Ambtenaren ruilen prijscompensatie yoor vrije dagen Bombardement op Nijmegen was j,grootste fout uit de oorlog" Sovjetambassade ontkent druk op Nederland Amsterdamse recherche eist flinke uitbreiding Leer kans in taatsloterij Valse waarschuwing over Dodewaard Deetman treedt hard op tegen onderwijsfraude Grotere flats voor inwonende ouders Jongeren verliezen geding over bijstand 111e ,vieze' Asterixen moeten uit de handel BINNENLAND £eid&iQowiant DONDERDAG 6 JANUARI 1983 PAGINA 9 feN HAAG De kans op bi prijs in de staatsloterij brdt met ingang van de lo- rij van februari vergroot. Ie kans wordt één op twee, ten nu één op twee en een fif. De totale prijzenpot trdt daarvoor niet ver- togd, maar het aantal gro- i prijzen wordt vermin- ei, waarvoor meer kleine- I prijzert terugkomen. Wel- prijzen het betreft zal la- deze maand worden be- ndgemaakt. Urenco nam initiatief voor uraniumlevering DEN HAAG Taiwan heeft Urenco niet ge vraagd om uranium voor zijn kerncentrales te verrijken. Het Nederlands-Duits-Britse consorti um heeft zelf het initiatief genomen in de hoop een opdracht te ontvangen. Taiwan zegt nog tot 1990 genoeg verrijkt uranium te hebben. Urenco moet aan de drie regeringen toestemming vragen voor de levering. Of die toestemming er zou kunnen komen is zeer twijfelachtig. Taiwan, een land dat dictatoriaal geregeerd wordt, heeft na melijk het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekend en met verrijkt uranium kunnen kernwapens worden gemaakt. CDA en VVD vrezen grote problemen rond het verzoek van Urenco om 4000 ton uranium aan Taiwan te mogen leveren. Links is tegen de le vering. NIJMEGEN In Nijmegen zijn gisteren op grote schaal valse, op gemeentelijk postpapier gedrukte waarschuwingsbrieven voor een op handen zijnde re paratie van de kerncentrale in Dodewaard verspreid. In de vermoedelijk enkele duizenden brieven wordt de bevolking van „het risicogebied Nijmegen" er op gewezen dat die reparatie gevaar met zich mee kan brengen. In dat geval, zo meldt de valse brief, zal via BB-sirenes alarm geslagen worden en via radio en kranten informatie worden verstrekt over te nemen veiligheidsmaatregelen en over het gebruik van schuil kelders. Het is volgens de gemeentewoordvoerder on duidelijk wie de brieven heeft verspreid. De kerncen trale in Dodewaard wordt half januari drie maanden stilgelegd in verband met de vervanging van een wa terleidingaansluiting op het reactorvat. RSV-werven willen werktijdverkorting ROTTERDAM De directies van de RSV-scheepswerven Wilton Feyenoord in Schiedam en RDM in Rotterdam hebben bij de arbeidsinspectie werktijdverkorting voor het personeel aangevraagd. Het gaat om werknemers in de reparatiesector, de nieuw bouw en de algemene dienst, maar over hoe veel precies is niet bekend. Het is niet be kend wanneer de arbeidsinspectie een beslis sing over de aanvragen zal nemen. Volgens een werknemersvertegenwoordiger van een van de betrokken bedrijven lijkt het echter niet aannemelijk dat de arbeidsinspectie een positief besluit zal nemen, vooruitlopend op de beslissing van minister Van Aardenne over de steunaanvraag van RSV ter grootte van 300 miljoen gulden. DEN HAAG Als onderwijs- inspecteurs ontdekken dat op een school of universiteit fraude wordt gepleegd of als zij het vermoeden van fraude hebben, zullen zij in het vervolg onver wijld politie en justitie inschake len. Dit staat in een circulaire die minister Deetman (Onder wijs en Wetenschappen) dezer dagen naar alle scholen en uni versiteiten heeft gestuurd. De minister wil de justitie snel ler inschakelen tegen strafbare feiten die door leerkrachten of