Thatcher wil op F alkland- Eilanden imago opvijzelen CIA: Sovjet-economie gezonder dan men denkt Muitende Salvadoraanse kolonel weigert concessie Luns vindt aanbod Oostblok onbelangrijk BUITENLAND £eidae6owta/nt MAANDAG 10 JANUARI 1983 PAGI Gevangenis- oproer in Ossining- gevangenis OSSINING Gevangenen in de strafgevangenis van Ossining in de staat New York hebben afgelopen zaterdag na het avondeten zestien bewakers ge gijzeld. Dit heeft een woord voerder van de gevangenis, het vroegere Sing Sing, gezegd. In de loop van de nacht van zater-. dag op zondag is een bewaker vrijgelaten in ruil voor medicij nen. Over de eisen is nog •niets bekend. Enkele gevangenen, die niets meer met de gijzeling van de vijftien bewakers te maken wilden hebben, springen hier over een hek in de armen van politiemannen. Griekse munt gedevalueerd ATHENE De Griekse regering heeft gisteren on verwachts de natio nale munteenheid, de drachme, met 15 procent gedeva lueerd ten opzichte van de dollar. Doel van de devaluatie is om de concurrentie positie van de Griekse industrie op de internationale markt te verbete ren. PLO-TOPMAN WIL HERVATTING VAN GEWAPENDE STRIJD SOFIA Een hoge functionaris van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie, Faroek Khaddoemi, heeft zaterdag in de Bulgaarse hoofdstad Sofia op geroepen tot hervatting van de gewapende strijd tegen Israël. Khaddoemi verklaarde tegenover verslaggevers, dat „de Verenigde Staten door Is raël proberen een militaire aanwezigheid op te leggen aan Libanon, om hun eigen bases te kun nen vestigen". Hij veroordeelde verder wat hij noemde de Amerikaans-Israëlische pogingen om andere Arabische landen te betrekken bij het pro ces van Camp-David. Daarpm moeten wij onze ge wapende strijd weer opnemen, teneinde ons tegen de Israëlische agressie te verzetten en de plannen voor een Amerikaans-Israëlisch verbond in het gebied te dwarsbomen, aldus Khaddoemi. Aboe Nidal eist aanslag op LONDEN Het in Londen verschijnende Arabi sche dagblad, Al Arab, heeft laten weten gisteren een telefoontje ontvangen te hebben van de dissi dente Palestijnse terrorist Aboe Nidal, waarin de verantwoordelijkheid wordt opgeëist voor de aan slag bij een busstation in Tel Aviv. Twaalf mensen raakten zaterdag gewond toen twee handgranaten naar een juist wegrijdende bus in Tel Aviv wer den gegooid. De Aboe Nidal-groep zei dat een van haar eenheden de handgranaten had gegooid toen militairen, die na hun weekeindverlof naar de ka zerne in Natanya terugkeerden, in de bus stapten. Volgens Al Arab heeft deze groepering verder la-' ten weten dat meerdere aanslagen zullen volgen. Aboe Nidal wil hiermee aantonen dat de Israëliërs op eigen terrein verslagen kunnen worden en waarschuwt tegelijkertijd de gematigde krachten binnen de PLO zich niet aan Israël over te geven, aldus Al Arab. Britse zondagskrant The Observer te koop LONDEN De p dent-directeur van mijnbouw- en zaken cern Lonrho Ltd., Ro Rowland, heeft gistj aangekondigd dat de gi le Britse krantenketen het concern, waaroi het zondagsblad The server, zal worden kocht. Rowland kond de plannen aan in de day times, de concur van de Observer. Geen aandrang Nederland voor lijk schouwing Surinamers (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Familiele den van de vijftien geëxe cuteerde voorstaande Su rinamers willen dat Ne derland ingaat op het aan bod van bevelhebber Bouterse de lijken te on derzoeken. Bouterse ver klaarde zich onlangs in de Franse krant Le Monde bereid een lijkschouwing te laten houden door een arts van de Nederlandse regering. Een broer van de geëxecuteer de advocaat Baboeram heeft zich