KBB-top beraadt zich over sanering b.ooo Modaal inkomen „bedreigt ook medische specialisten Duits schip ramt Thais schip lek op Westerschelde redesmarsen gekken eelnemers Janmaat mishandeld door onbekenden Overval op winkelwagen Kwantum Hallen wil delen overnemen ïbbers niet V00itevreden Qer aanbod Fffrdropov CHIRURG ZIT AAN DE GROND STOORZENDERS UIT DE LUCHT GEHAALD Eredoctoraten bij Utrechtse „dies" Ploeg: keukenafval leidt niet tot varkenspest INENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER 1932 PAGINA 9 igelvrije meeuw •iet schadelijk" fcRBEEK De Stichting Kritisch Faunabe- 1 bij de Raad van State in beroep gaan tegen pluit van minister Braks van Landbouw en j waarbij hij zilver- en kokmeeuw vogelvrij |rerklaard. Kritisch Faunabeheer heeft zeer kritiek op de Natuurbeschermingsraad, die lister hiertoe onder ambtelijke druk heeft ge- ►rd. „Tegen zilvermeeuw en kokmeeuw wordt rlang een hetze gevoerd vanuit de sportjagers- f. De Natuurbeschermingsraad is kennelijk ge- )r voor jagerssentimenten dan voor weten- lelijke feiten", aldus Kritisch Faunabeheer, in zilvermeeuw zijn volgens Kritisch Faunabe- fiet in algemene zin schadelijk te noemen voor en landbouw zoals de minister doet. In de uit- flijke gevallen waar plaatselijke of tijdeliike j verondersteld wordt, zijn wetenschappelijk jwoorde oplossingen voorhanden. Ministerscommissie regionaal beleid DEN HAAG Het kabi- net heeft besloten uit zijn midden een speciale com missie voor het regionaal beleid samen te stellen. Deze zal de besluitvor ming door de ministerraad over het sociaal-econo misch regionaal beleid, in clusief de sociaal-economi sche problemen van de grote steden, voorberei den. Premier Lubbers zal de commissie voorzitten. Negen andere ministers en een aantal staatssecretaris sen maken er deel van uit. DEN HAAG Fractievoorzitter Janmaat van de Centrumpartij heeft de afgelopen nacht bij de Haagse politie aangifte gedaan van mishandeling. Janmaat stond op het Koningsplein met zijn fiets voor een stoplicht te wachten, toen hij door onbekenden naar zijn zeggen van zijn rijwiel werd gehaald. Hij kreeg een kopstoot en een klap op een oog, waarna de onbekenden ver dwenen. Janmaat liep een lichte beschadiging aan het hoorn vlies op. Ook werd zijn bril vernield. In het Haagse oogzieken huis heeft hij zich laten behandelen en is doorgestuurd naar een oogarts. De Loson, de landelijke organisatie voor Surinamers in Neder land, heeft bij minister Korthals Altes van justitie stopzetting ge ëist van de radio- en tv-uitzendingen van de Centrumpartij, om dat op Eerste Kerstdag op Hilversum 2 Janmaat het volgens de Loson heeft doen voorkomen alsof alle buitenlanders in Neder land misdadigers zijn en een bedreiging vormen voor de Neder landse cultuur. DEN BOSCH Twee gemaskerde mannen hebben op kerstavond in Den Bosch een SRV-wagen overval len. De eigenaar van de rijdende winkel was om kwart over negen be zig boodschappen af te leveren, toen twee mannen binnenkwamen en met zware luchtdrukpistolen om zich heen begonnen te schieten. De eige naar werd in een hoek gedrongen en de twee gingen er vandoor met onge veer vijfduizend gulden. Een van de vluchtende mannen werd na een zwempartij in de rivier de Aa gear resteerd. Hij is vandaag voorgeleid. Naar de andere dader en de buit wordt nog gezocht. REIMERSWAAL Twee containerschepen zijn in de nacht van zaterdag op zondag door een aanvaring op de Westerschelde nabij de Belgische grens zwaar beschadigd. Als gevolg van de aanvaring kwamen