jOude Flora binnen driemaanden verkocht en winst in 1983 Warmond buigt zich opnieuw over onveilige woonerven Mod Ja 4" Eeidae (Sourant Noordwijkerhout beraadt zich op problemen rond woning Schippersvaartweg Nieuwe brandweerwagen SCHEIDEND VEILINGVOORZITTER JAC. VIANEN: IDEN/REGIO CcidaeCotrtfl/nl VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA 7 rediet voor ielercircuit BSE Er komst schot in de zaak de wielerbaan in Lisse waarop de u- en Toervereniging De Bollen- feek al zo lang wacht. De gemeente- |d beslist woensdag over de beschik- irstelling van een voorbereidings- Jdiet van 31.500 gulden voor de baan. wielercircuit rond het voetbalcom- op het zuidelijk deel van het sport- |k Ter Specke zou dit jaar moeten rden gerealiseerd volgens het inves- ingsplan van de gemeente. De mtmij n.v. heeft al voorbereidende Ijprekingen gevoerd en mag met het ^hikbaar gestelde geld een definitief i gaan maken. Jongeren betrapt bil autodiefstal ALPHEN De Alphense po litie heeft afgelopen nacht een drietal jongeren van 18, 22 en 23 jaar op heterdaad betrapt terwijl zij bezig waren een ge parkeerde auto in de Wederik straat open te breken. Na hun aanhouding bekende het drietal twee maal eerder in auto's te hebben ingebroken. De jongeren hadden het steeds voorzien op geluidsapparatuur. De jongeren werden vannacht betrapt door agentep van een passerende surveillancewagen. Bosjes vernield na achtervolging KATWIJK Een 22-jarige Katwijker heeft vannacht de bosjes op de hoek van de Hyacinthstraat volkomen ver nield. De man belandde met zijn auto in de bosjes, nadat hij de macht over het stuur verloor toen hij door een poli tiewagen werd achtervolgd. De politie wilde de man op de Molentuinweg con troleren omdat men vermoedde dat hij onder invloed reed, maar hij ging er vandoor. Ook toen hij in de bosjes te recht kwam, wist hij nog te ontsnap pen, maar de politie kon hem even la ter in een café aanhouden. De man is meegenomen voor verhoor en heeft een bloedproef moeten ondergaan. Studie naar toekomstige groei Lisse LISSE De gemeente wil een studie laten verrichten naar de invulling van de toekomstige dorpsuitbreiding ten zuiden van de woonwijk Poelpolder. Dit gebied wordt na de voltooïng van Meerenburgh en De Blinkerd de vol gende dorpsuitleg. Het stedebouwkun dig bureau Stad en Landschap in Rot terdam zou voor het onderzoek op dracht moeten krijgen. De gemeente raad krijgt daarom woensdag het voor stel de benodigde 50.000 gulden voor deze studie beschikbaar te stellen. Het gebied ten zuiden van de Poelpol der zou rond 1988 bebouwd kunnen gaan worden. Dat hangt af van de rea lisering van De Blinkerd, waarvoor nu een bestemmingsplan wordt voorbe reid. Het gebied ten zuiden van de Poelpolder is ongeveer 50 hectare groot en ligt tussen de Ringvaart van de Haarlemmermeer, de Rooversbroek- dijk, de Rijnsloot en de woonwijk Poel polder. Juist omdat het zo groot is, is het volgens B en W noodzakelijk een uitgebreide studie te laten doen naar de mogelijkheden om dit gebied te ont wikkelen. Het gaat namelijk door de omvang niet alleen om zaken als ontsluiting, aan sluiting op de huidige bebouwing en de hoeveelheid te bouwen woningen, maar ook om de grootte van de noodza kelijke voorzieningen in het gebied. Bovendien kan blijken dat in het ge bied ook voorzieningen met een meer algemene functie nodig zijn. RIJNSBURG „Ik heb er vertrouwen in dat het 'pude Floracomplex bin- 'Tien drie maanden is ver docht". Dat zegt ex-vei- iingvoorzitter Jac. Via nen van de Flora. Bo- J/endien voorspelt hij op -basis van nieuwe cijfers, dat de Flora dit jaar met winst in plaats van ver lies zal draaien. Vanmid dag neemt hij officieel afscheid als voorzitter, tnaar hij blijft ondanks het bereiken van de 65- Sarige leeftijd nog een (aar lid van het bestuur omdat vice-voorzitter J. yan der Meij het bestuur heeft verlaten om privé- redenen. Om de kennis en ervaring niet verloren te laten gaan, blijft Via- nen dus nog een jaar bij de Flora. Tussen half vijf en half zeven kan ieder een hem vanavond toch Jen afscheid de hand drukken in De Voorhof. De heer Vianen is vijf jaar voorzitter van het veilingbe- stuur geweest. Hij maakt ech ter al 22 jaar deel uit van het bestuur van de veilingvereni ging. In 1960 kwam hij erin pn na zeven jaar werd hij penningmeester om vijf jaar later secretaris te worden, vijf jaar gelden kreeg hij na verkiezingen de