WMM TAFEL Inkomsten kerken bleven achter bij stijging kosten levensonderhoud Ccidoe Soman ANWB maakte Nederland begaanbaar Op huwelijken r. k. -islam rust geen zegen KORTE METTEN Loyalisme bij de VVD?; ERE-VOORZITTER PRINS BERNHARD BIJ VIERING EEUWFEEST weer ACHTERGROND QiidócOowiant DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGIN In 1981 zijn de inkomsten van de kerken voor het tweede achtereenvolgen de jaar achtergebleven bij de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het laatste werd toen 6,7 procent duurder in verge lijking met 1980. Daarte genover stegen de inkom sten van de Nederlandse hervormde kerk uit de actie Kerkbalans met 2,87 procent (4,83 procent in 1980), van de gerefor meerde kerken met 3,02 procent (5,88 procent) en van de r.-k. kerk onge veer 3 procent (1980 5,2 procent). Deze cijfers werden gisteren te Utrecht bekend gemaakt tijdens de presentatie van „Kerkbalans". Deze interker kelijke geldwervingsactie ten behoeve van de plaatselijke gemeenten en parochies wordt dit jaar gehouden on der het motto „met hart en ziel". De gemiddelde her vormde bijdrage in 1981 be droeg 219 gulden. Per ziel is dit ruim 73 gulden (ongeveer eenderde van de hervormden draagt bij) Bij de gerefor meerden is dit 206 gulden per ziel. De uitgaven voor kerkgebou wen zijn in de afgelopen jaren onevenredig toegenomen in verhouding tot alle uitgaven van de parochies. Bij ongewij zigd beleid zullen omstreeks 1985 de uitgaven in de gebou wensfeer die in de perso neelssfeer overtreffen, aldus een nota van het bisdom Haarlem. Deze ontwikkeling is in strijd met het pastorale uitgangspunt om „meer in mensen dan in gebouwen te investeren". Verder zijn in 1982 de kosten voor onderhoud en restauratie met circa dertig procent geste gen in vergelijking met 1981, zo blijkt uit een onderzoek van het bureau planning en bouwzaken van het bisdom Roermond. Steeds meer geld wordt gebruikt voor groot on derhoud en restauratie van kerken, steeds minder voor nieuwbouw. In 1982 waren 599 van de 1894 r.-k. kerken betrokken bij een grote onderhoudsbeurt dan wel een restauratie. Hier mee was een bedrag van 45,5 miljoen gulden gemoeid. In hetzelfde jaar werden acht kerkprojekten in uitvoering genomen of gerealiseerd. Het ging daarbij om zeven nieuwe kerken. Daarvan worden er twee gebouwd ter vervanging van een oud kerkgebouw. In 1982 werden acht r.-k. kerk gebouwen gesloten, onder meer de Eusebiuskerk te Arn- Reveil door crisis Tijdens de presentatie van de' actie „Kerkbalans" ontwik kelde de godsdienstsocioloog, prof. dr. Walter Goddijn en kele gedachten over de toe komst van de (plaatselijke) kerk en de verzorgingsstaat. Hij poneerde daarbij de stel ling, dat de crisis van de ver zorgingsstaat een (bescheiden; religieus reveil tot gevolg heeft. Daarbij vormen vooral de solidariteit en de betrok kenheid in de plaatselijke ge meenschappen de toekomst van de kerken. Volgens prof. Goddijn begin nen economen en politici te begrijpen, dat de mens niet ah leen van brood leeft. De ver zorgingsstaat heeft veel goeds gebracht, aldus Goddijn: emancipatie, grotere mondig heid op allerlei terreinen en democratisering. „Maar er ging ook van alles mis." God dijn wees in dit verband op een relatieve normloosheid, zelfmoord, jeugdvandalisme, stress en echtscheidingen. De grote vergissing is volgens hem geweest, dat men geloof de, dat de crisis alleen van technische aard was en dat de mens puur materialistische behoeften heeft. Het gaat ech ter om een ideologische crisis, zo zei hij. De jongeren verzet ten zich tegen technologie, au tomatisering, consumptie maatschappij en doen pogin gen tot een nieuwe levensstijl. Vroeger zei men, dat de we reld te ingewikkeld was om die aan theologen over te la ten. Nu wordt gezegd, dat de wereld te