IN EN OM DE KAS Importanjers bedreigen snijtulpen Tevreden klanken eind bloemenjaar'82 Parkeerschijf in vele prijzen Doe-het-zelf-boeken kritisch doorgelicht Nieuwe jas voor Ritmo, Uno volgt Fiat 127 op „Kleine Willem": 100 procent veilig „Turbo-inzet" LAND EN TUINBOUW/CONSUMENTENINFORMATIE S^idwQowiant MAANDAG 3 JANUARI 1983 PAGINA 10 De blauwe parkeerschijf, die vanaf 1 juli volgend jaar verplicht is, is te koop in vele maten en prijzen. En niet zoals ve len denken in één uitvoe ring en voor één prijs. Volgens de Consumenten bond lopen de prijzen uiteen van enkele dubbeltjes tot vijf gulden. Wie nog zo'n schijf wil aanschaffen, kan dus beter even rondkijken. De schijven zijn te koop bij boekhandels, garages, dro gisterijen en soms zelfs op het politiebureau. De ANWB verkoopt de blauwe parkeerschijf voor 1,50. De schijf moet een afmeting hebben van 100 x 125 mm. De Vereniging Eigen Huis (de „woonconsu mentenorganisatie") heeft een rijtje van veertien doe-het-zelf-boeken on der de loep genomen. Uit het onderzoek kwam o.m. naar voren dat ze niet al lemaal even bruikbaar zijn en dat ze sterk in prijs uiteen lopen. Onder werpen als bestrijden van geluidsoverlast (buren, verkeer) en warmte-iso- latie komen niet of nau welijks aan bod. De prij zen van de boeken liepen uiteen van 9,90 tot 89,90. De boeken werden onder verdeeld in: onderhoud en reparatie aan het huis, dhz- algemeen, timmeren en houtbewerking. Ieder boek werd beoordeeld op juist heid, volledigheid en over zichtelijkheid van de infor matie. Volgens Eigen Huis is een goede keus: „Maak het zelf" of voor meer gevorder den „Het Beste repara tie-handboek". Wie allerlei dingen wil maken of op knappen is volgens Eigen Huis goed geholpen met het „Doe-het-zelf-klusjesboek vopor iedereen dat boven dien gunstig is geprijsd (J 21,75). Verkrijgbaar bij de Hema. Aparte timmerboe- ken zijn volgens de vereni ging niet noodzakelijk, om dat de meeste timmerinfor- matie ook in de algemene handboeken is te vinden. Maar gaat het om vergevor derde dhz'ers, dan is „Hout bewerking in de praktijk" aan te bevelen. Volgens Eigen Huis is een luxe uitvoering van een dhz-boek niet nodig, omdat het boek vaak naast de werkplek wordt gebruikt. ELEKTRISCH SCHROEVEN De nieuwe manier van schroeven is natuurlijk de automati sche, het elektrisch gebeuren waarvoor de markt een aantal fraaie machines biedt. Skil noemt zijn elektrische schroevendraaier 1484H een „eco nomisch wonderkind", vanwege het VariTronic-systeem met links- en rechtsschakelaar, instelbare schroefdiepte en een magnetische stifthouder. Het systeem is een eigen vinding. Het toerental is traploos op te voeren vanaf nul. De machine kan met éèn hand bediend worden (gewicht 1,7 kg). Het mo torvermogen is 350 watt en snelheid onbelast maximaal 2600 omwentelingen per minuut. Nieuw van Helex is ook een „Turbo-Openhaard- Inzet" speciaal dus voor bezitters van een open haard. De winst van dit systeem zit in een betere benutting van de warmte. Het functioneert met een ex tra naverbranding: het vuur brandt niet alleen boven het rooster, maar slaat ook aan de onderzijde door dit rooster heen naar een daarachter aangebrachte tweede ver brandingsruimte. Daarin wordt voorverwarmde lucht gespoten (turbo-effect) in de trant van een hetelucht-ka- non. Door de volledige verbran ding wordt optimale warmte- afgifte bereikt voor 10.000 ca l/uur, voldoende voor een ruimte van 140 tot 180 m3. Voor het monteren is geen metsel- en breekwerk nodig; de inzet is pasklaar en ge schikt voor bijna elk type open haard. Inl. 02502 - 8141. De herstyling van Ritmo en Panda is voor Fiat een aardig aanloopje geweest naar het nieuwe jaar, dat erg belang rijk voor ze zal worden. Voor al in Nederland zal het in 1982 (na de importeurswisse ling) sterk ingekrompen pro gramma weer flink worden uitgebreid. Al aangekondigd was uitbreiding