Veel minder misdrijven kunnen worden opgelost Burgemeester dreigt overheid met gemeentelijke ongehoorzaamheid POLITIE HEEFT NAUWELIJKS TIJD VOOR ONDERZOEK Nieuwe agenten beëdigd Nieuwe onroerend goed belasting levert Leiden niets op LEIDEN Ccidae (Somanl DINSDAG 4 JANUARI 1983 PAGINA 3 Fietsers gewond LEIDEN Twee fietsers zijn gisteren bij aan rijdingen in Leiden gewond geraakt. Beiden werden naar het AZL vervoerd. Een 22-jarige Leiderdorper wilde vanaf de Kooilaan linksaf de Herensingel oprijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige Leiderdorper, die over de Herensingel reed. De fietser hield aan de botsing een rechter-onderbeenbreuk over. Een 31-jarige automobliste uit Leiden verleen de op de kruising Oegstgeesterweg/Willem de Zwijgerlaan geen voorrang aan een 43-jarige fietsster uit Leiden. De automobiliste wilde de Schipholweg oprijden en schepte de fietsster die op het fietspad van de Willem de Zwijger laan reed. De 43-jarige vrouw liep een hersen schudding en kneuzingen op, haar fiets werd totaal vernield. Kampioenschappen reddingsbrigade LEIDEN In het kader van het der tiende lustrum van de Leidse Red dingsbrigade organiseert de Koninklij ke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen (KNBRD) de Neder landse kampioenschappen Eertse Hulp aan Drenkelingen in Leiden. De kampioenschappen worden gehou den op zaterdag 8 januari van 10.00 tot 17.00 uur in het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan. Er nemen 23 brigades, waaronder die van Leiden en Leider dorp, aan deel. De brigades moeten on der het toeziend oog van een jury bin nen tien minuten eerste hulp verlenen bij een geënsceneerd ongeval. De toe gang is gratis. Papierpers vermorzelt hand LEIDEN Een 19-jarige Lei- denaar heeft gisterochtend bij een bedrijfsongeval in een pa- pierverwerkend bedrijf aan de Zoeterwoudse weg zijn rech terhand verloren. De man wilde enkele stukken papier verwijderen uit een pers die in werking was en raakte bekneld. De man is naar het AZL vervoerd. De arbeidsinspectie zal een onder zoek instellen. Diefstal van sokken LEIDEN Uit een winkel aan het Be vrijdingsplein zijn in enkele dagen tijd 300 paar sokken ge stolen. De sokken werden uit bakken gepakt, die voor de winkel stonden. De totale waarde van de sok ken bedraagt 750 gulden. Nieuwbouw reiniging begint na de zomer LEIDEN De nieuwbouw ten behoeve van de reinigingsdienst begint na de bouwvakvakantie. Dat verwacht de heer T. van Overmeire, de direc teur van de reiniging. „Vast staat het nog niet voor 100 procent, maar het zou me tegenvallen als we dat niet halen", zegt hij. Het nieuwe onderkomen van de reiniging komt op het industrieterrein De Waard. Het project kost ruim 13 miljoen gulden. De commissies economi sche zaken en financiën krijgen 13 januari het voorstel op tafel om 1,25 miljoen beschikbaar te stellen voor onder meer het bouwrijp maken van de grond. De financiering van de nieuwbouw is nog niet helemaal rond, maar de directeur ver wacht niet dat dat veel problemen zal opleveren. Op de huidige plaats van de reinigingsdienst aan de Noorderstraat moeten volgens de plannen wo ningen worden gebouwd en groenvoorzieningen worden aangelegd. LEIDEN Het aantal misdrijven is het afgelo pen jaar verder toegeno men. In 1981 werd in Lei den 5740 keer aangifte ge daan en in 1982 al 6022 maal. Het aantal zaken dat werd opgelost daalde daarentegen. In 1981 werd zo'n 23 procent van de za ken nog opgelost, vorig jaar was