tachtig ton stookolie en twee containers in het water terecht. IJsselwater het 's zomers aangenaam verpozen is op een picnicbank Gelderse IJssel, staat nu water. Door de hoge waterstand meubilair onbereikbaar geworden. Ook stroomopwaarts, venter, bezorgt het water overlast. Zandzakken moeten )men dat het water helemaal bezit neemt van de rijweg op AMSTERDAM De Raad van Bestuur van Ko ninklijke Bijenkorf Be heer (KBB) heeft nog geen beslissing genomen over aanbevelingen die het organisatie-adviesbu reau McKinsey heeft ge daan om het concern ge zond te maken. De studie van McKinsey behelst een inventarisatie van alle mogelijkheden. De Raad van Bestuur moet hieruit een keuze maken. Deze week praat de onderne mingsraad over de plan nen. Voorlopig wordt door de ondernemingsraad en de bonden gezwegen over de inhoud van het rapport van McKinsey dat volgens geruchten een ontmante ling van het concern in houdt. Over de financieel-economi- sche gang van zaken hand haaft het bestuur de in het halfjaarbericht gedane uit spraak dat het resultaat in het lopende boekjaar 1982/83 beter zal zijn dan in het voorgaande boekjaar. Vol gens bestuurder D. Lammer- tink van de dienstenbond FNV zal het voortbestaan van de werkgelegenheid „in overgrote meerderheid af hangen van de financiële in jecties die de buitenwereld in KBB wil doen". Kwantum Hallen heeft be langstelling voor overneming van delen van het KBB-con- cern, zo zei desgevraagd op richter en eigenaar J. Steen bergen van deze snelgroeien de winkelketen. Het bedrijf heeft echter meer potjes op het vuur staan. „Wij zijn ze ker met vijf mogelijke trans acties in Nederland bezig, maar er is nog niets defini tiefs te melden", aldus de heer Steenbergen. Hij wilde daarom niet verder ingaan op een mogelijke koop van onderdelen van KBB. „Het is allemaal nog erg voorbarig en ik wil mezelf niet onge loofwaardig maken". De heer Steenbergen gaf toe, dat er contacten zijn gelegd tus sen KBB en adviseurs van Kwantum Hallen. Hij is ech ter niet geïnteresseerd in de slechte onderdelen van KBB. „KBB zou wel afwillen van de Bijenkorf-zaken met uit zondering desnoods van die in Amsterdam en Rotterdam. Men probeert tot in Amerika toe kopers te vinden", aldus de heer Steenbergen. Zijn belangstelling zou eventueel uitgaan naar de Maxis-zaken. De groepsondernemingsraad van KBB-dochter Maxis wil niet in zee met de heer Steenbergen. Volgens de raad is deze kennelijk slechts geïnteresseerd in enkele ves tigingen. Men wil bij een noodgedwongen verkoop van Maxis-Praxis slechts ak koord gaan met een koper, die in staat is de totale orga nisatie te handhaven, met behoud van de volledige werkgelegenheid. Bovendien staat de heer Steenbergen bij het personeel bekend om zijn slechte sociale beleid, zo zegt NWIJK Bijna tienduizend mensen hebben gisteren (nomen aan een vredesmars naar de Navo-basis in Havel- g bij Steenwijk. De demonstratie was gericht tegen de bewapening. Woordvoerder Hans Hageman van de Werk- Ant-Atoomkoppen Steenwijk (Waaks) noemde de kerst- 03tS ba afloop een succes. „We zijn bezig met een ernstige zaak Vnnf? 