Kernfusie: t: toch een reële mogelijkheid Eigen bijdrage van riks per medicijn vergroot kans op fraude "Wat lekker is, mag best ietsje meer kosten'.' NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 DECEMBER aaat op de bres r gehandicapten HAAG De Eerste Kamer vindt ior gehandicapten het gevaar be- lat zij extra zwaar getroffen wor- ]oor de bezuinigingsmaatregelen !t kabinet heeft voorgesteld. Ge- ;apten kunnen namelijk door tal ïaatregelen tegelijkertijd getrof- 'orden. De Eerste Kamer vindt dat het kabinet moet gaan on tken in hoeverre gehandicapten r de maatregelen sterker in inko- achteruit zijn gegaan dan ver- •e inkomensgroepen. De senaat dit gisteren uit door een motie DA, PvdA, VVD en D'66 aan te De Eerste Kamer ging overi- ikkoord met de bezuinigingswet- >rpen van het kabinet. tame,, linge deld Butj, zo o Nog geen spoor van bloemenkoopman LEEUWARDEN De familie van de sinds l7 december vermiste bloemenkoopman Jo hannes Speelman (38) uit het Friese Itens en de politie tasten nog steeds in het duister over de verblijfplaats van de vermoedelijk ont voerde man. Via oproepen in bladen in West- -Duitsland probeert de familie nu achter de verblijfplaats van Speelman te komen. In de oproepen wordt eventuele ontvoerders ge vraagd contact te zoeken met de familie van Speelman. Er wordt niet uitgesloten geacht dat er verband bestaat tussen zijn verdwij ning en een heroine-affaire, waarbij Speel man onwetend als koerier tussen Nederland en West-Duitsland zou zijn gebruikt. Speel man bezocht wekelijks de markt in het West- duitse Nordenham. Den Uyl voor 7e keer „politicus van het jaar" DEN HAAG PvdA-leider Joop den Uyl is door parlementaire journalisten in Nederland gekozen tot politicus van het jaar. Tweede werd premier Ruud Lubbers en derde VVD-leider Ed Nijpels. Den Uyl's triomf was de 7e in tien jaar. De verkiezing was ge organiseerd door het weekblad De Tijd. Den Uyl (63) staat, in tegenstelling tot Van Agt en Terlouw, „nog middenin de politieke arena, is in eigen partij onaantastbaar en heeft verkiezingswinst op zak", zo schreef een journalist. Lubbers werd nummer twee omdat hij „bij zijn eerste optreden als premier Van Agt al gauw deed vergeten door een verfrissende aanpak en eindelijk eens kennis van zaken". Nijpels verwierf de derde stek vooral door de enorme ver kiezingswinst van zijn partij. Premier Van Agt werd vierde en ex-staatssecretaris Charl Schwietert vijf de. Spreeuw onbeschermd DEN HAAG Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft op advies van de Na- tuurbeschermingsraad de spreeuw voor de periode van 1 januari 1983 tot en met 31 de cember 1984 opnieuw onbe schermd verklaard. De Na- tuurbeschermingsraad heeft eerder geadviseerd ook de zil vermeeuw en de kokmeeuw buiten de bescherming van de Vogelwet te stellen. Daarover is echter nog geen beslissing genomen. Deze vogelsoorten blijven dus vooralsnog be schermd en het jagen erop is verboden. INKOMSTEN TOERISME STAGNEREN DEN HAAG „Er is dit jaar een einde gekomen aan de groei van inkomsten uit buitenlands bezoek aan Nederland. In 1980 en 1981 namen die inkomsten nog met 600 miljoen gulden per jaar toe". Dit heeft dr. M.C. Tideman, economisch advi seur voor toerisme en docent aan de hoge re hotelschool in Scheveningen, gezegd. „Het was te verwachten dat de bomen niet tot in de hemel zouden blijven groei en. Een stijging van zo'n 20% per jaar kan niet blijven doorgaan. Ik zal blij zijn als we in 1982 het peil van 1981 (vier miljard gulden) kunnen handhaven". Overigens nam het