oJMij zien ze in de stadions voorlopig ■net meer Geldgebrek en laksheid KNVB oorzaak rellen 'NVB wacht op reacties topclubs BLAUW ZWART BOOS OP AJAX 5IJ AJAX GEWONDE HAAGSE BARBARA LODDER: ^sportuitslagen 'A#RT Qeidt&Qowuvrit WOENSDAG 12 JANUARI 1983 PAGINA 15 enwinst voor Feyenoord RDAM Feyenoord heeft gisteravond op Sport- Vaan in Rotterdam een vriendschappelijke wed- {en de zaterdag eersteklasser Zwart Wit '28 met 6-2 »n. Bij de rust leidde de eredivisieclub met 2-1. lyenoord scoorden: Hoekstra (2), Jeliazkov, Hout- eisen en Valke. Bij de Rotterdammers speelde Jan psen voor het eerst sedert zijn terugkeer 65 minu- Go Ahead Eagles versloeg in Doetinchem De lap met 5-1. Bij de rust stonden de Deventernaren it 4-0. Voor Go Ahead scoorden Smit. Eykelkamp, Fuhler en Voskamp, voor de Graafschap was al- idriks succesvol. In Sittard versloeg Fortuna S. een js amateur-elftal met 3-1. Van Wel, Koevermans >ld scoorden voor de Limburgers. PEC Zwolle ver amateurs van 't Harde met 13-0. De Zwolse doel- kwamen op naam van Van der Hengst (5), Van (2), Visscher (2), Dijkstra (2), Drost en Van Moorst. èderlands dames-voetbalelftal heeft op het ïentrum in Zeist een oefenwedstrijd tegen een ju- r il van NAC (spelers tot 16 jaar) met 2-1 verloren. Udo Quick en King paarden van het jaar DEN HAAG Udo Quick bij de dravers en King bij de volbloeds zijn uitgeroepen tot paarden van het jaar 1982. Udo Quick, een 4-jarige bruine hengst, won met Arend de Wrede in de sulky onder meer de sprinter- sprijs, het wintersprintkampioen- schap en het kampioenschap der 4-jarigen. King, een 7-jarige hengst uit de stal van Margo van Dijk, won voor de derde achtereenvolgende maal het sprintkampioenschap van Nederland en voorts de Gen. G. J. A. A. Baron van Heemstraprijs. Damtitel Slijngard DEN HAAG De Suri naamse dammer Slijngard heeft beslag gelegd op het kampioenschap in de eerste klasse van de Haagse dis trictscompetitie. Hij ver sloeg in de laatste ronde Bo venlander. Uitslagen eerste klasse: Pronk- Immerzeel 0-2, Bovenlander- Slijngard 0-2, Mondt-Thijssen 2-0, Bentvelzen-Van der Voort 0-2, Losekoot-Maissan 1-1. Hoofd klasse, 9e ronde: Simons-Vrolijk 1-1, De Klein-Boer afg., Vorsel- man-Bruins 0-2, Besuien-Pershad 0-2, Poppe-Holstvoogd 1-1, Veen-, stra-Tholel 1-1. DEN HAAG Het bestuur van Blauw Zwart is boos op Ajax. De Amsterdamse eredivisieclub zou gisteravond een oefenduel met onder ande re Johan Cruijff in de gelederen tegen de Was- senaarse club spelen. Blauw Zwart werd echter gistermiddag gebeld met de mededeling van Ajax dat men niet kon komen, vanwege het feit dat enige spelers ziek en geblesseerd waren. Maar de Amsterdammers hadden blijkbaar gis teravond nog andere bezigheden, want Ajax moest elders een zaalvoetbaltoernooi afwerken. Een bestuurslid van Blauw Zwart: „Ik ben be nieuwd wat trainer Aad de Mos, die ons zondag voor de oefenpartij benaderde, heeft te melden. Iedereen kan natuurlijk wat vergeten, maar als de zaken zo worden gespeeld vinden wij dat niet leuk. Wij hadden voor dit duel zo'n vijfdui zend mensen verwacht, en dan is dit natuurlijk wel een tegenvaller". Blauw Zwart kwam gisteren echter toch in ac tie. Rijnsburgse Boys, dat een oefenduel met Wilhelmus afgelast zag, toog naar