Suriname zoekt naarstig nieuwe economische hulp Extreme temperaturen in Verenigde Staten •osteuropese lauffeurs erdacht 1 ia Tan spionage PARAMARIBO,.ONGEWOON RUSTIG" IN KERSTNACHT Gearresteerde leiders Solidariteit zetten acties voort Inbreker belt zeil politie (jaarde vrouw liep Üt mes in de rug Bomaanslag op kantoor van Empain in Parijs Kapitein gestrand schip opgegeven TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER 1982 PAGINA 7 'an onze correspondent Jan Drummen) s Een 89-jarige vrouw is in een Parijse loor een onbekende jongeman met een les in de rug gestoken zonder dat zij dit ge- leeft. De pastoor van de kerk aan de Rue /jancourt stond bij de deur om elke paro- een kleine kerstverrassing aan te bieden, e bejaarde vrouw langs hem schuifelde ter- »t heft van een broodmes uit haar kleding )e geestelijke meende eerst dat het een grap maar het bleek bittere ernst. In een zie- is kon het bijna 30 centimeter lange mes derd worden en volgens de artsen zal de er geen blijvend letsel aan overhouden, het mes geen belangrijke organen heeft ge ien (v<j ïogere deze 1 PARIJS In Parijs is gisterochtend vroeg een bomaanslag ge pleegd op het hoofdkantoor van „Air Matériel", een maatschap pij van de baron Edouard-Jean Empain. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, maar de materele schade was aanzien lijk. Anderhalve week geleden waren in de Franse hoofdstad vier personen tot gevangenisstraffen van 13 tot 20 jaar veroordeeld, omdat zij betrokken waren bij de ontvoering van de uit België afkomstige miljonair. Empain werd op 23 januari 1978 ontvoerd en pas na 63 dagen losgelaten. Veel van deze zaak is tot dusver onopgehelderd gebleven. In 1980 gaf Empain, die sterk van de ontvoering had geleden, de leiding op over het concern Em- pain-Schneider, de op twee na grootste groep in Frankrijk met 132.000 werknemers. De politie onderzoekt of de aanslag ver band houdt met het proces tegen de ontvoerders van Empain. Wallenberg tien jaar geleden in Sovjet-cel gezien TEL AVIV Een man die zich onlangs in Is raël heeft gevestigd, heeft verklaard dat hij in maart 1972 vier dagen samen met de verdwe nen Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg in een gevangenishospitaal in het Russische Sverdlovsk is behandeld. Dit hebben Israëli sche bladen gisteren gemeld. De zegsman, As- her Hanukaiev, verklaarde dat Wallenberg toen op een brandcard lag en dat hij, naar ei- £en zeggen, maagklachten had. Wallenberg wist, toen hij in de Tweede Wereldoorlog op de Zweedse ambassade in Boedapest werkte, dui zenden joden uit handen van de nazi's te red den. Kort nadat Russische troepen de Hon gaarse hoofdstad hadden bezet, verdween hij. Hij is toen naar de Sovjet-Unie overgebracht. Wat er daarna precies met Wallenberg is ge beurd, is nooit vastgesteld. Strijd om aandelen Miss World LONDEN Eric en Julia Morley die het voor het zeggen hebben bij de verkiezin gen van Miss World, willen de rest van het kapitaal van het organiserende bedrijf verwerven. Zij bezitten al een derde van de aandelen. De rest is in handen van de Schotse brouwerij Belhaven. Voor de transactie is 675.000 pond sterling (2,9 mil joen gulden) nodig. Belhaven kreeg van een consortium in Los Angeles een bod op haar belang in The Beauty Contest, maar door op dat bod in te gaan gaf Belhaven de Morleys een optie om zelf op dezelfde voorwaarden een bod uit te brengen. De Miss-World-verkiezingen zullen volgens Morley dit jaar een winst van ongeveer 200.000 pond (850.000 guldenopleveren. LA CORUNA Spaanse reddingsploe gen hebben het zoeken gestaakt naar de kapitein van het Nederlandse vracht schip Carebeka-8, dat donderdag voor de Spaanse Noordwest-kust op de rotsen liep, in tweeën brak en is gezonken. De elf bemanningsleden werden vorige week met een helikopter gered. De ge wonde kapitein weigerde toen van boord te gaan. Hij zou zich hebben vast gebonden op de brug van het schip. In de buurt van de plaats van de ramp is later de riem waargenomen, waarmee de kapitein zich zou hebben vastgebon den. 986 leeft tot Monj het zeer ie die :hap WOI i was toe Cai "jRo°rlMARIBO Surina- r sch<$ naarstig op zoek ot wa( alternatieve econo- rzitstejg steun, nu Neder- te"rnatre hulp hee£t 0pge" van df- Legerleider Bou- Club. liet zaterdag in een i ter pgesprek met het k