aantal buitenlandse gasten in Ne derlandse hotels in het tweede kwartaal van 1982 met 9% toe in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Partij vuurwerk in beslag genomen OSS Bij een hobbywinkel in Oss heeft de politie van die plaats gister middag 2.000 kilo vuurwerk in beslag genomen met een waarde van 50.000 gulden. De verkoper mocht maar 300 kilogram in bezit hebben. De inbe slagneming vond plaats na overleg met de officier van justitie in 's Herto genbosch. De eigenaar van de hobby winkel en van het vuurwerk, de 50-jarige G.V. uit Oss, verzette zich zo ernstig tegen de politie dat hij gear resteerd werd en op het politiebureau ingesloten. Na afkoeling mocht de man weer gaan en kreeg nog 150 kilo vuurwerk mee naar huis om de reeds opgegeven en betaalde bestellingen te kunnen uitvoeren. (fikaanse geleerden hebben on een geslaagde proef gedaan met lamensmelten van atoomkernen, gisteren bekend geworden. Daar- "is de ideale energiebron een stap t V<jerbij gekomen, want nu is in be- 1 de weg vrij gekomen naar op ing van elektrische energie op Veilige en milieuvriendelijke ma- Onze redacteur Klaas Goïnga 1st in onderstaand artikel de stand zaken op het gebied energieop- !jung door middel van kernfusie. n hu HAAG Opnieuw en. Z het laboratorium van de Princeton- ekrapiteit de wereld )ld doen staan om- se to de vorderingen op iarnJbied van het termo- tegerr onderzoek. In de an hi van vorige week n tofcdag op vrijdag is de n milak-proefreactor zervcl waaraan zeven jaar ze awwerkt> gedurende ena^ePtigste deel van ek VfC°ncle in werking waJst. Het is voor de maal dat een testre- voor fusie-doelein- ietterdaad operatio- geweest. Met dit is aangetoond kernfusietechnolo- min of meer een togelijkheid is voor •lectriciteitsvoorzie- zeg maar de vol- eeuw. Want het zal lens (nog 40 tot 50 jaar alvorens er sprake v4hnen zijn van een priijrcieel werkende jeactor. Daaraan ng v moet gaan een pro- perafiarbij sprake is van niettgetisch nettorende- itten. 0p ogenblik is en bij het proef- lingen zoals in Prin- |i kan het ook niet i eer)dat er nog veel nd v energie ingestopt tot d dan er uit komt. spelen" op dit hfd wordt in de loop ejö6 verwacht, en po |s alle nog te overwin- PJ.|eilijkheden heeft pro- larold Furth, directeur 'diH laboratorium voor lica van de universi- staat New Jersey, ge lijk als hij zegt dat er sprake is van het „bereiken van een mijlpaal in het onderzoek naar kernversmelting". Vier jaar geleden deed de Princeton- universiteit eveneens van zich spreken toen men in een expe rimentele opstelling een tem peratuur bereikte van 60 mil joen graden Celsius. Voor de beoogde kernversmelting van waterstof-atoomkernen, die moet leiden tot energiewin ning, zijn evenwel temperatu ren nodig van 100 miljoen gra den Celsius en hoger, waarbij zich gigantische problemen voordoen (welk materiaal bij voorbeeld is bestand tegen een dergelijke, helse hitte?) Het Amerikaanse experiment heeft thans evenwel bewezen dat de problemen in principe te overwinnen zijn en dat een daadwerkelijke fusiereactor tot technisch reële mogelijkhe den behoort. Waterslof Bij kernfusie gaat het om energiewinning uit samen smelting (fusie) van waterstof- atoomkernen, waarbij in tegenstelling tot de kernsplij tingsreactor lichte kernen worden opgebouwd tot zwaar dere. Sedert de eerste helft van de vijftiger jaren zijn we tenschappers over de gehele wereld bezig met dit proces, waarbij hetë, geïoniseerde gas sen (plasma's) opgesloten moe ten worden in wat genoemd worden vaten-met-fictieve- wanden. Fictief