Fransen nemen steeds meer recht in eigen hand mm Warschaupact lanceert groot vredesvoorstel" sSharon: nieuwe 3 Syrische raketten geen gevaar voor Israël J® fPiv 1 'j Suriname en VS wijzen eikaars diplomaten uit Multatuliprijs 1982 voor Brandt Corstius 1 BUITENLAND Noord-Ierland verklaart INLA illegaal DUBLIN De regering van de Ierse Republiek heeft het Iers Nationaal Be- vrijdingleger (INLA) giste ren officieel illegaal ver klaard. Dat houdt in dat mensen, waarvan bewezen b^ is dat ze lid zijn van deze extreme beweging voor ten hoogste zeven jaar gevan gengezet kunnen worden. ek Reden voor de maatregel is i de bomaanslag in een café Noord-Ierland waarbij 18 j personen, voor het meren deel Engelse militairen, werden gedood. CeidócSoiwtmt DONDERDAG 6 JANUARI 1983 PAGINA 11 Plan Botha verdeelt Arbeiderspartij JOHANNESBURG Zwarte groeperingen hebben gisteren met afkeuring gereageerd op het besluit van de Zuidafrikaan- se Arbeiderspartij om in te stemmen met het plan van de re- gering-Botha om kleurlingen en Aziaten beperkte politieke rechten te geven. Dit plan verleent geen politieke rechten aan de zwarte meerderheid. Een van de oprichters van de partij Norman Middleton is uit protest uit de partij gestapt, terwijl er tekenen zijn van groeiende onenigheid in de aan hang van de Arbeiderspartij. Politieke waarnemers noemen het besluit een welkome ondersteuning voor de hervormings plannen van premier Botha. Maar de Arbeiderspartij heeft wel een aantal voorwaarden gesteld aan de instemming met de grondwethervorming. Zij wil dat de kleurlingen in het parlement hetzelfde stemrecht krijgt als de blanken. Rechtse tegenstanders van Botha zien in elke vorm van machtsdeling de voorbode van een zwart meerderheidsbewind. Belgische fiscus mag afluisteren BRUSSEL De Belgische minister van financiën Willy De Clercq heeft toegegeven dat de Belgische fiscus in be paalde gevallen telefoongesprekken van Belgische belas tingbetalers afluistert die zij voeren met banken in het buitenland, met name in Nederland. Er moet dan, aldus De Clerq, de ernstige verdenking bestaan dat de man in kwestie grote hoeveelheden geld naar het buitenland overbrengt of heeft overgebracht. De Belgische belas tingdienst mag ook verantwoording vragen over hoge te lefoonrekeningen die veroorzaakt zijn door gesprekken met buitenlandse banken. De Belgische belastingdienst baseert zich bij het afluisteren op een arrest van het Hof van Cassatie. De fiscus is, aldus dit arrest, gerechtigd in lichtingen te verzamelen met het oog op een juiste belas tingheffing, zelfs wanneer dit een inbreuk betekent in het privéleven. Gered Een dramatische red dingsoperatie door een Schotse treiler voor kwam gisteren dat het Nederlandse vracht schip Francisca op de rotsen liep. In Plymouth schudt de Nederlandse kapitein Willem van Demderen (links) de hand van zijn Schotse redder, John Scott. Deze wierp samen met een andere Schotse vis ser het schip reddings kabels toe waardoor voorkomen kon worden dat het Nederlandse schip op de rotsen liep. is Gemaskerde leden van het Corsicaanse bevrijdingsfront «gaven gisteren een persconferentie om te protesteren 'tegen het verbod van hun organisatie. I Parijs verbiedt Corsicaans Bevrijdingsfront i PARIJS De Franse regering heeft het „Nationale Front voor de bevrijding van Corsica" verboden. Dit is een van de manie ren waarop Parijs een einde wil maken aan het verzet op Corsi ca, waar de afscheidingsbeweging naar eigen zeggen vorig jaar meer dan 300 aanslagen pleegde. Het Front telt naar schatting j ongeveer 200 militante leden. Sinds afgelopen vrijdag hebben zich op Corsica weer acht bom aanslagen voorgedaan, waarbij twee personen werden gewond en grote schade werd aangericht aan winkels, huizen en auto's. lgHet Front neemt geen genoegen met de grotere zeggenschap sj voor de Corsicanen in hun eigen politieke aangelegenheden, die de regering van president Mitterrand vorig jaar doorvoerde. ITEL AVIV Israël heeft een antwoord op de nieuwe Russische luchtafweerraketten van het type SAM-5, waarvoor volgens de Israëliërs in Syrië twee bases worden ingericht. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Sharon, gisteren gezegd in een vraaggesprek voor de televisie. Sharon zei dat de hypermoderne raketten, die nog nooit buiten de Sovjet-Unie zijn opgesteld, de Israëliërs niet bang hoeven te maken. Volgens de bewindsman moet Israël de ontdekking van de lanceerbases wel serieus nemen, maar „met kalmte behande len". De lanceerbases moeten volgens Sharon worden gezien als een gebaar van de Sovjet-Unie om het prestige terug te winnen, dat Syrië verloor toen Israël tijdens de oorlog in Libanon vrij gemakkelijk de Syrische Sam-6 luchtdoelraketten uitschakelde. Israël heeft gisteren een Amerikaans bemiddelingsvoorstel ver worpen over de vastgelopen besprekingen met Libanon over de terugtrekking van buitenlandse troepen uit dat land. Het voor- j stel is gisteren in Jeruzalem met de Amerikaanse bemiddelaar, j Draper, besproken. De regering-Begin blijft op het standpunt staan dat aan een terugtrekking van de Israëlische troepen een overeenkomst gekoppeld moet worden, waarbij de betrekkingen met Libanon genormaliseerd worden. De Libanese regering, die onder sterke Arabische druk staat, weigert aan deze Israëlische tegemoet te komen. 1 Arabische delegatie met PLO nu toch naar Londen RABAT De delegatie van |de Arabische Liga zal begin februari alsnog Londen aan- met inbegrip van de PLO-vertegenwoordiger. Daarover is overeenstemming bereikt met de Britse regering, zo heeft de Marokkaanse mi nister van buitenlandse zaken, Boucetta, gisteren verklaard. Het akkoord kwam tot stand nadat na intensief contact tus sen Londen en Rabat en na Arabische pressie op de Britse regering, aldus Boucetta. Als gevolg van de Arabische druk zag de Britse minister van bui tenlandse zaken, Pym, zich ge noodzaakt diens voorgenomen bezoek aan het Midden-Oosten af te zeggen. Aanleiding voor de Arabisch-Britse onenigheid was de weigering van Londen om met de PLO in contact te treden. In november vorig jaar weigerde de regering-That- cher een Arabische delegatie te ontvangen, waarin ook een PLO-vertegenwoordiger was opgenomen. Deze delegatie deed toen op haar rondreis Londen aan om ook daar het Arabische vredesplan uit te PARIJS De vrijspraak van een man door wiens toedoen een inbreker om het leven kwam en diens medeplichtige werd ver minkt, heeft in Frankrijk geleid tot grote onenig heid over het recht van de burger om met geweld op te treden tegen personen die het op zijn leven of ei gendommen hebben voor zien. Na zes jaar procederen werd de garagehouder Lionel Le gras vrijgesproken van moord. De rechter erkende dat hij uit wettige zelfverdediging had gehandeld. In 1976 had Le gras, nadat er twaalf maal in zijn buitenhuis was ingebro ken, een radio in deze woning gevuld met explosieven en een ontstekingsmechanisme, ter wijl hij buiten het huis borden plaatste met waarschuwingen. Desalniettemin drongen twee mannen het huis binnen. Toen ze de radio wilden meenemen, werd een van hen door de ex plosie gedood en de ander ver minkt. Achteraf bleek dat het tweetal niet kon lezen. In het proces in Troyes kreeg Legras de steun van de organisatie .Légitime Défense' (wettige zelfverdediging). Deze groepe ring werd in 1978 opgericht voor hulpverlening aan men sen die zoals Legras het recht in eigen hand hebben geno men. De organisatie die ongeveer 75.000 leden telt, wordt geleid door Francois Romério, voor malig president van het Hof voor de Staatsveiligheid dat vorig jaar door het linkse be wind onder president Mitter rand werd afgeschaft. Volgens hem vormen echte misdadigers „een nationaal en internationaal gespuis van leeglopers, boeven en drugs verslaafden". De Fransen blij ven 's avonds en 's nachts van de straat uit vrees voor misda digers, aldus Romério. In poli tieke kringen en in de Franse pers is veel kritiek geuit op .Légitime Défense', omdat de organisatie een .lynchmentali- teit' onder het publiek zou kweken. Vrijwel elke dag zijn er in Frankrijk berichten over gewelddadig optreden tegen mensen die van een misdrijf worden verdacht. Volgens de politie zijn het afgelopen jaar op deze wijze 18 personen, on der wie verscheidene onschul- digen, gedood en velen ge wond. In een van deze geval len schoot een vader zijn zoon dood, die