TAFEL BTTïïTI Teleac-cursus helpt belastingbetaler bij invullen biljet kerk wereld brieven Deventer wil energietarieven naar draagkracht Kunstschatten uit Vaticaan in New York gearriveerd ACHTERGROND CeidóeSotvwMit VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA Na vier eeuwen in Kroatië weer cisterciënzers Voor het eerst sinds vier eeu wen hebben zich in Kroatië weer cisterciënzers (trappis ten) gevestigd. In Jastrebarsko bij Zagreb is een nieuw kloos ter gesticht van deze orde, die tot aan de oorlogen met de Turken verscheidene kloosters in Kroatië had. In heel Joego slavië was er tot nu toe maar één klooster van de orde en wel in Sticna in Slovenië. Na dat dit in 1784 door Josef II was opgeheven werd het van-, uit het Oostenrijkse Mehrerau opnieuw tot leven gewekt. Film over leven en werk van moeder Teresa Met geld uit de Verenigde Staten, Eu ropa en India zal een film worden ge maakt over het leven en werk van moeder Teresa (72), onder anderen de stichteres van de congregatie van de zusters van barmhartigheid (Missiona ries of Charity), die in 1979 de Nobel prijs voor de vrede ontving voor haar werk onder de allerarmsten. De Franse schrijfster Dominique La- pierre („Brandt Parijs?"), die nu een boek schrijft over Calcutta, vertelde daar, dat zij met genoemde congregatie een contract heeft ondertekend voor de produktie van de film, die ruim dertig miljoen gulden gaat kosten. Zuidafrikaans bisschop laakt regering De r. k. aartsbisschop Denis Hurley, voorzitter van de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie, heeft alle gelovi gen opgeroepen geld in te zamelen voor de familieleden van de slachtoffers van de recente inval van Zuidafrikaanse mi litairen in Lesotho. Het geld, dat in de parochies wordt opgehaald, zal via het secretariaat van de bisschoppenconfe rentie aan de betrokken families worden overhandigd. Bisschop Hurley had al eerder verklaard „geschokt en bedroefd" te zijn door de inval in Lesotho. Hij ver wijt de Zuidafrikaanse regering, dat zij de zwarte bevolking geen rechtvaardig aandeel in het bestuur van het land wil geven en de rechten van de mens voort durend schendt. Eerste „Sovjet"-kardinaal Met zijn zevenentachtig jaar is mgr. Julijans Vaivods, apostolisch administrator van Riga, hoofdstad van de Sovjet-republiek Letland, de oudste van de achttien nieuwe kardinalen, wier namen gisteren door paus Johannes Paulus II zijn bekendgemaakt. Hij is boven dien de eerste kardinaal, wonend binnen de grenzen van de Sovjet Unie. Gesprek bisschoppen met ziekenhuis besturen en vrouwenartsen nodig De bisschoppen moeten gaan praten met de besturen van de r. k. ziekenhuizen in hun bisdom. Vrouwenartsen zou den bij de gesprekken betrok ken moeten zijn. Dat is het advies, dat de Vereniging van Katholieke Ziekenhuisinrich tingen (VKZ) en de katholie ke sector van de Vereniging van Geestelijke Verzorgers in Ziekenhuizen, los van elkaar, gegeven hebben tijdens ge sprekken met een afvaardi ging van de bisschoppencon ferentie. Van deze delegatie maakten deel uit kardinaal Wille- brands, bisschop Möller van Groningen, bisschop Simonis van Rotterdam en hulpbis schop De Kok van Utrecht. Enige maanden geleden heb ben kardinaal Willebrands en de bisschoppen Gijsen en Si monis de katholieke zieken- huizen in hun bisdom ge schreven, dat volgens de rooms-katholieke leer abortus in zich verkeerd is en in geen enkel geval gerechtvaardigd kan worden. Volgens hen is alleen een in directe abortus geoorloofd: een noodzakelijke medische ingreep die leidt tot de dood van de vrucht, zonder dat dit door de betrokken personen wordt beoogd. De drie bis schoppen kwamen tot hun brief, omdat binnen-kort een nieuwe abortuswet van kracht wordt. Ziekenhuizen kunnen in het kader daarvan een vergunning voor het ver richten van abortus aanvra gen. Het gesprek tussen de