Reagan: Russische bezetting van Afghanistan is mislukt Aanbod bolbloemen groeit deze winter Bulgaarse puzzel roept steeds meer vragen op Vliegtuig ongeluk in China 23 doden Voetversnelling opfiets Prins Rainier van Monaco blijft aan tot 1986 SPANJE EN DE TUINBOUW (3) Glastuinbouw wordt niet dupe van Spaanse toetreding tot EG w «SR BUITENLAND/LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/ MAANDAG 27 DECEMBER 1982 PAGI ÏT (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Bulgaarse legpuzzel wordt steeds gecompliceerder. Het gaat niet alleen meer om de vraag wat de Bulgaarse geheime dienst in Italië heeft uitgehaald, maar ook om de vraag wat de Italiaanse ge heime dienst in Bulgarije heeft uit gespookt. Deze kwestie is actueel geworden nu een Italiaanse, die in Bulgarije is gearresteerd wegens spionage, dergelijke praktijken min of meer heeft toegegeven. Deze vrouw, Gabriella Trevesin, en haar Vriend Paolo Farsetti werden eind augus tus in Bulgarije gearresteerd omdat ze mi litaire objecten zouden hebben gefotogra feerd. Dat was dus lang voordat de „Bul gaarse puzzel" in Rome aan de kaak werd gesteld. Deze beschuldiging is in Italië steeds belachelijk gemaakt, maar Gabriel la heeft nu toegegeven dat haar vriend in Bulgarije voortdurend militaire doelen heeft gefotografeerd. Bovendien onder hield hij contacten met de Italiaanse ge heime dienst én met de leider van de ver boden Vrijmetselaarsloge P-2, Gelli. De officiële instanties in Italië hebben nog niet gereageerd op de onthullingen uit So fia. Sommigen zullen er stevig door ver rast zijn. Dat komt mede omdat de drie Italiaanse geheime diensten volledig onaf hankelijk van elkaar werken en zelfs de verantwoordelijke ministers vaak nauwe lijks weten wat de diensten precies doen. Zo heeft de minister van defensie gezegd, dat zijn geheime dienst Ali Agca, de dader van de aanslag van de paus, ertoe heeft overgehaald volledig te bekennen. Maar de minister van justitie, verantwoordelijk voor het gerechtelijk onderzoek tegen Agca en voor zijn gevangenhouding, wist niet eens dat de agenten van de geheime dienst van Defensie bij Agca in de cel op bezoek waren geweest. Gebleken is ook dat Scribbiolo, een ex- -vakbondsleider die contacten zou hebben onderhouden met de Bulgaarse geheime dienst, al jaren lang door een van de Ita liaanse geheime dienst is geschaduwd, ter wijl de andere geheime diensten daarvan nooit iets hebben geweten. MOSKOU DRINGT BIJ WEST-EUROPA AAN OP ONTSPANNING MOSKOU De Sovjet-Unie heeft West-Europa afgelo pen weekeinde opgeroepen zich niets door Washington te laten dicteren en te kiezen voor de weg van ontspanning. Dit is bekend gemaakt door het officiële persbureau TASS. In het TASS-commentaar wordt de Europese landen min of meer opgeroepen het bondgenootschap met de VS te ondermijnen. „Ze zouden moeten beseffen dat hun belan gen nu wel zeer uiteenlopen". Tass veroordeelde het stre ven van het Amerikaanse „imperialisme" om de Westeu- ropese landen mee te slepen in zijn „kruistocht tegen het communisme". „West-Europa staat nu voor de keus om in het spoor van Washington het pad van confrontatie met de communistische wereld te volgen of zich bewust te zijn van zijn historische rol en de weg van ontspan ning en vreedzame samenwerking voort te zetten". WASHINGTON/BONN President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren verklaard dat de Sovjet-bezetting van Af ghanistan geen succes is gebleken. Hij riep de nieuwe Sovjet-leiding op mee te werken aan een vreedzame oplossing van het Afghaanse probleem. