I Meerjarige bouwprogramma's moeten worden hersteld'' [i Katwijks pension emeente onderzoekt uisvesting jongeren lATSSECRETARIS BROKX SLAAT EERSTE PAAL Bewoners Middengebied protesteren tegen wateroverlast in huizen Lichtboei strandt op Langevelder Slag Mooi r Eeïdae Qomami Montessori-onderwijs waarschijnlijk in 1985 weer terug in Oegstgeest DEN/REGIO SeidócSoutfMit WOENSDAG 12 JANUARI 1983 PAGINA 7 TEC gaat per computer rag satelieten testen pWIJK Bij ESTEC, het European Space Research and >logy Centre, in Noordwijk zal in het voorjaar van 1986 et eerst gebruik worden gemaakt van sateliet-simulatie. 1 speciaal computerprogramma kunnen dan de gedragin- n een sateliet in de ruimte worden berekend en kan het p van een sateliet snel worden aangepast. jutomation Technology in Utrecht heeft van ESTEC op gekregen het programma voor de computer te maken. De hiervan worden geschat op twee miljoen gulden. Door dit i computerprogramma wordt het mogelijk temperatuur- stemen snel te ontwerpen en te analyseren. In het gehue- p de computer worden de belangrijkste kenmerken van en opgeslagen. De ingenieurs van ESTEC kunnen hier- verschillende temperaturen van de sateliet onder ver- ide omstandigheden uitrekenen of testen. Leuke plannen van Oranjevereniging RIJNSBURG Onder grote belang stelling is gisteravond het programma rond de Oranjefestiviteiten besproken tijdens de algemene ledenvergadering van de Oranjevereniging. Drie bestuursleden, te weten N. van Delft, J. Kagenaar en C. de Mooij, wa ren aftredend en herkiesbaar. Zij wer den per acclamatie benoemd. Aftre dend en niet herkiesbaar waren de he ren K. Leeuwenburg en K. J. Visser, beide wegens verhuizing naar een an dere plaats. De heer Leeuwenburg werd benoemd tot erelid. De nieuwe le den zijn D. van Delft en B. van Eeste- Verder deelde de voorzitter mee, dat er een telegram verstuurd was naar Prins Claus, om hem en zijn gezin veel sterk te te wensen. Dit was verstuurd na mens de schoolkinderen. 30 april valt dit jaar op zaterdag en daarom zullen de Oranjefestiviteiten geen medewerking krijgen van het on derwijzend personeel. De kleuterscho len krijgen een toneelprogramma aan geboden in de Voorhof, evenals de leer lingen van de le en 2e klassen. De ove rige klassen kunnen meedoen aan di verse spelen in het Waterbos. De do denherdenking op 4 mei zal evenals de 5e mei bijzondere aandacht krijgen, ter wijl ook de gehandicaptenrace in de feestweek wordt uitgebreid. Valkenburg ziet af van Leidse kunstuitleen VALKENBURG Valkenburg treedt niet toe tot de Gemeen schappelijke Regeling Kunstuitleen Leiden e.o. De welzijnscom- missie, gisteren voor het eerst bijeen in de nieuwe samenstelling, besloot dit gisteravond. De vorige wethouder, de heer J. Schippers, had de gemeente Leiden al min meer toegezegd, dat Valkenburg met ingang van deze maand wel zou toetreden tot de Kunstuitleen. De raadsle den De Vries (GPV), Van den Broek (PvdA) en Spiering (CDA) wezen het toetreden tot de Kunstuitleen in verband met de be zuinigingsmaatregelen van de gemeente Valkenburg af. De commissie ging in principe akkoord met het verlenen van subsidie aan de Stichting Praktische Pedagogische Thuishulp. De financiële consequenties werden doorgeschoven naar de commissie financiën. De commissie werd het niet eens over het ontwerp-huisvestingsverordening. Het raadslid De Vries kon zich niet vinden in het voorstel, dat 18-jarigen als woningzoe kende kunnen worden ingeschreven. Hij stelde een leeftijds grens van 21 jaar voor. Van Eijkelenburg (NCW) opent symposium over opleiden NOORDWIJKERHOUT De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond, J.S. van Eijkelenburg opent