Een |op Dertig' binnen bereik Saturnus goede icf Ja Basketballers geselecteerd 2 duidelijk aan kop Schaaktoernooi slaat weer aan Carambole behoudt leiding uiUWE INDELING BEVALT LEIDENAARS OPPERBEST d^kerhouder V an 3r Born geschakeld in LB-Cup Leids zaalvoetbalteam moeiteloos langs Haarlem Vierde LFC- monstertoernooi «S* CckLe Qowia/nt RT LEIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG30 DECEMBER 1982 PAGINA IE Het reserveteam van LSG heeft zich duidelijk aan jsteld van de promotieklasse. De Leidse schakers wezen int Alphen 1 nipt terug; 5,5 - 4,5. ïad het eerste part van de tweede zitting met een 4-2 ing afgesloten. Een goede uitgangspositie die niet kon verstoord door de nederlaag die Wiebes tegen Van der omdat Mieremet op zijn beurt De Wit terugwees: 5-3. er vervolgens toch nog even om ging spannen kwam i misstap van Alink. In zijn partij tegen Passenier leek eer wel mogelijk, maar de Alphenaar verraste zijn oppo- nog, daarmee de beslissing van de wedstrijd aan LSG- obbelaar en Mechelse overlatend. Hoewel Mechelse nog irong, gaf Dobbelaar de remise echter niet uit handen, al komende week in Lisse een lastige tegenstander ont- Alphen en Philidor 3 (gedeeld tweede) kennen in D. jm en LSG 3 genvoudigere opponenten. I: 1 LSG 2 8-28, 2. Alphen 1 6-26, 3. Philidor 3 6-23,5 4 -22, 5. LSG 3 4-21, 6. Voorschoten 2 2-16,5, 7. D. Noote- 1-14,5, 8. LSG 4 0-8,5. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse jeugd kon de kerstvakantie op een sportieve manier doorbrengen. Was er maandag een tafeltennis toernooi, gisteren kon de jeugd in „Ons Huis" terecht voor een dam- en schaaktoernooi. Na het opmaken van de balans bleek Dirk Meijer de beste schaker, gevolgd door Edwin van der Post en Stefan Brückner. Bij de dammers be schikte Wilco de Vlieger over de langste ad- dem. Sandra Mank werd eervol tweede en Piet Zwetsloot de winnaar van vorig jaar eindigde nu als nummer drie. Het toernooi werd georganiseerd door de jeugdraad. LEIDEN - In de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie kwam TOP 2 tijdens de 15de ronde als de grote winnaar uit de bus. De TOP-reserves klopten 't Zuid met 8-0 en rukten daarmee een flink eind op. Koploper Carambole werd immers in bedwang gehouden door runner-up TOG (4- 4), terwijl van het viertal achtervolgers Between, UVS, TOG en Land zicht, alleen Landzicht ten koste van Between tot winst kwam. TOP 2 staat op de ranglijst nog maar twee punten op de Carambole achter (74 om 72). Landzicht is derde met 69 punten. Morspoort 1 blijft in de tweede klasse stevig aan de weg timmeren, dit maal met een 8-0 zege op Katwijk. Landzicht 2 heeft de achtervolging, na een 4-4 gelijkspel tegen Spijkerbak 1, zo langzamerhand moeten staken. Het derde team vormt echter,na een 7-1 zege op TOP 3, nog steeds een bedreiging voor de koploper. Morspoort heeft 80 punten. Landzicht 3 staat op 76. Landzicht 4 en Morskwartier 1 houden hun nek aan nek race in de derde klasse stug vol. Beide viertallen tekenden een 6-2 winst aan. Landzicht 4 leidt met 84 punten, Morskwartier volgt met 81 punten en een wedstrijd minder gespeeld. o ,n". j zalf De op last van etitieleider van de indse Handbal vanloorgevoerde „ver- Sanocel Satur- ,t dit zaalseizoen de „zuidelijke" divisie, maar in iet Amsterdam uit Leidenaars tot nu ullerHubbel opzicht uit- bevallen. Niet al- hoeft het eerste 'rins^am deze jaargang .ijk minder reiski- af te leggen, jjok op prestatief .J lijkt de nieuwe in- i^mu!zeer aantrekkelijk. en] de plek in de aai divisie vorig jaar een sterke vaniint veilig te wor- °P mo- ttaat Saturnus als 'oerder te boek. iitie die de Leide- indag in de eigen feihal nog bedui- unnen verbeteren op twee punten meeje reserveteam van ëls' "li op bezoek komt. u immers beteke- ;t - Saturnus vier 1 ja|»los" komt van de fentie, waardoor k twee eerste divi de eredivie verza- top dertig van de zaalhandbal- echt binnen be- ^ekomen. 