et „gat" van Sanders blijft het evendaal voorlopig ontsieren ssim ai faillissementen in et kleinbedrijf hadden unnen worden voorkomen" Wim Rijsbergen leidt raadsleden naar zege Sad LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 PAGINA 3 ldadige jeugd bezorgt litie handenvol werk PEN De politie heeft gisteren diverse ,pn moeten optreden tegen baldadige jeugd. Ie jongens werden mee naar het bureau ge len. Dit tweetal, een 13- en een 15-jarige en uit Leiden, stookte een vuurtje tegen de 1 van een flatgebouw aan de Meerburger- Via de kinderpolitie belandden de jon- i thuis. Verder trad de politie op tegen bal- Jge jeugd in de Valeriusstraat, de Bartók- |t, de Topaaslaan, de Beestenmarkt, de Deinstraat, het Pioenhof, de Agaatlaan, de la Jacobslaan, de Roomburgerlaan, de Ber dkade, de Spanjaardsbrug en de Raven- Er werd onder meer een vlikobak in j gestoken. Drie gewonden bij aanrijding LEIDEN Drie personen zijn gisteravond licht gewond geraakt bij een ernstige aanrijding op de kruising Willem de Zwijgerlaan-Gooi- meerlaan. Een 28-jarige Oegstgeestenaar reed op de Willem de Zwijgerlaan richting Haarlem merweg. Op de kruising werd hij aangereden door een auto, bestuurd door een 52-jarige Lei- denaar. Deze reed in tegenovergestelde richting op de Willem de Zwijgerlaan, ging zonder te kijken linksaf de Gooimeerlaan op en kwam in botsing met de auto van de Oegstgeestenaar. Door de klap werd de wagen van de Oegstgees tenaar op zijn kant gegooid en de auto werd to taal vernield. De Oegstgeestenaar liep een ge kneusd linkerbeen op, zijn 24-jarige vrouwelij ke passagier een wond aan het rechteroog en de Leidenaar raakte aan het gezicht gewond. Het drietal kon ter plekke worden behandeld. Bejaarde dame breekt enkel LEIDEN Een 83-jarige vrouw viel gisteren door de ruit van de keukendeur in haar woning aan de Willem de Zwijgerlaan en brak daarbij haar enkel. De bejaarde dame, die tevens een wond aan haar arm opliep, werd naar het AZL vervoerd. Na behande ling wilde zij met alle geweld weer naar huis om haar dieren te verzorgen. Uiteindelijk, men wilde haar in het zieken huis houden, werd de vrouw thuis gebracht. Drie vestigingen genoeg voor onderwijskunde LEIDEN/DEN HAAG Minister Deetman van O.en W. vindt drie vestigingen voor de studierichting onderwijskunde voorals nog genoeg, zo heeft hij de universitaire wereld meegedeeld. Hij heeft de universiteiten en hogescholen aangeraden deze vermin dering van het aantal vestigingsplaatsen te betrekken bij het plan voor taakverdeling en concentratie van de universitaire ta ken dat voor 1 maart klaar moet zijn. De minister wijkt met zijn beslissing af van het desbetreffende advies van de Academische Raad, want dat advies staat volgens Deetman haaks op het stre ven naar een grotere doelmatigheid in net wetenschappelijk on derwijs. De raad wilde namelijk meer dan drie vestigingen. Vol gens de minister is er geen sprake van ondercapaciteit bij onder wijskunde. De universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Lei den moeten voor 1 juli een samenwerkingsverband aangaan. De overige twee vestigingen voor de studie onderwijskunde zijn de Rijksuniversiteit Groningen en de Technische Hogeschool Twente. INLEG VAN TIJDELIJK PARKEERTERREIN WELLICHT TE DUUR r roltf ee 'el^ ■V' groot qeN Het is nog trekt onzeker of er op terrein van het voor- Sanderscomplex tijdelijk parkeerter- wordt aangelegd. De ente betwijfelt of de (stering die nodig is de aanleg van een lelijke parkeerterrein wel waard is. De ge- nte onderhandelt mo- |teel met drie gegadig- over de bouw van een mg^eergarage op de loka- an het Levendaal. ïuzik 'ijgefcronkelijk was het idee, stfca de sloop van de voor- rekeire zeepfabriek er een tij- >mast parkeerterrein zou wor- hij (aangelegd. Dit zou extra nieifeerruimte scheppen, tot- le kjmet de daadwerkelijke Hié van de garage werd be- uitzfen. De aanleg van dat tij- terrein blijkt echter ïgen| wat te kosten. Volgens geljbecijfering van de ge- "*"""jte is er 250.000 gulden Dit bedrag moet onder het meer besteed worden aan de aanleg van een afwaterings systeem. Wanneer dat tijdelij ke parkeerterrein binnen