voorzitter- pamer in handen. Op 31 de cember echter deed hij deze over aan W. van Nobelen, die in de bestuurvergadering tot nieuwe voorzitter werd geko zen. In de in 1980 geopende en 75 miljoen gulden kosten de nieuwbouw aan de Laan van Verhof zetëlt hij nog comfortabel. „Maar ik ben begonnen in de oude Flora. jDaar hadden we een kleine pentrale verwarming en ver der hetelucht-kachels, dat was koud hoor. Sinds mijn komst daar werd met 60 pro cent ruimte uitgebreid, maar het bleef te klein en vandaar Ide nieuwbouw". -Kweker en nieren". Tot 1980 heeft hij nog een eigen bedrijf gehad dat echter al enkele jaren fei telijk door zijn zoon werd ge leid. „Als je geen opvolger hebt, is het niet te doen om een eigen bedrijf te hebben en ook in het veilingbestuur te zitten. Dat betekent name lijk dat je naast je eigen be drijf komt te staan en je kan het werk niet aan het perso neel overlaten. Toen ik in het bestuur kwam had de Flora een omzet van 12 mil joen gulden. Dan is het nog te doen. Maar het groeit, je trekt stafleden aan die de veiling gaan leiden, maar als bestuur ben je verantwoorde lijk. Dan moet je geen eigen bedrijf hebben. De veiling- verening heeft nu gezamen lijk met de BSF, een bemid delingsbureau voor sierteelt- produkten, een omzet van meer dan 300 miljoen gulden. De Flora alleen heeft al de 236 miljoen gulden bereikt". Volgens Vianen groeit de Flora steeds meer toe naar het aanstellen van een mana ger, een niet-kweker, die als directeur de vereniging gaat leiden. „Zo'n directeur moet economisch zijn geschoold. Dat is voldoende, hij hoeft geen verstand van kweken en bloemen te hebben. Het bestuur moet dan alleen de lijn uitstippelen en de belan gen van de leden laten over heersen. De directeur -heeft daarentegen de taak dit grote bedrijf te laten draaien. Het hele bestuur is er nu van overtuigd dat we naar de in stelling van een directeur moeten. De leden staan daar al jaren voor open". Winst De ex-voorzitter is positief gestemd over de toekomst. In tegenstelling tot eerdere ra mingen, voorziet hij voor 1983 winst voor de Flora, in plaats van het geraamde ver lies van 850.000 gulden Daarbij was wel ingecalcu leerd dat het oude complex per 1 januari van dit jaar ver kocht moest zijn, anders zou het verlies groter zijn. Pas voor de jaren '85 en '86 werd een winst van respectievelijk 1,5 en 2,5 miljoen gulden ver wacht. Vianen over de ver andering: „We hebben nu de financiering rond en het fi- De heer Vianen, nog eenmaal als voorzitter van de Flora voor de veilingklok. nanciële plaatje is drastisch veranderd. Als we per 1 juli van dit jaar de oude Flora hebben verkocht draaien we in 1983 positief". Die ver wachting baseert hij onder meer op de resultaten van 1982 waarin een meeromzet van ruim 11,5 procent werd bereikt. „Dat is veel hoger geweest dan bij collegaveilin gen en is te danken aan 4,7 procent meer produkt en bij na 7,6 procent door de prijs verbetering. Bovendien is de rentedaling reden geweest om de cijfers te herzien" Oude Flora Overigens is met de leden van de Flora de afspraak ge maakt dat de veiling niet uit gebreid wordt, voordat het oude complex is verkocht. Het gaat daarbij om uitbrei ding van de gekoelde neerze- truimte en een kopershal, net zo groot als de dit jaar gerea liseerde hal van 10.000 vier kante meter. Ex-voorzitter Vianen noemt het begrijpe lijk, dat de leden weerstand hebben tegen grote investe ringen in deze moeilijke tijd. „De kosten rijzen de pan uit en de prijzen zijn laag. Het is dus heel begrijpelijk, zeker gezien de affaire Berkel (vei ling moest eind vorig jaar worden gesloten) dat de le den kritischer worden. In Berkel waren de kosten van de nieuwbouw te hoog ten opzichte van de omzet". Gasprijzen Bovendien hebben de hogere gasprijzen volgens de heer Vianen enorm kostenverho gend gewerkt. „Gelukkig is er via het rijk een tegemoet koming voor glastuinders, die inhoudt dat ze negen van de twaalf cent terugkrijgen, die ze voor de eerste 30.000 ku bieke meter gas moeten beta len. De tuinders betaalden voor die eerste hoeveelheid net als particulieren het dure tarief. Deze regeling scheelt een tuinder ongeveer 27.000 gulden per jaar en dat maakt veel uit voor iemand die 5.000 meter glasbouw heeft en 200.000 kubieke meter gas verbruikt. En dat terwijl het verbruik door energiebespa ring al bijna is gehalveerd". Een project van de Flora zelf, de infra-roodverwarming