TAFEL Eerherstel voor Boris Pasternak Evangelische beweging binnen anglicaanse kerk steunt ARCIC-rapport kerk wereld £eidóc@oo*a/nl IÏTÏÏ71 weer GEEN SELECTIEF BIJBELGEBRUIK BIJ DOODSTRAF Azivo en de „verkeersregels ACHTERGROND CcidócSomtmt MAANDAG 10 JANUARI 1983 PAGI! Het ARCIC-rapport is een nuttige bijdrage bij het zoeken naar een hechtere relatie tussen anglicanen en rooms-katholieken. Dat staat in een motie over het eindverslag van de internationale angli caans/ rooms-katholieke commissie (ARCIC) die werd aangenomen tijdens een vergadering van de evangelische beweging binnen de anglicaanse kerk. wacht tegen de conclusie van het ARCIC-rapport, dat er geen belangrijke obstakels zijn voor de hereniging van de anglicaanse en de rooms- -katholieke kerk. De evange lische beweging verklaarde voorts „in gehoorzaamheid aan de Heer op basis van de Heilige Schrift bereid te blij ven de eenheid te zoeken die God voor zijn kerk wil. Zij drong er bij de nieuwe AR- CIC-commissie die aan het nieuwe stadium in de dialoog tussen beide kerken leiding gaat geven, op aan, dat zij bij zondere aandacht schenkt aan de gevolgen van de leer van de rechtvaardiging door het geloof en aan de practische etekenis van het primaat-, schap, zoals dat in het ARCI C-rapport wordt uitgewerkt. In een andere motie sprak de' evangelische beweging haar instemming uit met de weige ring van de anglicaanse lei ders zich te voegen naar „na tionalistische theologie" tij dens de dienst ter herdenking van de oorlog om de Falk- land-eilanden op 26 juli 1982. Ook de kritische standpunten van sommige bisschoppen ten aanzien van het regeringsbe leid op het gebied van de werkgelegenheid en de wo ningbouw vonden instem ming. De evangelische bewe ging noemde dit een uitvloei sel van een radicaal en profe tisch standpunt dat geworteld is in het geloof in de Heilige Schrift en op basis waarvan men er niet voor terugdeinst de regering en gevestigde groeperingen uit te dagen. In Heilig Jaar meer pelgrims dan bedden in Rome Op zo kort mogelijke termijn moeten in Rome maatregelen worden genomen om de stroom toeristen en pelgrims op te vangen, die wegens het Heilig Jaar naar het centrum van de r. k. kerk komen. Mario Schierano, de titulair bisschop van Acrida, die door de paus onlangs is belast met de organisatie van het Heilig Jaar, verwacht, dat er even veel of zelfs meer pelgrims en toeristen naar Rome zul len komen dan in 1975, het vorig Heilig Jaar. Men ver wacht, dat er elke dag onge veer tweehonderdduizend pelgrims in Rome zullen zijn. In hotels en kloosters staan echter hooguit honderddui zend bedden ter beschikking. Vele pelgrims zullen daarom hun toevlucht moeten zoeken in accomodaties in de naaste omgeving van Rome. Voorts zullen er volgens Schierano verkeersproblemen ontstaan door de honderden bussen met toeristen. De christenen die beweren, dat het Oude Testament het gebruik van de doodstraf steunt, lezen de Heilige Schrift selectief. Aldus de bisschop van Pensacola- Tallahassee in Florida, mgr. René Gracida, naar aan leiding van de executie van Charles Brooks in Huntsville in Texas. Bij een eerder protest tegen een executie hadden fundamentalistische christenen hem een christen genoemd, die de bijbel verwerpt. Mgr. Gracida noemde een aantal zaken waarop in het Oude Testament de doodstraf staat, zoals het vereren van afgoden, godslastering, ontheiliging van de sabbat en overspel. „Het komt me vreemd voor, dat mensen die zozer voor de doods traf zijn, omdat de bijbel het zegt, zo selectief zijn in de keuze