vrijdag 21 ja nuari een symposium en infomarkt „Opleiden? Juist nü!". Het symposium en de informatie markt worden gehouden in het Leeuuwenhorst Congres Center aan de Langelaan 3 in Noord- wijkerhout en zijn bestemd voor opleidings- en personeelsfunctionarissen en directeuren. Andere sprekers tijdens dit symposium zijn de heer E.L. Bart, hoofd van de Opleiding Hoogo vens; prof.dr. A. Heertje, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam en de futu roloog R. Das. Zij spreken respectievelijk over wat opleiden nu eigenlijk is, het economisch be lang van opleiden en waartoe het opleiden op de lange duurt voert. Bovendien wordt een fo rum- en een paneldiscussie gevoerd. ERDORP „De aciale Adviescom- ts Verdeling Rijks- Woningbouw heb- ïooT 1983 bij elkaar 206.000 gesubsidieer- vvoningen gevraagd, ^roningbouwprogram- bevat er slechts i. Een kind kan uit jen dat ik iedereen iets meer dan de kan geven van wat tgen. En dat leidt er •e dat van alle kan- Jachten komen dat te weinig heeft en loor in de problemen De enige oplossing I dat probleem is het el van de meerjarige tigbouwprogramme- aldus staatsecretaris G. Ph. Brokx van huisvesting gisteren aanleiding van het van de eerste paal 69 woningen voor e huishoudens in nhof Leiderdorp. a het ministerie van luisvesting zelf zeker- ïeeft over hetgeen over lere jaren op het bouw- imma staat kan aan pro vincies en gemeenten meer ze kerheid worden gegeven over wat zij over meerdere jaren kunnen verwachten. Wij zijn dan op het ministerie ook be zig met het herstellen van de meerjarige bouwprogramma's en hopen dat voor de begro ting 1984 te kunnen regelen", aldus de staatssecretaris. Contingent De heer Brokx toonde zich verheugd over het feit dat hij ondanks alle moeilijkheden toch nog in staat was het Lei- derdorpse project in te leiden. „Dit project is bijna het slacht offer geworden van gebrek aan contingent. Het plan werd op 15 februari 1982 ingediend, maar niet toegewezen. Aan het eind van het jaar bleek er toch wat ruimte te zijn en de be schikking kwam op 24 decem ber als een soort kerstge schenk af". De staatssecretaris plaatste toch nog een kanttekening bij dat geschenk. „Dit plan kost ruim vijf miljoen gulden. De huurders betalen 250 gulden per maand aan huur. Het Rijk legt daar echter een bedrag bij dat nog iets hoger is. Dat is nauwelijks meer op te bren gen. Als wij in 1983 bij wijze van spreken geen enkel nieuw huis zouden bouwen* zouden Brokx die stelde dat dat dege nen die al een goede huurwo ning hebben zullen moeten in leveren ten behoeve van dege nen die dat nog niet hebben. Bouwplan de subsidie-uitgaven van het Rijk toch nog stijgen voor de in eerdere jaren gebouwde wo ningen. Daarom zijn maatrege len in de sfeer van de huren noodzakelijk", aldus de heer De Leiderdorpse wethouder A.H. Meerburg van volkshuis vesting hoopte in zijn toe spraak niettemin op een vloei ende bouwstroom in Leider dorp in 1983. „Wij hopen dat de toewijzing van 101 éénge zinswoningen in de sociale sfeer niet lang op zich zal laten wachten. Ook zijn een aantal plannen in de premiekoops- feer zeer urgent. Plannen zijn er genoeg in Leiderdorp, maar onbegrijpelijk genoeg telt-dat niet meer mee bij het toewij zen van de woningen. De fi nanciële risico's die genomen worden bij het bouwrijpmaken van de grond worden steeds groter. Een hoogst onzekere en ongewenste situatie", aldus Meerburg. De 69 tweekamerwoningen, waarvoor de eerste paal nu is geslagen worden gebouwd vol gens de HVAT-regeling (Huis vesting voor Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens), een regeling die de bouw van goedkope kleine wooneenhe den moet bevorderen. In Bui