irik van t Wout: meer ambities Is cameraman dan als acteur Paul van Vliet wil niet moeilijk doen NIEUW NEDERLANDS BALLETTIJDSCHRIFT Gerard van Blerk en Daniel Wayenberg: van ingetogen tot gedreven musiceren M MS MAAKT MODE BETAALBAR pSE ST. LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER 1982 PAGINA S Inessa baas in eigen boezem F Y |hAAG De VVD-Kamerleden Franssen, Remp- nans de Jor.gh en Jorritsma-Lebbink vinden dat de MBjs/actrice Vanessa mans is genoeg om zelf uit te ma- zij in de film De Boezemvriend voornamelijk op- als lustobject. In schriftelijke vragen aan de ministers nan (WVC), Korthals Altes (justitie) en staatssecreta- bpeijne van de Coppello (sociale zaken en werkgele- eim nJl) wiJst ^et °P het oordeel van de Filmkeuring kant ipnessa's rol. De Kamerleden willen van de bewinds feren jjweten of het juist is dat de Filmkeuring heeft ge- 5 de (bij De Boezemvriend naast de gebruikelijke leeftijds- •ling ook commentaar te moeten leveren op de rol bijdrage van Vanessa. Deze zou niet veel meer zijn tele in het oog springende fysieke kenmerken van de |n kwestie.In het licht van een modern emancipatie- fou het aan haar zelf zijn de vrijheid te nemen desge- »ls lustobject op te treden, menen de Kamerleden. Zij dat het bioscooppubliek zelf maar een beoordeling éven en niet de Filmkeuring. mf on ngevul ZiJ\ an de J Toneelprogramma over sprookjesverteller Godfried Bomans HAARLEM Tine Ruysschacrt brengt op 14 janu ari in de Stadsschouwburg in Haarlem het solo-pro gramma „Godfried Bomans: sprookjesverteller" in première. Reprises zijn in de weken daarna te zien in Alphen aan den Rijn, Huizen, Amersfoort, En schede, Beverwijk, Wognum, Amstelveen en Uden. De maand daarop wordt het programma geboden in onder meer Amsterdam, Eindhoven, Hilversum en Den Haag. De voorstelling is geregisseerd door Luc Lutz. Michel van der Plas gaf adviezen. Tine Ruys- schaert koos de teksten, uit onder meer: Erik of het klein insectenboek, Pieter Bas, Buitelingen, Kop stukken, Mijmeringen en Dagboek. Zij zegt met deze produktie een beeld te willen geven van wie Godfried Bomans was, wat hij deed, wat hem be zielde, hoe hij leefde en wat zijn angsten waren. Bardot terug op televisie Brigitte Bardot (48) op deze foto met haar favoriete kat, kreeg na negen jaar filmrust weer zin in werk. Onder het kopje: „Brigitte, zoals zij is" accepteerde zij rollen voor de Franse televisie in een serie die voortduurt tot en met Nieuwjaar. en vo een kt "J71 i gchn ooie pi' geweest om ermee op te hou den. De uitwerking is positief: je leert te onderscheiden. Veel mensen die diezelfde ervaring hebben, zijn verschrikkelijk tegen de muur gelopen, arro gant geworden. Dat heb ik doelbewust proberen te ver mijden. Maar het is een on gunstige manier om mensen kennis op te doen. want je be vindt je in een geïsoleerde po sitie en vanuit die positie kijk je naar de mensen. Het woord isolement is belangrijk. Ik heb achteraf iets dat ik denk: ik zou het niemand aanraden. Voor hetzelfde geld verruïneer je je leven ermee". „Die bekendheid heeft een be paalde kleuring aam m'n vriendschappen gegeven. Je bent niet meer jezelf. Je wordt achterdochtig. Als iemand me aansprak en iets van me wilde, dan ging ik ervan uit dat dat niets met mij te maken had, met hoe ik was. Het resultaat daarvan was dat ik me een beetje ging opsluiten. Iedere nieuwe vriend die ik maakte, vertrouwde ik eigenlijk al niet. Het is nog steeds zo. Ik ben ook niet zo'n hyper-sociaal type. Ik ben veel alleen en dat vind ik wel best. Ik denk wel dat het anders ook zo was ge gaan. Het is ook