zijwaartse blad „Estado i haarj» weten dat vorige 6 vj verschillende mis- uigaar ander landen aanvafertrokken om geld ies heagen ter vervanging Nederlandse hulp. toel wo| niet welke landen n Carta bezocht. phanit iitaire bevelhebber kon- veiian dat ook in januari jllende missies zullen verwd ondernomen „naar at zijl vijftien landen". „We >steun! vrienden genoeg in de Haar I', aldus Surinames ster- dat b- Bouterse bevestigde (de lflezuela en Brazilië be- ïet vo: Krans bij ambassade Zo'n 200 Surinamers hebben vrijdagavond in Den Haag ge protesteerd tegen de terreur en executies in Suriname. Na een bijeenkomst in het wijk centrum De Loods trokken de demonstranten met fakkels naar de Surinaaamse ambas sade, waar een krans werd ge legd ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het militaire bewind. De manifestatie had een rustig verloop; er deed zich geen enkel incident voor. zocht zullen worden. Cuba zal er niet bij zijn. „Dat land is slim genoeg zich niet in Suri naamse zaken te mengen. We hebben er wel een goede ver standhouding mee'zo zei Bouterse. Volgens de legerleider is onge veer dertig miljoen dollar no dig om de lopende projecten voort te zetten. „Als we zoe ken, moeten we dat geld kun nen vinden", aldus Bouterse tegenover het Braziliaanse blad. De uitspraken tegenover het Braziliaanse blad zijn in tegen spraak met de kersttoespraak van Bouterse. Daarin had hij gezegd dat Suriname er voor een deel al in geslaagd was vervangende middelen te vin den. Hij zei niet waar die mid delen vandaan zouden moeten komen. Hij deed in zijn toespraak op nieuw een felle aanval op Ne derland en kondigde juridi sche en diplomatieke stappen aan om het „misdadig" hande len vari Nederland in interna tionaal verband aan de kaak te stellen en ervoor te zorgen dat Nederland zijn verplichtingen „tot de laatste termijn en de laatste cent zal nakomen". De herhaalde felle kritiek van Bouterse lijkt de ongerustheid te weerspiegelen die in Para maribo is ontstaan na de op schorting van de Nederlandse hulp. Volgens deskundigen zal de opschorting van hulp zeer negatieve gevolgen hebben voor de Surinaamse economie. De werkloosheid zal sterk toe nemen en Suriname zal al op korte termijn in een negatieve economische spiraal terechtko- Bouterse zei tegenover het Braziliaanse blad overigens de reactie van Nederland „begrij pelijk" te vinden. „Nu heeft het de kans te doen wat het ei genlijk altijd al wilde", aldus de legerleider. Hij zei verder te hopen dat er niet nog eens „een 8 en 9 december" zal ko men. „Nu zijn er vijftien do den gevallen, maar hadden zij een staatsgreep kunnen ple gen, dan waren er 1500 doden gevallen", aldus Bouterse. Verder had hij opnieuw felle kritiek op de Nederlandse We reldomroep. „Zij hebben maar één doel: ons volk in de af grond drijven. De Nederlandse regering en de Nederlandse ambassade zetten zich op een zeer negatieve wijze in tegen ons volk, om de Surinamers in Nederland op te hitsen en op te ruien. De Nederlandse rege ring heeft zelfs toegestaan dat de Surinaamse ambassade in Nederland met stenen is beko geld. Dit is een zeer ernstige inbreuk op de veiligheid van onze ambassade, de Surinaam se burgers in Nederland, die internationaal niet te verdedi gen is". Het zou er volgens Bouterse alleen maar toe lei den dat het revolutionaire pro ces in verhevigde mate wordt voortgezet. Paus richt oproep tot ontvoerders VATICAANSTAD In zijn toespraak tot gelovi^ gen op het St. Pietersplein heeft de paus gisteren, Tweede Kerstdag, een dringend beroep gedaan op ontvoerders om hun slachtoffers vrij te laten en aan de gezinnen terug te geven. In Italië is de ontvoering van mensen en het eisen van los geld schering en inslag gewor den. Op het ogenblik bevinden zich een twintigtal huisvaders en kinderen in gijzeling. Met Kerstmis werden er twee door hun ontvoerders vrijgelaten. De paus riep, ter gelegenheid van het feest van de H. Fami lie, alle christenen op te bid den voor alle gezinnen die in geestelijke of lichamelijke nood verkeren. Aan het slot van zijn toespraak kondigde de paus aan, dat het 43e internationale eucharisti sche congres in 1985 gehouden zal worden in de Keniase hoofdstad Nairobi. Het thema van dit congres zal zijn de Eu charistie en het christengezin. '2§SSEL Westelijke veiligheidsdiensten