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, deed een soortgelijke oproep. Het was dit weekeinde drie jaar geleden dat de Sovjet- -Unie met een troepenmacht Afghanistan binnenviel. „De VS is niet van plan dit moedi ge (Afghaanse) volk en zijn strijd te vergeten. We hopen dat het nieuwe leiderschap van de Sovjet-Unie profijt zal trekken van de kansen die het nieuwe jaar zonder twijfel zal bieden voor het bereiken van een oplossing voor Afghanis tan", zo zei president Reagan in een verklaring. Als toegestaan wordt dat de Sovjet-agressie een succes wordt in Afghanistan, zal „het een gevaarlijke invloed heb ben op de veiligheid van vrije mensen elders", aldus Reagan. Hij voegde eraan toe dat zelfs met een strijdmacht van ruim 100.000 manschappen de Sov jet-Unie niet in staat is het platteland te beheersen of de veiligheid te garanderen van veel steden, aldus de Ameri kaanse president. De Ameri kaanse regering steunt een po litieke regeling, die tot stand moet komen via onderhande lingen en na terugtrekking van de Sovjet-troepen. Afgha nistan moet weer terugkeren in de gelederen van de onaf hankelijke en niet-gebonden naties", zo meent Reagan. Ook West-Duitsland riep dit weekeinde de nieuwe Sovjet leiders op hun troepen terug te trekken uit Afghanistan en akkoord te gaan met een in ternationale conferentie die een politieke oplossing moet zoeken voor het Afghaanse probleem. In een verklaring zei de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, dat het in 1981 door de Euro pese Gemeenschap gelanceer de idee van een internationale conferentie een „realistische manier is om een voor de Sov jet-Unie praktische oplossing te bereiken". Moskou verwierp overigens toentertijd het idee. Westerse diplomaten zeiden onlangs dat Genscher in zijn ontmoeting vorige maand met de nieuwe Sovjet-leider Andropov aan wijzingen had gekregen dat Moskou een manier zoekt om zich terug te trekken uit Af ghanistan. De Afghaanse president Kar- mal keerde gisteren terug van uit Moskou. Daar woonde hij de viering bij van de 60e ver jaardag van de Russische Re volutie. Tijdens zijn bezoek liet hij tegenover journalisten we ten dat de Sovjet-troepen in zijn land zullen blijven totdat het verzet in Afghanistan is verslagen. HONG KONG Bij een vliegtuigongeluk op de luchthaven van Kanton in China zijn 23 personen, onder wie twee Amerika nen, om het leven geko men en zijn twintig ande ren ernstig gewond. Dit heeft het Chinese persbu reau Nieuw China be kendgemaakt. Vorige week vrijdag vatte een Chinees vliegtuig op een bin nenlandse vlucht vlam en ex plodeerde direct na de lan ding. De oorzaak van het on geluk is niet bekend gemaakt. Tot nu toe zijn de lijken van vijftien slachtoffers geïdentifi ceerd. Onder hen is Neil Da vid Konheim van het Ameri kaanse reisbureau Panda. De overige geïdentificeerde slachtoffers zijn Chinezen. De identi^catie van de acht ande ren is nog niet voltooid. Met deze dérailleur kan door middel middel van een (vq op de pedalen worden overgeschakeld naar een hogere lagere versnelling. De Fransman Michel Deal heeft deze v- ling uitgevonden en zal binnenkort op de markt worden gt onder de naam „Deal Drive". De Deal Drive telt maar lie tien versnellingen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Drie maan den na de dood van prinses Grace heeft prins Rainier van Mona co de teugels, die hem dreigden te ontglippen, weer krachtig in han den. Na de dood van zijn vrouw die achter het stuur door een beroerte getroffen