VKZ en de bisschoppen was vooral theoretisch van aard. Er werd afgesproken, dat de VKZ op korte termijn een lijst van zeer concrete en praktische vragen zal opstellen waarop de bisschoppen antwoord moeten geven. Men was het erover eens, dat het beleid van een Katholiek ziekenhuis niet mag worden bepaald door een vergunningenstelsel en dat een ziekenhuis, alvo rens een vergunning aan te vragen, zijn beleid volgens de katholieke beginselen moet hebben bepaald. Ziekenhuispastores onder streepten in hun gesprek met de bisschoppen, dat zij wars zijn van schipperen met prin cipes, zeker als het om abor tus en de wetgeving daarom trent gaat. De brieven van de drie bisschoppen maakten hun problemen er naar hun mening niet eenvoudiger op. De ziekenhuispastor wordt voor een abortus nooit ge raadpleegd, noch door de vrouw noch door de gynaeco loog, tenzij in zeer vage en al gemene termen. Soms worden vrouwen na een abortus gekweld door hun ge weten en vragen ze godsdien stige begeleiding. Deze bege leiding kan niet bestaan in het zonder gevoel herhalen van leerstellingen, aldus de pastores. Kerkelijke gezags dragers moeten er volgens hen voor waken, dat zij de ziekenhuispastores de kans ontnemen verlichting te bie den aan hen die „belast en be laden" zijn. Ir.V. d. Graaf: In hervormde kerk slokt apostolaat het belijden op Het apostolaat „Bezig zijn in de wereld" heeft in de Neder landse hervormde kerk het belijden als het ware opge slokt. In de kerk is er vooral aandacht voor maatschappe lijke vragen, bijvoorbeeld de kernbewapening, en visies op bepaalde politieke situaties in de wereld. Hierdoor is bezin ning op de Heilige Leer voor de gemeente levens noodzakelijk vaak naar achteren gedrongen. Ook „de gemeenschap met de belijde nis der vaderen" (waarover de kerkorde spreekt) wordt vaak al niet meer gevonden. Dit betoogde gisteren ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse hervormde kerk tijdens de predikantenverga dering van de bond te Zeist. Hij sprak daar over de koers van de hervormde kerk na de tweede wereldoorlog, vooral inzake apostolaat en belijden. Deze tweepoligheid, zo stelde ir. Van der Graaf was impli ciet al aanwezig in de kerkor de, die na 1945 ig opgesteld en waarin apostolaat vóór het be lijden aan de orde komt. Hij noemde het gevaar van apo stolaat, dat het heil tijdelijk maakt en dat de gemeente in de woestijn doet dolen, de grote schaduw van het kerke lijk leven na 1951, toen de kerkorde werd ingevoerd. De „Koninkrijk Gods-gedach te" is zo overheersend gewor den dat de ontsporing van het apostolaat erdoor gegeven -is, aldus Van der Graaf. In de plaats van de tegenstelling tussen christenen en niet-c- hristenen als geldend principe komt het beginsel van de soli dariteit met als consequentie, dat de wereld de agenda van de kerk bepaalt. Hierdoor kreeg het apostolaat een be paalde politieke gerichtheid. De socialistische maatschap pijvisie ligt dan binnen direct gezichtsveld. Deze overschat ting van de Koninkrijksge dachte hééft de weg geopend voor de secularisering van het Heil. Het Koninkrijk Gods krijgt in die opvatting gestalte in de tijd, in de geschiedenis. Deze gedachte wordt verko zen boven de verwachting van het Rijk dat door de breuklijn aan het eind van de geschiedenis zal komen. Van der Graaf noemde het geschrift „Revolutie en Ge rechtigheid", waarin de uiter ste consequentie van deze vi sie wordt getrokken, een ab soluut dieptepunt in de her derlijke geschriften van de synode. Anderzijds erkende hij het gevaar, dat in gemeen ten waar de Reformatorische Belijdenis hoog gehouden wordt, het apostolaat er soms maar wat bijbungelt. In alle stilte en eerder dan was voorzien zijn 237 belangrijke kunstwerken uit het Vaticaan in de Verenigde Staten gearri veerd. Zoals gemeld zul len de kunstschatten van 26 februari af worden tentoongesteld