Grote wapenvondst na huiszoekingen in Katwijk Paaltjes en kettingen maken Noordwijks Kerkplein autovrij „Meer doen om waardevolle panden te behouden" en! TWINTIGTAL VERDACHTEN Hema Noordwijk gaat uitbreiden Voorzitter sportraad Leiderdorp stapt op Wintergeitje per keizersnee LEIDEN/REGIO £eidóc@otucmt DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGIN. Rijnsburg verwelkomt 12.000ste inwoner RIJNSBURG Burgemeester W. K. de Roos heeft vanmorgen de 12.000ste inwoner van Rijnsburg officiéél verwelkomt. Rond half elf bezocht hij de ouders Tom (25) en Connie (22) Star-van Duijn, die hem trots hun zoon Thomas showden. Thomas, ge noemd naar grootvader, zal in het dagelijks leven Tom genoemd worden. Hij woog 6 pond en was 51 centimeter toen hij ter we reld kwam. Weliswaar wat later dan verwacht want de ouders hoopten eigenlijk, dat het de eerste baby van het nieuwe jaar zou worden. Tom zal dus niet als eerste baby van het jaar 1983 de geschiede nis in gaan, maar wel als 12.000ste inwoner van Rijnsburg. Tom werd trouwens nog op 9 januari geboren om 23.48 uur. Moeder en zoon worden thuis verzorgd door de kraamverpleegster Carla Wijnands. Burgemeester de Roos bood de trotse ouders namens de gemeen te een bankboekje aan voor hun zoon, waar alvast een beginne tje op gestort was. Geslaagd voor gewondenzorg KATWIJK De cursus „gewondenzorg onder ramp-omstandigheden" heeft Katwijk 29 gedi plomeerden opgeleverd. De examens werden in december en januari afgenomen en alle cursis ten kwamen er door heen. De cursus krijgt hal verwege deze maand een herhalingscursus. De geslaagden zijn: de dames Guijt, Stubbe, Van Duijvenvoorde, Van der Mey, Ouwehand, Van der Pias-van Duijn, Noort, Meyvogel, Zweers, Van der Pias-van der Plas, Van gersel, Van Duijn-Haasnoot, De Ruiter-Ederveen, Menkveld, Glasbergen en Zwart. De heren zijn: Van Duijn, Geistdörffer, Van Dijk, Imthorn, Hazekamp, Bartelink, Rovers, J. Vlieland, M. Vlieland, Ritsma, Van Rijn, Heijkoop en Haas noot. Bouwplan voor woningwetwoningen in Vreewijk Lisse LISSE Nog dit jaar zal worden gestart met de bouw van 56 woningen in Vreewijk, als het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening daarvoor goedkeuring verleent. Het betreft hier 20 eengezinswoningen, 16 etagewoningen en 16 zo genaamde HAT-eenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De gemeenteraad van Lisse beslist woensdagavond over het geven van leningen aan de woningbouwvereniging „Het Gezinsbelang", die de woningen gaat beheren. Het worden woningwetwo ningen naar het ontwerp van architect Veldhoven uit Lis se. Bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening is volledige subsidie aangevraagd voor de bouw, die bijna vijf miljoen gulden gaat kosten. De voor lopige huurprijzen zullen va riëren van gemiddeld 220 gulden voor de kleine woon eenheden tot 450 gulden voor de gezinswoningen. Oorspronkelijk zouden in het plan maar 36 woningen wor den gebouwd. Door aankoop van grond van de heer A.I.M. Paardekooper kunnen er echter ook nog 16 wonin gen voor kleine huishoudens worden gebouwd in het sa- neringsgebied. Katwijk vervangt oude bomen p KATWIJK De gemeentelijke plantsoe| dienst is deze week begonnen met het r<f van bomen op twee plaatsen in de gemef Deze zullen door nieuwe bomen worden j vangen. P Het gaat hier om dertig populieren, die f beste tijd hebben gehad. i' Begonnen is met de zes populieren aan de V senaarseweg en daarna zullen er 34 aan de zijde van de Commandeursweg worden ver derd. Deze worden vervangen door 6-jarige bussen, ook wel Zweedse meelbesbomenj naamd. Zeer waarschijnlijk zullen de b< aan de westzijde van de laan volgend jaar den gerooid. ■1 KATWIJK Een recher cheteam van de Katwijkse politie heeft in het week einde tijdens een aantal huiszoekingen 11 gewe ren, (waaronder een aan tal semi-automatische), 4 alarmrevolvers en 5000 scherpe patronen aange troffen. In totaal zijn 21 verdachten bij deze zaak betrokken die behalve voor illegaal wapenbezit ook voor inbraak, heling en brandstichting door de politie zijn gehoord. Het rechercheteam heeft in het weekeinde onder hoog spanning gewerkt om deze zaak rond te krijgen. Het bal letje kwam aan het rollen toen het huis van een boswachter van de Leidse Duinwater Maatschappij in de nacht van woensdag op