)nderzoek naar Nederlandse ttaché bij coup van Bouterse iouterse schuift tegenstanders i leger aan de kant Nederland machteloos tegen piraterij op zee CeidócSoiwamt DDR: Geen aanslag op Honecker Arafat voor onverwachts werkbezoek in Moskou Massaproces tegen honderden inwoners van Turks dorp Kohl maakt geheime afspraak met Reagan -ITENLAND WOENSDAG 12 JANUARI 1983 PAGINA 11- doctoraat ir Cousteau F De riiksuniversi- an Gent heeft beslo- in de bekende Franse oloog Jacques-Yves eau een eredoctoraat rlenen. De universi- il Cousteau daarmee foor het omvangrijke schappelijke werk je Fransman heeft jht, maar ook voor i niet aflatende ijver e publieke opinie te iseren voor de mi- üblematiek". Op 1 jri wordt Cousteau ent doctor honoris WEST-BERLIJN Het Oostduitse persbureau ADN heeft berichten over een mislukte aanslag, op oudejaarsdag, op de Oostduitse president en partijleider Erich Honecker, als „onwaar" van de hand gewezen. Wel bevestigde het persbureau dat zich in het Oostduitse dorp Klosterfelde een „ernstig verkeersincident" heeft voorgedaan door de schuld van een dronken automobilist. De man werd gesommeerd te stoppen. Toen hij weg vluchtte werd hij door de politie achtervolgd en neergeschoten. Voordat hij gearresteerd kon worden pleegde hij zelfmoord. Of de stoet auto s met Honecker bij het incident betrokken was, is niet uit het bericht van ADN op te maken. Over de mislukte aanslag was bericht door het West- duitse nieuwsmagazine „Stern". MOSKOU PLO-leider Jasser Arafat is gisteren voor een kort werkbezoek onverwachts in Moskou aangekomen, nadat hij in Am man gedurende drie dagen besprekingen met de Jordaanse koning Hoessein had gevoerd. Arafat zal, naar wordt aangenomen, in Moskou worden ontvangen door de Sovjet-leiders. Zij schijnen zich zorgen te maken over de toenemende Arabische betrokkenheid bij de Amerikaanse pogingen om een vredesregeling in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Hoewel niets over het onderhoud, dat Arafat met Hoessein had, be kend is gemaakt, wordt aangenomen dat de afgelopen dagen de ver standhouding tussen de PLO en Jordanië opnieuw is verbeterd. Hoessein heeft laten weten dat hij van president Reagan „een schrif telijke belofte" heeft ontvangen, waarin deze bevestigt „het gehele gewicht van de Amerikaanse regering in de schaal te zullen werpen om Israël ertoe te brengen het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten te aanvaarden". Yorkshire Ripper in gevangenis verwond LONDEN De Britse vrouwenmoordenaar Peter Sutcliffe, die de Engelse misdaadge schiedenis is ingegaan als de „Yorkshire Rip per", is gisteren behan deld voor drie snijwon- den in het gezicht, die hem in de strenge straf gevangenis „Parkhurst" door een medegevange ne waren toegebracht. ANKARA Van het Turkse kustplaats- je Fatsa aan de Zwarte Zee verschijnen vandaag 740 inwoners voor een militaire rechtbank in het 150 kilometer verderop gelegen Amasya. Meer dan 250 van hen kunnen ter dood worden veroordeeld op beschuldiging van de poging Fatsa om te vormen tot een onafhankelijke linkse „staat". In de 762 pagina's tellende aanklacht worden de 740 mensen beschuldigd van overne ming van de noordeljke plaats, vorming van volkscomités en volksrechtbanken in de dagen voordat de militairen in sep tember 1980 de macht overnamen. Ook worden diverse beklaagden beschuldigd van moord en gewapen acties. De beklaagden zijn leden van de verbo den Dev-Yol (Revolutionaire Weg)-be- weging, dat deel uitmaakt van het Turk se volksbevrijdingspartijfront. Onder de 260 beklaagden, die ter dood veroordeeld kunnen worden, bevindt zich de oud- -burgemeester van Fatsa, Fikri Sonmez. Hij wordt in de aanklacht „een actief deelnemer aan de illegale activiteit in Fatsa" genoemd. HAAG De Neder- se