Sovjet-Unie bereid raketten te vernietigen Jongen bekent gooien )om, Ton H. gaat vrijuit Amerikaanse regering gaat snoeien op defensie-begroting Geen weer BON: 4>lie in zee: absolute rampdag voor vogels Gorilla Julia terug naar Afrika "1 Ceidóc Souoant v Woensdag 12 januari 1983,73e jaargang no. 22473 Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 BankiAmro-bank' N.V. Leiden. Directeur-hOofdredacteurJ.J.Hallewas, Chef-redadeunWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaJing),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Los intallen watervogels langs de kust tussen Wassenaar en provincie Zuid-Holland hebben aangekondigd een onder inster zijn de afgelopen twee weken het slachtoffer ge- zoek in te laten stellen naar de oorzaak van de vervuiling, irden van de op sommige gedeelten met stookolie sterk Alle betrokken gemeenten is gisteren per telex verzocht rvuilde Noordzee. Gisteren was het een absolute ramp- oliemonsters te nemen. g voor de ^gevederde vrienden. Rijkswaterstaat en de Foto: MILAN KONVALINKA dSTERDAM De 18-jarige igenaar M.S. heeft gisteren kend dat hij zondag tijdens voetbalwedstrijd Ajax-FC terfn Haag een zelfgemaakte lictfgmentatiebom in het pu- ek heeft gegooid. Door de tploffing raakten 20 mensen -wond. De 16-jarige M.M. uit - n Haag heeft bekend dat hij tweede bom heeft gegooid, bekentenis van de 18-jarige igenaar betekent dat zijn jarige stadgenoot Ton H. Sjuit gaat. H. werd zondag in t Ajax-stadion op verden- ïg van het gooien van de m gearresteerd. De Hage- ^ar, die nu op vrije voeten is steld, heeft dat steeds ont kend. Een tiental Ajax-suppor- ters legden echter na het inci dent belastende verklaringen tegen hem af. Uit de video beelden, die Ajax de politie gaf, blijkt echter dat hij de bom niet gegooid kan hebben. Het was overigens de eerste keer dat Ton*H. naar een voet balwedstrijd ging kijken. Dit gebeurde op uitdrukkelijk ver zoek van vrienden. Anderen hadden hem gewaarschuwd niet te gaan, omdat hij vanwe ge zijn lengte en lichaams bouw altijd opvalt. „Als er iets misgaat", zo was hem verteld, „dan ben je weer de klos". Na de bomexplosie stortten vijf agenten zich onmiddellijk op Ton H. die zich hiertegen ver zette. Ton H. werd in verband met de Centrumpartij gebracht. Hij zegt daarover: „Dit voorval is door iedereen aangegrepen om de Centrumpartij naar bene den te drukken. Als ik al de bom had gegooid en ik was lid geweest van de PvdA of de VVD, dan waren die partijen nooit genoemd. Overigens, ik ben nooit lijfwacht van Jan maat geweest". Pagina 15. „Mij zien ze in de stadions voorlopig niet meer" „Geldgebrek en laksheid KNVB oorzaak rellen" AZIVO-VOORZITTER OP HET MATJE DEN HAAG Het bestuur van de rijksdaalder per voor- Het presidium van de Zie- Ivan de PvdA-fractie in de geschreven geneesmiddel, kenfondsraad heeft gister- Tweede Kamer heeft van- Volgens de fractie kan Tous- avond het Haagse zieken- v daag een gesprek met fractie- saint met zijn verschillende fonds opheldering gevraagd lid René Toussaint, die zich verantwoordelijkheden in de over zijn standpunt. Daarbij volgens de fractie in een problemen komen. Hij moet is Azivo te kennen gegeven moeilijke positie heeft gema- zich realiseren dat Azivo dat het kan rekenen op straf- noevreerd door te verklaren zelfstandig besluiten kan ne- maatregelen. Volgende week dat hij als voorzitter van het men, maar dat hij als kamer- neemt de plenaire vergade- ziekenfonds Azivo niet wil lid gehouden is aan uitspra- ring van de Ziekenfondsraad meewerken aan de inning ken van de Tweede Kamer. een EK-schaatsen