Suriname broedt op volksdemocratie naar Cubaans model Grillige dictator Paraguay piekert niet over aftreden 1982: Een goed Windsor-jaar Arafat wil Egypte terug in Arabisch kamp Betty Williams hertrouwd Margriet en gezin met wintersport BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 30 DECEMBER 1982 PAGINA ir JÏ Londense Times opnieuw bedreigd LONDEN De directie van de Londense Times heeft be kendgemaakt dat het gehele personeel (2.400 man) van de dagelijkse Times en de Sunday Times zonder salarrs naar huis wordt gestuurd, als een con flict met 92 technici, waardoor beide bladen sinds 20 decem ber niet kunnen verschijnen, niet uiterlijk vanmddag is op gelost. De stakende technici willen niet met nieuwe appa ratuur werken, als daar niet extra voor wordt betaald. Vraagtekens rond gewonde Rus in Parijs PARIJS Een Russische technicus, die een werkbezoek aan Frankrijk bracht, is zwaar gewond in een ziekenhuis bij Parijs opgenomen. De man, de 25-jarige Jevgeny Tsjinkoren- ko, had diepe steekwonden in buik en hals. Volgens Russi sche diplomaten die hem naar het ziekenhuis brachten zou de man gepoogd hebben zelf moord te plegen. Daarover ga ven zij geen bijzonderheden. De politie onderzoekt de zaak. Betty Williams, de Noordierse ijver aarster voor verzoening tussen pro testanten en katholieken die in 1976 met Mairead Corrigan de No belprijs voor Vrede kreeg, is in Ponte Vedra Beach bij Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida ge trouwd met Jim Perkins, een elek- tromonteur. Betty Williams, die een aantal jaren terug is gescheiden, vertelde in Florida dat zij een kin derboek aan het schrijven is over twee Noordierse jongens, een ka tholieke en een protestantse. Betty Williams verliet de Noordierse vre desbeweging in februari 1980 naar aanleiding van een conflict over de te volgen politiek. Sneeuw belemmert zoeken Japanse bergbeklimmers KATMANDOE Dichte sneeuw belemmert het zoeken naar twee Japanse bergbeklimmers, die vlak onder de top van de Mount Everest vermist worden. Een van hen is Yasoeo Kato (33), de eerste die 's werelds hoogste top in het enorm koude winterseizoen beklom. Er werd niets meer vernomen van Kato en zijn 35-jarige metgezel, Toshiaki Kobayshi, sedert maan dagavond radiocontact met hen ge maakt werd toen Kato van de top terugkeerde.Voor het leven van de twee gevreesd. Ook prinses Margriet geniet momenteel met haar gezin van een wintersportvakantie. Op de foto van links naar rechts: prins Bernhard jr, prins Maurits, prinses Margriet en (onder) prins Floris, prins Pieter Christiaan met zijn vader Pieter van Vollenhoven. Supermarkt open voor „gewone" Chinezen PEKING Veel inwoners van Peking stonden gisteren in een lange rij te wachten op de opening van de eerste supermarkt in de Chines hoofdstad voor „gewone" mensen. Het eerste uur verkocht de winkel voor een totaal bedrag van 1285 gulden. Enkele klanten besteedden in e e n keer 35 gulden, ongeveer de helft van het gemiddelde maandloon van arbeiders. De Pekingse pers meldde dat de supermarkt duurder zou zijn dan andere winkels, maar goedkoper dan de privé-markten waar boeren hun overtollige produkten aan de man brengen. Polen wil weer over schulden onderhandelen WARSCHAU Polen wil opnieuw onderhandelen over de uit stel van betaling van de buitenlandse schulden. De voorzitter van de Poolse commissie voor economische planning, Janusz Obodowski, heeft dit gisteren gezegd. De Poolse regering hoopt op een regeling, die niet nadelig is voor Polen en die geen bui tensporige stijging van de importkosten meebrengt. Hoofdzake lijk door krachtig verzet van de Verenigde Staten is er het afge lopen jaar niet over een nieuwe aflossingsregeling van de Poolse buitenlandse schulden gesproken. DEN HAAG/PARAMA RIBO Onder de Suri