Filmen ging sneller dan verwacht en weinig gemerkt van staatsgreep Alkemade wijst schadeclaims automobilisten van de hand *merkste man van Rijnland „Hendrik Johanna" al voor doop succesvol FILMPLOEG TERUG UIT BOVEN VOLTA «3IN|EGIO laadhuis Wassenaar voldoet niet aan brandveiligheid ASSENAAR Volgens een interne werk- [oep van de gemeente Wassenaar is bij een on- jrzoek gebleken dat het raadhuis De Paauw Iet aan de minimum brandveiligheidseisen fcdoet, zoals die zijn opgesteld in de Brandvei- [heidverordening. Voor het brandveilig ma in van dit historisch gebouw moet volgens de frkgroep een bedrag van 128.000 gulden wor- in uitgetrokken. Deze zaak wordt op een ver- .fH lering van de raadscommissie openbare wer- n op 5 januari aan de orde gesteld, brandveiligheidseisen, zoals die zijn opge ld in de verordening, gelden voor gebouwen iar regelmatig grote groepen mensen bij el- ar komen. Het raadhuis valt daar ook onder is bovendien historisch gezien waardevol. ior het Wassenaarse college voldoende aan- ding om een voorstel te doen met betrekking het aanbrengen van brandmeldingsinstalla tie, noodverlichtingsinstallatie en enige andere nieuwe constructies bij deuren en glaspuien in het raadhuis. In de gangen van het gebouw zouden waar schuwingssirenes moeten worden aangebracht en moeten de deuren worden voorzien van zo genaamde kleefmagneten, waardoor zij bij brand vanzelf dichtvallen. Boven nog nieuw te construeren nooddeuren moeten armaturen met „UIT" worden geplaatst en wanneer brand uitbreekt, moet de brandmelding automatisch worden doorgegeven aan de brandweer. Het bedrag van 128.000 gulden is inclusief de aanlegkosten van een PTT-lijn en het abonne ment op deze lijn van 45 gulden per maand. Het bedrag was tijdens de begrotingsbehandeling al als een pro memorie post opgenomen en B en' W achten nu de tijd rijp dit geld te gaan gebrui ken. LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 PAGINA 5 Nieuwjaarsbal in Muziekcentrum ZOETERWOUDE In het „Muziekcentrum" aan de Schenkelweg wordt zondagavond een nieuwjaarsbal gehouden. De muzikale omlijs ting zal worden verzorgd door „The Sweetwood Dixie Stompers" die niet alleen bekend zijn van het televisieprogramma „Stedenspel" doch te vens onlangs een prijs behaalden tijdens het jazzconcours van de Haagse Jazzclub. De bij eenkomst begint om half negen en vooral de liefhebbers van echte dansmuziek zullen zich op het nieuwjaarsbal ongetwijfeld prima thuis- voelen. Overigens zal in 1983 de verbouw en de verfraaiing van het Muziekcentrum worden voltooid. Dan zullen de Sint Jans fanfare, drumband VIOS en de Stichting Muziekonder wijs in een volwaardige accommodatie met een uitstekende akoestische waarde hun muzikale capaciteiten kunnen tonen. Boomverbranding in Leidschendam LEIDSCHENDAM Ook in Leidschendam wordt een kerstboomverbranding gehouden. Maandagavond wordt om half acht op een ter rein in Amstelwijk de brand gestoken in de kerstbomen die 's middags vanaf twee uur op de hoek van de Heuvelweg en de Prinsensingel kunnen worden ingeleverd. Voor elke ingele verde boom wordt een lot uitgereikt dat kans geeft op prijzen als een draagbare radio, digi taalhorloges, zakrekenmachines, platen-, boe ken- en cadeaubonnen. De rijbaan van de Prin sensingel tussen de Heuvelweg en het Fluitpol- derplein zal aan de zijde van het sportcomplex „De Fluit" als parkeerterrein worden gebruikt en daarom voor doorgaand verkeer tussen half zeven en half negen worden afgesloten. De Sprotbuiken Blaaskapel De Sprotbuiken (onderdeel van