in het Me tropolitan Museum in New York. Het gaat onder meer om de beroemde Apollo van Belve dere uit de Griekse tijd, de Athena Marsyasgroep uit de Romeinse tijd, de Hieronymus van Leonardo da Vinei, de panelen met voorstellingen uit het leven van de heilige Nicolaas van Fra Angelico (1437), alsmede de Grafleg ging van Christus van Cara- vaggio uit 1604. Daarnaast zijn er, verdeeld over vijf afdelin gen, kunstwerken uit alle tijd perken van de oud-Egypti sche en klassieke perioden tot de hedendaagse. De vraag of het wel verant woord was de kostbare wer ken aan de risico's van een reizende tentoonstelling bloot te stellen heeft in de afgelo pen weken de gemoederen in Italië danig beziggehouden. Experts van naam protesteer den in de pers heftig en niet zonder goede gronden vanwe ge het riskante transport van de kunstwerken en de kans op beschadiging ervan tijdens het exposeren. Tegenover het verwijt, dat het Vaticaan deze onvervang bare kunstschatten niet mag uitlenen stelt de directeur-ge neraal van de Vaticaanse mu sea, prof. Carlo Pietrangeli, dat men voorheen het Vati caan placht te verwijten, dat het die schatten achter geslo-, ten deuren hield. In dit ver band moet worden gezegd, dat het Vaticaan sinds het pontifi caat van paus Joannes XXIII zeer veel heeft gedaan om zijn musea het karakter van een „kunstpakhuis" te ontnemen. Alle afdelingen zijn inmiddels nieuw en overzichtelijk opge zet. De nieuwe verzameling van antieken wordt zelfs door andere musea als een voor beeld beschouwd. De tentoonstelling blijft enke le maanden in New York. Van 24 juli af zijn de werken in Chicago te bezichtigen en van Chicago gaan ze in no vember naar San Francisco. Begin maart volgend jaar zijn ze dan weer in Vaticaanstad Deze eerste reizende tentoon stelling van Vaticaanse kunst- schaten door de Verenigde Staten heeft zeker oók een economische achtergrond. Dr. Walter Persegati, die voor de financiële kant van de zaak verantwoordelijk is, ontkent dat ook niet. Hij zegt echter, dat de netto opbrengst van de tentoonstelling niet recht streeks is opgezet om gaten in de Vaticaanse begroting te dichten. Veeleer is het de be doeling, dat de Vaticaanse musea via de tentoonstelling de beschikking krijgt over middelen, die direct ten goede komen aan de restauratie van waardevolle kunstwerken. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken* te bekorten. Wim Kan (2) Bij het kijken en luisteren op de oudejaarsavond zal bij ve len de gedachten zijn opgeko men of het wel verstandig is dat, als eens Wim Kan het niet meer kan, Freek en Sonja de jaarwisseling overnemen. Men krijgt zo het idee dat het Ne derlands langzamerhand on dragelijk wordt van de schut tingwoorden. Psychologisch en emotioneel lost het niets op. Integendeel. Het doet alleen maar pijn. Worden we daar dan zo door geamuseerd? Wor den we er zoveel wijzer van? Moeten nu bekwame artiesten en verslaggeefsters persé de weg van Koot en Bie op, de z.g. evangelisten van de nieu we taal? Moeten wij echt te rugvallen in onze kuituur? Dan is het christendom alleen nog maar goed voor arme her dertjes of oude mensen zoals Simeon en Anna: voor wie z.g. nog niet mondig zijn, en voor wie in deze wereld niets meer te hopen hebben. Zoals toen, 2.000 jaar geleden. H. Rutges, DEN HAAG. Lichte ergernis (3) Op de kerk van Christus heb ik een andere kijk dan de in zender die op oudejaarsavond in deze rubriek aan het woord kwam. Daarom belijd ik, zon der enige ergernis, het Unam Sanctam Catholicam. De denkfout zit m.i. hierin dat men die heiligheid van de Kerk opvatte als een sanctitas van ieder lid afzonderlijk, waarbij het accent zwaar viel op de „deugdbeoefening" met het gevaar van de z.g. „werk heiligheid". Maar met dat Unam Sanctam bedoelde Ni- cea ongetwijfeld een collectie ve heiligheid die tot het wezen van de Kerk