namens een aanta^ fami lies tot het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag gewend. De ouders van Baboe- ram zouden diens stoffelijk overschot in Paramaribo heb ben gezien en daarbij hebben vastgesteld dat hij was gemar teld en door het hoofd gescho ten. Bevelhebber Bouterse houdt vol dat de vijftien man nen zijn neergeschoten, toen zij poogden te vluchten. Een woordvoerder van Buitenland se Zaken verklaarde vanoch tend desgevraagd dat Neder land eigenlijk niets kan doen. Bijna alle doden hadden de Surinaamse nationaliteit, „zo dat wij geen grond hebben voor een verzoek om lijk schouwing". Alleen in het ge val van de vermoorde journa list Frank Wijngaarde, die Ne derlander was, ligt de zaak an ders. Als zijn familie zich tot Buitenlandse Zaken wendt, kan het departement in actie komen. Ongeveer driehonderd Surina mers, die zich in het Zuiden van de Verenigde Staten be vinden en die graag naar Ne derland willen, maken alleen kans op een visum, als zij aan de gestelde voorwaarden vol doen (het hebben van inkom sten om terug te kunnen rei zen), zo stelt Buitenlandse Za ken. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, drs. J. Hoekman, die dit week einde in verband met een va kantie naar Nederland terug keerde, is er geen sprake van een buitensporige vraag om visa. Hij had evenmin gehoord over het ontslag van garni zoenscommandant Horb. reac ties daarover zijn niet bekend geworden. De Surinaamse legerleider Bouterse heeft in de nacht van 7 op 8 december verboden de branden te blussen in het ge bouw van de Moederbond en het radiostation ABC. Dat bleek uit een bandopname die gistermiddag in het NOS-pro- gramma voor Surinamers werd uitgezonden. Men hoorde daarin de mobilofoongesprek- ken tussen politie, brandweer wagens en de brandweercom mandant. Vanuit de poltiecen- trale werd bevolen: „Namens de bevelhebber, de brand mag niet geblust worden". De brandweercommandant beves tigt even later dat de brand weer inderdaad is teruggetrok ken. (Van onze. correspondent Ro ger Simons) (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Britse premier Thatcher, die sinds zaterdag de rol van heldin van de Falkland- eilanden speelt, heeft gis teren in dat afgelegen overzeese gebiedsdeel een bezoek gebracht aan de strijdkrachten. Ze woonde een speciale vergadering van het gekozen bestuurs lichaam van de eilanden bij en zal ook de voor naamste slagvelden en de graven van gesneuvelden bezoeken. De Britse premier heeft dit weekeinde scherpe kritiek ge kregen wegens haar onver wachte uitstapje. Zowel aan het thuisfront als in Argenti nië is het bezoek aan de Falk- land-Eilanden als provocerend getypeerd. Britse tegenstan ders van Thachter zeiden dat zij probeerde haar eigen repu tatie op te vijzelen, die te lij den heeft gehad door de Fal- klandoorlog. Over een jaar worden in Groot-Brittannië verkiezingen gehouden en Thatcher is vast besloten om die te gaan winnen. Door de Falklanders zelf werd Thatcher met vreugde begroet. Bij haar onverwachte aan komst huilden sommige ei landbewoners openlijk van blijdschap. „Wij hebben U zo veel te danken," zeiden ze tot premier Thatcher, die straalde van trots maar er vermoeid uitzag. De Falklanders zijn al verge ten, dat de Britse premier, haar regering en het parle ment hun kolonie in het zui den van de Atlantische Oceaan volledig verwaarloosd hadden toen op 2 april 1982 de Argentijnse invasie begon. Niet alleen de economie, maar ook de defensie van de Falk- land-Eilanden trok in Groot- Brittannië niet meer de aan dacht. Daardoor werd de Ar gentijnse verovering mogelijk gemaakt. Premier Thatcher zei toen: „Als ik nu de