omdat er op aarde geen materiaal bekend is, dat bestand is tegen een temperatuur van om en nabij de 100 miljoen graden Celsius. In 1977 was de natuurweten schap zover gevorderd dat men temperaturen kon op wekken van 20 miljoen graden Celsius. Een jaar later verraste het laboratium voor plasmafy sica van de Princeton-univer- stiteit de wereld met 60 mil joen graden, terwijl vorig week 100 miljoen graden Cel- Een deel van de supergeleidende magneetspoelen, waarvan In het Duitse Jülich een proefopstelling staat voor het Europese TEXTOR-project. Aangezien de voor kernversmelting benodigde plasma's een temperatuur hebben, hoger dan 100 miljoen gra den Celsius, worden déze opgesloten in magnetische krachtvel den, omdat „gewone" materialen voor dit doel ten enemale on toereikend zijn. sius werd gescoord en waarbij de tokomak-machine geduren de een uiterst korte tijd plasma produceerde. Woordvoerder Anthony Demeo van het Ame rikaanse universiteitslaborato rium voegde hieraan toe dat alle computer-systemen van de reactor hadden gewerkt en dat begonnen zou worden met de uitvoering van verdere testprogramma's. Kosten Gedurende zeven jaar is aan de relatief kleine TFTR-toka- mak machine gebouwd, de kosten bedroegen zo'n 850 mil joen gulden (ter vergelijking: een 1300 megawatt grote kernsplijtingsreactor kost op dit ogenblik rond 1,2 miljard gulden, aanmerkelijk meer dus). derhalve een positieve ener giebalans moeten opleveren, worden niet alleen groot, maar ook buitengewoon kostbaar. Dat betekent dat een land als Nederland maar op zeer be scheiden schaal kan deelne men aan het onderzoek en voornamelijk is aangewezen op het Europese JET-project (Joint European Torus), dat in Engeland van de grond moet worden geholpen. De landen die voornamelijk bezig zijn op het gebied van termonucleair onderzoek zijn de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, ter wijl Japan als goede derde volgt. Met name de energiecri sis van 1973 heeft het onder zoek op dit terrein een fikse stoot gegeven, waarbij tal van landen (ook in Europa) bereid bleken meer geld te steken in de kernfusie. Daarbij lijkt Amerika met de nieuwe toka- mak-reactor het meest succes vol te zijn op dit ogenblik. Tot aan het jaar 2000 zullen de Verenigde Staten zo'n 20 mil jard dollar investeren in twee fusie-onderzoekprogramma's. Cyclus Bij het Princeton-experiment gaat het om kernversmelting via de zogenaamde deuterium- tritium-lithium-cyclus, het geen synoniem staat voor het aanwenden van een schier on uitputtelijk energie-potentieel. Het is de bedoeling de kernen van deuterium en tritium welke „grondstoffen" eerst gewonnen moeten worden: uit zee? te versmelten tot een nieuwe stabiele kern, helium. Met dat proces komen grote hoeveelheden energie vrij. In principe komt kernfusie neer op het imiteren van een pro ces, zoals dat voorkomt op de zon en in de sterren, aangezien de zon ook als zodanig is aan te merken. Probleem bij dit al les is onder andere de beheers baarheid in deze processen. „Gewone" materialen om deze plasma's in op te sluiten zijn niet voorhanden. Vandaar dat men zijn toevlucht heeft ge zocht in magnetische opsluitin gen met benulp van superge leiders. Zowel in Amerika (Oakridge) als in Zwitserland en de Bondsrepubliek (Jülich) worden testprogramma's met supergeleidende magneetspoe len uitgevoerd. Niet alleen de oneindigheid van de energie bron (waterstof) is er de oor zaak van dat grote sommen worden besteed aan kernfusie- onderzoek, ook het feit dat er betrekkelijk