van het Rit- mo-programma, waarbij voor al aan jong of zich jong voe lend publiek wordt gedacht. Het gaat immers wel om dure versies van de Ritmo: de spor tieve 105 en 130 TC, die nog het oude uiterlijk behouden, en als klap op de vuurpijl de Bertone Cabrio. Die kreeg weer wel het nieuw gestileer de uiterlijk. Deze vierper- soons cabriolet is gebaseerd op de Ritmo 85 Super en kreeg van Bertone (die de auto ont wierp en voor Fiat bouwt) een beter interieur en betere softtop mee De prijs wordt hier geschat op 32.000. Voor omstreeks de helft van het bedrag gaat Fiat vanaf het ko mend voorjaar de Uno leve ren in Nederland. Hoewel dat officieel nog niet gezegd wordt, zal dit t.z.t. de opvolger van de onverwoestbare 127 worden, nu al meer dan tien jaar Fiats best verkochte auto. Deze Uno is duidelijk geba seerd op het Panda-concept, al is hij een flinke slag groter en lang niet zo doosvormig. Net als de 127 zal de Uno le verbaar zijn met drie of vijf deuren en drie motorvarian ten. Dat is om te beginnen de zo vertrouwde 903 cm3 motor met 33 kW-45 pk (vandaar dus de type-aanduiding Uno 45). Daarnaast twee Ritmo- motoren, van 1116 cm3 met 40 kW-55 pk en van 1301 cm3 met 51 kW-70 pk. Die laatste versie komt echter vooreerst nog niet naar Nederland. De „kleine Willem" is een houtkachel van Helex in Heemstede, die gekoppeld aan de centrale verwar ming een netto capaciteit heeft van 16.300 calorieën, voldoende om een kleine één gezinswoning te verwarmen, 't Belangrijkste aspect, de vei ligheid, wordt voor de volle honderd procent gegaran deerd door de Dienst voor het Stoomwezen. De afmetingen van de kachel zijn natuurlijk bescheiden (75 x 57,5 x 54,5cm), maar de prestaties formidabel, omdat het apparaat in staat is de normale taak van een cv-ke- tel voor 85 procent over te ne men. De optimale veiligheid wordt bereikt via rechtstreek se koppeling door middel van een gesloten systeem met één warmtewisselaar te „verde len" in twee etappes. In de achterwand van de ka chel is een warmtewisselaar aangebracht, welke is opgeno men in het leidingsysteem, compleet met circulatiepomp en open expansievat. De druk hierin kan niet hoger oplopen dan 1 atmosfeer. In de retour leiding van de bestaande cv- installatie wordt een tegen stroomwisselaar geïnstalleerd en dat heeft tot gevolg dat de warmte van de kachel in twee fasen wordt overgedragen aan het systeem. Er is daardoor geen sprake van gevaarlijke druk. De grootste „warmte- winst" ontstaat door de vuur haard, welke de ruimte waar in de kachel staat op tempera tuur brengt. De bekende cv- ketel geeft nauwelijks warmte af. Standaard kost de „Kleine Willem" dus zonder aan sluiting op de centrale ver warmingsinstallatie 1320 (exclusief btw) en compleet 1927 (excl. btw), daarnaast is de kachel leverbaar in een ronde vorm. Inl.02502 8141 In standaarduitvoeringen is de houtkachel compact van afmetingen. Turbo-open haard-inzet. De Ritmo 85S De opvolger van de 127, de Fiat Uno 1982: niet probleemloos Er heeft zich het afgelopen jaar op verschillende terreinen veel afgespeeld. Er kan zonder meer gesteld worden dat er bij de ondernemers in de tuinbouw grote druk werd uitgeoefend op het gebied van doorzettingsvermogen, het zoeken naar op lossingen voor problemen en vooral ook van zelfbeheersing bij soms toch wel moeilijk te verwerken maatregelen. Geluk kig is een groot deel hier toch in geslaagd, zonder voorbij te willen gaan aan de gevoelige klappen die er in toenemende mate werden uitgedeeld. Het valt te hopen dat er in het ko mende jaar op een grote saamhorigheid van de ondernemers en werknemers in de Tuinbouw gerekend mag worden. Vooral ook naar die ondernemers die (soms zelfs buiten hun schuld om) af hebben moeten haken. Niet alleen de onderne mers maar ook alle met de Tuinbouw betrokken organisaties hebben het afgelopen jaar een onvoorstelbare krachttoer moeten