Muziek vereniging Liefde voor Harmonie) leidt het jaar 1983 zondagmiddag muzikaal in met een nieuwjaarsconcert in Café Hogenboom aan de Sotaweg in Oude Wetering. De toegang is gratis en het concert begint om drie uur. SKAN-receptie De Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk houdt op zondagmiddag de traditionele nieuwjaarsborrel. De bijeen komst, vanaf drie uur 's middags in hotel Duin en Dal, wordt opgeluisterd door The Northgoin Dixie. De toegang is gratis. tH^idenaar Kees Koeman ken. Stel igt I gesjouw en gepuf, strak gespannen spieren, dikke n- Mfen met riemen om het zwetende lichaam te be- !^sïrmen. In het fitnesscentrum Olympia te Valkenburg 10p gisteravond gestreden om de titel „sterkste man uien'Rijnland". Negen kandidaten hadden zich geplaatst r deze finale. De leeftijden lagen tussen 20 en 43 rv. L de gewichten der kandidaten tussen 79 kg en 145 '■30De onderdelen van deze finale kwamen sterk over- 1« met die van de wereldkampioenschappen. De deel- lers maakten in negen onderdelen uit wie zich de ,rv kste mag noemen. Zo beproefden de heren hun ordihten in het boomstam (vanaf 70 kg) tillen, biervaten f> 17 70 kg tillen, ijzeren staven van 16 mm buigen, dea- (vanaf 200 kg) en een kruiwagenrace met 250 kg 18|g. De Leidenaar Kees Koemans bleek uiteindelijk iterkste. De uitslag luidde: 1. Kees Koemans uit Lei- in 1(72 punten, 2. Jaap van der Plas uit Katwijk 63 pun- 3. Peter Smit uit Katwijk 57 punten. Scheidsrechters 8n twee ook landelijk bekende sterke mannen: Cees ':5 3 ro''n^ °n GorarH n. I Drio Onderdompeling De Volle Evangelische Gemeente in Alphen aan den Rijn, die haar samenkomsten houdt in de aula van de Christelijk technische School, zal zondag voor een dienst met doop door onderdompeling uitwijken naar Boskoop. In het gebouw van de zustergemeente aan de Burgemeester Colijnstraat 83-85 begint de speciale dienst om twee uur. Er is een crèche en kinderopvang aanwezig. De Volle Evangelische Gemeente in Alphen zal overigens in maart een eigen gebouw in gebruik ne men aan de Prins Hendrikstraat. Kerstboomverbranding De kerstbomen in Hazerswoude worden maandag 3 januari in georganiseerd verband verbrand. In het dorp wordt het vuur om kwart over vijf aangestoken bij de Heerenlaan. Hier en op het parkeerterrein aan de Ferdinand Bolstraat kan men de kerstbomen vanaf vier uur inleveren. Aan de Rijndijk start de verbranding om kwart over vijf in Zonne veld. Hier kan de jeugd de bomen om vier uur kwijt. Ove rigens: elke boom levert de brenger een dubbeltje op. De Rijnstreek Postzegelvereniging De Rijnstreek houdt maandag avond de maandelijkse ruilavond in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Vanaf zeven uur tot acht uur kan de jeugd terecht, na acht uur de ouderen. Om half tien wordt er een veiling gehouden. Entree voor leden gratis, de overigen betalen f 0,75 tot 17 jaar, ouderen f 1,75. Voor inlichtingen: telefoonnummer. 895140. Oude glorie Het eerste elftal van de Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg speelt zaterdag een wedstrijd tegen de „oude glo rie" van de zwart-witten. In dat team treden onder meer Peter en Paul van der Heijden, Loek de jeu, Han Paulides, Bert de Ruyter, Thijs de Wit en Kees de Rooij aan. De wedstrijd begint om drue uur. De Spin De Zoeterwoudse jeugd tot en met 15 jaar kan zaterdag van drie tot vijf uur terecht in 't Spinneweb (naast de Sint Janskerk) als „Disco de Spin" de allerlaatste hits zal laten horen. De toegang kost één gulden en er wor den geen alcoholische dranken