van de overtredingen waarop de doodstraf zou moeten staan", aldus de bisschop. Verder wees hij erop, dat de recente executies het misdaadcij fer niet omlaag hebben gebracht. „Als niet kan worden aan- Setoond, dat de toepassing van de doodstraf absoluut noodza- elijk is om de samenleving te beschermen en eventuele mis dadigers af te schrikken en velen geloven, dat dit niet kan worden aangetoond dan is het toepassen van de doodstraf in de Verenigde Staten ethisch onaanvaardbaar", aldus bis schop Gracida. Naar zijn mening zal een voortduren van de huidige situatie de r. k, bisschoppen noodzaken een standpunt ten aanzien van de doodstraf in te nemen. Christenen hebben oorspronkelijke hartstocht verloren' De christenen hebben hun oorspronkelijke hartstocht verloren en de strijdbaarheid opgegeven. Vroeger vlamden christenen op voor hun ge loof, maar dat is nu, met name in West-Europa, voor bij. Dat zei dr. Roy Clements uit Cambridge zaterdag tijdens de derde iongerenzendingsdag die de Gereformeerde Zen- dingsbond, de Hervormd Ge reformeerde Jeugdbonden en de Hervormde Bond voor In wendige Zending in Barne- veld hadden georganiseerd. Veel christenen, aldus Cle ments, zijn vandaag meer be trokken bij hun voetbalclub of bij hun popgroep dan bij het Koninkrijk van God. Christus kan daar geen ge noegen mee nemen. Clements noemde een gema tigd christen een contradictio in terminis. De mens mag vandaag niet meer intolerant zijn. Verder mag hij alles, meende Clements. Veel chris tenen geloven vandaag dat alle godsdiensten gelijk zijn en dat ze hetzelfde doel heb ben. Dat brengt een generatie van onverschillige mensen voort. De kerk bevestigt te genwoordig de agenda van de wereld. Ze wordt niet ver volgd, maar waarom zou de wereld haar ook vervolgen? De wereld bedreigt immers alleen hen die haar bedreigen. Het christelijke geloof kan de wereld vandaag nog steeds veranderen, maar dan moeten de christenen zichtbaar zijn, zich niet terugtrekken in een veilig getto waar geen plaats is voor getuigenis, maar het licht der wereld zijn, aldus dr. Roy Clements. Paus: Kerk blijft opkomen voor mensenrechten in Latijns-Amerika De r. k. kerk in Latijns-Amerika blijft vastbesloten op te ko men voor de mensenrechten en de ontwikkeling van het volk. Dat verklaarde de paus tijdens een audiëntie voor de nieuwe ambassadeur van de Dominicaanse Republiek bij het Vaticaan, Victor Gomez Berges. Naar zijn mening verdient bijzondere aandacht gegeven te worden aan de landbouw in Latijns-Amerika, vooral ook in de Dominicaanse Republiek. De positie van de landarbeiders is belangrijker dan net productieproces, aldus de paus die scherp veroordeelde, dat de landarbeiders vaak van echte medewer king aan het leven van de natie en van de toegang tot culturele waarden blijven uitgesloten. Volgens de paus krijgen de landarbeiders pas uitzicht op een beter leven, als iedere jongere voldoende opleiding krijgt en de landarbeiders zelf over land kunnen beschikken om in hun le vensonderhoud te voorzien en tot persoonlijke ontplooiing te komen. Er moet voorrang gegeven worden aan de bevordering van rechtvaardigheid in de betrekkingen tussen mensen en in de wereld van de arbeid, aldus de paus. BISSCHOPPEN ZAMBIA: Mgr. Milingo geen gevangene Vaticaan De bisschop van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, die als ge bedsgenezer bekend is geworden, verblijft bij de generaal over ste van de paters Passionisten en kan zich vrij bewegen. Ook kan hij vrij telefoneren, schrijven en bezoek ontvangen, voor zover dat