Wassenaar en circa 400 mensen zagen de Bollestreekbewoners met 4-1 winnen. „De mensen hadden gratis toe gang voor dit duel", aldus het bestuurslid. „Maar uiteraard zijn velen teleurgesteld wegge gaan, omdat ze liever Ajax dan Rijnsburgse Boys hadden zien spelen. Gelukkig hebben die 400 aanwezigen toch een aardig duel gezien". Hogewoning gaf Rijnsburgse Boys de leiding, voordat Ruud Timmer gelijk kon maken. Na de pauze zorgden Marcel van der Blom (2) en ex- speler van Blauw Zwart Rob Gillissen voor de uiteindelijk zege van 4-1. Het zaterdagelftal van DUNO versloeg verder gisteravond DFC met 2-0. Ruud Schaap en John Spaans zorgden voor de treffers. Oranje- plein veHoor op eigen veld met 1-0 van een sterke combinatie van VIOS. Raymond Baan zorgde voor de enige treffer. r|((J HAAG Barbara der, de enige vrouwe- !arkj (licht) gewonde af- rdajpen zondag bij de '53.* de scheermesbom zo besproken wedstrijd xj - FC Den Haag, Jijt er eerlijk voor uit, ze vaak optrekt met |£2supportersgroep van 'jJ Den Haag, die onder var|aam „Midden-Noord" teniil berucht is gewor- mjj De 17-jarige MAVO- iliere kreeg op het nent, dat de rust in stadion weer enigs- 0( leek te zijn terugge- rd, een baksteen op en hoofd. De diepe wond ravist in het ziekenhuis Kjden gehecht, waarna "oJwee dagen thuis bleef ir wover de schrik heen accomen en eens goed na av*jdenken. „Toen die Jravar gewonde jongen issf bijna lag dood te •1- *den en een ME'er be- —was die knul z'n leven """edden, hoorde ik om heen gillen: „nog »r jodenbloed". Daar ik geweldig van ge trokken. Voorlopig i ze me in elk geval meer, maar ik kan I zeggen, dat ik nooit pr mee ga". Jruitmapd, die Ajax maan- "iet bezorgen - mogelijk in veronderstelling dat Bar- i Lodder evenals de vijf overige uit de omgeving van Zaanstad afkomstige gewond geraakte bezoekers een aan hangster van de Amsterdamse club was -, prijkt nog onaan gebroken op de eettafel in huize-Lodder. Het gebaar van bestuur, spelers en trainer wordt door Barbara echter zeer op prijs gesteld. Ook al, kan, ironisch genoeg, de steen .heel goed door iemand van haar eigen groep zijn gegooid. Want de supporters van de al even beruchte F-side van Ajax, stonden in het vak aan de andere kant van het veld. En zeker zo ironisch is, dat Barbara vorig jaar, toen FC Den Haag met 9-1 bij Ajax verloor, al een flinke klap had opgelopen van een Am sterdamse supporter. „Kijk maar uit, had iemand nog te gen me geroepen. En m'n va der, die al jaren supporter van FC Den Haag is, had al voor gesteld dat ik met hem mee zou gaan, dan zou ik in het stadion veiliger staan. Mijn ouders zijn er toch fel tegen dat ik met „Midden-Noord" om ga. Maar ze vinden, dat je op je zeventiende zelf moet kunnen beslissen wat goed en slecht is. Ze waren ook erg nuchter toen ik zondag thuis kwam. Ze vinden, dat ik zelf om al die moeilijkheden heb gevraagd. En ze hopen na tuurlijk, dat ik ej wijzer van ben geworden". Uitgescholden „Ach, je wordt wel geregeld uitgescholden, andere suppor ters van FC Den Haag willen nooit bij je in de buurt staan en je krijgt wel eens een knuppel tegen je hoofd. Maar dat risico zit er in. Ergens ga je mee voor de sensatie, ja toch, daar moet je wel eerlijk in zijn. Ik heb zelf ook wel eens een meisje