'S ^et *>oec* ^at zovee' mensen Tweede Kerstdag hebben vuui ffer{j om naar Havelterberg te gaan", zo constateerde hij. jfgaande aan de vredesmars was er een manifestatie in een _^_ial in Steenwijk. Polemoloog Leon Wecke herinnerde daar TeTe vredesdemonstratie die vorig jaar in Amsterdam werd C^Tjien en waaraan 400.000 mensen deelnamen. „Meer dan de ^Ë^ïyan die mensen wil ook anders dan door middel van de- W^Jffaties proberen de kernwapens tegen te houden", stelde ^•1%. „Als we met z'n allen eens een werkbezoek brengen aan *^®lieentehuizen, of als we met z'n allen eens een kaartje ko- por het Centraal Station in Utrecht, wat gebeurt er dan?", dde hij op mogelijke akties in de toekomst, iinssum in Zuid-Limburg is gisteren door naar schatting lensen gedemonstreerd tegen de aanwezigheid daar van fcent-hoofdkwartier en tegen het militarisme in het alge- Aan de vredesmars werd door tal van jongeren deelgenomen. (onze parlementaire re- VOOf dactie) pHAAG Minister-presi- iTtLubbers heeft niet zo ne- gereageerd op het voor- ^^^fan de Russische leider bpov met betrekking tot indering van het kern- harsenaal. Andere weste leiders wezen dit voorstel nadrukkelijk af. opov toonde zich vorige bereid het Russische Irsenaal terug te brengen R van Frankrijk en Enge- in Europa tezamen. Vol- Lubbers is het aanbod )ewijs, dat het ontwape- V00rPver^e8 *n Genève sommigen als een rituele [ezien wel degelijk ef- heeft. „Maar niemand te verwachten, dat het 'an de Russische leider patste is, het is nog maar oorstel. En dan is het lo- dat men aan de andere II biet meteen reageert met: 5 het! Ik zie het Russische Jd dan ook nog slechts als gen tyegin. En ik hoop, dat er j komende tijd meer be- Og komt in de onderhan- gen. In elk geval is het Itel van Andropov wel rnige betekenis". GROENLO Chirurg Jan Soer (43) uit Groenlo zoekt een huurhuis. Zijn villa die hij een aantal ja ren geleden liet bouwen, wordt in januari geveild. Soer, die jarenlang als zelfstandig chirurg heeft gewerkt in het Groenlose St. Vincentius Ziekenhuis, komt in vast dienstver band bij de Stichting Zie kenhuisvoorzieningen Oost-Achterhoek en zal daardoor driekwart moe ten inleveren. Maar dat is volgens hem alles beter dan de ww. Hij blijft de toekomst zonnig inzien, ondanks het feit dat hij in flinke financiële proble men kan komen als de op brengst van zijn huis te genvalt. Soeren is niet de enige, maar misschien wel de eerste medische specia list die slachtoffer wordt van de gewijzigde situatie. Hij zegt: „In principe ben ik niet tegen een vast dienstverband. Maar de ellende is dat veel van mijn collega's toen ze zich vestigden, zich hebben ge baseerd op een veel hoger inkomen. Ze zijn juist als ik allerlei verplichtingen aangegaan, waaraan ze nu ineens niet meer kunnen voldoen". Jan Soer verdient in vast dienstverband anderhalve ton bruto per jaar, zo'n vijf mille schoon in de maand. Lang niet genoeg om de hypotheek te voldoen. Vandaar het huur huis. De kans bestaat dat er loonbeslag wordt gelegd en dan zal de Groenlose chirurg het moeten doen met een in komen beneden modaal. Soer heeft al horen zeggen: „Je had niet zo'n duur huis moeten la ten bouwen". Hij antwoordt: „Een paar jaar geleden advi seerden financiële deskundi gen een groot stuk grond te kopen en daarop uit belas ting-technische overwegin gen een groot huis te bou wen". Van medelijden wil Soer niet weten. „Ik lijd er zelf niet on der, maar straks zulen diverse collega's in evengrote, zo niet grotere problemen komen. De banken Wel, die halen de schouders op". De problemen begonnen in 1979. De directie van het nieu we streekziekenhuis in Win terswijk vroeg de chirurgen of ze voelden voor een vast dienstverband. Twee gingen akkoord. Soeren niet, maar heeft zich er uiteindelijk bij moeten neerleggen omdat hij wil blijven werken. G. Eikmans, woordvoerder van de Landelijke Specialisten Vereniging: „Het geval Soer staat niet alleen. Het