heel moeilijk om filmen en privéleven te combineren. Je bent nooit op één plek. Je werkt op onregel matige tijden. Als je met el kaar filmt, leef je op de rand van de humane mogelijkhe den. Dan maak je ook vrien den, maar daarna is het weer voorbij. Het is wel een conflict: je moet steeds afscheid nemen van de dingen die je dierbaar zijn geworden". Erik van 't Wout kwam als lichtassistent bij De koele me ren, zoals hijzelf de film aan duidt, in het kader van een stage voor de filmacademie. Cameraman Theo van de San- de vroeg hem bovendien om zijn tweede assistent te wor den. „Toen bleek na vijf draai dagen dat de rol van Johan nog vrij was. Ik vroeg of ik auditie mocht doen en kreeg de rol. De ene dag was ik lich tassistent en werd ontgroend - wel op een hele faire manier - en de andere dag was ik ac teur en werd ik in de watten gelegd". Wist hij tot dan toe het werk van acteur en cameraman- lichtassistent te combineren, een definitieve keuze drong zich op toen hij werd gevraagd voor de hoofdrol in De moeder van David S. en tegelijkertijd het aanbod kreeg als assistent van Theo van de Sande mee te werken aan De Illusionist van Jos Stelling met in de hoofdrol Freek de Jonge. Hij koos voor het laatste. Deze keuze maakte hem ervan bewust dat zijn am bities meer lagen bij het vak van cameraman dan dat van acteur. „Als mij een rol wordt aange boden die ik leuk vind en niet interfereert met mijn camera manschap, blijf ik acteren. Maar ik ben geen acteur. Ik wil mezelf absoluut niet verge lijken met acteurs. Al die din gen die ik gedaan heb, heb ik misschien kunnen doen om die leuke verschijning, omdat ik zo naturel ben dat het leuk overkomt (en in Nederland zijn ze al zo verschrikkelijk blij als je naturel speelt). Maar dat heeft niets met acteren te maken. Dat is een bepaalde kwaliteit die ik heb. Zodra ik als een punk moet spelen, of een heroïneverslaafde, kom ik in de problemen. Dan kan ik wel mezelf zijn, maar daar kom ik er niet mee. De rol van Johan in De koele meren was de eerste rol die verder van me af stond. Dat is de allereer ste keer geweest dat ik heb moeten acteren. Met wat ik in huis heb, kan ik acteertechnie- ken leren. Maar dat wil ik niet. In die zin ben ik ook geen acteur. Het heeft te ma ken met mijn bewondering voor acteurs; die doen iets wat ik niet doe. Acteurs zijn men sen die bereid zijn zichzelf te laten zien; hun lichaam is hun instrument, meer hebben ze niet. Voor mij is het leuk om in de belangstelling te staan. Ik weet dat als ik een rol neem, het voor de helft bestaat uit: dat vind ik lekker. En toch wil ik het blijven doen. Waarom zou ik niet iets blijven doen als ik het leuk vind?" MARIJKE PRINS DEN HAAG Er is een nieuw Nederlands tijdschrift over de danskunst verschenen onder redactie van Con rad van de Weetering. Een kundig man met niet alleen een redelijke danscarrière, maar en dat is wellicht redactioneel belangrijker met vele tv- en radiorela ties. Kroon Uitgevers B.V. in Arnhem vraagt er 29.50 per half jaar en 55.- per jaar voor. Het blad met bijdragen over jazzballet, Pina Bausch, de chef van de Kostuumafdeling van het Nationale Ballet, buitenlandse correspondenties, medische wenken en tips voor boeken en pla ten op het gebied van de danskunst, ziet er goed uit en getuigt zeker niet van ondeskundigheid. Maar enkele zaken bevreem- Van de Weetering met de misleidende ondertitel „Het eerste to- taal-dansblad in ons land"? Zou hij heus niet weten van het be staan van tijdschriften als de „Danskroniek", die vanaf juli 1964 elf complete jaargangen haalde, „Dans", gestart in januari 