Argentijnen niet de voet dwars zet, valt mijn regering". Ze organiseerde een grootscheepse militaire expedi tie om de Falkland-eilanden te heroveren. Dat laatste gebeur de, met een verlies van 254 Britse en 750 Argentijnse mili tairen. De junta van Argenti nië moest aftreden, maar de zegevierende regering-That- cher bleef aan. Rapport Inmiddels is in Londen het rapport van de commissie van onderzoek Franks gereed ge komen. Lord Franks heeft een grondige studie gemaakt van de oorzaken, die geleid hebben tot het bloedige Falkland-con flict. Zijn bevindingen worden in de tweede helft van januari gepubliceerd. Het lijdt geen twijfel, dat Franks de rege- ring-Thatcher en het parle ment aansprakelijk stelt voor een verwaarlozing van de Falkland-Eilanden vóór 1 april 1982. Premier Thatcher draagt een groot deel van die verantwoordelijkheid. Franks kritiek is slecht voor Thatchers politieke imago. Er staan nieuwe parlementaire verkiezingen voor de deur en premier Thatcher heeft grote behoefte aan de steun van de gewone man. Om die kritiek al van te voren te ontzenuwen en haar imago wat op te vijze len is ze afgelopen weekeinde onder strenge geheimhouding met haar man Denis naar de Falkland-Eilanden vertrok ken. Deze zijn nu precies 150 Sar Brits bezit. et was een zware luchtreis in militaire vliegtuigen met wei nig comfort. Ze duurde bijna 24 uur. Eerst vloog het echt paar Thatcher naar het Britse eiland Ascension. Tijdens het tweede deel van de reis, van Ascension naar Port Stanley, moest de RAF-Hercules van de Thatchers tweemaal tanken in volle vlucht. Om het de premier en haar man wat gemakkelijker te ma ken, had de Luchtmacht in het' enorme ruim van de Hercules een caravan geplaatst, uitge rust met een chemisch toilet, stortbad en keukentje. Maar de motoren van de Hercules maken zoveel lawaai dat prak tisch niemand in zo'n vliegtuig kan slapén, laat staan een nor maal gesprek voeren. De reis van premier Thatcher werd streng geheim gehouden, om dat de Falkland-Eilanden nog steeds oorlogsgebied zijn. De Britse premier zegt dat haar verblijf van vooralsnog onbepaalde duur op de Falk land-eilanden in de eerste plaats tot doel heeft de 1800 Falklanders ervan te overtui gen, dat Londen zich nu ern stig met hen bezig houdt. Thatcher wil hun economische noden leren kennen. Op de barre en onvruchtbare Falk land-eilanden, een voor Groot Brittannië volkomen nutteloos gebied, groeit praktisch niets anders dan gras. Het belang rijkste voortbrengsel is wol, maar er zijn nauwelijks 3000 schapen. De meeste grond en ook bijna alle woningen horen toe aan een grote maatschap pij, waarvan de Britse staat de belangrijkste aandeelhouder is. Bijna alles wat het handjevol Falklanders nodig heeft, moet ingevoerd worden. Vroeger importeerden ze per vliegtuig allerlei dingen uit Argentinië, maar sedert de oorlog is dat af gelopen. De prijzen op de Falkland-Eilanden zijn dan ook sterk gestegen. Volgens sommige ramingen zullen de Britten in de toe komst jaarlijks 400 tot 500 mil joen pond moeten uitgeven om het leven op de Falkland-Ei landen echt draaglijk te ma ken. Bovendien moeten de Falklanders voortaan perma nent in een militair garnizoen leven, met ruim tweemaal méér soldaten dan burgers. De eilanders zijn daar verre van gelukkig mee, maar voor pre mier Thatcher komt het er in de eerste plaats op aan, dat haar eigen politieke imago niets van zijn glans verliest. Doden bij aankomst Chinese premier in Zimbabwe Enkele vrouwen komen tegen een omver geduwde schutting bij van de paniek, die gisteren in de Zimbabweaanse hoofd stad Harare ontstond toen de Chinese premier Zhao Ziyang arriveerde. In