aantal werkloze specialisten groeit. Er is heel onder deze groep heel wat „versluierde" werk loosheid, want de solidariteit is groot. Eikmans: „Als je als chi rurg een jaar niet hebt ge werkt wil niemand je meer hebben. Als je vijf jaar niet hebt gewerkt ben je zelfs je papiertje kwijt. Tot dusverrre hielpen de specialisten elkaar nog aan werk, teneinde dat te voorkomen". Tegenwoordig schrijven tussen de vijftig en zestig specialisten op een vacature. Exacte cijfers over het aantal werklozen heeft men niet. Feit is dat de specialisten fors moeten inle veren. De specialisten zelf wil len dat ook wel. In het banen plan van de landelijke vereni ging is voorgesteld om op elke vijf banen er één vrij te ma ken. Dat betekent dat die vijf specialisten twintig procent van hun inkomen inleveren voor die zesde baan, Het pro bleem is volgens Eikmans dat de regering de specialisten veel te snel laat inleveren dan het streefbedrag van 70 mille netto. Bij de vereniging zijn al diverse verontrustende signa len binnengekomen van de specialisten die aan" de grond zitten. Velen houden het ech ter stil omdat ze het gênant vinden. Failliet gaan is hele maal een ramp als je als spe cialist deel uitmaakt van een associatie. Dat betekent dat je uit de associatie moet en in het opleggen van loonbeslag is men volgens Eikmans ook niet kinderachtig. Daardoor kan het voorkomen dat een kundig chirurg aanzienlijk minder verdient dan modaal. Een van die containers, gela den met oefenmunitie, is gis termiddag geborgen. De ande re, geladen met stijfsel was toen nog spoorloos. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor, zo heeft de rijkspolitie te water in Dordrecht meege deeld. De aanvaring tussen de uit Hamburg afkomstige Erato en de uit Bangkok afkomstige Jumpa, onstond, toen de Erato, die richting zee voer, door nog onbekende oorzaak in aanva ring kwam met een boei. Het schip liep daardoor uit het roer, voer haaks tegen de rich ting België varende Jumpa op en booorde zich acht tot negen meter in dat schip. Beide sche pen bleven aan elkaar vast zit ten en werden in de loop van de nacht door Belgische sleep boten op een plaat gezet nabij Rilland. Vroeg in de ochtend werden de schepen losgetrokken en gistermiddag gingen beide schepen op weg naar Antwer pen. De Erato met flinke scha de aan de boeg voer op eigen kracht. De Jumpa, met een gat onder de waterlijn, waar vol gens de rijkspolitie te water in Vlissingen een vrachtauto doorheen kan rijden, werd ge sleept. De Jumpa werd met behulp van pompen en ber gingsvaartuigen drijvende ge houden. De Erato heeft de Jumpa aan -bakboord geramd, ongeveer dertig meter vóór het stuur huis. Zou het Duitse schip vlak daaronder op het Thaise con tainerschip zijn gebotst, dan zouden er volgens de politie zeker doden en gewonden zijn gevallen, „omdat op die plaats bemanningsleden te lagen sla pen". Volgens een woordvoer der van rijkswaterstaat in Middelburg is de in het water gelopen olie, voor zover hem bekend vijftig ton, vrij dun. „Voor zover mogelijk is de olievlek bestreden met chemi sche middelen." Zondagmor gen dreef de olie over de grens. BADHOEVEDORP De politie van de Haarlemmermeer heeft gistermiddag in samenwerking met de de PTT de clandestiene zender Albatros uit de lucht gehaald, die het radioverkeer tus sen binnenkomend vliegverkeer en Schiphol stoorde. Dat ge beurde enkele uren nadat de luchthaven over de storingen had geklaagd. De apparatuur stond in een flat in Badhoevedorp. De 21-jarige bewoner en