Steeds meer raakt men in del ban van het schoonrijden; er is zelfs een cursus voor ,Geen garantie dat gehandicapten boerderij kan blijven bestaan" EIDERDORP VERLAAGT TARIEVEN ^AN BELASTING ONROEREND GOED Westnederland verwacht groei reizigersaanbod B en W in Alphen willen parkeerdak toch uitbreiden 'ieiden cetdócsotvumt j- I HOE EEN HOLLANDS VOLK ZICH OP HET IJS KAN UITLEVEN... burgemeester paats: VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stgd en lanp kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. In dit ijsloze tijdperk (u zou eens moeten zien hoe, bijvoorbeeld, in de Leidse Hortus Botanicus kruid en bepaalde bolle tjes van de crocus lak hebben aan de kalender en hard aan het uitlopen zijn), wel, in dit winter vreugdeloos vacuüm bor duren we voort op het schaatsstramien. Met de moed der wanhoop en bij een temperatuur van 11 graden boven nul. Het -zal niet helpen; de vorst "lijkt uitgebannen. Maar P dat bomt niet, zeggen de ware liefhebbers van de schaatssport. Die weten zich wel te redden. Ze zijn onderdak in de ijs hallen, waar ze hun ein- JJ deloze rondjes draaien en rcj snelheid houden, de w schaatsbeschermers als C maarschalksstaven in de te hand. Zelden zijn hier de ,a! helden vermoeid. rt Maar er zijn ook nog andere )0 ware liefhebbers, amateurs, die zich anderszins op het kunstijs vermaken. Hun snel- ■^heid is omgekeerd evenredig naan de schoonheid waarmee eze hun bogen beschrijven op 01 het bevroren waterlaagje. ceHet zijn de 140 en nog wat le gden van de KNSB die zich binnen die bond verenigd hebben in de LVS, de Lande lijke Vereniging van Schoon- [e; rijders. Een gelukzalig groep- je. Een clubje klein maar fijn; de meest orthodoxe schaat- eIsers, die met hun trage pa- radepas en evenwichtig al- lalang weten waar Abraham ^de mosterd haalt en daarbij '^ook nog onderuit kan gaan. Zó oud is 't, wat ze doen. dHier een definitie van hun S'ijskoude hobby: „Het schóón- vrijden is een stijlvolle manier :evan schaatsen op de zoge naamde schoonrijdschaatsen, ifeen wijze van schaatsen die *al sinds 's mensenheugenis mwordt beoefend". En volgens °de kleine lettertjes van de schaatskatechismus is „het -beoefenen van schoonrijden rniet aan leeftijd gebonden". Ik keer me nu tot meneer C. van Haastrecht uit Voorscho Schoonrijden is niet aan leeftijd gebonden. De prachtige dame hier is de zeventig al gepasseerd.... ten, die er alles van weet en zelve de smaak der kunst ruimschoots proeft. Meneer Van Haastrecht is een schoonrijder van het zuiver ste, klaarste ijswater. Zelfs zijn tekst en uitleg komen enigzins bevroren Uit de mond, terwijl zijn voorhoofd pareltjes vertoont. Het gaat dus om een groepje binnen de grote KNSB-we- reld. Van Haastrecht spreekt nu namens het district Sas- senheim van de' KNSB, dat weer volop aan het bevorde ren van het schoonrijden gaat doen. Straks meer daar over. C. van Haastrecht is zelf een „statige" schoonrij der. Zijn vrouw is een nog grotere crack, die zich schoonrijdt naar allerlei eer ste plaatsen tijdens wedstrij den en kampioenschappen; als dame alleen en als part ner bij het paar-rijden. Even snel de informatie: het dis trict organiseert schaatscur- sussen, en maandagavond 10 januari gaat een nieuwe cur sus van start: schoonrijden en zwieren, op de IJsbaan Lei den aan de Vondellaan in Leiden, een oud-monument van Ton Menken; van 9 tot 10 uur. Toch fronst Van Haastrecht z'n wenkbrauwen: „Laat u dat zwieren er maar vanaf; daar zijn we