at pastoor Kees Thomas allemaal doet is igenlijk onna volgbaar Iporthal in Leiderdorp in de ijskast aiDÊN* Korting van 10.000 gulden voor Oegstgeestse openbare bibliotheek Raadsleden vinden investeringsplan te vrijblijvend Qeid&iQowuvnt WOENSDAG 12 JANUARI 1983 PAGINA 5 HILDERSCHOOL KRIS KRAS EXPOSEERT IN LEIMUIDENS KLOOSTER, MAAR: Ui Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. fet is alweer vorige week, fyar ik heb er nog nacht- van. Nog steeds Slagregens 4steren het lage veense de overkant van de fillem van der Veldenweg, het niemandsland tussen èimuiden en Rijnsaterwou- 't, is nauwelijks meer te en. Erg onprettig. Ik vraag rQJe af, of ik ooit nog veilig r/TJiuis zal komen. Op twee Jiog in het oude klooster wil net een aantekening ma- na een bon mot van gastheer, als de eerste precies op het bloc- potje valt. In een paar se inden is het een gestaag ge- j-up. Ik red het opschrijf- Dekje in een mum en kijk aar boven. Aan het plafond gekken zich onzichtbare re genwolken samen en van iar blijft het druppelen. Nu een fluks georganiseerd jeg kopje. Daarin spatten de uiteen, over de rand Het blijft nat. Met een joodkalm gebaar legt Riet, (e behulpzame, er een servet hder. Dé spetters smoren in gestreken linnen. —4c kijk naar het raam, of dat !et nog wel zal houden. >rup, drup, drup; ook op het Warte miskoffertje met am- |ullen en ander gewijd vaat werk. „Ach", zegt Cornelis j/ilhelmus pr., „ach man, dit niets. Stel je nie-an. Het pookt hier altijd als de zuid- fester heerst. Alleen het dak tan al dat water niet zo best jerwerken, en dan lekt het. daar ik zal je wat foto's van én schilderij-restauratie. Ia ën zien, in het Franse Ivreux. Ik heb een zwak ;oor het restaureren van iude schilderijen. Men komt laarvoor bij me. Heidens iarwei soms, maar ik doe het het liefde". Met die liefde tompleteerde Kees Thomas h Evreux zijn restauratie werk en schilderde bisschop apen als engeltjes, die hij paar- cije vleugeltjes meegaf. Maar p tju huilt de storm door de re- dfen van de sponningen, erïoven in het voormalige r dooster van een stuk of 18 franciscanessen van Benne- w^roek (toen mijn tante Lien, tejie later zuster Raymundi heten, er als postulante n trok, noemden- haar naas- ailen het Bennepantalon) er zowat in bittere ar- geleefd moeten heb- j>en en, ergens op een gang, t dankzij, of ondanks, hun eeu- ie^/ige geloften voor het doen le^an hare behoeften op een !nj,doos" moesten plaatsnemen daarbij uitkijken voor de vapijkers die eruit staken boven woont pastoor ntkees Thomas sinds een jaar acht. Toendertijd droeg hij v<üe bediening van de Johan- de Doperparochie in Lei- tnuiden als emeritus over aan opvolger, zonder te gaan e rusten. Hij is nu 74. God ze- rhgene hem. Met zijn grijze col- iefaar en gemaskeerd boordje rcfeiet hij eruit als een hardnek kige „ouderling"; als een wat leer getekende kardinaal "illebrands. Daar heeft hij ook mee in de klas geze- vAen, in zijn „jaargang" op Warmond. Kees Thomas, priester in eeuwigheid, vol gens de orde van Melchise- dech. Pendelaar tussen tijd en altijd. Schilder naar aan leg. De talenten die O.L.Heer hem meegaf heeft hij niet on gebruikt gelaten. Deo gratias. Steeds ad majorem Dei glori- am was het, en voor z'n eigen plezier, als hij aan doeken of panelen de streken van zijn visie meegaf. Rond zijn geboorte hangt het waas der onzekerheid. Vast staat, dat Keesje in 1908 in het Westfriese Venhuizen ter wereld kwam. „Op 23 juli", zeiden z'n ouders. „Nee, op 21 juli", zegt de burgerlijke stand. Pastoor Thomas nu; „Dat laatste was juist, hoe dan ook". Het gezin Thomas was een knutselend gezin. Moeder knipte de mooiste fi guren uit papier terwijl ze zat te praten. Ze scheurde ook heel mooi. Vader las voor en de kinderen hadden on derwijl luisterden ze alle maal wat om handen. Kees zat al vroeg te tekenen en te schilderen. Hij was de beste bij de tekenles op