verrichten om het hoofd boven water te houden. In dit kader is het toch wel goed om te wijzen op het uitstekend functionerende Hollandse afzetapparaat, voorlichting en on derwijs, standsorganisaties en alle bij de tuinbouw betrokken bedrijfstakken. Zoals de zaken er nu voor staan zal ook het komende jaar niet rimpelloos verlopen, toch heeft het afgelo pen jaar bewezen dat de Tuinbouw'zich niet zonder slag of stoot over zal géven. Het is nog te vroeg om de bedrijfs-economische resultaten van het afgelopen jaar gehe'el te overzien, omdat veel gege vens pas in de loop van de maand januari bekend worden. Toch kan er wel een aantal zaken op een rijtje worden gezet om de ontwikkelingen in het afgelopen jaar in vogelvlucht te belichten. Veel teelten zijn van start gegaan zonder dat de traditionele grondontsmetting kon worden uitgevoerd. De beperkende maatregelen in verband met het gebruik van methylbromide werkten het hele jaar door en zullen ook in het komende jaar blijven spelen. Er zijn wel alternatieven, maar een gelijk waardig ontsmettingsmiddel is er helaas nog niet. Een toene mend aantal bedrijven heeft als gevolg hiervan moeten kie zen voor een teelt die niet in de grond plaatsvond. Zo is het telen op substraat het afgelopen jaar duidelijk toegenomen. Deze overschakeling is beslist geen eenvoudige zaak, dit om dat er vaak andere problemen bij komen. Op de eerste plaats is er een niet geringe investering nodig, die lang niet alle be drijven in de huidige situatie op kunnen brengen. Verder wordt men geconfronteerd met de eisen die er aan het te ge bruiken gietwater worden gesteld. Vaak zijn er ook nog grote investeringen nodig om over goed gietwater te kunnen be schikken. De bedrijven die het afgelopen jaar op substraat hebben geteeld, hebben over het algemeen goeie ervaringen opgedaan. Er mag verwacht worden dat deze ontwikkelingen het komende jaar op grotere schaal plaats zullen vinden. Men moet wel oppassen om deze ontwikkeling te sterk te propage ren, omdat er nog steeds een groot aantal bedrijven is, dat in de ;rond ook nog tot goede resultaten weet te komen. De ontwikkeling van de gasprijs is voldoende in het nieuws ge veest om te weten dat dit voor veel bedrijven een steeds zorgwekkender kostenpost is geworden. Om deze hele proble matiek aan te pakken zijn er op energiebesparend gebied erg veel ontwikkelingen gaande, waarvan de een meer effect heeft en economisch meer verantwoord is als de ander. Zo zijn er nogal wat maatregelen waar de ondernemer uit kan kiezen, hetgeen beslist geen eenvoudige zaak is. Enkele mo gelijkheden die zich zoal voordoen zijn het omlaag brengen van de verwarmingspijpen, de rookgascondensator, dubbel glas, een energiescherm en nog een scala van mogelijkheden. Een heel belangrijk punt bij deze zaken is; wat gaat het kos ten en wat levert het op, om te zien of de investering verant woord is. Vaak moet hier heel wat voor gerekend worden, omdat dit van bedrijf tot bedrijf sterk kan verschillen. Bij het gebruik van een energiescherm is het wel oppassen geblazen. Het scherm veroorzaakt altijd veranderingen in het klimaat. Deze veranderingen kunnen wel degelijk nadelige gevolgen hebben, vooral als ze niet tijdig onderkend worden. Van iedere honderd bloemen die vandaag voor de veiling- klokken worden gereden, zijn er 25 geteeld uit bollen of knollen. Dat is niet niks, maar uitgerekend in de maanden dat de bolbloemen massaal op de markt komen, wordt de Europese markt overstroomd^ met importanjers uit derde landen. Dat is een hoogst grie zelige ontwikkeling. Temeer daar een studie van het Land bouw Economisch Instituut heeft aangetoond dat die im portanjers vooral de snijtul pen in het vaarwater zitten. Met andere woorden: die an jers doen de prijzen van de tulpen dalen. Het is zo klaar als een klontje dat uiteindelijk de leveranciers van het uit gangsmateriaal