i Van Duuren klopt koploper Inter ju IN EN OM DE KAS Rookmagiër uit Lisse zet iriskwekers op nieuw spoor Uniek boek over ontwikkeling bloemisterij :S kjnt u beter even in uw arm knijpen, je, u droomt heus niet 't Is echt! r Kom dus gauw kijken naar it grandioze opruimingsfestijn -fin Colijn. Parkeergelegenheid voor de deur! erdamstraat 6Leiden-(hoek Hoge Rijndijk)-tel.071-142421 DEN TUINBOUW £eidóc<3otMa/nt DINSDAG 11 JANUARI 1983 PAGINA 11 liw mooiste dromen uitkomen j)EN Het zaalvoetbal- I van Van Duuren zorgde favond voor een stunt in joofd klasse door koploper hu met 5-4 te verslaan, i of Boys kende weinig pro- lafen met Landwer: 7-4. Op de [regionaal niveau rekende luipergen na rust af met De aullhandel: 3-1. In diezelfde ie won Neptunus van de )rnjt (7-4), verloor Rotter- ghfe Studenten van Snoekie enlen versloeg FC Torna Ce- anp met 3-1. enlbergen begon uitermate Merbis, Paul van der Blom en Piet Haasnoot ontbraken op het appèl, terwijl Anne Ou- wersloot evenmin fit was, maar toch speelde. De afwe zigheid van zoveel vaste krachten leek de Rijnsburgers te gaan opbreken, want bij rust keek de ploeg tegen een 0-1 (doelpunt Frans Sjardijn) achterstand aan. In de tweede helft trok de Rijnsburgse équi pe de zaken echter weer recht. Dankzij doelpunten van Nico Zwaan direct na rust en Wim Driebergen (2x) in het laatste deel van de partij waren de winstpunten voor Glasbergen. De Tegelhandel kon in de tweede helft weinig meer uit richten. Ook niet toen de Rijnsburgers het met één man minder moesten doen, omdat keeper Kees de Best voor twee minuten naar de kant werd gestuurd en Nico Zwaan tus sen de palen ging staan. Koploper in de hoofdklasse In- terju ging verrassend ten on der tegen het aanmerkelijk la ger geklasseerde Van Duuren. Al na een minuut stond de lijstaanvoerder op achterstand door een doelpunt van Leen Struik. Kort daarop kon Ri chard Klein de gelijkmaker la ten aantekenen. Toch was het Van Duuren dat met een voor sprong ging rusten (2-3) om uiteindelijk ook als overwin naar het veld te verlaten. Ook al omdat Peter Gijsman tot tweemaal toe het houtwerk trof. Grote man bij Van Duur en was Fred van Haarlem, die vier treffers liet noteren. In- teiju kon tegenover dat totaal van vijf, slechts vier goals stel len. Naast de reeds gememo reerde treffer van Klein werd gedoelpunt door Sloos, De Roo en Jansen. Elf doelpunten vielen er in de THB hal, zeven voor THB Boys en vier voor Landwer Johan. Aanvankelijk leek THB Boys op een monsterzege af te gaan. Dankzij treffers van John Wassenaar, Gerard van Beek, Gert Jan van der Valk en Fred Muller voor rust en Wim Diels en wederom Wassenaar daarna stond de ploeg al na tien minuten in het tweede bedrijf met 6-1 voor. De tot dan toe enige goal voor Landwer werd voor rust door Max Bleiswijk geproduceerd. Maar na die zevende minuut staakte de doelpuntenmachine van THB Boys en verkleinden Ton en Fred (2x) Arroyo de achterstand tot 6-4. Dichterbij kwamen de bezoekers niet. Landwer's Max Bleiswijk scoorde weliswaar nog één keer, maar deed dat in eigen doel: 7-4. IBN verwacht verdere ïntabiliteitsdaling ilgens de jongste cijfers van de Vereniging van Bloemen- lilingen in Nederland (VBN) is de rentabiliteitsontwikkeling de snijbloemen in de eerste 9 maanden van het afgelopen niet zo gunstig geweest. De omzetstijging van de Neder- idse snijbloemen bedroeg 6,4% terwijl volgens de meitelling glasareaal met 1,0% toenam. De opbrengststijging per m2 Iroeg dus plm. 5,4%. it is onvoldoende om de kostenstijging van plm. 9%, zoals >r de VBN wordt