Kirk verschijnt voor Britse rechter II Olie BON: Overvallers postagentschap aangehouden Verkeerde postzegel blijft in roulatie rezondheid irins Claus ;een -eden tot morgen ACTIE DEENSE „PIRAAT" VERLOOPT VOLGENS PLAN Ziekenfonds Azivo weigert eigen lijdrage te innen UW OCCASIOMSPECIALIST Jonge verkeersovertreders voor rechter 18.000 werklozen in Chicago in de rij Geen sprake van grote teruggang in vakantie- geld «§*£eicbe Soiwcwit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 7 januari 1983, 73e jaargang no. 22469 Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD LeidenPostbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank'N.V. Leiden. piredeur-hootdredadeur:fJ.Hallewas,Chef-redacteur:Win^Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm.'Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0,80 „Fame", musical-achtige serie over talentvolle leerlingen op New Yorkse theaterschool op Ned. I om 21.25 uur. Om 22.15 uur „Sonja op Vrijdag" met dammer Jannes van der Wal en Linda Ronstadt. Om 23.27 uur nachtfilm: „Moord op een voddenraapster. Ned. II om 21.15 uur „Sportman van het jaar 1982". HET WEER In de ochtend enkele buien, daarna perioden met zon Mid- dagtemperatuur 6 graden. Krachtige tot harde wind. Zon op: 08.46; onder 16.47. Schev. hoog water: 10.16 en 23.00; laag water 5.45 en 18.27 uur. DEGSTGEEST Met de aanhouding van vier man nen heeft de politie de overval op een drogisterij an nex postagentschap aan de Geversstraat in Oegstgeest opgelost. Het gaat om de Utrechters H. van P. (28), H.B. (25) en de Hilversummer W.V. (32). Zij waren tot deze overval gekomen, nadat zij informatie hadden gekregen van de Hilversummer J.T. (34), die even eens is aangehouden. Bij de overval die 7 oktober om acht uur 's avonds begon en duurde tot te volgende morgen half zeven, werd ongeveer 100.000 gulden buitgemaakt. Dat be- heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. De drie overvallers drongen de achterzijde van de wo ning bij het agenstschap binnen en overvielen het echtpaar Beukman dat het beheert. Omdat op de kluis een tijdklok zat namen zij het echtpaar gedu rende de gehele nacht in gijzeling. Daarbij werd het echtpaar ook mishandeld. Pas de volgende morgen kon de kluis worden geopend en werd de inhoud er van meegenomen. Na een uitgebreid recherche-onderzoek van de rijks politie Oegstgeest in samenwerking met de districts recherche van de rijkspolitie Den Haag bleek dat ver moedelijke daders moesten worden gezocht in Utrecht. Eén van de overvallers sprak met een Utrechts accent. In de nacht van 23 op 24 november 1982 werden in de gemeente Nieuw-Beijerland bij een kluiskraak drie Utrechters aangehouden. Zij bleken ook betrokken te zijn geweest bij een groot tiental kluiskraken en een veertigtal inbraken. De daders werkten steeds in verschillende groepjes. In totaal zijn hiervoor dertien verdachten aangehouden. De drie inbrekers, die betrokken zijn geweest bij de in braak in Oegstgeest wordt onder meer ook weder rechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. Drie gastanks in VS ontploft: 1 dode NEW YORK In Newark bij New York zijn vanochtend drie tanks voor vloeibaar gas op een raffinaderij ont ploft. De explosie was voelbaar over ruim honderdtien kilometer. Volgens de eerste berichten vielen er een dode en twaalf gewonden. De explosie deed en kele buitenwijken van New York op hun grondvesten schudden, terwijl ge bouwen in Manhattan trilden alsof de stad, zo zeiden inwoners, door een aard beving werd getroffen. De raffinaderij is eigendom van de Amerikaanse oliemaat schappij Texco Oil Campany en ligt aan de baai van Newark. Volgens deskundi gen zal het nog dagen duren voordat de brand is geblust. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. In verlegenheid ge brachte ambtenaren van de Zwitserse pos terijen hebben toege geven dat bovenstaan de postzegel verkeerd is afgedrukt. Op de 2- franc zegel staat de grote Aletsch gletsjer van links naar rechts verkeerd Ondanks deze fout 'zullen nemen. Hiermee wordt de postzegel wordt voorkomen, al- toch uitgegeven. Een dus de woordvoerder, regeringswoordvoerder dat postzegelverzame- heeft laten weten de laars met deze zegel zegel niet de roulatie te gaan speculeren. )EN HAAG De ge- kondheid van Prins Claus Is de afgelopen weken geen aanleiding geweest tot ongerustheid. Het her stel van de prins, die de wintersportvakantie met rijn gezin in het Oosten rijkse Lech heeft doorge bracht, verloopt evenwel niet zo snel als in oktober pij het begin van zijn be handeling werd aangeno- •e nabehandeling van Claus loor professor Kielholz