1947 en later opgegaan in de „Danskroniek", „Ballet", het orgaan van het Nederlands Ballet Verbond uit de jaren zestig, en niet te ver geten „Theater", dat ook zo'n 20 jaar geleden bijzonder veel dans in zijn kolommen deed? En wat heet „totaal-dansblad"? Men hoeft er het blad „Dans" maar op na te slaan om te constateren, dat dit zich soms uitgebreid wijdde aan acrobatische dans, revuedans en ballroom. Naast uiteraard het klassieke en toen malige „moderne" ballet. En om naar onze tijd terug te keren: de „Danskrant" is nog steeds een informatieve uitgave van de Stichting Danscentrum Utrecht, terwijl in Den Haag en be paald niet zonder succes het „Dansbulletin" verschijnt, uitge geven door het Centraal Dansberaad. En daarvan is 1982 al de 14e jaargang verschenen. FRANK DELBOY ,Er zou een nieuw monu ment op de Dam moeten komen, een klaagmuur met een zeurdeur". Dat is een van de grappen uit de nieuwe show van Paul van Vliét. Er wordt al ge noeg gezeurd in Neder land en daarom wil hij er zelf geen schepje bovenop doen. Het programma is dan ook niet erg gekruid. Het bleef vooral een ge zellige gemoedelijke avond amusement, waar bij het publiek gespaard werd en kon lachen om de bekende koppen van Jut: welzijn, subsidies, ambtenaren. Hij is er weer in geslaagd om die sfeer van „geen kapsones en niet moeilijk doen" op te roepen. Dat straalt hij ook uit door niet als een gladde, per fect getrainde artiest over het toneel te gaan. Hij blijft de „gewone Haagse jongen". Maar toch ontbreekt er aan deze show nèt even die spon taneïteit van andere program ma's. Het bleef voornamelijk bij doorborduren op het be kende patroon. Een luister liedje, praatje, typetje. Alles in de verkleinvorm, want op een enkele uitschieter na bleef de show rustig doorkabbelen. Veel conférences waren voor spelbaar. Over modern onder wijs bijvoorbeeld kwam er niet meer naar voren dan wat er Een winteravond aan zee met Paul van Vliet Teksten Paul van Vliet, muziek Lex Jasper. Door Lex Jas per, Frank Noya on Hans Beths. Cir custheater Scheveningen. Herhaling tot en met 1 januari. aan de borreltafel al aan grap pen wordt gemaakt. Dat twee maal twee maar ongevéér vier is. Herkenbaar voor het pu bliek. maar toch wat te voor de hand liggend. Dat gold ook voor het kijkje in het „gezins- clichéboek". Wèl heel origineel vonden we de manier waarop deze keer de Ad Langebents en Wibo van der Lindens werden aan gepakt. Hoe ze thuis repeteren voor de uitzending, terwijl zoonlief zeurt over z'n opstel over de wereld. „Dat kan je toch niet in vijf minuten ver tellen, kind". Uit zijn vorige shows zien we ook nu majoor Kees weer te rug als nieuwe trainer van het Nederlands elftal. Ook een „Bram-achtige" figuur, nu op zoek naar zichzelf, en zichzelf verliezend tijdens het navel staren in India, sprong er dui delijk uit. Vooral door die stukken werd de avond de moeite waard, maar dat is ook een veeg teken: het wordt tijd voor vernieuwing. Paul van Vliet is een optimist. Zijn humor zal nooit bitter zijn. Hij deelt geen rake klap pen uit. Maar deze keer was hij te lief voor z'n publiek, een beetje te zoetig. TON VAN DE LANGKRUIS Twee Nederlandse pianis ten traden tijdens de Kerstdagen in Diligentia op: Gérard van Blerk op de eerste Kerstmiddag en Daniel Wayenberg op de tweede. Dit gaf aanleiding tot het bijeenvoegen van beider concerten, temeer omdat hun programma's als het ware elkaar aan vulden. Natuurlijk brengt elke pianist zijn eigen aard mee, die men dient te respecteren. Gérara van Blerk, hier vooral bekend als voortreffelijk bege leider, musiceert