Prehistorisch leven op Haagse Waalsdorper vlakte Voortijdig ontstoken licht roept vragen op VVD wil juridische steun bij LeiNo-zaak bij Raad van State WMMrideine kludges. Ia IDEN EcidócSomant ONDERZOEK VAN ARCHEOLOGIE-STUDENTEN WIJST UIT: Leidschendam stelt zes miljoen beschikbaar voor politiebureau DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGINA 5 "A-technisch lutomobilist |e man zorgde goed voor |jn auto. Wanneer hij drie- kilometer met zijn cójarretje had gereden, dan heracht hij het naar zijn ga- ge om het te laten door- ineren. Ook de grote beur en werden niet vergeten. Ik jaar, wanneer de zo mervakantie naderde, dan rerd zijn auto door vakbe kwame monteurs extra foed nagekeken. Kortom, man kon als een goed en Verantwoordelijk automobi- t worden betiteld. Een n die alles aan zijn gara- overlaat. een dag in maart van vorige jaar werd hij in jegstgeest aangehouden. )e agenten keken het ruim es jaar oude voertuig eens ped na en constateerden jat er wat speling in de ?Atuurinrichting zat. De man [Mocht doorrijden, maar de dsgenten vonden het wel Noodzakelijk, dat hij diezelf de dag naar het bureau o/fwam om zijn auto aan een 'r-Jrondig onderzoek te laten (/Onderwerpen. Tijdens die pchnische controle kwa llen nogal wat gebreken jan het licht. |De stuurinrichting ver teerde niet deugdelijke de bedrijfsrem was de om de voorwielen gemonteerde banden waren de kokerbalken waren je'er doorgeroest en het dek- el van het remvlqeistofre- ervoir was gescheurd." Morshuis, deze gegevens uit het irocesverbaal oplas, keek Ie man nadenkend aan. Die :ei: „Ik begrijp er niets van. lo gauw als er wat was, dan {ing ik met mijn auto naar ie garage. Die hebben nooit vat tegen me gezegd. En etjmdat ik niet technisch ben, inieb ik er ook niets van ge- islnerkt," aldus de man, die mjmstandig uitlegde dat hem stjeen blaam trof en dat de ircchuld bij de garage lag. Het t vreemde was, dat de man er i- litzag als iemand, die best rovel wat van auto's weet. inbaar dat zal wel schijn zijn e-LDe enige conclusie die ik Dtan trekken is, dat u geen deugdelijke garage heeft," geei rechter Morshuis. De was het daarmee wel iens. Hij was het echter niet met het feit, dat de reigenten hem na de eerste téontrole hadden laten door rijden. Rechter Morshuis Irond dat opmerkelijk: „U de eerste die boos is, jat hij mocht doorrijden. ^Meestal zijn de mensen nij- jig als de auto direct in be slag wordt genomen en ze met de bus verder moeten," aldus de kantonrechter, die meende dat de agenten van de Oegstgeester politie de Inan zeer voorkomend had pen behandeld. I,Heeft u uw auto bij die ga rage laten opknappen?", irroeg de heer Morshuis met bnige ironie in zijn stem. j,Nee" antwoordde de man: Jk heb die wagen niet meer. Ze vertelden me, dat \Ae nog maar vijf tientjes Waard was. Toen heb ik er afstand van gedaan en een Jiieuwe gekocht, dat was ik al van plan." De offir van justitie, de heer öHuinen, was van mening, ndat de man een paar gebre zoals gladde banden, 'Miest zelf wel had kunnen Pfeien. Hij kwam tot de vol lende eis: voor de stuurin- ichting vroeg hij veertig :lden, voor de bedrijfsrem iveneens veertig piek, de [ladde banden moesten onderdtwintig gulden kos- :n, de verroeste balken lertig gulden en voor het tgescheurde deksel werd een (boete van een tientje ge vraagd. In totaal werd door justitie een bedrag van j tweehonderdveertig gulden verlangd. Rechter Morshuis zei tegen de man, dat hij de eis mild vond. „Uw auto verkeerde in zeer erbarmelijke staat en ook ik ben van mening, dat u bepaalde zaken best zelf had kunnen zien. Uw auto vormde een potentieel gevaar op de weg," meende de rechter, die de man con form de eis veroordeelde. Die merkte op: „Hoe kan dat nou, op de acceptgiro kaart die ik heb gekregen, stond dat ik honderdvijftig gulden moest betalen. Dus zo mild is de officier nou ook weer niet." De kanton rechter was echter niet te vermurwen. „U zei net zelf dat uw auto nog maar vijf tientjes waard was. Als uw wagen duizend gulden waard was geweest, dan had ik waarschijnlijk geen boete opgelegd," aldus de rechter die de man aan raadde verhaal te halen bij zijn garage. Heel boos nam de automoblist afscheid. KEES VAN HERPEN LEIDEN/DEN HAAG Al in de zevende eeuw voor Christus, lang voor dat de wind de hoge zandkragen opzette die de gulzige