Qowuvnt Ideale energiebron Inu stap dichterbij Banen-verlies bij RSV kan oplopen tot 13.000 Rellen in Miami na incident met politie 'rijscompensatie ior meer dan yelit werknemers pgeschort r in VS verder van slag Centrumbank wordt Verenigde Spaarbank PvdA: Hulp alleen hervatten als Bouterse vertrekt Uur lang geen radio Woensdag 29 december 1982,73e jaargang no. 22462 Uitgave Weslerpere, behorende lot Si]thoff Pers Apothekersdiik 342312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Araro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I HallewasChef-redacteur:Wim Bunteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0.56 per mm. kleinties /0.34 per mm. Abonnementen: (inci.BTW)per maand 20.41 (urtsUut.betalingj.kwartadl /61.25. jaar 233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0.75 jPortret van de violist Willem jNoske op Ned. I om 21.55 uur. 'Op Ned. II om 18.57 uur slot serie „Ster zonder hemel", om. 20.33 uur „Puur natuur" en om 21.30 uur film „Doctor Faustus" over crisis in het le ven van een tv-maker. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en -droog. In de nacht opklaringen en plaatselijk mist. Minimum temperatuur om het vriespunt. In de middag ongeveer 6 gra den; matige zuidwestelijke wind. Morgen zon op: 8.48; on der: 16.37 uur. Schev. hoogw.: 2.28 en 14.45 uur. Laag: 10.32 en 22.54 uur. 3YLONTRANSACTIE IN ONDERZOEK INSTORTEN BAKKER HAAG/HILLEGOM De transacties tussen de schuldeisers en de ïdvoerder van Vastwin (waaronder onder meer het Babylon-com- in Den Haag valt) met de heer J. H. Bakker (53) uit Hillegom wor- nomen teel geïnventariseerd door zaakwaarnemers van de familie >r. De heer Bakker is ingestort en verblijft sinds afgelopen donder- >or een rustkuur van voorlopig drie weken in de psychiatrische kli- van de stichting Vogelenzang in Bennebroek. De zoon van de heer er. Jack, is is inmiddels, in overleg met alle betrokken partijen, bezig gaan welke verplichtingen de afgelopen weken zijn aangegaan. De ang en de complexiteit van die verplichtingen maken het waarschijn- dat daarmee enkele weken zijn gemoeid. De opname van de heer ter die vlak voor Kerstmis noodzakelijk bleek, heeft volgens Vastwin gevolgen voor het onlangs door hem gekochte Haagse kantoren-, ;el-en hotelcomplex Babyion. Volgens een woordvoerder van de tot voor kort de eigenaar van het complex, is er niets aan de hand. 4; MAB: Absoluut geen twijfel aan betrouwbaarheid Bakker. Wim Kan met Corry Vonk in Oudejaarsshow AMSTERDAM Wim Kan verschijnt in zijn oudejaarsshow vrijdagavond (VARA. Ned. II. 21.55 uur) met Corry Vonk aan zijn zijde. Zo heeft hij met haar samen destijds zijn toekomst gemaakt als cabare tier, zo verschijnen zij nu samen aan het eind van de carrière. Aan het slot van de opnamen gisteravond in het Amsterdamse Nieuwe de la Mar-theater kwam Corry ondersteund de planken op. Zij deelde in het applaus, dat Wim ten deel viel. Zij zal zelf ook te zien zijn in videobeelden met het lied: „Ik vertollek, ik vertollek de ge voelens van het vollek". Pagina 6: Wim Kan wenst Freek de Jonge alle goeds. Blij met wijn uit blik Nu is dan toch geschied wat de ware wijnliefheb- ber altijd al heeft ge- 1 vreesd: het edele druive- nat is ingeblikt, juist zoals drank van lagere stan ding. De Lambrusco Gia- cobazzi was in de Ita liaanse stad Bologna de eerste wijn die de (twijfel achtige) eer van de pri meur genoot. De Italiaan se regering heeft er haart- zegen aan gegeven, ge lukkig wèl met met de beperkende bepaling dat alléén tafelwijnen in blik mogen worden gehuld. PRINCETON Mede werkers van het labora torium voor plasmafysi ca van de universiteit van Princeton in de Amerikaanse staat New Jersey hebben voor het eerst een beheerste kernversmelting tot stand gebracht. De fu sie-proefreactor Toka- mak is vorige week vrijdagnacht gedurende vijfhonderdste seconde in produktie geweest. Met deze uiterst korte tijd, is in beginsel de weg vrij gekomen naar opwekking van elektri sche energie op een vei lige, economische en voor het milieu vrien delijke manier. Com merciële toepassing van kernfusie wordt echter pas over veertig jaar verwacht. Een zeer belangrijk voor deel van kernfusie is, dat het milieu in veel geringere mate wordt belast dan bij het verbranden van steen kool of olie en bij het splij ten van atoomkernen van uranium. De versmelting van lichte kernen produ ceert slechts weinig radio- -actief afval en de fusiere actor produceert bovendien geen splijtbare stoffen die bruikbaar zijn voor de ver vaardiging van kernwa pens. Er zal nooit