school. De kleine Westfriesjes modder den maar wat aan, maar Kees zat dan op de achterste bank, waar hij in z'n eentje zijn gang kon gaan. Talent dat niet bedorven werd door natekenvoorbeelden. De ijver voor „zijn eigen huis" had hem verteerd. Jaren verliepen, en Kees Thomas werd allengs en naar Westfriese zeden gewaar, dat de Heer hem riep. Hij ging meteen naar de voordeur en werd dus priester. Maar de weinige uren buiten de ziel zorg om vulde hij met schil deren en kwasten. Het is al eens eerder gezegd; „allemaal persoonlijke impressies van 'n hartelijke, diepgevoelige ziel, die we op zijn doeken zien". Olieverf en doorzichti ge aquarellen,mozaïeken zelfs. Priester Cornelis Wil helmus was de schilderende kapelaan van de Leidse Pe trusparochie. Tien jaar lang. Als hij niet aan het altaar stond, op huisbezoek was, de katechismus uiteenzette of biecht hoorde, leefde hij zijn schildersziel uit. God noch gebod konden hem dan de ren. Hij schilderde vurig met het penseel, het mes, zijn vin gers en, eventueel, met een nagel. Daarbij deelde hij z'n gaven mee aan anderen. In '60 werd Thomas herder van de Leimuidense schaap stal. Drie jaar later kreeg hij assistentie van een mede broeder in het ambt en in de kunst: kapelaan Jan Willem de Jong, neef van Willem Mengelberg, ook wel Mengel moes genoemd. Twee" oud- kapelaans van de Petrus. Nu in de baas-knecht-verhou ding. De Jong kwam „bij zijn eigen uitgezochte pastoor". De bisschop had eerst iets ge mompeld over „daar begin ik niet aan, aan vriendjespoli tiek", maar gaf toch zijn handtekening aan de benoe ming. „Op het ogenblik is Jan Willem ook rustend, op Goeree", vertelt Kees Tho mas, terwijl een windstoot de hoog ingezette ramen (waar door de zusters vroeger niet dan op hun tenen staand naar buiten konden kijken) bijna bol doet staan. In '66 maakte pastoor Tho mas plaats voor zijn opvolger in de pastorie, pastoor Har ding. Sindsdien is hij de laat ste „kloosterling" van Lei- muiden en omgeving. We zit ten nu eens hier, dan weer daar; zowat overal staan ta fels met stoelen in een zaal van een kamer. „Dit is mijn alles", verklaart de kluizenaar van het goede le ven trots; „Het is mijn bu reau, mijn bibliotheek, m'n eetkamer, m'n slaapkamer, onze keuken en onze huiska mer". Eén grote, heerlijke chaos met drie oude enorme Pastoor Kees sigaar stiekem achter de rug in zijn „Thomistische kerk". Nog in would be Kerstaankleding (de figuurtjes, evenwel, zijn door hem met zorg en toewijding gerestaureerd): „Chantons tous Noël". Alleen de vingerplant en de halmen achter het „vlammend" tabernakel doen wat alternatief en huisbrouwerig aan. kasten waar je omheen kunt lopen. Vroeger waren hier de chambrettes der vrome non nen. Zowel de eerste als de laatste zijn uitgebroken. Even verderop is de voormalige „ziekenboeg", nu slaapver trek van mejuffer Riet Ter- meulen, ruim 20 jaar al weer 's pastoors bemoederende Twee avonden en soms langer geeft de pastoor les in „hoe je de dingen musisch moet zien". Erg vermoeiend, maar hij leeft erbij. huishoudelijke kracht. Riet schildert ook. Uiteraard. En lang niet slecht. Dan constateer ik dat Kees Thomas schaamteloos „stookt". Het is geen rode verf, in die gigantische dik buikige klokkende flessen. Zeker niet. Daar zit gistende wijn in; rozenbottels en vlier „van een varkensselectiebe- drijf". Een huis-rosé in ver stilde aanbouw. Meneer pas toor stookt dus niet; hij wacht een proces af. „Intussen drin ken we samen elke dag 's avonds een fles van onze ei gen wijn; 50 cent de fles". Er gens in de zaal klinkt flauw een fietsbel, die 2 uur slaat. Na lang zoeken zie ik een „hangklok", door pastoor uit de „edelste" oude materialen samengesteld. „Nu laat ik je eerst alles maar even zien, in ons klooster", en de pastoor gaat me voor. Weer een verrassing: pastoor Thomas heeft ook beslag ge legd op de huiskapel, met een pure oud-roomse