Grote hap uit vakantiegeld voor iedereen Door geringere inflatie minder koopkrachtverlies BRITSE MARINE HOUDT DEENSE VISSERSBOOT AAN Omgekeerde wereld BON: Spaanse koning maakt val tijdens skiën Moderne Russische raketbases in Syrië STORM VELT BOMEN Turkse vrouwen in „doodskisten" opgesloten Woensdag 5 januari 1983,73e jaargang no. 22467 Uitgave Westerpers,behorende tolSijthoHPere.Apothekeredijk34,2312DDLe»den,Patbus 11,2300AA,te!.07M22244.Girol03003Bank AmrobanklN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteurlJ.HaDewas, Chef-redacteunWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uiteLautbetaling)Jcwartaal /61.2S. jaar/233,S0. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel071 -122248. Lceee nummers/OH) IKON-film „Zwartkop" over Turkse boerenfamilie op Ned. I om 18.55 uur. Om 20.28 uur film „Isabel's choice" en om 22.05 uur in „Tijdverschijnse len" discussie over woonlasten. Op Ned. II om 20.10 uur Nor- man Wisdom in film „Termi naal" over ironie als wapen te gen angst om te sterven. Veel bewolking en regen. Temperatuur zowel in de nacht als overdag omstreeks 9 graden. Krachtige, aan de kust eerst stormachtige, zuidwes tenwind. Morgen zon op: 8.47; onder: 16.44 uur. Schev. hoogw.: 8.09 en 20.31 uur. Laag: 3.31 en 16.22 uur. Staat komt met 7,5 pet lening DEN HAAG Op 11 januari kan wor den ingeschreven op een 7,5 pet zevenjari ge staatslening 1983 per 1987-1990. Het be drag wordt na in schrijving vastge steld, maar de uitgif- tekoers wordt vooraf, op 10 januari voor beurs, bekendge maakt, zo heeft het ministerie van finan ciën meegedeeld. Ontvoerde bloemist nog steeds spoorloos ITENS Er ontbreekt nog steeds elk spoor van de 38-jarige bloemenkoopman Johannes Speelman uit het Friese Itens, die sinds 17 de cember wordt vermist. De man is waarschijn lijk ontvoerd in het Duitse Oldenburg. Bij de rijkspolitie in Leeuwarden en Bolsward, die in Nederland met het onderzoek is belast, zijn ruim vijftig tips binnengekomen. Tien daarvan zijn zeer bruikbaar, aldus een politiewoordvoer der. De politie vermoedt dat de Fries in handen is gevallen van handelaren in verdovende mid delen. Het laatste contact dateert van 19 decem ber. In een telefoongesprek met zijn vrouw zei Johannes Speelman te worden vastgehouden en dat hij zonder dat hij het zelf wist drugs had vervoerd naar West-Duitsland. Honden- en meteropnemer KAMPEN Hondenbezitters in Kampen zijn kwaad over bet besluit van de gemeente dat de meteropnemers van het energiebedrijf bij het jaarlijkse opnemen van het verbruik in december ook een aantekening te laten maken wanneer ze een hond zagen of hoor- den blaffen. „Als ik dit te voren had geweten, was de meteroponemer bij mij niet in huis ge komen. Ik betaal keurig hondenbelasting, maar controle op deze manier vind ik bene den peil", aldus een hondenbezitter. Wethou der J.D. Bossink noemt de controle niet on rechtmatig. „De meteropnemers stellen geen vragen. Als ze een hond horen of zien, zetten ze alleen een kruisje op de kaart. Daarna gaat een bevoegde ambtenaar controleren". Niet alle meteropnemers hebben de kruisjes wil len zetten. Van der Duim gaat werken in Lisse LISSE Wereldkampioen Hilbert van der Duim tekent vandaag een arbeidso vereenkomst met de Exploitatie Maat schappij Ijshallen BV in Lisse, het be drijf dat onder meer de Leidse ijshal aan de Vondellaan beheert Vanavond moet de schaatskampioen zich voor de tuchtcommissie van de Koninlijke Ne derlandse Schaatsbond verantwoorden wegens het voeren van verboden spon sorreclame tiidens een televisieuitzen ding. De tuchtcommissie heeft inmid dels verzoeken ontvangen van zowel de privé-sponsor als van de officiële spon sor van de KNSB om de zaak-Van der Duim soepel te behandelen. Pag 14: Sponsor steunt Van der Duim De Spaanse koning Juan