weinig radioactief afval is, vormt een aantrekke lijke vooruizicht. Het vaste ra dioactieve afval zou namelijk overwegend bestaan uit geacti veerde constructiematerialen die regelmatig moeten worden vervangen. Europa Zoals opgemerkt is Amerika op dit ogenblik het verst op het gebied van d? fusietechno logie. Europa probeert in hel Britse Culham eveneens greep te krijgen op deze energiebron. De (gezamenlijke) financiering van het onderzoekprogramma is van 35 miljoen dollar in 1971 verhoogd tot 180 miljoen in 1981. Over dit project heen zijn echter de contouren zicht baar geworden van een toka- mak-reactor INTOR, waar voor de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Japan en Europa de gegevens bijeen hebben ge bracht. Het gaat hier uiteinde lijk om de bouw van een tech nisch ontwerp, dat rond 1990 gerealiseerd zou kunnen zijn en waarin allerlei tot dusver min of meer geïsoleerde on derzoekingen op hun merites beoordeeld zouden kunnen worden. Daarna komt een eventuele demonstratie-reac tor binnen de gezichtskring, maar dan zijn we naar alle waarschijnlijkheid de 21e eeuw reeds binnengestapt. Hieruit mag blijken dat on danks het thans in Princeton behaalde succes het operatio neel maken van kernfusie in het kader van de toekomstige electriciteitsvoorziening vooral een kwestie van lange adem is. KLAAS GOïNGA Echte Boter kost meer, maar hééft ook meer. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Zo zit dat Niet te versmaden. Wim en Corry zijn nog bij elkaar Dat Wim Kan en Corry Vonk nog bij elkaar zijn, daarover zingt dit artiestenechtpaar in de oudejaarsshow van Wim Kan. Zoals we al schreven, haalde Wim dinsdagavond aan het eind van de tv-opnamen zijn van haar ziekbed opgestane vrouw de planken op van het Amsterdam se Nieuwe de la Mar-theater. Aan het slot van de opnamen boden Kan en Corry fotografen gelegenheid plaatjes te schieten van dit gezamenlijke optreden, waarbij Wim met beide armen Corry moest ondersteunen en ook haar hand pakte om zwaaiend afscheid te nemen van het publiek. Door velen werd dit als een historisch moment ervaren, die twee levenslang samen op de planken, nu mogelijk voor het laatst. UTRECHT De eigen bijdra ge voor geneesmiddelen ver groot de kans op fraude, ter wijl ook ontduiking van de maatregel niet uitgesloten is. Dat komt omdat de bijdrage van 2,50 de kosten van de medicijnen nogal eens over treft. Vooral apotheekhoudende huisartsen zouden hun patiën ten niet meer kunnen laten betalen dan de kosten, om ver volgens af te zien van het de clareren van de medicijnen bij het ziekenfonds. Ze kunnen ook de eigen bij drage wèl innen en het ver schil in eigen zak steken. Dit probleem is deze week aan de orde gekomen bij overleg tus sen organisaties van zieken fondsen (VNZ), huisartsen (LHV) en apothekers (KNMP). De maatregel van de staatsse cretaris van volksgezondheid houdt in, dat ziekenfondsver zekerden per voorgeschreven geneesmiddel een riks moeten bijbetalen, met een maximum van 125 gulden per jaar. Er is geen uitzondering gemaakt voor goedkope geneesmidde len. Veel geneesmiddelen kos ten echter minder dan 2,50. Overigens lijkt het probleem groter dan het is, omdat de zie kenfondsen aan apothekers per medicijn niet alleen de kosten van het medicijn ver goeden, maar ook praktijkkos- ten. Samen is dat bijna nooit minder dan een riks. Bij apotheekhoudende huisart sen ligt dat anders. Bij hen zit de vergoeding van de praktijk- kosten al verwerkt in het abonnementshonorarium dat ze jaarlijks per ingeschreven patiënt