hou- iachtnauwlettend Oosteuropese vrachtwagenchauf- s in de gaten, omdat zij hen ervan verdenkt op ritten naar landen van de NAVO te spione- >e glai va leiligheidsdiensten stellen een onderzoek in naar ge zt het van Russische en andere vrachtwagens van lan- het Pact van Warschau voor het verzamelen van i ovevens en vooral voor het bijwerken van kaarten over datsetwerk van wegen, aldus ingewijden. Men heeft ge- zen k(ateerd dat Russische chauffeurs de diepte van rivie- ir. >eilden en men trekt berichten na dat onder die chauf- eind i officieren van tankkorpsen zijn die van de gelegen- N gebruikmaken om vertrouwd te raken met het we- olgenfet van de NAVO. Verdenkingen dat 'spionnen in de Ise leMitwagencabine' aan het werk zijn rezen volgens in- se gningenkringen in Brussel toen men in Nederland ont- voorsfe dat Russische vrachtauto's wel vier dagen dederi ins de de rit van nog geen tweehonderd kilometer tussen de mst. üduitse grens en de haven van Rotterdam. Wat men onze Verdacht vond was dat de opgegeven vracht, zoals turf, ïn fijls oneconomisch was voor wegvervoer over lange af- al artj. meer aantal vrachtwagens uit communistische landen dat op uitget-Europa rijdt is toegenomen sinds Oosteuropese lan- anje ttoetraden tot de in Genève gevestigde Internationale chap transportunie in het midden van de jaren zeventig, igendf leden mogen vrachtwagens die zijn voorzien van het in deie „TIR" (Transports Internationaux Routiers) met een land. frium aan douaneformaliteiten de internationale route ikel. iuren. De wagens worden bij vertrek verzegeld en al- dnnr de douane gecontroleerd bij aankomst op hun be- ming, hoewel de chauffeurs nog steeds een visum no- jiebben. jtrole aantal ritten is beperkt door verdragen tussen twee pn 2.200 per jaar uit Tsjechoslowakije, 1.800 uit de et-Unie, 900 uit Polen, 650 uit Hongarije, 500 uit Roe- mjë en 300 uit Bulgarije. Wat het Russische internationa- afzetlachtwagenverkeer kenmerkt, zegt men in westerse in- ippeajngenkringen, is de controle die erop word uitgeoe- t 5% Zo zouden vrachtwagenchauffeurs uit de Sovjet- sia lo»> die in hotel De Post in Terneuzen aan de Schelde tant fen< regelmatig telefoontjes krijgen van de Russische pssade of het Russische consulaat, zelfs 's nachts. Ook aam »en Russische ambassade- of consulaire ambtenaren e treirijls ontmoetingen met vrachtwagenchauffeurs op van Van ffen afgesproken plaatsen langs de route, klaarblijkelijk ewassie controleren of alles naar wens verloopt, lstroelgheidsfunctionarissen in Brussel en andere NAVO- dat vdsteden zeggen dat de Russische vrachtautochauffeurs liolenrschijnlijk de volgende opdrachten hebben:— Stelsel vge verkenning van het wegennet; reizen in gebiedeil voor militaire attachés van diplomatieke vestigingen valoden zijn; vervoer van mensen en goederen naar on- rfondse Russische agenten en militaire spionage tijdens va/O-oefeningen en troepenbewegingen, geveinden die geen lid van de NAVO zijn, zoals Oostenrijk bolfweden, zouden Russische vrachtwagens elektronische mératuur aan boord hebben voor het afluisteren van offi- n, gai telecommunicatieverkeer. Een paar Russische vracht- 14fcns stonden toevallig urenlang stil bij de plek waar de 1 forsedse krijgsmacht in oktober jacht maakte op een onbe- ie onderzeeboot in Zweeds territoriaal water, aldus van de westerse contraspionage. PARAMARIBO In de Surinaamse hoofdstad Pa ramaribo is de kerstnacht, die andere jaren werd ge kenmerkt door de drukte van kerkelijke plechtighe- den en talrijke feesten, „ongewoon rustig" verlo pen. De kerken hielden nauwelijks nachtdiensten, hoewel de militairen de avondklok speciaal had den verschoven van zeven uur 's avonds tot twee uur in de nacht. De kerken hielden vast aan de eerder vastgestelde diensten in de middaguren, waarmee zij protesteerden tegen het mili tair bewind en de avondklok. In de jaarlijkse kerstboodschap verklaarde het Comité ven Christelijke Kerken dat Suri name niet kan „wegdromen in een zalige kerststemming en wegvluchten uit de harde rea liteit". „De gebruikelijke, ge zellige en prettige viering met feestverlichting, versieringen en liedjes is achterwege geble ven. Onze gemeenschap is nog diep onder de indruk van de gebeurtenissen in de afgelopen weken. Het is duidelijk merk baar, hoe angst, verontrusting en vertwijfeling