geschat, te dekken, hetgeen een verdere itabiliteitsdaling tot gevolg zal hebben. De laatste drie nden van 1982 zouden hierin nog enige verandering kun- brengen, hetgeen nader zal moeten blijken. Met betrek- tot verschillende soorten snijbloemen wordt wat betreft tros chrysanten jaarrond meegedeeld, dat onder anderen x een sterk gestegen aanvoer, van plm. 9.0, het afgelopen tot en met het derde kwartaal het prijsniveau is gedaald, hjet tweede kwartaal was ook voor de chrysanten de voor- lamste tegenvaller. In het derde kwartaal kwamen de prij- In weer op het voor die tijd normale prijsniveau, zodat de rijsdaling tot en met september tot 1,6% beperkt bleef. De plozen chrysanten jaarrond namen in de eerste drie kwar ten van het jaar sterk af. Ook in het voorgaande jaar werd geconstateerd. Wordt 1982 vergeleken bij 1980 dan komt n op een totale daling van 24%. De prijs is daarentegen vrij irk gestegen, namelijk plm. 12%. Hieruit kari worden gecon- ideerd, dat o.a. de afname van de aanvoer een gunstig ef- ct op de prijsvorming in het derde kwartaal heeft gehad. In it derde kwartaal daalde het aanbod van de standaard an- rs sterk, namelijk plm. 11%. Dit had tot gevolg dat de aan- terstijging over de eerste helft van vorig jaar plm. 17,3% eer teniet werd gedaan en daalde tot 3% voor drie kwarta- n. Het prijspeil kwam 2% hoger ten opzichte van de eerste ie kwartalen van 1981. Deze prijsstijging was het gevolg in de stijging in het derde kwartaal zelf, 8%. I e prijsstijging van het belangrijke produkt gerbera, bedroeg i de prijsdalingen gedurende de genoemde drie kwartalen "yet 3,1%. Het aanbod daalde licht met 0,5%, voornamelijk ïroorzaakt door de daling van de aanvoer in het derde Ivartaal. het derde kwartaal steeg de gemiddelde prijs weer behoor- k, plm. 7,9%. Men betaalde toen gemiddeld 59,88 cent per k. De aanvoer in de eerste drie kwartalen was ten opzichte an 1981 in dezelfde periode met 5,6% toegenomen. In het xste halfjaar was het aanbod van leliekelken ruim 15% min er dan het voorgaande jaar en steeg de prijs met 9,4%. Door e grote aanvoer in het derde kwartaal, daalde echter de prijs eer flink, zodat het prijspeil tot en met november nog maar 3% hoger lag dan in 1981. Ondanks de grote aanvoer in het xde kwartaal lag de totale aanvoer afgelopen jaar 3,6% on- t dat van 1981. e grote aanvoerdaling in het derde kwartaal met 33,1%, was de oorzaak van dat het totale aanbod van freesia tot en met iptember 7% lager lag dan in dezelfde periode van 1981. Ook ij de freesia is te zien dat onder meer de daling van de aan- oer een gunstig effect op de prijsvorming heeft. Ten opzichte ti an 1981 steeg de gemiddelde prijs met 8,4%. De trosanjeraan- 10 oer lag over de eerste 3 kwartalen 6,8% hoger dan 1981. Deze fename is in hoofdzaak veroorzaakt door de grote aanvoer- yging in het eerste halfjaar, namelijk met 17,2%. Het aanbod i het derde kwartaal liep zelfs met 0,4% terug. De prijs daal- I e in dat kwartaal met 3,4%, zodat over de eerste 3 kwartalen jen gemiddelde prijs van 24,97 cent werd betaald. Tenopzich- i van de overeenkomstige periode in 1981 daalde de gemid- elde prijs van de trosanjers met 8,7%. De prijzen van groot- pöemige rozen lag gemiddeld 1,7% lager, vooral in het twee- e kwartaal. Ook in de bloembollenwereld zijn tal van zaken allesbehal ve statisch. Het enige blijvend is in feite de.... verandering. Neem nu de teelt van irissen. Sinds jaar en dag werden de broeiers van dit bolgewas bij de vroegste trekken geplaagd door de vele nieten en zgn. driebladers, die men ook