schoolbesturen worden gepleegd omdat in het onderwijs in toene mende mate met overheidsgeld geknoeid wordt. „Zo worden bij voorbeeld herhaaldelijk onjuiste gegevens over leerlingenaantal len verstrekt aan het ministerie van Onderwijs, met de bedoe ling meer subsidie te krijgen", aldus vanmorgen een woord voerder van het ministerie. Ook komt het steeds vaker voor, dat leerkrachten zich bepaalde goe deren toeëigenen die tot de school behoren. - ;o' (Van onze sociaal- .Jinomische redactie) iojEN HAAG Minister ioietkerk van binnenland- ,)0' zaken heeft gisteren niet uitkeren van de iolijscompensatie per 1 ja- ioiari j.l. aan overheids- •°trsoneel afgekocht met £>t beschikbaar stellen van drie nieuwe vakantie dagen. De ambtenaren bonden, die vier dagen hadden gevraagd, vonden dit een aanvaardbaar bod. De achterban moet zich echter nog over het voor stel uitspreken. Die achterban moet dan ook beslissen of de acties tegen dé salarisbevriezing worden ge stopt. Want in het centrale ge organiseerde overleg tussen minister en bonden ging het ook over die bevriezing. Onduidelijk is overigens nog of de vrije dagen worden ge ruild voor de prijscompensatie van januari j.l., zoals de bon den zeggen, of voor de prijs compensatie van het hele jaar, zoals de minister wil. Halver wege dit jaar, als een nieuwe prijscompensatieronde aan breekt, zal het gevecht derhal ve worden herhaald. Onzekerheid is er ook nog over het aantal banen dat het inleveren van de prijscompen satie en de extra vrije dagen zullen opleveren. Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken (op de rug gezien) begroet AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur vooraf gaande aan het gisteren in een compromis geëindigde over- DEN HAAG De ambas sade van de Sovjet-Unie in Den Haag heeft tegenge sproken dat de Sovjet- Unie ons land onder druk zet om in Rotterdam een consulaat te mogen ope nen. De Sovjet-Ünie dringt al ja ren aan op de vestiging van een vertegenwoordiging in Rotterdam en het verstrek ken van verblijfsvergunnin gen voor Russische directeu ren van gemengde bedrijven. De Nederlandse regering heeft dat verzoek steeds af gewezen. De ambassade ontkent dat gedreigd is een deel van de Russische overslag van Rot terdam naar Hamburg en Antwerpen verplaatsen als de kwestie van het consulaat niet wordt geregeld. Aan de verklaring van de ambassade is echter toegevoegd, dat de Sovjet-Unie geïnteresseerd blijft in gebruik van de faci liteiten van de grootste ha ven ter wereld, maar dat „natuurlijke normale voor waarden moeten worden ge schapen voor onze activitei ten daar". Daarbij wordt na drukkelijk vermeld dat in Antwerpen wel een Sovjet consulaat en acht gemengde firma's met Russische direc teuren aan het hoofd zijn ge vestigd. olJMEGEN „Een van •O? allergrootste blunders de hele Tweede We- pldoorlog. Meer dan dui- oind burgers op slag ge- 0|>od en een halve stad jjjJMledig in puin door een i0!grijselijke, dramatische okgissing. Het bombarde ment op Nijmegen was ramp van ongekende 0hvang. Daarom is het onbegrijpelijk dat bijna Ojemand daar zich na de ®>rlog nog echt met deze 0iak heeft beziggehouden. o!aar ik zal tot op de bo- trachten uit te zoe- °pn hoe deze verschrikke- $ke fout ooit kon worden oïmaakt". o {«stberadenheid bij de 47-jari- o! Nijmegenaar Alfons Brink- Oiis, die nu al jarenlang inten- Otf en vrijwel onafgebroken Oëurt naar wat er werkelijk °is ging op 22 februari 1944, dag dat Amerikaanse bom- °enwerpers plotseling en om ®t nu toe onverklaarbare re- inen hun vernietigende last ^wierpen boven oost-Neder- ■gbzer dagen richtte hij daartoe ^lfs de stichting „22 