eenvoudig, bewaart zoveel respect voor het notenbeeld, dat hij te wei nig zijn gevoelens laat meespe len. Daardoor blijft zijn spel hoezeer sympathiek, wat ge distantieerd, maar als hij los komt, zoals in Debussy's Hom mage a Rameau en Mouve ment uit de Images, en in de 24 Chopin-Preludes, dan bloeit ineens het spel op in mooie kleuring en nuancering. Wayenberg daarentegen grijpt elke compositie meteen in haar merg. toont helemaal geen gereserveerdheid. Inte gendeel, even krachtig als hij de-slechte-vleugel aanpakt en over de onzuivere baskant en blikkerige diskant heenspeelt (Van Blerk had duidelijk last hiervan), met even grote zelf bewustheid en zekerheid geeft hij dwingende gestalte aan zijn interpretatie door zijn rijk ge kleurd toucher en formidabele techniek. Met de markante in zet van de grote Liszt-Sonate legde hij meteen het visionair- demonische karakter vast, dat hij met vulcanische erupties toch wel aandikte, maar waar in de rustige delen als halluci- Górard van Blerk, piano zaterdag middag 25 december in Diligentia, Daniël Wayenberg, piano, zondag middag 26 december in Diligentia nerende oases werkten. En Bartok's Suite op. 14 gaf hij de felle accenten (deel 1), het korte, gebeten toucher (Scher zo) en de droogte van een si rocco (deel 3), totdat het ver droomde 4de deel de wonder baarlijkste finale werd. Dutti- leux' Sonate tilde hij uit haar notenrijkdom om haar tot een boeiende ervaring te maken. Wayenberg begon zijn recital met drie Préludes van Debus sy, elk precies gekarakteri seerd, en zoals deze voor zijn programma punt van uitgang vormden, zo vormden Debus sy's Images bij Van Blerk's re cital het draaipunt. Immers, de schakel van Fauré naar De bussy en van beiden naar Cho pin is apert: zowel Fauré wiens Nocturne en Impromptu waren gekozen, als Debussy hebben terdege van Chopin's vernieuwende pianowerken geleerd. En Debussy is op zijn beurt voorbeeld geweest zowel voor Bartok (in zijn motoriek als in zijn kleur) als voor Du- tilleux wiens taal stamt uit de Debussy'aans-Franse denkwe reld, terwijl Debussy van de nieuwe pianovirtuositeit van Liszt veel heeft opgestoken. Chopin en Liszt zijn de basis waarop Debussy zijn pianis- tiek, met al de eigen nieuwe vondsten heeft gebouwd. De Kunstkring Diligentia, die over deze beide programma's heeft peet gestaan, mag men hiervoor geluk wensen. En wanneer het de Kunstkring en Diligentia lukt een nieuwe mooie vleugel op het podium neer te zetten, dan zou dit onze wens zijn voor het nieu we jaar. NOES KOKEE Han« oor d< )me J ulder blee enksp was heden ges m films nod n wer de h inneu ing ERDAM Acht (leden kreeg de toen (ïjarige Erik van 't dondimt Soest landelijke Ajheid door de Q en Q Sü h'i de ro1 speelde et eigenwijze jonge- istides Quarles van Erik was overdon- door de plotselinge {stelling die hij ge- achter de Jjet 2 van zijn jas moest den* ^er straat- Als hij |ad, werd hij achter- ■dnnr kinderen die .els de herkennings- Il1(le van serie zon" ongewenste aan- weerhield hem er 1 kn mee te doen aan llfirvolg op Q en Q. Erik van 't Wout (midden) als de jonge kunstenaar Johan In Van de koele meren des doods. )me Jj, aren daarna was Erik kout t ettelijke malen te zien op de Nederlandse televi sie; hij speelde een belangrijke rol in de jeugdserie De kris Pusaka en trad op in de televi- een kleine rol in De Moeder siefilms De blijde dag (1977), van David S. (1982). Hij ver- Kerstgeschenk (1980) en in tolkte een van de grootste Ne- .mMsms- tl snels no) floop wel) ranieil ïn uit livers) zijn I ren) e mes) leerbi) Vried Ha Bod Wij 1 Zwe i Rotd verd 1 loor H le