het enorme ge drang, dat ontstond nadat de politie met een hek de lan dingsbaan had afgesloten waarop zo'n tienduizend wa ren gegaan om Ziyang te ver welkomen, zijn vijf mensen omgekomen en raakten er twintig gewond. SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE De muitende Salvadoraanse kolonel Ochoa spreekt met zijn burgeraanhangers Sensuntepeque. Deze stad staat nu onder controle van Ochoa. SAN SALVADOR Het overleg, dat de muitende Salvadoraanse kolonel Ochoa gisteren heeft ge voerd met een delegatie van vijf bevelhebbers van het leger, heeft niets op geleverd. Na afloop van het vijf uur durende over leg kondigde Ochoa aan, dat hij „alleen tussen vier planken Cabanas zal ver laten". Kolonel Ochoa is afgelopen vrijdag in opstand gekomen tegen de beslissing van de mi nister van defensie, Guillermo Garcia, die hem naar Uruguay wil overplaatsen. Ochoa eist nu het aftreden van Garcia. Sinds 1980 heeft minister Gar cia al diverse pogingen van ui terst rechtse officieren, om hem af te zetten, afgeslag De muitende kolonel gei het vertrouwen van de Ami kaanse adviseurs in El Sal dor. In de eerste week van jani zijn er in dat land minstens mensen vermoord, zo h< aartsbisschop Rivera y Dar gisteren bekend gemaakt, veroordeelde de werving i dwang van jongeren door regeringsleger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, hecht niet veel waarde aan het aanbod van het Warschau-pact om te komen tot een niet-aan- valsverdrag met het westen. „Alle voorstellen van de Sovjet-Unie, zijn als men ze bestudeerd en er vragen over gaat stellen, niet zo fraai als het op het eerste ge zicht lijkt", aldus Luns dit weekeinde voor de AVRO- tv. Luns zei verder in de verklaring die na afloop van de vergade ring van het Warschau-pact, afgelopen week in Praag, werd uit gegeven, waarin het niet-aanvalsverdrag onder meer werd op genomen, „niet veel nieuwe elementen te zien". „Alle voorstel len die al eerder gedaan zijn, zijn daarin nog eens op een rijtje gezet", aldus Luns. Luns ging wel in op twee andere recente voorstellen van Sovjet leider Andropov om te komen tot wapenbeheersing: het terug brengen van het aantal middellange-afstandsraketten in de Sov- iet-Unie tot het aantal dat Frankrijk en Engeland bezitten, en het verminderen van defensieuitgaven over en weer. „Als ik Andropov goed heb begrepen wil hij de middellange- afstandsraketten terugbrengen door ze naar de andere kant van de Oeral te verplaatsen. Daarmee bestrijken zij nog steeds West- Europa, alleen zuid Portugal valt er dan buiten". Luns wees er 'verder op dat Frankrijk en Engeland het Sovjet aanbod, waarin ook hun kernraketten worden betrokken, hebben afgewezen. Frankrijk heeft 100 raketten die de Sovjet Unie kunnen berei ken, Engeland 64. Over een wederzijdse vermindering van de defensieuitgaven zei Luns dat de Sovjets dat 34 jaar geleden ook al wilden. Hij wees er echter op dat een vermindering van de uitgaven met bijvoor beeld twee miljard gulden, gezien het enorme potentieel bij de Sovjets, alleen betekent dat zij hun overwicht op het westen uit breiden. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO, De Hoop Scheffer verklaarde in dezelfde uitzending het streven naar de nul-optie een verbod op middellange-afstandsraketten be ter te vinden dan een niet aanvalsverdrag. De nul-optie moet dan ook uitgangspunt blijven van de gesprekken over wapenbe heersing tussen Amerika en de Sovjet Unie, zo zei hij. WASHINGTON De CIA, de Amerikaanse ge heime dienst, heeft de westelijke regeringen er voor gewaarschuwd niet de fout te maken door de kracht van de Russische economie te onderschat ten. De waarschuwing