werd en in een afgrond stortte, meende men in het vor stendom, dat Rainier zich zou terugtrekken ten gunste van zijn 24-ja- rige zoon Albert. Rainier heeft echter inmiddels duidelijk gemaakt, dat hij niet voor 1986 za treden. Hij heeft zoon benoemd tot zitter van het Mon; Rode Kruis, in het stendom een zeer langrijke functie die een ministerschap geleken kan woi Prinses Grace was aan haar dood toe 1 zitster van het Kruis. De oudste dochter, Cai (25), die nog altijd ot uitspraak van de RorrtMi Rota inzake haar sch$ n van Philippe Junot waialti benoemd tot voorzitster s de Prinses Grace-SticGg van het Internat! Kunstfestival en van dr. 1 maarde Garden Club. IlCt maal functies die ter pges] hoogst belangrijk zijrtfaai dert de dood van haarj» der had Caroline al een gezet achter haar vt sproken nachtelijk uit{Paa leven. Met het aanvafërt van de drie functies heagei prinses, naar in Monacjg luidt, haar hele toe) vast gelegd en er woj ni van „het offer van Car^ gesproken. auto zat toen deze vertan lukte, is sedert enkele Jlen zover van haar verwd c gen hersteld, dat zijl vij meer de halssteuni vri hoeft te dragen. Haar al heeft nu bepaald dat h- I 21-jarige leeftijd (de Irfiezi waarop men in het voi dom meerderjarig word— ce-presidente wordt vj Prinses Grace-Stichtin/"™ Kerstmis valt gunstig De kerstdagen zijn dit jaar voor zowel bedrijfsleven als han del gunstig gevallen. Het oogstpatroon en de arbeidsplanning op de bedrijven is nauwelijks verstoord door de feestdagen. De handel is met de afzet ook niet in de problemen gekomen door feestdagen, die het stilvallen van de handel veroorza ken. Voor veel gewassen trokken de prijzen voor de feestda gen aan. Alleen gewassen die zich niet direkt lenen voor een feestmenu waren minder in trek en konden daarom niet me- delen in hogere prijzen. De prijsvorming voor witlof is al weken matig geweest. Voor dit gewas bestaat er voor de feestdagen vaak een verhoogde belangstelling. Dit kwam de afgelopen week ook duidelijk in de prijsvorming tot uitdrukking. Voor de sortering I liep de gemiddelde prijs op naar 3,30 per kilo. Hierdoor kwam de gemiddelde prijs 1,30 hoger te liggen ten opzichte van de prijs die er de afgelopen weken betaald werd. De sortering II liep op naar gemiddeld 2,75 per kilo. Voor deze sortering was er sprake van een herstel van 85 cent per kilo. Zoals ge zegd komen deze prijzen hoofdzakelijk tot stand door de feestdagen. Na de kerstdagen raakt het eetpatroon vaak dus danig verstoord, dat er geen aanwijzingen zijn dat deze hoge prijzen stand zullen houden. Over belangstelling voor radijs valt er beslist niet te klagen. De gemiddelde prijs liep op naar f 1,26 per bos. Koolrabi scoorde ook behoorlijk hoog, voor een goede kwaliteit werd er 1,09 per stuk betaald. Voor spinazie werd er een zeer feestelijke prijs betaald namelijk 5,45 per kilo. Op de slamarkt veranderde er niet veel, de prijs per krop varieerde van 16 tot 56 cent. Ijsbergsla werd uitstekend betaald, de prijs trok aan naar 2,45 per stuk. Voor Hollandse bloemkool varieert de prijs van 2,25 tot 3,90 per stuk. Broccoli, een voor de feestdagen toch wel uitzonderlijk ge schikte groentesoort noteerde een prijs van 5,35 per kilo. De vraag naar andijvie hield goed stand want er werd gemiddeld f 2,05 per kilo betaald. Bospeen bleek ook zeer in trek, op de veiling in Barendrecht werd er zelfs 4,30 per bos betaald. De vraag naar spruiten laat voor de Kerst meestal een ople ving zien. Toch was er lang niet voor alle sorteringen sprake van een prijsherstel. De