Aartsbisschop El Salvador haalt uit naar politieke leiders Paus dringt aan op ontwapening Burgeroorlog dreigt op Corsica Bouterse „betreurt" optreden tegenstanders Arafat: PLO geeft militaire optie niet op Frankrijk vermindert kernwapenarsenaal niet Zware straatgevechten in Tripoli: 15 doden BUITENLAND CcidócSommit MAANDAG 3 JANUARI 1983 PAGINA 6 Conflict bij Times opgelost LONDEN Het' arbeidsconflict bij het Britse dagblad The Times is opge lost. De 92 elektri- ciëns, die sinds 20 december in sta king waren, heb ben besloten weer aan het werk te gaan. Door de ac tie van de technici kon de krant niet verschijnen. Aanval op Russische ambassade in Kaboel ISLAMABAD Af- ghaanse guerrillastrij ders hebben vorige week dinsdag een aan val uitgevoerd op de Russische ambassade en het Afghaanse ministe rie van defensie in de hoofdstad Kaboel. Dit heeft een persbureau van het verzet gisteren meegedeeld. Volgens de bekendmaking zijn daarbij negen personen om het leven gekomen. Motorlaarzen De Russische ingenieur Boris Ryabykh test een paar door hem uitge vonden gemotoriseerde „Zevenmijlslaarzen". Met deze stappers kan een anders moeilijk be gaanbaar terrein ge makkelijk worden „ge nomen" met de snel heid van een fietser. De laarzen „lopen" een ei- erdop dieselolie per uur. „El Al gaat weer de lucht in" TEL AVIV Een ar- rondisspmentsrecht- bank in Jeruzalem heeft zaterdagavond laat een overeenkomst tussen het vakverbond Histadroeth en de be windvoerder van El Al geratificeerd, hetgeen betekent dat de Israëli sche luchtvaartmaat schappij deze week weer vluchten gaat uit voeren. Dit heeft de Is raëlische radio bekend gemaakt. Sharon niet opnieuw voor Commissie-Kahane TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Sharon, zal niet opnieuw verschij nen voor de commissie-Kahane die een on derzoek instelt naar de massaslachting in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila in Beiroet. Dit heeft een woordvoerder van de com missie gisteren bij verrassing aangekon digd. Sharon had gisteren voor een tweede keer (achter gesloten deuren) moeten getui gen. Het verzoek daartoe was gedaan door het hoofd van de militaire inlichtingen dienst van Israël, generaal Yehoshua Sa- guy- Met hem hebben de advocaten van Sharon een overeenstemming, dat de minister van defensie schriftelijk zal antwoorden op twee vragen die Saguy wil stellen. Thachter zegt bezoek aan Falklands af LONDEN Premier Thatcher heeft afgezien van haar voorgeno men bezoek aan de Falkland-Eilan- dcn, nadat men haar ervan had overtuigd dat zulk een bezoek nade lige diplomatieke gevolgen zou kun nen hebben. Dit meldde gisteren het Engelse dagblad The Observer. „De ware reden vvoor de annulering van het bezoek van mevrouw That cher", aldus The Observer, „is dat men niet verdacht wil worden van kolonialistisch optreden". Deze krant wijst ook op de materiële moeilijkheden van zulk een bezoek, omdat het militaire vliegtuig met de premier twee keer in de lucht bijge tankt zou moeten worden. Weinig aanhang voor nieuwe Poolse vakbonden WARSCHAU De Poolse re- gering heeft 2500 kleine vak bondsorganisaties in het leven geroepen die de plaats moeten innemen van de verboden on afhankelijke vakcentrale Soli dariteit. De nieuwe vakbonden zouden vandaan beginnen te functione ren, maar het persbureau PAP deelde gisteren mee dat de meerderheid van de arbeiders zich nog niet had aangesloten. SAN SALVADOR Het hoofd van de rooms-ka- tholieke kerk in El Salva dor, aartsbisschop Rivera y Damas, heeft de politie ke leiders in zijn land er van beschuldigd dat hun persoonlijke ambities er niets toe hebben bijgedra gen om de door het voort durende binnenlandse ge weld geteisterde volk te helpen. In zijn wekelijkse preek in de kathedraal van San Salvador zei Rivera y Damas dat