Carlos heeft tijdens het skiën in Zwitserland een val gemaakt en heeft daarbij zijn bekken gescheurd. Hij hield daar vakantie met zijn vrouw Sofia en hun drie hinderen. Gisteren werd in Madrid meegedeeld dat zij naar Spanje waren teruggekeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dankzij een verdere daling van de in flatie zal de koopkracht dit jaar minder fors achteruit gaan dan tot nog toe werd gevreesd. De werkloosheid zal verder toenemen tot 800.000, of volgens een nieuwe berekeningsmethode het getal van een mil joen naderen. Dat valt op te maken uit nieuwe rekensommen van het Centraal JPlanbureau. De daling van de inflatie wordt veroorzaakt door (een vermindering (naar verwachting twee procent) van de prijs die voor geïmporteerde goederen moet worden betaald, waaron der met name olieprodukten. Bovendien werpen de forse bezui nigingen op de ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen hun |vruchten af. De belastingen en premies hoeven hierdoor niet nog meer te stijgen. [De meevaller in de geldontwaarding wordt door het Planbureau (geschat op een vol procent. In december werd nog gerekend op een inflatie van vier procent, nu wordt een percentage van drie aangehouden. Iemand met een modaal inkomen (36.000 gulden) moet hierdoor het grootste koopkrachtoffer gaan leveren: vijf (procent. Het offer voor de minima blijft op drie procent. Wie iets meer dan het minimum verdient heeft een meevaller: in plaats van 3,5 procent hoeft hij maar 2,2 procent in te leveren.- Ook de middeninkomens hebben flink voordeel van de meeval ler. Wie 70.000 gulden verdient gaat geen zes procent maar drie procent achteruit. De topinkomens (150.000 gulden en meer) hoeven geen vier, maar nog slechts 1,5 procent in te leveren. Overigens gelden deze cijfers voor mensen die in het bedrijfsle ven werken of werkzaam waren. Door de bevriezing van de (ambtenarensalarissen kan bij de overheid een ander beeld ont staan. Hierover wordt tussen de centrales voor overheidsperso neel en minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) nog overleg ge- (pleegd. (Pagina 9: Werkloosheid naar een miljoen Pleidooi voor Wereldvoedselbank (RIJSWIJK De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, Örs H. Schelhaas, heeft vanmiddag in Rijswijk gepleit voor de (instelling van een Wereldvoedselbank. De overvloed aan voed- jsel in. Europa en de Verenigde Staten kan via een dergelijke Ibank volgens Schelhaas ten dienste worden gesteld van de land- [bouwontwikkeling in de Derde Wereld. Voorwaarde is wel dat |ër een speciale „code voor voedselhulp" komt, waarin wordt vastgelegd hoe de voedselhulp aan'de Derde Wereld geschiedt. TEL AVIV - Syrië is be zig op zijn grondgebied twee bases te bouwen voor de hypermoderne Russische luchtdoelraket van het type SAM-5. Dit meldde gisteren het Israë lische opperbevel. Waar de bases worden aange legd, wilde de woordvoerder van het opperbevel niet zeg gen. Wel wilde hij verklaren dat de raketten nog niet opera tioneel zijn. De SAM-5 is een van de laatste en modernste luchtdoelraketten van Sovjet- -makelij. In tegenstelling tot de SAM-6, die door de Israëli sche luchtmacht gemakkelijk werd vernietigd in de Libane se oorlog, heeft elke SAM-5 haar eigen vuurleidingssys teem en is ze niet afhankelijk van een op de grond gestatio neerde centrale radareenheid, zo berichtte de Israëlische ra dio. De buitenlandse pers meldde indertijd dat de Israë lische luchtmacht de SAM-6 tamelijk probleemloos kon uit schakelen door af te gaan op de signalen van de radareen heden op de grond. vondellaan 80. Leiden Tel.071 -76 9313. Astronauten gereed, ruimteveer nog niet HOUSTON De ruimtevaar ders, die later deze maand de zesde vlucht met een Ameri kaanse ruimteveer zullen ma ken, hebben gisteren gezegd gereed