tenhof Oost, op de hoek Mu- zenlaan/Willem Pijperstraat komen drie blokjes woningen van elk drie bouwlagen. De woningen bestaan uit een hal, een woonkamer met open keuken, een slaapkamer, dou che en afzonderlijk toilet. Ie dere woneenheid heeft een ei gen CV-ketel en berging op de begane grond. De oppervlakte bedraagt 52 vierkante meter. De oplevering zal vermoede lijk plaatsvinden omstreeks september 1983. De Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp zal de woningen toewijzen aan Lei derdorpse woningzoekenden. De 23 woningen met tuintje op de begane grond zullen aan oudere woningzoekenden wor den toegewezen, de andere 46 met balkon aan jongere wo ningzoekenden. Deze combi natie van jong en oud heeft in sortgelijke gebouwen van de AWL (Langendijkdreef, Bol derikkamp en Havikskruid- zoom) zeer positieve resultaten opgeleverd. De integratie die men op het oog had werd ook werkelijk bereikt. De AWL heeft op dit moment nog twee andere projecten voor kleine huishoudens lopen: het Slak- kehuis in Buitenhof Oost, dat nagenoeg is afgerond en het appartementengebouw aan de Gaarmeesterstraat, waarvan de bouw is vertraagd als ge volg van de bezwaarschriften van omwonenden. NOORDWIJK Het water stijgt de bewoners van het Midden gebied tot de lippen. Nog niet letterlijk, maar zeker wel figuur lijk. Deze hoofdzakelijk nog jonge mensen dachten in de kers verse nieuwbouwwijk een gulden toekomst tegemoet te gaan. De werkelijkheid is anders. Zij worden geconfronteerd met vocht, onuitstaanbaar veel vocht. In de riante, prima geïsoleerde wo ningen staan waterplassen, „binnenmeertjes", zelfs, er is sprake van schimmel, verrotting en muffigheid. Mevrouw Ubink-Wij- nands en J. Landzaat vertelden er over. Zij waren gisteravond met een grote delegatie uit de wijkbewoners naar het raadhuis gekomen om wethouder Admiraal en de leden van de commissie voor openbare werken deelgenoot te maken van hun ellende. Het is niet alleen dat hun huizen en meubilair door vocht wor den verteerd, ook de gasrekeningen blijken d£ pan uit te rijzen. Soms lopen die op tot 650,- per twee maanden. „En dan zet ik echt de thermostaat op tijd lager, loopt de .douche niet de gehele dag, en ga ik zo zuinig mogelijk om met gas", aldus mevrouw Ubink. Zij hield haar betoog kort en zakelijk. Onder de vloeren van sommige huizen in de wijk zou wel twintig centimeter wa ter staan en vaak nog veel meer. Ondanks de dubbele beglazing in de ramen van deze huurwoningen isJjet glas beslagen, terwijl de vitrages nat voor de ramen hangen^Gordijnen en meubels zitten dik onder de schimmel, het behang verrot, de plinten la ten los, kortom van enig woongerief zou geen sprake zijn. Bij de gemeente was een en andermaal aan de bel getrokken. „Wat hebt u er tot nog toe aan gedaan?", vroeg Landzaat. Gebelgd wa ren de wijkbewoners over de adviezen van een paar ambtenaren van bouw- en woningtoezicht, die naar aanleiding van de klach ten waren komen kijken. „We moesten wat minder planten in huis nemen, goed ventileren, hard stoken en 's avonds maar vroeg naar bed gaan". Is er verhaal mogelijk van de enorm hoge gasrekeningen?, wilde Landzaat weten. Begrijpelijk De raadsleden Bos (PvdA) en Wijnands (CDA) waren persoon lijk in de huizen gaan kijken. Het bleek nog triester te zijn dan de woordvoerders van de wijk hadden voorgesteld. Het is begrij pelijk, dat de mensen klagen, verklaarden de raadsleden. Merk waardig genoeg bleek er onder de ene woning wel water te staan en onder een andere niet. VVD-raadslid Hogervorst sloot niet uit, dat het vocht in de zwaar geïsoleerde huizen toch nog het gevolg was van de nieuwbouw. Hij leidde dit af uit eigen ervaringen. Het