in de niversiteitskliniek van Ba il zal nog onbekende tijd uren. Vermoedelijk tegen iet einde van januari kan nige duidelijkheid komen of n hoe vaak de prins nog oor zijn nabehandeling te ug moet. Claus heeft zijn 'akantie tot tweemaal toe inderbroken voor bezoeken tan de kliniek. Dat waren ivenwel afgesproken bezoe- ïen. Berichten „als zou de irins een hartaanval hebben jehad, zoals een aantal West- Duitse bladen meldden, zijn irolgens de RVD volstrekte >nzin. ADVERTENTIE gratis elke woensdag de biila' :bij uw krant met informatie over films.muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda De Deense Europarlementariër Kent Kirk maakt het V-teken, nadat hij gisteren door Britse officieren was gearresteerd toen hij in de verboden Britse wateren de netten van zijn treiler had uitgegooid. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Deense visser en Europarle mentariër Kent Kirk, die gisteren door de Britse marine op de Noordzee gedwongen werd het vissen naar sprot te staken en ver volgens werd gearres teerd, is vanmiddag in de Noordengelse plaats North Shields voor het gerecht verschenen. Kirk wordt ervan be schuldigd zijn netten uitgeworpen te hebben binnen de verboden Britse zone van 12 mijl. De Deense „piraat" heeft geen enkel visje gevangen, omdat een Brits patrouille vaartuig onmiddellijk op zijn treiler afkwam.' Even later sprongen Britse offi cieren aan boord en gaven het bevel de netten weer op te halen. Kirk ontving hen uiterst vriendelijk. Immers, hij had zijn arrestatie be wust uitgelokt. Kirk wil be reiken dat het visserijcon flict tussen Groot-Brittannië en Denemarken op deze manier voor het Europese Gerechtshof in Luxemburg wordt gebracht. Kirk werd vervolgens ver zocht mee naar North Shields te komen, waar de zaak verder afgehandeld zou worden. De Deen strib belde niet tegen. Hij bood de marineofficieren zelfs een stevige borrel en een maal aan. Kirk is van oor deel, dat geen enkele Euro pese lidstaat het vissen in de nabijheid van zijn kust mag verbieden aan andere leden van de Europese Ge meenschap. Kirks expeditie is tot nu toe volgens plan verlopen en heeft de voor hem nodige aandacht gekregen. Op zijn vissersschip waren diverse Britse verslaggevers, die de gehele actie rechtstreeks op radio en televisie brachten. Waarnemers geloven niet, dat de Britten hem zwaar zullen straffen. Pagina 11: Deense minis ter daagt Engeland voor rechter Ontsnapte ijsbeer zorgt voor paniek FLORENCE Een ijsbeer die uit zijn circuskooi had weten te ontsnappen, heeft gisteren voor paniek gezorgd in het Noorditaliaanse Florence. De ruim twee meter lange beer Nanook verscheen plotseling op een markt waar hij zich, terwijl verkopers en klanten zich haastig uit de voeten maakten, tegoed deed aan het uitgestalde fruit. Alles liep uit eindelijk goed af toen Nanooks trainer het dier overmeesterde en terugbracht naar het circus. WE ZIJN GEEN DEURWAARDERSKANTOOR" DEN HAAG Het Haagse ziekenfonds Azivo doet niet mee pet het innen van de eigen bijdrage van 2,50 per afgeleverd geneesmiddel. Voorzitter J. Toussaint maakte dit vanmiddag be kend. Hiermee is Azivo voorlopig het enige ziekenfonds dat per inent weigert zich te houden aan de nieuwe overheidsmaatregel Hie 1 februari van kracht wordt. Het ziekenfonds Leiden en Dmstreken sluit zich niet aan bij de actie van Azivo. Azivo vindt het kamerbesluit schandalig. Bejaarden, mensen pet lage inkomens en personen die langdurig medicijnen moe- en gebruiken gaan volgens Azivo naast hun toch al niet geringe premie in verhouding extra veel betalen. Bovendien vreest het kiekenfonds dat de eigen bijdrage sommigen ervan weerhoudt gebruik te maken van de noodzakelijke medische zorg. „Wat de Juridische gevolgen zijn, zien we later wel, maar we laten ons piet verlagen tot een veredeld deurwaarderskantoor", aldus sen Woordvoerder van Azivo. Keuze uit plm. 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag garantiebewijs: Dagelijks geopend - Vrijdags koopavond. AUTO HEEMSKERK Datsun-dealer Alkemadelaan 1 - 2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 VENLO De Venlose kantonrechter heeft gisteren een marathonzitting besteed aan 166 jeugdige verkèers- boosdoeners in leeftijd varieërend van 12 tot 17 jaar, in meerderheid jongens. De vergrijpen varieerden van het niet met de fiets voldoende rechts rijden tot stopborden en rode lichten negeren. In totaal waren er 245 gedag vaard, maar 79 kwamen er niet opdagen. Bij wijze van afschrikmiddel besloot de politie in overleg met de justitie geen schikkingen te treffen maar de jongelui massaal te dagvaarden. De