een knal ver kocht en haar supportersdas gepikt Maar niets met messen of zo, daar moet ik niets van hebben. Soms worden ze wel eens door meisjes binnenge smokkeld, in een pakje shag bijvoorbeeld. Nou, dan neem je wel mooi een moordwapen mee, dat wil ik niet op mijn geweten hebben". „En zo'n bom, ja dan houdt het natuurlijk helemaal op. Dat kan echt niet meer. Ik krijg toevallig een steen op m'n hoofd, maar voor hetzelf de geld was ik niet meer le vend in Den Haag teruggeko men. In het begin had ik nau welijks iets in de gaten. We hadden ons uit de voeten ge maakt vanwege een charge en we waren net bezig weer te rug naar onze plaatsen te gaan. Daardoor heb ik die steen niet gezien, ik voelde al leen een tik boven op m'n hoofd- Even later zat alles on der het bloed. In de ambulan ce zat ik te trillen. Met drie supporters van Ajax erbij. Die zaten in het begin maar te schreeuwen, dat er niemand meer levend in Den Haag was teruggekomen als de jongen met die slagaderlijke bloeding zou zijn overleden". „Het begint allemaal steeds meer op een kleine burger oorlog te lijken. Als je dat had gezien, op de tribune. Die ste nen trappen waar het bloed vanaf loopt, mensen met brandwonden en scherven in hun lichaam, de charges van Barbara Lodder (links), thuis op de bank naast vriendin Patty. Op de voorgrond een deel van de fruitmand van Ajax. de politie, al dat geschreeuw en dan nog mensen die om meer staan te gillen. Nee, ik ga voortaan in het weekeinde liever naar de disco. Daar ge beurt ook wel eens iets, maar een gewone vechtpartij, daar kan ik nog wel tegen". Keihard Met haar vriendin Patty, die de steen recht in haar gezicht zou hebben gekregen, als Bar bara niet juist vlak voor haar had gestaan, kwam ze onge veer een jaar geleden bij de groep „Midden-Noord" te recht. „Door vrienden", zegt ze. „We kennen iedereen wel, maar we gaan niet echt met ze om. Ik weet, dat de jongens en de paar meisjes die erbij zitten nooit zo'n bom zouden gooien, maar dat de meesten er niet wakker van liggen dat het is gebeurd. Sommigen zijn echt keihard". Het is bepaald niet de eerste keer, dat Barbara Lodder openlijke geweldpleging van zeer dichtbij meemaakte. Zo reisde ze vorig jaar met FC Den Haag mee naar Leeuwar den, waar door Haagse aan hangers enorme schade werd aangericht. Ze herinnert zich: „Iemand van onze groep riep: slopen!!!, en op dat moment begon een heel stel ineens al die kuipstoeltje van de tribu ne trekken. Ik stond er vlak naast, je weet niet wat je ziet. Toen we na afloop met de bus terug moesten naar het sta tion, ben ik echt bang ge weest. De supporters van SC Cambuur stonden ons overal op te wachten. Ik heb in de bus gelegen met een vlag over me heen, je moest werkelijk dekking zoeken. Alle ruiten werden ingegooid. Maar op de terugweg hebben Haagse jon gens toen weer dat stationne tje van Grouw helemaal ver nield. Waar slaat dat nou op, of dat stationnetje er iets aan kan doen. Daarna hebben Patty en ik besloten niet meer mee te gaan. Maar omdat het zondag tegen Ajax was, wil den we toch weer eens gaan kijken. Ajax, dat is toch leuk om te zien". Agressief „Je wordt overigens wel als beesten vervoerd, altijd in een apart treinstel, hoewel je vaak genoeg ook flink kunt lachen met