donderdag werd beschoten. Met een 22 kaliber geweer werden een zestal ko gels door één van de ramen naar binnen gejaagd. De bos wachter en zijn vrouw, die op een bovenverdieping lagen te slapen, bleven ongedeerd. Uit eerdere onderzoeken had de politie al een vaag idee in wel ke richting de daders gezocht moesten worden en een twee tal huiszoekingen leverde on dermeer de vuurwapens op. Behalve deze vondst werd echter ook electronische appa ratuur ontdekt, die was gesto- NOORDWIJK De com missie voor ruimtelijke or dening heeft gisteravond zijn fiat gegeven aan een zogenaamde artikel 19- procedure voor een uit breidingsplan van de Hema. Het ligt in de be doeling om het huidige restaurant De Boer en de daarboven gelegen dertig appartementen bij het be staande winkelbedrijf van de Hema te trekken. Op die manier verkrijgt men een uitbreiding aan win- keloppervlakte van onge veer 450 vierkante meter. Volgens wethouder Van Duyn zal de Hema in het totaal van de beschikbare ruimte hetzelf de assortiment aanbieden. De meerdere oppervlakte zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor bredere wandelpaden tussen de rekken en dergelij ke. Nieuw in het winkelbedrijf wordt een coffee-shop. De commissieleden hadden over het algemeen veel waardering voor het bouwplan. „Een goe de zaak. Het zal meer leven brengen in dat deel van de Hoofdstraat (Willms). „Een fraaie aanwinst voor de Hoofdstraat", aldus de VVD'e Smit. Wethouder Van Duyn zei te verwachten dat de par keerdruk in de omgeving i de Hema niet beduidend zal toenemen, nu het restaurant en de toeristische onderko mens verdwijnen. acht in de historische omge ving. Bovendien zou er vol doende parkeergelegenheid in de omgeving zijn, onder meer op het terrein achter de Kerk straat. Het meest simpele en ook het minst kostbare zou zijn om het parkeren op het plein op de gebruikelijke ma nier met borden te verbieden en de overtreders te bekeuren. Zo eenvoudig liggen de zaken echter niet. De strook grond vlakbij de kerk is namelijk ei gendom van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente. Automobilisten, die daar hun voertuigen neerzetten kunnen niet bekeurd worden, want het gemeentebestuur kan geen parkeerverbod vaststellen voor particuliere grond. Voor de strook, die aan de gemeente toebehoort, geldt wel een par keerverbod, maar dan dient er een duidelijke scheiding te zijn tussen de rijbaan en hèt trot toir. Die scheiding is er niet. De rijbaan van de Van Lim burg Stirumstraat gaat glooi end over in het naast gelegen plein, dat bovendien is voor zien van siervierkanten, die lijken op parkeervakken. De verkeersschout ziet ook geen brood in bekeu^ gen, terwijl de politie onv doende mankracht bezit om ganse dag op het plein te sen. Anderzijds hikt het meentebestuur tegen d| voorzieningen aan, omdat tijd de kans bestaat, dat vroeger nog eens men. Zo' voorbeeld nieuw raadhuis. Burgemei mr. Bonnike kondigde gisl avond in de commissie i dat hij in februari of mi uitspraken van de raad over de bouw van het raf;1' huis. Het beste zou zijn rond het kerkplein parkeei lemmerende obstakels neei zeggen, die men later op andere plaats in de gemeei kan gebruiken. Bloembak^ bijvoorbeeld. De meerderhj van de verkeerscommi: koos voor paaltjes. Behalve VVD. Smit en Hogervorst ren er niet van overtuigd, het nodig was om geld v< het kerkplein uit te geven, behielden hun stem voor. LEIDERDORP De voorzitter van de Leider- dorpse sportraad, Joost Cox, moet in verband met een op handen zijnde ver huizing naar Limburg zijn functie neerleggen. Gis teravond maakte hij tij dens een algemene verga dering van de sportraad zijn aftreden bekend. Cox heeft sinds de sportraad in 1981 nieuw leven werd in geblazen leiding aan de geor ganiseerde sport in Leiderdorp gegeven. Dat mondde gister avond uit in het aannemen van de statuten en het huis houdelijk reglement waarin de nieuwe positie als overkoepe lend en onafhankelijk advies orgaan ten opzichte van de ge meente werden geregeld. Bij de sportverenigingen in Leiderdorp bestaat een grote mate van onzekerheid over het toekomstige gemeentelijke subsidiebeleid sinds het ge meentebestuur besloten heeft de sportplanning op de lange baan te schuiven. De taak van de adviesgroep als planninr orgaan waarin twee leden v)l de sportraad