hij aanzag voor een inbreker. In november trad de politie in Rouaan op tegen een soort burgerwacht van 50 le den die met knuppels en ijze ren staven gewapend op straat patrouilleerde en identiteitspa pieren controleerde, op zoek naar mogelijke misdadigers. Aanhangers van .Légitime Dé fense' beroepen zich op het stijgend aantal misdrijven. Zo lag het aantal inbraken in het afgelopen jaar 30 procent bo ven dat van 1981. De socialisti sche minister van justitie, Ro bert Badinter, sprak onlangs over een „rampzalige en bui tensporige bezorgdheid voor de ideologie van de veilig heid". „Ik weet dat het per centage misdrijven toeneemt, maar ik weet ook dat een vrije maatschappij als de onze haar reactie niet kan beperken tot een pistoolschot", aldus de mi nister. Volgens de Franse wet kan men geen beroep op .wet tige zelfverdediging' doen als het daarbij gebruikte geweld niet evenredig is aan het ge vaar dat men probeert af te wenden. Critici stellen echter dat deze regel niet altijd wordt toegepast. De centrum-rechtse oppositie staat, zij het met enige reserve, positief tegenover de bezorgd heid van de Fransen voor de veiligheid op straat en in hun huizen. Volgens de gaullisten en de aanhangers van oud- -president Valéry Giscard d'Estaing staan de socialisten te liberaal tegenover de mis daad. Een van de eerste maat regelen van het linkse bewind was vorig jaar de afschaffing van de doodstraf. Hoewel de oppositie soms het beginsel van wettige zelfverdediging steunt, heeft zij zich afkeurend uitgelaten over de oprichting van .burgerwachten'. Honger Als gevolg van de overstromingen in Brazilië is op verschillende plaatsen hongers nood ontstaan. Hier is een ambtenaar van de stad Belo Horizonte op weg naar een voedsel-uitdeling. (vervolg van de voorpagina) PRAAG, BONN Het voorstel van het niet-aan- valsverdrag was het be langrijkste besluit van de tweedaagse bijeenkomst van staats- en partijleiders uit het Oostblok. In hun slotverklaring wordt ge sproken ober een „nieuw groot vredesvoorstel. Het voorstel tot een niet-aan- valsverdrag werd ook in 1958 en 1963 gepresen teerd. In Bonn verklaarde de West- duitse onderminister Jürgen Möllemann dat het afzien van militair geweld de gehele we reld zou moeten omvatten. Hij beklemtoonde dat het aanbod „stellig geloofwaardiger zou zijn als de Sovjet-Unie het ge bruik van geweld in Afghanis tan zou beëindigen. Als dit niet gebeurt, moet gevreesd worden dat het hier slechts om een propagandamanoeuvre gaat. In een commentaar op een eerder voorstel van de Russi sche leider Andropov over aanzienlijke vermoindering van de Ruissische SS-20-raket- ten voor de middellange-af- stand heeft de Westduitse mi nister Genscher verklaard dat als de verenigde Staten en de Sovjet-Unie het niet eens wor den over de nul-optie beide landen een serieuze poging moeten ondernemen om een interim-akkoord te bereiken over een beperking „op een zo laag mogelijk niveau" van het aantal middellange-afstands- r^aketten in europa. de liberaal Genscher, die ge confronteerd wordt met een moeilijke verkiezingsstrijd, ontkende op eren persconfe rentie dat dit standpunt van de Westduitse regering een nieuw initiatief is van Bonn. De Westduitse regering blijft naar zijn zeggen van oordeel dat er getreefd moet worden naar de nuloptie: alle middellange-af- standsraketten aan beide kan ten weg. RUITENHEER Snoepreisjes voor hardwerkende Cubanen MIAMI De Cubaanse rege ring stelt arbeiders, die aan vergroting van de suikerpro- duktie meewerken, belonin gen als gratis auto's en reizen naar communistische landen in het vooruitzicht. Dit is gis teren door Radio-Havanna be kend gemaakt De bekendma king komt twee dagen na de onthulling door de regering van een vorige maand geno men resolutie, waarin de Cu banen worden opgeroepen de prod uk tie op te voeren, de na tuurlijke hulpbronnen te spa ren en Cuba minder afhanke lijk te maken van invoer uit kapitalistische landen. PARAMARIBO Twee diplomaten van de Amerikaanse am bassade in Paramaribo hebben van de militaire leiders in Suri name opdracht grkegen het land voor 15 januari te verlaten. De twee zouden „zich niet volgens de diplomatieke regels hebben