BUITEI\ILAND82TE KIJK Andropov volgt Brezjnev op Na het overlijden van Leonid Brezjnev werd de 68-jarige Joeri Andropov op 12 novem ber de nieuwe Russische par tijleider. Dit voormalige hoofd van de Russische geheime dienst KGB maakte direct na zijn aantreden een vastbera den indruk. Hij werd als een li beraal gepresenteerd met een realistische kijk op het wereld gebeuren. Deze image strook te evenwel niet met zijn optre den tijdens de Hongaarse op stand in 1956 toen hij als Rus sisch ambassadeur in dat land met harde hand orde op za ken stelde. Van Boven té kritisch voor VN De Nederlander Theo van Bo ven werd op 30 april ontsla gen als directeur van de com missie mensenrechten van de Verenigde Naties. Aanleiding tot Van Bovens ontslag was een rede waarin hij namen noemde van landen, die zich schuldig hebben gemaakt aan massamoorden. De leiding van de VN had Van Boven aangeraden bepaalde landen niet te noemen. Hij vond dat „gevaarlijke onzin". Vooral Latijnsamerikaanse landen waren fel gekant tegen de werkwijze van Van Boven. „Maar", zei hij, „als de feiten waar zijn, moet je erover spre ken". Haig treedt af Alexander Halg trad in juni van dit jaar af als Amerika's minister van buitenlandse za ken na een lange reeks van conflicten met medewerkers van president Reagan over het buitenlandse beleid. Vooral in West-Europa werd zijn vertrek betreurd, omdat hij gezien werd als het enige lid van de regering-Reagan met kennis van Europese zaken. De drifti ge Haig werd opgevolgd door de bedaarde George Schultz, die onder president Nixon al minister van financiën was. Dozier bevrijd De Italiaanse politie heeft de terroristische organisaties Rode Brigades en Prima Linea het afgelopen jaar rake klap pen toegebracht. De specta culairste actie was wel de be vrijding van de Amerikaanse NAVO-generaal James Dozier, die 42 dagen in een flat in Pa dua gevangen werd gehou den. Op een persconferentie na zijn bevrijding vertelde Do zier, dat hij bijna onophoude lijk had moeten luisteren naar rock-muzlek, waar hij hele maal niet van houdt. evergeefse jacht op onderzeeër 9 Zweedse strijdkrachten hebben in oktober met helikopters en schepen weken lang jacht gemaakt op een: ibekende onderzeeër, die zich in de kustwateren bij de zeer geheime marinebasis Musko verborgen zou hou- .Jn- Bij de speurtocht werden ook dieptebommen afgeworpen, maar zonder succes. Eind oktober werden de doo CtieS ^es^aa'<^' ^an de onbekende onderzeeër, als hij er al was, is geen spoor meer gevonden. )spor Jste ir\UM-juuinaiioicii ycuuuu Een aantal verslaggevers kijkt verslagen naar het hoopje kleren, dat als stille getuige is achtergebleven na de moord op vier Nederlandse journalisten in El Salvador, die voor de IKON wferkzaam waren. Koos Koster, Joop Willemsen, Jan Kuiper en Hans ter Laag werden op woensdagmiddag 17 maart in de noordelijke provincie" Chalatenango in een hinderlaag gelokt en vervolgens door militairen van het Salvadoraanse leger gedood. De vier journalisten waren op weg naar het gebied dat onder controle staat van de Salvadoraanse guerrillastrijders. leuveohmidt moet macht afstaan aan Kohl Westduitse christen-democraat Helmut Kohl kon dank zij onstructieve motie van wantrouwen die met steun van de werd aangenomen, op 1 oktober het roer overnemen algemeen als uiterst capabel beschouwde sociaal-de- Helmut Schmidt. Deze zag na de nederlaag in de af van een voortgezet leiderschap van zijn partij. De van het uiteenvallen van de coalitie onder leiding van lagen in de sterk teruglopende aanhang van de libera- n hun onvrede met de sociaal-economische politiek van Dankert voorzitter Europees parlement Na vier stemrondes werd op 