Rotterdam krijgt z n Russisch consulaat Qtidt&Qowuwt Surinaamse vluchtelingen stranden op doorreis Mp VS grote verliezer bij warmere aarde KABINET KNIJPT MOGELIJK OOGJE DICHT VOOR SPIONAGE Thatcher: „Wij zijn er trots op Brits te zijn Op de bon BUITENLAND DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGI) Habib opnieuw naar Midden-Oosten WASHINGTON De Amerikaanse speciale afgezant voor het Midden- -Oosten, Philip Habib, is gisteravond onverwacht naar het Midden-Oosten terugkeert om te proberen het Israë- lisch-Libanees overleg over de te rugtrekking van buitenlandse troe pen op gang te krijgen. Habib zei na een bezoek aan president Reagan en de minister van buitenlandse zaken, Shultz, dat de president wilde dat de onderhandelingen beter opschoten. Een vijfde bijeenkomst tussen Israë lische, Libanese en Amerikaanse vertegenwoordigers in Khalde in Li banon is gisteren verlopen zonder dat er enige vooruitgang werd ge boekt Old Vic krijgt oude glans terug LONDEN Het theater Old Vic in Londen zal bij een ingrijpende reno vatie zijn oude glans herkrijgen. De nieuwe eigenaar, de Canadese indus trieel Ed Mirvisch die het uit 1818 stammende gebouw vorig jaar voor ongeveer 750.000 pond (ruim 3 miljoen) kocht, wil in het herstel- werk nog eens twee miljoen pond (circa 8 miljoen) steken. Het is de bedoeling dat het theater op 16 okto ber van dit jaar wordt heropend. Onder leiding van de onlangs in de adelstand verheven sir Michael Hor- dern zal het theater in- en uitwendig aan de hand van afbeeldingen uit 1871 in de staat van die tijd worden teruggebracht. Geen heropening van proces-Van der Lubbe WEST-BERLIJN Het gerechtshof in West- -Berlijn heeft besloten, het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 terecht werd gesteld op beschuldiging van het in brand steken van het Duitse parle mentsgebouw, niet te heropenen. Dit maan dag bekendgemaakte besluit is 20 december vorig jaar genomen, maar het is nog niet rechtsgeldig. Het gerechtshof is van mening dat heropening van processen, waarin het voormalige rijksgerechthof vonnis heeft ge wezen, onmogelijk is omdat de Westduitse wetgever in de plaats van het rijksgerechts hof geen nieuwe rechtbank heeft ingesteld. Het verzoek het proces te heropenen was af komstig van de advocaat van de nog levende broer van Marinus van der Lubbe. BELGISCHE ARTSEN VOOR PLEGEN ABORTUS BESTRAFT BRUSSEL Een rechtbank in Brussel heeft giste ren twaalf Brusselse artsen veroordeeld tot voor waardelijke gevangenisstraffen wegens het uitvoe ren van vruchtafdrijvingen. Onder hen is een 63-ja- rige hoogleraar. Hij kreeg anderhalf jaar voorwaar delijk. De elf andere artsen kregen voorwaardelijke straffen variërend van twee tot zes maanden voor waardelijk. Het Brussels parket is sinds kort weer tot vervolging van abortus overgegaan, nadat deze een tijd had stilgelegen. Bij de toemeting van de straf is volgens de rechtbank rekening gehouden met het feit dat de artsen niet uit winstbejag hebben gehan deld en dat in de omringende buurlanden ingrij pende wijzigingen in de wetgeving rond abortus zijn aangebracht. In het Belgische parlement is een wets voorstel in behandeling waarbij abortus in bepaalde gevallen niet strafbaar is. Simone de Beauvoir voorzitter overheidscommissie PARIJS De Franse schrijfster Si mone de Beauvoir, die zondag 75 jaar is geworden, is voorzitter geworden van een commissie die de plaats van de vrouw in het culturele leven van Frankrijk gaat onderzoeken en voor stellen voor een cultuurpolitiek voor vrouwen zal formuleren. De