geen spanningen in de Zambiaanse r. k. kerk teweeg brengt. Dat staat in een herderlijk schrijven van de bisschoppen van Zambia. Zij wijzen erop, dat het ook Milingo's wens is geen verdere crises in de Zambiaanse kerk te veroorzaken. Zij roe pen alle gelovigen op de beoordeling van het geval Milingo aan de bevoegde organen van de kerk over te laten. Volgens de bisschoppen is aartsbisschop Milingo naar Rome ge roepen, omdat hij afwijkt van de leer van de kerk, zijn, bisdom niet goed bestuurt en gebedsgenezing toepast. Op grond van bezwaren van priesters en leken in het bisdom heeft de paus zich gedwongen gezien een commissie van onderzoek naar Lu saka te zenden. Daarop is de aartsbisschop naar Rome ontbo den. De Zambiaanse bisschoppen verklaren, dat zij niet in de gang van zaken zijn gekend, maar verhelen niet, dat er tussen hen en aartsbisschop Milingo problemen bestonden. Paus uit opnieuw wens naar Libanon te gaan De paus heeft opnieuw gezegd als pelgrim naar Libanon te willen reizen. Tegen de nieu we ambassadeur van Libanon bij het Vaticaan, Nasri Salhab, zei de paus, dat hij met een dergelijke reis de Libanezen een hart onder de riem wil steken op hun weg naar broe derschap en nationale onaf hankelijkheid. De paus sprak de hoop uit, dat de onderhandelingen die mo menteel tussen Libanon en Is raël worden gehouden, de ne telige kwesties, waartoe hij ook het lot van het Palestijnse volk rekende, zullen oplossen. In de huidige wereld, die aan verschrikkelijke vernieti- {[ingsmiddelen is blootgesteld, s de dialoog de enige te vol gen weg, aldus de paus. Hij sprak de wens uit, dat alle Lloanezen en alle gelovigen, welke godsdienst zij ook belij den, zonder ophouden ervoor ijveren, dat hun hart van ego ïstisch denken en voortduren de conflicten wordt gezui verd. Hij besloot met te zeg gen, dat de oplossing van de interne problemen van Liba non slechts via een nationale verzoening mogelijk is, ook al lost zo'n verzoening niet auto matisch de moeilijkheden op die van buiten Libanon ko men. Er doen zich steeds meer vormen van burgerlijke orf hoorzaamheid voor. Aanvankelijk slechts vrij onschuld!1 'zoals bewust gepleegde verkeersovertredingen: verkef parkeren bijvoorbeeld. Maar naarmate de samenleving compliceerder wordt, voor menigeen steeds moeilijker tel vatten en minder aanvaardbaar, beweegt het verzet tefr die samenleving zich in toenemende mate ook langs we® die in een rechtsstaat onaanvaardbaar zijn. 1 Om het groeiend verkeer in goede banen te leiden was jaren geleden noodzakelijk het handjevol verkeersagen! met hun stopborden te vervangen door een nog steeds toef mend aantal door een computer gestuurde verkeerslicht Omdat de politie de noodzakelijke controle daarop niet j bijbenen gingen steeds meer weggebruikers ertoe over verkeersrobots te negeren. Een reactie daarop liet ook n lang op zich wachten: de komst van „rood-licht-camera! heeft veel automobilisten weer in het gareel gebracht. Err massale berechting van grote groepen jeugdige fietsers bromfietsers, die de verkeerslichten aan hun laars lapp^ zal ongetwijfeld ook niet zonder effect blijven. De laatste jaren heeft ons land echter ook minder onsch' dige vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid leren kj nen. Ze liepen uit op massale gewelddadigheden bij het ruimen van kraakpanden, het blokkeren van kerncentn en het versperren van spoorwegverbindingen bij munii transporten, en namen extreme vormen aan bij treinkapl; gen en gijzelingen. De totstandkoming van crisiscentra, ME en andere speciale