februari o(44" op. bedoeld om het be-. OKÜgde geld bijeen te krijgen O^armee hij zijn studie kan Oiltooien. „Honderden tele- Oontjes en brieven naar het Oiitenland", zegt Brinkhuis, Oin de kosten van soms we- Ofnlange bezoeken aan mili- ire archieven in Engeland, uitsland en Amerikaik in het in m'n eentje allemaal et meer opbrengen" 2 februari 1944 e vroege ochtend van dins- ig 22 februari 1944. Drie di visies Amerikaanse bommen' werpers, in totaal meer dan 800 toestellen, stijgen op vanaf tientallen bases in Engeland voor hun aandeel in de opera tie „Big Week", een vernieti gend bombardement van Duit se vliegtuigindustrieën. Van wege slecht weer en laaghan gende bewolking wordt de machtige vloot halverwege te ruggeroepen. Een deel ont vangt die boodschap, een an der deel niet. In de verwar ring en chaos die dan ontstaat vallen duizenden bommen, ver van het doelgebied, rond het middaguur verwoestend neer op Nijmegen, Arnhem en En schede. Brinkhuis, die toen 9 jaar oud was en het bombardement op Enschede meemaakte: „In de officiële Amerikaanse rappor ten worden de bombardemen ten als „een vergissing door omstandigheden" afgedaan. „Wat die omstandigheden pre cies waren en hoe die vergis sing dan wel kon worden ge maakt is nooit uitgezocht". Hoop onzin Volgens de onderzoeker is er een „grote dramatische vergis sing in het spel. Een enorme Amerikaanse blunder, waar aan de Amerikanen liever niet meer worden herinnerd. Maar ik ben van plan precies boven tafel te krijgen wat er die 22ste februari 1944 exact gebeurd is. Dat ben ik ook verplicht te genover de mensen die mij tot nu toe zo enorm met mijn on derzoek hebben geholpen". Wat Brinkhuis met zijn studie doet, is meer dan het histo risch verantwoord te boek stellen van oorzaak en trieste gevolgen van een grote vergis sing. „Ik ga door met mijn on derzoek tot ik duidelijk kan maken waarom in de rappor ten van sommige teruggekeer de vliegers niet eens over het bombardement van de drie steden wordt gesproken. Ik ga door tot ik weet waarom de Amerikanen ook nu nog kei hard blijven stellen, dat ze op vijf kilometer boven Nijmegen vlogen, terwijl tenminste 70 betrouwbare ooggetuigen me hebben verteld dat de vliegtui gen op minder dan een kilo meter hoogte over de stad joe gen. Ook wil ik duidelijk ma ken", gaat Brinkhuis verder, „waarom de Amerikanen in hun rapporten geen melding maakten van het gebruik van brandbommen, terwijl ik er zelf honderden heb zien val len, alleen al in Enschede". Hete brij Brinkhuis verwacht geen doofpot vol geheimzinnigheid. Maar dolenthousiast over het onderzoek van de Nijmege naar blijken de meeste Ameri kaanse autoriteiten waarmee hij de afgelopen jaren al te maken kreeg, nou oqk weer niet te zijn. „Ik heb steeds het idee dat ze als een kat om de hete brij heendraaien. Dat ze de antwoorden wel weten maar niet graag kwijt willen". Brinkhuis wil zo langzamer hand vaart achter zijn onder zoek. „Ik heb het idee dat er nog maar enkele hele essentië le vragen beantwoord moeten worden voordat ik het hele plaatje rond heb en aan mijn boek kan beginnen. Maar ik krijg wat mijn onderzoek be treft wel steeds meer haast. De mensen van toen worden steeds ouder, het aantal be trouwbare bronnen neemt zienderogen af." Niet trouwen: geld terug GRONINGEN Een 35-jarige Duitser uit Stadtland Rodenkirchen blijkt zo 'n vier weken geleden 40.000 mark te hebben betaald aan een in Groningen werkende prostituee uit Veendam op voorwaarde dat zij met hem in het huwelijk zou treden. De man was al vaker bij de 32-jarige vrouw op be zoek geweest, voordat hij haar ten huwelijk vroeg. De vrouw stemde erin