display, en daar zijn eigen kerkje van gemaakt. Hier bloeit de Boom des Levens dag aan dag en toomt de ziel zijn dar telheden. Hier ook doet hij elke dag de mis. In het Frans. Le Seigneur soit avec vous. En Riet antwoordt keu rig, ook in het Frans van het zoveelste departement: Et avec vötre esprit. „Meestal zijn er geen andere kerkgan gers bij. Het zouden maar „andersdenkenden" zijn. Die kijken wel mooi uit. Trou wens, ik wil pastoor Harding, m'n buurman die ik wei eens assisteer of ik neem bij hem waar ook geen con currentie aandoen", aldus ge lovige Thomas. Niettemin zat het kerkje met de nachtmis op Kerstmis stampvol Tho mas-christenen, „maar de meeste waren niet eens ka tholiek". We visiteren het klooster van onder tot boven op de gewel dige knutsel- of rommelzol der, waar de pastoor zijn ge niale invallen tot uitdruk king kan brengen. Het blijkt nu ook, dat pastoor Thomas evenzeer een voortreffelijk grimeur is. „Ik grimeer alle sinterklazen van de omge ving, tot uit Rotterdam en Den Haag toe. Bij mij kun nen vijf klazen tegelijk in de mooiste koormantels en an dere paramenten de hort op". Alleen hun staf is wat ama teuristisch, maar dat mag de pret van het tijdelijk 5 de- cember-episcopaat en de pas toor niet drukken. Als de pastoor en Riet, sepa raat en onder het zingen van Trium Puerorum cantemus hymnum, in bad willen, moe ten ze ook helemaal naar bo ven. Via levensgevaarlijke trappen en opstapjes en tus sen de wijnteelt door. Mooie blauwe kuip overigens, met douchemogelijkheden, en „het gemak" daarneven. En de regen maar plenzen op het schuine, lekkende dak. Maar we naderen nu het tweede heiligdom van Kees Thomas: zijn schilderschool. Een paar klassen, die deze week ook als expositieruimte in ge bruik zijn. De School Tho mas, ofwel de teken- en schiiderclub „Kris Kras". Het inspirerend zenuwcentrum van Thomas' paradijselijke gaven. Er hangen voorname lijk ook de, vaak opmerkelij ke, vruchten van zijn leerlin gen. Ik zie een stuk of twin tig concepties van een kope ren poffertjespan, met een kan en Vier eieren. Wat daar al niet is uitgekomen; de aan leg toont zich in verschillen de gradaties. „Koper is hei dens moeilijk in verf vast te leggen", verklapt de priester lijke docent; „en dan moeten die poffertjesdeuken in de pan aan de onderkant nog bol zijn ook, in plaats van hol. Ga daar maar eens aan staan. Maar je ziet welke uit stekende resultaten bereikt" kunnen worden". De pastor-schilder is duide lijk verwonderd over het succes van zijn vijf jaar oude Kris Kras-club. Nu zijn eigen „academie". „Ik begon in het klooster met vier leerlingen. Nu zijn het er 75!" Eerste uit roepteken, want het mag er wezen. „Ik heb er nooit re clame voor gemaakt. Ik snap het gewoon niet. Ze komen niet alleen vanuit deze streek, maar ook uit Hoofd dorp, uit Lisse, uit Haarlem, Kudelstaart en Uithoorn, 's Woensdags en op donderdag avond zijn de lessen, tweeën eenhalf yur. Daarna ben je doodop. Er zijn erg knappe dingen bij, vind je ook niet? DT zitten heel goeie onder. Ik heb zelfs Duitsers mozaï- ekles gegeven". Niet dat dat iets wil zeggen; maar toch. Als pastoor Kees Thomas zichzelf niet typeert, doen anderen dat wel: „De man die helemaal alleen een klooster bewoont" (Riet Ter- meulen schijnt daarbij een quantité négligeable te zijn) „En twee rechterhanden heeft". Soms brengt hij z'n leerlingen tot enige wanhoop en dan zeggen ze, als „het morrend volk" in een Pas sion: „Ja, u heeft 't maar ge makkelijk, uw kwasten doen wat u wilt; alleen de onze doen het niet". Gaat dat zelf zien, deze week; achter de „Kloosterdeur", aan de Wil lem v.d.Veldenweg, Leimui- den. Niet die topless juffertjes van achter gezien aan een Frans strand, of het loze vis sertje daarnaast. Kees Tho mas (die alle vijf de wereld delen bereisd heeft en daar een schat aan objecten heeft vastgelegd) zag ze, penseelde ze, en bewaart ze