c Een controleur moet stress-bestendig zi jnr i m niet welkom in Leiden ^GELIJK VROUWEN IN DIENST BIJ PARKEERPOLITIE Moeder Anneke Smittenaar duikt met kind onder aculteit Letteren en sociale wetenschappen op de tocht Plesmanlaan door vrouwengeblokkeerd DEN £eidóe<3ou/umt DINSDAG 11JANUARI1983 PAGINA 3 'N Een 45-jarige Marokkaanse Imam is niet wel- ,n Leiden. De staatssecreatris van justitie heeft het ver- ""Van de geestelijke leider van de Leidse Marokkaanse anschap om een verblijfsvergunning afgewezen. De -Xwam in 1981 naar Leiden en meldde zich na een paar /den bij de vreemdelingenpolitie. erzoek om een verblijfsvergunning is afgewezen, omdat lam niet de goede weg heeft bewandeld om in Neder- e komen. Hij had zich bij het consulaat moeten melden, ^vocaat van de Imam is bij het ministerie van justitie ,r!de beslissing in beroep gegaan. Het ministerie heeft al r jeling lateja weten dat de man de behandeling van het tob niet in Nederland mag afwachten. Wanneer dit nijtelijke wordt bevestigd, zal de Leidse politie de man errland uit zetten. Alleen als de Imam een kort geding n<|ant en wint, kan zijn uitwijzing voorkomen worden. Overval op bloemenkiosk LEIDEN Bij een overval op een bloemenkiosk aan het Wagnerplein is gistermiddag 1.000 gulden buitgemaakt. Een 25-jarige verkoopster en een 21-jarige klant werden tijdens de overval in het toilet opgesloten. De overval gebeurde om streeks tien minuten over zes. De overvaller was de winkel binnengekomen met een op een pistool gelijkend voorwerp en een mes in de hand. De ver koopster was net achter in de zaak bezig en had dit niet di rect in de gaten. De in de winkel wachtende klant werd door de overvaller onder bedreiging van het mes gedwongen de kassa te openen. Nadat de man de inhoud hiervan in zijn zak had gestopt, duwde hij de vrouw naar de achterliggende ruimte, waar ook de verkoopster bezig was en sloot het twee tal op in het toilet en barricadeerde de deur. De vrouwen wisten zich te bevrijden en waarschuwden de politie. Krakers van pand Scheepmakers- steeg winnen kort geding LEIDEN/DEN HAAG De krakers van het pand Scheepma- kerssteeg 2 hoeven het pand voorlopig niet te ontruimen. De .president van de Haagse rechtbank heeft de eis tot ontruiming afgewezen. De eigenaar van het pand, de heer P.J. Plaisier, eiste vorige week in een kort geding dat de krakers het pand binnen 48 uur zouden verlaten. Mr. Wijnholt, de president van de rechtbank, zegt in zijn uit spraak, dat eigenaar de verkeerde juridische weg heeft gekozen om de krakers uit het pand te krijgen. De president ontkent het spoedeisende karakter van de gevraagde ontruiming. De advo caat van de heer Plaisier stelde vorige week in het kort geding, dat de eigenaar het pand zelf op korte termijn nodig heeft. Hij wil het pand aan zijn dochter en schoonzoon verkopen. Deze zouden het pand nodig hebben als opslagruimte en als kantoor. Volgens Plaisier zou het pand daarom op korte termijn leeg aan de toekomstige eigenaars overgedragen moeten worden. -i 'EN De kans is dat er dit jaar in jen vrouwelijke par- icontroleurs rondlo- In een advertentie onlangs gevraagd twee personen, die ^iiigstelling hebben x I een functie bij de ^eerpolitie. Volgens gemeentelijk ge werd het zowel ien als vrouwen toe an naar deze functie Uiciteren. Tot nu ifc man bedreigd, door een vol gende foutparkeerder werd hij geslagen. Toch valt het wel mee met die agressiviteit, me nen Frederiks en la Rivière. - Het aantal conflicten wordt A onlangs gevraagd kleiner. Dat komt omdat een i twpp nprsnnpn Hip procesverbaal (een voorruit- formulier heet dat bij de par keerpolitie) tegenwoordig via de giro kan worden voldaan: „Het pijnlijke moment voor de mensen is wanneer zij hun portemonnee moeten trekken Omdat de meeste bonnen nu via de giro worden betaald, komen dat soort situaties ..c steeds minder voor," aldus ad er Vijfentwintig judant Frederiks. ven binnen. Zeven Een parkeercontroleur moet 'van zijn geschreven stevig in zijn schoenen