ven. Hij wees er op, dat naar verhouding veel nieuwkomers tot de arbeidsmarkt toetreden en dat door de sterke automa tisering veel banen verloren gaan. „Om ontwrichting van de maatschappij te voorkomen is het pure noodzaak tot herver deling van arbeid te komen. Omdat de economie er belab berd voorstaat, valt er voor degenen die korter gaan wer ken niet te ontkomen aan een inkomensoffer". Hij noemde het overigens onjuist ervan uit te gaan dat herverdeling van werk de enige oplossing van de crisis betekent. „Er zijn ook gerichte activitei ten nodig om de bedrijven uit het slop te halen. Nieuwe tech nologieën bieden mogelijkhe den, zeker als die door onder nemingen binnen de EG sa men worden aangepakt. We zien hiervan al hoopvolle voorbeelden". Drabbe meent echter dat het een illusie is te denken dat de economische groei van de jaren 60 terug keert. BRUSSEL Jules de Corte stopt na 12 jaar met de „corte foon", ontgoocheld over de moderne moraal, de pers en de politiek, blijkens een inter view met de kleinkunstenaar in een Belgische krant. „Van langsom meer kom ik tot de vaststelling dat het „geld- denken" de wereld beheerst", aldus De Corte in de Hasseltse krant Het Belang van Lim burg van gisteren. „Alles wordt ondergeschikt aan die mateloze bezitsdrang... Als het de dag van morgen geld zou opleveren, melaats te worden, dan is dit hele land melaats, in één keer", aldus ci teert de krant hem. „Ik kan er gewoon niet inkomen dat de mensen hun allerlaatste adem tocht over geld kunnen inzet ten". Hij stopt op 2 februari met zijn „cortefoon", dagelijkse mijme ringen, overdenkingen, kleine verhaaltjes die via de telefoon te beluisteren zijn op nummer 04930-4830. Hij praat die in mekaar in zijn huis in Helena- veen in de Noordbrabantse Peel. De Corte zegt zijn laatste praatje, dat te horen zal zijn precies 12 jaar na de start van de „cortefoon", nog niet be dacht te hebben. „Het zou leuk zijn iets spectaculairs te vin den". Zijn onderwerpen, zo zegt hij, komen nooit uit de aktualiteit. „Als er iets treurig is dan is het wel de nieuwsvoorziening. Het nieuws dat wij krijgen is niet het nieuws waar we om vragen", aldus De Corte Vervolg van de voorpagina DEN HAAG De moge lijke strafkorting die het Haagse ziekenfonds Azivo boven het hoofd hangt als het fonds blijft weigeren de eigen bijdrage voor medicijnen te innen, zal het rebellerende fonds ongeveer anderhalve ton per maand kosten. Dit heeft een woordvoerder van het Azivo vanmorgen gezegd over het dinsdag avond gevoerde gesprek tussen het bestuur van de Ziekenfondsraad en het Azivo over het conflict over de eigen bijdrage. Dit gesprek heeft niets opge leverd. Volgende week maandag be slist de Ziekenfondsraad of de strafkorting doorgaat. „Wij zullen die vergadering af wachten", aldus de Azivo- -woordvoerder, die weinig hoop had dat de Raad de straf- plannen tegen het fonds nog zal wijzigen. Als het officiële besluit eenmaal gevallen is, zal het Azivo-bestuur opnieuw be kijken of de principiële weige ring om de eigen bijdrage te innen ook werkelijk in de praktijk zal worden uitge voerd. De financiële straf op jaarbasis (ongeveer twee miljoen gulden uit eigen kas bijbetalen) die het fonds boven het hoofd hangt, zal daarbij een belang rijke rol spelen. Het Azivo wil de vanmorgen niet zeggen of het fonds financieel in staat is om voor deze eigen bijdrage op te draaien. „Bij het besluit zal voorop staan dat wij het voort bestaan van het fonds niet in gevaar