60mant y\ TE KIJK JAK» DUW3r, n, ochtend an 10 november iverleed plotse- ng de Russische eider Leonid ezjnev, wiens jezondheid al naandenlang geleid tot peculaties over ijn vertrek uit de ilitiek. De Sov- st-burgers wer en geheel vol- ins de in het remlin heersen- gewoonten vierentwintig ur na zijn over- den op de oogte gestald. Sovjet-leider erd met de ge- ruikelijke praal oor de leden an het Politburo ijgezet in de van het remlin, waar ok de stoffelijke verschotten van ndere Sovjet- iders een plaats egen. Brezjnev idde achttien ar de Sovjet- nie. Onder zijn iderschap ver- ween het agres- eve communis- e naar de ach- irgrond om aats te maken >or een politiek in ontspanning e de Sovjet- nie geen' wind- eren bezorgde. In het kader van de tweehonderdjarige betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten brachten koningin Beatrix en prins Claus tot tweemaal toe een succesvol bezoek aan de Verenig de Staten. Tijdens het eerste, officiële, bezoek ging op het gazon van het Witte Huis de vaderland se driekleur in top toen het koninklijk paar werd ontvangen door president Reagan. Indruk maakte de toespraak die koningin Beatrix hield voor het Amerikaanse Congres, hoewel zij bij sommige Amerikanen ook verbazing opriep vanwege de uitgesproken politieke standpunten die de vorstin daarin verwoordde. De toegenomen bezorgdheid over de betrekkingen tussen beide landen werd door de koningin op evenwichtige, maar niet mis te verstane wijze voor het voetlicht gebracht. Westelijk Beiroet belegerd Oorlog om Falkland Eilanden Westelijk Beiroet, ooit het luxueuze uitgaanscentrum van de Libanese hoofdstad, was gedurende de zo mer het toneel van een langduri ge uitputtings slag tussen Israë liërs en Palestij- nen. Onder de plaatselijke be volking en inge graven Palestij- nen vielen vele honderden do den totdat via Amerikaanse be middeling eind augustus een be stand bereikt werd dat leidde tot het vertrek van de gewapen de Palestijnen. De reeds in de burgeroorlog zwaar aangetaste hoofdstad werd door de bombar dementen hier en daar met de grond gelijk ge maakt. Hulpver leners klaagden hun nood omdat hun hulp meestal te laat kwam of zelfs doelbewust werd gedwars boomd. Het had in het begin iets van een klucht, het conflict tussen Groot-Brittannië en Argentinië over het bezit van de Falkland Eilanden. Zelfs toen premier Thatcher haar oorlogsvloot op weg had ge stuurd om de Ar gentijnen van de kale stukken rots in het zuiden van de Atlantische Oceaan te ver drijven, hielden maar weinig Brit ten rekening met een echte oorlog. Bij het passeren van de evenaar werd aan boord van de schepen in zwem- en sportbroek en met de sigaar in de hand nog een feestje gebouwd, maar kort daarna was het echter bittere ernst, toen Britten en Argentijnen sche pen van elkaar tot zinken brach ten en de eilan den ten koste van honderden mensenlevens op de Argentijnen werden heroverd. Koningin bezoekt VS Sovjet-leider Brezjnev Everleden

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17