naamse machthebbers cir culeert al een half jaar een plan voor een Suri naamse volksdemocratie, die veel overkomsten ver toont met het Cubaanse model. In een dergelijke volksdemocratie wordt de macht toebedeeld aan een klein groepje revolutio nairen. Dat blijkt uit een document dat is opgesteld door de militair Chas Mij- nals, hoofd van de zoge noemde Volksmobilisatie. Mijnals is kandidaat-mi- nister voor het nieuw te vormen kabinet. Het 11 pagina's tellende docu ment, dat meer dan een half jaar geleden is geschreven, is aan het ANP ter inzage gege ven. Niet geheel duidelijk is in hoeverre het document een blauwdruk vormt voor de nu op stapel staande politieke ont wikkelingen in Suriname. De basis van de volksdemocra tie, zoals die de machthebbers in Paramaribo voor ogen staat, wordt gevormd door de volks comités. Deze volkscomités moeten de standpunten van de machthebbers uitdragen, klachten aan de leiders door spelen en „tijdig op het spoor komen van mogelijke sabo teurs". Rond het Surinaamse consulaat in Amsterdam, dat begin deze week enige tijd werd bezet, heeft de politie een groot hek geplaatst De leiders van de volkscomités moeten „fervente voorstanders en dragers te zijn van de om wenteling van 25 februari", zo staat in het document. „Zij zijn de politieke commando's on der de massa's". Het document spreekt in dit verband van „kaderleden". Alleen kaderle den kunnen in hogere organen worden gekozen. Deze hogere organen zijn: regionale raden, districtsraden en als hoogste beleidsorgaan het nationale congres. „Voor de hogere orga nen mogen alleen de meest be wuste, meest toegewijde, kort om de beste revolutionairen worden gekozen". In het document wordt ook gesproken over de relatie tus sen de volkscomités en de zo genaamde functionele groepen zoals de kerken, vrouwenbe weging en vakbonden. Diege nen die zowel lid zijn van een Bouterse- lening (Vervolg van voorpagina) PARARAMRIBO Bouterse vertelde verder dat „een van de grootste landen in de regio" zich bereid heeft verklaard de nodige financiële steun te ver lenen „ter overbrugging van de huidige periode". Om welk land het gaat zei Bouterse niet. De lening moet voorkomen dat er sociale en economische chaos ontstaat in Suriname, als gevolg van de stopzetting van de financiële steun door Ne derland. Hij herhaalde dat Su riname .juridisch, diplomatiek en internationaal" de stopzet ting van de ontwikkelingshulp zal aanvechten. „Nederland zal dat geld moeten betalen, wij hebben er recht op", zo zei de militaire machthebber. Vol gens Bouterse heeft Suriname op geen enkele wijze het sa menwerkingsverdrag met Ne derland geschonden en kan ons land niet door middel van „manipulatie met ontwikke lingsgelden" bepalen wat er in Suriname gebeurt. volkscomité als van een func tionele groep moeten een- „ac tiecomité" gaan vormen. Een van de taken van een derge lijk comités wordt er voor te zorgen, dat de functionele groep precies dat doet wat de machthebbers willen. „Goede kans op akkoord tussen Washington en Moskou" WASHINGTON Er bestaat een kans van 50 procent dat het delegatie leidt. In een interview met de Amerikaanse omroep- overleg in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- maatschappij NBC verklaarde Rowny gisteren, dat het laatste -Unie over een beperking van de strategische bewapening in half jaar in het START-overleg meer vooruitgang is geboekt 1983 met een akkoord wordt afgesloten. dan bij de onderhandelingen voor het SALT-2-akkoord in twee jaar. De Start-besprekingen zijn op het moment verdaagd Dit meent Edward Rowny, die in dit overleg de Amerikaanse tot 2 februari. c3| LONDEN „Voor de koninklijke familie is het een tam^or lijk goed jaar geweest. Zelfs de wat sensationelere dingeu zijn op een plezierige manier door de kranten behandeld!