eenheden vormden er het antwotj op. Een weliswaar geweldloze, maar principieel niet mini verwerpelijke vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid he>> het Haagse ziekenfonds Azivo eind vorige week geïntrojj ceerd door de aankondiging medewerking te zullen weige^ aan de inning van een rijksdaalder als eigen bijdrage per geleverd geneesmiddel. Azivo voert aan dat juist de zwaksji in de samenleving gebukt zullen gaan onder het „knakenv tje". Op zichzelf is dat een prijzenswaardig bezwaar, m? het is geen argument dat er toe mag leiden dat Azivo kabinetsbesluit, aanvaard door de Tweede Kamer, weig^ uit te voeren. Wie dat doet ondergraaft de basis van ofr rechtsstaat. Het is even onaanvaardbaar als wanneer morgd ziekenfondspatiënten zouden besluiten voortaan te weigeiï nog langer hun ziekenfondspremie te betalen. r I TERECHT heeft het ziekenfonds voor Leiden en Omsti ken laten weten niet met de actie van Azivo mee te zulf doen, terwijl de Vereniging van Nederlandse Ziekenfonds: hoewel die ook bezwaren heeft tegen het overheidsbesl|j zich duidelijk heeft gedistantieerd van de voornem^ van het Haagse ziekenfonds. Net als bij de meer onschuldg vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid zal een afdoei? tegenmaatregel niet uitblijven. Indien de Ziekenfondsraad? het toezichthoudend orgaan op de ziekenfondsen dat r?^ doet, dan zal het ministerie van volksgezondheid onget\ feld ingrijpen. Azivo zou er verstandig aan doen zich vi« die tijd te realiseren, dat de democratische „verkeersregel ook gelden voor het „lastpak" onder de ziekenfondsen. B* intrekking van het besluit mag te meer worden verwal' omdat de voorzitter van het ziekenfonds tevens kamerlidL Gelderse of rolladeschijf, prei met ham en aardappelen broodschotel met appelmoes Nodig voor twee: 2 Gelder se of rolladeschijven, 35 g margarine, 1 theelepel bloem, paprikapoeder, aro ma; 750 g prei (of 500 g uien), 10 g margarine, zout, 1 lepel azijn, peper, 2 plak jes gekookte ham; 'A tot 1 kg aardappelen; 2 sneetjes brood, 10 g margarine, ruim 1 dl melk, 2,5 dl ap pelmoes, 20 g suiker, ka neel. Bak een Gelderse of rollade- schijf circa vijf minuten bruin in warme margarine. Bak na het vlees even de bloem in het overgebleven vet, doe er weinig water bij en ver volgens wat paprikapoeder en aroma. Op deze manier wordt de jus toch nog heel behoor- IJjk. Snijd de prei in stukken van twee tot drie centimeter, ver wijder een dun plakje van de kant waar de wortels zaten en ook de donkergroene uitein denWas de groente secuur en zet ze op met aanhangend wa ter, gesmolten margarine, zout en azijn. Probeer de prei gaar te smoren zonder toevoeging van water, laat ze niet te gaar worden, reken ruim tien mi nuten. Breng de groente op smaak met zout, azijn en peper en schep er de kleingesneden ham door. Besmeer het brood aan één kant met de margarine, snijd de sneden een keer schuin door en leg ze op een bord met de melk. Beboter de rand van een ovenschaal, doe er de ap pelmoes in en leg daarop een laag brood met de vette kant bovenStrooi er de suiker met kaneel over en zet het schotel tje circa twintig minuten in een oven die op 5 of 200 staat. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MOSKOU - De Russen zullen mogelijk spoedig kennis kunnen nemen van in de Sovjet-Unie nog ongepubliceerde werken van de grote Russsische schrijver Boris Pasternak. Een uit twee delen be staand werk van geselec teerde gedichten, proza en brieven van de schrijver zal namelijk binnenkort verschijnen. Daaronder zijn gedichten die nooit eerder in de Sovjet-Unie zijn uitgegeven. Jevgeny Pasternak (59), de zoon van de legendarische au teur die in 1958 werd gedwon gen de Nobelprijs voor de lite ratuur te weigeren, vertelde in een vraaggesprek in zijn ap partement in hartje Moskou over zijn plannen voor de nieuwe boeken. Hij en zijn vrouw Jelena slaagden er niet lang geleden in het eerste deel van Pasternaks proza in de Sovjet-Unie gepubliceerd te krijgen. Het boek („Luchtwegen") kwam uit in september in een oplage van 100.000 exempla ren. Zeer weinig van de met zorg uitgevoerde boeken ech ter hebben hun weg naar het publiek gevonden. Zij zijn mo menteel slechts verkrijgbaar in Moskou's boekhandel voor buitenlanders waar met harde westerse valuta moet worden betaald, en in een speciale winkel voor leden van de offi ciële schrijversbond. De blad zijden worden gesierd met 73 schetsen van Boris Pasternaks vaders Leonid, Jevgeny Pas ternak merkte op dat deze nooit eerder in druk waren verschenen en gekozen zijn uit de ongeveer duizend schetsen in de familie-archieven. De volgende delen, waarvan nog niet zeker is dat ze ooit worden gepubliceerd, bevin den zich in handen van de uit geverij voor kunstliteratuur, aldus Jevegeny. Hij is zelf de literaire executeur-testamen tair van zijn vaders nalaten schap. Overeenkomstig de publicatie plannen zullen het eerste nieuwe boekdeel en de helft van het tweede een collectie van Pasternaks gedichten be vatten. Al deze verzen werden eerder in de Sovjet-Unie uitge bracht, met uitzondering van twee gedichten. Die komen uit Pasternaks omstreden roman Dr. 2yivago, die nooit in de Sovjet-Unie is gepubliceerd en een uit zijn laatste gedichten bundel, evenmin hier in druk verschenen. De tweede helft van het twee de boekdeel zou bestaan uit een keuze uit „Luchtwegen", brieven en misschien de toe spraak die Pasternak in 1936 hield tot een congres van schrijvers in Minsk, aldus Jev- Schandaal over Dr. Zjivago Nadat Boris Pasternak het had klaargespeeld dat Dr. Zjivago in het westen werd gepubli ceerd, werd hij uitgemaakt voor een verrader. De roman bevat weinig complimenteuze beschrijvingen van de Bolste- vistische Revolutie van 1917 in Rusland. Nikita Kroetsjev, de Sovjet-leider die aan het be wind was toen Dr. Zjivago het licht zag, noemde het boek een schandaal, maar verzachtte zijn standpunt in latere jaren tijdens welke Pasternak gelei delijk stilletjes enigszins werd „gerehabiliteerd". De Sovjet Encyclopedie van 1975 schrijft het volgende over Pasternak: „In de jaren vijftig maakte Een beeld uit de Amerikaanse verfilming van Dr. Zjivago: de ontberingen aan het binnenlandse front kort na» de Bolsjevistische machtsovername. Pasternak een grote crisis door. In de roman Dr. Zjivago stelde hij zich negatief op je gens de revolutie en uitte hij ongeloof In de mogelijkheden tot sociale verandering van de maatschappij. In 1955 bekende Pasternak dat hij, toen hij be zig was aan zijn roman, geeste lijk afdwaalde (van de Sovjet staat). De publicatie van zijn roman in het buitenland in 1957 en de Not hiermee won, scherpe kritieken in de Sovjet pers. Pasternak werd uit de schrijversvakbond gestoten en weigerde de Nobelprijs". Sommige deskundigen bewe ren dat de publicatie van „Luchtwegen" aangeeft dat Pasternak zo goed als geheel in ere is hersteld, en dat het niet lang zal duren of Dr. Zji vago zal in Rusland worden uitgebracht. Jevgeny Paster nak is het hiermee niet eens. „Wanneer zij in het westen spreken van eerherstel voor Pasternak, hebben zij het niet bij het rechte eind. De (Russi sche) bevolking kent hem al en bewondert hem. De officië le opinie moet de publieke opi nie volgen. Eerherstel is niet nodig". Hij zegt dat de uitgeve rij van de schrijversvakbond hem en zijn vrouw twee jaar geleden vroegen „Luchtwe gen" voor te bereiden. „De pu blicatie van de korte verhalen was ons idee.