Noordzee van het lage achterland scheiden, werd de Waalsdorpervlakte be volkt door keuterboer tjes. Dit lezen de Hage naar Ab Waasdorp en de Leidenaar Juan van der Roest, studenten in de archeologie, in de scher ven aardenwerk en een enkel verloren gebruiks voorwerp die zij hier uit Moeder Aarde plukten. Zij vonden sporen van nederzettingen uit de late bronstijd/begin ijzer tijd, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. Brede diepe sleuven in het duin, vormen het pad naar het verleden, dat Ab en Juan sinds november vorig jaar bewandelen. Dit inmiddels afgesloten onderzoek ge schiedde onder supervisie van de provinciaal archeo loog van Zuid-Holland, de heer D. Hallewas, en de uni versiteit van Amsterdam, waar Ab studeert. De op drachtgeefster is de eigena resse van de grond, de Haag se Duinwaterleiding. Het wa terbedrijf heeft plannen voor de aanleg van waterbekkens in het gebied. Daarom wil men weten wat er in de grond zit. Het gaat om een proefonderzoek, het eerste met een beetje omvang op de Waalsdorpervlakte. De hoop is nu gevestigd op een uitge breider onderzoek in de toe komst. Maar of het daar ooit van komt is nog een levens grote vraag. Geld en man kracht ontbreken. Taart In de sleuven lijkt de Aarde op een grote, gelaagde taart. Elke laag was eens de leef- vloer van de homosapiens, de mensen. De ijzertijd is hier een bescheiden grijze lijn in de sleuf wand. Op de ijzertijd drukt een dikke strook geel zand, de resten van de oude duinen. Daarna komen de Middeleeuwen, een licht gol vende, donkerbruine dikke laag. Voor Ab en Juan zijn deze lagen de bladzijden van het geschiedenisboek, dat nooit geschreven werd. Waar de middeleeuwse lijn wat dieper afdaalt in het gele zand, ziet Ab een sloot. „Met zijn schop schraapt hij de wand schoon, die telkens be laagd wordt door aankoe kend stuifzand. „Hier heeft duidelijk water gestaan", on derwijst hij. Een roestbruine plek, die als een zweer in het zand steekt, is zijn gids. Door het water is het ijzer in de grond gaan roesten. Juan voert ons naar een ronde puist in de sleufwand en zegt: „Dit is een molensteen. Dui delijk van vulkanische oor sprong, waarschijnlijk in de Romeinse tijd geïmporteerd uit de Eifel. Ik heb ook wat verkoolde graankorrels ge vonden". Terwijl een militai re machine van de Vliegbasis Valkenburg over het ontblote verleden vliegt, zegt Ab: „Or ganische resten hebben we nauwelijks gevonden. Wat verkoolde botjes van dieren. Doordat hier de grond kal- karm is, wordt het kalk aan de beenderen onttrokken. Hierdoor verpulveren ze. Al leen als ze verbrand zijn blij ven ze bewaard". 'Geheugen Juan wijst op de onregelma tigheden bovenin de middel eeuwse laag. „Duidelijk ploegsporen", stelt hij vast. De aarde blijkt te beschikken over een enorm geheugen. Elke spade, die ooit in de grond gaat, laat een spoor achter. „Blijft zeker duizend jaar bewaard", zegt Ab. „Ar cheologen spreken daarom ook van het grondarchief". Een rits zwartgeblakerde rondjes, een soort brandgaten in de grond heet „paalrij". In die zwarte gaten zien archeo logen beelden van primitieve woningen. „De mensen, die hier huisden waren arm. Dit leiden we af van het feit dat we geen mooie voorwerpen Ji/M,-C. 'i - De archeologen tijdens hun werkzaamheden op de Waalsdorpervlakte gravend in het verleden. hebben gevonden", zegt duinen op. Het gebied werd aardspeurders „Al in de ze- Juan. Bovenop de Middeleeu- onbewoonbaar. „Althans, we ventiende eeuw was het ter wen, in de elfde en twaalfde hebben daarna geen resten rein al in gebruik voor mili- eeuw, wierp de wind nieuwe meer gevonden", zeggen onze taire doeleinden. Tot in 1979/1980 was hier een mili taire schietbaan". In hun schuilhok, een kleine schaftwagen van de Duinwa terleiding, tonen Ab en Juan apetrots het restant van hun buit: twee vuurstenen en een rond steentje met een gat in het midden, ooit gebruikt voor het spinnen. Keurig in plastic zakjes verpakt. Elke vondst krijgt een nummer en wordt nauwkeurig in kaart gebracht. Het grootste deel van de buit, in totaal zo'n tweehonderd kilo scherven, ligt opgeslagen in de kelder van de Haagse afdeling van de Archeologische Werkge meenschap Nederland (AWN) onder het gemeente huis aan het Burgemeester De Monchyplein. De AWN is een club van amateur-arche ologen. Naar aanleiding van de