^ verklaarde eerder deze week een woordvoerder van Bu<L kingham Palace. Dat het paleis van de Britse vorstin zo 0j.p het afgelopen jaar terugkijkt zal velen ongetwijfeld verba*,, zen. ujj Er zijn dit jaar immers zowel in de Britse als in de buiter^ landse pers weer veel aandacht gewijd aan het Britse vol stenhuis. Voor de familie Windsor was 1982 in ieder gevi^j een jaar vol afwisseling. Er was spanning, dank zij de iitr. dringer Michael Fagan die om zeven uur 's ochtends dl slaapkamer van de koningin binnendrong om een praatj te maken; blijdschap over de geboorte van prins Willianf"" leedvermaak over de affaire van prins Andrew met film ster Koo Stark, sensatie toen bleek dat het hoofd van dpil veiligheidsdienst homofiel was en zich in zijn vrije tijd veh kleedde als de koningin én heldenmoed, toen prins An drew naar de de Falkland Eilanden vertrok. Zelfs Dallas niet zo spannend. Sommige woordvoerders van het paleis zouden volgens i gewijden zelfs van mening zijn dat de familie Windsor ei uitzonderlijk goed jaar achter de rug heeft. Nog nooit is d publiciteit zo gunstig geweest. Zelfs de liefdesaffaire tussert prins Andrew en Koo Stark zou goed zijn geweest, omdl die had aangetoond dat de koninklijke familie niet uit leen maar stijve harken bestaat. Ergenis Van de afzonderlijke gebeurtenissen kreeg de ergernis va koningin Elizabeth, die vijf minuten lang allerlei alarmbel len moest indrukken voordat iemand haar kwam verlosset van de ongewenste indringer, verreweg de meeste aarj dacht in de media. Prinses Diana, prins Charles en hufi zoon William bleven het hele jaar aandacht trekken. 2| hielden de Engelsen geschokt de adem in toen de voorm^j. lige kleuteronderwijzeres tijdens haar zwangerschap vg, een trap viel en reageerden ze verontwaardigd op fotc? van een hoogzwangere prinses in een van de sensatiekral^1 ten. (ld Maar niets was beter voor het imago van het Britse k*d< ningshuis dan de geboorte van de kleine prins William juni dit jaar. Hij kon in de eerste zes maanden van zijn be staan nog geen kwaad doen bij de Britse pers, dit in teger stelling tot zijn moeder. Diana haalde de woede van h> v Britse publiek op haar hals door binnen te blijven toérd dertig schoolkinderen haar kwamen toezingen („een miiak verstand" volgens Buckingham Palace) en werd vervoi( y gens zwaar door de pers onder vuur genomen omdat ze auw nervosa (vermageringszucht) zou hebben. Er wet zelfs gezegd dat ze er zo slecht aan toe was, dat ze geen acnj de presence zou kunnen geven tijdens het staatsbezoek vf-C' koningin Beatrix en prins Claus. Het tegendeel bleek waaist. Boeman net In verhalen over het huwelijk van het jonge paar wer prins Charles meestal afgeschilderd als de grote boema®3' Zo zou prins Charles tijdens een regenachtige vakantie 9 k Sandringham tegen een paar bedienden hebben geroepjn dat ze „door moesten lopen" zodat hij en zijn vrouw in a^j0 rust tegen elkaar tekeer konden gaan. Prinses Diana z<ej( haar man toen hebben toegeschreeuwd: „ik had je toch zegd dat ik helemaal geen zin had om hier naar toe gaan". Als klap op de vuurpijl huurde prins Charles tijdens <nc Falkland-oorlog een Argentijn om zijn paarden te verztjal gen. Uiteraard had hij het toen helemaal bij de Britten v^j. bruid, maar hij maakte een sterke come-back door zich eurc nieuw kapsel te laten aanmeten bij de kapper van prinf Diana. Helemaal terug in de gratie kwam hij met een ya{ derlandslievende uitspraak tijdens de riskante berging v» het 16e eeuwse oorlogschip Tudor Rose. Toen de operafiai dreigde te mislukken, zei hij: „Wees Brits en raak nietige paniek" en daarmee stal hij de harten van vele Britten.1 0p Geschokt ^n| Wat de liefdesaffaire van prins Andrew betreft, in eert instantie leken de Britten ronduit geschokt dat iemand vj gj hun koninklijk huis zich aangetrokken kon voelen tot ei (j, aantrekkelijke jongedame. Maar bij nader inzien vondLu:< de meesten dat iemand die zich in de oorlog zo moedig h» gedragen en zelfs een matroos had gered, wel recht had I een beetje rust en ontspanning, zelfs al was het met e)86 actrice die op 17-jarige leeftijd had meegespeeld in een pc •nofilm. 