behoort, ook al hebben velen in het verleden de leiders niet uitgesloten daar tegen gezondigd. En die Kerk onderweg zal altijd bestaan uit zondaars die toch geheiligd zijn in Christo. Want zij heeft geen heiligheid in zich, maar ontvangt die van Christus in wie zij geïncorpo reerd is. Heiligheid houdt in, dat wij het Heil van Hem ver krijgen en in geloof aanvaar den. St. Paulus legt dat prach tig uit in de eerste drie hoofi stukken van de eerste bri aan de Efeziërs. Neen, h Credo kan geen woord i en wij zullen het Unam San tam Catholicam blijven bel den tot de Wederkomst van M.C.A. Holthuysen, VOO] SCHOTE Brezjnev In de oudejaarsbijlage „1982 l kijk" vermeldt het bijschri bij de kleurenfoto van de op gebaarde Russische leide Brezjnev o.m.: „Onder zijn le derschap verdween het agrei sieve communisme naar c achtergrond om plaats te mi ken voor een politiek van on spanning, die de Sovjet Un geen windeieren bezorgde Verdient Leonid dit aureoo Ik meen in uw blad ook hi onderstaande te hebben geli zen: Onder zijn regiem viele de Sovjets het volstrekt ong< vaarlijke Afghanistan binnei dat al duizenden slachtoffej geëist heeft. De vakbond Sol dariteit met meer dan 20.00 leden werd via zijn zetbaas J« ruzelski geëlimineerd. H( vreedzame democratisering! streven van de POlen werd d nek omgedraaid. Nobelpriji winnaar dr. Andrei Sacharo werd verbannen naar Gorfe omdat hij teveel opkwam vod de rechten van de mens. Pad fistische elementen onder d Russische jeugd werden fel b( streden, aangezien geweldlooj heid niet paste in de politie van het Kremlin. Verdere uil bouw van het SS-20 arsena» waardoor een totaal nadelij balans tussen NAVO en h Warschau Pact werd bereik enz. enz. W. Reberink, DEN HAAG. (Naschrift: Bij de overwegei rood getinte foto was ook h onderschrift ongewild wellic. wat eenzijdig gekleurd; g doeld werd op een politiek vi ontspanning bij de benaderii van het Westen, waarbij tactiek verschilde van die o, der bijvoorbeeld Kroetsjev Stalin, zonder dat de Sovje Unie daarmee haar (macht )doelstellingen wijzigde. R dactie). GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Perioden met zoi DE BILT Het zeer diepe II gedrukgebied, dat vannacl met een kerndruk van 94 millibar tussen IJsland en d Noordkaap lag, koerst verdf richting Nova Zembla. Te noorden van de Azoren trej een krachtig hogedrukgebie kerndruk iets boven 1040 mi libar naar het oosten. Dit hi gedrukgebied wordt zondi boven Frankrijk verwacht. Nadat vannacht in de bovei lucht nog wat koudere luel binnendringt, hetgeen met e| kele buien gepaard zal gaa mogelijk met hagel of na(. sneeuw, trekt in de loop vi de dag een hogedrukuitlop? over Engeland naar Nedd land. De zonnige period^; worden zondag echter verval, gen door veel bewolking. Tunesische eieren met oriëntaalse salade en macaroni bananevla vegetarisch De benodigdheden voor twee: 2 grote uien, 2 lepels (olijf)olie, kleine paprika, iets sambal, zout, 2 eieren; 3 sinaasappelen, 1 uitje, 1 lepel olijven (of 1 grote au gurk), 1 lepel citroensap, 1 lepel olie, zout, peper, pe terselie; 250 g macaroni, zout, 1 lepel olie, 10 g boter of plantenmargarine, 50 g pittige kaas; liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 banaan, marasquin. Smoor de tamelijk grof gesne den uien gaar in de olie, ge bruik daarvoor een tamelijk kleine pit, houd het deksel op de pan en reken er tenminste tien minuten voor. Roer ver volgens de in kleine stukjes gesneden paprika door de ui met sambal en zout en laat al les nog even bakken (zonder deksel). Breek er de eieren op, leg het deksel weer op de pan en verwarm die matig tot het eiwit gestold is. Voor dit ge recht is een mooie koekepan of hapjespan fijn, want daarin kan het zó op tafel worden ge zet. Pel de sinaasappelen en snijd ze met een scherp mes in dun ne plakken. Snijd het uitje heel fijn en strooi het over