ingewikkeld is om die aan economen, technocra ten en politici over te laten. Vooral in de grote steden kreeg de cultuur van de ver zorgingsstaat, van geëmanci peerde en op eigenbelang ge richte eenlingen de meeste kansen. Er is een overwaar dering van persoonlijke erva ringen, vrijheid en zoge naamd authentiek gedrag. Als reactie op het overmatig auto ritair gezag van vroeger noemde Goddijn dit heel goed verklaarbaar. Dit heeft echter een algehele relativering van wetten, gezag en bevoegdhe den tot gevolg. De binding aan de eigen gemeenschap verzwakt daardoor. Negen van de tien huwe lijken tussen islamieten en rooms-katholieken lo pen uit op een misluk king. Dat staat in een rapport, dat in Parijs is verschenen na een collo quium voor islamieten en christenen, vorig jaar in de Franse hoofdstad. De eerste oorzaak voor de mislukkingen zijn vol gens het rapport volsla gen verschillende opvat tingen over het huwelijk. Het probleem doet zich in Frankrijk hoe langer hoe meer voor. De islam is er met ongeveer twee mil joen aanhangers de twee de godsdienst. Polygamie en echtscheiding, zo niet verstoting van de vrouw, zijn volgens de r. k. kerk niet geoorloofd, maar zijn in de islam realiteit. Voor een vrouw, getrouwd met een moslem, kan dat leiden tot onoverkomelijke moeilijkhe den, vooral als er kinderen zijn. Kinderen zijn volgens de islamitische regels automa tisch moslem en komen toe aan de vader en diens familie, ongeacht de uitspraak van een westerse rechter in het geval van een echtscheiding. In Frankrijk leidt dat bij tijd en wijle tot ontvoeringsdra ma's, waarbij beide partijen zich volledig in hun recht voelen. Maar het gaat nog wel verder: in feite wordt een christelijke man die een islamitische vrouw trouwt, automatisch moslem. Accepteert de man dat niet, dan dreigt de vrouw uit haar familie en haar om geving te worden gestoten. Als het al tot een huwelijk komt. Er is immers ook nog het islamitische verbod te trouwen met een „ongelovi ge". Daarover wordt echter momenteel een discussie ge- Volgens een telefonisch be richt uit Moskou wordt de or thodoxe priester Gleb Jaku- nin sinds vier maanden on der slechte omstandigheden gevangen gehouden in een isolatiecel in een kamp in Si berië. Zoals een vrijgelaten medegevangene aan een ver want in Moskou mededeelde, krijgt hij dagelijks 400 gram brood en warm water en om de andere dag warme bouil lon. Ondanks de winter is hem geen warme kleding ge geven. Bovendien worden brieven van zijn familie ach tergehouden en is het hem niet mogelijk zijn verwanten te schrijven. Gleb Jakunin was stichter en tot zijn arres tatie leider van het christelij ke comité ter verdediging van de rechten van de gelo vigen. Hij is tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Gabriël Barkay, een Israë lische oudheidkundige, ver- bondeh aan de universiteit van Tel Aviv, heeft de vroegste inscriptie van Gods naam ontdekt die ooit in Je ruzalem is gevonden. Het gaat om de tekst op een zil veren gebedsrol uit de zeven de eeuw voor Christus. Bar kay ontdekte het stuk, dat uit vrijwel zuiver zilver is ge maakt, drie jaar geleden in een graf bij de kerk van St.- Andreas. Pas vorige maand slaagde men er met behulp van een speciale techniek in, de vondst te ontrollen. Vol gens Barkay was het voor het eerst sinds 150 jaar, dat bij opgravingen in Jeruzalem het Hebreeuwse woord voor God, Jaweh, werd aangetrof fen. Barkay hield zijn vondst zolang geheim, omdat hij, vreesde, dat ultra-orthodoxe joden zijn opgravingen zou den laten verbieden, met het argument, dat er oude joodse graven zouden worden ge schonden. De bewuste opgra vingen leverden voorts de grootste hoeveelheid sieraden op, die ooit bij dergelijk werk in Jeruzalem werd aange troffen. De Raad van Kerken in Nederland heeft in een brief