staan. vrouwen. Na de sol- *a Rivière: „Hij of zij moet stress-bestendig zijn. Vergeet niet dat de parkeercontroleur iedere keer weer een conflictje aangaat. We vragen geen su permensen, maar het moeten of Leiden inderdaad aHt verrijkt met een of vrouwelijke parkeer- 1 roleurs. Een van de geen personen zijn, die bij elk ^waarden is, dat de tyidaten stress-besten- ^Vnoeten zijn. Pi 180 was er ook een vacatu- j de parkeerpolitie en ook windje plat liggen." Een con troleur moet niet op zijn mondje zijn gevallen: „Onze mensen krijgen geen wapens mee. De enige wapens die ze hebben zijn hun mond. pen en mobilofoon," zegt Frederiks. -mochten vrouwen sollici- Parkeercontrotóirs lopen niet nVrïUWC J Z,) alleen door de stad om te kij- .flon ken Of er overtredingen wor den begaan. Veel tijd wordt aan het bureau doorgebracht La Rivière: „Maar vijftig pro- jeu vormen daarvan het cent van de mensen .die een f*at. Een en ander heef parkeerbon krij betaalt Be maken met het feit dat meteen DegeneIfdie niet be. rü?"1 7, ï1! talen- allemaal per- Het is de bedoeling dat soonijjk worden benaderd. Dat Bijgekomen baan (een par- moeten de controleufs ook controleur is met pensioen doen dat kos, veel yjd an) door twee mensen Frederiks is van mening dat 1 overgenomen, die elk parkeercontroleur een moei- gevraagd Zo is het beeld van de Leidse parkeercontrole nu. lijk maar mooi beroep is: „Je bent toch buiten, je hebt ook een zekere vrijheid." De parkeerpolitie is onderbe- ,zet, meent la Rivière. Hij heeft uitgerekend dat er minstens 24 controleurs nodig zijn om eff- ciciënt te kunnen werken. „De jfceteur J.H la Rivière. van de geüniformeerde st, toont zich een voor- Jler van vrouwelijke par- controleurs: „Vrouwen ,ipn bij het publiek waar- rjilijk toch wat vriendelij- jDver dan hun mannelijke .Ka's. Misschien hebben ^Welijke controleurs wel .gunstige invloed op het .ag van de weggebrui- ,7'. aldus de heer la Rivière. van mening is, dat wan- de parkeerpolitie wordt [evuld met vrouwen, dat 11 is voor de groepsvorming jet korps. Het aantal bric- rJvalt tegen, zegt adjudant Frederiks. afdelingschef 'de parkeerpolitie „Het is lelijk dat de mensen niet j rij staan om bij ons te ko- werken." ire job parkeerpolitie heeft elf j%neelsleden. „Het is een fte job," zegt la Rivière 'jkeercontroleurs krijgen [Jalle kanten kritiek. De ge- iinteraad. de politie en het JJek zorgen ervoor, dat m mensen onder grote psy- "the druk staan." „Een par- [Jcontroleur heeft weinig "Van zijn werk." vult adju- Frederiks aan Dit jaar een parkeercontroleur woord parkeerwachter It door de leden van de jeerpolitie verafschuwd) keer zeer agressief bena- De ene keer werd de gemeente ziet dat niet zitten. Die is van mening dat het par- keerfonds sluitend moet zijn, voordat er kan worden ge praat over uitbreiding van het personeelsbestand," zegt de in specteur. Het parkeerbeleid kost de gemeente jaarlijks ne gen ton. De inkomsten (uit parkeermeters en automaten) bedragen per jaar zo'n 650.000 gulden, zodat er van een flink tekort sprake is. De parkeer- controleurs zijn in dienst van „Die meters liggen te ver uit de route, zijn te arbeidsinten sief." Bij de gemeente zijn door de politie plannen ingediend om het aantal parkeermeters te verhogen van 450 naar 730. Het is de bedoeling, dat de blauwe zones dan verdwijnen. La Rivière: „Die blauwe zönes leveren toch niets op. Daarbij is er altijd wel wat te regelen met die parkeerschijven." Die 730 meters moeten worden ge- de gemeente en worden daar controleerd door de elf man. - - „We hebben routes uitgestip peld zodat elke meter zes keer in de week kan worden gecon troleerd. Dat is één keer per dag," zegt de inspecteur, die toegeeft dat dat te weinig is. „De pakkans moet omhoog," benadrukt hij nog eens. „En daarvoor hebben we meer per soneel nodig. Maar dat zal al tijd wel een strijd tussen ons de gemeente blijven," ver dus ook door betaald. Het dat wordt geïnd via parkeer bonnen gaat naar de overheid. La Rivière: „Veel mensen denken dat