de politie. Zolang ik zelf niets doe en nergens last van heb, vind ik dat er niets aan de hand is. Maar ik word enorm agressief als mensen moeilijk tegen me gaan lopen doen. Waar ik helemaal woe dend van word, is dat fouille ren. Voor Ajax-FC Den Haag werden we ook gefouilleerd, maar alleen door mannen. Niet te geloven toch! Dan word ik woest. Aan de andere kant is de politie ook vaak ge noeg je eigen bescherming. En die ene ME'er heeft toch maar die jongen zijnleven gered. Toen ik daar naar stond te kijken, kreeg ik een enorm schaamtegevoel, ik dacht echt dat-ie dood ging. Toch zou ik nooit zeggen wie die bom heeft gegooid, als ik het zou weten, gek hè?". „Ik heb geen idee waarom al die rotzooi er tegenwoordig is. Als je iets tegen die jongens probeert te zeggen, krijg je een grote mond, ze luisteren toch niet. Ze willen er blijk baar bijhoren, willen het ima ge dat ze gevaarlijk zijn. Ik weet zeker, dat een jongen die zo'n bom gooit, er nog trots op is ook. En anderen zeggen: „joh, dat is toch gaaf". De jeugd van tegenwoordig is agressief, misschien omdat er werkelijk geen toekomst meer is. Ik ben ook echt wel een beetje negatief. Maar mensen die een bom in het publiek gooien, die hebben toch een zeer dubieuze achtergrond. En daar wil ik niet bijhoren. Vorig jaar heb ik meegewerkt aan een radio-programma over de meisjes bij „Midden- Noord". Ik heb echt spijt, dat ik dat heb gedaan. Wat ik daar allemaal heb gezegd, om dat ik zo nodig stoer wilde doen, echt a-sociaal. Ik word er nu nog misselijk van. Maar daar groei je gelukkig over heen". DICK HOFLAND N HAAG De ironie dat het ernstigste in- ■fent tot dusver op de llerlandse voetbal vel- 1, de scheermesbom bij ^c-FC Den Haag waar- lr een toeschouwer stig werd gewond, ats vond nog geen ïe weken na de in nsttreding van een ciaal voor veiligheids- eid aangetrokken offi-» l bij de KNVB. Deze ictionaris, de 35-jarige genaar Rob de Bakker, rd ruim een jaar gele- !i aanbevolen door de iciaal ingestelde com- Ssie-Giltay Veth, maar ïft zichzelf enige anden inwerktijd en 1 zwijgplicht opgelegd. „bom van De Meer" is aardige eerste klus )r De Bakker. De Bakker moet in voetbal land de strijd tegen vandalis me op landelijk niveau coör- dineren. Maar bij voorbaat lijkt een (algeheel) succes een illusie. Want hoe ambitieus de aanbevelingen van de com- missie-Giltay Veth op zich ook waren, een beletsel voor zelfs iets meer dan een aanzet tot een veiligheidsbeleid is het- gebrek aan geld. Het betaalde voetbal zucht onder een gi gantische en steeds stijgende schuldenlast die het ten enen male onmogelijk maakt- op doeltreffende wijze vandalis me en geweldpleging aan te pakken. De aanstelling van De Bakker, hockeyscheids- rechter en ex-legerofficier, werd slechts mogelijk ge maakt doordat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) daarvoor in het kader van het scheppen van werkplaatsen subsidie be schikbaar stelde, een bedrag van 1,1 ton. De KNVB, die de kans Om op kosten van de toch al niet on- bereidwillge overheid (denk aan de voortzetting van de subsidie) een functionaris aan te trekken uiteraard niet aan zich voorbij liet gaan, heeft het bij dit initiatief evenwel gelaten. Alle overige aanbeve lingen van de commissie-Gil- tay