aan de president van Sri Lanka, zijn verontrusting uitgesproken over het lot van twee gevangen rooms-katho- lieke priesters en een metho distenpredikant. De reden voor de arrestatie van de priesters Singarayer en Sin- narasa en de predikant ds. Jeyathilakaraja is onofficieel, dat zij waren betrokken bij de onlusten onder de Tamils, een volk in het noorden van het land. Onder meer vraagt de raad de drie geestelijken vrij te laten of in elk geval een wettige aanklacht tegen hen in te dienen en hen goed te behandelen. Op dinsdagavond 18 januari begint in „De Beiaard", een bezinningscentrum van de Vrouwen van Bethanë aan de Stadhouderslaan 37, 3583 JC Utrecht, een serie van ze ven bijeenkomsten over de mystieke schrijfster, klooster- hervormster en kerklerares Teresa van Avila (1515-1582). Het gaat om zeven leesavon- den die tot doel hebben de deelnemers door lezing in haar werk „De innerlijke burcht" en een gesprek daar over, zowel Teresa als zich zelf beter te verstaan. Het Karmelitaans Centrum voor Spiritualiteit, Frans Hals straat 15, Haarlem zal op de zaterdagen 5 februari, 5 maart en 16 april, bijzondere aandacht besteden aan de middeleeuwse dominicaan Eckhart, die de vader van de zogenaamde Rijnlandse mys tiek wordt genoemd. Een aantal leden van de VVD-fractie in de Eerste Kaïj overweegt tegen de salariskorting van 1,85 procent voor derwijzend personeel te stemmen. Als ze dat doen, zal er meerderheid tégen zijn. De VVD'ers zouden alleen akkoj willen gaan, als de korting eenmalig is, zodat op 1 jantj volgend jaar de onderwijskrachten de 1,85 procent weeri hun salaris krijgen. In een reactie heeft minister van on<f wijs Deetman er terecht op gewezen, dat de salariskort vooruitloopt op een nieuwe regeling voor de onderwijss,' rissen, zodat de korting pas ongedaan kan worden gemai als over een aantal jaren die gewijzigde salarisregeling v wezenlijkt zal zijn. Anders valt er een gat in de onderwijs groting en de VVD is daar als geen andere partij op tege VvD-LEIDER Nijpels zal de VVD-senatoren duidelijk riï ten maken dat het in de Eerste Kamer dreigende „VVD-1 alisme" niet door de beugel kan. De korting op de onderwj salarissen maakt deel uit van het regeerakkoord van CDA VVD. Bij de totstandkoming ervan is de WD-fractievoor' ter in de Eerste Kamer, Zoutendijk, nauw betrokken j weest. Ook zijn fractie is gehouden het kabinet in staat stellen het regeerakkoord uit te voeren. Indien de VVD meerderheid tegen zo'n belangrijk onderdeel van het j koord mogelijk maakt, zou dat een vorm van woordbre zijn. Zoutendijk heeft gisteren verklaard zich te realise) dat, als de VVD'ers tegenstemmen, er een gat in de begrotl valt van honderden miljoenen. En er is geen ander alterV tief dan een groot aantal ontslagen in het onderwijs. Her goed dat de VVD dat inziet, maar het is lang niet alles dat!1 het spel staat. Het gaat vooral om de geloofwaardigheid v het harde, sanerende, financiële beleid van deze coalitie CDA en VVD. Het is economisch gezien de allerhof ste tijd dat de regering de uitgaven sterk versobert en de i komens fors worden gematigd. Het regeerakkoord voorlf in zo'n aanpak. De vastberadenheid van de coalitie om I beleid waar te maken dient vooral in deze eerste maantj1 van het nieuwe kabinet duidelijk te worden gemaakt, wi neer bij een belangrijk onderdeel van het beleid als deze f lariskorting de druk van belanghebbenden uiteindelijk si1 cesvol zal blijken, dan is het hek van de dam. Bij elk volg^ bezuinigingsplan zal de druk van de betrokken achterlf sterk toenemen. Het zal het kabinet de grootst mogelif moeite geven het beleid overeind te houden. Minister Deetman heeft daarom terecht gezegd, dat meerderheid in de Eerste Kamer tegen het kortingsplan, of staan door toedoen van enkele VVD-loyalisten, onaanvaay