waarmee 50 procent van de energiekosten zouden kun nen worden bespaard, ligt volgens Vianen nagenoeg stil. „We hebben veel proe ven gedaan en het is beslist een goed soort verwarming, maar de tijd zit tegen. Door de slechtere resultaten in de bedrijven kan men geen in vesteringen doen in nieuwe dingen, men probeert meer te bezuinigen door andere teeltmethoden en bovendien wordt er harder gewerkt. Een werkweek van §0 tot 70 uur is normaal. Voorlopig hebben we het infra-rood- project dus in de koelkast ge zet". ASTRID SCHOORDIJK WARMOND In de commissie openbare werken zou gis teravond een evaluatie plaats hebben met betrekking tot de woonerven in Warmond. Over dit agendapunt bleek een misverstand te bestaan. Het college van B en W was van me ning, dat de commissieleden zelf aan het werk zouden gaan met gegevens omtrent de ervaringen in Warmond en het be grip woonerven in het algemeen. De commissieleden daaren tegen verwachtten van het college veel meer informatie dan de twee ter inzage gelegde brochures die nu waren verstrekt. Zij waren van mening dat het college feiten verzameld zou hebben met betrekking tot de Warmondse situatie. Dit mis verstand maakt een volgende evaluatie nodig. Dit weerhield de commissie er niet van uitvoerig in te gaan op de plus- en minpunten van woonerven in het algemeen en de knelpunten in de Warmondse woonerven. Voorgesteld werd een enquête te houden onder de bewoners van woonerven. Zo'n en quête van gemeentewege zou er toe kunnen leiden, dat de bewo ners verwachten dat alle knelpunten snel worden opgelost en dat is financieel helaas onmogelijk, volgens burgemeester Hen- drickx. Daarna kwam de suggestie om via Veilig Verkeer War mond na te gaan hoe de bewoners hun woonerven ervaren, waarbij ook de positieve ervaringen worden genoteerd. De erva ring leert dat bij een hoorzitting wel vaak de mensen met klach ten verschijnen, maar dat de bewoners die tevreden zijn zich niet laten horen. De meeste commissieleden bleken overigens in principe wel voorstander van het woonerf maar dan wel heel goed aangelegd, zodat zo'n erf echt veilig is en het niet slechts veilig lijkt. Fietspad De technische aspecten rond de aanleg van het fietspad tussen Warmond en Leiden kwamen gisteren aan de orde. Raadslid Van Kuijen toonde zich bezorgd over de (snelle) bromfietsers op het fietspad. Volgens mevr. Hendrickx zal het heel moeilijk worden om bromfietsers te weren omdat het pad ook bedoeld is voor woon-werkverkeer. Middels intensieve controle kan ge tracht worden het te hard rijden tegen te gaan. Verder zullen er nogal wat technische voorzieningen noodzakelijk zijn om de aansluiting van het fietspad te verwerken in de verkeerslichten- installatie nabij de Oranje Nassaulaan. Daarnaast zal er wat meer ruimte moeten komen voor de aansluiting op de Padox- laan. De heer De Vos adviseerde vooral echte deskundigen te raadplegen om deze verkeerstechnische problemen op te lossen. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mee dat de Laan van Oostergeest gedurende een half jaar zal worden af gesloten voor het verkeer. Na deze proef zal dan een beslissing genomen moeten worden over al dan niet definitief afsluiten. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aanl een sierlijk kettinkje van de Leidse Courant als nieuwe abonnee Postcode/Plaats- Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Plaats/Postcode» Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. gemeente Lisse is een rits (r) aan adjunct-com- noodzaak is. Dat bleek wel internieuwe brandweer- mandant Van Dijk. Burge- toen dit nieuwe voerttuig igen rijk. Gisteren werd meester Gerrits memo- voor het eerst werd inge- t voertuig officieel over- reerde bij deze gelegen- zet. Dat was onlangs bij de dragen door burge- heid, dat het hebben van brand in Huize De Linden. Jester mr. R.W.M. Ger- een dergelijk voertuig een NOORDWIJKERHOUT Een mislukte poging van de gemeente Noord wijkerhout om een wo ning aan de Schippers vaartweg te ontruimen is gisteravond uitgebreid aan de orde geweest in een vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening. Wethouder Heemskerk gaf een chro nologisch overzicht van de zaak, maar kondigde vooralsnog geen andere maatregelen aan. Het gaat in de zaak-Bierman om een tot woning verbouwde bollenschuur, die zonder de vereiste vergunningen is aan gepast. Die vereiste vergun ningen zouden nooit