Veth zijn, tenzij De Bak ker over een paar maanden anders kan aantonen, tot dus ver ergens in een la in Zeist verdwenen. Zoals een gecoör dineerde aanpak van rellen, grondige aanpassing van de stadions, goede toiletten, zo veel mogelijk zitplaatsen, looppaden achter de doelen, meer uitgangen en smalle toe gangspoortjes. Voorts gaf de commissie adviezen over de juridische aanpak van rad draaiers na afloop van inci denten. Zo zou er ook zo veel mogelijk snelrecht moeten worden toegepast. Met dat laatste is inmiddels op geringe schaal een aanvang gemaakt, maar dat is meer een gevolg van justitieel initiatief dan aandrang vanuit de KNVB. Op andere gebieden heeft de KNVB de zaak behoorlijk op zijn beloop gelaten. Vooral op het terrein waarop de bond zelf nota bene maatregelen had aangekondigd. Voor het begin van dit seizoen annon ceerde de KNVB dat de clubs binnen afzienbare tijd ver plicht zouden worden een be stuurslid voor de veiligheid aan te stellen. De richtlijnen hiertoe zijn vanuit Zeist nooit afgekondigd, zodat de meeste clubs een dergelijke veilig heidsman nog niet in dienst hebben. De ironie wil tevens dat een club als FC Den Haag dan weliswaar officieel zo'n functionaris niet in zijn be stuur heeft, maar één lid van het bestuur houdt zich wel zeer intensief met deze pro blematiek bezig. En uitgere kend bij FC Den Haag doen zich dit seizoen de ernstigste ongeregeldheden voor. Denk maar aan de ontsporing van Haagse jeugd in Leeuwarden, waar voor een ton schade werd aangericht en met als Inmiddels is het probleem van de oproerkraaiers bijna onoplosbaar geworden. Zoals. FC Den Haag heeft ervaren, baat een regelmatig contact met de betrokken jeugd bij zonder weinig. Op die ont moetingsgelegenheden, waar als blijk van goede bedoelin gen ook vaak spelers en trai ners aanwezig waren, werden wederzijds beloften gedaan, maar bepaalde individuen zijn kennelijk niet in toom te hou den. Eenmaal ondergedoken in de anonimiteit van een paar honderd andere suppor ters in of op weg naar een voetbalstadion, is de sociale controle totaal verdwenen en kan een enkeling zijn lusten botvieren. Politie-controle De politie-controle blijkt ook al niet toereikend te zijn. De bewuste onverlaat, die een nieuwe dimensie heeft toege voegd aan de onoirbare prak tijken door een gevaarlijk projectiel temidden van men sen op de tribunes te gooien, is zondag in Amsterdam wel degelijk gecontroleerd. Maar zoals reeds vaststond is de vindingrijkheid van boosaar dige supporters om spullen stadions binnen te smokkelen soms groter dan de doeltref fendheid van de politie-con trole. Een nog intensievere fouillering lijkt wat betreft de oplossing hiervan de enige re medie. Ondertussen kan de KNVB zich nogmaals beraden op zijn houding en moet FC Den Haag vaststellen dat naast het verlies van toch al in de -loop der jaren danig aangetast prestige ook de financiële ge volgen van de wandaden van de eigen supporters voelbaar beginnen te worden. De KNVB stelde wel ooit bijna verplicht dat elke club in het betaalde voetbal een enige tonnen kostende lichtinstalla tie moest hebben, maar ver zuimde om bepaalde basis- voorschriften ten aanzien van de veiligheid uit te geven of voorrang te geven, zoals een looppad