willen brengen. Er wordt nu door de Zieken fondsraad zeer grote druk ge bruikt, dergelijke machtsmid delen zijn nog nooit tegen een ziekenfonds gebruikt", aldus de woordvoerder. Breytenbach neemt prijs in ontvangst DEN HAAG De Zuidafri- kaanse auteur Breyten Brey tenbach neemt donderdag 20 januari een bijzonderë letter kundige prijs in ontvangst die hem is toegekend door de Jan Campertstichting. De burgemeester van Den Haag, drs. Schols, overhandigt hem de prijs en de bijbehoren de cheque van ƒ9.000,het zelfde bedrag dat Jan Wolkers van deze stichting 17 decem ber weigerde die middag In zijn openingswoord bij de uitreiking van de literaire prij zen van de (gemeentelijke) Jan Campertstichting voor 1982 op 17 december van vorig jaar, motiveerde de voorzitter van de stichting H. Scholten deze toekenning alsvolgt: „Het bestuur van de Jan Campert stichting heeft besloten om gelet op haar naam en her komst: strijd tegen onderdruk king in de jaren '40-'45, gelet ook op haar doelstelling: de bevordering van de letterkun de een bijzondere prijs toe te kennen aan de Zuidafri- kaanse auteur Breyten Brey tenbach. Twee doden bij ongeluk op Schiphol SCHIPHOL Bij een ver- keersongeval op Schiphol zijn vanochtend rond acht uur twee doden gevallen. De slachtoffers zaten in een perso nenauto die frontaal in botsing kwam met een bus van Cen traal Nederland. Voor zover bekend zijn in de bus geen ge wonden gevallen. Dat is mee gedeeld door de luchthavenpo- litie. Het ongeval gebeurde op de dienstweg tussen Schipho- 1-Oost en Schiphol-Centrum, ter hoogte van het parkeerter rein voor langparkeren. De dienstweg moest voor alle ver keer worden afgesloten. Omroepen moeten reclame voor zichzelf beperken DEN HAAG Minister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) wil de omroepen nog deze maand nieuwe richtlijnen voorschrijven voor het maken van reclame voor zichzelf op televisie. Tussen twee pro- grammablokken mogen de omroepen niét meer dan der tig seconden reclame voor zichzelf maken. Volgens het ministerie overtreden sommi ge omroepen deze uit '76 date rende richtlijn vrijwel dage lijks. Daarmee wordt sluikre clame bij Omroepwet ver boden bedreven. De nieuwe richtlijnen zouden het overi gens toestaan, dat de televisie ook sportevenementen mag gaan uitzenden waarbij niet een, maar twee rijen reclame borden zichtbaar zijn. bruiksvee 241. graskalveren 14. nuchtere kalveren 2239. varkens 742, biggen 66. schapen en lammeren 815, bokken en gei len 64. Prijzen: (in gulden) stieren 1e kwal. 8,80-9.60. 2e kwal. 8.30-8.75. vaarzen Ie kwal. 7.60-8.85. 2e kwal. 6.65-7.50. koelen 1e kwal. 7.50-8.75. 2e kwal. 6.80-7,45. 3e kwal. 6.20-6.75. worstkoelen 5.70-6.80. dik- biiien extra kwal. 9,00-14.00, nuchtere slachtkalveren 1,20-1,95. slachtzeugen 3.20-3.30, r 1.20-1,95. en kalf koelen 2 koelen 1800-2550, pinken 1150-1800. graskalveren 750-1250. roodbonte nuchtere slachtrunderen, I nuchtere kalveren hoger, lui en alloop traag, lager, varkens, lopers en biggen n KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN. 11 |anuart Aanvoer 9 partijen. BI) kalme handel werd een prijs genoteerd van 7.00-8.10 per kg en voor boeren leldse 9.30. COOP. VELUWSE EIERVEILING BARNE- VELD BARNEVELD. Aanvoer 1.902 780 stuks, stemming kalm. Prijzen In gulden per 100 kg: eieren van 53-54 gram 11,50: van 55-56 gram 11,75; van 60-61 gram 11.65-Is11.80 en van 65-66 gram 11.65-12.00.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9