dit nog maar 16 procent. In de categorie „gewone diefstallen" werd maar 8 procent op gelost. Door de bezuini gingsverplichting om overuren in vrije tijd te compenseren, bleef er veel minder tijd over voor onderzoek. Het totaal aan tal nog betaalde overuren liep terug van 2821 in 1981 naar 1652 uren in 1982. Door deze beperking van tijd konden ook veel andere taken, zoals con troles en preventieve sur veillance minder uitvoerig worden gedaan. In het ka der van de bezuinigingen werden verder zes politie auto's niet vervangen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de Leidse politie. De commissaris van de Leidse politie H.W. van Voorden, stelt in het jaarverslag, dat de re sultaten van 1982 aangeven, dat er binnenkort keuzes moe ten worden gemaakt. Er zal niet alleen vastgesteld moeten worden wat nu precies voor rang verdient en wat niet, maar ook welke aktiviteiten men eventueel móet laten val len. Ook stelt hij in het ver slag, dat de bureaucratisering binnen het korps moet worden teruggedrongen. Als een bij zonder slechte zaak noemt de in de gevangenissen. Hij vindt ging gisteravond in zijn commissaris de langdurige ins- de onstane situatie onjuist en nieuwjaarstoespraak in op de luiting van criminelen en wil hieraan wat proberen te Leidse misdaadcijfers en de vreemdelingen op het politie- veranderen. omstandigheden waarin de po- bureau, door het ruimtegebrek Ook burgemeester C. Goekoop litie moet werken. „Het ver- De Leidse politie heeft er een versterking bij gekregen. Drie nieuwe korpsleden werden gistermorgen door burgemees ter C. Goekoop (als hoofd van de politie) in de kantine van het bureau beëdigd. Commis saris van politie H. van Voor den was wegens ziekte afwe zig. De nieuw beëdigde agen ten zijn de 20-jarige heer A.G. Geertsen uit Lisserbroek (2e v.r.) de 20-jarige mevrouw M.H. Bijman uit De Kwakel (3e v.r.) en de 19-jarige heer R.J. H. Pet uit Leiden (r). Burgemeester Goekoop stelde in zijn toespraak dat de politie korpsen onder druk van de bezuinigingen erg in beweging zijn gekomen. Hij sprak de hoop uit dat de veranderingen ook verbeteringen zullen in houden. Verder noemde hij het een voordeel, dat er bin nen het Leidse korps nauwe lijks sprake is van een strenge hiërarchie, waardoor er geen grote afstanden tussen de mensen bestaan. Iets wat bij grote steden veel meer het ge val zou zijn, volgens Goekoop. mogensmisdrijf loont steeds meer. Door de bezuinigingen zal er een keuze gemaakt moe ten worden. Wat vervolgen we nog wel en wat laten we hele maal zitten", aldus de burge meester. Inbraken Uit het jaarverslag blijkt dat er het afgelopen jaar 1759 keer in Leiden is ingebroken. Hiervan werden 315 zaken opgelost. Zo'n 3246 eenvoudige diefstal len, zoals zakkenrollerij, win keldiefstallen enz, vonden het afgelopen jaar plaats. Er wer den 270 gevallen opgelost. Er werden verder 1399 fietsen ge stolen, waarvan er 231 weer werden gevonden en 23 daders werden aangehouden. Het aantal agressieve delicten, zo als doodslag, mishandeling en openlijke geweldpleging, was iets meer dan in 1981, name lijk 138. Hiervan werden 78 zaken opgelost. Er werd 530 keer iets vernield in Leiden en er waren 73 aangiften van ze denmisdrijven; 22 zedenmis drijven konden worden opge lost. Er konden 64 gevallen van schending van de openba re eerbaarheid worden geno teerd, 36 telefoonhijgers, 23 gluurders en 28 pogingen tot aanranding. Van de 12 geval len van verkrachting, die het afgelopen jaar