- stukken die hij had voltooid en voor uitgave bestemd.... Het mocht, vonden wij, niet een te zwaar boek worden dat alleen door geleer den zou worden gelezen. Wij wilden een boek voor de grootste mogelijke lezerskring samenstellen'''. Officiële lof Pasternak wordt in het voor woord van het boek lof toege zwaaid door Dmitri Likna- chev, een bekende Sovjet-cri ticus. „Pasternaks woordge bruik is geheel in overeen stemming met de stijl van de revoluties: met de eerste Rus sische revolutie (1905). de Eer ste Wereldoorlog als een inlei ding tot de tweede revolutie en tot de Oktober-revolutie (1917). Tussen revolutionaire realiteiten en de realiteit die „ondoordringbaar" opduikt in Pasternaks werken lopen zichtbare en onzichtbare dra den", schrijft Likhachev. „Pasternak is een zoon van zijn tijd. De tijd van drie revo luties, toen niet alleen een oude staat ineenstortte, samen met het oude maatschappelijke systeem, maar ook alle schei- Boris Pasternak beweging kwam. Men kan Pasternak niet begrijpen wan neer men niet in zijn tijd heeft geleefd, niet in de tijd van re volutie en oorlog, aldus de cri ticus. Van de 100.000 exemplaren, aldus Jevgeny Pasternak, wer den er 8.000 naar de winkel voor leden van de schrijvers vakbond gezonden. 50.000 stuks gingen naar het staatsa- gentechap dat bibliotheken en boekwinkels door het gehele land (van 270 miljoen mensen) bevoorraadt, en 22.000 exem plaren werden bestemd voor verkoop in het buitenland. Hij zei dat hij niet wist wat er met de overige 22.000 exemplaren was gebeurd. Ondanks de ta melijk omvangrijke publiciteit in de pers „was het (boek) een zeldzaamheid vanaf het mo ment dat het uitkwam". Meer recentelijk, op 24 december, aldus Yevgeny, drukte de uit- Ïeverij van kinderboeken 00.000 boeken met gedichten van Pasternak. Jevgeny Pasternak zei te gelo ven dat Dr. Zjivago uiteinde lijk ook in Rusland zou wor den gepubliceerd, maar „wan neer en waarom kan ik niet zeggen". Mogelijk dat de auto riteiten in 1990, wanneer het 100 jar geleden is dat de schrij ver werd geboren, minder on verbiddelijk zullen zijn. Toen hem werd gevraagd of hij de op het boek gebaseerde Amerikaanse film had gezien, antwoordde hij: „Het is een liefdesverhaal met mooie mu ziek en mooie landschappen. Dat is het". Hij voegde er aan toe dat hij de film goed had gevonden. STEVEN HURST Bijna overal droog DE BILT Morgen bevinc we ons in een zuidwesteli stroming, die wordt vero zaakt door een hogedruk bied boven de Middellani Zee en een lagedrukgeb tussen IJsland en Noorweg Boven de Britse eilanden Zuid-Scandinavië komen die depressie behorende gengebieden te liggen. Bij blijft het bijna overal dro Wel worden er wolkenvelc verwacht. Af en toe kan zon even doorkomen. De te peratuur wordt, net als daag, ongeveer 8 graden, rest van de week is de kans regen groter. De temperati gaat geleidelijk wat dalen ongeveer 5 graden in de m dag. De kans op vorst ble klein. f" Eindhoven Oen Hektor Ut. fVdBm Z.-Umbufg irWfT Frankfort l.bew. Inmbruek Klagen furt Kopenhagen Wenen ZUrtch SS5 gratis elke woensdag de bijlage bi) uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,ek posities en een complete agenda

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2