op tv in gevaar HILVERSUM - De op 29 en 30 januari in Den Haag te houden Europese schaats kampioenschappen voor he ren zullen waarschijnlijk niet op de tv worden uitge zonden. Dit zal dan te wij ten zijn aan de halsstarrige houding van de Internatio nale Schaats Unie. Die vindt het aanbod van 100.000 gulden van de NOS te weinig. De KNSB stemde eerder wel met dit bedrag in. De ISU heeft ook de radio het recht op reportages ont zegd. Bij Kema geen zorgen over vallende Kosmos ARNHEM Deskundigen van de Kema in Arnhem ma ken zich geen zorgen over het mogelijk „dicht bij huis" neer storten van de radioactieve Russische satelliet Kosmos. Be richten over de kans dat deze uitgevallen kunstmaan met 45 kg uranium aan boord eind deze maand in West-Duitsland neer zal komen zijn voor het Arnhemse instituut tot nu toe geen aanleiding geweest om maatregelen te treffen. De ge volgen van het mogelijk neer storten van de Kosmos zullen beperkt zijn, aldus de Kema. Om 19.21 uur op Ned. I in „Kenmerk" drughandel in de gevangenis. Koot en Bie om 20.28 uur, waarna om 22.25 uur pop in "Hotel Suburbia". Op Ned. II om 20.10 uur film „Dagboek van Bridget Hitier". Op Anglia-tv om 22.00 uur „De onbekende Chaplin". Behandeling Prins Claus voorlopig ten einde DEN HAAG Met zijn ontslag uit de psy chiatrische kliniek van de universiteit van Bazel, komt er eind van deze week een voor lopig eind aan de behandeling van Prins Claus wegens klachten van depressieve aard. Wel zal de prins nog af en toe voor controle en nabehandeling terugmoeten naar zijn Zwitserse geneesheer prof. dr. P. Kielholz. In Nederland zal de psychiater prof. dr. S. Nij- dam over de gezondheid van de prins waken. Het verblijf van de prins deze week in Bazel vormt de afsluiting van twee behandelingen door prof. dr. P. Kielholz die respectievelijk vier en zes weken hebben geduurd. Omdat prins Claus het de komende tijd rustig aan moet doen, zullen prinses Margriet,en mr. Pieter van Vollenhove voorlopig een deel van zijn representatieve werk overnemen. HET WEER Veel bewolking. Eerst regen, later op de dag mogelijk sneeuwbuien. Minimumtempe ratuur 6 graden, middagtem- peratuur 7 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind. Zon op 08.43, onder 16.54. Schev. hoog water 3.32 en 15.39. Laag water 11.48 en 23.58. Olievlek voor kust van Oman MANAMA De regering van Oman heeft buurlanden en in ternationale schepen gister avond gewaarschuwd, dat er een enorm grote, deels bran dende, olievlek ronddrijft in de tankervaarroute van de Golfstaten naar de Indische Oceaan. De olie is afkomstig uit de Griekse tanker Assimi, die sinds afgelopen vrijdag in brand heeft gestaan en giste ren is gezonken. Radio-Oman maakte verder bekend, dat er voor de Omaanse kust een olievlek van honder kilometer is waargenomen. Thatchers krulspelden LONDEN Pre- mier Margaret Thatcher blijkt op haar reis naar de Falkland Eilanden een garnituur krul spelden te hebben meegenomen. In een interview schil derde ze de proble men die iemand met heur in afwis selende tonen blond geverfde haar zo ver van de bescha ving heeft. „Er is geen vrouw ter we reld die zozeer de diensten van een goede kapster nodig heeft", schreef de Londense Daily Ex press. Zo 'n kapster is er niet op de Falkland Eilanden en als mevrouw Thatcher er een vooruit had ge stuurd. had ze het geheim van haar reis verraden. That cher, die met moe wordt de leus te herhalen „Koopt Britse waar. dan helpen wij elkaar", heeft met spijt moe ten toegeven dat haar krulspelden- garnituur gemaakt is in Denemarken, waarmee haar land momenteel