iscus gaat rente van bankrekening napluizen 10 £eidóe SoiwcMit LERAREN: STEM TEGEN KORTING PTBREIDING CONTROLE-APPARAAT MET 850 MAN HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST ftïagenaar ontkent gooien bom rrofessor Durrer op de bres voor medisch wetenschappelijk onderzoek Helft kleine bouwbedrijven nog maar twee maanden werk Gemeente Voorst bepaalt grootte grafstenen BINNENLAND DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGINA 7 Politie krijgt ,fiberknuppel' DEN HAAG De poli tie zal vrijwel zeker overgaan van de gum miknuppel naar de glas- fiberstok. Dat meldt het reclasse- ringsblad KRI. De fi berknuppel is vierkant, harder dan de gummik nuppel en kan ook wor den gebruikt als „op- brengstok". Voor dat laatste doel is al „proef gedraaid" bij demonstra ties. De politie zegt de glasfi- berstok nodig te hebben om eventuele belagers beter van het lijf te kun nen houden. Om te voor komen dat er té hard wordt geslagen, zullen de politiemensen eerst wor den geoefend in het ge bruik van het nieuwe middel. fnifillers beboet oor desertie jlNHEM De Krijgsraad in Arnhem eft gisteren twee Unifillers wegens Xertie veroordeeld tot boetes van 500 rjden. Het tweetal, een 19-jarige sol- ,t uit Zwijndrecht en een 21-jarige Nijmegen, werd in augustus vorig Ir in het Nederlandse Unifilgebied in banon aangehouden bij een poging e i via Israël naar huis te vluchten. Na h arrestatie werden ze op een vlieg- a ijg naar Nederland gezet. Beide Uni fiers ondernamen hun vluchtpoging ,ejkr hun zeggen „in een opwelling en [onvrede met hun werksituatie". De jfnh wilde definitief in Nederland blij- Ln, de ander was van plan na een be- r »k van enkele dagen aan zijn vrien- 4 weer terug te gaan. Reisverzekerking via PTT succes DEN HAAG De in de zomer 1982 gestarte bemiddeling bij het afsluiten van reisverzekering door de PTT loopt zo goed, dat het nu al kostendekkend is. Daarmee wordt ruimschoots voldaan aan de eis die de Tweede Kamer heeft gesteld, dat de activiteiten binnen twee jaar kostendekkend moeten zijn. Vorige zomer werden via de PTT 50.000 reisverzekeringen afgeslo ten. Verder vroegen nog eens 32.000 rekeninghouders om inlich tingen over de bemiddeling via de PTT. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat, PTT-za- ken) aan de Kamer. DEN HAAG Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft de fracties van CDA en VVD in de Eerste Kamer een telegram ge stuurd met een oproep om vandaag tegen de korting van 1,85% op de onderwijssalarissen te stemmen. In het telegram noemt het NGL de kortingswet onrechtvaardig. „Het NGL doet een klemmend beroep op u om dit voor stel af te wijzen. De geloofwaardigheid van en het vertrouwen in de politiek, met name in uw partij, is in het geding", aldus het tele gram. Het NGL zegt verder van mening te zijn dat de regering en het parlement door dit soort wetgeving veel goodwill verliezen, wat zal bijdragen tot een verdere toename van de sociale onrust en tot een aanzienlijk stem menverlies voor de regeringspartijen. Majesteit, gelukkig Nieuwjaar AMSTERDAM Koningin Beatrix zal donderdag morgen in het Paleis op de Dam in Amsterdam een nieuwjaarsontvangst houden voor vertegenwoordi gers van het corps diplomatique. 's Middags houdt ze met prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een nieuwjaarsontvangst voor vertegenwoordigers van verschillende groepen uit de Nederlandse samenleving. Dit keer zijn het, naast ministers, staatssecretarissen, commissarissen van de koningin en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer: leidinggevende vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, van gemeenten met 60.000 inwoners of meer, de vakbeweging, de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, sportbonden, Landbouwschap, hoofdcommissarissen van politie, dekens van de plaatselijke ordes van advocaten, di recteuren van rijksmusea, een aantal vertegenwoor digers van minderheidsorganisaties en organisaties uit de gezondheidszorg. Op platteland: liever pillen van de dokter UTRECHT Op het platteland zijn pa tiënten van apotheekhoudende huisart sen meer tevreden over hun geneesmid delenvoorziening (92,4 dan degenen die hun medicijnen van de apotheek krij gen (86 Dat blijkt uit een onderzoek dat Intomart in opdracht van de Stich ting Landelijk Overleg Patiëntenbelang Geneesmiddelenvoorziening heeft uitge voerd. De enquête wijst uit, dat van de