gedragen". Als tegenmaatregel heeft Washington besloten de Surinaamse vertegenwoordiger Rudy van Bochove uit te wijzen. In Paramaribo is verklaard dat de twee uitgewezen Amerikanen openlijk kritiek geuit hebben op het revolutionair proces. Ook zouden zij zich voorstanders hebben getoond van activiteiten te gen de leiding van Suriname. Een van de uitgewezen diploma ten zou zelfs getracht hebben een hoge functionaris van het mi nisterie van buitenlandse zaken op te zetten tegen de minister. De uitwijzing van de Surinaamse vertegenwoordiger in Was hington wordt door de leiders in Paramaribo veroordeeld. De diplomaat heeft zich, zo zeggen zij, op geen enkele wijze schuldig gemaakt aan inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Staten. AMSTERDAM Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Multatuliprijs 1982, een bedrag van 7000 gulden, toegekend aan Hugo Brandt Corstius. Hij krijgt de prijs voor zijn boek „Opperlandse Taal- en Letter kunde". Dr. Hugo Brandt Corstius (47) is onder meer buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Rotterdam. Brandt Cor stius is bekend onder tal van pseudoniemen: Piet Grijs, Bat- tus, Jan Eter, Victor Baarn en andere. Verder schreef hij on der de namen drs. G. van Bueren en Stoker. Als „Jan Eter" maakte hij zich schuldig aan majesteitsschennis, maar tot vervolging kwam het niet. Liefde van Aga Kahn voor Sardinië bekoeld (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Imam Karim Aga Kahn, de leider van de Ismaëliten, maar in onze streken meer bekend als de grote playboy van de Middellandse Zee, ligt overhoop met enkele be stuursorganen van het eiland Sardinië. Aga Kahn woont al 20 jaar op Sardinië en heeft daar met zijn eigen kapitaal en met dat van zijn 15 mil joen volgelingen al heel wat voorspoed gebracht in de vorm van beton en toe ristenindustrie. Duizenden hectare van het eens zo ongerepte eiland heeft hij met appartementen, hotel dorpen en futuristische bouwsels bedekt. Dat bleek zo'n goede zet, dat Aga Kahn meer wilde bouwen. Maar na een ja renlange ruzie met de plaatselijke en regionale raden van Sassari, in het noorden van het eiland, heeft hij er de brui aan ge geven. Aga Kahn's grootse plan nen met het gebied stro ken niet met de wensen van de plaatselijke bevol king, die wel toeristen wil, maar niet tegen elke prijs. Plaatselijke verordeningen stellen paal en perk aan het percentage van de grond dat bebouwd mag worden en aan de afstand van het bouwsel tot de zee, Aga Kahn wilde de ko mende 20 jaar voor ruim 2 miljard gulden investeren in nog meer hotels en ap partementen. Dat zou, zo had hij de politici voorge rekend, werk opleveren voor 30.000 Sardijnen eri 60.000 toeristen extra naar hun eiland brengen. Aga Kahn had de bestuursra den tot eind vorig jaar de tijd gegeven over zijn plannen definitief te be slissen. Omdat de beslissing is uit gebleven, hebben Aga Kahn en met hem de hele top van de beleggings- groep hun functies neerge legd. Dit besluit, dat in Sardinië grote beroering heeft gewekt, wordt uitge legd als een aanwijzing voor de afnemende be langstelling van de grote beleggers in Sardinië. Aga Kahn en zijn zakenvrien den, onder wie enkele zeer kapitaalkrachtige Italiaan se ondernemers, zouden al op zoek zijn naar andere streken in het Middelland se Zee-gebied, waar de po litiek minder scrupuleus omspringt met de belan gen van streek en bewo ners. Elizabeth ontevreden over nieuwe lijfwacht LONDEN De nieuwe per soonlijke lijfwacht van konin gin Elizabeth van Engeland heeft het niet lang uitgehou den. Benoemd als vervanger van de lijfwacht die ontslag nam toen bekend werd dat hij homofiele betrekkingen on derhield, is hij zes maanden na zijn aanstelling al weer verwij derd. Volgens de Londense po litie was zijn vervanging een routinezaak, maar de Britse pers speculeerde dat hij niet bij de koningin in de smaak was gevallen. Lentepaardje Nog voordat de winter goed en wel heeft kunnen toeslaan, is er al een lentebode gesignaleerd: het ponyveulen Millia. Het beestje, een shetlandje, werd geboren bij de familie Laponder in het Gelderse Beusichem.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11