minister voor de rechten van de vrouw, Yvette Roudy, heeft voor de commissie schrijvers, wetenschapsmensen en so ciologen uitgenodigd. „De campagne voor gelijke kansen voor vrouwen en mannen mag de culturele en artistie ke wereld niet buiten beschouwing la ten", aldus de minister. Artsen handelden in tweedehands hartstimulata KEULEN In West-Duitsland zijn j ren drie artsen voor een hof i veroordeeld wegens handel in tw/ hands hartstimulators. Zij namen dez? overleden patiënten, leverden ze aaif bedrijf, dat ze nakeek en steriliseerdj plantten ze weer in patiënten zonder] zij te horen kregen, dat het om twe hands apparaten ging. Het bedrijf st<' het verschil tussen de kosten van rei en steriliseren en de prijs van een nia stimulator van bijna vierduizend gujr direct op hun rekeningen. Het stimulf. bedrijf maakte zo in totaal rond 30? gulden aan de drie over. De drie a& zouden zeker in 28 gevallen tweedehf stimulators hebben aangebracht zol medeweten van de patient. ROTTERDAM Tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie afgelopen vrijdag heeft premier Lubbers erop gezinspeeld dat bin nenkort de mogelijkheid- in zicht komt dat de Rus sische ambassade in Rot terdam een consulaat zal mogen openen. De Nederlandse regering staat al gedurende meer dan acht jaar om veiligheidsoverwegin gen afwijzend tegenover de herhaalde Russische verzoe ken voor vergunning van zo'n consuulaat. Blijkens de woor den van Lubbers lijkt men echter nu bereid te zijn tot za ken te komen met de Russen. Daarbij gaat het er om, aldus de premier, dat Nederlandse en Russische belangen op za kelijke wijze tegen elkaar zul len worden afgewogen. Het kan niet ontkend worden dat de zeer spraakzame Russi sche ambassadeur Viktor Be letski, die in tegenstelling tot zijn voorgangers heel duidelijk laat horen dat hij er is, een grote rol heeft gespeeld in de stroomversnelling van deze zich al jaren voortslepende zaak. De Russische ambassa deur Viktor Beletski Beletski was in juni vorig jaar nog maar nauwelijks in Ne derland gearriveerd of hij liet tegenover persvertegenwoor digers blijken dat Nederland er zo snel mogelijk voor moest zorgen dat zo'n consulaat er in Rotterdam kwam. Ook be pleitte hij visa voor Russische managers die de leiding dien den te krijgen van gemengd Russisch-Nederlandse firma's. Belangrijkste argument van de ambassadeur was blijkens een artikel in de NRC dat drie le den van de Russische ambassa de „constant buiten adem zijn van het dagelijkse gependel tussen Den Haag en Rotter dam". De ambassadeur vermeldde toen ook dat in het afgelopen jaar meer dan 2200 Russische schepen de Rotterdamse haven hebben aangedaan. Terloops voegde hij er onverholen een hard dreigement aan toe. Krijgt Rotterdam niet voor 1 maart 1983 een Russisch con sulaat, dan is het voor een flink deel gedaan met de voor Rotterdam zo lucratieve over slag van graan, olie en andere producten met bestemming Sovjet-Unie en zal die worden overgeheveld naar de havens van Antwerpen of Hamburg. Meer Russische schepen Het opmerkelijke daarbij is dat in het afgelopen jaar de Russi sche schepen in steeds grotere getale de Rotterdamse haven hebben aangedaan. De Rotter damse havenautoriteiten ko men weliswaar tot aanzienlijk lagere cijfers dan de Russische ambassadeur, maar de groei van het aantal schepen is er niet minder om. Ten opzichte van 1981 bespeuren zij een groei van maar liefst vijftig procent. In het afgelopen jaar kwamen meer dan twaalfhon derd schepen naar Rotterdam. De maatschappij die daar het meest van