apotheekpatiënten 40% zijn geneesmidde len liever van een arts zou krijgen. Van de patiënten van apotheekhoudende huisartsen zei 13% de medicijnen liever van een apotheker te betrekken. Een meerderheid van de patiënten vindt dat de arts betere voorlichting over medicij nen geeft dan de apotheker. Meer Q-koorts door drinken rauwe melk ROTTERDAM Mensen die „na tuurlijke" voeding prefereren en daarom rauwe melk drinken van koe, geit, of schaap, lopen wellicht meer risico om Q-koorts te krijgen. Volgens de arts J. Huisman, hoofd van de afdeling infectieziekten van de GG en GD in de Maasstad, is het aantal gevallen van Q-koorts toegenomen. Deze infectieziekte (Q staat voor het Engelse „queer": vreemd), kan gepaard gaan met hoge koorts en longontsteking. Het sterftepercentage is één. In 1980 waren er vier gevallen, in 1981 zesentwintig en vorig jaar twintig. De Rotterdamse dienst wil het verschijnsel nader onderzoeken. È3N HAAG De fiscus lat onderzoeken in hoe- Irre de belastingbetaler zijn aangiftebiljet de jnte die hij op z'n spaar- ijkening ontvangt, ook |tjes opgeeft. Daartoe zal |n steekproef worden |houden onder drie tot ierduizend belasting- kchtigen. De banken prdt gevraagd wat er in rente is uitgekeerd en J belastinginspecteur moet opgeven wat er op het biljet is ingevuld. Op die manier wil de fiscus te weten komen hoe groot de belastingfraude via verzwegen rente moet zijn. Omdat het de fiscus thans nog uitsluitend om dit inzicht gaat, zullen be lastingplichtigen die bij het onderzoek tegen de lamp lopen, geen nahef- fing krijgen. De gegevens die over hen beschikbaar komen, worden vernie tigd. Het onderzoek maakt deel uit van een investerings- en per- soneelsplan voor de belasting dienst, dat minister Ruding (Financiën) en diens staatsse cretaris Koning gisteren pre senteerden. Dit vijf-jarenplan voorziet in een sterke automa tisering van de belastingdienst en het uitbreiden van het con trole-apparaat met 850 man, waardoor de belastingfraude beter aangepakt moet kunnen worden. De kosten van het plan bedragen 215 miljoen in vijf jaar. In dezelfde periode denkt de fiscus hierdoor 2,8 miljard gulden aan belasting extra binnen te halen. Het vijfjarenplan voor de be lastingdienst voorziet verder in de invoering van een fiscaal nummer per 1 januari 1986. Via dit nummer kan snel het fiscale leven van iedere Ne derlandse belastingbetaler worden opgeroepen, zodat makkelijk kan worden achter haald of hij aan al zijn belas tingverplichtingen voldoet. Gepoogd wordt een combina tie te leggen met een sociaal nummer met het oog op het correct betalen van soqiale premies. Ook gaat de fiscus werken aan een betere informatievoorzie ning vanuit stichtingen, vere nigingen en semi-overheidsor- ganen, die nu nog niet belas tingplichtig zijn. Voor hen moet dezelfde informatieplicht gaan gelden als voor bed rij- Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vast te leggen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071-134343 Rotterdam: Coolsingel 245 (Hoek Westblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13, 070-650800 of door onderstaande coupon. I Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306 j 2300 WB Leiden j Ik wil meer informatie over de Bouwfonds-hypotheek met 10 jaar vaste rente. j Naam: I I Adres: I I Telefoon: I j Nederlandse Gemeenien Bouwfonds Brand in Kalverstraat Metershoge vlammen sloegen gisteravond uit het dak van het voormalige hotel Suisse in de Kalver straat in Amsterdam. Een woordvoerder van de brandweer verklaarde dat de brand vermoedelijk op de zolderverdieping is ontstaan. Het gebouw stond leeg. Twee brandweermannen raakten ge wond op het moment dat een plafond naar beneden kwam. Een spuitgast brak een arm, de ander liep wervelbeschadigingen op. Het pand brandde geheel uit. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. m STERDAM Ton H, de j"i-jarige Hagenaar die ervan ^rdacht wordt zondag tijdens voetbalwedstrijd Ajax-FC :n Haag een bom in het pu- iék te hebben gegooid, blijft it ontkennen. Hij laat niets s, aldus de Amsterdamse po- fie, die vandaag video-beel- ;n gaat bekijken, waaruit de itrokkenheid van H. bij het imincident kan blijken, „fragmentatiebom", die bij ontploffing metalen scher- :n in het rond deed springen, irwondde zeker 20 mensen, der wie ook een politieman. Ie 22-jarige Zaanlander Bob iroen raakte zeer ernstig ge wond, maar is nu buiten le vensgevaar. Ton H. zegt lid te zijn van de Partijraad van de Centrum partij. Het Tweede-Kamerlid Janmaat ontkent dat. Feit is echter, dat H. vaak is opgetre den als lijfwacht van het ka merlid. In het verleden kwam H. meermalen in de publici teit. Daarin kwam hij naar vo ren als iemand, die geweld niet schuwt. Hij heeft onder meer als huurling gevochten in El Salvador en Libanon. In het Middenamerikaanse land zou hij volgens eigen zeggen guerillastrijders hebben „stuk gemaakt". De politie heeft gisteren nog twee verdachten, die mogelijk betrokken zijn bij het gooien van de bom, aangehouden: een 18-jarige en een 20-jarige Ha genaar. Twee andere Haagse „supporters" waren al eerder aangehouden. Ook zij ontken nen betrokken te zijn bij het gooien van de bom. Ajax heeft zes mensen, die ge wond raakten door de bomex plosies, een kleine pleister op de wonde bezorgd. De volgens opgave van de politie ernstigst getroffenen kregen van de Amsterdamse club een fruit mand aangeboden. Weekblad probeert „herenakkoord" op tafel te krijgen DEN HAAG Het weekblad Vrij Nederland (VN) zal mor gen via een uitspraak van de Raad van State trachten het accountantsrapport op tafel te krijgen, waarin de uitvoering van de investeringen van Shell in het kader van het „herenakkoord" zijn geveri fieerd. VN zag een verzoek op grond van de Wet Openbaar heid Bestuur door het ministe rie van Economische Zaken niet gehonoreerd. Het akkoord behelst dat Shell (en Esso) winsten voortvloei end uit gestegen aardgasprij- zen in ons land zullen- investe ren. Het gaat om vele miljar den guldens. Via een accoun tantsrapport wordt regelmatig nagegaan of de oliemaatschap pijen hun belofte ook nako men, waarna de minister van economische zaken periodiek de Tweede Kamer informeert. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde gisteren desge vraagd mee dat het rapport VN geweigerd is op grond van artikel 4c van de WOB. Dat artikel zegt dat vertrouwelijk aan de overheid meegedeelde bedrijfsgegevens niet door de overheid worden vrijgegeven. Volgens de woordvoerder heeft contact tussen het minis terie en Shell duidelijk ge maakt dat ook daar bezwaar tegen het vrijgeven van het rapport bestaat. Het weekblad heeft echter een bandopname van een vraaggesprek met president-directeur Helfrich van Shell Nederland, die zegt geen bezwaar tegen publicatie te hebben, maar dat dit een zaak van de minister is. AMSTERDAM Er zijn 'ele aanwijzingen dat het j nedisch wetenschappelijk nderzoek drastisch ver hinderd zal worden. Ken nelijk wordt dit onder- oek in tijden van econo mische nood als een luxe jezien, maar dat is een Jrote fout. Dit zei prof. D. )urrer, hoogleraar in de :ardiologie en klinische ysiologie gisteren in een ede ter gelegenheid van vfle 351ste verjaardag van de Universiteit van Am sterdam. Op de plaats waar dat juist no dig is, is onvoldoende doorge drongen dat alleen het werken aan geneeskunde een acade misch ziekenhuis „acade misch" maakt. Door goed we tenschappelijk onderzoek zijn, wij in de afgelopen jaren veel „inzichten" kwijtgeraakt, die heel vanzelfsprekend leken maar later toch fout bleken, aldus de hoogleraar. Een aca demisch ziekenhuis zonder klinisch wetenschappelijk on derzoek van niveau is volgens hem bovendien ongeschikt voor de opleiding van studen ten en assistenten. Deze gaan in opvattingen „geloven",' soms tot het einde van hun medisch bestaan. Ze worden als het ware evangelisten van een doctrine, van een school. Hoe rampzalig dat is leert de geschiedenis van de genees kunde overduidelijk, aldus prof. Durrer. Volgens prof. Durrer is een en ander waarschijnlijk een ge volg van een wisselwerking: kamerleden begrijpen de arts niet, want hij spreekt een ei gen taal. De arts begrijpt aan de andere kant de Kamer niet, want hij komt dan in aanra king met problemen en ver houdingen die buiten zijn ge zichtsveld liggen. Er zouden volgens de hoogleraar artsen moeten komen die niet alleen een sociaal-geneeskundige achtergrond hebben maar ook politieke, economische en fi nanciële kennis. Artsen dus die in het parlement en daar buiten volwaardig in het poli tieke vlak kunnen functione- IfRIEMELS BAARN De helft van de kleine bouwbedrijven hebben nog maar voor hooguit twee maanden werk en die situatie zal in 1983 alleen nog maar ver slechteren. Het gaat zo slecht in de bouw, dat met geen enkele zekerheid valt te zeggen, of het inle veren van prijscompensa