de dis cussies tussen de politieke par tijen na de in maart gehouden verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering slechts tot verdere onenigheid tussen hun leiders hebben ge leid. De aartsbisschop, die in politiek opzicht als conserva tief werd beschouwd toen hij in 1980 de vermoorde aartsbis schop Romero opvolgde, zei dat de politici slechts geïnte resseerd zijn in het verstevi gen van hun macht en dat zij streven naar voordelen, voor rechten en betere baantjes. Deze „houding is niet in het belang van het volk", aldus Rivera y Damas. Bij de verkiezingen van maart, die geboycot werden door de linkse guerrillabeweging en haar sympathisanten, bleven de tot het politieke centrum gerekende christen-democra ten de grootste partij. De uit slag stelde evenwel een coali tie van rechtse partijen in staat het parlement te beheersen. A a rtsbisschop Rivera y Damas waarschuwde dat de burger oorlog zich over Midden-Ame- rika gebied zou kunnen ver spreiden. Hij veroordeelde het geweld van zowel de guerrilla beweging als van de regerings strijdkrachten. „In zekere zin valt het repressieve geweld (door de veiligheidstroepen) nog meer te laken, omdat het gericht is tegen mensen die zich niet kunnen verdedigen en wordt uitgeoefend door hen die het gezag gekregen hebben om de mensenrechten te be schermen", aldus de aartsbis schop. Deense havenarbeiders boycotten Nederlandse schepen Na door de rechtbank in het Deense plaatsje Hjorring te zijn vrij gesproken, verlaat de Nederlandse vrachtwagenchauffeur (rechts) het gerechtsgebouw. Volgens de rechter was het niet zijn schuld toen hij vorige week langs een rij postende stakers reed en daarbij een van hen doodreed. De stakers menen echter dat er sprake was van opzet. Uit protest tegen de uitspraak van de rechter hebben Deense havenarbeiders besloten de komende twee maanden Nederlandse goederen en schepen te boycotten. MITTERRAND: PARIJS Er is geen sprake van dat Frankrijk de omvang van zijn nucleaire afschrikkingsmacht zal verminderen. „Deze is een garantie voor onze onafhankelijkheid". Het recente voorstel van de Sovjetrussische partijleider Joeri Andropov om het Sovjet-ar senaal van raketten voor de middellange afstand tot op gelijke /sterkte van die van Engeland en Frankrijk terug te brengen als de Amerikanen van plaatsing van zulke raketten in Europa af zien, wees Mitterrand in een televisietoespraak van de hand. Volgens de president staat Frankrijk buiten deze zaak aangezien het niet betrokken is bij de Russisch-Amerikaanse onderhande lingen in Genève over een vermindering van strategische kern wapens. Terwijl de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een zo danige overmacht op het gebied van kernwapens hebben dat zij in staat zijn een tegenstander meerdere malen te vernietigen, ligt de kernmacht van Frankrijk net boven het peil dat onmis baar is om een eventuele aanvaller werkelijk af te schrikken. Hij herinnerde eraan dat hij juist opdracht gegeven had het mi litaire potentieel te versterken, met name met het op stapel zet ten van een zevende kernonderzeeër. Mitterrand zei nogmaals dat naar zijn overtuiging momenteel uitsluitend het machtse venwicht een garantie voor vrede betekent, ook al is „het even wicht van de terreur" geen ideaal. Hij zei het in dit kader nor maal te achten dat bij mislukken van de onderhandelingen in Genève de nieuwe generatie Amerikaanse Pershing-raketten in Europa wordt opgesteld, omdat die naar zijn oordeel een tegen wicht moeten bieden tegen de aanwezigheid van „een massa (Sowjetrussische) ss-20-raketten", die in staat zijn in een kwar tier alle Europese defensiesystemen, van Noorwegen tot Italië, te vernietigen. OUD-ADVISEUR VAN CARTER: „Moskou achter aanslag op paus" TURIJN De voormalige veiligheidsadviseur