te zijn. Maar volgens ingenieurs zal de reis wegens een nog niet gelocaliseerd wa ters toflek mogelijk tot midden februari worden uitgesteld. De vier astronauten, Weitz (50), Bobko (45), Musgrave (47) en Peterson (49), ztülen vol gens plan vijf dagen aan boord van het nieuwe ruimtevaar tuig Challenger blijven. De as tronauten zullen verder een satelliet lanceren, die zal func tioneren als communicatielijn met toekomstige ruimtevaar tuigen. Met kunstgebit appel moeilijk te behappen DEN HAAG Slechts de helft van de dragers van een volledig kunstgebit zo blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1981 heeft gehouden kan zonder moeite een stuk van een harde appel afbij ten. Voor ruim een kwart is dit onmogelijk. Bijna een derde deel van de Ne derlandse bevolking van 16 jaar en ouder heeft een volledig kunstgebit. Onge veer acht procent heeft een „half" kunstgebit (meestal alleen boven). In de leeftijd tussen de 30 en 55 jaar hebben veel meer vrouwen dan mannen een kunstgebit. REISORGANISATIES VOORZIEN ANDER VAKANTIEPATROON AMSTERDAM Werk nemers zullen dit jaar, on danks de verwachte mee valler voor de koopkracht over het hele jaar, aan zienlijk minder vakantie geld ontvangen dan tot nu toe. De reiswereld verwacht dat vakantiegangers daarom dit jaar dichter bij huis zullen blij ven. Berekeningen van de Unie van Beambten, Leiding gevend en Hoger Personeel (Unie BLHP) wijzen op een korting van meer dan 400 tot ruim 900 gulden netto. Iemand met een bruto maandinkomen van 3000 gulden (rond modaal) kan dit jaar rekenen op netto 861 gulden vakantiegeld. Vo rig jaar was dat nog 1292 gul den. De midden- en hogere inko mens moeten nog veel meer inleveren, zo heeft de Unie uitgerekend. Bij een maandin komen van 4000 gulden bruto houdt men nog maar 1323 gul den aan vakantiegeld over. Vorig jaar was dat nog ruim 500 gulden meer: 1847 gulden netto. Verdient men 5000 gul den, dan krijgt men dit jaar 934 gulden minder vakantie geld. In plaats van 2048 gulden wordt het nu 1114 gulden. Een en ander is volgens de Unie BLHP het gevolg van de gestegen loonbelasting en de andere verdeling van de WAO-premie. Het kabinet Lubbers heeft opgeroepen het vakantiegeld dit jaar te beper ken tot 7,5 procent van het loon, maar werknemers en werkgevers voelen daar wei nig voor. Volgens de Unie to nen deze cijfers duidelijk ge noeg aan dat met het korten op de vakantietoeslag een on aanvaardbare druk zal komen om met name de middengroe pen. Volgens het ministerie van So ciale Zaken is de berekening van de Unie BLHP in tendens i'uist, maar zijn de getallen, ze- ter wat betreft de hogere in komens, te fors uitgevallen. Pagina 8: Reisorganisaties vrezen inzakken van de markt DEN HAAG De storm van gisteren heeft over het hele land schade veroor zaakt. Op veel plaatsen moesten bomen het afleggen tegen met name windstoten die soms erg hard waren, tot windkracht negen. De schade betreft onder meer ge parkeerde auto's en een Amsterdamse woonboot die door de vallende bomen en takken werden geraakt. In Arnhem werd een vrachtwagencombinatie van de weg geblazen. In die stad had ook het open baar vervoer last van de wind doordat de 'bovenleiding van de trolley bussen werd beschadigd, terwijl ook complete ver keerslichtinstallaties tegen de vlakte wer den geblazen. In het Gelderse Kerwijk werd de voorkant van een grote loods waarin caravans stonden gestald, door de wind een paar meter weggezet, waardoor 13 caravans, twee boten en twee perso nenwagens werden beschadigd. De eige naar van de loods schat de schade op on geveer 100.000 gulden. De vermoedelijke dader Keith Douglas Courtville. Nederlandse in VS vermoord LEEUWARDEN Een 32-jarige Nederlandse ver pleegster is, naar pas be is geworden, vorige week woensdag in de Amerikaanse staat Florida ver