een verlam mende invloed hebben op het leven van alledag", aldus de kerstboodschap. In Broomfield (Colorado) probeerde men met een tractor vastgesneeuwde wagens te bevrijden. DENVER Zware sneeuwstormen in het westen van de Verenigde Staten hebben aan ten minste drie mensen het leven gekost. Wegen, spoorwegen en vliegvel den werden door meters hoog opgewaaide sneeuw geblokeerd. In het oosten van de VS is het daarente gen ongewoon warm. In Washington en New York was het zaterdag rond de 21 graden Celsius. Vooral het noorden van New Mexico, Colorado, Wyoming en het westen van Nebraska zijn door de winter getroffen. In de staat Colorado is de noodtoestand uitgeroepen. Daar viel in de hoofdstad Den ver in 24 uur ruim zestig cen timeter sneeuw, waarmee een uit 1885 daterend record werd gebroken. De Amerikaanse meteorologische dienst sprak zaterdag van de ergste sneeuwstormen die ooit in het gebied zijn geregistreerd. Het vliegveld van Denver moest voor het eerst in bijna dertig jaar worden gesloten. De trein van San Francisco naar Chica go bleef vrijdagnacht in Den- ver steken. Nabjj DenVer wer- den twee personen gevonden die waren doodgevroren. Dui zenden automobilisten bleven als gevolg van de zware sneeuwval steken. Vele auto's zijn door hun bestuurders in de steek gelaten. De stormen verplaatsen zich naar het Mid den-Westen. Dit gebied beleef de juist zijn warmste kerstmis van deze eeuw. De kracht van de sneeuwstormen is wat afge nomen, aldus de meteorologi sche dienst. Automobilisten is aangeraden hun auto thuis te laten. Meer naar het zuiden hebben wervelstormen voor grote schade gezorgd. In Jackson (Mississippi), waar in een dag meer regen viel dan in alle voorgaande dagen van decem ber is een deel van de bevol king geevacueerd vanwege een dreigende overstroming. WARSCHAU Een vijftal gevangen zittende toplei ders van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft een verklaring opgesteld, waarin zij beloven de strijd voor de herleving van hun bond te zullen voort zetten. De vijf mannen, die vorig jaar geïnterneerd werden, werden af gelopen week officiëel gearresteerd wegens samenzwering tegen de staat. De verklaring van de Solidariteit-activisten is op 10 de cember geschreven, minder dan twee weken voor hun officiële arrestatie en twee dagen voordat generaal Jaruzelski de op schorting van de staat van beleg aankondigde. De verklaring is uit de Bialoleka-gevangenis in Warschau gesmokkeld. De opstellers van de verklaring zeggen in het stuk dat zij naar aanleiding van bepaalde recente maatregelen van de autoritei ten vreesden binnenkort te zullen worden gearresteerd. Zij be sloten een verklaring uit te geven, omdat het misschien de laat ste gelegenheid was een gezamenlijk standpunt in te nemen. In Polen zitten nog ten minste 3.600 mensen om politieke rede-( nen gevangen. Dit heeft de Nederlandse afdeling van Amnesty- International afgelopen weekeinde bekend gemaakt. Amnesty deed deze mededeling naar aanleiding van de Poolse bekend making vorige week dat op zeven mensen na alle geïnterneer den waren vrijgelaten. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een inbreker die het gebouw van een spaarbank in Cherbourg binnengedrongen was en de uitgang niet meer kon vinden heeft de politie opgebeld om hem te verlossen. Om twee uur in de kerstnacht begonnen de alarmsirenes in de bank te loeien en tegelijkertijd ging de alarmbel over in het nabijgelegen politiebureau. Maar nog voordat de over valwagen kon uitrukken ging de telefoon en verklaarde ie mand dat hij de spaarbank was binnengedrongen en het alarmapparaat in werking had gesteld. Hij kon de uitgang niet meer vinden en of men hem wilde komen verlossen. Toen de politie ter plaatse kwam werd niemand in het ge bouw gevonden, want inmiddels had de indringer de uit gang ontdekt en hield zich schuil in het park rond het ge bouw. Later, kon hij toch nog worden aangehouden. Toen bleek dat het ging om een 21-jarige jongeman, die het kerst feest wat al te vochtig had gevierd. Omdat hij geen „echte inbreker" bleek en de politie zelf gewaarschuwd had. werd hij na een nacht in de cel weer op vrije voeten gesteld. Hij moet zich binnenkort wel voor de rechter verantwoorden wegens de aangerichte schade.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7