zon der meer op de vuilnisbelt kon smijten. Dat alles is nu verleden tijd. Wat is er ge beurd? In Engeland maakte men er een gewoonte van om het winterdek op de bollen te verbranden voor men ging rooien. Uitgerekend in die partijen bleken bij de vroege broei minder blinden en drie bladers te zitten. Dat zette de heer Jac. Schipper, de irisspe cialist van het Laboratorium van Bloembollenonderzoek in Lisse aan het denken. Als die rook nu verantwoordelijk was voor de kwaliteitsverbetering, dan moest het toch mogelijk zijn om langs een minder om slachtige weg hetzelfde resul taat te bereiken. Proef op som Hij ging de proef op de som nemen. Niet door het ver branden van het winterdek op het veld, maar hij paste een rookbehandeling toe na het rooien als de bollen in de cel lagen. Hij begon heel een voudig, hij plaatste een stalen drum in de cel, propte die vol met vochtig stro en stak dat aan. Aan rook geen gebrek, maar.... aan goede resultaten ook niet. Die rookbehandeling bleek inderdaad een zeer gun stige invloed uit te oefenen op de broeikwaliteit van de iris- bollen. Na verloop van tijd had Schipper zijn methode steeds meer geperfectioneerd. Inmiddels was men er op het Laboratorium in Lisse ook achter gekomen, dat het niet zo zeer de rook was die het 'm deed, maar de in de rook aan wezige ethyleen. Overschakelen Toen men eenmaal zo ver was, kon men overschakelen. Nu behoefde men niet meer te roken met alle narigheid daaraan verbonden - roetvor- ming, stank, brandgevaar en noem maar op maar kon men de irissen heel simpel de fles gaan geven. De fles met ethy leen wel te verstaan. De re sultaten die men in Lisse be reikte, waren eenvoudig ver bluffend. Niet alleen had men bij de aldus behandelde iris- bollen veel minder last van nieten en driebladers, maar bovendien kon men ook de warmtebehandeling in de cel - nodig om een vroege bloei te krijgen! - aanzienlijk inkor ten. Dat laatste had weer tot gevolg dat men vroeger kon gaan planten. Verder bleek de behandeling een duidelijke afslanking van het gewas tot gevolg te hebben. De bladont wikkeling werd veel minder weelderig. Dat is een goede zaak, want dat betekent dat de lichtbehoefte van het ge was ook minder wordt. Dat opende de mogelijkheid om meer bollen per vierkante meter te planten. En als men dan óók nog weet dat de be handeling de trekduur met twee tot drie weken bekort, dan impliceert dat wel dat men ook op de energiereke ning duchtig kan besparen. Geen wonder dat men in het bollenvak over de ontwikke ling-van-de-eeuw spreekt. Aan Jac. Schipper heeft men de erenaam „rookmagiër" ge geven. Explosief Het komt dus allemaal door de werking van ethyleen. Nu is pure ethyleen nogal explo sief. Het onverdund in de cel brengen, zou een gevaarlijke bezigheid zijn. Er behoeft maar even iemand met een si garet in de mond binnen te stappen en de qel vliegt met de irissen de lucht in. Nu wil het geval dat men aan 5% et hyleen al genoeg heeft en dat men die dosering in de handel kan kopen. De stalen cylin ders met een kant-en-klare dosering van 5% ethyleen" en 95% stikstof zijn uit voorraad leverbaar. Dat is zonder risico te gebruiken en de resultaten zijn er niet minder om. Daar om ziet men nu geen vaten met smeulend stro meer in de cellen, maar men geeft de irisbollen nu heel simpel de fles. Bananen Dat vraagt geen investering van hier tot ginder. Een cy linder komt tussen de ƒ80 - f 100.-. Dan komen er nog wat Jac. Schipper, de „rookmagiër" van het laborato rium voor Bloem bollencultuur te Lisse, bij een deel van de ge slaagde iris-proe ven. bijkomende kosten van slan getjes, een reduceerventiel en nog wat kleinigheden boven op. Maar voor een bedrag van f 250.