de sinaasappelen. Garneer met ontpitte olijven of (als u die te Oriëntaals vindt) met in blok jes gesneden augurk. Klop de olie door het citroensap met zout, peper en fijngeknipte pe terselie en druppel dit over de salade. Kook de macaroni gaar in ruim water met zout en een le pel olie. De kooktijd staat op het pak of u rekent een kwar tier. Schenk de pan met gare macaroni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat. Even laten uitlekken, in een schaal doen, hier en daar een klontje boter of margarine leggen en de kaas er over strooien. Meng een gele vla met stukjes banaan en desgewenst iets ma rasquin. JEANNE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belas tinginspecties breiden dit jaar hun hulpverlening aan het publiek aanzien lijk uit. Staatssecretaris mr. Henk Koning (Finan ciën) kondigde dit giste ren in Den Haag aan bij de presentatie van de Te- leac-belastingcursus. Het experiment met het hel pen van belastingplichtigen bij het invullen van hun aangifte, dat tot nog toe tot een aantal inspecties was beperkt, zal tot het gehele land worden uitge breid. „Het is ons ministerie ernst met de verbetering van de voorlichting en de relatie met de belastingbetaler", be nadrukte de bewindsman. Staatssecretaris Koning maak te voorts bekend dat de proef met het sterk vereenvoudigde aangifteformulier, die vorig jaar in vier inspecties werd ge daan, dit jaar zal worden uit gebreid tot acht inspecties, waaronder die in Delft. Belastingcursus Niet alleen direct, ook indirect wil de fiscus het publiek zo veel mogelijk helpen bij het doen van de belastingaangifte. Zo werd gisteren de belasting cursus van Teleac gepresen teerd die met financiële hulp van het ministerie van finan ciën tot stand is gekomen. In zes wekelijkse televisie- en ze ven radiouitzendingen (vanaf woensdag 9 februari) wordt de belastingbetaler klare wijn ge schonken over het hoe en waarom van de belastingen, het invullen van zijn aangifte biljet en het indienen van be zwaarschriften. Daarbij wórdt het vakjargon zoveel mogelijk vermeden. Naast de radio- en televisielessen is er een cursus boek in omloop gebracht (kos ten 19 gulden) dat in elk hoofdstuk een aantal vragen van het aangiftebiljet behan deld en in een apart hoofdstuk de mogelijkheden van een be zwaarschrift belicht. Dit boek is zowel bij Teleac als bij de boekhandel verkrijgbaar. Cursus en boek moeten voor velen een welkome aanvulling zijn op de jaarlijkse reeks be- lastinggidsen en -almanakken die de belastingplichtige wil len helpen bij het invullen van hun aangiftebiljet. De directie van Teleac zegt genoeg aan wijzingen te hebben dat de be lastingcursus de populairste zal worden in de serie sociaal maatschappelijke program- Weersgesteldheld Staatssecretaris Koning van Financiën (rechts) ontving gisteren van de directeur van Teleac, drs H. van Schalkwijk, het eerste boek van de belastingcursus. ma's. „De cursus is allerminst louter een dienstverlening aan bedoeld als reclame voor het de belastingbetaler Belasting ministerie van financiën, maar betalen is een gunst, niet te Ministerie: dit kan niet DEN HAAG Het plan van Deventer om energieta rieven naar draagkracht in te voeren is in strijd met het standpunt dat de ministerraad eind vorig jaar hier over heeft ingenomen, aldus het ministerie van finan ciën. Volgens het ministerie had Deventer dit kunnen weten omdat in september vorig jaar een interdeparte mentale werkgroep een uitgebreide studie heeft afge rond, waarin wordt geconcludeerd dat het voeren van een inkomenspolitiek is voorbehouden aan de centrale overheid. Gemeenten en provincies dienen dit niet met een eigen beleid te doorkruisen. DEVENTER Nadat de gemeenteraad van Deven ter daarvoor vorige maand het licht op groen had gezet, is het gemeen tebestuur druk in de weer gegaan met een onderzoek naar de