twee bezoekers kregen een proces-verbaal. Ook in Eindhoven is een illegale zender uit de lucht geplukt; volgens de politie veroorzaakte de apparatuur storingen op radio en tv. UTRECHT Op de 347e „dies natalis" van de Rijksuniversiteit Utrecht zullen op 18 maart 1983 vier geleerden een eredoctoraat krijgen. Het zijn de Engelse geneeskundige sir Arnold Burgen, de jurist mr, P. Gorter, de bouwkundige ir. Rudolf Meischke en de Franse kaartenhistoricus Mons Destombes. Professor Arnold Burgen is één van de leidinggevende farmaco- logen in de wereld. Mr. Gorter is van 1947 tot zijn pensionering in 1979 directeur geweest van natuurmonumenten en heeft zich ingezet voor natuurbehoud en milieubesef in Nederland. Ir. Meischke heeft zich onderscheiden op het gebied van de monu mentenzorg. Hij heeft een groot aantal boeken geschreven, waarvan het bekendste over „het Nederlandse woonhuis van 1300 tot 1800". De kaartenhistoricus Mons Destombes is één van de belangrijk ste levende geleerden op zijn vakgebied. Zijn publikaties geven onder meer inzicht in de verdiensten van de Nederlanders op het gebied van zeevaartkunde, boekdrukkunst en het maken van atlassen, globes en kaarten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is geen be wezen zaak, dat het voederen met keukenafval leidt tot var kenspest, zo heeft staatssecre taris Ploeg van Landbouw twee PvdA-Kamerleden laten weten. De heren Tazelaar en Van der Linden wilden namelijk wel eens de relatie tussen het voe deren met etensresten en het uitbreken van varkenspest weten, vooral omdat het Land bouwschap en het Produkt- schap voor Vee en Vlees deze zomer, toen de ziekte sterk heerste in Brabant, Gelderland en Overijssel, aangedrongen hadden om een vergunningen stop op het gebruik van afval uit keukens van ziekenhuizen, kazernes, horecabedrijven en particulieren. Volgens Ploeg hoeft het voe ren van keukenafval helemaal niet tot varkenspest te leiden als maar aan de voorwaarden voor het gebruik van etensres ten wordt voldaan, zoals het zodanig verhitten dat eventue le bacteriën worden gedood. Maar, zo moet staatssecretaris Ploeg vaststellen, met de aan de afvalvergunningen verbon den eisen wordt nogal eens de hand gelicht. Overigens wijst hij er op, dat in 1977 van de 112 varkenshouderijen waar de pest heerste, er slechts vijf waren die hun dieren keuken afval gaven. Enkele buien Een depressie, die vanmorgen nog bij IJsland lag, trekt snel naar Scandinavië. Door deze ontwikkeling komt over het Noordzeegebied een noordwes telijke stroming tot stand. Daarmee wordt lucht aange voerd waarin gemakkelijk re gen- en hagelbuien kunnen ontstaan. Vannacht wordt het omstreeks 3 graden en mor genmiddag kan het ongeveer 6 graden worden. De noordwes telijke wind is boven land vrij krachtig, windkracht 6, en aan de kust en op het IJsselmeeer hard, windkracht 7. Na mor gen komt het weer onder in vloed van een uitloper van een hogedrukgebied bij Span je, zodat vanaf woensdag de regenkans afneemt. Daarbij kan de temperatuur weer iets stijgen. Echt winterweer is momenteel ver te zoeken. Vorst van enige betekenis komt alleen voor in Rusland en sommige delen van Oosten rijk. Deelen regen Eelde regen onbew. 17 5 O n Bordeaux zw bew. Brussel motreg Frankfort gen bew. Geneve l bew Helsinki geh bew. Klagenfurt mist Kopenhagen regen Locarno onbew. Londen zw.bew. Luxemburg molreg. onbew. 15 6 0 n Stockholm onbew. Wenen regen Zurich geh.bew Casablanca no Istanbul regen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9