kolonel Valk, die tijde van de staats- j> in Suriname in 1980 air attaché was in Su- he, heeft bij die gele- ,eid een „geheel eigen d" gevoerd. Dit zegt hinisterie van buiten- se zaken in Den de deskundigen op iepartement verwach- lat het gedrag van de nel in zijn laatste jaar iramaribo binnenkort ie doeken zal worden an. De regering is be let onderzoek te vol- n, dat werd ingesteld nadat het weekblad Vrij Nederland kolonel Valk, thans werkzaam bij de NAVO in Brussel, in een artikel had aangewezen als het brein achter de staatsgreep van de Suri naamse sergeants. Kolonel Valk kwam in 1975 naar het pas onafhankelijk ge worden Suriname, als hoofd van de tamelijk omvangrijke militaire missie, die deel uit maakte van de Nederlandse ambassade. In Vrij Nederland zegt de officier dat hij het ook tot zijn taak rekende de veilig heid van de zesduizend Neder landers in Suriname te waar borgen. In 1980 zouden er vooral als gevolg van grote on tevredenheid bij de onderoffi cieren en officieren tal van plannen voor een staatsgreep in omloop geweest zijn. Naar de mening van Valk zouden lijf en goed van de Nederlan ders gevaar lopen in het geval van een „amateuristisch uitge voerde coup". Volgens hem kende iedereen dat gevaar, maar deed nie mand er wat aan, ook de rege ring-Arron niet. Daarom had het Valk en zijn mede-missie leden de kapiteins Clements en Briaire beter geleken de zaak dan maar zelf in handen te nemen, zodat het een en an der professioneel en met zo weinig mogelijk bloedverlies zou verlopen. Daartoe zou Valk aan sergeant Desi Bou terse de plannen hebben over handigd, die ooit waren opge steld door Nederlandse militai re deskundigen, tfoor het geval er in Suriname een opstand te gen het Nederlandse gezag zou zijn uitgebroken. In de nacht van de staatsgreep zou Valk herhaaldelijk gezien zijn in de nabijheid van Bou terse en diens makkers. Valk erkent dat het voorbereiden van een coup de kennis van Bouterse teboven ging. „Na tuurlijk is hij door experts ge holpen". Na de coup zou Bou terse van Valk een spoedcur sus ontvangen hebben in het leiden van een leger. Daarbij zou hij de Surinaamse sergeant hebben afgebracht van het plan een zogeheten ontwikke- lingsleger te vormen, dat in vredestijd allerlei maatschap pelijke taken vervult. Het zou veel te lang duren om zo'n le ger, waar MTS'ers voor nodig waren, op te richten, aldus Valk. Eind juni 1980 zat Valks perio- \MARIBO De twaalf Surinaamse officieren die begin week waren „overgeplaatst", zullen geen militaire taken mogen vervullen. Dat is in Paramaribo bekengemaakt. Dit ;ent in feite dat de officieren, die het naar verluidt niet lan- ïet bevelhebber Bouterse eens waren, uit de actieve dienst rerwijderd, aan de kant geschoven zijn. r de twaalf officieren bevinden zich ook militairen, die sa- met Bouterse op 25 februari 1980 de eerste staatsgreep pleegden. Negen van de twaalf hebben in Nederland gestudeerd aan het OCOSD (Opleidingscentrum Officieren voor Speciale Diensten) in Breda, waar een verkorte KMA-opleiding wordt gegeven. Al langer was bekend dat met name het in Nederland opgeleid militair kader kritisch was over het beleid van Bouter se. Het Surinaams leger beschikt nu over slechts drie officieren die een ëchte officiersopleiding hebben gevolgd. Voor Bouterse zou de weg open liggen hem welgezinde militairen tot officier te bevorderen. >gel hoopvol er Geneefs erleg >KOU Hans-Jochen ïl, de lijsttrekker van de Iduitse sociaal-democrati- partij, heeft gisteren meer twee uur gesproken met et-leider Joeri Andropov, twestie van de Euroraket- Itond centraal in het over- ""afloop verklaarde Vogel hij optimistisch was over verloop van de ontwape- jsbesprekingcn in Genève _jn de Sovjet-Unie en de enigdc Staten. SPD-politieus wilde geen