E MM Drugshandel in gevangenissen fors toegenomen Minister: besluit Azivo onmogelijk mmm ''MmSk 'Uh m w Na ch telijke luch tpa tro uilles tegen vervuiling Noordzee Cees Schelling: Groenevelt liegt Schilderwerk nog niet aftrekbaar Kunstenaars moeten miljoenen inleveren Lagere rente eeft overheid «neer ruimte School in Heemstede onbruikbaar na brand BINNENLAND GeidteQounant 'MAANDAG 10IANUARI1983 PAGINA 5 ïieuw dagblad b Eindhoven ■nDHOVEN In een tijd dat een aan- kranten moeite heeft het hoofd boven Uter te houden, bestaan in Eindhoven xgevorderde plannen om te beginnen et de uitgave van een nieuw dagblad, nijt Eindhovens Nieuwsblad. Dat heeft ai) initiatiefnemer H. Schalkwijk desge- Otaagd bevestigd. Het nieuwe dagblad Wgint eind maart met een oplage van ujO.QOO exemplaren en wordt de eerste reer weken ter introductie gratis huis- Mn-huis verspreid. De krant vergt een evestering van vele miljoenen guldens, jt geld is volgens de initiatiefnemer jeengebracht door een aantal inves- fcrders die niet bij naam willen worden inoemd. lij Man doorzeeft huis met kogels ALMELO Een 26-jarige man uit Almelo heeft volgens de politie in de nacht van za terdag op zondag het huis van familie met een vuurbuks be schoten. De kogels gingen dwars door de woning en raakten zelfs een stoel waarin iemand zat. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De politie heeft inmiddels zes kogelhulzen gevonden. De achtergrond van de schietpar tij zou een familievete zijn. De gearresteerde Almeloër ont kent overigens te hebben ge schoten. Koninklijk gezin terug van wintersport DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus en hun kinderen zijn zaterdag in Ne derland teruggekeerd van hun wintersportvakantie in Oostenrijk. De rijksvoorlichtingsdienst heeft dit meegedeeld. Prins Claus is vanmiddag zoals be kend, voor enkele dagen naar Bazel vertrokken voor zijn nabehandeling in de Uni versiteitskliniek wegens de pressieve klachten. Hotel naast kraakpand beschoten en bekogeld AMSTERDAM Zes syfnpathisanten van de kraakbeweging hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag met windbuksen de ruiten kapotge schoten van hotel Cynthia aan de Amsterdamse Vondelstraat. Ook werden 25 verfbommen ge gooid. De schade is aanzienlijk. De politie denkt dat het een wraakactie betreft, omdat de hoteleigenaar eind vorige week op vrije voeten is gesteld. Deze man wordt ervan verdacht met een buks op demonstranten te hebben geschoten tijdens de rellen die op 23 de cember voor het hotel ontstonden. Dat gebeur de na de ontruiming van het kraakpand naast het hotel. Het pand is eigendom van de ver dachte. Na de ontruiming werd het hotel met stenen gekogeld. Een kraker kreeg een kogel in het been. Jongen stikt bij spelen OMMEN De elf jaar oude Evert Vis- scher uit Ommen is zaterdagavond tijdens het spelen in huis om het leven gekomen. De jongen had een honderiem om zijn keel gebonden toen hij de trap af ging. De riem bleef onderweg haken met als gevolg dat de jongen in ademnood kwam en stikte. HEEMSTEDE Een uitslaande brand heeft vannacht in de ka tholieke lagere school, Jacoba aan de Lanckhorstelaan in Heemstede, enorme schade aan gericht. Volgens een brandweer- woordvoerder moet de schade in de tonnen lopen. De brand werd ontdekt door een onwonende. Het grootste gedeelte van de school is onbruikbaar geworden. De brandweer, die er anderhalf uur over deed om de vuurzee on der controle te krijgen, kon nog geen oorzaak voor de brand noe men. In Oldenzaal heeft het zaterdag 20 minuten geduurd alvorens de brandweer het vuur in een woonhuis kon blussen. De oor zaak van de vertraging was dat de regionale brandweercentrale in Enschede de Oldenzaalse brandweerlieden niet kon oproe pen door een defecte kabel. Om dat het bellen van alle brand weerlieden te veel tijd zou ver gen, werd besloten vanuit En schede twee brandweerwagens naar het tien kilometer verder gelegen Oldenzaal te zenden. Het woonhuis brandde goeddeels uit. Een bewoners kon tijdig uit zijn slaap worden gewekt. EN HAAG De handel het druggebruik in ge- ;ringenissen is de afgelo- rjn jaren fors toegeno men. In 1971 bleken 259 (detineerden drugs tij- )ns hun vrijheidsbene- ing te