bij de politie werden aangegeven, werden er 5 opgelost; van de 28 aan randingen werden er 6 opge lost. Er werden 568 mannelij ke daders aangehouden, 83 vrouwelijke daders, 145 jon gens onder de 18 jaar en 41 meisjes onder de 18 jaar wer den ingerekend. Klachten Het afgelopen jaar klaagden mensen over het gedrag van de politie. Zij richten hun klacht 22 keer aan de korps chef, 4 keer aan de burge meester, 1 keer aan de hoofd officier van justitie, 1 keer via het klachtenbureau en 1 keer via de Nationale Ombudsman. Er waren voornamelijk klach ten over de wijze van optreden bij het verbaliseren, het ge bruik van enig geweld, de ma nier van te woord staan en de wijze van handelen. De politie concludeert in het verslag dat 8 klachten terecht zijn, 3 enig zins terecht en 12 niet terecht. Over 2 gevallen is een conclu sie niet te trekken. Er vonden 2872 aanrijdingen plaats in 1982. Hierbij raakten 438 mensen gewond en 5 men sen vonden daarbij de dood. Er werden 244 processen-verbaal opgemaakt. 438 bestuurders reden door na een ongeval zonder zich bekend te maken. Hiervan werden 90 doorrijders later opgespoord en kregen een proces verbaal. Bij 123 personen werd een proces-ver baal opgemaakt omdat zij on der invloed van drank achter het stuur zaten. Aan 93 be stuurders werd een rijverbod opgelegd. Er werden 4582 be keuringen betaald voor fout parkeren en 393 voertuigen werden verwijderd. De techni sche opsporingsbeambten on derzochten 897 motorvoertui gen. Het uitzonderlijke grote aantal auto's dat uit het ver keer moest worden genomen (252, in 1981 was dit nog 28) wijst erop dat autobezitters langer met hun auto blijven rijden en ook minder onder houd verrichten. Bij 54 snel heidscontroles werden 1643 overtredingen geconstateerd. In samenwerking met de Ra dio Controle Dienst van de PTT werden 28 illegale zen ders uit de lucht gehaald en in beslag genomen. Hutspotten Het traditionele nieuwjaarsbal van carnavalsvereni ging De Hutspotten wordt zaterdag 8 januari gehouden in het St. Antonius clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Dit bal, waar coctail- of avondkleding ver plicht is, begint om 21.00 uur en zal worden opgeluis terd door het „Loosdrecht Kwartet" en de „Sweet Wood Dixy Stompers". Aan de meest verdienstelijke persoon of instelling wordt die avond de jaarorde van de Hutspotten uitgereikt. De entreeprijs voor leden be draagt 5 gulden. Introducées betalen 15 gulden. Volksdansinstuit In het LVC aan de Breestraat wordt zondag 9 januari een volksdansjnstuif gehouden. De instuif begint om zeven uur en de toegang bedraagt drie gulden. Vrouwenfilm In het Leids Volkshuis wordt woensdagmorgen 5 janu ari de film Vrouwen van Suriname" gedraaid. In de film komen vrouwen over het dagelijks leven aan het woord. De film begint om tien uur en de toegang be draagt één gulden. Kijkhuis De nieuwste film van Louis Malle, „My dinner with An- dré" draait maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 januari in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Lei den. De film handelt over twee heren, die aan tafel geze ten, op humoristische wijze filosoferen over de zin van het bestaan. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. LEIDEN Een nieuwe onroerend goed belasting op zogenaam de incourante gebouwen heeft geen enkele verlichting van de financiële nood van Leiden tot gevolg. Met de opbrengst van die nieuwe belasting (1 miljoen gulden per jaar) is al in de begroting rekening gehouden. „Van een flinke meevaller kan je in dit geval zeker niet spre ken. We zijn ervan uit gegaan dat die belasting er komt. Het zou juist een tegenvaller van 1 miljoen per jaar zijn, wanneer dit niet doorgaat", zegt P. Bordewijk, de wethouder van financiën. De nieuwe belasting heeft voor de Leidenaar geen (directe) ge volgen. Het is een onroerend goed belasting, die door de ge meente wordt opgelegd aan instellingen als de ziekenhuizen, het energiebedrijf en de universiteit. Tot 1979 bestond die belasting. De Raad van State bepaalde echter dat er iets met de wet niet in orde was en de gemeenten konden naar hun geld fluiten. De Tweede Kamer heeft inmiddels een wijziging in de wet aange bracht en het is de bedoeling dat de wet met terugwerkende kracht tot 1 januari dit jaar weer wordt ingevoerd. Is de wet voor Leiden geen meevaller, voor de universiteit is het een te genvaller. „We hebben er in de begroting geen rekening mee gehouden. Er zal dus gezocht moeten worden naar een oplossing voor dit probleem. Ik weet niet hoeveel de universiteit dit gaat kosten, maar het zal wel flink in de papieren lopen", aldus mr. K. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. De PRR heeft overigens aan het college van B en W vragen ge steld over de nieuwe belasting. Volgens de partij kan de ge meente door de nieuwe wet „structureel" over extra middelen beschikken. De partij wil van het college weten welke gebou wen precies onder de nieuwe regeling vallen en hoeveel de ge schatte opbrengst is. De extra inkomsten zouden gebruikt moe ten worden om enkele weg bezuinigde arbeidsplaatsen in het welzijnwerk te alsnog handhaven. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gister avond in zijn nieuwjaars toespraak de mogelijkheid van gemeentelijke onge hoorzaamheid genoemd als een middel om bezui nigingen van het rijk op uitkeringen aan de ge meenten te dwarsbomen. De gemeenten zouden, wanneer tot ongehoor zaamheid wordt besloten, extra bezuinigingen moe ten negeren. „Als met name de grote gemeenten hierin hun zin krijgen, zullen de overige gemeen ten daaraan niet voorbij gaan", merkte hij op tij dens de zeer druk bezoch te gemeentelijk nieuw jaarsreceptie. VVD en CDA hebben in het regeerakkoord vastgelegd, dat de uitkeringen aan de ge meenten via het gemeente fonds worden gekort. Voor Leiden komt dat neer op 1,125 miljoen gulden minder in 1983. „Jarenlang heeft Leiden ge worsteld met begrotingstekor ten. Met zeer veel pijn en moeite en met rigoreuze bezui nigingen tot aan de nootjes in vergaderingen van het college toe, zijn we erin geslaagd een sluitende begroting te krijgen. Nu fietst de regering daar weer enthousiast doorheen", aldus Goekoop. De kortingen op het gemeentefonds zou in 1986 een extra tegenvaller be tekenen van 6 miljoen gulden. Volgens wethouder van finan ciën P. Bordewijk zou de ge meente in geval van gemeen telijke ongehoorzaamheid wei eeren de tegenvaller in de be- Burgemeester C. Goe koop: ongehoor zaam..." groting van 1983 alsnog op te nemen. Verdere bezuinigingen en/of verhogingen van belas tingen zijn dan niet nodig. „Maar dat heeft alleen zin wanneer de gemeenten dat massaal doen. Als alleen Lei den zegt, „we verdommen het om met die 1,125 miljoen reke ning te houden", dan bereik je natuurlijk niets. Maar als een groot aantal gemeenten het zo ver laten komen, is er mis schien een kans van slagen". Het college van B en W heeft nog geen standpunt bepaald over de nieuwe