sindsdien in een map. Ook ziet u niet die landweg, in een ruige set ting opgezet, ergens in Ier land: „Ik heb daar een halve dag gezeten zonder iemand te zien". Dat is de privé collec tie van een nu tot rust ko mende kunstenaarsziel. Des gewenst ter inzage. Want denkt u maar niet, dat Kees Thomas, als hij niet gewijd was, Kees de Bok zou zijn ge worden. Wel mag u deze week ook het oude, aange zwengelde orgeltje van zuster Celesta, de hemelse Benne- broekse, bewonderen. Ooit speelde ze daarop, alsof haar leven er van af hing, terwijl ze „meisjes en jongens re geerde met ijzeren hand". En daar zijn verder letterbakjes „uit de oude doos", prachtige oude schoolplaten, hand werkjes en benodigdheden uit de „roaring twenties", een electrificeer-machine op bat terij waarvan je de handvat ten mag vasthouden en dan ohhh en jesses zeggen. En an dere dingen van „weet je nog van toen". Hommage aan de zusters van weleer; voordat ze „wegliepen". Laat dat maar aan die vreemde „kloosterling" over, een priesterlijke broeder-schilder die denkt in vlakken, kleu ren en contouren, en niet in lijnen. Het is zijn achtste sa crament. Gisteravond is de tentoon stelling van Kris Kras-olie- schilderijen, aquarellen en pentekeningen geopend door de plaatselijke heer burge meester. Dat was al een hele dreun. Ongetwijfeld heeft u iets gemist, als u er niet bij was. Maar het gaat ook van avond door, en elke avond deze week, van 7 tot 10 uur; zaterdag van 2 tot 5 en van 's avonds 7 tot 9, en zondag van half 11 tot I uur en van 3 tot 6 uur 's middags. Dan is het weer welletjes geweest. En gaat pastoor Thomas over tot de gezegende orde van de ge nietbare dag. Ainsi soit-il. jlDERDORP De ge- Biedenis van de bouw i een sporthal in Lei- dorp is de zoveelste e ingegaan. Onderling Jj iwtrekken tussen het 1 [tuur van de Leider- •pse Sportraad en de '4rf bal vereniging Veloci- heeft tot gevolg gehad, ®t' de Sportraad de plan- i voor de realisering hi een eigen hal voorlo- p; in de ijskast heeft gieten zetten. nt bestuur van de Sport ed had liever gezien dat ^locitas de plannen voor i korfbalhal naast de ac- nmodatie het sportpark Bloemerd had laten va- jji. Deze planneq leken vorig jaar te stranden i n initiatiefnemer Theo Iporn door de ledenverga- 'ing van Velocitas werd uggefloten. De juistheid n de gepresenteerde ex ploitatie- en financieringsop- zet werd door de leden in twijfel getrokken. Deson danks werd een commissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg te onderzoeken op welke "wijze een sporthal in Leiderdorp, die ook door andere verenigingen zou kunnen worden gebruikt, kan worden gerealiseerd. Het bestuur van de Sport raad blijkt niet onverdeeld gelukkig met deze ontwikke lingen die het initiatief van de sectie binnensporten van de Sportraad om te komen tot een hal van de gezamen lijke Leiderdorpse sportvere nigingen doorkruist. Het be stuur van Velocitas is inmid dels te verstaan gegeven, dat men beslist niet als „aan-' hangsel" van de korfbalvere niging wenst te fungeren. Heet hangijzer in het geheel is de randvoorwaarde die de ledenvergadering van Velo citas aan de commissie heeft meegegeven dat bij de opzet rekening moet worden ge houden met een ongestoord verloop van het verenigings leven van Velocitas. In de ogen van het bestuur van de sportraad is dit onverenig baar met een gezamelijk ge bruik van kantine en kleed kamers. Voorlopig wil men de resul taten van het onderzoek van Velocitas afwachten voor de plannen voor een eigen hal weer ter hand worden geno men. De plannen voor een gemeentelijke hal lijken in tussen definitief van de baan. „Geen geld voor", zegt wet houder Irma Gehner (Sport en Welzijn) kort en bondig. Over de initiatieven van Ve locitas en de Sportraad houdt zij zich vooralsnog op de vlakte. „Het college kan daarover nog geen uitspraak doen. De plannen moeten passen in het gemeentelijke