officier van justitie, mr J. Custers, gaf de jeugdige verdach ten, die bij groepjes van acht tot twaalf moesten terechtstaan, een schrobbering en eiste boetes variërend van tien tot twintig gulden. De kantonrechter, mevrouw mr. Smits, vonniste con form. Ook de niet verschenen verdachten liepen deze straffen op. Ook in Amersfoort bestaan plannen in het vervolg strenger te gaan optreden tegen scholieren die het niet zo nauw nemen met de verkeersregels. Op het bureau is speciaal voor het bekeuren van jóngeren onder de 16 jaar een sterk vereenvoudigd proces verbaal ontworpen. In de Amerikaanse stad Chicago stonden gisteren meer dan 18.000 werklozen ondanks de koude op verscheidene plaat sen in de rij voor 3.800 tijdelijke baantjes. Naar verwachting zullen de rijen vandaag nog groter worden. Door het gedrang kwam het gisteren tot ongeregeldheden. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat er in Amerika veel banen zullen bijkomen. Blijkens een rapport van de Amerikaanse regering blijven de economische vooruitzichten voor dit jaar ongunstig. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgens de ministeries van sociale zaken en financiën is er geen sprake van dat het vakantiegeld dit jaar aan zienlijk lager zal uitvallen dan vorig jaar. Na bijna 48 uur rekenen hebben beide departementen gisteren hun berekeningen gepu bliceerd die een streep ha len door de sombere voor spellingen die de Unie BLHP dinsdag de wereld in stuurde. De Unie rekende toen een achteruitgang in vakantiegeld voor van 400 tot 900 gulden netto en zaaide daarmee veel paniek. De ministeries van so ciale zaken en financiën ko men na veel rekenwerk tot de volgende cijfers. Bij een bruto- maandinkomen van 3000 gul den (in december j.l.) gaat het vakantiegeld zelfs vooruit met 82,91 gulden, bij een bruto- maandinkomen van 4000 gul den ligt het vakantiegeld 75,51 gulden lager en bij een bruto maandinkomen van 5000 gul den 113,82 lager. De vakantie gelden zijn gebaseerd op de werkelijk verdiende inkomens van de periode 1 mei 1982 tot en met 30 april 1983. Tevens wordt ervan uitgegaan dat de prijscompensatie wordt uitbe taald. Wordt deze laatste ge bruikt voor arbeidstijdverkor ting, dan worden de uitkerin gen iets lager. ADVERTENTIE l-U-H l.'.H'l HYH,1;M33 AANSTAANDE ZATERDAG van 10.00 tot 5.00 uur zat particulier wor den verkocht een aantal schitterende lederen/stoften bankstellen. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoekkombinaties in leder, klassieke lederen bankstellen, w.o. zeer dure org. Engelse Chesterfields. Prijsindikatie 3-, 2- en 1-zitscomb. van ca. ƒ3.200.- voor 1.690.-. Tevens wordt verkocht een aantal massief eiken kasten, eiken toogkasten an maaaiat eiken eethoe- ken. Diverse typen. 3-, 2-zits stol Alicante van 1850.- voor 850.-. Eiken halkastjea v.d. helft v.d. prijs. 8-pers. lederen elementengroe- pen, adviesprijs ƒ8.100 nu ƒ4.300.-. Partij electron, orgels ƒ990.- p.st. splinternieuw. Voorta zullen worden verkocht enkele beperkte partijen slaapka mers w.o. compl. slaapkamer» in eiken, noten, mod. slaapkamers wit, losse kasten, toilettafels, een gedeelte van deze slaapkamers wordt voor de helft v.d. prijs verkocht. Goederen dienen zo spoedig mogelijk te worden afgenomen. Vervoer kan ter plaatse worden gere geld. Falkar B.V. in- en verkoopkantoor van liquidatie- en faillissements partijen. Shuwacht 152, Lekkerkerk. vanaf Lekkerkerk onder de 2e hoogspanningsmast a.d. dijk achter de klompenfabriek. Ruw gewekt, maar ongedeerd BOSTON Een 59-jarige Chi nees in de Amerikaanse stad Boston is donderdag met bed en al vanaf de derde verdieping op straat beland, toen zich in het gebouw waar hij woonde een zware explosie voordeed. De man lag te slapen en voor hij goed en wel wakker was be vond hij zich drie etages lager in bed tussen de brokstukken uit zijn woning. De man, welis waar ruw gewekt maar onge deerd, zag zijn huis na de ont ploffing in vlammen opgaan. Hij zei echter geen woord, stond op en ging een nieuw kostuum en een nieuwe bril kopen. Uit de olie in de olie. Zo kan men het nieuws in het kort samenvatten, dat gemeld wordt uit Bretagne. Aan de kust van deze bekende Franse vakantiestreek, die al enkele malen achtereen werd bevuild door drabbige olie van gestrande tankschepen, is nu iets heel anders aangespoeld: flessen en vaten whisky, afkomstig van de Panamese vrachtboot „Lina". Het gaat in totaal om 4200literVoor velen meer dan genoeg om de hoogte te krijgen, maar om op de hoogte van dit nieuwsfeit te komen is een abonnement op deze krant voldoende. S De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1