van Car ter, Brzezinski, is ervan over tuigd dat de Russische inlich tingendienst KGB een rol heeft gespeeld in de aanslag op paus Johannes Paulus II. Hij zei dit in een interview met het Italiaanse dagblad La Stampa, dat gisteren werd ge publiceerd. De vroegere adviseur van het Witte Huis zegt in het inter view, dat „er geen enkele twij fel bestaat dat het door de Ita liaanse autoriteiten geleide on derzoek de medeplichtigheid van Bulgarije aan de aanslag heeft aangetoond. Vorige week had de ex-minis ter van buitenlandse zaken, Kissinger, eenzelfde mening geuit De Amerikaanse rege ring zelf is in deze zaak tot nu toe veel terughoudender ge weest. Grote bankroof in Londen LONDEN De Iraanse „Se- pah"-bank in Londen is op vrijdag vrijdag 3 december be roofd van waardepapieren en baar geld ter waarde van meer dan negen miljoen pond ster ling. Dit heeft de Londense" politie afgelopen weekeinde bekendgemaakt. De roof is de* grootste in de Britse geschiede nis en heeft mogelijk politieke achtergronden. Bijna een maand na het gebeuren beves tigde Scotland Yard dat onbe kende dieven zich in het weekeinde van 3, 4 en 5 de cember toegang hebben ver schaft tot het gebouw van de „Sepah-Iran Bank". Nederlandse Unifillers van de onderhoudsgroep in Haris in zuidelijk Libanon lieten op hun werkplaats de jaarwisseling niet ongemerkt voorbijgaan. VATICAANSTAD, LON DEN Paus Johannes Paulus heeft zaterdag de wens tot ontwapening „meer dan gewettigd" ge noemd, maar eraan toege voegd dat het streven naar kernontwapening niet eenzijdig kan zijn. Het probleem van de we reldvrede kan moeilijk eenzijdig worden opgelost, aldus de paus in zijn preek in de Sint-Pieter op nieuwjaarsdag. Het probleem van de ontwape ning neemt een belangrijke plaats in het zoeken naar vre de in en de wens dat de dia loog in dit opzicht concrete re sultaten afwerpt is meer dan gewettigd, aldus de paus in zijn preek tijdens een mis in de St.-Pieter, maar „tevens dient het verzoek om vooruit strevende vermindering van nucleaire en conventionele wapens gelijktijdig te. worden gericht aan alle partijen in het conflict. Nieuwjaarsdag, aldus de paus verder, is de gelegen heid voor „een bijzonder ge bed voor vrede op aarde". „Alle mensen van God, alle mannen en vrouwen moeten voortdurend in de vrede wor den onderwezen. President Ronald Reagan wenste dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie in 1983 in de onderhandelingen over wapenbeheersing in Geneve vorderingen maken en „ten slotte beginnen met het in krimpen van het enorme kernwapenarsenaal dat elk van ons bedreigt". De Sovjet-leiding toonde zich in een nieuwjaarsboodschap optimistisch over 1983. In een boodschap aan de bevolking toonden partij en regering zich ervan overtuigd dat de huidige Traditiegetrouw vierden nieuwjaarsgangers in Londen de komst van het nieuwe jaar met het doorwaden van of een duik in de grote fontein rond het Londense Trafal gar Square. Later op nieuwjaarsmorgen werden twee mensen doodgedrukt in het gewoel, internationale spanning beëin digd kan worden, maar tegelij kertijd riep zij de bevolking op waakzaam te blijven. Volgens de conservatieve Duitse politi cus Franz-Jozef Strauss is de tijd van illusies en wensdro men voorgoed voorbij. Wel vaart en sociale zekerheid worden niet geschonken, maar moeten met grote inspannin gen verkregen worden. De Libische leider Khadaffi zei in een toespraak de buik vol te hebben van al die nieuwjaarstoespraken, waarin de leiders van de wereld de beste wensen uitspreken om vervolgens „het nieuwe jaar nog bereorder te maken". Tijdens de traditionele nieuw jaarsviering op Trafalgar squa re in het centrum van Londen zijn zaterdagochtend drie do den gevallen. Twee vrouwen werden onder de voet gelopen toen een dranghek omviel. Een man stierf