wij dat geld krij gen, dat is echt niet zo. Wet houder Waal ijvert er overi gens al jaren voor om dit geld binnen de gemeente te hou den." De inspecteur is van mening, dat wanneer de parkeerpolitie zucht de inspecteur. In meer personeelsleden krijgt, Utrecht werd de parkeerpoli- het parkeerbeleid de gemeente tie onlangs flink uitgebreid, niets hoeft te kosten. „Met meer mensen kunnen we een veel betere controle houden. Op die manier wordt de pak kans veel groter. Als de men- De eerste resulaten daarvan zijn goed. Adjudant Frederiks zegt het vreemd te vinden, dat mensen w altijd zo moeilijk doen als ze sen weten,"dat er streng wordt een parkeerbon krijgen: „Als gecontroleerd, dan gooien ze een automobilist door rood rijdt, of hij wordt gepakt voor te snel rijden, dan is hij in daan, omdat men weet dat de staat de verbalisant een hand kans om gepakt te worden te geven en meteen te betalen, klein is, men durft het risico te Een parkeerovertreding geldt nemen." Ongeveer vijftig pro cent van de 450 parkeermeters in de Leidse binnenstad func tioneert niet: „Met de meters wordt erg veel gerommeld- Dat kost natuurlijk ook han denvol geld. Wanneer we be ter kunnen controleren, dan wordt ook dat minder en zul len de inkomsten stijgen," zegt En zo wordt het misschien. een lullige overtreding. Dan krijg je dingen te horen als 'Doe maar eens wat aan al die inbrekers' of 'zorg maar voor meer parkeerplaatsen.' Aldus de adjudant: „Ach wie weet wordt het wel beter," zegt la Rivière: „Misschien zeggen de mensen binnenkort wel, fijn, ik heb een parkeer- La Rivière, die toegeeft dat be- bon van een vrouw gekregen." paalde parkeermeters zelden of nooit worden nagekeken. KEES VAN HERPEN Boerhaave- cursus LEIDEN „Ethische be oordeling van medische experimenten met men sen" is de naam van een nieuwe Boerhaavecursus, die donderdag 13 en vrij dag 14 januari wordt ge houden. De cursus is vooral bedoeld voor personeh die betrokken zijn bij het ontwikkelen en de uitvoering van het beleid van de gezondheidszorg (bij voorbeeld departement, in spectie, ziekenfondsen en ziekenhuisdirecties), werkers in de gezondheidszorg, leden van toetsingscommissies en vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia. „In steeds bredere kring wordt de noodzaak erkend, nieuwe medische ontwikke lingen te onderbouwen door medische experimenten waarbij mensen als proefper sonen optreden. Naast de we tenschappelijke beoordeling behoort ook de ethische toe laatbaarheid te worden on derzocht." De cursus wordt gehouden in de collegezaal II van het laboratorium voor Fysiologie aan de Wasse- naarseweg 62 in Leiden. De cursusleiders zijn mr. P.J.W.M. de Kroon, prof. dr. E.L. Noach en dr. H.M. Ter- borgh-Dupuis. Inlichtingen bij prof.dr. E.L. Noach tel. 266212. Bart Chabot De Haagse dichter Bart Chabot, „een produkt van de oorspronkelijke Engelse Punkbeweging", treedt don derdagavond op in het Litterair café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg 11. Het optreden begint om tien uur en de toegang is gratis. Japanse theeceremonie In de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden vinden donderdag voorstellingen plaats van de Japanse theemeester Koci Miura. De inlei ding tot de theeceremonie wordt verzorgd door dr. G D van Wengen, hoofd van de educatieve dienst. Donderdag middag begint de ceremonie om half drie, 's avonds wordt om acht uur gestart. De toegangsprijs, inclusief een infor matieboekje over de achtergronden van de Japanse theece remonie, bedraagt een rijksdaalder. In verband met de be perkte zitruimte is het raadzaam plaatsen tijdig te reserve ren. Volksdansinstuif In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt zater dagavond een volksdansinstuif voor ouderen gehou den. De dansavond begint om acht uur en is rond half elf afgelopen. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaal der. Expositie In Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg wordt zon dagmiddag om half vijf een tentoonstelling van Rein Dool geopend. Dool toont op deze expositie recente landschaps tekeningen. Bij de opening speelt Ciska Mertens luitmu ziek uit de renaissance. De galerie is op vrijdag-, zaterdag en zondagmiddagen van half twee tot half zes geopend. De expositie duurt tot en met 20 februari. Eert tekening van Rein Dool. IC^UCM LEIDEN De moeder van de 2-jarige Anneke Smittenaar heeft haar kind vorige week uit een pleegezin weggehaald en meegenomen naar een on derduikadres. De vrouw deed dit in samenwerking met de Dordrechtse kin derbescherming. Zoals be kend, heeft enige tijd ge leden de vader van Anne ke ongeveer hetzelfde ge daan en moest hij een ge vangenisstraf ondergaan van zo'n 80 dagen. De heer Smittenaar zou, nadat zijn vrouw met het dochtertje was weggelopen, het kind ern stig verwaarloosd hebben aan getroffen en daarna hebben meegenomen. Hij meende, dat hij beter voor het kind zou kunnen zorgen dan de moeder en dook met het kind onder. Dit zogenaamde „recht in ei gen hand" nemen werd door justitie niet getolereerd en Ane Smittenaar moest de gevange nis in. Er werden vooral door de Vereniging Man'79 veel ak- ties op touw gezet om de 37-ja- rige Ane Smittenaar vrij te krijgen en hem de voogdij over het kind te laten krijgen. Ane Smittenaar is in novem ber vorig jaar na een aantal af spraken met de directeur van de Dordrechtse Raad voor de Kinderbescherming en de offi cier van justitie tot overeen stemming met de moeder ge komen. Het tot dan toe ver borgen gehouden kind werd in een pleegezin geplaatst. Het kind zou daar blijven totdat de Raad voor de Kinderbescher ming in Den Haag met een rapport zou komen, waarin een advies werd gegeven over de beste verblijfplaats voor Anneke Smittenaar. Nog voordat de uitslag in dit rapport officieel bekend werd gemaakt, heeft de moeder het kind uit het pleeggezin wegge haald en dook zij onder. Vol gens de heer Zuur, directeur van de Dordrechtse Raad voor de Kinderbescherming, gaf de uitslag in het Haagse rapport I aan, dat het kind beter naar de moeder kon gaan. Uit angst voor herhaling van eerdere akties van de vader werd be sloten het kind vast met moe der naar een onderduikadres te brengen. Dit nog voordat die uitslag officieel bij de va der bekend zou worden. De voorzitter van de vereni ging van gescheiden mannen, ir. P.J.A. Prinsen, die de be langen van vader Ane Smitte naar behartigt, noemt de han delswijze van de Dortrechtse raad en de officier „pure wil lekeur" en beticht hen van „woordbreuk". In een brief aan de Vaste Kamercommissie van Justitie heeft ir. Prinsen het ontslag geëist van de direc teur van de Raad voor de Kin derbescherming te Dordrecht, de heer Zuur en de officier van justitie, mr. De Vries. In de brief vraagt de voorzitter van Man'79 of de minister of staatssecretaris verantwoorde lijkheid wenst te aanvaarden voor de handelwijze van de Dordrechtse directeur van de Raad voor de Kinderbescher ming en de Officier van justi tie. „Als die verantwoordelijk heid niet wordt genomen, zit er niets anders op dan hen te ontslaan", aldus de heer Prin sen, die meent dat met deze aktie de rechtsstaat geweld is aangedaan. Vernielingen aan auto's LEIDEN Een flink aantal auto's aan de Lage Morsweg en omgeving is de laatste tijd vernield. Er werden ruiten ingegooid, spiegels afgebroken en diepe krassen op de lak aangebracht. De afgelopen dagen deden ne gen bewoners van deze buurt aangifte van een vernielde auto. lNDELUKE BEZUINIGINGSOPERATIE DREIGEND VOOR LEIDEN: !DEN De Leidse 'ersiteit zal in het [perk treden voor het edige) behoud van studierichtingen in •ciale wetenschappen, ren, theologie en far-. :ie. Verder is het zeker rechtsgeleerdheid en skunde (academisch ;enhuis) in Leiden ook (ten inkrimpen. Giste- hebben in Utrecht de irleggen, waarin alle ersiteiten en hoge scholen zijn vertegen woordigd, de opdrachten gekregen om tot een ver deling te komen van het bezuinigingsbedrag van 258 miljoen gulden. On derwijsminister Deetman heeft in september j.l. be kend gemaakt