'Jsa DENNIS BAR cl: Copyright The Guardi&{ Regering Finland afgetreden HELSINKI De Finse pre mier Kalevi Sorsa heeft be kendgemaakt dat zijn uit vier partijen bestaande regerings coalitie is aftreden. De sociaaldemocratische pre mier besloot tot deze stap na dat zijn socialistische en com munistische coalitiepartners tegen een door de regering voorgestelde verhoging van de militaire uitgaven stemden. In politieke kringen in Helsinki wordt het hoogst onwaar schijnlijk geacht dat Sorsa nu nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. De oorspronkelijke verkiezingsdatum is maart, zo dat wordt verwacht dat pre mier Sorsa zal voorstellen een interim-kabinet te vormen. KAIRO Er is een top conferentie nodig waarop Egypte, de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO en andere Arabische lan den hun politiek ten aan zien van het Palestijnse probleem op elkaar af stemmen. De deelnemers aan de conferentie zullen moeten proberen tot een eensgezind en „hecht" standpunt te komen ten einde de Palestijnse rech ten, zoals het recht op een eigen staat, te waarbor gen. Dit zei PLO-voorzitter, Arafat, in een interview met het Egyptische weekblad Al-Moes- sawar. In het vraaggesprek, dat in Arafat's hoofdkwartier in Tunis werd afgenomen, noemde hij Egypte de sleutel tot vrede in het Midden-Oos ten. „De oplossing ligt in een gemeenschappelijk Egypti- sch-Arabisch-Palestijns stand punt. We moeten aan tafel gaan zitten voor onderling overleg. Ik ben bereid deze ontmoeting te organiseren en haar succes te verzekeren", al dus Arafat. Het was de eerste keer dat de PLO-leider opriep tot overleg met Egypte, nadat vijf jaar geleden met dit land werd gebroken wegens het Egyptisch-Israëlisch vredes verdrag. Arafat zei verder niet over te zullen gaan tot een eenzijdige erkenning van Israël, zoals de Egyptische president Moeba rak heeft gevraagd. Dat zou alleen maar de Israëlische koppigheid vergroten, aldus de PLO-leider. Het Israëlische leger heeft be gin deze week in Libanon twee Palestijnse guerrillastrij ders gedood, die probeerden vanuit door Syrië gecontro leerd gebied de Israëlische li nies binnen te dringen. Zes dod bij kettin botsing ASUNCION De Para- guayaanse hoofdstad Asuncion is volgeplakt met posters die de bevol king oproepen om in fe bruari „voor een zekere toekomst met Stroessner te kiezen". Latijns-Amerika's oudste dic tator is kennelijk vast van plan om zich op 6 februari nogmaals voor vijf jaar tot pre sident te laten kiezen. In Asuncion is de afgelopen maanden volop gespeculeerd dat de grillige dictator, die 76 zou zijn als de volgende ambts periode ten einde loopt, mis schien niet meer terugkeert in het zware ambt van president, maar de kans daarop lijkt uit gesloten. In het openbaar komt Stroessner nog vief over en hij geeft nog steeds blijk van een uitzonderlijk talent om zijn generaals en handlan gers in de Colorado-partij te vriend te houden. In Paraguay doet een grapje de ronde dat je precies kunt zeggen wie van de drie miljoen inwoners tot de oppositie behoren omdat die allemaal afgebrokkelde na gels hebben. Die hebben ze ge kregen van het ongeduldig op tafel trommelen in afwachting van Stroessners aftreden. De meeste oppositiepartijen in Paraguay zullen de verkiezin gen van volgend jaar boycot ten. Vier van deze partijen hebben een Nationaal Ak koord gesloten. Dit zijn: de Fe- breristas (nu een