niet zo voor ge porteerd. Dat doet te veel denken aian zwieren en zwaaien, en dat is het hele maal niet. Onze leden trai nen en oefenen op kunstijs banen en, als het er is, op na tuurijs. Vorig jaar ja, toen hadden we pas goed onze draai met zo'n echte winter. Werkelijk, het gaat weer goed met het schoonrijden. Lange tijd heeft het weinig aandacht gekregen. Wie vroeger redelijk op de schaatsen stond, kan ook nu, op wat latere leeftijd, tot heel aardige resultaten bij het schoonrijden komen". Terwijl meneer Van Haas trecht me een veel, zo niet al les, verklarend nummer van de Schaatskroniek (orgaan van de KNSB) toereikt, moet ik opeens denken aan een foto uit 1939. Het was winter, en onze gemobiliseerde jon gens van rats, kuch en bonen werden verondersteld de Waterlinie te kunnen verde digen op schaatsen als de vijand tenminste vóór 21 maart zou binnenvallen. Ik zie ze nog zo vóór me: één en al lol, met hun puttees en ge- leeuwde helmen en hun on schuld: jongens, het wordt helemaal niet zo erg. Het was mobilisatie en de Jannen Sol daat kwamen op de bevroren onder water gezette Utrecht se en Gelderse velden uit de starthouding: geweer in de rechterhand, en met de lin ker proberen het evenwicht te bewaren. En dan maar schaatsen, schaterend van plezier. Niemand dacht meer aan een vijand. Maar God zag ze schuiven, en ook Kobus Kuch van Burgerbrug, die er een liedje op schreef en het zong. Hollands Daarenboven leert ons de Schaatskroniek (eind '81), dat schoonrijden een typisch Hollandse sport is. „Wellicht één van de oudste takken van sport in ons land. Het is voortgekomen uit natuurlijk bewegen. Heel vroeger werd er weinig aan sport (zeg maar: niks) gedaan, maar wij Hollanders noemden ons graag, en met enige trots, een zeevarend en schaatsend volkje". Niettemin zou het schoonrijden overgewaaid zijn vanuit Schotland: een vermetele Schotse zeeman zou zijn kunsten op de gladde ijzers hebben vertoond en het hart ener oud-Hollandse schone hebben veroverd, waarna beiden samen verder zijn gezwierd. Ik geloof wer kelijk, dat meneer Van Haas trecht weer bedenkelijk kijkt Want zwieren doe je met carnaval, en dan kun je niet meer op je benen blijven staan. Maar het Hollandse ijsver maak werd al eeuwen gele den door meester-schilders vastgelegd op doeken. En óf er gezwierd werd! Snelheid; daar had men nog nooit van gehoord. Als je 's winters er gens naar toe wilde in ons waterrijke land, ging je op de schaats. „Aan de stok" of met „arretikkers": mooi bewerkte houten sleden, met z'n allen erin, getrokken door een prachtig opgetuigd peerd, dat „op scherp" stond: op door een hoefsmid aangebrachte puntige ijzers. Slemp Het waren de grootse tijden van de koek-en-zoopies, de petroleumstellen, waarop een grote ketel vol dampende chocolademelk of „slemp", aniismelk. De baanveger hield het ijs begaanbaar en ving een centje ervoor. Je had er de gekostumeerde ijs- feesten, bij het licht van fak kels en carbidlampen. Bij wedstrijden ging het om prij zen in natura: steenkolen, turf, spek en bonen. Mis schien deed je toen al mee voor spek en bonen. Er werd nog niet geraced. En de da mes waren om te knuffelen, in hun lange japonnen, afge zet met bont, hoedje van bont en de handen gestoken in een bontmof. De heren die de arretikkers bestuurden droe gen een „pool", een dikke wollen lange jas tot op de en kels. Dat komt nooit weerom. Maar het schoonrijden ging door. Tot voor de tweede we reldoorlog werd er „deftig" gezwierd, ge-blokzeild (daar na had ie nog Blokzijl ook). Allemaal bij echte winters. De vrouwen staken zich zelfs in fluweel: princesselijn, of kuiüange klokkende rok, af gezet met bont. En maar feesten na afloop. Na de oorlog daalde het en thousiasme voor het schoon rijden. „De agrarische natie", schreef de Schaatskroniek, „werd in snel tempo geïndus trialiseerd. Structuurveran dering, ook in leefstijl. Snel- heidssporten kwamen in op gang. Meer isolement door flatbewoning, en de compen satie door de auto. Verlies ook van identiteit, met ook in het sportleven het naapen. Maar na de daling is thans een HERSTEL merkbaar". Dat is dan vooral te danken aan de nostalgie: de hang naar al „het goede" uit vroe ger tijden. Je bemerkt dat in de interieurs, het brabants bont, de gehaakte gordijnen, de petroleumstellen weer, oma's jurken, grootmoeders snoepjes, de stijl van Ot en Sien (zonder je af te vragen hoe het nou met wie zit). Meneer Van Haastrecht zegt, eenvoudig: „Het spreekt bij na voor zich; het kon niet uitblijven. De demonstraties van de schoonrijders in au thentieke dracht dragen bij tot stimulering van het beoe fenen van deze oude tak van de schaatssport. Dankzij de kunstijsbanen gaat het schoonrijden een nieuwe bloeiperiode tegemoet. De af hankelijkheid van strenge winters is niet meer bepa lend". Hoewel het burenge beuren nauwelijks vervang baar lijkt; want daarin is „het" geboren. Maar goed, het gaat om een bij uitstek recreatieve sport van zich vrij voelen en „zweven in de natuur op natuurlijke wijze". Ook al ben je de zeventig ge- Dus, in Leiden, in de ijshal, maandagavond de eerste „voorstelling" van district Sassenheim in de cursus schoonrijden. Schoonrijders van de LVS zullen een de monstratie en de nodige aan wijzingen geven, met het doel deze mooie manier van schaatsen ook anderen bij te brengen. Van Haastrecht: „Binnen de LVS bestaat een groep van ongeveer 25 paren, die in klederdracht op schaatsen uitvoeringen ge ven, hetgeen door velen wordt gewaardeerd". Voor de eerste avond betaalt men voor deelname niets. Daarna iedere volgende avond 5 gulden per persoon. Voor inlichtingen kunt u te recht bij C. van Haastrecht (die de pareltjes inmiddels heeft weggeveegd), Van Heu- ven Goedhartstraat 6, Voor schoten, tel. 01717-5626. Zwieren of niet, schoon is het wel. En je voelt je er Hollan der bij, en vrij. Eventueel met de vrieslucht in je neus gaten. Maar daar staat de LVS niet garant voor. Vorige „echte" winter reed men schoon bij Stompwijk; tweede van links statige C. van Haastrecht. I..PHEN AAN DEN JN De gemeente Al- jen kan geen enkele ga- Hntie geven dat de Stich- -jig boerderij „Valken- _jm" aan de Kortsteek- rweg kan blijven be- aan. Deze boerderij -ordt gebruikt als zelf- .^ndige werkeenheid jor gehandicapten. On- "ir leiding van een be- -•ijfsleider werken acht jhandicapten op het land j houden wat vee. De "►brengst gebruiken zij -lor hun onderhoud. Deze jbrengst, ongeveer i.OOO gulden, is bij lange na niet genoeg. Er is een jaarlijks tekort van 120.000 gulden. Doordat de gemeente dit te kort niet kan dekken, is het voortbestaan van de boerde- .rij in het gedrang gekomen. Inmiddels heeft de gemeente zich verdiept in de financiële situatie van de boerderij. Hiervan is een rapport ge maakt dat verzonden is naar de rijksconsulent. Volgens burgemeester Paats heeft het bestuur van de stichting te optimistische verwachtingen van de gemeente. De stich ting wil namelijk dat de ge meente garant staat voor het salaris van de bedrijfsleider van de boerderij. „Dat doen wij niet. Men heeft met oren geluisterd, die vervuld zijn van hoop en verwachting en niet gehoord hebben wat werkelijk is gezegd" aldus Paats. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft in middels via een brief aan de Tweede Kamer al gewezen op een aantal mogelijkheden waardoor de boerderij kan voortbestaan. Eén mogelijke oplossing is het opnemen van de kosten van de boerderij in de begroting van de sociale werkplaats Alphen. Dan be taalt het rijk uiteindelijk de kosten van de bedrijfsleider. Maar de gemeente mag dit alleen doen als er nog niet genoeg gelegenheden voor buitenwerk zijn in de ge meente. En dat is niet het ge val in Alphen. Verder schrijft de staatsse cretaris dat er nog steeds tus sen de gemeente en het mi nisterie wordt overlegd over een oplossing. Wel moet de gemeente eerst haar finan ciële situatie nader bekijken voordat er verder kan wor den gepraat over voortzet ting van de boerderij. Burge meester Paats is van mening dat de gemeente het bedrag niet kan missen. De gemeen teraad kan dan ook niet zeg gen, los van het rijksoverleg, dat de boerderij een recht seenheid vormt. En zelfs al zou er subsidie van het rijk komen, dan nog zal er nog een gat van enige tiendui zenden guldens gedicht moe ten worden. De boerderij zou hiervoor zelf zorg moeten dragen door bijvoorbeeld de opbrengst te vergroten. De enige hoop is nu dat het rijk goedkeuring geeft aan het plan de kosten van de bedrijfsleider bij de begro ting van de sociale werk plaats te voegen. Verder kan nog worden bekeken of de boerderij ook als wooneen- heid gebruikt kan worden. JIDERDORP Dank irj een wetswijziging kun- in de tarieven voor on- Tend-goedbelasting »r de burgers in Leider- >rp worden verlaagd. deelde wethouder H. Meerburg, als ver ger voor zijn zieke col- ;a Bezemer, gisteravond tijdens een vergade- ig van de raadscommis- Financiën en Economi- e zaken. Volgens de nieuwe wet op de onroerend-goedbelasting, die overigens de Eerste Kamer nog moet passeren, kunnen de zogenaamde incourante objec ten hoger worden gewaar deerd. Niet meer de taxatie waarde belangrijk lage als gevolg van de ingezakte on- roerend-goedmarkt maar de vervangingswaarde mag wor den aangehouden voor de be rekening van het OGB-tarief. Een deel van de commissie bleek niet zo gelukkig met deze onverwachte ontwikke ling. Wordt hier wel zorgvul dig gehandeld, zo vroeg met name het CDA-raadslid A. Roest zich af, die er moeite mee had dat een zo belangrij ke kwestie met een medede ling moest worden afgedaan. Hij vond dat er meer een beet je aangerommeld werd. In sep tember had de raad onder druk van het college al de ta rieven moeten vaststellen, ter wijl bij de begrotingsbehande ling in november alles nog eens dunnetjes moest worden overgedaan. Roest vond het maar een stuk gelegénheidspo- litiek om nu weer tot wijziging van de OGB-tarieven over te gaan. Hij nam het op voor het Elisabeth Ziekenhuis waar voor de op handen zijnde wetswijziging een grote finan ciële tegenvaller betekent „Het ziekenhuis moet dit ook weer maar in de tarieven zien te verwerken", aldus het CDA-raadslid, die in het dage lijks leven economisch-direc- teur van het Anthonie van Leeuwenhoek Ziekenhuis is. De commissie ging evenwel overstag na een mededeling van chef financiën Th. v.d. Voort, dat er voor de raad niets anders opzat dat de ta riefswijziging door te voeren. Wanneer de raad dit achter wege zou laten, dan zou naar zijn mening de eerder door de raad vastgestelde belastingver ordening niet door het college van GS worden goedgekeurd. De nieuwe tarieven voor de gebruikers worden voor elke 3.000.