profiteerde, was de Graan Elevator Maatschappij. Bedrijvigheid in de Rotterdamse haven Deze nam met met 1,4 miljoen ton graan bestemd voor de Sovjet-Unie ruimschoots een derde van de totale graandoor- voer in Rotterdam voor zijn rekening. Deze Russische overslag levert de gemeente Rotterdam jaar lijks vele tientallen miljoenen guldens op, onder meer in de vorm van haven- en overslag- gelden en daarbij komt nog Spionage dat een zeer groot aantal men sen zijn brood verdient met deze activiteiten. recht hebben op zo'n consulaat en eigen managementsambte- naren. Ze wijzen erop dat ook andere landen van achter het Ijzeren Gordijn consulaten in Rotterdam hebben en dat hen geen strobreed in de weg wordt gelegd. Ze geloven tevens dat Rotter dam het in de concurrentie met Hamburg of Antwerpen moeilijk heeft, ondanks de uit stekende outillage van de Rot terdamse haven. Zowel in Hamburg als in Antwerpen hebben de Russen consulaten en handelsvertegenwoordi gers. Het sterk toegenomen belang van de Russische handel heeft de Rotterdammers dan ook ex tra gevoelig gemaakt voor de jongste Russische dreigemen ten. Het gemeentebestuur, maar ook de havenbaronnen, doen overigens al jaren pogin gen Den Haag ervan te over tuigen dat de Russen gezien het steeds stijgende volume van de handelsactiviteiten Den Haag heeft zich steeds te gen een consulaat verzet, in de eerste plaats omdat men vindt dat het consulaire werk best vanuit Den Haag kan worden gedaan. Belangrijker voor de afwijzing van de Russische verzoeken is het feit dat „de aanwezigheid van een derge lijk consulaat niet in overeen stemming is met de Neder landse interesses van algeme ne aard", zoals minister Van der Stoel het in 1976 nog uit drukte. Veiligheidsbelangen Volgens officieuze schattingen is zeker een derde van de Rus sische diplomaten ingescha keld bij het inlichtingenwerk, zo niet meer. Het hoge percen tage Russische diplomaten dat jaarlijks uit westerse landen wordt uitgewezen mag illus tratief voor die stelling heten. Het lijdt voor de verantwoor delijke instanties in Den Haag geen twijfel dat Russische ambtenaren in de haven een veelomvattende taak hebben naast hun officiële taak. Zij moeten voorkomen dat Russi sche zeelieden er niet van doorgaan, dienen toezicht uit te oefenen op bezoekers op Sovjetschepen en houden zich in de ruimste zin bezig met het observeren en fotograferen van havenwerken. Zij verza melen gegevens op militair en industrieel gebied waarmee de Sovjet-Unie haar voordeel kan doen. Oplossing Blijkens de uitlatingen van Lubbers is Den Haag geneigd, zoniet die pottenkijkers voor lief te nemen, dan toch in ie der geval hun aanwezigheid onder strikte voorwaarden te tolereren. Volgens Lubbers gaat het er immers om dat er een „produktieve oplossing komt". Met andere woorden, de Russische ambassadeur zal met zijn troefkaarten voor Rotterdam op tafel moeten ko men. Blijken er aan de komst van een Russisch consulaat voor de Rotterdamse haven in een tijd van economische re cessie in het oog springende voordelen verbonden te zijn, dan mogen wat Lubbers be treft dat consulaat en die han delsvertegenwoordigers er ko men. Ambassadeur Beletski had bij zijn dreigement im mers tevens heel duidelijk la ten doorschemeren dat de overslag in de massagoedsector in de Rotterdamse haven nog aanzienlijk kon worden uitge breid. Gaat dat werkelijk op, dan knijpt Den Haag wellicht een oogje dicht. Om gezichts verlies aan Nederlandse zijde te voorkomen, zal de zaak wel niet voor 1 maart geregeld zijn, zoals de Russische