vondst van enkele scher ven uit de Romeinse tijd mochten AWN-leden van de Duinwaterleiding vorige zo mer in het terrein enkele proefputjes graven. Al doen de stootten zij op een pre-his- torische afvuilkuil met een paar fraaie scherven. Dit was het sein om er „professio nals" bij te halen. En zo kwa men Ab en Juan op de Waalsdorpervlakte. Trouw geholpen door AWN-leden, elke dag kwamen er een paar, sloegen zij aan het speuren. Supervisor Hallewas noemt het desgevraagd „een uitzonderlijke kans" om in de duinen onderzoek te kunnen doen. „Dat is in de duinen nog maar nauwelijks ge daan". De sleuven zijn gegraven in het voormalige schietterrein en in bestaande paden. Ab- :„Dit moet wel om de duinen niet te beschadigen. Ze wor den weer dichtgegooid. Over een tijdje zie je er niets meer van". Ab en collega gaan nu werken aan hun rapport, waarin zij hun bevindingen vastleggen". De afgelopen maanden heb ben ze doelbewust de publici teit gemeden. „Om te voor komen dat we zouden wor den lastiggevallen door aller lei mensen, die gewapend met detectors goud komen zoeken. We hebben dat al eens eerder meegemaakt". GÉ ANSEMS Voorschoten wil snel akkoord over station De Vink VOORSCHOTEN De realisatie van het station „De Vink" betekent voor Voorschoten een betere bereikbaarheid en daarom moet snel tot overleg en overeenstemming geko men worden met de ge meente Leiden. Geen ver zet tegen een ondertunne ling van de spoorbaan en een doorgang voor een autobuslijn. De meerder heid van de gezamenlijke commissies van financiën, verkeer en openbare wer ken is zelfs bereid om nog verdere toezeggingen te doen. Zo wil het CDA een openstel ling van de brug over het Kor te Vlietkanaal en VVD'er Mr. Begeert wil een eventuele au toweg niet tegen houden. Wet houder J. van Dalen (VVD) bracht alles terug tot de juiste toestand. De realisatie van het station „De Vink" is nog he laas ver weg en gevraagd wordt alleen de toestemming voor een ondertunneling be stemd voor autobussen, voet gangers en fietsers. Wel zal de wethouder contakt opnemen met de gemeente Leiden om de parkeermogelijkheden aan de Leidse kant van het station uit te breiden. De commissie vreest dat Voorschoten bij de halteplaats „De Vink" een te ideale parkeerplaats wordt voor treinpassagiers. Financieel gezien heeft Voor schoten baat bij een toezegging van eenmalig 10.000,- voor de fietscrossclub en daarom krijgt de club dat bedrag. Vol gens de subsidie verordening kan de vereniging 45,- per jaar per lid krijgen en dat is in tien jaar veel duurder dan eenmalig het bedrag te betalen van 10.000,-. Als proef blijft de Schoolstraat geopend tijdens de bouw van de Aldi-markt voor alle ver keer. Tegen deze proef toon den zich D'66 en PvdA/PPR. Het CDA meent dat de wens van de winkeliers voorlopig ingewilligd moet worden, de VVD ziet ook voorlopig geen noodzaak tot afsluiting van dit stuk van de Schoolstraat. Vol gens de dienst openbare wer ken blijft er voldoende ruimte over om alle verkeerssoorten de kans te geven in beide rich tingen het bouwwerk te passe- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Wethouder Marselis stelt, geflankeerd door de voorzitter van Randstad Sport Ben van Dinten, de nieuwe lichtinstallatie in werking. VOORSCHOTEN De raadsleden J. Visser (PvdA) en J. Aikens (D'66) hebben in vragen kritiek geuit op het feit dat de Voorschotense wet houder L. Marselis van sportzaken de nieuwe lichtinstallatie van de voetbalvereniging Rand stad Sport officieel in werking heeft gesteld, terwijl door de gemeente nog geen vergunning is verleend voor het plaat sen van de lichtmasten. De wethouder verrichtte deze handeling, het wegt rappen van een bal, op donderdag 6 januari. Tot 1 februari kunnen nog be zwaren tegen het verlenen van de hinderwetvergunning worden ingebracht. Op 18 ja nuari komt de zaak nog aan bod in een openbare zitting. Naast het oprichten en in wer king hebben van lichtmasten gaat heeft de vergunning ook betrekking op een kantine met geluidsinstallatie. De vragenstellers vragen zich af of het college als geheel heeft ingestemd met het plan van wethouder Marselis om aan de uitnodiging van Rand stad Sport gehoor te geven. Wanneer dat niet het geval is willen zij weten of de burge meester en andere wethouders hem hebben afgeraden op de uitnodiging in te gaan. Vol gens