en dat zijn de bloembollenkwekers! het gelag zullen moeten beta- Meer haast maken s.v.p. Er is daarom ook voor de bloembollensector alle reden om in Den Haag en Brussel samen met de bloemisterij te gaan aandringen op een doel treffend importbeleid. Er moet een mogelijkheid komen om een rem te zetten op de import uit derde landen, zo dra er té veel wordt inge voerd tegen té lage- prijzen. Voor tomaten en komkom mers is al een dergelijk beleid, dat op een heffingssysteem berust, dat moet er ook voor de bloemen komen. De vorige minister van Landbouw is al meerdere malen vriendelijk maar dringend verzocht in Brussel het voortouw te ne men, maar daar is men niet op ingegaan. Ook déze minis ter van Landbouw toont nog geen haast om aan de gerecht vaardigde eisen van de vader landse sierteelt tegemoet te komen. Drs. Gerrit Hogewo- ning, voorzitter van de Ver. Bloemenveilingen Nederland, bracht dit punt nadrukkelijk naar voren toen hij in Hille- gom een gezelschap bloembol lenkwekers toesprak. Aandfagers Hij was over dat laatste punt nogal bitter gestemd, temeer daar de Nederlandse sierteelt sector een zeer belangrijke aandrager is van de broodno dige valuta. Dat wordt maar al te vaak over het hoofd ge zien. Men meent dat de tuin bouw in de totale Nederlandse landbouw maar zo'n beetje meedoet voor het bekende spek en de even vermaarde bonen. Niets is minder waard. Zo is de produktiewaarde van de Nederlandse tuinbouw meer dan tweemaal zo groot als die van de akkerbouw, welke drie miljard bedraagt t Alleen de sierteelt neemt al meer voor zijn rekening met een produktiewaarde van vier miljard. Niet vergeten moet worden dat dit belangrijke aandeel wordt gerealiseerd op 1,3% van de totale agrarische cul tuurgrond. Gasprijs Wat de gasprijzen betreft, zit ten de telers van bolbloemen op fluweel vergeleken met de producenten van bijv. rozen en chrysanten. Vooral bij het trekken van tulpen op de oude, vertrouwde manier op kistjes, gaat het om een pro- dukt dat per bos gerekend erg weinig energie vraagt. Het lijkt er echter op dat de bol- bloemenkwekers daarop al volop aan het anticiperen zijn. Kijk maar eens naar de prog nose die het Produktschap voor Siergewassen heeft ge produceerd. Daarin worden aanvoerstijgingen voorspeld die voor de lelies, de tulpen, de irissen en de narcissen tus sen de 8 en de 13% liggen! Dat kon wel eens een beetje te veel van het goede zijn. In ie der geval zullen speciale ver koopacties gevoerd moeten worden om in de perioden van topaanvoeren een inéén- storten van de markt te voor komen. Die acties zullen in De positie van de Nederlandse tulp wordt bedreigd door importanjers uit derde lan den. hoofdzaak in het buitenland gevoerd moeten worden en wel bij het grootwinkelbe drijf. Het is de vraag of de Sa- menwerkingscommissie Bol- len-Bloemen-Bomen wel in staat zal zijn het benodigde geld daarvoor op tafel te brengen. Stimuleren Voor het overige was Hoge- woning van mening dat de bollenexporteurs geen zuur gezicht moeten trekken als ze vernemen dat bijv. de bol- bloemenexport naar de Ver. Staten van Noord-Amerika zo sterk toeneemt. Zij moeten de bloemenexporteurs niet als concurrenten zien. Want de sterke ontwikkeling in de af zet heeft bewezen dat de ex port van bolbloemen tegelijk de afzet van bloembollen in de lift zet. Vooral de droog- verkoop kan daar van profite ren. Op deze manier zullen de bloemen- en de bollenexpor teurs in de toekomst comple- tair elkaar in vele landen en op vele markten kunnen sti muleren. Hogewoning drong er dan ook sterk op aan om de samenwerking die de laatste jaren al sterk is gegroeid, nog meer te gaan intensiveren. De twaalf Nederlandse bloemenveilingen hebben het jaar '82 afgesloten met gestegen omzetcijfers tot zo rond de 2,5 miljard gulden. Om er een ander voor deze tijd zo belang rijk cijfer maar bij te ver melden in een terrein