bezuinigingen door het rijk. Mocht er toch naar nieuwe bezuinigingen op gemeentelijk vlak gezocht moeten worden, dan komt de invoering van het lozingsrecht weer om de hoek kijken. Goe koop: „Gezien de begrotings debatten en het standpunt van de regering zou ik me kunnen voorstellen, dat invoering van een lozingsrecht onvermijde lijk is. Maar ik voorspel nog niets". Hij stelde dat Leiden niet veel wijzer wordt van de zogenaamde nieuwe financiële verhoudingswet. In die wet wordt volgens een andere me thode berekend hoeveel een gemeente van het rijk vanaf 1984 krijgt. Voor Leiden zou dat neerkomen op 2 mijloen gulden extra. „Het beroerde is alleen", zegt wethouder Borde wijk daarover, „dat we op 3 miljoen meer gerekend had den. Dat betekent wéér een gat in de begroting. Daar komt bij dat we in de nieuwe rege ling minder krijgen voor het instandhouden van de binnen stad". Door een geleidelijke in voering van de nieuwe wet zou Leiden dat in 1987 een paar ton schelen in vergelij king met de gemaakte meerja ren begroting. Op die begro ting zijn alle bezuinigingen die tot 1987 zijn vastgesteld, geba seerd. De burgemeester zette in zijn toespraak verder op een rijtje wat er in het afgelopen jaar in Leiden is gebeurd. Hij noemde daarbij de vele openingen (Pieterskerk, Latijnse School, Rembrandtschool, Brandweer kazerne) maar stond ook stil bij de woningnood en de hoge werkloosheid. „Nu glijden we al enige tijd naar beneden in een neerwaartse spiraal van afnemende werkgelegenheid en dalende koopkracht", aldus de burgemeester. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN ONDERTROUWD: M. J. de Goeje en J. M. Maaskant; R. J. M. Tijink en A. C. la Gro; J. C. Wee- da en G. M. Segaar; T. van Vliet en M. E. Slingerland. GEBOREN: Marjolein dv. G. Kom en J. H. Haasnoot; Bianca dv. C. Oudshoorn en T. C. Bruggenkamp; Benjamin Gerardus zv. W. L. G. M. Max en M. Bouwman; Johanna Elisa beth dv. E. M. Olivier en T. G. Se- gers; Wouter Anne zv D. Postma en J. E. van Winterswijk; Annemarie Catherine dv. P. A. Soeter en H. J. Hooijkaas; Jessie dv. M. van Duijn en M. I. van Beelen; Gerrit zv. J. Hoek en W. Guijt; Jogchum zv. C. Lepelaar en A Plok: Maarten Jaao zv J J Verhoeve en I. C. A. Slagboom; Es ther Gabriëlle Tamara dv. P. A. Ou- wens Nagell en P. C. M. Gilin; Mar- tijn Cornelis zv. T. J. M. Westgeest en A. M. Hogewoning; Patricia dv. J. van der Plas en P. A. Noort; Benja min zv. F. J. Claassen en C. G. M. Alders; Daan zv T. B. R. Arens en A. M. C. T. van der Steenhoven; Willem Gerardus zv. J. G. van Duijn en W. W. van Duijn; Michael zv. W. Nie- vaart en J. Verbaan; Ruby Esther dv. R. C. Mehciz en N. van der Plas; Sil Frederikus zv. F. T. A. Dorrestijn en G. A. Mooijman; Ruben Kiliaan zv. J. M. Schamper en E. H. van Werkho ven; Floris Yuri zv. J. M. Schamper en E H van Werkhoven: Petra dv J. Brouwer en G. W. M. Zandbergen; Roberto Benjamin zv. R. H. J. de Vries en I. N. Hermans; Annemarie Clazien dv. A. W. F. Pera en M. T. van Nieuwkoop; Atze Luitjen zv. G. T. Zitman en C. Elferink; Hasan zv. A. Dogan en M. Oresin; Barbara dv. H. W. van Santen en I. Risselada; Le- ander zv. F. J. Arkenau en T. J. van der Kraats; Johannes Jacobus John zv. J. J. C. van Voorthuijzen en C. Ravensbergen; Jacob zv. J. Remmel- zwaal en J. H. van der Does; Petrus Johannes Cornelis Maria zv. V. J. C. Alkemade en P. L. E. de Ridder; An gela dv. G. Blankert en C. H. de Bruin; Hendrik Bertus Floris zv. J. A. Jansen en W. Kramer; Chiin Rui