aan de gevol gen van een hartaanval. Rond middernacht waren op het plein meer dan honderddui zend mensen op de been. Siberische gasleiding in 1983 gereed" MOSKOU De aanleg van de aardgasleiding tussen Sibe rië en Europa komt dit jaar' nog gereed. Dit heeft de Sov jet-minister voor de bouw van ondernemingen in olie- en gasindustrie afgelopen week einde verklaard. gering in Washington op de le- De gasleiding „wordt operatio- vering van onderdelen voor de neel overeenkomstig de geslo- leiding". Vorig jaar produceer- ten contracten", aldus Sjtsjer- de de Sovjet-Unie 500 miljard bina. Hij beschreef 1982 als het kubieke meter aardgas. Dat is jaar van „hardnekkige strijd 16 miljard meer dan in het tegen het embargo van de re- plan stond. PARAMARIBO In een nieuwjaarstoespraak heeft de Surinaamse sterke man Desi Bouterse over zijn tegen standers van wie hij er in november vijftien liet te rechtstellen, gezegd dat hij het „betreurde" dat „men sen die een kansrijke positie hadden om het volk te dienen, meer oog hadden voor het eigenbelang". Bouterse herhaalde in dezelfde toespraak dat Suriname aanslui ting zal zoeken bij de beweging van niet-gebonden landen en dat zijn land noch bij het westerse en noch bij het oostblok is in te delen. In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is de jaarwisseling bij zonder rustig verlopen. Ofschoon het militaire gezag het uit- u gaansverbod voor oudejaarsavond had opgeheven, bleef het ge- bruikelijke feestvieren uit. Voor de Surinaamse televisie liet het i militair gezag weten dat de avondklok per 1 januari wordt ver soepeld van middernacht tot vier uur in de ochtend. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat er steeds meer stu denten van de universiteit van Paramaribo uitwijken naar ne- derland. Meer dan honderd van de twaalfhonderd studenten aan de universiteit van Paramaribo heeft gezegd zijn studie in Nè- derland te willen voortzetten, zo is in Paramaribo vernomen. KAIRO De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zal geen afstand doen van haar „militaire optie", omdat zij geen illu sies heeft over de bereid willigheid van de Ameri kaanse regering om Israël onder druk te zetten. Dat heeft PLO-leider, Jasser Arafat, gezegd in een vraagge sprek met het Egyptische poli tieke weekblad „Rose el-Yous- sef", dat gisteren werd gepu bliceerd. Arafat bevestigde in dit interview wel de nieuwe opstelling van de PLO met be trekking tot de problematiek van vrede in het Midden-Oos ten. „Wij steunen elk positief punt in de vredesvoorstellen die naar voor zijn gebracht", aldus Arafat die hiermee de deur openhield voor een even tuele Amerikaanse bemidde lingspoging. Arafat liet verder weten dat Palestijnse guerrillastrijders gedurende de afgelopen drie maanden 361 militaire opera ties achter de Israëlische linies in Zuid-Libanon hebben uitge- voerd, „waarbij 340 Israëlische soldaten werden gedood of ge wond en 43 panterwagens werden vernietigd". „De mili- taire optie is levend en het te- i genoffensief gaat door", aldus de PLO-leider. Het interview met Arafat was het tweede in vier dagen dat door een Egyp- tisch periodiek werd gepubli-5 ceerd. Waarnemers menen hierin de wens van Arafat te zien in de gunst te komen van de publieke opinie in Egypte <i en haar over te halen de kant van de Palestijnen te kiezen. Arafat maakte afgelopen za- terdag officieel bekend, dat de Palestijnse Nationale RaadJ (Palestijns parlement), op 14 februari in Algiers bijeen zal komen. Het is de eerste keer t dat de Nationale Raad bijeen komt sinds de Palestijnse guer rillastrijders Beiroet hebben verlaten. BEIROET Beschietingen met zwaar geschut tussen pro- en anti-Syrische groepen in de Noordlibanese havenstad Tripoli zijn dit weekeinde uitgelopen op straatgevechten, die aan