gebrek aan brandstof voor de ver smeltingsreactor ontstaan, want de basisbrandstof deu terium wordt in water ge vonden en water beslaat ruim zeventig procent van het aardoppervlak. Ook lit hium, waaruit tritium wordt gewonnen, is in zeer grote hoeveelheden voorra dig. Naar schatting kan een kernversmeltingsreactor uit één liter water evenveel energie halen als een con ventionele verbrandingsmo tor uit 350 liter benzine. Met de bouw van de reactor is zeven jaar en 314 miljoen dollar (850 miljoen gulden) gemoeid geweest. Pag.9: Grote hitte is voor waarde voor kernfusie RAAD VAN BESTUUR WIL 7500 ARBEIDSPLAATSEN SCHRAPPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vakbondsbestuurder Bram Speijer van de Unie BLHP acht het zeer wel denkbaar dat er bij het scheepsbouwconcern Rijn-Schelde-Verolme veel meer arbeidsplaatsen komen te vervallen dan de 7500 die de Raad van Bestuur van RSV kwijt wil. Volgens Speijer is bij de berekening die heeft geleid tot het cijfer van 7500 nog geen rekening gehouden met de sombere perspec tieven in de marine-scheepsbouw. Als er in deze sector niet snel nieuwe orders binnenkomen, zal het banen-verlies bij het con cern oplopen tot 13.000, aldus de vakbondsbestuurder. „Ook de marine-werf staat het water tot aan de lippen", stelt Speijer en doelt daarbij niet alleen op orders voor de Nederlandse defensie, maar ook op orders voor Portugese marineschepen in Navo-ver- band. Hij vindt dat staatssecretaris Van Houwelingen enige tijd geleden veel te optimistisch is geweest over het binnenhalen van laatstgenoemde order. In oktober was nog sprake van een verlies van 1500 arbeids plaatsen bij RSV. Het huidige reorganisatie-plan voorziet in de verkoop van bepaalde bedrijfsonderdelen, waarbij 4500 mensen betrokken zijn. De overige 3000 banen zullen vooral dpor ge dwongen ontslagen vrij moeten komen. Bij RSV werken nu nog 17.000 mensen. Intussen zit het concern in een liquiditeitscrisis., Het heeft de regering dan ook om 300 miljoen gulden gevraagd. Voorlopig wordt er slechts 100 miljoen gegeven. De raad van bestuur van RSV heeft zich twee weken geleden met een en ander tot de minister van Economische Zaken ge wend, die op zijn beurt gisteren de kamercommissie voor EZ te legrafisch bijeenriep om deze in te lichten. De acute geldnood bij RSV blijkt te zijn ontstaan doordat de ontwikkeling van het Amerikaanse kolengraafproject, waarvoor nog geen koper is ge vonden, enorme sommen opslokt en men niet op korte termijn zoveel geld kan vrijmaken. Daarnaast zijn er dan nog andere te genvallers. Pag.8: Werknemers verbitterd over leiding RSV (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG - Tot en met afgelopen maandag waren er bij het Bterie van Sociale Zaken door cao-partijen 84 verzoeken in- [nd tot tijdelijke opschorting van cao-loonbepalingen. Het Jiier om ruim 1,2 miljoen werknemers, dat is meer dan de |van allen die onder een cao vallen, schorting, mogelijk gemaakt door de zogenaamde paraplu- s nodig om te kunnen nagaan of in cao's vastgelegde loon- iken, zoals bijvoorbeeld de prijscompensatie, moeten wor- litbetaald dan wel op een andere wijze moeten worden be- bijvoorbeeld voor arbeidstijdverkorting. Voor ruim een en werknemers heeft de opschorting alleen betrekking op ijscompensatie, voor ruim 200.000 bovendien op de vakan- lag. ichortingen betreffen de cao's voor o.m. de metaalindu- iï -nijverheid, Philips, het verzekeringsbedrijf, de levens- len, de groothandel, de textielindustrie, het beroepsgoede- voer, de grootwinkelbedrijven levensmiddelen, het bank- f en het bouwbedrijf. r in de Verenigde Staten raakt steeds verder van slag. ire sneeuwstormen die eind vorige week het openbare le- t een groot deel van het Amerikaanse Middenwesten ont- in, zijn nu op weg naar het Noordoosten. Na de stater^ Mexico, Colorado en Wyoming werden gisteren Nebraska, ikota, Minnesota en Wisconsin door de winter getroffen, ar werd het openbare leven op veel plaatsen door de i lamgelegd. Op de foto eeri bijna verlaten straat in de d in Minnesota, waar twee vrouwen zich een weg banen sneeuwbergen. In Wisconsin heeft de politie de men- cht thuis te blijven in verband met het slechte weer. i de meteorologen zal koude lucht uit Canada tegen het Bek een eind maken aan het warme weer aan de oost- r werden gisteren nog temperaturen gemeten van meer graden. iiiiimiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiitiiniiiiiiiiinitfiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiijr Lynda Gray Mooiste kapsels in de VS Deze zes Ameri kaanse