vocht in de huizen had voorkomen kunnen worden, meende Arno Bos. Anderhalf jaar geleden had hij reeds op het euvel geattendeerd en naar zijn mening kon aan de dienst van gemeentewerken onzorgvuldig handelen worden verweten. Met de directeur van gemeentewerken waren zij het eens, dat de overlast niet door grondwater werd veroorzaakt, maar een gevolg was van regenval. Uit het betoog van Bos en Hogervorst bleek voorts, dat op het bouwterrein, dat vroeger bollenland was geweest, een laag klei was. >e kleine moeite van het opgeven sn nieuwe abonnee wordt^^^jj r beloond met deze 24 lts vergulde miniatuur en, die gehangen is aanWCufl een sierlijk kettinkje. «HB lts/Postcode. Joon WIJK De gemeen- 1 serieus bekijken of >g mogelijkheden zijn iet pension Kuca Val- te verhuren aan de ting jongerenhuisves- Volgende week ldag zal de Stuur- f> één- en tweeper- Shuishoudens zich de kwestie buigen, t niet alleen de jonge- maar ook vertegen woordigers van de beide woningbouwverenigingen en het Ministerie hun vi sie op de gebruiksmoge lijkheden van het pension kunnen geven. Met deze belofte kwam de ver antwoordelijke wethouder W. van der Plas gistermiddag te gemoet aan de wensen die de Stichting Jongerenhuisvesting aan het gemeentebestuur ken baar had gemaakt. Of het, ook Noteer m.i.v als nieuwe abonnee van de Leidse Courant I-naald wordt per maand (met automatische afschrijving) D per kwartaal l|iut een miniatuur balpen naar. Jiur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - ""iar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, J00 VB Leiden# met de medewerking van de gemeente, nog mogelijk is om het pension Kuóa Valjevo te verhuren aan Katwijkse jon geren blijft echter twijfelach tig. Door eigenaar Ouwëhand is al mondeling toestemming verleend aan de Leidse stich ting studentenhuisvesting om het pension te bestemmen voor de huisvesting van dertig studenten. De verbouwingen om het pand hiervoor geschikt te maken zijn al in volle gang en hoewel er formeel nog geen huurcon tract getekend is, zal het vol gens de wethouder juridisch vrijwel onmogelijk zijn om het gebouw voor de Stichting Jon gerenhuisvesting te reserve ren. „Dat kan alleen als de Leidse stichting bereid is om het gebouw af te staan", aldus de heer W. van der Plas gis termiddag in de commissie voor woningbouw. In het vrijwel onmogelijke ge val dat de Katwijkse stichting het pand toch zou kunnen hu ren zal volgens de wethouder een samenwerkingsverband moeten worden aangegaan met één van de beide woning bouwverenigingen omdat de stichting totaal geen ervaring heeft met de exploitatie van gebouwen. Volgens vertegenwoordi gers van de Stichting Jon gerenhuisvesting heeft de gemeente de kans om goedkope woonruimte voor jongeren te creëren voorbij laten gaan door in eerste instantie de stuur groep één- en twee-per soonshuishoudens niet bij een te roepen toen er sprake van was dat Ouwe hand het pension wilde verhuren. Het feit dat Ou wehand contact heeft ge zocht met de Leidse stich ting is volgens de jonge renhuisvesting te wijten aan laksheid van de ge meente. OEGSTGEEST De se cretaris van de Stichting Montessori-onderwijs voor Leiden en Oegstgeest, de heer M. J. Poelmans, is van mening dat Oegst geest in 1985 weer lager Montessori-onderwijs zal hebben. In dat jaar wordt namelijk de wet op het basisonderwijs van kracht waardoor de mogelijkheid zich voordoet de bestaan de Montessorikleuter- school aan de Aert van Neslaan te laten uitgroei en tot een geïntegreerde kleuter- en lagere school. Door allerlei verwikkelingen verdween in Oegstgeest de la gere Montessorischool aan de Louise de Colignylaan. Een jaar later werd door