is vervat in een geheim rap port voor de gemengde commissie voor economi sche zaken van het Ame rikaanse Congres dat dit weekeinde werd vrijgege ven. „We geven een economische ineenstorting een onver wachte en langdurige daling van het bruto nationaal pro- dukt, d.w.z. datgene wat alle inwoners van een staat samen produceren zelfs niet de minste kans", zo verklaarde CIA-topman Henry Rowen te genover de commissie. De Sovjet-Unie kan zichzelf be druipen en groeit, ofschoon in een lager tempo dan in de laatste jaren. Rowen legde de verklaring af op verzoek van senator Willi am Proxmire. In tegenstelling tot de CIA-deskundigen is de regering-Reagan namelijk van oordeel dat dit land weliswaar militair sterk is, maar in eco nomisch opzicht wankelt. Ro wen gaf toe dat eerder ver schenen rapporten van de CIA veel verwarring hadden ver oorzaakt in regeringskringen en bij het publiek over de zwaktes van de Sovjet econo mie. De opvatting werd ver kondigd dat de Russische eco nomie zou verslechteren bij een snelle opbouw van de de fensie ondanks voortdurende economische groei. De CIA heeft nu het idee dat de Russische economie een langzame maar positieve groei zal doormaken tot een jaarlijk se groei van een tot twee pro cent. In de periode tussen 1950 en 1980 bedroeg die groei ge middeld 4,6 procent per jaar, vergeleken met een economi sche groei van 3,4 procent in de Verenigde Staten, aldus de CIA. Sinds 1978 is de Russi sche economie minder sterk gegroeid, hetgeen blijkt uit een groei van 1,5 procent in 1981. De westelijke industrielanden toonden overigens een zelfde tragere ontwikkeling. Rowen stelde verder dat An dropovs aantreden geen aan leiding voor de CIA is geweest een ander standpunt in te ne men inzake de economische vooruitzichten voor de Sovjet- Unie. De CIA verwacht name lijk niet dat Andropov in staat zal zijn de economische op brengsten radicaal te verande ren. PLO scheid strijdende partijen in Tripoli BEIROET Het bestaj dat gisteren door toedol van de Libanese regerii in Tripoli is overeengek men, hield vanochtei stand. Volgens de Libap se politiecommandai hebben de pro- en anl Syrische groepering! toegezegd hun leden ij de gevechtszones te zull| terugtrekken. Wie de strijdende partijen i elkaar houdt is nog niet duiij lijk. Gisteren was overeeni komen dat een Libanese po tiemacht de rust in Tripoli a moeten garanderen. Een gro van ongeveer vijftig politi mannen heeft de poging o rust te brengen vanochtei echter opgegeven, omdat I strijdende partijen weigerdj hun stellingen op te geven. I reet daarop zouden PLO-str ders, gewapend met machiij geweren, posities in de Nooq libanese havenstad hebben ij genomen om de elkaar al vj kenlang bestrijdende pro- anti-Syrische moslimmilitiesj scheiden. De politie in Trip! heeft laten weten, dat het 6 treden van de PLO-eenhedj goede resultaten te zien gee Volgens een poli tie woord vo| der hebben de strijdende gro peringen ermee ingestemd, <1 de PLO een einde maakt a' de gevechten, zodat in een v gend stadium de Libanese p litie het gezag kan herstelle. Aan het bestand gingen zatl dag hevige gevechten vooij waarbij minstens zes mens zijn gedood. Gisteren werd ft in de loop van de dag echj rustiger, nadat de Libane premier Wazzan en de Sy) sche president Assad in Ij mascus waren overeengea men, dat de Libanese poli de rust in Tripoli zou herst len. De bevolking van Tripoli k gisteren voor het eerst sin! vele dagen weer de straat I gaan om voedsel in te slaa, De gevechten in Tripoli z acht weken geleden begonnji en hebben aan meer dan 2S mensen het leven gekost.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6