19.00 dit seizoen zo afqesHraait' 's' 20 menen Ah Dieben, tweede Rob Otten en RijntxJcspecialist" Hans "15/1jK mede een gevolg ?tra I gewijzigde indeling. ).30-2(ijk, we zijn zelf ook >nischêaan spelen, maar de /oor adder's die we dit sei- i of e»rioefen liggen ons ook an na( beter. Er wordt in !TSHu!sse minder hard ge- )42; sp0 juist hardheid kan 2.30 I nog wel eens een pro- maai* feit dat Saturnus als es luie onbekende aan de begon, heeft mee werk» k'j de knappe presta- de (korte) winterstop. belatSn daarover; „We spe- l8.3Cjop dit niveau nogal *0-20,pietje. Het meest af- Huf 's we' onze verdedi- hondeph de 5-1. Een offen- meenlide uitbraak bedoelde Saturnus-aanvoerder Ab Dieben, tweede doelverdediger Rob Otten en Hans Blansjaar (vlnr): „Als we zondag winnen gaan we pas echt aan een kampioenschap denken". verdediging, die in de hogere divisies nauwelijks wordt ge speeld. Daarbij improviseren we erg veel, houden ons niet zo erg aan vaststaande patro nen". Ab Dieben, vervolgend: „In de praktijk blijkt dan dat het wel even kan duren voor dat een tegenstander aan dat alles gewend is. Al met al is dat wel een van de redenen waarom we nu nog niet zullen zeggen dat we kampioen gaan worden. In de return-wedstrij den zal de komende tijd im mers duidelijk moeten worden of de andere teams een slui tend tegenspelletje hebben ontwikkeld". Duidelijkheid die zondag al ten dele zou kunnen worden verschaft. Het op bezoek komende AHC '31-2 bezorgde Saturnus immers in de eerste wedstrijd van het seizoen de enige nederlaag (15- 14), die door acht Leidse over winningen op rij gevolgd zou worden. „Een sleutelwedstrijd inderdaad", zo meent het drie tal. „Als we die partij winnen, staan we er met vier punten voorsprong riant voor, terwijl er bij een nederlaag direct weer vier kanshebbers op het kampioenschap zijn". Het feit dat de tegenstander hier een reserveteam betreft, maakt een prognose voor zondag er niet eenvoudiger op. Want weet Dieben: „Op tweede ploegen valt geen peil te trek ken. Het scheelt natuurlijk nogal wat of die jongens toe vallig juist twee spelers aan het eerste zijn kwijtgeraakt, of er voor een keertje wat spelers uit het eerste bijhebben." Basis Wisselingen die binnen het herenteam van Saturnus vrij wel onbekend zijn. Weliswaar zijn Peter Melita en John van de Meer tijdens de Kerststop ingewisseld voor „oude beken de" Hans Wolvers en Hugo van Dordt, de basis van het team ziet er nu al jaren bijna hetzelfde uit. En ook dat gege ven kan een ingrediënt van het Saturnus-succes worden genoemd. Na de in de midden zeventiger jaren doorgevoerde fusie tussen HVL en Apollo, ontstond al snel een hecht ba sisteam dat de laatste vijf jaar nauwelijks wijzigingen onder ging. Op zich een lastig iets voor spelers die zich nieuw in het topteam presenteren, aan de andere kant een positieve zaak voor het ploegverband. Tekenend in deze is ook dat Saturnus-cijferaar en eerste te amspeler Jan Wolter IJssel de Schepper in zijn uitgebreide cijferoverzicht bijvoorbeeld geen topscorerslijst bijhoudt. „We doen het", zo stelt Hans Blansjaar, met Peter Waalwijk waarschijnlijk de meest sco rende Leidenaar, „met z'n al len. Jongens die gaten trek ken, spelers die sterk verdedi gen, ze zijn net zo belangrijk* als de jongens die die bal er uiteindelijk ingooien. Als we een wedstrijd winnen, winnen we die wedstrijd als team. Niet als acht, negen individualis ten". Geringe Die tot nu toe gewonnen wed strijden, werden overigens lang niet altijd eenvoudig in winst omgezet. Saturnus mag dan halverwege de titel meest constante ploeg voor zich heb ben opgeëist, het gebeurde maar zelden dat de Leidenaars met ruim verschil over de streep kwamen. Het handbal lende trio noemt de op zich ge ringe krachtsverschillen als een van de oorzaken van de soms minimale winstpartijen („Zelfs tegen nummer laatst, Niloc, hadden we het moei lijk"), om vervolgens de hand in eigen boezem te steken. Ot ten: „In bijna elke wedstrijd hebben we, direct na rust te kampen met een onverklaar