achter de doelen, meer wc's en meer zitplaat sen. Maatregelen die een bete re preventie en controle van uitwassen mogelijk maken. Straks staan er bij enige sta dions lichtmasten te verroes ten die niet meer worden ge bruikt, omdat de er spelende club ter ziele is. Al of niet als gevolg van wegblijvend pu bliek, dat niet langer wil zijn blootgesteld aan risico's die het bezoek aan een stadion te genwoordig met zich mee brengt. Misschien dat de KNVB na het betreurens waardige voorval van afgelo pen zondag inmiddels een licht is opgegaan. Veiligheids man De Bakker kan binnen kort wellicht meer vertellen. FRANK WERKMAN i r jan Huybregts, taris betaald voetbal 3e KNVB, had giste- officieel nog geen |ten binnen van de Ubs Ajax, Feyenoord BV, die forse beden- ïn hebben tegen het [aan van de voor 26 iri geplande oefen- jtrijd van het Neder- elftal tegen - ver- lelijk - AS Roma. èns het drietal hofle- )ciers van Oranje, ko- de clubbelangen na- kelijk in het geding leer het nationale midweeks naar 'Europa afreist ter bereiding op de be- ■ijke ontmoeting in tader van de kwalifi catie voor het komende EK, op 16 februari in Se- villa tegen Spanje. Huybregts: „Formeel weten we nog van niets. Al enige tijd terug hebben we de clubs er mededeling van gedaan dat we 26 januari een oefenwedstrijd willen spelen. Wij hebben af gesproken de reis zo kort mo gelijk te houden. Tot op heden heeft ons echter geen reactie bereikt". Ajax,' de grootste leverancier voor Oranje zal echter binnen kort in elk geval bij de voet balbond aan de bel trekken, al onderneemt de Amsterdamse koploper van de ere-divisie -daarbij geen vergaande stap pen. Voorzitter Ton Harmsen van Ajax: „We zullen onze spelers wel afstaan. We heb ben echter wel problemen met de wijze waarop alles gebeurt. Voordat we daar al te ver over uitwijden willen we evenwel eerst met de KNVB om de ta fel gaan zitten". Ajax zelf kwam deze week met een plan om de 26ste janu ari, een datum die aanvanke lijk geboekt stond als trai ningsdag voor het Nederlands elftal en Jong Oranje op het sportcentrum van de voetbal bond in Zeist, een duel te laten spelen tussen Oranje en een formatie samengesteld uit an dere topspelers uit de hoogste afdeling. Harmsen: „Ook PSV en Feyenoord voelden daar veel voor. Maar Rijvers wil er niet aan omdat hij onder de zelfde temperaturen wil spelen als in Spanje te verwachten zullen zijn'En schamper: „Maar ja, dat is bekend. Me neer Rijvers reist nu eenmaal graag. Voor oefenmeester Hans Kraay van Feyenoord komt de oefenpartij in Italië met name slecht uit omdat vier dagen la ter de topper tegen PSV in de Rotterdamse Kuip op het pro gramma staat. Kraay: „Stel dat het Nederlands elftal dinsdag vertrekt en donderdag terug keert, dan betekent dat dat je die spelers de hele week niet ziet en pas vrijdag met de voorbereiding voor de wed strijd tegen PSV bezig kunt. Dat is te kort dag". PSV laat bij monde van trai ner Thijs Libregts desgevraagd weten dat de situatie rond het oefenduel van Oranje intern nog besproken zal moeten worden. „Maar ik sta in prin cipe tegenover al die tussen tijdse wedstrijden niet zo wel willend. En dus ook nu niet, ook al omdat we momenteel een smalle selectie hebben en ons nog een druk programma