twee jaar plaats zou moeten maken voor de garage, lijkt de ge meente de investering niet verstandig. „Het is geld weg gooien om meer dan twee ton uit te geven, voor iets waarvan je weet dat het binnenkort weer weggehaald wordt. Voor ons is twee jaar de grens", al dus een woordvoerder van de gemeente. Zaken De gemeente hoopt de onder handelingen over de bouw van de garage vóór 1 februari af te ronden. Mocht dat lukken dan verstrekt de provincie Zuid- Holland 250.000 gulden subsi die voor de bouw van de gara ge. Wanneer Leiden die datum niet haalt, houdt de provincie de subsidie in de zak. De ge meente onderhandelt momen teel met drie beleggers, die ge ïnteresseerd zijn in het project. Eén van de drie zou verre gaande belangstelling hebben. De sloop van het Sanderscomplex is bijna voltooid, maar de kans is groot dat er aan het Levendaal langdurig „een gat" blijft bestaan. „Meer kan ik er in dit stadium niet over zeggen. We hopen in januari zaken te doen", merkt de woordvoerder van de ge meente op. Als de onderhandelingen suc cesvol verlopen, komt er een parkeergarage met 350 plaat sen. Van eerdere plannen om een zogenaamde „schil" van woningen om de garage heen te bouwen, is afgezien. Dat zou problemen met zich meebren gen door de wettelijke voor schriften ten aanzien van ge luidshinder en de bergingen van de huizen. Bovendien zou den voor de woningen par keerplaatsen in de garage ge reserveerd moeten worden en zou de bouw van een garage met woningen veel duurder worden. Het college heeft de plannen om winkels langs de garage te bouwen, ondanks be zwaren van de Stichting Leid- se Binnenstad, gehandhaafd. Gedacht wordt aan enkele winkels in de luxere sfeer en aan een enkele lunchroom of koffieshop. Bovendien wil het college de mogelijkheid schep pen om in de garage een auto- wasstraat te laten bouwen. Oud- en nieuwfeest In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgenavond een oud- en nieuwfeest gehouden met een optreden van de Prime Ministers. Er wordt geen toegangsprijs geheven. Het feest begint om mid dernacht en duurt tot ongeveer drie uur. Ook in de NVSH-sociëteit aan het Rapenburg 48 wordt het oud jaar feestelijk uitgeluid, hier begint het festijn om kwart over negen. Jazz Het kwartet van Gijs Hendriks is zaterdag 8 januari te zien en te beluisteren in het LVC aan de Breestraat 66. Het op treden begint om tien uur op Jazzzolder Hot House I^UIZ In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 34 wordt zaterdag 8 januari door werkgemeenschap de Ratel een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden. Behalve een broodmaaltijd is voorzien in een quiz en een lote rij. De toegangsprijs bedraagt voor leden f12,50, voor niet leden f 13,50. De aanvang is zes uur 's middags. Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 11 januari in Hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 een lezing met als onderwerp ..De aquariusbeweging der Rozenkrui sers". De lezing begint om acht uur. Energie Dr. T.F. Krans houdt in het kader van de tentoon stelling „Energie uit eigen bodem dinsdag 11 janua ri een lezing over „De Nederlandse steenkool". De le zing wordt gegeven in de filmzaal van het Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 19 en begint om acht uur. Voorlich tingsdag De school voor LHNO. de ..Noorderwiek". aan de Ter Haarkade 6a in Leiden, houdt op 12 januari een voorlich tingsdag. Leerlingen van afdeling Mode en Kleding pre senteren zich dan met een modeshow. Tevens kan men zien, waarmee de leerlingen zoal kennis maken. Zo is er een afdeling mode-fotograf ie, styling, mode make-up en leerverwerking. Voor sommige vakken zijn docenten uit het bedrijfsleven aangetrokken. Tevens kan men dan ken nis maken met de opleiding Kinderverzorging, die drie jaar duurt en een opleiding pedagogisch medewerker be- )K-VOORZITTER R. BONSEMA: Het Regionaal stverleningscentrum ibedrijf (RDK) is een lijk onbekende in- ie. „Dat is erg jam- meent directeur R. ema: „Wanneer het wat bekender zou en als de onderne- wat gemakkelijker aan ons toe zouden ten, dan hadden er wat faillissementen \rnflen worden voorko- r Het RDK is voor kleinbedrijf een jgbaak en wegwijzer pciaal en economisch Men adviseert de (ente onder meer of ijven in aanmerking ïn voor een steun- rjiet van de overheid, ondernemingen, sbet in deze tijd erg 19tiijk hebben, zijn on- 16j andere rijscholen, NCtnenhandels en be die te maken heb- uzie;met de bouwnijver- n lDK is in de plaats geko- 11 van het Borgstellings- wij Middenstand. Dit fonds oorÜn de jaren dertig opge- B.i6om kleine zelfstandigen KKIhe crisisjaren te helpen. °yerleende kredieten van piiaal tienduizend gulden. 