19 januari verrassenderwijs de 48- jarige socialistische afgevaardigde Piet Dankert gekozen tot voorzitter van het Europese Parlement in Straatsburg. De meest getipte kandidaat, de Westduitse christen-democraat, Egon Klepsch, bleek niet op het vertrouwen van de christen- democratische-liberale meerderheid in het parlement te kunnen rekenen en zo kwam Dankert aan zijn meerderheid. Dankert is niet de eerste Nederlandse voorzitter van het parlement. Voor hem bekleedde de liberaal Cornells Berkhouwer de post. Bouterse vermoordt tegenstanders De Surinaamse le gerleider Bouterse rekende bloedig af x met zijn voornaam- ste tegenstanders: advocaten, journa listen, leraren en een vakbondsleider. De Surinaamse op positie werd daar door onthoofd. Hun grootste fout was dat zij gepleit had den voor terugkeer van de democratie in hun land en daar voor betogingen op touw gezet hadden. Een van die tegen standers van Bou terse was sergeant majoor Hawker, die, begonnen als met gezel van Bouterse, in maart van dit jaar tegen zijn oude strijdmakker in op stand kwam. De mi- li litaire rebellie mis lukte en Hawker werd in Fort Zeelan- dia neergeschoten na eerst door Bou terse te zijn onder vraagd. De militai ren verloren door de slachting onder hun tegenstanders alle steun van de Surinaamse bevol king. Gonzalez wint in Spanje Hoewel de Spanjaarden de raad had den gekregen hun vreugde niet al te uitbundig te uiten om de militairen niet voor het hoofd te stoten, waren de vreugdetonelen na de overwin ning van de populaire socialist Felipe Gonzalez in de verkiezingen van eind oktober niet van de lucht. De vreug de werd getemperd ^oor de weten schap dat Spanje opnieuw in twee duidelijk tegengestelde kampen is verdeeld en dat Franco-gezinde mili tairen opnieuw op uitgebreide schaal hebben geprobeerd de jonge Spaan se democratie om zeep te helpen. Al leen al in het afgelopen jaar werden drie militaire complotten opgerold. De uiterst voorzichtige manier waar op de centrum-regering van Calvo Sotelo daarop reageerde was een van de oorzaken van de vernietigen de nederlaag die hij in oktober leed. alesa vrij, Solidariteit verboden kbondsleider Lech Walesa kwam in november op verrassende wijze vrij, nadat kort tevoren de lbond Solidariteit door het parlement was verboden. De vakbond was erin geslaagd de bevol- Ig massaal op de been te brengen om te protesteren tegen het militaire bewind van generaal Sizelski, maar na verloop van tijd maakte vermoeidheid zich onmiskenbaar meester van de len. Naar verluidt zou Walesa proberen op een nieuwe manier met Solidariteit verder te gaan, Brbij hij concessies aan het militaire bewind niet schuwde. on voor arles Diana William, het kind van •nprins Charles prinses Diana Groot-Brittan- kijkt op deze nog met grote i van verbazing /ereld in. Het in geboren prinsje er de komende h echter aan Jten wennen, dat ouders en hijzelf )valleTtc,urend 'n het sch^e,Punt van de wasrQstelllng zullen werd10- Palestijnen uit Beiroet Een achterblijvende Pales tijnse vrouw maakt het V- teken, terwijl een groep Palestijnen in een legerau to Beiroet verlaat. Eind au gustus moesten de Pales tijnse guerrillastrijders de Libanese hoofdstad verla ten, nadat de Amerikaanse diplomaat Habib na de Is raëlische inval in Libanon een bestand had weten te bereiken tussen Israëlische troepen en Palestijnse guerrillastrijders. Een in ternationale vredesmacht zou in Beiroet voor orde en gezag moeten zorgen, maar trok zich voortijdig terug. De Israëliërs lieten oogluikend toe dat in de kampen Sabra en Chatila vele honderden Palestijnen door Libanezen werden af geslacht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23