tie ook daadwerkelijk ba nen op zal leveren. Dit zei voorzitter A. Terlingen van het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) gisteren in Baarn. Uit dewerkgelegenheidsen- quête van het NVOB, gehou den in het najaar van 1982, blijkt dat de bouw in een crisis is terecht gekomen, die zijn weerga in de naoorlogse ge schiedenis niet kent. Bij de on derzochte bouwbedrijven (de helft van de 5600 bij het NVOB aangesloten onderne mingen) is de werkgelegen heid onder hen die onder een bouw-cao vallen in de afgelo pen twee jaar met 28 procent afgenomen. De omzet van vooral kleine bouwbedrijven, die voor een belangrijk deel zijn aangewezen op onder houdswerkzaamheden, is ge kelderd en de helft van de be drijven had voor het huidige personeelsbestand een werk- voorraad van slechts twee maanden of minder. Alleen de grote bouwbedrijven met een omzet van 10 miljoen of meer konden met hun op drachten nog langer dan een half jaar vooruit. De herziening van het subsi diebeleid voor de sociale wo ningbouw, die momenteel in discussie is, moet volgens het NVOB voorzichtig worden aangepakt; verhoging van het particuliere aandeel in de fi nanciering zou gepaard moe ten gaan met een verlaging van de inkomstenbelasting. Met kracht verzet het NVOB zich tegen de manier waarop door de overheid de Werkge legenheids Verruimende Maatregelen (WVM) toepast. Bij deze - vooral - onderhoud- sprojecten nemen de gemeen ten steeds meer werken in ei gen beheer en daarbij wordt het reguliere bedrijfsleven buitenspel gezet. In navolging van de gemeente Almelo die zo voor 1,2 miljoen aan on derhoud in eigen beheer liet uitvoeren, zijn er tientallen ge meenten die hetzelfde willen, aldus het NVOB. Nog steeds bloemen voor geslaagde Margreet lijstje zelf nog eens na en kwam tot de conclusie dat de school niet goed had opgeteld. Vrijdag werd dit officieel bevestigd en kreeg het meisje alsnog haar diploma. Inmiddels heeft ze het Myrtus-college, waar ze de vijfde klas overdeed, verruild voor een Meao, „Mocht het daar niet lukken, dan krijg ik van mijn oude school bijles", aldus Margreet. Sneeuwtoestand in Alpen nog niet verbeterd DEN HAAG De sneeuw toestand in het Alpengebied is nog steeds niet verbeterd. Hierdoor blijven de winter sportmogelijkheden matig tot redelijk op de hoger gelegen pistes. Skimogelijkheden „dicht bij huis" zijn er prak tisch niet. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De ver melde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centimeters, eerst van de lage pistes, ver volgens van de hoge pistes. België: Ardennen geen mo gelijkheden. Duitsland: Harz, Sauerland en Eifel geen mogelijkheden; Duitse Alpen tot 50; beperkte moge lijkheden. Frankrijk: (Hau te) Savoie: 26; 123. Alpes du Sud: 18; 104. Oostenrijk: Vo- rarlberg: 24; 70. Tirol: 21; 66. Salzburgerland: 24; 84. Ka- rinthië: 28; 72. Zwitserland: Berner Oberland: 8; 30. Graubünden: 25; 85. Wallis: 40; 86. Noord-Italië: Zuid- -Tirol: 17; 101. Weersverwachting voor het Alpengebied: Wolkenvelden en vrijwel overval droog. Het nul-graden-niveau ligt op ongeveer 1500 meter. DEN HAAG De ge meente Voorst mag op haar eigen begraafplaats bepalen hoe groot de graf stenen mogen zijn. Een weduwe uit Voorst die voor het graf van haar man een steen van afwij kende afmetingen had uitgekozen, is door de af deling rerhtsnraak van de Raad van State in het on gelijk gesteld. Aanvankelijk was het op de gemeentelijke begraafplaats .alleen toegestaan stenen te plaatsen van een meter hoog en tachtig centimeter breed. Op een deel van de begraaf plaats mogen echter „vrijere vormen" mogen voorkomen. De vaste maten van één meter hnrur pn tarhtip centimeter breed bleven gehandhaafd maar dat de dikte van de steen mocht variëren van zes tot twaalf centimeter. De vrouw wilde echter een steen van 70 centimeter hoog en 90 centimeter breed. De ge meente stond dat niet toe om-' dat het graf van haar man in het „uniforme" deel van de begraafplaats lag. Echter, noch de begrafenisondernemer, noch de betrokken ctepnhnn- wer hadden haar verteld dat de gevraagde afmetingen in Voorst taboe zijn. „Anders had ik wel een andere plek ge zocht", verzuchtte de vrouw in haar bezwaarschrift. De ge meente vond dat geen excuus omdat de moeder van de vrouw een half jaar eerder was overleden en toen ook met de „uniforme" steen ge noegen genomen moest wor-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7