1 zeventiger jaren werd inds opgeheven en wer- RDK's in het leven ge- In Leiden is het RDK 't Gangetje. Men (jkt het gebied van de VAfe Kamer van Koophan- 'tvens zijn er vestigingen Ift en Gouda. In Leiden e ghet hoofdkantoor van de ting RDK Zuid Holland st<tn en Noord, die in totaal l gemeenten van dienst [Nederland zijn 23 RDK's ligg€ rfde .r lEK I houdt zich bezig met tuele problemen in het jn- en kleinbedrijf. Men ja, st ondernemers naar in- an s, die hulp kunnen bie- Kritisch 7!men stelt voor de ge- en rapporten op, waarin Pju geadviseerd of een on- ling voor een bijdrage uit de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen (RZ) zou kun nen ontvangen, men adviseert de gemeente of een onderne mer in aanmerking komt voor een uitkering, wanneer hij zijn bedrijf beëindigt en men rap porteert de gemeente of een bedrijf in een stadsvernieu wingsgebied een financiële bij drage kan krijgen. Het RDK krijgt voornamelijk te maken met ondernemers, die aanspraak maken op een bijdrage uit de Rijksgroepsre geling Zelfstandigen. Dat gaat als volgt. Een ondernemer verkeert in moeilijkheden, heeft financiële steun nodig en klopt aan bij het RDK. Het RDK bezoekt deze onderne mer en gaat na of het bedrijf van de man levensvatbaar is. De resultaten van het onder zoek worden in een rapport samengevat en naar de ge meente gestuurd. Tevens wordt geadviseerd of het be drijf al dan niet voor een bij drage in aanmerking komt. Het RDK bracht dit jaar 48 RZ-rapporten uit. Ongeveer de helft daarvan bevatte een voor de ondernemer positief advies. „De gemeente is vrij dit advies op te volgen. Omdat Leiden arm is, is deze gemeente zeer kritisch." zegt de heer Bonse- ma. De bijdragen komen uit de pot Algemene Bijstandswet; Sociale zaken is dus de geld schieter. De gemeente, die het geld uitbetaalt, neemt van elke bijdrage tien procent voor haar rekening. „Vandaar die voorzichtigheid van Leiden." meent Bonsema. Aan een bij drage is geen limiet gesteld. Daarin komt binnenkort ver andering, Sociale Zaken speelt met de gedachte het maximum van één bijdrage op 250.000 gulden te bepalen, aldus de heer Bonsema. De ondernemer krijgt het geld als een lening, tegen een lage rente van vijf a acht procent of renteloos. Ook kan het geld wordt geschon ken, in dat geval gaat het om kleinere bedragen. „De druk op de RZ is toegenomen", zegt Bonsema; „De banken zijn voorzichtiger geworden met het verlenen van kredieten. Dit houdt verband met de lage onroerend goed prijzen." Ondernemers doen niet graag een beroep op de RZ, consta teert de heer Bonsema; „Men komt te laat. Als de bank heeft gezegd, dat er wat moet gebeu ren, kloppen de mensen bij ons aan. Wij kunnen dan vaak niet veel meer doen. Kleine zelfstandigen zijn het gewend hun problemen zelf op te los sen." Autorijscholen, bloemen handels en bedrijven die te maken hebben met de bouw nijverheid hebben het in deze tijd erg moeilijk. Bonsema: „Voor het beginnen van een bloemenhandel zijn nauwelijks vergunningen nodig, voor een rijschool hoef je geen vesti gingsvergunning te hebben. De vraag naar rijlessen stabili seert, zodat je een overcapaci teit in de sector autorijscholen krijgt," aldus de directeur. Problemen „Bedrijven in de bouwnijver heid komen soms in de proble men omdat hun tarieven te laag zijn. In enkele gevallen is het dan te laat. Je gaat dan praten en je constateert, dat wanneer de tarieven tijdig zouden zijn bijgesteld, het be drijf niet faillliet had hoeven te gaan. Je krijgt ook meer en meer te maken met bedrijven die onevenwichtig gefinan cierd zijn en zware rentever plichtingen hebben. Soms