geschonken. Naast de muzikale aktiviteiten kunnen diverse spelletjes ge speeld worden. Dropping loopt uit op autodiefstal ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gister avond drie Haagse jongeren aangehouden wegens autodiefstal. Het drietal, respectievelijk 18, 16 en 18 jaar oud lag te slapen in de auto die stond gepakeerd op het verlaten voormalige fa brieksterrein aan de Raadhuisstraat. Agenten namen de jonge ren mee naar het bureau, waar bleek dat de auto in Ede was gestolen. De drie Hagenaars bevonden zich aanvankelijk in een jeugdkamp in Otterloo en namen deel aan een dropping. In plaats van te proberen het jeugdkamp terug te vinden stalen zij de auto in Ede en reden terug in de richting van Den Haag, om uiteindelijk in Alphen te overnachten. Het trio is na verhoor op vrije voeten gesteld. „GEBROKEN RUITEN VERHALEN OP DE AANNEMER" ALKEMADE Het Al- kemadese gemeentebe stuur heeft een schade claim van een automobi list, die ten tijde van repa ratiewerkzaamheden aan de Alkemadelaan een ge broken achterruit opliep, doorgestuurd naar de aan nemer. De gemeente acht zich niet aansprakelijk voor de schade die is aan gericht door de werk zaamheden aan de weg. Een groot aantal autoruiten zijn in oktober gesprongen als gevolg van rondvliegende steentjes, nadat de Alkemade laan van een nieuw slijtlaag was voorzien. Deze laag be stond uit een stroperige teer- soort met daarop steentjes, die door het verkeer in het weg dek moesten worden gereden. Deze steentjes ontwikkelden zich echter tot levensgevaarlij ke projektielen. In een paar dagen tijds kwamen twaalf au tomobilisten met gesprongen autoruiten bij pomphouder B. Bakker vragen om gereed schap om restanten glas te verwijderen. Garage Heems kerk zette in die dagen zes maal een nieuwe ruit in perso nenwagens. Naar alle waar schijnlijkheid ging het echter om een nog veel groter aantal schadegevallen. Volgens direc teur Peters van de Dienst Openbare Werken moest de steenslag wel op de Alkemade laan aangebracht worden om de weg zo gauw mogelijk weer stroef te maken en om schitte ring 's avonds en 's nachts te voorkomen. Eigenlijk was het voor het aanbrengen van steenslag al te koud weer, dit soort werkzaamheden dient bij geschikte weersomstandighe den plaats te'vinden. Om deze reden beperkte men zich in oktober tot het repareren van de grootste gaten in de Alke madelaan. Hier overheen werd de slijtlaag aangebracht. Een definitieve slijtlaag zal pas komend vooijaar aangebracht worden. Omdat over het algemeen de wegbeheerder, in dit geval de gemeente Alkemade, verant woordelijk is voor de weg en wat daarmee gebeurt, wilde het raadslid J. Kret (CDA) in de vergadering van de raads commissie financiën weten wie aansprakelijk is in geval van schade. Het inzetten van een nieuwe achterruit kost na melijk al gauw tussen de drie honderd en duizend gulden. Bovendien zouden schade claims bij andere gemeenten in het verleden wel gehono reerd zijn. Wethouder Van Beek antwoordde dat de scha de in elk geval niet op het Al- kemadese gemeentebestuur verhaald kan worden. Hij achtte de wegenbouwer ver antwoordelijk. per Piet Haasnoot en zijn 26- koppige bemanning met 250 ton ingevroren vis terug. De heer Van der Schoot: „We ho pen dat de vangsten en de af zetmogelijkheden nog verder zullen groeien zodat we bin nenkort een volgende order van u mogen verwachten". De „Hendrika Johanna" is een zusterschip van de eerder dit jaar in gebruik genomen „Peer Sluis", eveneens eigendom van „Kennemerland". Ook dit schip is op de Harlingse werf „Welgelegen" gebouwd en de bouwkosten bedroegen per trawler rond de 18 miljoen gulden. In de machinekamer van zowel de „Peer Sluis" als de Hendrika Johanna" staat een motor van 4.000 pk en de ruiminhoud van de schepen bedraagt 2550 kubieke meter. De invriescapaciteit ligt rond de 120 ton per dag. De schepen zijn uitgerust met de modern ste nautische-, navigatie- en visopsporingsapparatuur. De vriestrawlers vissen voorna- m#»lnk nn hnrsmakreel. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hoofdwond na aanrijding LEIDERDORP Een inwo ner van Leiden is gistermid dag met een hoofdwond en rugletsel in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgeno men. Dat gebeurde nadat hij met twee vrienden de Hoog- madenseweg in Leiderdorp overstak en werd aangere den door een auto, bestuurd door een 36-jarige inwoner van Leiderdorp. Zijn vrien den bleven ongedeerd, net ol, oijtoViocti Mirrlor KATWIJK/IJMUIDEN In de Vissershaven van IJmuiden is gistermiddag de Katwijkse vriestrawler „Hendrika Jo hanna" gedoopt. Het schip is eigendom van rederij „Kenne merland" en behoort met zijn lengte van ruim 78 jaar tot één van de grootste trawlers van Nederland. De doopplechtig heid werd onder massale be langstelling verricht door me vrouw H. J. Noorderbos, de echtgenote van de directeur van de rederij. In een restaurant aan de ha ven werd de „Hendrika Jo hanna", aangeduid als de KW 74, door de heer Van der Schoot van de Harlingse werf „Welgelegen" officieel overge dragen aan directeur Noorder bos van rederij „Kennemer land". Van der Schoot meende in zijn toespraak dat de „Hen drika Johanna" haar waarde al had bewezen tijdens de eerste visproeftocht die in de week voor kerst is gemaakt. In Op de traditionele manier werd de Hendrik Johanna gedoopt en een goede vaart Cameraman Peter Bloemendaal aan het werk met op de achtergrond nieuwsgierige leerlingen van de „cité educative" van Soukuy. heel buiten de de hulpactie van Noordwijk aan Boven Volta om. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de KRO en de Rijksvoorlich tingsdienst hebben al toezeg gingen gedaan de film te ver tonen. De kosten van de film worden geschat op 70.000 gulden. De werkgroep Boven Volta in Noordwijk levert 10.000 gulden en de filmstu dio ook. Voor de rest zijn an dere instanties benaderd. Het opnamen die gemaakt zijn in Boven Volta, in de door Noordwijk gesteunde dorpen Kéra, Kosso en Soukuy, ma ken maar een deel van de to tale film uit. Van de zomer zijn al opnamen gemaakt tij dens de grote evenementen markt in Noordwijk en er moet nog een vervolgop dracht gegeven worden voor het maken van opnamen van een vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad en van een school, die met een Boven Volta-project be zig is. Erik van de Belt ver wacht die opdracht spoedig. Als dat inderdaad gebeurt, kan de film in april in de roulatie komen. Geen problemen De filmploeg heeft bij het be zoek nauwelijks problemen ondervonden, ook al omdat men al eens eerder in Afrika was geweest. „Je hebt proble men bijvoorbeeld bij het ma ken van licht. Er is daar geen electriciteit en dan moet je accu's gebruiken. De tech niek is dus geen probleem, net als de taal want de orga nisator in het cité (onderwijs- dorp) sprak Frans. De cul tuur wel, je weet niet hoe de mensen reageren en dat is af wachten", aldus Van de Belt. „Het scenario klopte beter dan we verwachtten, van daar dat er vlot gefilmd kon worden. We kwamen aan het begin van de droge tijd en er werd nog volop graan en ka toen geoogst". In de dorpen