inderheden verstrekken ♦at hij eerst de regering in n op de hoogte wil bren- van het verloop van het rek met de Sovjet-leider. T)een bezoek vorige week ■^president Reagan had Vo- ^fich eveneens optimistisch platen over het overleg in ève. maar toen verklaard de jongste voorstellen van Jropov verduidelijking ver- Jden. Die verduidelijking Jjhij nu gekregen hebben. Russische partijblad Prav- leeft zich gisteren positief uelaten over de opraerkin- jvan president Reagan in- de voorstellen van partij- ?r Andropov. „De bewoner het Witte Huis heeft goed indeerde opvattingen ge- luleerd over de Russisch- [rikaanse betrekkingen", .merikaanse president had jn wekelijkse praatje ver- d bereid te zijn op elk se- onderhandelingsvoorstel de kant van de Sovjet- lome heeft de Italiaanse stèr van defensie ver dat Italië ten allen tijde introle wil houden over gebruik van de Ameri- ise kruisraketten. De irikanen hebben formeel het recht de raketten Iwerkelijk te gebruiken. de in Paramaribo erop en moest hij vertrekken. Bij een afscheidsdiner sprak Bouterse, aldus ooggetuigen, de Neder landse militaire attaché als volgt toe: „Wanneer u, kolo nel, ons niet gezegd had dat wij het hadden moeten doen, dan hadden wij de coup nooit gepleegd. Ooit zullen wij uw aandeel helemaal bekend ma ken". Toen de Nederlandse regering toch een opvolger voor Valk aanwees (kolonel G. Maarse- veen), besloten de kapiteins Clements en Briaire ontslag te nemen. Clements trad kort daarop in dienst van het Suri naamse leger; hij is nu hoofd administrateur van deze strijd krachten. Kolonel Valk zegt het niet eens te zijn met de kant die Bouterse inmiddels is opge gaan. Hij zegt „gechoqueerd" te zijn door de moordpartij van 8 december j.l„ waarvan hij overigens niet gelooft dat ze door „zijn jongens" gepleegd is(. Hij stelt hun Cubaanse ad viseurs hiervoor verantwoor delijk. Over de activiteit van de Cubanen in Paramaribo zegt hij nog het volgende: „Die ambassade van hen zit anders in elkaar dan die brave van ons, hoor. Bij ons lopen ze met een zuinig mondje en een krijtstreep aan recepties af. Die Cubaanse zit daar niet voor de keizer zijn baard, die zitten er niet om vliegen te vangen als ik dat zeg, heb ik daar geen ondertoon van kritiek bij. De CIA heeft ook overal gedaan wat zij nu doen en ook daar zit bij mij geen on dertoon van kritiek in". Zoekactie naar radio-actief materiaal Brandweerlieden zoeken in de wrakstukken van een DC-8 vrachtvliegtuig, dat gisteren op het vliegveld van Detroit veronge lukte, naar een deel van de vracht: bijna tien kilo zwaar radio actief materiaal. In eerste instantie was men bang dat het radio- -actief materiaal bloot zou liggen. Het ging om het synthetische element Americium 241 dat in de industrie en bij onderzoek wordt gebruikt. Wanneer het element met de lucht in aanraking komt kan gevaar voor de omgeving ontstaan. Later werd het pakketje onbeschadigd teruggevonden. Bij het ongeluk zijn de drie bemanningsleden om het leven gekomen. ONVOORWAARDELIJK ACHTER PLAATSING EURORAKETTEN BONN De Westduitse rege ringsleider Helmut Kohl heeft vorig jaar president Reagan bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten toegezegd dat de Bonds republiek Amerikaanse raket ten zal plaatsen, ongeacht wat andere Westeuropese landen doen. Deze toezegging vormt een wijziging in de Westduitse op vatting. Kohls voorganger, Helmut Schmidt, had de plaat sing van raketten voor de middellange afstand afhanke lijk gemaakt van het tezelfder tijd stationeren ervan in ten minste een ander land in West-Europa. Volgens bronnen in de West duitse hoofdstad Bonn deed Kohl zijn toezegging tijdens een particulier onderhoud met de Amerikaanse president op het Witte Huis op 15 novem ber. De toezegging werd later in de