zijn die verplichtingen via een RZ- krediet over te nemen," aldus de heer Bonsema, die zegt dat het RDK te maken krijgt met de onderlaag van de bedrijven: „Het spreekt vanzelf, dat de ondernemingen die bij ons aankloppen niet het neusje van de zalm zijn. Veel werklo zen willen wat doen, zetten met weinig kapitaal een be drijfje op en komen dan al snel in de problemen." Volgens Bonsema weten te weinig ondernemers, dat wan neer ze hun bedrijf beëindi gen, ze een uitkering kunnen krijgen. Zijn de ondernemers ouder dan 57 jaar, dan houden ze die uitkering. Ondernemers jonger dan die leeftijd krijgen een uitkering van twee jaar. Doel van deze Ontwikkeling en Sanering (O&S) is struc tuurverbetering. De heer Bon sema is echter van mening, dat de structuur niet echt wordt verbeterd. Vernieuwing Voorts bestaat er een regeling voor ondernemers met een be drijf in een stadsvernieuwings gebied. Leiden is een van de zestien steden in Nederland waar deze regeling (VSBS- steunmaatregel) van toepas sing is. De ondernemer kan aanspraak maken op inko mens-, herinrichtings- en ver- plaatsingssteun. „Ook hier geldt weer, dat deze maatregel niet erg bekend is bij de Leid- se ondernemers," zegt Bonse ma. Het geld dat in het kader van deze maatregel wordt uit gekeerd is geen lening maar een gift. Het RDK krijgt mensen op be zoek, die een bedrijf willen be ginnen. Het gaat om werkloze personen, die met behoud van hun uitkering aan de slag kun nen. Bonsema: „Wij kunnen maar in weinig gevallen een positief advies uitbrengen. De ideëen van deze mensen zijn vaak niet haalbaar. Dit jaar kwamen tot nu toe twintig mensen met het idee een be drijf te starten, in twee geval len konden wij positief reage ren." Leiden krijgt een be drijfsverzamelgebouw. In dat gebouw kunnen personen met behoud van uitkering een be drijf beginnen. Bonsema ziet hier weinig heil in: „Ik ben niet zo goed met deze proble matiek op de hoogte. Ik weet wel dat bedrijfsverzamelge bouwen in andere steden niet zo'n succes zijn." Gebrek Het RDK kampte lange tijd met een gebrek aan personeel. Dit kwam mede omdat de voormalige directeur Molken- boer wegens ziekte moest af haken. Sinds 1 juni is de heer Bonsema hoofd van het RDK en heel binnenkort krijgt het RDK in Leiden er een derde kracht bij: „Het RDK heeft een tijdje zijn rendement ge mist. Het gaat nu weer draaien en als we die derde man erbij hebben, kunnen veel meer doen aan de nazorg van bedrij ven, die door ons zijn gehol pen. Ook kunnen we zo wat meer aan de weg timmeren. Dat we meer bekendheid krij gen, is hard nodig," Aldus Bonsema. KEES VAN HERPEN Het zaalvoetbalteam van de Leidse gemeenteraad won gisteren in de Vijf Meihal met 8-6 van een ploeg, die bestond uit le den van de Leidse pers. De zege hadden de heren politici voornamelijk te danken aan een zeer slim aankoopbeleid. Profvoet baller Wim Rijsbergen was als gastspeler toegevoegd aan het team van raadsle den. De speler van New York Cosmos had een groot aandeel in de over winning door vijf maal te scoren. De raadsleden werden tevens geholpen door de tegenstanders (Wim van Duivenbode en Kees van Herpen) die de bal twee keer in eigen doel schoten. Het enige echte doelpunt met een politiek luchtje kwam op naam van VVD'er Fred Kuijers, die de bal met links in de tou wen joeg. De produktie van het persteam werd verzorgd door wethouder Jit Peters (eigen doel). Maarten Nooter, Kees van Herpen (2), Jaap Visser en John Kroon. Op de foto is Jan Hoekema (D'66) aan de bal, achter hem met bril CDA'er W. Bleijie. Schuur leeggeroofd LEIDEN Uit een schuur achter een woning aan de Su- matrastraat zijn spullen ter waarde van 5000 gulden gesto len. De dieven sloegen hun slag toen de bewoners van 18 tot 29 december afwezig waren. Uit de schuur werden een grote tent, twee fietsen, een gaska chel en een grote hoeveelheid gereedschap gestolen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE in 1982 om van die frisse yoghurt, al of niet met echte, zuivere vruchten te genieten, jammer! Maarrr... gelukkig 1983 heeft weer 365 dagen waarop u... MENKEN-LANDBOUW

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3