ook nog een kleine visserij- oorlog voert. MOSKOU Moskou zou overwegen een aantal van zijn raketten voor de mid dellange afstand in Euro pa te vernietigen, als het aantal ervan zou moeten kingen in Genève, Viktor Karpov en Joeli Kwitsen- sky. Tot dusverre had de Sovjet- Unie bij alle voorstellen tot j j i vermindering nog niet de mo- worden verminderd als gelijkheid genoemd van het i sterke Ameri- hypermoderne SS-20 raket. uitleg gevraagd van de voor- betekenen dat zij worden ver stellen van partijleider Joeri vangen door de SS-20. Andropov, die neerkwamen op vermindering van het Rus- Een van de punten van kritiek in het Westen op het voorstel onderdeel van een ak koord over wapenbeheer sing. Een groep leden van het Amerikaanse Congres heeft dit vernomen van de twee voornaamste Rus sische onderhandelaars bij de ontwapeningsbespre- vernietigen van wapens, die zij uit het Europese deel van de Sovjet-Unie zou willen terug trekken. Steeds bleef de moge lijkheid dat de snel verplaats bare SS-20-raketten in Azië zouden kunnen worden opge steld of gewoon zouden wor den sische rakettenarsenaal voor van Andropov was dat niet de middellange afstand tot het duidelijk gemaakt werd wat peil van 162, het aantal zou gebeuren met de bij een ver Frankrijk en Engeland nu akkoord overbodig geworden raketten. De SS-20-raketten hebben uiterst mobile lanceer- inrichtingen. samen beschikken. In het gesprek werd gisteren niet duidelijk of de verminde ring en eventuele afbraak slechts de verouderde SS-4 en SS-5 raket betrof of ook de Pagina 11: Vogel optimis tisch over overleg in Genè- Dustin Hoffman (links) in „Tootsie" Dustin Hoffman op lijst slechtst geklede vrouwen HOLLYWOOD De Ameri- kaanse filmacteur Dustin Hoffman, die in zijn nieuwste, door de kritiek zeer geloofde film „Tootsie" de vrouwelijke hoofdrol Dorothy Michaels speelt, staat sinds gisteren op een Amerikaanse lijst van „slechtst geklede vrouwen" naast prinses Diana van Wa les, Bette Midler en Victoria Principal uit „Dallas". Hoff man is de eerste man die op Earl Blackwells jaarlijkse lijst staat. Prinses Diana staat num mer 1 op de lijst, met Blac kwells karakteristieke snier: „Shy Di is de rommelzolder van koningin Victoria binnen gedrongen". ode bij )verval choen- "jiandelaar ,IJEN Bij een overval in woning in het Brabantse ,ijen is gisteravond een dode evallen en is een aantal men en gewond geraakt. Twee vervallers, getooid met bi- akmutsen, drongen gister- vond rond half negen de wo- ing van de heer Van Dongen, igenaar van twee schoenwin- ;els, binnen. Ze vroegen om !e sleutel van de kluis, waarop en schermmutseling volgde /aarbij de 24-jarige zoon P. ran Dongen werd doodgescho- ■en. Het levensgevaar van de 2-jarige echtgenote van de rinkelier, die bij de schietpar- ij werd gewond, was vanmor- [en geweken. Van de twee nannen ontbreekt nog ieder poor. Voor zover bekend heb- 3en de overvallers niets mee gnomen, aldus de politie. ADVERTENTIE. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIES Zeldzame balansverkoop. JUWELIERS Den Haag, Lange Poten 9-11 Rotterdam, Stadhuisplein 24-28. Utrecht, Bakkerstraat 27-29 Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Amsterdam, Kalverstraat 121-123. Lid van de Beurs voorden Diamanthandel. ÏJiLHet Motorhuis vondellaan 80, Lelden Tel 071-76 9313 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en. uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WASHINGTON Met gemende gevoelens is in de Verenigde Staten gereageerd op de aankondiging van de minister van defensie, Weinberger, dat het Penta gon de