baar is. Mochten die VVD'ers hun plan om tegen de kort^ te stemmen uitvoeren, dan heeft de minister groot gelijk hij de uitspraak van de Eerste Kamer niet uitvoert. D, moet maar blijken of de VVD'ers stevig genoeg in ly schoenen staan om vervolgens ook het wantrouwen in d^ ministers, het kabinet en het ombuigingsbeleid uit te spi ken. ia Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterd.n tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw kru wordt nog dezelfde avond nabezorgd. v Gehaktballen in rode saus, spruitjes met banaan en aardappelen gierstepap Benodigd voor twee perso nen: 150 g gehakt, 1 sneetje brood, 1 lepel losgeklopt ei, uitje, zout, peper, peterse lie, 25 g margarine, 10 g bloem, 2Vt dl water, 1 bouillonblokje, 1 lepel to matenketchup, paprika- poeder; 450 g spruitjes, zout, peper, 1 stevige ba naan, 10 g margarine, 1 le pel tomatenketchup; Vt tot 1 kg aardappelen; 3 dl melk, 30 g gierst, 12 g mai- zena, 2 dl karnemelk, brui ne basterdsuiker. Week het brood met weinig warm water, druk het teveel aan water er uit en maak het fijn. Kneed er het gehakt door met ei, fijngesneden ui, zout, peper en fijngeknipte peterselie en vorm er twee gladde ballen van. Bak de gehaktballen vlot bruin in warme margarine, roer de bloem door het vet en voeg het water toe met het bouil lonblokje, de tomatenket chup en paprikapoeder. Laat de gehaktballen nog tien mi nuten sudderen in de saus. Maak de spruiten schoon door er zo nodig een lelijk blaadje af te halen en ze een keer te wassen. Zet ze op met weinig water en zout en kook ze gaar in acht tot tien minuten. Doe ze in een schaal en strooi er peper over. Snijd de banaan over dwars en in de lengte door en bak de stukken in warme margarine voorzichtig gaar. Leg de banaan op de sprui ten en strijk er met een bo- terkwast een dun laagje to matenketchup over. Spoel de gierst in een zeef onder de kraan af, strooi haar al roerende in de aan de kook gebrachte melk en laat die twintig minuten zacht doorkoken. Bind de pap bij met wat maizena. die met weinig water is aangemengd. Laat haar lauw worden en voeg de karnemelk toe. Geef er bruine basterdsuiker bij. JEANNE DEN HAAG „Men kan gerust beweren, dat het de ANWB is geweest, die ons land berijdbaar, be vaarbaar en bewandel- baar heeft gemaakt". Deze loftuiting is afkomstig van de schrijver A. den Dool aard, die tot deze ontboe zeming kwam bij het vijf tigjarig bestaan van de ANWB in 1933. Hij stond toen op het punt zijn eer ste Balkan-reis aan te vangen en had daarvoor uitvoerig zijn eigen land verkend. In dat jaar telde de ANWB „amper" 100. 000 leden. Nu de ANWB handigen van het jubi leumboek „Een eeuw wij zer" aan zijn ere-voorzit- ter prins Bernhard, staan ruim 2,5 miljoen leden ge noteerd. Het begon in Utrecht op 1 juli 1883. Leden van de Haarlemse Vélocipedisten Club en de Haagsche Vélocipède Club „De Ooievaar" hadden tijdens een ontmoeting in Bennebroek be sloten een landelijke club op te richten. Bij de oprichting in 1883 kreeg de club de naam Nederlandsche Vélocipedisten Bond mee, maar in 1885 werd deze naam gewijzigd in Alge- meene Nederlandsche Wielrij ders Bond, waaraan bij het vijftigjarig bestaan in 1933 het predikaat Koninklijk mocht worden toegevoegd. De eerste voorzitter, C. Bingham ging vervolgens op zijn hoge twee- wieler Nederland verkennen en met zijn cyclometer contro leerde hij de afstanden van plaats tot plaats. Hij noteerde „de soort en toestand van de wegen, natuurschoon en de plaats van tollen". Met nog meer gegevens erin verscheen in 1884 het eerste handboek van de ANWB. Had de bond in de beginjaren ook bemoeie nis met wielerwedstrijden, in december 1898 werden de wielrijders „losgelaten" en de zen stichtten de Nederland sche Wieier Bond. Velodcama's In 1890 Kwam de ANWB tot een