A-sortering bracht 57 cent per kilo op. De grovere B-sortering was meer in trek, want voor deze sortering lag de prijs op 1,12 per kilo. Lang niet alle groentesoorten profiteren van hogere prijzen als gevolg van de feestdagen. Zo bracht een gewas als raapste len slechts 15 cent per bosje op. Voor kroten varieert de prijs van 8 tot 35 cent per kilo. De verschillende sluitkoolsoorten zijn ook niet duur. Voor groene kool werd er 33 cent per kilo betaald, witte kool bracht 36 cent op en de rode kool noteerde een prijs van 30 cent per kilo. Koolrapen brachten 30 cent per kilo op. Winterpeen noteerde een prijs van 19 cent per kilo. De prijs voor prei wist zich goed te handhaven, gemiddeld bracht dit gewas 79 cent per kilo op. De aanvoer van bewaar- en wintergroentesoorten zal de ko mende maanden groter uitvallen dan vorig seizoen. Dit is mo gelijk geworden door het groeizame weer in de na-zomer en het redelijke weer in de herfst. Dit geldt niet alleen voor Ne derland, maar voor de meeste Westeuropese landen, met uit zondering van Engeland. Door het grotere aanbod van volle- grondsgroenten komen de prijzen vaak snel onder druk. Een duidelijk voorbeeld hiervan is terug te vinden in de prijsvor ming bij de spruiten. De totale produktie van sluitkool valt groter uit dan vorig seizoen. Dit komt vooral voor rekening van de rode en savooie kool. De produktie van witte kool veranderde nagenoeg niet. Er is en er wordt dit seizoen even veel boerenkool geoogst dan vorig seizoen. De produktie van kroten zit de laatste jaren nog steeds in de lift. Het aanbod van waspeen en winterpeen zal nauwelijks veranderen. Bij prei is er een lichte toename te verwachten. Een gewas als knolselderij wordt ook in grote hoeveelheden geteeld. Naar verwacht zal er zo'n 8000 ton meer aangevoerd worden. Kan de Spaanse toetreding tot gevolg hebben, dat andere landen rond de Middellandse Zee (zoals Marokko, Tunesië en Algerije) extra preferenties opeisen voor de afzet van hun tuinbouwprodukten op de EG-markt? De toetreding van Spanje zal tot gevolg hebben, dat de ex portpositie van derde Middel landse Zeelanden op de Euro- Steeds meer Spaanse komkommers in voor- en najaar op Duitse markt. pese markt zal verslechteren, wat betreft hun tuinbouw- en andere typische mediterrane produkten. Zoals bekend, maakt de Nederlandse rege ring zich ernstig zorgen over de handelspolitieke repercus sies voor derde landen. Maar hoe moet je die zorg hard ma ken in compensatie voor de betrokken landen, zonder te tornea aan de communitaire preferentie? Voorlopig zie ik geen oplossing voor deze pro blemen. Bent u van mening dat Ne derland in zijn totaliteit voor deel zal hebben van de Spaanse toetreding? Bestaat niet de kans, dat de ene sector (de glastuinbouw) voor een andere wordt opgeofferd? In zijn totaliteit zal Nederland ongetwijfeld voordeel hebben van de Spaanse toetreding en ik geloof niet, dat onze glas tuinbouw daarvan de dupe zal worden. Ik zal u vertellen waarom. Nederland is tradi tioneel en binnen de EG een groot voorstander van een vrije, open markt. Spanje is een groot land, met 38 miljoen inwoners en jaarlijks 40 mil joen toeristen. Economisch is het land vele jaren geïsoleerd geweest, gericht op autarkie met vergaande staatsbemoeie nis en vele handelsbelemme ringen. Thans is de Spaanse economie doende zich in te stellen op de nieuwe politiek maatschappelijke situatie. Dat betekent meer ruimte voor particulier initiatie!, meer in ternationale handel, een door braak naar buiten. Kortom, daar