ambas sadeur had geëist en ook voor de status van de ambtenaren zal nog een passende regeling gevonden moeten worden. PAUL VAN VELTHOVEN AMSTERDAM Veel Surinaamse vluchtelingen zijn in moeilijkheden geraakt doordat in de landen waar zij zijn heengevlucht op doorreis naar Nederland, de Ne-, derlandse vertegenwoordiging niet op de hoogte blijkt van het verruimde visumbeleid dat voor Surinaamse vluchtelingen geldt. Dit schrijft de Stichting Surinaam se Vluchtelingenhulp in een brief aan de minister van buitenlandse zaken en de staatssecretaris van justitie. Volgens de Stichting zijn dringende noodkreten binnengekomen van Surinamers die in Miami (Verenigde Staten), de Nederland se Antillen en andere landen in de omgeving van Suriname ge strand zijn en niet verder kunnen reizen naar Nederland. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zijn er overigens nog geen Surinamers geweest, die zichzelf officieel hebben aangemeld als vluchteling. De algemene raad van de Nederlandse Orde van Advocaten heeft gisteren in een open brief de machthebbers in Suriname opgeroepen op hun schreden terug te keren. Een land zonder recht op een onafhankelijke verdediging wordt een staat van willekeur. Al eerder gaf de orde van advocaten uiting aan „zijn diepe ver ontwaardiging over de executies in de nacht van 7 op 8 decem ber". Van de vijftien mensen die werden doodgeschoten, waren er vier advocaat. Zij werden doodgeschoten, aldus de orde, om dat zij clienten hadden verdedigd en nog verder zouden bijstaan, die tiet Surinaamse regime onwelgevallig waren. Premier Thatcher legt bij Blue Beach op de Falkland Ei landen een krans ter herdenking van de slachtoffers, die vorig jaar vielen in de oorlog met Argentinië. LONDEN De Britse premier Thatcher heeft gisteren, ondanks de Ar gentijnse en Russische kri tiek, haar bezoek aan de Falkland Eilanden en de lof gezongen Brits te zijn. Zij is ereburgeres gewor den van de Falkland Ei landen. Na zaterdag in het grootste ge heim in Port Stanley te zijn aangekomen, zei mevrouw Thatcher in een gezamenlijke vergadering van de uitvoeren de en wetgevende vertegen woordigers van de 1.800 ei landbewoners: „Ik ben van mening dat wij er door wat u hebt doorstaan trots op kun nen zijn dat wij Brits zijn". De premier heeft in de loop van gisteren slagvelden en een mi litair kerkhof bezocht. De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren gezegd, dat premier Thatcher „de bes te man in Engeland" is. In een reactie op bezoek aan de Falk land Eilanden zei Reagan ver baasd te zijn over het feit dat zij zulk een reis in het geheim had kunnen maken. RUITENHEER Sb Jk 1 Belgisch ministerie tikt minister op de vingers BRUSSEL Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn eigen minister op de vingers getikt. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde gister middag in Brussel namelijk dat België door geen enkel land gevraagd is om te bemiddelen in de kwestie-Kam- puchea. Minister van buitenlandse betrekkingen Leo Tindemans, die op rondreis is door Zuidoost-Azië, had eerder de Belgische bemiddeling aangekondigd. Ook de Vietnamese regering heeft ontkend dat om een Belgi sche bemiddelingspoging gevraagd is. Het Belgische mi nisterie liet verder nog weten dat indien het daarom ge vraagd wordt, België een bemiddelende rol zeker niet" zou weigeren. Zweedse koning a geeft f „koloniale erfenis" oj> STOCKHOLM Konij; Karei de Zestiende Gil taaf van Zweden en Kt Zweedse parlement, 6 Rijksdag, zijn overeent komen een strèep te trej( ken onder een 