gebruiken of erin J handelen. In 1980 jaakten 3082 van de ^i.OOO gedetineerden in Nederland zich daar ^huldig aan. Een aantal ^grijpende maatregelen is ")dig om de drugsproble matiek in de huizen van Jjwaring aan te pakken. r* nlt blijkt uit een rapport van iJ ambtelijke werkgroep jruggebruik en -handel in de richtingen van het gevange- ^wezen, dat binnenkort aan latssecretaris Korte-Van He- "el (Justitie) wordt aangebo- ^n. De werkgroep is vorig eir ingesteld omdat vanuit het gevangeniswezen veron trustende signalen over de drugsproblematiek op het de partement waren ontvangen. De werkgroep constateert dat de huidige wijze van registra tie van drugvondsten in de in richtingen kan worden verbe terd. Uit de gegevens die de werkgroep waren verstrekt bleek bijvoorbeeld niet of een geval ging om invoer of han del in drugs. Ook was niet al tijd duidelijk om welke stof het ging. In de gevangenissen zouden inspectieteams moeten worden samengesteld die controles en inspecties in de inrichtingen uitvoeren. Gedetineerden die verdacht worden van het ge bruiken van verdovende mid delen zouden volgens de werkgroep via een urine-on- derzoek moeten aantonen dat zij niets hebben gebruikt. Het urine-onderzoek wordt een voudig genoemd en alle soor ten drugs kunnen in de urine worden aangetoond. Bij de bestrijding stelt de werkgroep zich op het depar tementale standpunt dat het accent, wanneer het gaat om de controle van personen op het hebben van drugs met het oogmerk deze in te voeren, niet moet liggen op de familie leden of andere bezoekers van de gedetineerde maar op de gedetineerde zelf. De werk groep beveelt dan ook aan de gevangenen direct na afloop van het bezoek aan kleding en lichaam te onderzoeken. In een groot aantal gevallen zal de controle niet zover hoeven gaan. Het verschijnen van het rap port valt samen met een ople vende discussie over het wel of niet vrij verstrekken van gratis heroïne aan zware drugsverslaafden. De Amster damse hoofdcommissaris Val ken toonde zich vorige week voorstander van vrije- ver strekking, terwijl zijn Rotter damse collega er tegen was. "NSCHEDE De kosten an de overheidsleningen n'orden momenteel door p lagere rentestand zo Sèdrukt dat het financie- Ingstekort in 1986 bij Jjigewijzigd beleid één procent lager uitvalt. it heeft voorzitter W. Kok in de FNV zaterdag meege- Jeld tijdens een congres over Europese industrie en de Bstrijding van de werkloos- Bid. Kok pleitte ervoor de fi- anciële ruimte die door de inteverlaging ontstaat te (bruiken voor het stimuleren tin de economie, pn dergelijk beleid zou goed ^nsluiten bij het plan van het ^ropees Verbond van Vak verenigingen (EVV), waarvan jjk vice-voorzitter is. Het iW wil een internationaal gecoördineerde investerings impuls van één procent van het bruto nationaal produkt. Deze injectie kan tot een eco nomische groei van drie pro cent leiden. Een groei die vol gens Kok noodzakelijk is om de werkloosheid in de Europe se gemeenschap niet verder te laten oplopen. Hij wees er za terdag in Enschede met na druk op dat steeds meer eco nomen onder wie Tinber gen de visie van het EVV delen. Gereserveerd toonde Kok zich tegenover de plannen voor de zogeheten dereguleringszones of D-zones. Dat zijn gebieden waar bepaalde regels voor bij voorbeeld belasting niet gel den om zo de economie te sti muleren. Dergelijke zones kunnen naar de mening van Kok voor bepaalde noodgebie- den wel enig soelaas bieden, maar het instellen ervan mag er in zijn ogen niet toe leiden dat sociale rechten overboord worden gezet. In dat geval zouden zwakke groepen in zwakke gebieden extra wor den gedupeerd. Dat is onaan vaardbaar, zo stelde Kok. Ook moet er volgens hem voor worden gewaakt dat die D-zo nes een oneerlijke concurren tie gaan vormen voor andere regio's. tfan onze parlementaire re el dactie) |EN HAAG De weigering 'én het Haagse ziekenfonds jzivo om de eigen bijdrage por medicijnen te gaan innen, in niet. Dit is de mening van Korthals Altes, minister Justitie. Hij gaf zijn me- ig dit weekeinde voor de tv. Volgens de minister igt Azivo met zijn houding de fundamenten van onze ïmocratie, omdat het besluit er de eigen bijdrage door it parlement is