zitting haddentl inmiddels overgenomen dcje de raadscommissie Sport Welzijn. Voorzitter Cox, met de gestelde vragen nj" goed raad wist, moest de meentelijke onmacht op punt erkennen. Auto in kanaal KATWIJK De politie vjle Katwijk heeft gisteravond i behulp van een kraanwaj, een auto uit het Prins Hij drikkanaal gehaald. O' streeks half zes kreeg een j tieagent die langs het kanl reed, van een man te hon dat er een auto in het wat lag en dat er misschien iema inzat. De tipgever bleek de genaar van de auto. Binn een paar minuten lag er al d duiker van de brandweer het water. Deze trof niemaj in de wagen aan. Toen de gen op het droge was getij bleek dat de eigenaar van j wagen de handrem niet aangetrokken hoek en brigadier O. Kok. Na de bekentenissen van de hoofddaders volgden meer huiszoekingen waarbij de op de foto uitgestalde wapens en munitie werden aangetroffen Ook werd het overgrote deel van de gestolen electronische apparatuur aangetroffen. Tot nu toe zijn reeds veertien ver dachten door de politie ge hoord terwijl in de komende dagen nog een zeven man aan de tand worden gevoeld. De meeste aangehouden personen, die ondermeer worden ver dacht van diefstal, overtreding van de vuurwapenwet en he ling, komen uit Katwijk en een aantal mag gerekend wor den tot goede bekenden van de politie. De leeftijden varië ren van 18 tot 40 jaar. De aangetroffen wapens zijn volgens het rechercheteam af komstig uit België waar ze vrij te koop zijn. Er zijn aanwijzin gen dat er door de verdachten op verschillende plaatsen in het dorp, meestal voor de lol, mee is geschoten. Gericht werd ondermeer op verkeers borden, de plaatselijke LTS en een chinees restaurant terwijl ook in duin patronen werden aangetroffen. Het schieten op de boswachterswoning vloeide volgens de politie voort uit het feit dat één van de verdachten in duin was bekeurd wegens stropen. Een bekeuring die aanleiding was om, in be schonken toestand, de bos wachter eens aan het schrik ken te maken. Voorzitter Piet van Werkhoven overhandigt de wisselbeker aan „koning" G.G. Blokland. G. G. van BloklandschutterskoningSt. Huberti VOORHOUT De heer G.G. van Blokland is gisteren schut terskoning geworden van de schietvereniging St. Hubertus. Dit gebeurde op „Kopper maandag", het jaarlijks terug kerend festijn waarbij wordt geschoten op een hoog geplaat ste houten vogel. De heer Van Blokland kwam dit keer in het bezit van de felbegeerde titel. Hij ontving behalve de ver sierselen behorende bij dit ko ningschap, de wisselbeker en een „wisselplaat". Hierin staan de namen gegraveerd van alle Schutterskoningen sinds 1928. De heer van Blokland w<| sinds 1968 in Voorhout ei sindsdien lid van de schieti eniging. Door loting wordtl jaar de volgorde van de sera ters bepaald. De uitslag lui® 1) G. G. van Blokland 16 pf ten, 2) P. van Werkhoven! pnt., 3) A. van de Plas 8 pi doelde hierbij op financiële konsekwenties en het beknot ten van eigenaren van panden in het gebruik daarvan. In de afweging van het algemene belang en het individuele be lang waren er volgens de ge meentelijke commissie geen argumenten te vinden om welk gebouw dan ook, met uit zondering van de witte kerk en het gemeentehuis, op een monumentenlijst op te nemen. Volgens de Vereniging Dorps- behoud zijn er echter wel ge bouwen, bijvoorbeeld de boer derij Sixenburg aan de Leidse- vaart en de boerderij „In den groenen tuin" in De Zilk, die het waard zijn om op een mo numentenlijst te worden opge nomen. len uit de plaatselijke Digros. Deze inbraak vond al op 8 de cember plaats en viel samen met het in brand steken van een vrachtwagen op een par keerterrein in 't Heen. Deze brand was door de inbrekers gesticht om de politie naar de andere kant van het dorp te sturen waarna in alle rust de electronische afdeling van het grootwinkelbedrijf kon wor den geplunderd. De drie verdachten die door de politie na de eerste huiszoe kingen werden aangehouden bekenden in vlot tempo zowel het beschieten van de bos wachterwoning als de inbraak en gaven de politie door hun verklaringen ook verdere spo ren in handen. „Het was niet zo dat ze elkaar verklikten maar ze waren wel erg eer lijk", aldus een vrolijk gestem de korpschef P. B. N. de Jong die gisteren zijn waardering uitsprak Voor het werk van het rechercheteam onder