- tot 300.- is de kweker al koopman. Opvallende bijzonderheid: exact dezelfde behandeling wordt ook toegepast door de importeurs van fruit. Die ge bruiken het om debananen te laten aanrijpen! „Bloemen grenzeloos" is de titel van een uniek boek, waarin alles te lezen staat over de export van bloemen en planten. Van de 22 belang rijkste landen ter wereld zijn de ontwikkelingen zoals die de afgelopen tien jaar hebben plaatsgevonden op een rijtje gezet. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat dergelijke informatie werd geordend en gepubliceerd. De Coöperatie ve Vereniging „Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer" (V.B.A.) W.A. heeft dit boek laten samenstellen ter gele genheid van het vorige maand behalen van 1 mil jard omzet in één jaar. Aan bloemkwekerijprodukten (snijbloemen en potplanten te zamen) werd in 1981 over de gehele wereld voor 3,8 mil jard geëxporteerd. Met 2,2 miljard ofwel 59 van het wereldtotaal was Nederland daarbij de onbetwiste koplo per, op straatlengten gevolgd door Denemarken, Columbia en Israël met respectievelijk 7,7 en 6 In „Bloemen.grenzeloos" is Aan zo'n 8 000 relaties is „Bloemen grenzeloos" ter gelegenheid van het behalen van de 1 miljard omzet toegezonden. Voor geïnteresseerden is het boek tegen betaling van 35,- (excl. porto- en verzendkosten) verkrijgbaar. Bij afname van grotere aantallen wordt reductie verleend. Bestellingen kunnen worden gedaan bij de afdeling public relations van de VBA, postbus 1000, 1430 BA Aalsmeer, tél. 02977-34567. een schat aan informatie op overzichtelijke wijze gerang schikt. In het 120 pagina's tel lende boek is gewerkt met in perspectief getekende stapel- diagrammen. Vijfendertig in totaal, waarbij elk land een eigen kleur heeft gekregen, die door het hele boek heen blijft terugkeren. Naast 120 il lustraties in kleur zijn ook nog 20 landkaarten en 25 ta bellen opgenomen. Is in het 20 bij 22 cm metende boek primair naar export ge keken, ook zijn per land gege vens opgenomen over pro- duktie en specifieke zaken als onderwijs, voorlichting, im port, consumptie, mate van georganiseerdheid, sterke en zwakke punten, etoetera. Juist daardoor wordt een goed inzicht verkregen in de on derlinge concurrentieverhou dingen van dit moment. Voor praktisch alle landen wordt tevens een toekomstverwach ting uitgesproken. Zij zijn ge baseerd op eerder gedane en gepubliceerde uitspraken van gezaghebbende en vooraan staande personen uit de natio nale en internationale tuin- bouw wereld. Het aantal bronnen, waaruit is geput, is talrijk. De bron vermelding op pagina 119 spreekt wat dat betreft boek delen. In de inleiding wordt er een drietal met name ge noemd, namelijk de Neder landse landbouwattachés van de beschreven landen, het In ternational Trade Centre Unctad/GATT in Génève en het Produktschap voor Sier gewassen (PVS) in Nederland." Op de omslag van „Bloe men. grenzeloos" prijkt een groene wereldkaart tegen een lichtblauwe achtergrond. Als ondertitel kreeg het mee: in ternationale ontwikkelingen in de bloemisterij. In de slota linea op de omslag wordt ge steld, dat de VBA een bruik baar handboek heeft willen samenstellen voor een ieder, die op enigerlei wijze betrok ken is bij de Nederlandse of internationale bloemisterij. Dit wordt nog eens benadrukt door het feit, dat het boek ook met een Engelse tekst ver schenen is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11