bare terugval. Opeens loopt het dan niet meer, is een voor sprong van vijf, zes doelpun ten zelfs niet voldoende om de partij rustig uit te spelen. Hoe goed we in die eerste helft ook hebben gespeeld, in de rust kruipt de angst dat het weer zal misgaan direct weer in de ploeg. Tot nu toe hebben we ons steeds weer tijdig kunnen herstellen, maar het gevaar bestaat natuurlijk dat het een keertje echt fout zal gaan. En het feit dat je op zo'n moment je goede positie kan verspelen, bevordert het zelfvertrouwen, de rust in de rust, natuurlijk ook niet". Wondertje Ondanks de riant ogende posi- Zoals er in de opsom ming van Saturnus-suc- cessen geen aparte plek is ingeruimd voor top scorers van het eerste he renteam, is er ook geen gereserveerde plaats voor de nu al jaren aan de Leidse handbalclub verbonden oefenmeester, Frank Bonte. Aanvoer der Ab Dieben over de man die wel de trainin gen verzorgt, maar door verplichtingen bij OASE de coaching tijdens de wedstrijden aan oud-spe ler Henk Verweij over laat: „Het succes van Sa turnus kan worden her leid tot een teamsucces. In dat team is Frank in de loop der jaren zijn rol gaan spelen. Een belang rijke rol natuurlijk, maar niet belangrijker dan anderen die in het team spelen". tie van het eerste herenteam, derhalve voor Ab Dieben nog allerlei redenen om maar ge woon „van wedstrijd tot wed strijd" te leven. „Het is immers toch al een wondertje dat je met een club van amper hon derdvijftig leden zo hoog speelt, een kans hebt dat je in de top dertig van Nederland terecht komt. Aan de andere kant schuilt daarin ook weer het gevaar dat Saturnus op een gegeven moment, als er een paar basisspelers stoppen, weer ver zal terugvallen bij gebrek aan goede vervangers". Het eerste herenteam zal zich door dat gegeven in ieder ge val niet laten weerhouden naarstig op jacht te gaan naar die Nederlandse handbaltop. „Want, zo besluit aanvoerder Dieben, het zou wel heel mooi zijn, nog een kampioenschap. En misschien dat die sportieve prestaties daarbij ook nog eens de positie van de club zullen versterken. Nu al merken we dat er van de zijde van het pu bliek steeds meer belangstel ling komt. Dat met name korf balliefhebbers eerder naar de Vijf Meihal komen om ook onze wedstrijden te bekijken. Nu ledenwerfacties op scholen vrijwel zonder effect zijn ge bleven, kunnen aansprekende prestaties wellicht de manier zijn om Saturnus groter te ma ken, een hechtere basis voor de toekomst te verschaffen". Een gedeelte van het funda ment voor die hechtere basis kan zondag in de thuistopper tegen de reserves van AHC worden gelegd. GERT-JAN ONVLEE >-20.01 Ook de twee- Ie van de strijd om jjogejD-Cup - de beker- jtie van de Bow- d Leiderdorp - le ze week weer een Verrassing op. Was list van vorig jaar, 10, in de eerste S reeds uitgescha- insdag was het de [aan bekerhouder Born om een op ijk verlies te lijden. {ander Astra Medi- ïk in alle games te /oor de toch als [ter bekend staan- van Hans Alblas: twee overgebleven pams, „overleefde" iet tweede team deze Les Imbattables 2 ?de door een 593-serie t-Jan Onvlee, omver 4-0. Tettero 4 nam weliswaar een 2-0 voorsprong in de partij tegen Van der Zwan, maar zag die marge in de laatste game als sneeuw voor de zon verdwijnen tegen de door constante Henny Ro denburg (566) aangevoerde Van der Zwan-formatie. Ove rige uitslagen: Van Dam - Fransche Brug 0-4, Raaphorst 2 - Treffers 2 1-3, Doesbrug 1 - Only Fun 4-0, Smikkelshop - LOI 3 1-3, Treffers 1 - Chez Gianni 0-4, LD 1 - Approach 4-0, Doesbrug 2 - DDI 0-4, Raaphorst 1 - Drakenburg 1 1- 3, Thunderbirds - LD 2 1-3, De Nie - NDB 1 2-2, De Nie gaat verder, E. Castelein - ZH Post 4-0, Van der Zwan 2 - Draken burg 2 4-0, Only Fun 2 - Ver hoog 1-3. De loting voor de op 14 febru ari te spelen derde ronde: Fransche Brug - Doesbrug 1, Verhoog - Chez Gianni, LD 2 - Astra M, LD 1 - DDI 1, Zan der Zwan 1 - Drakenburg 1, LOI 3 - Castelein. Tettero 2 - Van der Zwan 2, De Nie - Treffers 2. Mario