toe, maar dan moest de Duitser wel financieel over de brug komen. Hij betaalde daarop prompt 40.000 Duitse marken. Ruim een week geleden kreeg de man daar spijt van en probeerde hij van de vrouw het geld terug te krijgen. Toen dat niet lukte en de prostituee bleef weige ren, ging de man naar de politie. Daar ondernam men een bemiddelings poging en de Duitser kreeg gisteren alsnog zijn geld terug. Het huwelijk gaat niet door. UTRECHT Er moeten experimentele grote flats gebouwd worden met kamers voor inwonende ouders. Op die manier is wellicht een terugkeer naar het drie-generatiegezin moge lijk. Dit heeft prof. dr C. van Nieuwenhuizen vanmiddag in Utrecht verklaard tijdens een bijeenkomst van de Neder landse Vereniging voor Geriatrie ter gelegenheid van de er kenning van de geriatrie (geneeskunde voor ouderen) als kli nisch specialisme. Prof. Van Nieuwenhuizen noemde het merkwaardig, dat de oudere in onze samenleving een steeds minder belangrijke plaats is gaan innemen. In landen als Rusland en China geldt het juist als een pluspunt om oud en ervaren te zijn. Hij waarschuwde verder, dat vroegtijdige uit stoting uit het arbeidsproces (vut) ernstige psychische reac ties kan veroorzaken. DEN HAAG De staat hoeft de maatregel om 16- en 17- jarigen geen bijstand meer te geven, niet in te trekken. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag mr. M. Wijnholt gisteren bepaald in een kort geding dat de stiching NVV Jongerencontact en twee werkloze minderjarige schoolverlaters tegen de staat hadden aangespannen. De pre sident achtte zich niet bevoegd de maatregel af te keuren, omdat het parlement al akkoord is gegaan. Het beroep van de eisers op internationale verdragen en het Europees Soci aal Handvest wees hij af, omdat die bepalingen geen recht streekse werking zouden hebben. 'EN HAAG Alle „vieze" -ieldverhalen van de populai- I striphelden Asterix en Obe li moeten uit de handel wor- genomen en daarna ver- jetigd. Dat hebben de stripte kenaar Albert Uderzo en de *eduwe van de overleden Jjkstschrijver René Goscinny gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank ge ëist. Na Kuifje en Suske en Wiske zijn sinds kort nu ook de be kende Gallische tekenfiguur tjes onderwerp geworden van scabreuze stripparodieën. Bij de boekhandel zijn thans ten minste drie verschillende uit gaven van de omstreden Aste rix verkrijgbaar. De Betapress, één van de landelijke distribu teurs van tijdschriften, heeft inmiddels toegezegd geen por nografische stripverhalen over Asterix meer te verspreiden. Alle betrokken boekhandela ren wordt deze week verzocht de drukwerkjes aan Betapress terug te sturen. De vordering tegen Betapress is hiermee vervallen. Mr. Schaper zag ook af van verdere stappen tegen de Pan da-uitgeverij in Den Haag. De directeur van Panda, Hans Matla, die werd verweten dat hij de advocaat in zijn winkel enkele boekjes had verkocht, betitelde de nepstrips zelf als „rommel". Uitspraak op 12 januari. iRIEMELS MET 9(JKSELLLC-1WG\ M&LJE mmmy K «KEff.V HEROÏNESMOKKEL: ELF JAAR GEËIST ROTTERDAM De Rotterdamse officier van justitie, mr. R. de Groot, heeft gisteren zware gevangenisstraffen geëist tegen twee van heroïnesmokkel verdachte Chinezen uit Singapore. Tegen een 38-jarige man eiste hij elf jaar gevangenisstraf en 25.000 gul den boete en tegen zijn 23-jarige vriendin ook elf jaar. De Groot acht bewezen dat het tweetal in september 1982 drie k;offers met in totaal 15 kilo heroïne Nederland heeft binnengesmokkeld. Volgens de officier maakt het tweetal, dat eind september werd aangehouden, deel uit van een professionele organisatie. In de zelfde zaak zijn