he bij q Kn H Wollen mantels, w.o. flanel Corduroy mantels, warm gevoerd f j m Wollen blousons, maten 38 t/m 48 I - J Jacks, gewatteerde chintz f Regenmantels, gewatteerde chintz f j Japon, klassiek, polyester gevoerd f w Twee-delig gebreid pakje f Jeugdige japonnen w.o. corduroy, - geruwde katoen en mini t 2 11 lO Blouses, warme flanel ruit I lTr< Rokken, groot assortiment w.o. 100% polyester, wollen ruiten, corduroy f 2t< Pantalons, warm gevoerde chintz, f*C%\ dé seizoenstopper van najaar '82 f JV» Pantalon, flanel, marine Mt. 36 en 38 f 15. Pullovers en vesten w.o. jacquard, geruwde acryfstrepen en uni f 1V« A.-.Y I-Jttr'. Y .-^-5v**- Leiden. Leldsenhage. derlandse rollen in de Ameri kaanse speelfilm A Bridge Too Far (1976) en deed mee aan Dr. Vlimmen (1977). Johan Op dit moment is Erik van 't Wout te zien in de Nederland se speelfilm Van de koele me ren des doods van Nouschka van Brakel. Hij speelt daarin de rol van Johan, de arme jon gen die een hopeloze liefde op vat voor Hedwig (Renée Sou- tendijk). Een opmerkelijke staat van dienst voor een jon geman van nog geen tweeën twintig jaar. Erik wordt niet meer zo veel herkend op straat. „Dat komt doordat ik in de laatste films zonder bril speelde. Het heeft nog wel heel lang geduurd na Q en Q één; Q en Q twee had hetzelfde effect, evenals De kris Pusaka. Drie series in drie jaar. Toen was ik op het top punt van mijn roem (ironisch gegrinnik). Nu is het meer dat de mensen zeggen: volgens mij ken ik je ergens van. En dan denken ze echt dat ze je al eens ontmoet hebben". De serie Q en Q is nog lang niet vergeten bij het publiek. Bij de KRO komen iedere maand enkele brieven binnen met het verzoek om herhaling. De KRO deelt echter mede dat aan dat verzoek niet zonder meer kan worden voldaan, omdat een herhaling veel kos ten met zich meebrengt door de rechten en honoraria die opnieuw moeten worden be taald. Bekendheid een vervelende zaak? Eric: „Je moet het niet zo serieus nemen. Het was na tuurlijk heel vervelend, maar het was ook heel leuk. Als je het op een gegeven moment aankunt hoef je je er niet meer aan te storen. Iedere keer als je iets nieuw doet, is het ook heel nieuw. De kris Pusaka betekende dat je twee maan den in Indonesië kon zijn. Als je dan vijftien jaar bent, spring je een gat in de lucht". Academie Erik van 't Wout studeert aan de filmacademie in Amster dam, waar hij een opleiding tot regisseur en cameraman volgt. Zijn op jeugdige leeftijd opgedane ervaringen als ac teur bepaalden zijn beroeps keuze en verschaften hem in zicht in het vak. „Ik heb in die tijd ontzettend veel geleerd. Vanaf mijn der tiende heb ik cp de filmset ge staan. Ik heb er veel aan om dat mijn ambitie nu achter de camera ligt. Die bekendheid is in zoverre interessant - en niet meer dan dat - dat het je helpt aan ervaring. Plus dat dat ac teren me heeft geholpen aan goede stage-plaatsen achter de camera; ze kennen je, je con centratievermogen. Uiteindelijk heb ik me door mijn bekendheid nooit belem merd gevoeld, maar het had wel kunnen gebeuren. Toen ik in Q en Q speelde, was die be kendheid nogal overweldigend en het had veel invloed op mijn leven. Je wordt uit je normale leven gehaald en tot iets bijzonders gemakt, terwijl dat op niks is gebaseerd. Zo werken de media nu eenmaal. En het had een directer conse quentie: hoe moet je je vrien den kiezen. Je denkt: ze vin den je aardig omdat... De reac ties van mensen werden altijd bepaald ten opzichte van het beeld dat je is opgelegd. Het is echter nooit een overweging

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5