de raadsleden had het meer voor de-hand gelegen als de wethouder het in werking stellen van de installatie had verboden tot de vergunning verleend zou zijn. Zij vrezen dat de medewerking van een gemeentelijke bestuurder aan een in wezen illegale activiteit bij de bevolking de suggestie kan wekken dat men het met de wettelijke bepalingen niet zo nauw hoeft te nemen. De vragenstellers verlangen ten slotte van de gemeente dat de burgers erop worden gewezen dat zij, ondanks de voortijdige ingebruikneming van de licht installatie, nog altijd bezwaar kunnen aantekenen tot 1 fe bruari. Die bezwaren zijn overigens wel te verwachten. Uit verkla ringen van het raadslid mr. Begeer (VVD) is gebleken dat een aanzienlijk aantal omwo nenden nu al heeft gesteld last te ondervinden van de lichtin stallatie. LEIDSCHENDAM Bij de behandeling van het LeiNo- geschil tussen Leidschendam en de provincie op 22 maart voor de Raad van State moet het gemeentebestuur zich juri disch laten begeleiden. Aldus VVD-fractievoorzitter G. M. van de Ruit gisteravond in de Leidschendamse gemeente raad. Het raadslid zei dat hem uit kontakten met de Raad van State was gebleken dat men weinig waardering kon opbrengen voor de reacties van het gemeentebestuur. Hij gaf B en W het advies alles nog eens ter heroverwegen en zich te laten bijstaan door een juridisch adviseur. „Dit te meer", aldus Van de Ruit, „omdat het waarschijnlijk een marathonzitting zal worden nu ook het bezwaarschrift van Leidschendam tegen het ge deeltelijk afkeuren door de provincie van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" zal worden behandeld". Deze behandeling zal ook veel in dieners van bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan naar de zitting brengen waar door het volgens de VVD'er „een pure afmattingsslag zal worden". Burgemeester W. F. de Vreeze antwoordde niet' overtuigd te zijn door het raadslid maar beloofde de aan gelegenheid in het college te zullen bespreken. B en W hebben een uitgebrei de pleitnota opgesteld over het geschil met de provincie die Leidschendam formeel heeft aangewezen een bestemmings plan te maken voor de bouw van ongeveer tienduizend wo ningen in het oostelijk deel van de gemeente. Het gemeen tebestuur is hiertegen in be roep gegaan bij de Kroon. De Raad van State zou oorspron kelijk donderdag het beroep behandelen maar heeft de zit ting tot 22 maart verdaagd. Dan zou tegelijkertijd het an dere bezwaarschrift van Leid schendam kunnen worden be handeld. Dit handige miniatuui bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee -i _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, |^2300 VB Leiden. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad is gisteravond akkoord gegaan met een krediet van zes miljoen gulden voor een aan de Veurse Achter weg in systeembouw op te richten politiebureau. De woordvoerders van alle fracties hadden woorden van waardering voor de energieke inzet, de initiatieven en de inspanningen van burgemeester W. F. de Vreeze bij de onderhandelingen met de rijksoverheid. Leidschendam kwam voorlopig niet voor op de lijst van de poli tie in aanmerking komen. Via de achterdeur van goedkopere systeembouw is het gelukt nog dit jaar een politiebureau voor 55 man gereed te krijgen met eventueel mogelijkheden voor uit bouw tot een vestiging voor een korps van honderd man. Wet houder mevrouw J. A. van Nievelt-Volmuller zei op vragen vanuit de raad dat het oude gebouw aan de Nieuwstraat dat ei gendom is van het Energiebedrijf wegens bouwvalligheid zal worden afgebroken. Over een nieuwe bestemming van de grond is nog niets bekend. CDA-fractievoorzitter C. H. de Ruijter zei te hopen dat het nieu we politiebureau voor het korps een stimulans zal zijn voor de naar zijn mening de laatste tijd „wat afnemende aktiviteiten". Op vragen over de bouw door een plaatselijke aannemer zei burgemeester De Vreeze dat behalve met de firma Tetteroo mis schien nog kontakten worden gelegd met een tweede bouwer. In de bouwkosten is voor de 1%-regeling voor kunstwerken een be drag van 37.750 gulden uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling een kunstwerk aan of vóór de blinde muur aan te brengen te genover de flatwoningen van de Gravin Juliana van Stolber glaan. I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5