moord. De vrouw, Greetje Kuiken uit het Friese Beetster- zwaag, startte half december, samen met een vriendin een studiereis door de Verenigde Staten, die een half jaar zou gaan duren. Voorzover thans hekend. maakten beide vrouwen in de loop van de vorige week kennis met de vermoedelijke dader, met wie zij enige dagen zoo den zijn opgetrok ken. De man zou de Friese verpleeg ster, nadat hij haar had mishan deld en verkracht, met messteken om het leven hebben gebracht. De man, de 23-jari- ge Keith Douglas Courville, is door de politie van Lake Coudy inge sloten. Hij heeft na zijn aanhou ding nog een twee de moord bekend, die op een 19-jari- ge jongen in de staat Colorado in september vorig jaar. C. is door de autoriteiten offi cieel in staat van beschuldiging ge steld. In Amsterdam werd een woonboot over de volle lengte door een boom getroffen. De bewoners van de boot waren op het moment van het ongeluk niet thuis. LONDEN Een schip van de Britse marine heeft gisteravond een Deense treiler tegenge houden, die aan het vissen was in de buurt van de Shetland-eilanden. Het Deense vaartuig bevond zich binnen de Britse ter ritoriale wateren, waar het Deense vissers is ver boden hun netten uit te gooien. Dit is het eerste incident in de dreigende visserij-oorlog tus sen Groot-Brittannië en Dene marken. Volgens de kapitein van het Britse marinevaartuig heeft de Deense vissersboot geen overtreding begaan. De Deense schipper zei bezig te zijn met het vissen voor de in dustrie, waar de vis wordt ver werkt tot meel. Dit „industrië le" vissen is volgens de regels van de EG toegestaan. Gisteren zijn vanuit Denemar ken ruim honderd visserssche pen vertrokken om zich te voegen bij de Deense schepen, die al in Britse wateren zijn. De Denen riskeren arrestatie en hoge geldboetes als zij de nieuwe Britse maatregelen voor de visserij trotseren. De Deense regering is minder ge lukkig met de acties van de vissers, omdat deze een moei zaam zoeken naar een oplos sing kunnen doorkruisen. In verband met een mogelijke confrontatie tussen treilers en Britse patrouilleschepen, heeft de Deense regering een crisis staf samengesteld. Korter werken, deeltijdbanen, VUT, zevenenvijftig en-een-hall-jarigen-regeling. We horen de laatste tijd niet anders meer in Nederland. En dat terwijl in de Sovjet-Unie de mensen juist langer moeten gaan werken. Althans de oudere Russen die, ook al is hun pensioengerechtigde leeftijd al lang en breed verstreken, het bijltje er niet bij neer mogen leggen. Oorzaak: steeds minder schoolverlaters. In ons land is het juist de „omgekeerde wereld". Bij ons steeds meer schoolverlaters. Als die nu allemaal eens deze bant gingen lezen De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Radio kleiner dan dubbeltje dan een dubbeltje. Alle onderdelen zitten op een minuscuul schijfje, (een chip) dat nog geen tientje gaat kosten. De FM-radio kan echter nog niet spelen. Daarvoor moet nog een luidspreker of een oortelefoon, een versterkertje en een antenne-inrichting worden aangesloten of ingebouwd. Het radiootje lijkt vooral be doeld voor inbouw in pennen en aanstekers. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt rnog dezelfde avond nabezorgd. ANKARA Turkse gevangenisautoriteiten hebben 32 link se vrouwelijke gevangenen in houten „doodskisten" opgeslo ten om zo bekentenissen los te krijgen over hun anti-rege ringsactiviteit. Dit is dinsdag uit bronnen van de Turkse ad- I vocatuur vernomen. Afgelopen maandag werden de vrou wen in de streng beveiligde Mamak-gevangenis in Ankara in houten kisten gezet van 175 cm lang en 75 cm breed en hoog, aldus de genoemde bronnen. Verscheidene kisten werden rechtop gezet, waardoor de gevangenen gedwongen waren coroinu te staan. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1