ten minste 15 mensen het leven hebben gekost. Dit is uit veilig- i heidsbronnen in de Libanese hoofdstad Beiroet vernomen. De hernieuwde gevechten tussen militie-groepen van alawiti- sche en soennitische moslims braken uit terwijl Libanon voorbe reidingen treft voor de derde gespreksronde van de onderhan- delingen met Israël over de terugtocht van de Israëlische troe pen. In kringen van de Libanese veiligheidsdienst werd verno men dat de gevechten vrijdagavond uitbraken nadat er in de plaats Akkar, even ten noorden van Tripoli, vijf pro-Syrische - communisten waren vermoord. Zij behoorden volgens verslag- Ibrahim. De strijd liep zaterdag uit op bloedige man-tot-man ge vechten in een aantal arme wijken van Tripoli, die gisteren ge durende de gehele dag werden voortgezet. (Door onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Op het eiland Corsica, waar dit week einde weer een aantal bomaanslagen plaats heb ben gevonden, dreigt nu een burgeroorlog uit te breken. Als gevolg van de agressievere houding van het FLNC (Nationaal Cor- sicaans Bevrijdingsfront) en de relatieve onmacht van de autoriteiten om daar iets tegen te onder nemen wil een deel van de bevolking een parami litaire zelfverdedigingsor ganisatie in het leven roe pen. Het gewapend tegen over el kaar komen te staan van twee bevolkingsgroepen zou met name als gevolg van de heer sende spanning en het onstui mige karakter van de meeste eilandbewoners tot een bur- gerstriid kunnen leiden. Parijs is vastbesloten zijn gezag te la ten gelden, maar het kan ge zien de uitmuntende organisa tie van het FLNC daar weinig tegen uitrichten. Vorig jaar heeft het front al meer dan 800 aanslagen gepleegd. Dat is meer dan driemaal zoveel als in 1980 ondanks het feit dat de linkse regering de eilandbewo ners via plaatselijke verkiezin gen een zekere mate van zelf bestemming, autonomie en po litieke vertegenwoordiging verleend heeft. Deze maatregelen worden evenwel door het front, dat ten strijde trekt tegen wat het noemt „de Franse kolonise ring", ten enenmale ontoerei kend gevonden. Het FLNC streeft naar een vergaande au tonomie hoewel er elementen zijn die niets meer of minder dan een afscheiding van Frankrijk nastreven. De be trekkelijke machteloosheid van de politie is ook het ge volg van het feit dat het over grote deel van de bevolking zich op de allereerste plaats Corsicaan en dus „anders" voelt. Geen slachtoffers Dit leidt er toe dat de bevol king zelfs als zij de zogenaam de terreur van het front sterk afkeurt niets onderneemt om een ingrijpen van de politie te vergemakkelijken. Bij de aan slagen van vorig jaar zijn geen slachtoffers gevallen, omdat op de eerste plaats gepoogd wordt materiële schade aan te rich ten en vrees in te boezemen. Het bevrijdingsfront heeft zijn actie in eerste instantie gericht tegen de van het vaste land af komstige Fransen die als be zetters beschouwd worden on danks het feit dat Corsica se dert 1768 Frans is. Deze Fran se vastelanders worden kolo nisten genoemd en zij worden ervan beschuldigd „op schan delijke wijze te profiteren van de kolonialistische uitbuiting van het eiland". Behalve tegen allerlei instel lingen, banken, zakenbedrjj- ven, artsenpraktijken om dea vastelanders te bewegen het i eiland definitief te verlaten, heeft het FLNC nu ook een felle actie tegen het onderwij zend personeel ontketend. Het Franse onderwijs besmet de Corsicaanse taal en cultuur, zo redeneert de FLNC-leiding. Een aantal leerkrachten die bedreigd zijn is al ijlings naar het vasteland vertrokken, an deren hebben dringend tot overplaatsing aangevraagd. Ook een groep andere vaste-' landers heeft het eiland als ge volg van de dreigementen en aangerichte schade of chanta ge al verlaten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6