vrouwen, waaronder de vrouw van de Ame rikaanse president Nancy Reagan, din gen mee naar de eerste prijs voor het beste kapsel en make-up. In maart volgend jaar zullen zo'n 50.000 kappers en schoonheidsspe cialisten in de VS bepalen wie deze prijs gaat winnen. Olivia Newton-John MIAMI Waarschijnlijk als gevolg van een incident, waarbij een politieagent een zwarte jongeman met een schot ver wondde, heeft een honderdtal woeden de zwarten zich gisteren in Miami in Florida in het stadscentrum meester ge maakt van twee politieauto's. De vuur wapens die erin lagen schoten zij leeg. Een man werd gedood en zeven ge wond. De politie zette een groot deel van het overwegend door zwarten bewoonde stadsdeel Overtown af en zette een op- roeronderdeel in om de onlusten de kop in te drukken. Brandende voorwerpen werden naar auto's gegooid en winkels meldden plundering. Volgens een oog getuige waren er op zeker ogenblik zes honderd zwarten op de been en werden er vijf politieauto's in brand gestoken. Koninklijke sneeuwpret De zorgeloze sneeuwpret van koningin Beatrix en prins Claus, die met hun kinderen op wintersport zijn in het Oostenrijkse Lech, moest gisteren even aan de kant voor het tra ditionele be zoek van de internationa le pers. Op de foto laten koningin en prins zich. speciaal voor de ongeveer dertig foto grafen uit binnen- en buitenland, door een sleeplift de helling op trekken. Pagina Uurtje f NIEUWEGEIN De Centrumbank gaat voortaan Verenigde Spaarbank heten. Onderzoek heeft aange toond dat de bank zich beter kan onderscheiden met de naam waarin het woord spaarbank voorkomt. Bo vendien wil de bank af van de voor de hand liggen de, maar niet terechte associatie met de extreem rechtse Centrumpartij. De Centrumbank is anderhalf jaar geleden ontstaan uit een fusie tussen verschillen- De Centrumbank is met 7,7 miljard .aan toevertrouw de middelen, 325 vestigingen en 2100 werknemers, de grootste particuliere spaarbank in Nederland. de kleine spaarbanken in het Westen. Die banken werken nu nog onder eigen naam. De kosten voor een naamsverandering, in totaal acht miljoen gulden, waren derhalve al begroot ten behoeve van de fusie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de praktijk zal het erop neerkomen dat de ontwikke lingshulp aan Suriname pas weer op gang kan worden gebracht, als het regime-Bouterse aldaar is opgestapt. Dit zei vanmorgen het PvdA-Tweede Kamerlid H. Knol. Volgens Knol moet het uitgesloten zijn dat de Neder landse regering over deze kwestie in overleg treedt met Bouterse. „Die hulp kan pas weer op gang worden gebracht als de Surinaamse bevolking mee kan beslissen". BULGAARS DOCUMENT OVER AANSLAG PAUS WENEN Het officiële Bulgaarse pers bureau heeft een 72 pagina's tellend docu ment uitgegeven, waarin uitleg wordt ge geven over de „Bulgaarse connectie" in verband met de aanslag op paus Johannes Paulus II. Het boek, dat in een oplage van dertigduizend exemplaren is verschenen, heet „Anatomie van een lastercampagne" Nederlandse Alpinist komt om DEN HAAG De 27-jarige G. van Leersum uit Utrecht is tijdens het kerstweekeinde bij bergbeklimmen in de omge ving van van het franse Cha- monix om het leven gekomen. Hij en een Deense kennis wer den door speurhonden onder een laag sneeuw ontdekt. Brazilië wil geen Oost-West conflict in Suriname DEN HAAG Brazilië hoopt dat de recente gebeurtenissen in Suriname niet uitgroeien tot een conflict tussen Oost en West. Dat heeft de Braziliaan se minister van buitenlandse zaken Saraiva Guerreiro ver klaard tegenover het Brazili aanse blad „Correio Brazilien- se". Het was de eerste officiële reactie van Brazilië op de re cente ontwikkelingen in Suri name. Minister Guerreiro zei verder nog minder te hopen dat de ontwikkelingen in Suri name een risico gaan vormen voor de veiligheid van Brazi lië. Hij voegde er overigens aan toe niet te vrezen dat zoi ets zal gebeuren, aangezien de Surinaamse regering hoe die er ook uitziet „aan de landsbe langen denkt en niet aan enige waanzin". LEIDEN De abonnees van het kabelnet in Leiden en de [randgemeenten zullen morgenochtend tussen negen en tien uur wellicht geen signaal kunnen ontvangen. Dit komt doordat de PTT morgenochtend jaarlijks onderhoud verricht aan de ringlei- iding door Leiden. Daarbij dienen een aantal meetpunten buiten gebruik te worden gesteld om opnieuw te worden afgeregeld. Die nieuwe afregeling is nodig, omdat door een recente zende ruitbreiding een aantal meetpunten ontregeld is. V 9^ N* - <0"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1