komende jaren 30 miljard gulden moet bezuini gen. Het feit dat Weinberger gisteren de regering heeft aangeraden om tot deze bezuiniging over te gaan, heeft menigeen verbaasd. Eerder had hij geprobeerd de bezuiniging tot 3 a 5 miljard gul den te beperken. Maar het Witte Huis heeft grote druk uitgeoe fend tot verdergaande besparingen. Weinberger motiveerde zijn ingrijpende bezuinigingsplan met de opmerking, dat de effectie ve inflatiebestrijding door de Amerikaanse regering een bespa ring van 30 miljard gulden mogelijk had gemaakt. De voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, de Republikein Tower, die geenszins bekend staat als een sym pathisant van de vredesbeweging, heeft al laten weten bereid te zijn het bezuinigingsplan onder bepaalde voorwaarden te zullen accepteren. Een meer vooruitstrevend lid van de Senaatscom missie bekritseerde de door Weinberger aangekondigde bespa ringen. Volgens hem gaan de bezuinigingen niet ver genoeg en wordt er op de verkeerde onderdelen gesnoeid. Mocht het bezui nigingsplan worden aanvaard, dan zal de defensiebegroting het komende jaar nog altijd met zes procent toenemen. Voor dit jaar bedraagt de defensiebegroting 625 miljard gulden. Voor de bijna twee jaar oude gorilla Julia is vanmorgen de lange weg terug naar de na tuur begonnen. Dank zij giften van kijkers naar het NCRV-televisieprogramma „Ja, na tuurlijk", die voor haar bijna een ton bijeen brachten, vertrok Julia van Schiphol naar de Afrikaanse staat Gambia, waar zij nog enke le jaren in een opvangcentrum zal verblijven. De jonge gorilla kwam negen maanden gele den in Nederland door toedoen van journa listen die een artikel over de handel in be dreigde dieren in België schreven. Deze die ren komen vaak later in Nederland, zoals ook Julia. „Perzen"" verduisterd LEIDEN Een 26-jarige man uit Alkmaar wordt er van verdacht drie Perzi sche tapijten ter waarde van 9000 gulden te hebben verduisterd. De man kwam afgelopen donderdag naar een tapij tenzaak aan de Korevaar- straat en toonde zich erg geïnteresseerd in de kle den. Hij vroeg enkele per zen „op zicht" mee naar huis en verliet korte tijd later, met instemming van de winkeleigenaar, met drie kleden het pand. De man zou de tapijten afge lopen zaterdag weer terug brengen, maar gisteren had de winkeleigenaar nog steeds niets van de man gehoord. Man met kunsthart gaat goed vooruit SALT LAKE CITY Wan neer het voorspoedige herstel van Barney Clark, 's werelds eerste man met een kunsthart, doorzet, dan zal hij binnen „twee tot drie weken" uit het ziekenhuis kunnen worden ontslagen. Dit heeft een van Clarks artsen, dr. Lyle Joyce, gisteren verklaard. De 61-jari- ge gepensioneerde tandarts uit Seattle heeft het hart nu al 42 dagen. Hersenonderzoek en de toenemende alertheid van de patiënt hebben volgens de be handelende artsen uitgewezen dat de patiënt geen hersen- schade heeft opgelopen bij een reeks beroerten kort na de in grijpende operatie begin de cember. Nooit worden de weerberichten zo gelezen als in de winter, maar nog nooit eerder zijn ze zo saai van inhoud geweest als de laatste tijd. Zelfs in de wintersportgebieden ligt geen of bijna geen sneeuw. In het verleden is het echter wel meer voorgekomen, dat de winter pas in februari inviel. Maar aangezien zelfs de weerkundigen nauwelijks in staat zijn één tot vijf dagen vooruit iets zinnigs over het weer te zeggen, beperken wij ons helemaal maar tot een foto en een bericht als de vlokken eenmaal zijn gévallen. Tot zover is er gewoon: geen weer. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1