sportbeleid waarover de sportplanning meer duide lijkheid zal moeten verschaf fen. Afgewacht moet worden wanneer de wanneer de commissie Sport en Welzijn met het advies komt", aldus wethouder Gehner. Zij laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat op mede werking van de gemeente niet behoeft te worden gere kend, wanneer de gemeente bij zou moeten springen om de plannen voor een particu liere hal financieel rond te krijgen. Al met al lijkt de realisering van een sporthal in het aan sportaccommodaties beslist niet arme Leiderdorp geen stap dichterbij te zijn geko men. Wel is er van de kant van de Leiderdorpse aanne mers belangstelling getoond. Wethouder Gehner is daar om best bereid een gesprek tussen sportraad, als over koepelend orgaan van de Leiderdorpse sportverenigin gen en geïnteresseerde aan nemers op gang te brengen. „Zolang het de gemeente maar geen geld kost", maakt zij nog eens duidelijk. OEGSTGEEST De voorge stelde wetswijziging op het Openbare Bibliotheekwerk in de loop van 1983 betekent waarschijnlijk voor de Oegst- geestse bibliotheek en vermin dering in de bijdrage van 10.000 gulden. In de jaren 1984 en 1985 zou dat 20.000 gulden worden. Dit liet wethouder Kohlbeck gisteravond tijdens de bijeenkomst van de com missie financiën in het Oegst- geesterraadhuis doorscheme ren. Een mededeling die hij vooraf liet gaan aan de bespre king van de begroting 1983 van de openbare bibliotheek aan de Homeruslaan. Men heeft de bibliotheek al te verstaan gegeven dat de kor ting van de rijksbijdrage straks niet door de gemeente gedekt kan worden. De commissiele den vinden dit een zorgelijke ontwikkeling. Het bestuur van de bibliotheek heeft intussen gezegd begrip te hebben voor het gemeentelijke standpunt. De liberaal, de heer Heilbron: „ik vind de hele zaak .onele gant. De begroting van de bi bliotheek is ingediend en in het jaar zélf komt er een ver mindering van de rijksbijdra ge. Ik vind dit dun". Wethou der Kohlbeck: „Daar worden wij herhaaldelijk tussentijds mee geconfronteerd. Ik moet straks bjvoorbeeld aan het centrum „Oud-Poelgeest" gaan vertellen dat zij 20% van de subsidie kwijt raken". Verder werd overeenstem ming bereikt over de aanpak van de verlichting in de wijk Buitenlust. De oude lichtmas-' ten worden vervangen door nieuwe, voorzien van energie besparende SOM-lampen. Men schat de energiebesparing op 3434 gulden per jaar. OEGSTGEEST „Naast een groot aantal vervangingsinves teringen willen wij enkele zeer grote investeringen min of meer apart zien", betoogde de radicaal Sanders gister avond in de commissie finan ciën. Hij vond dat de gemeente niet verder mocht gaan dan vier ton per jaar voor onder meer weerkerend onderhoud en vervangingen. Verder moet aan de grote plannen een prijs kaartje gehangen worden vol gens hem. Ook hier kwam de aanleg van een woonwagenkampje als een hoge prioriteit uit de bus. Dit kampje dat aan de Haarlem merstraat weg voorziet in de aanleg van 7 standplaatsen kost per standplaats ongeveer 56.000 gulden. Investeringen met betrekking tot aanleg sportvelden, en de sanering van de sportvelden in De Vos- cuyl zullen ter sprake komen Oud-Poelgeest Op subsidieverzoeken van de gemeente Oegstgeest met be trekking tot restauratie van „Oud-Poelgeest" heeft de Rijksdienst van Monumenten afwijzend gereageerd. Men vraagt wel een zogenaamd schouwrapport van wat er aan de op het terrein staande mo numenten moet gebeuren. „Mochten er gelden komen, dan kan aan de hand van het schouwrapport overwogen worden subsidie toe te ken nen", aldus de Rijksdienst. Dat de gemeente Oegstgeest voor lopig geen subsidie krijgt, doorkruist niet het initiatief dat enige tijd geleden geno men door een vijftiental ge meenten genomen is om het huidige beleid te doorbreken en restauratie mogelijk te ma ken in een eerder stadium.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5