zijn gege ven, daar op de schuur de be stemming „agrarisch" rust. Twee maanden geleden heeft de afdeling Rechtspraak van de Raad van State de familie Bierman in het ongelijk ge steld, waardoor een optreden van de gemeente Noordwij kerhout mogelijk werd. Het college van B. en W. liet de fa milie Bierman weten op 1 no vember 1982 de bewoning van het pand aan de Schippers vaartweg te staken, waarna op 1 december 1982 tot sloop zou worden overgegaan (tenzij de heer Bierman zelf het, pand in de oorspronkelijke staat zou hebben teruggebracht). „Eind november bleek dat er niets was gebeurd", aldus de wet houder. „Daarna zijn er con tacten geweest met een maat schappelijk werkster, die wees op de menselijke aspecten van de zaak. Wethouder Heems kerk heeft haar in deze moe ten teleurstellen, waarna die contacten doodbloedden. Daar na is er een contact ontstaan tussen de familie Bierman, wethouder Heemskerk en een geestelijke uit Noordwijker hout. Uit dit contact ontstond een compromis. Dit compromis luidde volgens de wethouder: „Op 1 december 1982 moest de bewoning van het pand wor den beëindigd, waarna de ge meente pas op 15 januari 1983 tot de sloop zou overgaan (ten zij de heer Bierman dit zelf ge daan zou hebben)". Volgens wethouder Heemskerk is dit compromis door de heer Bier man tweemaal per brief beves tigd. „Begin december leek de be woning inderdaad beëindigd, maar na een dag of tien was het pand weer bewoond", al dus de heer Heemskerk. Op dat moment vond het college dat de heer Bierman de af spraak had geschonden en voelde men zich ontheven van de verplichting om pas halver wege januari 1983 tot actie over te gaan. Vervolgens de den zich volgens de wethouder een aantal zeer vervelende dingen voor, die hij alleen in een besloten vergadering wen ste mede te delen aan de com missieleden. Op 23 december 1982 werd door het college een besluit genomen om op 5 janu ari 1983 tot ontruiming over te gaan. „De zaak zou nog niet worden gesloopt, maar dusda nig gedemonteerd worden dat bewoning onmogelijk zou wor den", verzekerde de heer Heemskerk. Bij de ontruiming deden zich volgens de wethou der van de kant van de familie Bierman zulke geforceerde, emotionele toestanden voor, dat de verhuizers zich terug trokken en ook de gemeente genoodzaakt was zich terug te trekken. Op vragen van de heer Van Duin (CDA) verzekerde Heemskerk de commissie, dat er geen enkel misverstand zou kunnen hebben ontstaan over de gemaakte afspraken en de genoemde data. De socialiste Hof-Van Putten ging hier na der op in. Zij had van de fami lie Bierman vernomen, dat men na 1 december naar een oplossing zou zoeken. Na ne gen of tien dagen had de wet houder weer gebeld met de mededeling dat er niets moge lijk was en na die mededeling was men weer in het pand gaan wonen. Volgens de wet houder was dit niet mogelijk. „Ik heb ze inderdaad na negen of tien dagen gebeld met de mededeling dat er niets moge lijk was en wel op het adres aan de Schippersvaartweg. Wat deden zij daar dan in die lege woning?", aldus Heems kerk. Persoonlijk had me vrouw Hof een verhuizer zijn verontschuldigingen tegenover de familie Bierman horen uit spreken over het feit, dat hij niets af wist van de aard van de zaak. Volgens de heer De Boer (directeur Gemeentewer ken) had hij 's morgens alle betrokkenen bij de verhuizing en de demontering van het pand gebriefd over de geplan de operatie. Voorts lieten met name de heer Van Schie (EZP) en de heer Ruygrok (VVD) weten verbaasd te zijn over het feit, dat het hoofd van de politie (burgemeester Winkel) niet aanwezig was geweest bij de geplande ontruiming. Wet houder Heemskerk antwoord de, dat hij niet wist waarom de burgemeester niet aanwezig was, maar dat juist daarom hij wèl aanwezig was bij de (mis lukte) ontruiming. Vervolgens werd de vergadering achter gesloten deuren voortgezet om de meer onverkwikkelijke toe standen (die volgens de CDA'er Nulkes de zaak nog meer zouden verhelderen) de revue te laten passeren. 10.000 gulden buit bij inbraak LEIMUIDEN Bij een inbraak in een winkel aan de Dorps traat is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 10.000 gulden aan goederen gestolen. De inbrekers gingen er vandoor met vier videorecorders, een kleurentelevisie en foto-apparatuur. De die ven kwamen het pand binnen door een ruit met een steen in te gooien.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7