'Cr! KIJK Het gevecht van het jaar was ongetwijfeld het in Ahoy' gehou den boksduel om de Europese titel tussen ex-Fries Rudy Koop- mans en zijn Amsterdamse uitdager Alex Blanchard. Blanchard bleek nog niet klaar voor de machtsovername bij de halfzwaar- gewichten. Koopmans oogste veel bewondering door ondanks een lastige oogblessure Blanchard met een technisch knock out te verslaan. Wilander verovert Parijs lp de rustperiode van de Zweed Björn Borg leken de top- tennissers eindelijk verlost van gevaar van Zweedse zijde. Op het Parijse gra vel van Roland Gar ros stond echter Mats Wilander op. De pas 17-jarige speler schudde schijnbaar moeite loos favorieten als Ivan Lendl, Vitas Gerulaitis, José-Luis Clerc en in de fi nale Guillermo Vilas van zich af. Het tennisseizoen kende voorts de wederopstanding van Jimmy Con nors, die Wimble don en Flushing Meadow op zijn naam schreef. Hockeyers verpletteren Pakistan Het Nederlands hockeyteam kwam er in 1982 tijdens het we reldkampioenschap niet aan te pas, maar zorgde in Amstelveen voor een grote surprise door voor de tweede achtereenvolgen de keer beslag te leggen op de Champions' Trophy. De finale tegen Pakistan vormde een hoogtepunt. Oranje won met liefst 7-2. Voor tv-commentaar zorgde Paul Litjens, die vier maanden eerder een punt had gezet achter zijn internationale hockeycar- rière. Half december reikte Nederland in Melbourne niet verder dan brons in een tienlandentoernooi, dat werd gewonnen door Australië na een triomf op India. Historische zwemzege Annemarie Verstappen In Ecuador deed Annemarie Verstappen oude zwemsuccessen verbleken door op de belangrijkste nummers, de 100 en 200 meter vrije slag, medailles te behalen. Zilver werd het op de kortste afstand, maar op de dubbele sprint bleek zij onver slaanbaar en troefde zij zelfs de Oostduitse meisjes af. Annelies Maas greep hier het brons. Later volgde in de damesestafette nog een bronzen medaille. Voetbalwereld staat versteld De voetbalwereld kende een verrassend jaar en het was vooral West-Duitsland dat de klappen moest incasseren. Op 19 mei was HSV thuis kans loos (0-3) tegen IFK Göteborg, dat daarmee de UEFA-bokaal veilig stelde. Een week later ging Bayern München in de fi nale van de strijd om de Euro pa Cup voor landskampioenen onderuit tegen Aston Villa. De Engelse ploeg zegevierde in Rotterdam met 1-0. De West duitsers verloren op 10 juli ook de beslissende slag om de wereldtitel. Italië bracht de tifosi tot uitzinnige vreugde door de eindstrijd in Madrid met 3-1 te winnen. Qua sensa tie overtrof de halve finale West-DuitslandFrankrijk alle andere WK-duels. De Neder landse scheidsrechter Charles Corver leidde de thriller, waar-; in doelman Toni Schumacher de hem nog maanden achter volgende grove charge tegen Battiston maakte. Een positiever hoogtepunt dat de wereldpers haalde, was op 5 december de voor Neder land unieke strafschop, die Johan Cruijff benutte in de wedstrijd Ajax-Helmond Sport door de bal eerst af te spelen aan Jesper Olsen en vervol gens uit het passje terug van de Deen het leer in het lege doel te leggen. Twee groten namen dit jaar afscheid van de actieve voet balsport. Wim Jansen sloot op 15 mei zijn bij Feyenoord be gonnen en bij Ajax voortge zette loopbaan af. In West- Duitsland hing Franz Becken- bauer van HSV op 1 juni zijn voetbalplunje aan de wilgen. Gilles Vllleneuve ibekei Bert Oosterhuis Overleden De wereld werd ook dil^ weer opgeschrikt door, overlijden van (oud-)spor minenten. De bekendste coureur die verongelukte zonder Gilles Villeneuvechmi Canadese formule 1-coi vloog tijdens een training» Wes de Grand-Prix van Belgin com afschrikwekkende wijze eralen de baan. De Nederlands*» de torcoureur Bert Oost(t»craat werd het slachtoffer va»ndsd£ genadeloze rally Parijs-Qrzakei Ook in het harnas stiervehmidt Rus Vladimir Smirnov, dil en li dens het WK schermen lihmidt oog werd getroffen, er Zwitser Ernst Baumannu tijdens een military onde| paard terecht kwam. ring kwam weer een boksers om het leven, i van vooral de dood vaj Zuidkoreaan Kim de sies over de boksport I pende. De Nederlandse j balwereld verloor zijn bel de oud-internationals Bakhuis (73) en Bertut Harder (62). Bep Bakhuis Bertus de Harder -alesï Nederland is eindelijk een beetje gaan meetellen als tafeltennisna- tie. Het dankt dat uitsluitend en alleen aan Bettine Vriese- koop. De Ha- zerswoudse bereikte de ab solute top van Europa door in Nantes de Top Twaalf te win nen en in Boe dapest Euro pees kampioe ne te worden in het enkelspel en het ge mengd- dubbelspel. Met Sandra de Kruiff vormde zij bovendien een zilveren damesdubbel. Kort geleden, in december, vormde de» open Franse ti tel in Straats burg na zeges op drie Chine se speelsters opnieuw een hoogtepunt. Van der Wiel en Van der Wal opvallend De dammer Jannes van der Wal en de schaker John van der Wiel links) boekten opvall«rjdurei prestaties. De eerste greep nogal onverwacht de wereldtitel in Sao Paulo en de Leidse schfe|Pun wist zich te scharen in de bescheiden rij der Nederlandse grootmeesters. Verrassend was r9s*e' dat de veteraan Lodewijk Prins op grond van vroegere resultaten alsnog grootmeester werd"1- maakt tijdens de vergadering van de wereldschaakbond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 22