kunnen wij zaken doen, hoe eerder hoe beter. En wat onze tuinbouw betreft, enkele jaren geleden heb ik eens ge zegd: ik hoop en verwacht Nederlandse bloemen en Ne derlandse komkommers op mijn tafel in Madrid te zien. Welnu, de bloemen zijn er al! Hoe staat het met de belang stelling van tuinders uit NW- Europa om zich in Spanje te vestigen? Enkele jaren gele den leek die belangstelling in Nederland te groeien. Hiervoor bestond inderdaad belangstelling. Vele nieuws gierigen zijn komen kijken, sommigen zijn nog eens terug geweest en een enkeling heeft iets gekocht.Het lijkt zo een voudig: je verkoopt je bedrijf in Nederland, daarmee koop Een plastic kas is niet meer dan een wind- en regenscherm en werkt overdacht, peratuurverhogend. Tuinbouwkassen aan de Spaanse kust. je een groter bedrijf onder de Spaanse zon, en alle zorgen over energiekosten e.d. zijn vergeten. Maar je moet wel een duizendpoot zijn, die zijn hele bedrijf zelf kan regelen vanaf toelevering, opkweek, teelt, bedrijfsonderhoud, tot heb drie zoons en één dochter en met de afzet van de pro- en als wij over hun toekomst bij een andere bank te r en voorts zou ik hem aanra den een flinke vrouw te trou wen en samen hard te aan pakken. Nu moet u niet den ken, dat ik de zaken in het belachelijke wil trekken. Ik dukten. Je moet dus een pio niersgeest hebben. Maar dan kun je wellicht beter naar Ca nada of Australië emigreren, waar je als Noordwest-Euro peaan minder aanpassingspro blemen hebt op sociaal-maat schappelijk vlak. spreken, kom ik niet veel verder dan deze adviezen. Voor de rest vertrouw ik op hun jeugdige durf en toe komstvisie. In het geval van „uw" zoon, die tuinder wil worden, heb ik datzelfde ver trouwen. Ik zou hem nog wil len aanraden het rapport te Stel dat uw zoon ergens in hel lezen, dat de Rabobank i Westland een nieuw groen ten bed rijf wil opzetten. Hij kon de financiering ervan Nederlandse bij de bank maar net rond- krijgen. Wat zou u hem advi seren? gustus heeft uitgebracht over de concurrentiepositie van de glastuinbouw. Waarschijnlijk heeft hij de fi nanciering van zijn bedrijf bij deze bank rond gekregen en Om te beginnen zou ik hem daar weten ze heel goed, wat adviseren zijn privé-rekening ze doen! S ir rit Als de Nederlandse glai ders het probleem val energiekosten kunnen »eili, winnen, dan kunnen zt he de Spaanse concurrenten Als er iemand van oveven: is, dat onze tuinders daUetv gieprobleem te boven k(atei dan is het de heer ir. >eiic Geurten, sinds eind i of] Landbouwraad van Ngel land in Madrid. Volgen^et heeft de Nederlandse le\htw cier op de Europese grunge markt een flinke voorsfe d en behoudt hij tevens de de kansen in de toekomst. Ijdui vraaggesprek met onze fcerc werker J.R. Luiten rijls werkt in een drietal arti. gaat hij onder meer ïan< de steeds verder uitget-Eu toetreding van Spanje ttoet Europese Gemeenschap jtrar daarmee samenhangend? lec currentiepositie van deje tuinbouw in ons land. huil daag het derde artikel, [ure dnr Deze vraag is de afgelopen week herhaaldelijk en met nadruk gesteld. Tot dan toe was de broei van de bolgewas sen heel bevredigend verlo pen. Om te beginnen broeien de bolgewassen erg vlot en dat is bijzonder belangrijk. Want wordt de broeier gecon fronteerd met veel „nieten" of „blinden" dan kan een hoge prijs dat maar moeilijk goedmaken. Een tweede gun stige bijkomstigheid was het gunstige weer, waardoor de stookkosten slechts een bijrol behoefden te spelen. Last but not least! de prijzen waren ook goed. Zeker tot half de cember