goedgekeurd. f- „Ik kan me wel voorstellen dat men in een eerste opwel ling, in emotionaliteit, tot een dergelijke houding komt. Maar als men gaat nadenken zal men er snel op terugkomen. Een aanslag voor de kosten krijgt men toch", aldus mr. Korthals Altes. In hetzelfde programma ver klaarde ook het PvdA-kamer- lid mevrouw Dales, collega van Azivo-voorzitter en PvdA-kamerlid Toussaint, dat het besluit van Azivo onhoud baar is. „De eigen bijdrage is een vervelende maatregel maar er is toe besloten". Volgens minister Korthals Al tes heeft het voeren van acties tegen maatregelen van de overheid, nu de groei van de economie stagneert en de wel vaart terugloopt, geen zin meer. Het doel dat men ermee wil bereiken is immers niet meer bereikbaar. Volgens de minister hadden acties tegen overheidsmaatregelen de afge lopen acht jaar, toen al werd gesproken over het einde van de groei, wel zin omdat de overheid maatregelen steeds uitstelde. Buitenheer Carnavalsplaat voor Van Agt Het besluit van oud-premier Van Agt zich niet meer beschikbaar te stellen als minister-presi dent en plaats te nemen in de Tweede Kamer heeft een drietal Apeldoornse musici geïnspi reerd tot het carnavalsplaatje „Van Agt, waarom?". De heer Van Agt nam afgelopen zaterdag het eerste plaatje in ontvangst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De over heid is vooralsnog niet be reid ook schilderswerk mee te nemen in een re geling waarbij groot on derhoud van woningen weer voor de belasting af trekbaar wordt. Onder groot onderhoud wordt al leen verstaan werken aan daken, ramen en deuren en het vervangen van elektrische leidingen. De regeling waarbij groot on derhoud weer aftrekbaar wordt voor belastingen zal voorlopig voor drie jaar gaan gelden. De regeling betekent een belastingverlichting voor eigenaren van woningen die groot onderhoud plegen, voor andere huiseigenaren een be lastingverzwaring. Een desbe treffend wetsontwerp komt binnen enkele weken bij de Kamer. Dit heeft staatssecretaris Ko ning (Financiën) voor de AVRO-radio gezegd. De belas tingverzwaring voor huiseige naren die geen groot onder houd laten plegen komt door het feit dat de overheid beslo ten heeft het huurwaarde for fait, het bedrag dat huiseigena ren bij hun belastbaar inko men moeten optellen als ver goeding voor het woongenot in eigen huis, met vijftien pro cent op te trekken. Het groot onderhoud moet minstens 2,5 procent kosten van de huurwaarde van de woning, .wil men voor belas tingaftrek in aanmerking ko- SCHIPHOL Om de be strijding van klandestiene olielozingen op de Noord zee doeltreffender aan te kunnen pakken, heeft Rijkswaterstaat vandaag officieel een nieuw vlieg tuigje in dienst gesteld, dat is uitgerust met hyper moderne detectie-appara- tuur. Per jaar worden er in de Noordzee tussen de 600 en 800 olievlekken ontdekt. Betrapping op heterdaad bleef echter be perkt tot 50 60 schepen. Dank zij het nu in gebruik genomen toestel een Cessna Python 404, die in beheer is bij Martin Air op Schiphol hoopt men de pakkans aanzienlijk te vergroten en daarmee de vervuiling tegen te gaan. Tot dusver waren de patrouil les van Rijkswaterstaat be perkt tot overdag. Met de nieuwe ultraviolet- en infra- rood scanners kunnen ook 's nachts olievlekken worden opgespoord. Bovendien is de actieradius van de Cessna gro ter. De radar kan gelijktijdig een cirkel met een straal van 30 km afzoeken. Voor het ver kennen van heel het Neder landse deel van de Noordzee zal voortaan nog slechts drie uur nodig zijn. Alleen olie vlekken die zo zwaar zijn dat ze onder het wateroppervlak drijven, ontsnappen nog aan detectie. Dit euvel zal metter tijd verholpen worden door de inbouw van laser-apparatuur, die op het ogenblik in ontwik keling is. De infrarood-apparatuur aan boord van de Cessna werkt op warmteverschillen tussen olie vlekken en het omringende water. Met de ultraviolette straling worden verstoringen in de watermassa, stromingen, zandverplaatsingen, algen en olie geregistreerd. De nieuwe radar heeft de speciale eigen schap dat hij niet speurt naar schepen, maar naar vervlak kingen in het golfpatroon die bij olielozingen optreden. Jong op het ijs Terwijl Nederland door de winter