eerder deze week tegen twee andere Chinezen celstraffen geëist van 13 en 14 jaar. Deze week komen nog meer leden van de bende voor zowel de Haagse als de Rotterdamse rechter. AMSTERDAM Het vol tallige Amsterdamse re- cherchepersoneel vindt dat het onder de huidige omstandigheden niet meer naar behoren kan functioneren. Op een ver gadering waarbij alle re cherche-afdelingen van de hoofdstedelijke politie aanwezig waren, is giste ren unaniem besloten geen overwerk meer te verrichten zolang er geen oplossing voor de Amster damse problemen wordt gevonden. Uit een vanmorgen uitgegeven perscommuniqué blijkt dat geen enkele afdeling van de recherche het overstelpende werkaanbod binnen de daar door beschikbaar gestelde tijd aankan. „De Amsterdamse re cherche wil graag werken aan de leefbaarheid van de stad", aldus het perscommuniqué, „maar op basis van redelijk heid". Met het terugdraaien van het aantal overuren van vijftig naar twintig per maand kan de recherche zich dan ook niet verenigingen. Zij eist van de regering, gemeenteraad en korpsleiding een aanzienlijke uitbreiding met geschoold re- cherchepersoneel. Of, zo lang dat niet-mogelijk is, een aan de overstelpende hoeveelheid werk aangepaste werktijd voor het huidige rechercheperso- neel. „De recherche voelt mee met de gedachte van inleveren", zo vervolgt het communiqué, „maar dat moet niet en mag niet ten koste gaan van de Amsterdamse burger". Als aan de eisen niet kan worden vol daan, legt de recherche de vol ledige verantwoordelijkheid bij het gemeentebestuur en de korpsleiding. Aan de burgerij zal de situatie dan kenbaar worden gemaakt met de actie „Amsterdam Huilt". Hooggeplaatste politiefunctio narissen staan volledig achter de actie. Zoals één hunner gis teren verontwaardigd zei: „Wat er nu in Amsterdam ge beurt, is volkomen belachelijk. De politiek geeft op deze ma nier de crimineel de volledige vrijheid". Het personeelstekort is bij de recherche zo nijpend, dat elk districtsbureau dage lijks twee mensen aan de uni formdienst moet onttrekken voor de kleine criminaliteit Vanuit de uniformdienst is ook al een „burgerpot" gefor meerd om althans een paar mensen in burger op straat te hebben, want daar kwam de recherche al in geen jaren meer aan toe. De uniformdienst heeft zich solidair verklaard met de ac tievoerende rechercheurs en zal geen recherchetaken meer overnemen. „Want daar zijn wij niet voor opgeleid". Door de enorm toegenomen crimi naliteit kan de hoofdstedelijke recherche al jarenlang het werk niet meer in de normale werktijd afwerken. Tot voor kort werd dit dan ook in de overuren gedaan. Nu echter het overwerk maar twintig uur per maand mag zijn, zul len nog meer criminelen zon der gehoord te zijn wegge stuurd worden of helemaal niet meer gearresteerd wor den. In zijn nieuwjaarstoespraak zei hoofdcommissaris Valken dat de recherche in 1983 uitge breid zou worden. Deze belofte zal hij waarschijnlijk niet waar kunnen maken, want uit de praktijk blijkt dat steeds min der Amsterdamse politiemen sen nog belangstelling hebben voor de recherche. Wanneer een Amsterdamse politieagent overstapt naar de recherche moet hij 350,- per maand in leveren door het vervallen van bepaalde toeslagen. Veel rechercheurs verdienen nu dan ook minder dan 2000 gul den per maand, terwijl in an dere landen deze functie een goedbetaalde inspecteursbaan Naar aanleiding van de eerste protesten heeft al een spoedo verleg in Den Haag plaatsge vonden tussen de minister van Binnenlandse Zaken, burge meester Polak van Amsterdam en hoofdcommissaris Valken CORRY VIS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9