krijgen. Zij declareren bij het fonds verder alleen nog de kosten van de geneesmid delen. De CDA-fractie wil haar steun aan de maatregel niet herover wegen. Het PvdA-kamerlid Ina Müller-Van Ast had dat gevraagd, omdat CDA-woord- voerster Dien Cornelissen er ten onrechte vanuit was ge gaan dat de eigen bijdrage een riks per recept bedroeg en niet per afgeleverd geneesmiddel. „Afpakken RWW - uitkering jongeren moet ongedaan worden gemaakt" DEN HAAG De intrekking van de RWW-uitkering aan 16- en 17-jarigen moet onge daan worden gemaakt. De re gering heeft met' een kunst greep geprobeerd een onrede lijke wijziging tot stand te brengen die in strijd is met de voorschriften en met de belan gen van een grote groep jonge ren. Dat betoogde mr. P. Ingelse gisteren voor de president van de Haagse rechtbank in een kort geding dat de Stichting NVV Jongerencontact, de Vereniging van Werkende Jongeren in Nederland en twee werkloze minderjarige schoolverlaters en hun vaders hadden aangespannen tegen de Staat. De Tweede Kamer is vorige week akkoord gegaan met de wetswijziging. Volgens het huidige systeem ontvangen 16- en 17-jarigen die de school verlaten en die geen werk hebben, na een wachttijd van zes maanden een RWW-uitke ring. In de nieuwe situatie, die op 1 januari 1983 van kracht wordt en die een bezuiniging van 70 milioen gulden ople vert, vervalt deze uitkering. Daardoor wordt volgens de ei sers de groep van 20.000 schoolverlaters van deze zo mer ernstig benadeeld. Ingelse betoogde dat de inko mensvermindering tot 174 gul den per maand kan oplopen, terwijl hiermee ook de zelf standigheid van de 16- en 17- jarigen verloren gaat omdat de werkloze jongeren weer af hankelijk worden gemaakt van hun ouders. Niet genoeg opslagruimte voor radio-actief afval DEN HAAG Zelfs als niet meer dan de jaarlijkse gemiddelde hoeveelheid radio-actief afval wordt geproduceerd is de totale opslagcapaciteit in Nederland niet voldoende om de afvalpro- duktie van twee jaar te bergen. Dit blijkt uit het overzicht van omvang, samenstelling, herkomst én de opslagcapaciteit van laag- en middel-radio-actief afval, dat minister Winsemius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De reserve-opslagcapaciteit bij de kernenergiecentrale Borssele. ECN in Petten of bij GKN in Dodewaard zijn óf niet bedoeld voor dergelijke opslag óf zijn qua opslagcapaciteit onvoldoende, aldus Winsemius. Het afvalaanbod van kernenergiecentrales en andere producen ten varieert in volume en in radio-activiteit van jaar tot jaar. De variatie bij de kernenergiecentrales is vooral afhankelijk van onderhoudswerkzaamheden VEEL BEWOLKING De Bilt - Een krachtig hoge- drukgebied met in het cen trum boven Luxemburg een druk van 1040 millibar trekt het komende etmaal naar het westelijke Alpengebied. Als gevolg daarvan komt morgen een zuidwestelijke stroming tot stand. Daarmee wordt lucht uit Frankrijk aange voerd, waarin mistvelden en laaghangende bewolking mee drijven. Tegen de avond kan op de nadering van een zwak ke oceaanstoring in het westen en noorden van het land wat motregen vallen. Echter de hoeveelheid neerslag zal naar verwachting gering zijn. De minimumtemperatuur ligt de komende nacht even boven het vriespunt. Morgenmiddag wordt het in Limburg en in de Achterhoek niet warmer dan een graad of 3, maar in het noordwesten, waar de lucht over zee komt, kan het 7 gra den worden. Max Min Nmt- lomptemp «lag Eelde geh b' Oen Helder geh.b Aberdeen geh bow. onbew 13 0 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11