dat de uni versiteiten en hogescholen dit bedrag in 1987 moeten hebben bespaard. In de gisteren gevormde over leggen zijn de colleges van bestuur plus enkele des kundigen vertegenwoor digd. Zij bekijken wie er wat en hoeveel zal gaan inleveren en brengen daarover op 4 maart een eindrapport uit. De Leidse universiteit is be trokken bij de volgende pun ten van bezuiniging: Van de vier opleidingsmoge lijkheden in de farmacie moet er èèn verdwijnen. De faculteiten sociale weten schappen moeten gezamenlijk een besparing opbrengen van 25 miljoen en die van letteren 20 miljoen gulden. Dit zal waarschijnlijk moeten gebeu ren door onderdelen op enkele universiteiten op te heffen. De opleidingen in de theolo gie moeten 4 miljoen besparen. De minister zal hierover eerst overleg voeren met de betrok ken kerkgenootschappen. De medische faculteiten moeten gezamenlijk 50,7 mil joen opbrengen. De faculteiten rechtsge leerdheid moeten 3 miljoen in-, leveren. Dit kan bereikt wor den door „afslanking" per fa culteit. Der faculteiten wijsbegeerte moeten via „takenruil" ofwel regionale samenwerking ko men tot een besparing van 2,5 miljoen gulden. Wat betreft de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen lijkt Leiden er goed vanaf te komen. Hier verschij nen immers sinds juli vorig jaar regelmatig reorganisatie plannen die al in de naaste toekomst flinke besparingen opleveren. Als deze plannen ook werkelijk worden uitge voerd betekent dit wèl verlies van een aantal arbeidsplaat sen. Formeel is er tot nog toe alleen bij biologie tot reorgani satie besloten. De totale opera tie die de minister voor ogen staat zal overigens naast de be zuiniging van 258 miljoen een verlies van 2500 a 3000 ar beidsplaatsen omvatten. Ingrijpende gebeurtenissen die .komen, maar de Leidse uni versiteit niet betreffen zijn de opheffingen van één volledige studierichting tandheelkunde, sterrekunde, geologie en socia le en fysische geografie. LEIDEN Een groot aantal vrouwen heeft gistermiddag om streeks zes uur de Plesmantunnel in Leiden voor een kwartier geblokkeerd. De aktie werd gehouden omdat de vrouwen het een slechte zaak vinden dat er in de buurt van het station en de Plesmantunnel nog steeds vrouwen zouden worden lastig geval len, aangerand of verkracht. Al eerder is door de vrouwen aktie gevoerd en stelden zij eisen aan de gemeente en politie om dit gebied veiliger voor vrouwen te maken. De vrouwen beogen met deze aktie dat er meer aandacht komt voor het probleem dat zij niet veilig over straat kunnen lopen, zonder lastig gevallen te worden door mannen. Zij vinden dat bij de aanleg van fiets-en voetpaden rekening moet worden ge houden met de veiligheid voor vrouwen en dat dit probleem ook in andere gevallen serieus genomen moet worden door gemeen te en politie. Een nacht eerder plakten vrouwen affiches aan op het urinoir nabij de Plesmantunnel met de teksten „Op verkrachting staat maximaal 12 jaar en op aanranding maximaal 8 jaar". Tevens werd de ingang van het urinoir geblokkeerd met een spandoek, dat de afbeelding laat zien van een man echter tralies. Ook deel den de vrouwen pamfletten met hun eisen uit aan automobilis ten en toeschouwers. Daarna trokken ze in een stoet richting station. De Leidse politie heeft naar aanleiding van de aktie de cijfers eens nagekeken en is tot de conclusie gekomen dat er niet veel aangiften van aanranding of verkrachting bij de Plesmantunnel zijn binnen gekomen. Het afgelopen jaar deden twee vrouwen aangifte dat ze op de Vondellaan nabij de Plesmantunnel lastig gevallen waren en vier keer werd een eXibitionist gesignaleerd. In de Merenwijk daarentegen deden twaalf vrouwen aangifte van het feit dat zij zijn lastig gevallen, en in het Leidse Hout was dit acht keer het geval. De meeste exibitionisten werden het af gelopen jaar in het Leidse Hout gesignaleerd, namelijk 23 keer Tweede staat de Merenwijk waar 11 keer aangifte van iets der gelijks werd gedaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3