duidelijke taakomschrij ving, waaruit gelicht wordt: het onderhouden van een reis wijzer en het plaatsen van waarschuwingsborden. Verder het aanbrengen van hotel- schilden, het bevorderen van het plaatsen van wegwijzers en bovendien zorgen voor een goede verstandhouding tussen enerzijds de wielrijders en an derzijds het publiek, tolbeamb ten en bestuurslichamen. Dit laatste op grond van wat men toendertijd aanduidde als velo- drama's, waarin ook „gevaar lijke honden" dikwijls een rol speelden. Op een afdelingsver gadering in Haarlem in 1885 presenteerde zich het eerste vrouwelijke lid: mej. J. van Raden uit Den Haag, die „met heure broeders op de tricycle" van de residentie naar Haar lem was gekomen. Het duurde nog tot 1899, voordat er ken nelijk aanleiding voor was de ANWB-dames een knippa troon aan te bieden voor een „flatteus en practisch fietscos- tuum". De ANWB hield steeds de vinger aan de pols en kon zodoende zijn leden uitvoerig informeren over technische nieuwigheden. In 1885 als eer ste „nieuwe wonder" het rij wiel in zijn tegenwoordige vorm, de uitvinding van het freewheel met als gevolg daar van sterkere remmen. Ook deed het wiel met metalen spaken zijn intrede. Een rij wiel met een „petroolmotor" werd al in 1895 gesignaleerd. Fietsen van allerlei materiaal, zelfs van hout en geperst pa pier, ontstonden. In 1900 was er al een fiets met twee ver snellingen te koop, maar de cardanaandrijving, die de ket ting moest vervangen, is nooit een succes geworden. Maar het clubblad, de Kampioen, hield ook nauwkeurig andere ont wikkelingen bij. Zijn redac teur schreef over gasverlich ting, het bestuurbare lucht schip, het vliegtuig en tal van andere zaken; het was toen 1909. Milieuprobleem: stof Rond 1905 verschenen de au tomobielen en annex daarmee het wellicht eerste milieupro bleem waarmee de bond te maken kreeg: het stof. Bestra te wegen waren zeldzaamhe den en villabewoners konden bij mooi weer niet in hun tuin zitten wegens het door voorbij- De naoorloogse toestand van het wegennet vormde een belangrijke prikkel voor de oprichting van de Wegenwacht. Deze ging in 1946 met zeven motorbrigades van start. houd van ons bosbestand. Dit leidde onder meer twee jaar daarna tot een wettelijke be scherming van landgoederen en in 1927 tot het eerste Rijks wegenplan. Kamperen, jeugd herbergen, trekkerstenten, maar ook verkeerstechniek, verkeerskunde en bovendien fietspaden, brug- en oeverver bindingen tot en met mede werking aan de oprichting van het Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen waren allemaal onderwerpen, die de ANWB voor haar rekening nam. auto's opgeworpen stof. Verharde wegen stonden hoog op de prioriteitenlijst van de Wegencommissie, die tenslotte nogal wat succes kon boeken. De eerste wegwijzer dateert van 1894. Deze was geplaatst op de weg Rotterdam-Utrecht, met name in Kralingen en de Prins Alexanderpolder. De vele uitgaven gingen de kracht van de vereniging tebo- ven en in 1919 kreeg de bond een bijdrage van het Ministe rie van Waterstaat: een derde van de kosten voor bewegwij zering tot een maximum van 12. 000 gulden, maar voor waarde was dat gemeenten of provincies ook een derde deel op tafel zouden leggen. De ka lender wees 1911, toen de se cretaris-penningmeester het eerste bondsbureau ging be mannen. Daarvoor verrichtten bestuursleden van de verschil lende ANWB-diensten de bondswerkzaamheden thuis of op hun kantoren. Ook elders werden kantoren ingericht met als klap op de vuurpijl het hoofdkantoor in de Haagse Stuntwerk Toentertijd kon er ook al van stuntwerk worden gesproken; bij het veertigjarig bestaan in 1923, gevierd op Kasteel Oud- -Wassenaar, stapte administra teur Plesman van de KLM in een vliegtuig om boven het Wassenaarse kasteel een krans uit te werpen Overigens: de