komt met geen of weinig vorst maar ook zonder ijspret, kent de Chinese hoofdstad Peking al voldoende schaatsplezier. In het Bei Hai park waren gisteren heel wat enthousiaste schaatsers op het ijs. Onder hen de 3-jarige Zhang Fang die heel wat bewonderende blikken kreeg. Bij ABN eind dit jaar 320 mensen minder AMSTERDAM Aan het eind van dit jaar wil de Algemene Bank Nederland (ABN) in totaal 320 mensen minder mensen in dienst hebben. Daarvoor zal bij de Nederlandse vestigingen een deel van de vacatures die ontstaan door natuurlijk verloop, niet worden vervuld. Dit is mogelijk dank zij de verdergaande auto matisering. De bank heeft tot de maatregel besloten onder druk van verminderde inkomsten uit rente. Ook andere banken zou den om dezelfde reden van zins zijn het personeelsbestand in te krimpen. Uitgiftekoers staatslening 100,5 procent DEN HAAG De minister van financiën heeft de uitgiftekoers van de 7,5 pet staatslening 1983 per 1987-1990 vastgesteld op 100,5 pet. Op deze lening kan op 11 januari worden ingeschre ven. LEEUWARDEN Voor zitter Cees Schelling van de Voedingsbond FNV heeft voorzitter Arie Groenevelt van de Indus triebond FNV er zaterdag van beschuldigd de Voe dingsbond met leugens te hebben bestookt. Groenevelt zou gezegd hebben dat bij Campina-ijsfabrieken in Zuid-Nederland en de siga- rettenfabriek Laurens in Den Haag banen verloren zijn ge gaan door het vasthouden van De Voedingsbond aan prijs compensatie. De Voedings bond bestrijdt dat: „Arbeids tijdverkorting en het maken van banen is daar helemaal niet aan de orde geweest". Schelling zegt over harde ge gevens te beschikken die deze aantijging tot een leugen bom bardeert. Volgens de bond heeft het inleveren van prijs compensatie nog nergens ba nen opgeleverd. „De Indus triebond gebruikt deze leugens als bliksemafleider voor eigen falen", aldus een woordvoer der. Groenevelt heeft ook gedreigd de regering te vragen een ge deeltelijke loonmaatregel voor de Voedingsbond af te kondi gen, als deze bond blijft vast houden aan de prijscompensa tie. Volgens hem torpedeert de Voedingsbond daarmee het FNV-belefd. De grote produktiestijging in met name de zuivel en het uit blijven van nieuwe banen heb ben de Voedingsbond doen be sluiten wel prijscompensatie te vragen. De andere bonden vinden dat er gepraat moet worden over het inleveren van de prijscompensatie in ruil voor banen. Schelling vindt dat het federa tiebestuur, dat bestaat uit de voorzitters van alle FNV-bon- den, maar eens moet aantonen waar de Voedingsbond in strijd met het FNV-beleid handelt. De bond wil niet als de rebel van de FNV behan deld worden. Het federatiebe stuur van .de FNV is vandaag bijeengekomen om onder meer over deze, vooral in de publici teit uitgevochten zaak, te pra ten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken) wil 7,6 miljoen gulden bezuinigen op sub sidie van het rijk aan beeldende kunstenaars, de zgn. BKR-regeling. De Graaf wil dit om de kos ten voor het rijk van de BKR binnen de perken te houden. Op de begroting 1983 staat bijna 131 mil joen gulden voor de BKR. Dit bedrag zal niet vol doende zijn volgens de laatste schattingen nu het aantal kunstenaars in de BKR met 200 zal stijgen tot 3650. Daarmee stijgen de uitgaven voor de BKR naar verwachting met 7,6 miljoen gulden. De Graaf wil dat voorkomert. Over maatregelen om de uit gavenstijging voor de BKR te voorkomen heeft De Graaf advies gevraagd aan een Centrale commissie die zich met de BKR bezighoudt. De Graaf zelf, zo blijkt uit de adviesaanvrage, denkt aan zes mogelijke bezuingingen op de BKR. Die zijn: geen verhoging van subsi die voor kunstenaars boven 35 zonder kinderen, verlaging vrije inkomsten naast BKR van dertig naar vijftien procent van BKR, geen vergoeding meer van contributie die kunstenaar betaalt voor beroepsvereni ging, verlaging vergoeding eigen ziektekostenverzekering van 60 naar 50 procent, nemen van kale huurprijs als uitgangspunt van vergoe ding atelierkosten met maxi mum van 70 gulden per week, verlaging vergoeding mate riaalkosten voor werk door in plaats van bruto bedragen voor vergoeding, netto prijs van het werk te nemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5