waarin tenminste 40.000 mensen werken dan nog maar te zwijgen over de bijdrage in de Nederland se export. En ook de betekenis voor het brengen van fleur en kleur op verschillend terrein van het leven, niet in het minst de huiskamer. Als geheel een ei gen levensterrein. Het kan niet worden ontkend dat - ook het afgelopen jaar - niet temin heel wat klachten juist van dat terrein waren te be luisteren. Ging het niet over te koude of te warme weers omstandigheden, dan was het wel de energie en stookkosten die* zich lieten gelden. Maar nu aan het eind van het jaar het geheel overziende, kan men toch weer tevreden klanken beluisteren uit die kringen. Die wisselden in de loop van het jaar nogal eens, maar nu kan de totale lijn worden getrokken en dan valt het nog wel weer mee, zoals men in betrokken krin gen kan vernemen. De cijfers konden beter zijn, ook onder de kwekers zijn er slachtof fers gevallen, zijn er bedrij ven opgeheven, maar de om zetcijfers zijn weer gestegen, ook al zijn die voor het groot ste deel te danken aan de pro- duktietoename. Het begin van dit jaar was nogal onzeker. Vooral het tweede kwartaal deed het slecht en werden aan de veilingen, dus bij de leden, achterstanden geno teerd. Er waren nauwelijks oorzaken voor aan te geven. „Zoiets komt wel vaker voor dat prijzen het ineens af laten weten, zonder aanwijsbare oorzaak", zegt men. Soms is er plotseling een scherpe concur rentie uit andere landen, dan laat de export het afweten of maakt het produkt een slech te indruk. Maar de tweede helft van 1982 haalde het weer aardig op en werden in het algemeen de achterstan den ingelopen. Prima De Honselersdijkse CCWS heeft het afgelopen jaar een totaal omzetbedrag bereikt van tegen de 840 miljoen gul den en dat is 140 miljoen gul den meer dan 1981. Maar er werden totaal ongeveer 2 mil jard bos of stuks produkten angevoerd en dat is zo'n 150 miljoen méér dan vorig jaar, die de hoger omzet bewerk stelligen. Er moet wel worden vastgesteld dat ook 1982, voor onze bloemenkwekers een moeilijk jaar is geweest, voor al vanwege de gasprijsproble- Een ander punt betreft de lange warme zomer, die voor het Westland beslist onvoor delige kanten had. In deze streek moeten vooral de kas sen en warenhuizen voor een voorsprong zorgen maar bete kenden nu eingelijk een na deel. De milde zomer vertroe telde de „buitenbloemen" die tot tegen naderen van de win ter voor een produkt zorgden maar de kasbloemen dwars zaten. In de andere gebieden van ons land bleef de aanvoer lang in stand. En dan zijn er bij tijd en wijle moeilijkheden geweest met de export, door dat men iets kwaads in de bloemen ontdekte. „En toch staan onze bloemen in het buitenland als bekend", zegt Jan Bentvelsen als woordvoerder van de CCWS, en wijst daarvoor zeer in het bijzonder op Amerika, waar de Westlandse bloemen een goede beurt maken en nog ruime afzetmogelijkheden zijn, die zeker niet onbenut zullen blijven. Een pluspunt betekent ook de jongste ont wikkeling op het gebied van transport, waarbij de pallets zo van de veiling op Schiphol in de vliegtuigen worden ge schoven en in korte tijd naar Amerika gevlogen. Er is belangstelling voor ons produkt en die moet in de prijs tot uitdrukking gaan ko men meent Jan. De CCWS verstevigt de positie niet al leen middels uitbreiding van het werkterrein, maar ook door intern overleg met de kwekers. Er zijn in het afgelo pen jaar produkten geweest die de warmte slecht kunnen verdragen en de bol moeilijk tot ontwikkeling kan bren gen. De trosanjers kenden goede pieken maar ook wel moeilijke perioden, de gerbe- ra was tamelijk stabiel. De potplanten hielden een vrij goede lijn. Als geheel: „Een moeilijk jaar, maar toch reden tot dankbaarheid. En voor 1983 zit er perspectief in", al dus de geluiden uit de West landse Bloemenveiling.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10