-360.- (was 3.75) en voor de eigenaren 5.70 (was ƒ5.95). De raad zal zich op 24 februari over de nieuwe OGB- tarieven uitspreken. BOSKOOP/WADDINX- VEEN Hoewel de strip penkaart en het bus/tra m-abonnement op 1 april dertien procent duurder worden, verwacht de di rectie van Westnederland Streekvervoer in 1983 een verdere groei van het rei zigersaanbod. Dit heeft woordvoerder J. Veen- land van de vervoerson derneming (560 bussen in Zuid-Holland en het wes ten van Utrecht) gisteren gezegd. Als het openbaar vervoer niet duurder zou worden, kan het aantal reizigers bij Westneder land evenals in 1982 met acht procent toenemen, meent Veenland. Met de stijging van de tarieven blijft volgens hem een wat lagere groei van het vervoersaanbod tot de moge- lijkheden behoren. De woord voerder wijst erop dat het me rendeel van de klanten van Westnederland geen „keuze- reiziger" is. Ofwel: busreizi gers die geen auto of ander snel vervoermiddel bezitten. Zij blijven dus afhankelijk van de bus, aldus Veenland. Westnederland heeft vorig jaar ruim veertig miljoen pas sagiers vervoerd. Dit is een ra ming, omdat door het systeem van de strippenkaart een exac te berekening van het aantal reizigers volgens de woord voerder niet mogelijk is. Voor lopige berekeningen laten zien dat de busonderneming vorig jaar financieel „goed" heeft gedraaid, aldus Veenland. Het bedrijf heeft vandaag in Waddinxveen een nieuw hoofdkantoor in gebruik geno men. De bouwkosten ervan bedroegen drie miljoen gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN Het parkeerdak boven winkelcentrum de Aarhof wordt uitgebreid. Tot deze beslissing zijn burgemeester en wethou ders van Alphen gekomen naar aanleiding van een advies van de dienst Openbare Werken. Een alternatief was de uitbrei ding van het aantal par keerplaatsen op het Aar plein. CDA en RPF/SGP/GPV had den eerst voor een plan ge stemd met 144 parkeerplaatsen in het centrum. De plaatsen waren gedacht ih de Hofzicht- straat, Bleijenbergstraat en op een verlenging van het par keerdak. De andere partijen zagen dat doortrekken van het dak niet zo zitten. Zij waren van mening dat de gemeente extra plaatsen op het Aarplein moest aanleggen. Dit kan ech ter alleen als de toegangsweg tot het Aarplein, de zogenaam de Beugelweg, gebruikt wordt. Samen met alle beschikbare vriie stukjes grond, ook de stukjes waar nu groen op staat, zou dit een winst van 60 a 70 plaatsen opleveren. Maar het verkeer komt dan danig in de knoop. Of men zou in de toe komst de vrije busbaan onder de Aarhof-overkapping als verkeersweg moeten gebrui ken of het verkeer via de van Lennepstraat en de Bloemhof- straat naar het Thorbeckeplein leiden. Volgens openbare wer ken en de politie gaat de ver keersveiligheid er in beide ge vallen op achteruit. Directeur A.A. Bos van Open bare werken ziet het uitbrei den van het parkeerdak als enige echte oplossing. Naast de uitbreiding van het aantal plaatsen heeft het doortrekken van het dak ook voordeel voor de winkeliers in de van Man- derloostraat. Er zou vanaf deze straat een ingang naar het dak komen waardoor het winkel publiek vanuit de auto makke lijker bij de winkels kan ko men.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5