een nieuw bestuur getracht dit type on derwijs weer in te voeren. Aangezien men er onder meer niet in slaagde het vereiste aantal handtekeningen te ver zamelen, wilde de gemeente niet meewerken aan de stich ting van een nieuwe lagere Montessorischool. Het Montes- soribestuur was het echter niet eens met de conclusie van de gemeente en ging in beroep te gen het raadsbesluit bij Gede puteerde Staten (GS). Dat mocht echter niet baten en nu wacht het bestuur op een uit spraak van de Raad van State. Tot nu toe is het uitgangspunt van de Stichting Montessori- onderwijs Leiden en Oegst geest dat er zowel in Leiden als in Oegstgeest een lagere Montessorischool zou moeten komen. In Leiden één die aan sluit bij de kleuterschool aan de Zoeterwoudse Singel, en in Oegstgeest één die „uitgroeit" vanuit de kleuterschool aan de Aert van Neslaan. De verant woordelijke wethouders van Leiden en Oegstgeest zijn ech ter tot de slotsom gekomen dat er slechts plaats zóu zijn voor één Montessori-basisschool en wel op de grens van beide ge meenten, eventueel in het Boerhavekwartier. Bovendien wordt de eis gesteld dat de kleuterschool in Oegstgeest dan zou moeten worden opge heven. Het Stichtingsbestuur verklaart op de laatste eis te hebben afgehaakt, omdat dan het Montessori-onderwijs in Oegstgeest zou moeten ver dwijnen. „De politieke partijen in deze gemeente hebben zich er notabene voor uitgesproken dat dit type onderwijs zou blij- Openbaar De zaken liggen echter niet eenvoudig. In Oegstgeest maakt het gemeentebestuur zich sterk voor handhaving van de bestaande vier openba re lagere scholen. Er zijn ech ter drie openbare lagere kleu terscholen. Een oplossing zou dus voor de hand liggen als één van de openbare lagere scholen zich tot openbaar-la- ger-Montessorionderwijs zou „bekeren". Gebeurt dit niet, dan zou de gemeente Oegst geest moeten zorgen voor een vierde openbare kleuterschool om tot vier openbare basis scholen te geraken. De Stich ting Montessorionderwijs Lei den-Oegstgeest staat niet af wijzend tegen een openbare Montessori-basisschool. De ge meente moet dan echter wel garanties bieden dat het Mon- tessori-karakter behouden blijft. Er moeten afspraken ge maakt worden over de be stuurlijke structuur en de on derwijskundige opzet. Ouders van leerlingen en leerkrach ten hebben op het Montessori- gebeuren op school namelijk veel invloed. Er bestaat een artikel 61 van de onderwijswet dat ruimte laat voor een com missie die de school zou kun nen gaan besturen. Het ge meentebestuur van Oegstgeest staat hier afwijzend tegenover, omdat het vindt dat een derge lijke commissie niet nodig is als men gewoon afspraken maakt Bovendien verwijst men naar de „medezeggen schapsraad" die van kracht wordt. De stichting hoopt nu nog dat de gemeente Leiden haar af wijzende standpunt wijzigt „Dat zou ook in het belang zijn van de spreiding van het mon tessori-onderwijs. Dat is er voor de rest alleen maar in Al phen aan den Rijn en Leider dorp", aldus de stichting. NOORDWIJK De zee heeft gisternacht een grote lichtboei op het strand van de Langevelder Slag in Noordwijk neergelegd. Het 15 meter lange gevaarte is tijdens een storm van zijn anker losgeslagen en heeft uiteindelijk in Noordwijk zijn Waterloo gevonden. De golven hebben de boei total loss gebeukt. Toen het gevaarte door de poli tie werd aangetroffen zat er ook geen licht meer op. Waar de boel precies van daan komt is nog onduide lijk. Vermoedelijk was het een baken bij de vaargeul in Vlissingen of deed het nog verder zuidelijk dienst bij België. De lichtboei zal door Rijks waterstaat worden verwij derd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7