officiële verslaggeving weggelaten. In het openbaar heeft Kohl steeds gezegd dat hij de benadering deelt van zijn voorganger inzake de be slissing van de NAVO. Vol gens het draaiboek van dt NAVO komen er in de Bonds republiek 96 kruisraketten en 108 Pershing-II, wat West- Duitsland een sleutelrol geeft bij het welslagen van het mo derniseringsplan van het Wes terse bondgenootschap. ITENHEER Thatcher: Falkland Eilanden voor lange tijd verdedigen PORT STANLEY Premier Thatcher heeft gisteren tijdens haar bezoek aan de Falkland Eilanden de belofte gedaan dat zij de eilanden „voor zeer lange tijd" zal verdedigen. De Falkland Eilanden, aldus Thatcher, „zijn zeer Brits en worden het nog meer". Volgens politieke tegenstanders van Thatcher heeft haar bezoek aan de Falkland Eilanden de positie van het Britse geld geen goed gedaan. „Het inzakken van de koers van het pond van deze week is het gevolg van het besluit van mevrouw Thatcher om haar verkiezingscampagne op de Falkland Eilanden te be ginnen", aldus de woordvoerder Sociaal-Democratische Partij. Directeur Dirkzwager van de Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging: ..Heel merkwaardig dat wij, met al onze moderne middelen, machteloos zijn tegen deze Middeleeuwse toestan den". DEN HAAG Het Ne derlandse vrachtschip Neddloyd Madras werd vorige week door gewa pende Nigeriaanse pira ten beroofd. De Deense kapitein van de „Lindin- ger Ivory" is niet zo lang geleden door Nigeriaanse zeerovers doodgeschoten en zijn bemanning gemo lesteerd. Meer dan 40 Nederlandse schepen zijn in nog geen twee jaar tijd door piraten geplunderd. Is er iets te doen tegen de „moderne zeerovers"? K. Dirkzwager, alge meen directeur van de Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging (KNRV) zegt daarover: „Héél merkwaardig dat wij, met al onze moderne middelen, machteloos zijn tegen deze Middel eeuwse toestanden". „De piraten komen, meestal 's nachts, met snelle kleine motorbootjes op een schip, dat in de haven of op een an kerplaats ligt, af, enteren het, en gaan dan direct door naar de kajuit van de kapitein. Dat neemt nauwelijks tien minuten in beslag. De Neder landse reders hebben tegen de bemanning gezegd dat ze zich niet aan gevaren bloot hoeven stellen. Als er gewa pende piraten komen, <^an geen verzet. De piraten zijn niet op de bemanning uit, maar op de lading'fe- Langs de hele westkust van Afrika komt piraterij voor, en ook op de Middellandse Zee en in Indonesë. Maar Ni geria, is hét land van de pira ten. Hoe komt dat „Het is een rijk (olie!) en groot land, maar met veel arme mensen. En hoe armer de mensen, hoe meer risico op piraterij. In het land heerst ook een zekere bandeloosheid, het re gime heeft lang niet alles in de hand. En Nigeria heeft ook net een burgeroorlog achter de rug en veel mensen hebben wapens", aldus Dirk zwager. Wat te doen tegen „de mo derne zeerovers"? De FWZ. de werknemersorganisatie voor zeevarenden, heeft voor z'n mensen bescherming ge vraagd. Er zouden particulie re bewakingsdiensten aan boord van de schepen moe ten kotnen en er zou een wachtschip van de marine moeten worden geïnstalleerd. Dirkzwager is daar niet zo voor, wijst althans op de na delen ervan. „Als je beroepsbewakers neemt, of soldaten, dan wordt je een soort oorlogs schip en dat moeten we ook niet hebben. En als je bij voorbeeld een marineboot naar Nigeria stuurt, tast je de soevereiniteit van dat land aan. Dat nemen ze hoog op. Bovendien is het maar de vraag of die dure marinebo- ten helpen, de Westafrikaan- se kust is erg lang. Engeland heeft Nigeria wél een keer drie patrouilleboten gestuurd, maar ja, die waren in no time kapot Dirkzwager, sinds een jaar algemeen directeur van de KNRV, is ook tegen het be wapenen van de bemanning. „Geweld lokt