en aan de eerste trek ken vijf-graden-tulpen is be paald goed verdiend. Na half december namen de aanvoe ren echter steeds groter vor- Gunstige start Toch kan niet anders worden geconcludeerd dan dat het broeiseizoen een gunstige start heeft gehad. Voor de verkoop van de bollen is dat een punt van grote importan tie. Als de broeiers in binnen- en buitenland in de weken voor Kerstmis gunstige prij zen hebben gemaakt, dan is de eerste hobbel al weer geno men. Dan zijn de bloemkwe kers in ieder geval bereid een deel van de bollen die men in het trekseizoen 1983/1984 denkt nodig te hebben, al vast te kopen. In de broeiershan- del denkt men liefst een jaar vooruit. Het broeiseizoen duurt echter nog lang. Er zullen stellig nog wel goede en slechte weken volgen, maar van belang is het te weten hoe groot het aanbod in de komende maan den zal zijn. Als men de uit slag van een enquête die het PVS heeft gehouden, als maatstaf mag nemen, dan kan men in ieder geval heel wat meer tulpenlbloemen ver wachten. Rond 900 broeiers hebben nl. laten weten dat ze 9% meer bollen hebben opge plant dan vorig jaar. Opval lend is het dat de uitbreiding in hoofdzaak in de kistenbroei plaats vindt en niet in de vol le grond. Dat laatste houdt ongetwijfeld verband met de hogere stookkosten. Bedroeg het aantal tulpenbollen dat op kist in bloei werd getrokken in het seizoen 1980/1981 nog maar 215 miljoen stuks, een jaar later was dat al 233 mil joen stuks geworden en nu zullen het er 273 miljoen zijn. Een toename van maar liefst 17%! Ook de broei van tulpen in cellen en schuurkassen zal een groei vertonen, ook in de koude kassen zijn meer bollen opgeplant. In totaal zullen in de komende vier maanden 678 miljoen tulpenbloemen voor de veilingklokken wor den gereden. Dat zijn er 48 miljoen meer dan in het vori ge seizoen. Een toename van 8% en dat is geen kleinigheid. De tulp is dan ook een der snelste uitbreiders in het ge hele snijbloemenassortiment. Narcissen Het aanbod van Narcissen bloemen - de bollen van dit artikel waren goedkoop in de afgelopen zomer - zal toene men met 12% en men ver wacht dat de irissen evenmin een stapje terug zullen doen. Aangenomen wordt dat de groei van dat laatste bolgewas zelfs 13% zal bedragen. En men mag uit de grond van zijn (bollen)hart hopen dat dit niet te veel van het goede zal zijn. Van spruithyacinten zijn er heel wat meer opgezet dan in het vorige seizoen, maar als deze regels in druk zijn ver schenen, heeft de helft daar van al weer een koper gevon den. De spruithyacint is nl. een uitgesproken artikel voor de maand december. De lelie is een groeiartikel bij uitstek. In 1980 was voor de bloemproduktie onder glas 147 ha opgeplant, maar dat zijn inmiddels al 141 ha ge worden. Aangenomen mag worden dat het assortiment lang niet M-l eenzijdig mié ei en dat vergroot de afzetPch Het aanbod van Hippea)ng< (Amaryllis) zal met 5% i Z en en dat van Freesia lof di laatste jaren constant fen- assa In een heel langzaam ten weliswaar, maar de treirijls zich ook nu voort. Van <ren dere bol- en knolgewassle c< het aanbod van Alstroelghe met 5% toenemen, dat vdst« grootbloemige gladiolenrsch met 7% terug en dat vge kleinbloemige soorten voo: met 10%. Het aanbod vaiode tris zal in vergelijking iton eerste vier maanden va/0-< een krimp te zien geveind? maar liefst 18%. Het bollwei Nerine, een artikel mérati zeer lang vaasleven, gaitel groei vertonen van 14fcns dat is wel een héél forsfedsi vooruit! Ie _j~dv<

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6