wacht. Aangezien de laatste keren niet zoveel PSV'ers ge selecteerd werden, ,zal deze Jan Huybregts: „Wij heb ben afgesproken de reis zo kort mogelijk te hou den". wedstrijd voor ons niet zo in grijpend zijn, maar dat neemt niet weg de belangen van onze club natuurlijk wel zullen moeten meetellen. WILLEM PFEIFFER SPORTWERELD LANDOVER Martina Navratilova heeft het tennistoernooi van Landover gewonnen. Zij versloeg Sylvia Hanika in de fina le met 6-1, 6-1. HEERENVEEN Heerenveen heeft gisteravond in een neder- lagentoernooi met 4-3 gewonnen van de vijfvoudige Oostduitse ijshockeykampioen Dynamo Berlijn. De periodestanden waren 0-2, 2-1, 2-0. ADELBODEN Pirmin Zurbriggen heeft een reuzeslalom, tel lend voor de strijd om de wereldbeker, gisteren in Adelboden gewonnen. De Zwitser heeft tevens de leiding in het algemeen klassement. DAVOS De Amerikaanse Tamara McKinney heeft gisteren bij Davos de derde slalom van de strijd om de wereldbeker voor dames gewonnen. Erika Hess leidt in het algemeen klassement. SCHLOSS NEUHAUS De Westduitse voetbalclub TUS Schloss Neuhaus heeft Norbert Wagner aangesteld als opvolger van hoofdtrainer Jan Liberda. De Pool, die in Alkmaar betaald voetbal heeft bedreven, is niet teruggekeerd van de kerstvakan tie in zijn vaderland omdat hij geen werkvergunning in Polen kon loskrijgen. WENEN Oud-wereldkampioen bij het Formule 1 rijden, Niki Lauda, zal binnenkort worden geopereerd. Het betreft een in greep, die nog te maken heeft met het ongeluk dat de Oostenrij ker in 1976 enige tijd buitenspel zette. Grote deelname EK damesschaa tsen HEERENVEEN Voor het Europese schaatskampioen schap van dames, dat 22 en 23 januari in Heerenveen wordt gehouden, hebben zich 29 deelneemsters ingeschreven. Nederland doet mee met kam pioene Ria Visser, Ina Steen- bruggen, Alie Boorsma en Ine- ke Kooiman. Verder maakt de Franse echt genote van Hans van Helden namens Frankrijk haar op wachting. Oost-Duitsland komt met Karin Enke, Andrea Söhne, Gabea Schönbrunn en Sabine Brehm. Zwitserland stuurt Sylvia Brunner en Po len wordt vertegenwoordigd door Erwina Rys. Noorwegen verschijnt met o.a. de sterke Björg Eva Jensen, terwijl de namén van de vier Russische deelneemsters, de drie Finse, de twee Zweedse, de twee Ita liaanse en de drie Westduitse rijdsters, niet bekend zijn. Voor het eerst in de geschiede nis van de schaatssport heeft een Roemeense rijder zich voor een internationale titel strijd ingeschreven. Voor het toernooi om het Europees kampioenschap heren-allroun- ders, dat op 29 en 30 januari op De Uithof in Den Haag wordt gehouden, is Tibor Kopacz door de Roemeense bond inge schreven. Kopacz maakte de afgelopen weken indruk door op de ijsbaan van Inzeil goede tijden te verwezenlijken op de langere afstanden. Hein Vergeer zal de schaats ploeg voor het toernooi om het Europees kampioenschap van daag vergezellen naar het trai ningskamp in Davos. Vergeer was één van de afvallers van de kernploeg na het Neder lands kampioenschap het afge lopen weekeinde in Deventer. Hij bezette de achtste plaats. Coach Henk Boer had laten weten, dat behalve het vijftal Van der Duim, Schalij, Vunde- rink, Kramer en Sibrandy, de overige kernploegleden de trip naar het Zwitserse kuuroord konden meemaken