Faber scoorde tweemaal voor het Leidse zaal voetbalteam. LISSE Het Leidse zaal voetbalteam won gister avond moeiteloos een oe fenwedstrijd tegen de af deling Haarlem. De Lei denaars versloegen hun opponent met maar liefst 10-3. Het krachtsverschil kwam al vroeg in de wedstrijd tot uiting. Binnen tien mi nuten stonden de Leide naars met 3-0 voor. Een voorsprong die tot stand kwam dankzij het hoge tempo dat de Leidse équi pe onderhield. De Haar lemmers werden daardoor overrompeld. Maar ook na van de eerste schrik te zijn bekomen, konden de Noordhollanders niet ver hinderen dat de score ver der in Leids voordeel werd opgevoerd. Halver wege prijkte er een 6-1 stand op het bord. Na de hervatting ging Leiden gewoon door. Haarlem ant woordde met stevig voetbal, maar moest toch nog vier doelpunten incasseren. Zelf voegden zij twee treffers aan hun totaal toe. Doelpuntenma kers voor Leiden waren UV- S'ers Mario Faber (2) en Hans van Leeuwen (2), Noordwij- kers Geert Jan Bakker (2) en Jos Smits, Glasbergen-speler Anne Ouwersloot en Interju's Robert de Roo. Overigens gold de in de FC Lissehal gespeelde wedstrijd als oefening voor het Nederlands Kampioenschap voor afdelingsteams dat begin mei in Arnhem wordt gehou den. Marijke Klos. LEIDEN Basketballers Ron Richel. Philip Schaftenaar en Ronald van den Bergh van Elmex Leiden zijn opgenp- men in de voorlopige selecties van Jong Oranje. Marijke Klos is gekozen in de nationale damesploeg. Ook Ria Bröring van het Noordwijkse MSV behoort bij de laat ste zestien. Haar clubgenote R. Sluijs is geselecteerd voor het dames juniorenteam. Blitzspeler Piket viel die eer bij de jongens ten deel. Op de lijst van het jongens kadetten- team staat de naam van P. van der Maas van de BV Lei derdorp. Alle nationale teams, met uitzondering van de he ren, beginnen in januari met de centrale trainingen. De na tionale damesploeg begint daar volgende week al mee. Op 2 januari staat een training in Sassenheim op het program- LEIDEN/LISSE De Groenoordhal vormt zon dag weer het décor voor het door LFC georgani seerde vierde monster- zaalvoetbaltoernooi, dat voor deze gelegenheid als Nieuwjaarsgebeuren wordt gepresenteerd. Achttien verenigingen zullen met twee ploegen gaan strijden Om de nog door de oude Sportstich ting beschikbaar gestelde wisselbeker, die op dit moment in het bezit is van ZLC. De afdelingsvereniging uit de Mors zal het overigens moei lijk krijgen bij het verdedigen van die bokaal. Zo zullen bij voorbeeld alle Leidse KNVB- clubs op een na acte de pré- cense geven in de Groenoord hal. De grote afwezige is in dit verband Roodenburg. De Noordclub houdt 2 januari een nieuwjaarsinstuif en besloot aan dat gebeuren de hoogste prioriteit te schenken. Ook opmerkelijk is de deelna me van zaterdagclubs Sleutels en Leiden. Het traditionele LFC-toernooi bleek dermate veel aantrekkingskracht te hebben dat de zondagse speel dag geen onoverkomenlijke bezwaren opleverde. Behalve de KNVB-clubs en diverse af delingsvereniging uit de Leid se regio (MMO, Stompwijkse Boys), kent het toernooi ook enige inbreng van buitenaf. Zo zullen onder meer ADO, Laakkwartier en Voorburg zich om 10.00 uur melden. De finales van dit monstertoer- nooi worden omstreeks vier uur verwacht. FC Lisse FC Lisse houdt deze gehele week weer het winterzaalvoet- baltoernooi. Het gebeuren bij de jeugd wordt op doorde weekse dagen in de sporthal van FC Lisse afgewerkt, de hoofdmoot, het evenement voor de seniorenteams, zal zondag worden afgewerkt. Aan dat toernooi nemen de se lecties deel van FC Lisse za terdag en zondag, Foreholte, DOSR en UVS. Alle vereni gingen zullen met twee ploe gen aan de start komen in dit toernooi dat om 11.00 uur be gint en om 17.00 zal worden afgesloten. Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. van de Leidse Courant als nieuwe abonnee I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: I Naam Piaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15