lei ding van adjudant J. West- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NOORDWIJK De com missie voor verkeerszaken heeft zich gisteravond waarschijnlijk voor de laatste maal gebogen over het parkeervraagstuk op het plein rond de Grote Kerk. Als ook de commis sie voor openbare werken vanavond akkoord gaat, krijgt het kerkplein een afzetting van hardstenen palen en sierkettingen. De meerderheid van de ver- keerscommissie vond dit uiteindelijk toch de beste oplossing. Bijna dagelijks wordt het kerkplein geheel of voor een deel volgezet met auto's. Het gemeentebestuur wil daar een eind aan maken, omdat het deze parkeerderij ontsierend Het zachte winterweer doet vermoeden dat de lente niet zo ver meer af is, hoewel de ervaring leert dat dat in de praktijk nog bar kan uitvallen. Toch heeft zich in het het tuincentrum Wes tergeest in Lisse een voorjaarsachtig gebeuren voorgedaan. Er werden dit weekeinde maar liefst tien jonge geitjes geboren bij zes moeders in de kinderboerderij. Eén van de tien had er echter, misschien met de echte winter in het vooruitzicht, niet zo'n zin in en zorgde voor een uniek iets: een geboorte per keizersnee en dat gebeurt niet zo vaak in de geitenwereld. VERENIGING DORPSBEHOUD: NOORDWIJKERHOUT Het ontwikkelen van een gedetailleerd bestem mingsplan kan een be langrijk instrument zijn om waardevolle panden en dorpsgedeelten te be hoeden voor een verdere achteruitgang. Dit was één van de conclusies waarop de beide gespreks partners (de Vereniging Dorpsbehoud en een com missie van de gemeente) volledige overeenstem ming bereikten. De Vere niging Dorpsbehoud vindt echter dat er nog meer moet gebeuren om waar devolle panden en karak teristieken te behouden en te bewaren. In een speciale zitting van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Openbare werken vond gisteren een gedachten- wisseling plaats tussen de bei de instanties, waarin de rap porten „Inventarisatie bouw kundig bezit Noord wijker- hout" (van de Vereniging Dorpsbehoud) en „Bouwen en Bewaren" (van de gemeentelij ke commissie) centraal stond. In zijn openingswoord stipte wethouder Heemskerk aan, dat de sloop van een aantal ar beiderswoninkjes aan de Dorpsringweg om zodoende de bouw van een drietal winkels met magazijnruimtes mogelijk te maken aan de wieg stond van de nu gevoerde discussie. De drie winkels zijn er overi gens wel gekomen, maar staan tot op dit moment nog steeds leeg. Hij hoopt in maart of april de zaak te kunnen afron den. In de eerste discussiebijdrage van de beide instanties kwam al duidelijk een belangrijk ge schilpunt naar voren. Bij mon de van de heer Kubeek, gede legeerde van de vereniging „Dorp, Stad en Land" en com missielid, bracht naar voren, dat het individuele gebouw niet als de belangrijkste bijdra ge beschouwd moet worden om het algemene karakter en de kwaliteit van het dorp te bepalen. Volgens hem bepalen maat, schaal, e.d. de stede- bouwkundige ruimte en dus het karakter. „Dat gaat verder dan het bewaren van gebou wen", aldus de heer Lubeek. Afzonderlijk De Vereniging Dorpsbehoud vindt daarentegen, dat er eerst een inventarisatie moet plaats vinden van afzonderlijke ge bouwen omdat individuele ob jecten het geheel bepalen. Pas na een inventarisatie kunnen volgens de vereniging een ge meentelijke monumentenlijst en verordening kan worden opgesteld. Vervolgens moeten straat- en dorpsbeelden wor den geïnventariseerd en een omschrijving van de karakte ristiek van het centrum wor den gemaakt. Als volgende stap ziet de vereniging het op stellen van een gedetailleerd bestemmingsplan en een stel sel van sloopvergunningen. De heer Van Schie (EZP) stel de daarop nog: „Bij de Vereni ging Dorpsbehoud is meer sprake van een gevoelsmatige binding, terwijl de benadering van de gemeentelijke commis sie meer koel en afstandelijk is. De benadering van de Ver eniging Dorpsbehoud spreekt mij meer aan". De heer Lu- beek kon zich dat voorstellen, maar benadrukte dat de ge meentelijke commissie zich geen andere benadering kon veroorloven. „Het lichtvaardig opstellen van een gemeentelij ke monumentenlijst kan ver schrikkelijke gevolgen heb ben", was zijn conclusie. Hij Deze vuurwapens en patronen trof de politie bij de huiszoekingen aan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6