op eigen kosten. Vergeer, de kernploeg debutant die gedurende het voorseizoen uitstekende pres taties leverde, nam zelf initia tief. Hij vond een schaatsenfa- brikant bereid een groot ge deelte van de kosten te beta len. Theo Godschalk verlengt contract DEN HAAG Theo God schalk blijft bij HMSH. De Haagse trainer verlengde gis teravond - mede opverzoek van de spelersgroep - zijn con tract met de derdeklasser met een jaar. Sportprijsvragen DEN HAAG De verdeling van de prijzen bij de sport prijsvragen is als volgt: Lotto: le prijs: vijf winnaars, bruto f. 97.312,90; 2e prijs: 3, f. 50.000,00; 3e prijs: 271, f. 897,70; 4e prijs: 7512, f. 32,30; 5e prijs: 90.401, f. 5,00. Toto: le prijs: 1323, f. 29,10; 2e prijs: 15.017, f. 2,50; 3e prijs: 47.366. f. 2,50. Toto-gelijk: le prijs: 1, f. 4.975,50; 2e prijs: 2, f. 348,40; 3e prijs: 46, f. 75,70: 4e prijs: 783, f. 7,10. PAARDESPORT Koersen Hilversum: EERSTE KOERS. 2000 meter: 1. Wil- wy (A. de Wrede) 1.23,8, 2. Wilka Axkit, 3. Wendely Belwin. Toto: Winn. f. 2,00 PI. f. 1,60 f. 1,50 1,80 Kopp. f. 6,70 Trio f 35,50. Niet ge start: nr. 7 (Wilster K) en nr. 11 (Vic tor Postille). TWEEDE KOERS. 2440 meter: 1. Ur- bano del Sol (A. de Wrede) 1.24,1 2. Vigor Williams, 3. Vannella Hinda. Winn. f. 2.40 PI. f. 1,50 f. 2,90 f. 4,40 Kopp. 25,30 Trio f. 459,10. Niet ge start: nr. 2 (Ulmaria). DERDE KOERS, 2000 meter: 1 Vi- nassi Oostwyck (T. H. Kooyman jr.) 1.23,0 2. Viola Heiloo, 3. Volemite. Winn. f. 6,90 PI. f. 1,80 f. 4,80 f. 1.30 Kopp. f. 121,40 Trio f. 1139,00. Niet gestart: nr. 6 (Trotter Voorne) en nr 7 (Violet Janet). VIERDE KOERS. 2000 meter: 1. Un ster (A J. DaShorst) 1.22.8 2. Vivatio Hil, 3. Utopia N. Winn f. 10,10, PI. f. 2,00 f. 2,90 f. 1,70 Kopp. f. 29,30 Trio f. 365,90. Niet gestart: nr. 1 (Tine R) en nr. 13 (Tadina Dillon). VIJFDE KOERS. 2440 meter: 1. Ulti mo W (A. J. Mollema) 1.22,2 2. Us Jopie, 3 Unsere Madel. Winn. f. 5,70 PI. f. 1,90 f. 1,70 l. 3,20 Kopp. f. 8,40 Trio f. 188,20. ZESDE KOERS. 2000 m 1 Tjeempie (J.Hoejenbos) 1.20.7, 2. Toi Toi, 3. Tommy. Winn. f 3,20 PI. f. 1,60 f 2.10 f.2,50 Kopp. f. 7,20 Trio f. 98,30. Niet gestart nr. 1 (Vlier de Bois) en nr. 13 (Rodin). ZEVENDE KOERS, 2000 m: 1. Terry Buitenzorg (L. Dooper) 1.22,3 2. Tet- man, 3. Timothy Goldstar. Winn. f. 2,50 PI. f. 4,50 f. 3,90 f. 15,30 Kopp. f. 37,60 Trio f. 2150,70. Niet gestart: nr. 12 (Turner). ACHTSTE KOERS, 2440 meter: 1 Tony Vitesse (J. Wagenaar) 1.20,4 2. San Sebastiaan, 3. Scotch Oostwyck. Winn. f. 4,10 PI. f. 1,80 1,10 f. 2,90 Kopp. 4,10 Trio f. 88,10 Niet ge start: nr. 9 (Rokko du Bois). NEGENDE KOERS. 1609 meter: 1. Schavuit (M. van Leeuwen) 1.19,9 2. Ricky First. 3. Tilpy. Winn. f. 3,30 PI. 1.70 f. 4,00 Kopp. f. 78,10 Trio f. 238,30 TIENDE KOERS. 2000 meter: 1. Uniek Helene (J. Pool) 1.21,4 2. Ta- jiri, 3. Udit S. Winn. f 4,20 PI. f. 2.10 f. 1,90 f. 1,90 Kopp. f 15,10 Trio 88,20. Niet gestart: nr. 10 (Riemer B) en nr. 13 (Ranul£ B). ELFDE KOERS, 2000 meter: 1. Vol- tigeur (A. H. Post) 1.25,2 2. Waike Sypesteyn, 3. Wieteke Axworthv Winn. 7,60 PI f. 2,00 2,00 1,50 Kopp. f. 62,70 Trio f 793,10. Niet ge start: nr. 2 (Wegina Hanover) en nr 13 (Vanessa). OMZET TOTALISATOR: f 392.264,00.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15