170 jaar oii hoofdstuk uit de kolonial j tijd van Zweden. Met ii gang van de tweede heL van dit jaar ziet de konh af van de 300.000 kroni (100.000 gulden) rente pL, jaar, die de Zweedse sof' verein sinds 1815 toekoru uit de verkoop van voormalige WestindiscL kolonie Guadeloupe as, Engeland. Die regeling is in 1814 ui^ gedacht door Karei ij Veertiende Johan. Ijr stortte het bedrag dat ELj geland aan hem zou heL ben betaald voor Guadu. loupe grootmoedig in <j( Zweedse schatkist, ter dei^ ging van de schuld aan hi buitenland. Hij stelde ec^ ter de voorwaarde dat koningen van Zweden tej eeuwigen dage drie pr^ cent rente op het kapitai. uitbetaald zou worden. Overigens hoeven koniri Karei Gustaaf en zijn g^ malin Sylvia hoeven d buikriem evenwel niet aa te halen. Aan de Rijksdar is voorgesteld het jaargel van het hof te verhoge van 26,3 tot 29 miljoe^ (bina 10 miljoen guldei^ kronen. Sing Sing- f gevangenels beëindigen^ actie t OSSINING De actie \c gevangenen in de oude Src Singge vangen is is vanochtte: vreedzaam beëindigd metjir vrijlating van alle zeventtti bewakers, die sinds zaterde ochtend in gijzeling gehouden.. Dit heeft een fu\b tionaris van de gevangenis^ de Amerikaanse stad Ossin) bekend gemaakt. De gevangenen besloten gijzelingsactie op te geven, dat een lijst van hun eisen ij voorgelezen in nieuwspin gramma's van lokale telèt siestations. De gedetineerèri willen dat de leefomstandigic! den in de gevangenis verc terd worden. Tijdens een schietpartij bij Sdi; Paulo tussen oproerpolitie ik gevangenen zijn onder de linquenten zeker zes doden vallen. Een vrouwelijke agf: zet in het M acedof' sche dorpje Mpniklis{ een man op de bd Niets bijzonders zjU men zo zeggen. Ms de vrouwen in Minokli sia mogen eenmaal p jaar de rol van de m1"" nen overnemen en d hoort het uitdelen zo'n bon bij. Het bruik is geworteld een oude traditie teruggaat tot de kl sieke oudheid waa de vrouwen tijdens paalde feesten het v het zeggen hadden. y WASHINGTON Twee wetenschappers menen dat de Verenigde Staten de grote verliezer worden' wanneer de aarde de ko mende tientallen jaren in derdaad warmer wordt door het stijgen van de hoeveelheid koolzuurgas in de atmosfeer. Wat er dan precies gaat gebeu ren kan niemand met zeker heid zeggen, maar twee ken ners van de atmosfeer, Walter Orr Roberts en Edward Fried man, zeggen dat de komende vijftig jaar op geen enkele ma nier valt te ontkomen aan een door de mensheid veroorzaak te klimaatsverandering. Zij zeggen dat de meeste klimaat onderzoekers van mening zijn dat het steeds groter wordende gehalte van kooldioxide in de lucht door het verbranden van kolen, hout, olie en gas een broeikaseffect veroorzaakt waarbij de atmosfeer meer zonnewarmte vasthoudt dan door uitstraling in de ruimte weer verloren gaat. Roberts en Friedman schatten dat in het jaar 2040 het gehalte aan koolzuurgas zal zijn ver dubbeld, waardoor de aarde elk jaar ongeveer 3 graden Celsius warmer wordt. Zij hebben een scenario voor 2040 opgesteld op basis van de ge beurtenissen die zich tijdens een warme periode ongeveer zesduizend jaar geleden moe ten hebben voorgedaan. De ijs kappen aan de polen zullen gedeeltelijk wegsmelten, maar het peil van de zee zal sl langzaam stijgen. Verder de neerslag in de graangor van de Verenigde Staten Canada met de helft dalen Sovjet-Unie wordt aanmer lijk droger, maar in de Oek ne wordt het groeiseizoen maand langer. West-Eur krijgt een natter klimaat langere groeiperioden en za tere winters.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8