dv. K. H. Tan en S. T. Chia; johanna Jannetje Desiree dv. A. Ouwerkerk en C. de Vrind; Marjolein dv. J. J. van der Meij en C. M. Klinkhamer; Yvo Frank zv. C. van der Zwart en M. Lagas; Peter Martijn zv.' C. van der Zwart en M. Lagas; Charlotte Elise dv. R. A. H. Soedjak en E. M. de IN NIEUWJAARSTOESPRAAK Vries; Osne Frans zv. T. Kirzner en M. J. Marzullo; Christopher Emmau- nel zv. E. S. Charlemagne en J. Vital; Annette Theodora dv. H. P. Cijsouw en A. G. Zwijnenberg; Jolanda Kat- harina dv. H. J. Schweitzer en M. E. Rulander; Geoffrey zv F. Varkevis- ser en H. A. Ouweland; Hafssa dv. K. Znögui en F. Mharchi; Suzanne Eli sabeth dv. R. A. Rijsbergen en E. H. M. Rijsbergen; Derek Sebastiaan En rique zv. M. J. M. de Jong en I. Hoo- geveen; Bernard zv. B. Daanen en J. van Egmond; Christhian Johannes Ignacio zv. J. J. Louwrier en E. M. Pino Molina; Reinier zv. H. Amers foort en E. Oort. OVERLEDEN: W. J. de Groot, geb. 10-3-1948 man; A. W. van Graas, geb. 18-1-1926 man; C. Scheiber, geb. 31-5- 1913 vrl. echtg. van W. van Duijn; C. van Rijn, geb. 26-3-1924 man; G. van der Horst, geb. 17-8-1909 man; W. C. van Tongeren, geb. 15-2-1910 man; C F. Piekaar, geb. 23-11-1913 man; C. P Popp. geb. 27-7-1900 vrl. geh. gew met F. A. Heemskerk; J. W. Rom- merts, geb. 2-6-1902 man; D. van Harskamp, geb. 29-6-1913 vrl. echtg. van L. de Vogel; M. P. C. Blom, geb. 10-4-1919 man; A. C. Rijling, geb. 5- 11-1892 man; J. Stikkelorum, geb. 29- 8-1906 vrl. geh. gew. met P. van Hou ten; J. Matheijsen, geb. 28-4-1906 man; C. van Rooijen, geb. 27-12-1923 man; F. Zijlstra, geb. 29-5-1889 vrl. geh. gew. met N. C. Uitendaal; M. J. Duijverman. geb. 21-5-1926 vrl. echtg. van W. H. van Helsdingen; H. P. Esser, geb. 9-9-1897 vrl. geh. gew. met J. J. Moret; G. J. M. Noordman, geb. 11-1-1918 man; H. Neuteboom, geb. 18-3-1897 man; B. Benning, geb. 2-6-1889 man; G. E. Duiker, geb. 9p6- 1903 man; C. Senteur, geb. 11-11-1899 vrl. geh. gew met C. Touw; L. P. Haasnoot, geb. 28-1-1935 vrl. echt van J. Remmelzwaal; N. van der Plas, geb. 19-9-1931 vrl. echtg. van G. Noppen; A. Blok, geb. 29-1-1913 man; L. C. van Hooijdonk, geb. 2-7-1929 vrl. echtg. van J. E. van Schooten; W Hartevelt geb. 16-4-1921 man; A. Wagenaar, geb. 20-4-1953 man; A. L. van Leeuwen, geb. 9-10-1917 man, J. Oudshoorn, geb. 10-7-1914 man; H. Montanje, geb. 1-8-1909 man; C. van Velzen, geb. 15-12-1911 man; E. N. J Verbeek, geb. 20-11-1905 man; J. Scharloo, geb. 20-4-1897 man; S. C. M. Cederhout, geb. 10-10-1988 vrl.; J H. Fluit geb. 7-10-1910 man; M Kromhout, geb. 19p8-1908 vrl. echtg. van W. van Poelgeest; J. Platteel. geb. 4-6-1889 vrl. geh. gew met J. van der Tuijn. GEHUWD: H. van der Wilde en G R. Knotter, N. F. Rijsbergen en J. Mieloo; A. N. M. Lindenhoff en A. T. Cuperus; I. Bekooij en I. Y. M. Vin- kestijn; P. Z. Sierat en C. E. van der Steen; A. J G M. Haak en W. J. van der Weijden; H. F. P. Schouten en B. F. Middelkoop; W. M. G. Steenvoor- den en C. H. van Nieuwenhoven, P Vermeij en J. Rietveld, W. P. M. Bik en T. A. I. Vreeswijk; D. W. de Ru en C. Hartevelt Kerstbomen brandjes LEIDEN Op twee plaat sen aan de Sitterlaan wer den gisteren kerstbomen verbrand. Een keer moest de brandweer er aan te pas komen om het grote vuur te doven. Bij het stoken van hun vuur maakten grote groe pen jongeren gebruik van autobanden. Een 14-jarlge jongen uit Leiden werd we gens brutaliteit tegen de politie mee naar het bu reau genomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3