mogelijkheid energietarieven te bereke nen naar draagkracht. De resultaten zullen voor april bekend zijn. Wet houder S. Moester van Fi nanciën verwacht dat een onderzoek zal uitwijzen, dat het draagkrachtbegin sel bij het in rekening brengen van energie mo gelijk is. „We hebben advies gevraagd aan de overkoepelende organi saties voor de distributie van gas, water en elektriciteit en ik heb goede hoop dat ons plan positief wordt ontvangen. Zo dra een positief advies binnen is, gaan we voor toestemming naar het ministerie van Eco nomische Zaken". De plannen van het Deventer college, die vermoedelijk pas in de zomer in de gemeente raad aan de orde komen, gaan er van uit dat mensen met een minimuminkomen worden ontzien bij verhoging van de energieprijzen. Mensen met een bruto inkomen boven twee keer modaal (ongeveer 65.000 gulden per jaar) zullen extra moeten betalen, zodat zij in feite energie financieren voor de minimuminkomens. Vanaf 1 januari dit jaar zijn de energietarieven in Deventer, verhoogd met 4 procent. Dat betekent dat huishoudens ge middeld dit jaar 150 gulden meer zullen betalen voor ener gie dan vorig jaar. Als de plannen van het college doorgaan, zullen de minimum inkomens na de zomer niet langer de verhoging van 4 procent hoeven te betalen. De inkomens boven 65 mille gaan dan ongeveer 350 gulden extra betalen op jaarbasis in plaats van 150 gulden in de huidige situatie. Wethouder Moester heeft la ten uitrekenen dat er in De venter totaal 23.000 huishou dens zijn: 4000 zouden moeten rondkomen van een mini mumloon, 16.000 hebben een inkomen tussen minimum en 65 mille en 3000 huishoudens verdienen meer dan 65 mille. Eigen opgave Op de vraag hoe de gemeente er achter denkt te komen hoe veel de mensen precies verdie nen, antwoordt Moester: „De- groep minimuminkomens is voor het grootste deel geregis treerd bij de sociale dienst. De overige huishoudens krijgen van ons een formulier, waarop ze dienen aan te geven hoe veel hun inkomen is. Als het formulier niet wordt terugge stuurd, wordt het hoogste ta rief in rekening gebracht. Met steekproeven zullen we de juistheid van de gegevens con troleren". Of er binnenkort meer tarie ven naar draagkracht zullen worden berekend in Deven ter? Moester: „We moeten dat on derzoeken. Je moet goed kij ken hoever je kunt gaan met nivelleren, maar er kan onder meer nog gedacht worden aan tarieven voor de onroerend- goedbelasting. Je kunt bijvoor beeld besluiten een vrije zone in te voeren en mensen met een minimuminkomen bene den een bepaald bedrag niet te laten betalen. Dat zou dan weer door de hoge inkomens gecompenseerd moeten wor den". De wethouder vindt dat bij het doorvoeren van het draag krachtprincipe goed „het nut tegen de kosten" moet worden afgewogen. „Reinigingsrecht komt bijvoorbeeld niet in aan merking. Dat zet geen zoden aan de dijk". Dè stad uit? Is Moester niet bang dat de hoge inkomens massaal de stad uit zullen trekken, als ze door de gemeente extra belast worden? „Ik vind dat je op een mo ment, dat veel mensen aan de rand komen te ziten van hun financiële mogelijkheden, best een beroep mag doen op ande ren die het veel beter hebben. Noem het solidariteit of naas tenliefde. We moeten niets na laten iets extra's te doen voor de laagst betaalden". Hij voegt eraan toe: „Ik denk overigens dat wegtrekken uit de stad minder interessant wordt. De bouwmogelijkheden in de omliggende kleine ge meenten worden minder en woonwerkverkeer is dermate duur, dat het voor veel men sen onaantrekkelijk wordt. Je ziet juist veel mensen van het dorp weer naar de stad trek ken". Mededeling Familieberichten kun nen dagelijks tot 8.30 uur 's morgens wor den aangeboden. Voor de zaterdag krant tot vrijdag avond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegaran deerd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2