geweld uit. Zo dra je gaat schieten... De be manning is ook niet ge schoold om met wapens om te gaan en dat vragen we ook niet van ze. En in een geor dende samenleving als de onze is eigen rechter spelen ook uitgesloten". Russische schepen „De Russische schepen schij nen wel bewapend te zijn. Die worden niet bestolen. Maar die hebben ook onaan trekkelijke ladingen zoals machines. Vooral op Japanse schepen zijn de piraten be lust. Dat komt door de elek tronica. Radio's en videore corders zijn erg in trek, maar een schip met cement na tuurlijk niet. De piraten schijnen een soort intelligen ce service te hebben, en krij gen informatie over de sche pen. Daarom geeft de beman ning vaak een foute positie op". „De beste methode is, om in ternationaal diplomatieke en politieke druk op Nigeria uit te oefenen, bezorgdheid te ui ten over de onveiligheid en 1 in internationaal verband te verzoeken om maatregelen. Dat land zit erg met de situa tie in de maag en wil er best wel wat aan doen, maar is ook onmachtig. Af en toe stu ren ze er militairen op af daar hebben ze er veel van en dan is het weer een tijdje rustig. Het is een golf beweging". „De- brandspuit kan tegen ongewapende piraten heel ef fectief zijn, maar tegen gewa pende is dat natuurlijk on voldoende. De piraten heb ben overigens meestal geen vuurwapens". Het huren van Nigeriaanse wachters met pijl en boog blijkt niet zo'n gek idee te zijn, althans volgens Dirkzwager, want er vindt toch nog zo eens in de twee of drie weken een zeeroof plaats. „Het komt natuurlijk voor, dat piraten gepakt worden. Wat ze met die mensen doen, weet ik niet, maar ze zijn daar wat minder scrupuleus dan hier". En inderdaad, op gewapende roofovervallen staat in Nigeria de doodstraf, aldus de Nigeriaanse ambas sade. Dat weerhoudt de pira ten (Dirkzwager: „Ach het zijn doodgewone dieven. En laten we eerlijk zijn. Piet Hein was ook een dief") er overigens niet van op sche pen te plunderen. „De waarde van de lading van de schepen vertegen woordigt vaak wel miljoenen guldens, maar de piraten kunnen met hun kleine boot jes niet zoveel meenemen. Hooguit voor enkele tiendui zenden guldens", meldt hij. De schade wordt óf gedekt door de verzekering, die na tuurlijk hogere premies gaat vragen, óf betaald door dege ne die het spul importeert". Het piratenprobleem speelt al enkele jaren en een échte op lossing lijkt er nog lang niet in te zitten. „Maar wij heb ben de hoop dat het beter wordt", aldus Dirkzwager, die op z'n 25e als jongste be diende in de scheepvaart be gon en op z'n 60e dat is hij nu als (gepensioneerd) di recteur van Neddloyd zijn loopbaan beëindigde. „We blijven naar Nigeria toe gaan. Als je dat niet meer doet, neemt een Griek of een Pa- namees je positie in. En dat is slecht voor onze werkgele genheid". MARTIN VOORN 100-voudige echtgenoot Giovanni Vigliotto uit de Amerikaanse stad Phoenix luis tert naar getuigen verklaringen in het proces dat tegen hem wordt gevoerd wegens bigamie en oplichting. Vigliotto wordt ervan be schuldigd met on geveer 100 vrouwen te zijn getrouwd en een van die vrou wen een bedrag van bijna 100.000 gul den armer te heb ben gemaakt. Port Elizabeth moet straatnamen wijzigen PORT ELIZABETH Het gemeentebestuur van de Zuid- afrikaanse stad Port Elizabeth heeft van de autoriteiten de opdracht gekregen andere na men te geven aan twee straten in een kleurlingenwijk, die vo rig jaar naar de zwarte leider Nelson Mandela en Steve Biko werden genoemd. Nelson Mandela, leider van het Afrikaans Nationaal Con gres, zit een levenslange ge vang enisstraf uit. Steve Biko. eveneens een strijder voor de rechten van de zwarten, stierf in 1977 in zijn cel na door de politie te zijn mishandeld.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11