ANWB-bemoeienis met de luchtvaart is niet van de grond gekomen. Met de in 1898 opge richte Nederlandsche Automo biel Club (de latere KNAC) kwam samenwerking tot stand, die werd verbroken en vele jaren later hernieuwd. Toerisme betekent natuur- en cultuurbescherming, meent de ANWB, die ook steeds op dit terrein het voortouw heeft ge nomen. Niet alleen ging de bond bomen planten langs we gen, ook werden „noodklok vergaderingen" (1925 en 1926) gehouden om de aandacht te vestigen op wat genoemd werd de verkeerschaos en op het be- Toeristische voorlichting De toeristische voorlichting kwam in 1920 tot ontwikke ling, hetgeen tenslotte leidde tot de uitgifte van kaarten en boeken, zoals wij die thans kennen, maar die in 1884 be gon met het verschijnen van een bondsatlas. Het is de ANWB de afgelopen honderd jaar lang niet altijd voor de wind gegaan: de zorgen zijn vele geweest. De bond heeft ups en downs gekend, ook in financieel opzicht. Downs: bij voorbeeld de jaren van de eer ste en de tweede wereldoorlog. Een minder ernstig „incident": even voor de eeuwwisseling dreigde er een conflict tussen Hollanders en Friezen: de laat- sten wilden een Friese wielrij- dersbond in het leven roe pen In feite, zo zegt de ANWB thans, is er nooit iets nieuws onder de zon geweest. Nieuw was wel, dat prinses Juliana in 1921 als junior-lid kon worden ingeschreven. Nieuw uiteraard ook de ont wikkeling van de ANWB na de bevrijding in 1945. De op bouw moest krachtig ter hand worden genomen: nieuwe wegwijzers en bondsborden, maar ook inventarisatie van verdwenen of beschadigd na tuurschoon. In verband met de na-oorlogse toestand van ons overwegend voor-oorlogse wa genpark werden autohulpsta- tions ingericht. Op 15 april 1946 noteerde de ANWB de start van de Wegenwacht met zeven motorbrigades. Dezelfde Wegenwacht, die een grote rol heeft gespeeld in de hulpverle ning na de watersnoodramp van 1953. V akant iespreiding Om nog even snel door de la tere jaren te stappen: de ANWB kreeg meer bemoeienis met het watertoerisme, de kentekenbewijzen, onderzoek naar reflecterend materiaal, de al in 1948 door de bond aange roerde vakantiespreiding, ten toonstellingen, verhuur van fietsen bij stations, Wegen wacht-stations en praatpalen en het uitzetten van toeristi sche routes. Tussendoor werd in 1951 het 250.000ste lid inge schreven. Daarna bijvoor beeld: 1959 introductie van de Internationale Reis- en Kre dietbrief en de buitenlandse vestigingen: 1960 oprichting van de Alarmcentrale: 1966 880. 000 leden: 1971 hotelin specties op toegankelijkheid voor gehandicapten: 1974 clas sificatie van kampeer- en bun- galowbedrijven. Er is veel en veel meer. Alles op te sommen zou te ver voeren. Op het ogenblik is de ANWB een le vende organisatie met veel aandacht voor de heersende recessie en de mogelijke gevol gen van dien. Veel bewolking DE BILT Aan het zac(| weer komt na morgen eg( eind. Het wordt morgen n ongeveer negen graden, mU tegen het weekeinde wok het kouder, rond vijf grac£ in de middag. De overgang tussen de zacL lucht waar we ons de laatu dagen in bevonden en de k<„ dere lucht wordt gevori door een regengebied, dat v« daag nog boven Schotland maar dat zich in de richti van ons land verplaatst. M^ gen kan het ons in de loop v, de dag bereiken en vooral je de middag en avond kan j dan regen vallen. e) Aan de achterzijde van lv neerslaggebied draait de wiij donderdag en vrijdag nr noordwest. Er gaat dan kout re lucht binnenstromen die kómstig is uit het zeegefc tussen IJsland en Noorwegj maar de kans op vorst bl[ voorlopig nog heel klein. W eerrapporten NEDERLANDSE HERVOR DE KERK: Beroepbaars# ling: met ingang van 1 febnM ri 1983 N. de Boo, Hogëwa^rl 135, 2396 AN Koudekerk i Rijn, tel. 01714-2638.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2