Kéra en het zes kilometer verder liggende Kosso zijn lessen gefilmd, die met name gericht zijn op het landbouwonderwijs voor de wat ouderen dan de lagere scholieren. ,,De leerlingen le ren niet alleen Frans en re kenen, maar zijn ook bezig in schooltuinen en gemeen schappelijke landbouwgron den en het ambachtelijke werk. De meeste bewoners komen na school toch in die beroepen terecht. Verder is de bouw van een school op het celluloid vastgelegd net als de dorpsraad, een soort tegenhanger van een ge meenteraad in Nederland. De film bestaat dus niet alleen uit beelden van de acties in Noordwijk, maar ook uit voorbeelden van wat er met de opbrengst van die acties wordt gedaan", aldus Van de Belt. Dat laatste is er ook de reden van dat niet het dage lijkse leven in de dorpen is gefilmd, omdat dat niets van doen heeft met de acties. Vanuit Kéra is de ploeg ook gereisd naar het vijftig kilo meter verder gelegen Sou kuy, een rit van drie uur over slechte wegen. Voor het vervoer was een auto ge leend, om de kosten van de film zoveel mogelijk te druk- Stimulans Volgens de leden van de filmploeg gaat van het pro ject „Noordwijk-Boven Vol ta" vooral een stimulans uit naar de Noordwijkse bevol king. „Dat komt omdat dit een concreet project is met directe resultaten voor de be volking. Voor andere dorpen in het Afrikaanse land echter niet. Een dorp moet eerst al zover zijn dat de hulp resul taten kan opleveren. Als een dorp geen contacten naar buiten heeft, zou hulp verle nen stroten in een bodemloze put zijn. In de door Noord wijk gesteunde dorpen drijft het project op een paar en thousiaste mensen. Wel denkt ik dat dit soort klein schalige projecten over het algemeen een betere kans van slagen hebben dan groot schalige. Hier komt het geld direct ten goede van de be volking en vooral aan de armsten. Deze dorpen heb ben het hard nodig, maar zijn ook zover dat de aan hulp toe zijn. Bovendien heeft dit een voorbeeldfunctie. Mensen van andere dorpen zien dat Kéra, Kosso en Soukuy van alles hebben, zij willen dat ook en kunnen zich dan open stellen om hulp te ontvang en", besluit Van de Belt. ASTRID SCHOORDIJK NOORDWIJK „Het filmen in Boven Volta ging sneller dan ver wacht. Wij zijn er twaalf Idagen geweest en heb- |ben tien dagen opnamen jemaakt". Dat is het |eerste commentaar van (Erik van de Belt, een |van de leden van de filmploeg, die begin no- jvember naar het Afri kaanse land Boven Volta ireisde om een impres- te maken van de foordwijkse hulp aan Irie dorpen, Kéra, Kosso in Soukuy, daar. In to tal werden twaalf film- illen van elk 120 meter olgeschoten. |ln tegenstelling tot geruchten Iheeft de ploeg weinig ge merkt van de staatsgreep in Boven Volta. „De staatgreep [gebeurde de dag na onze aan komst. We konden twee da gen de stad niet uit en er was ïen avondklok ingesteld, maar verder was er weinig merkbaar. Er waren wat ver scherpte controles en er heerste ontzetting over het ^eit dat er twintig doden wa len gevallen", vertelt ge- luids- en montageman Erik. tarnen met Marcel Verstap- ien, verantwoordelijk voor het scenario en de regie, en Peter Bloemendaal, de man ichter de camera, is hij in Boven Volta geweest. Het, j/ierde lid van de ploeg, Joop Pieëte, die voor het geluid en le geluidsafwerking zorgt, fcleef achter in Nederland. In Ipdracht van JPS-studio's in Leiden maken zij de film rover het ontwikkelingspro ject „Noordwijk helpt Boven volta". Het maken van de film en de financiering daarvan gaat ge

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5