socialistische partij), de Authentiek Radicale Vleugel van de Liberale Partij, de Christen-Democraten en de MOPOCO, een afsplitsing van president Stroessners Colora do-partij, waarvan de leiders enkele maanden geleden een vergeefse poging deden om uit hun ballingsoord Buenos Airos naar Paraguay terug te keren. Het Nationale Akkoord ver plicht de partijen om samen te werken tegen president Stroessner, maar in de prak tijk is oppositie voeren erg moeilijk in een land waar zo veel macht is geconcentreerd in het partijapparaat van de Colorados. „Wij vechten met pijl en boog, terwijl zij superso nische vliegtuigen hebben", al dus Dr. Domingo Laino, de in middels het land uitgezette lei der van de Authentieke Radi calen. De Colorado-partij telt 1.3 miljoen leden, ruim de helft van de volwassen bevol king, en in Ascunsion zijn meer plaatselijke partij-afde lingen dan kerken. Toch bestaat er wel degelijk oprechte oppositie tegen het regime, zij het dat die min of meer ondergronds moet opere ren. Sommige partijen organi seren politieke bijeenkomsten op het kerkplein na de zonda gochtendmis en de boerenor- ganisaties strijden voor een ei gen stukje grond en lagere prijzen. Massale boycot Een staaltje van het effectieve re verzet dateert uit september toen de Coca-Colafabriek en kele arbeiders ontsloeg. In een mum van tijd had het nieuws zich over de hele stad ver spreid en volgde een massale boycot van Coca-Colaproduk- ten. De verkoop liep met vijf tig procent terug en de fabriek waarin volgens de verhalen ook president Stroessner aan-' delen heeft, restte gèen andere keus dan de ontslagen arbei ders weer in dienst te nemen. Volgens Dr. Laino van de Au thentieke Radicalen nadert de „Stroessner-cyclus" zijn einde en niet alleen omdat de gene raal ouder wordt. Hij zegt dat economische en politieke ont wikkelingen in het nadeel van de regering werken en dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat de macht vandaag of morgen wordt overgenomen door een andere generaal, die wel bereid is aan politieke li beralisering te denken. Officiële cijfers, die altijd ver dacht zijn in een land waar smokkel een van de belang rijkste industrieën is, zeggen dat het bruto nationaal pro- dukt snel stijgt. In 1977 was het met 12.8 procent gestegen en in 1981 met 8.5 procent. Maar de cijfers zijn ongetwijfeld gunstig beïnvloed door de enorme investeringen in de reusachtige waterkrachtcen trale bij Itaipu die Paraguay samen met Brazilië bouwt en die nu bijna klaar is. De we reldrecessie is ook tot Para guay doorgedrongen en de de valuatie in Argentinië en Bra zilië heeft een ongunstig effect gehad op de exportmarkt. Ook de politiek in de omrin gende landen ontwikkelt zich in een richting die ongunstig is voor Stroessner. In Bolivia re geert sinds kort weer een bur gerregering onder leiding van Hernan Siles Zuazo. Zowel de Braziliaanse als Uruguyaanse regeringen experimenteren met verkiezingen en ook de macht van het regime-Bignone in Argentinië is tanende. Al leen generaal Pinochet in Chi li zit nog stevig in het zadel. Stroessner zelf kan nog steeds erg grillig zijn. Onlangs nog wees hij een economisch sa menwerkingsverband met Bo livia en Uruguay van de hand, hoewel beide landen dri»- lang een hoofdkwartie Asuncion hadden gehai samenwerkingsverband 1 gunstig zijn geweest vof raguay, niet in de laatste! voor de nieuwe staalf! Maar generaal Stroessnej innerde zich plotsklaps d van de gevolgen een grol name van het scheepvaal keer op de Paraguay! zou zijn die langs zijnr loopt. Dit herinnerde hef de Chaco-oorlog tussen F en Paraguay in het beg! de jaren dertig die uiteiil door Paraguay werd nen en hij besloot dat T menwerkingsverband doorging. RICHARD BOURNE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10