Leiderdorp misbruikt markt voor politieke doeleinden f 1 Politie Hazerswoude wil jeugd met foto's tot inkeer brengen WOORDVOERDER AMBULANTE HANDEL: Jaap van der Mey uit veilingbestuur Provincie overwegend akkoord met komst van recreatiegebied tussen Zoetermeer en Zoeterwoude Kerst-in Zoeterwouè „Rustig maar gezellige Wybo Lelieveld winnaai elfde Meerburg kerst-cr] Kunstkring organiseert poppentheaterfeest REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER 1982 PA Autobestuurder ernstig gewond OEGSTGEEST Een 18-jarige autobestuurder is zaterdagavond omstreeks kwart over elf, na een racepartij ernstig gewond geraakt De jon gen is met ernstige verwondingen aan zijn hoofd en ingewanden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens ooggetuigen leek het erop dat de jon gen een wedstrijdje speelde met een andere on bekend gebleven automobilist De twee auto's reden met snelheden van ruim honderd kilo meter per uur over de Rijnsburgerweg. De jon gen kwam daarbij op de weghelft van het tege moet komende verkeer te rijden. In de bocht bij Buitenlust kon hij niet tijdig meer invoegen en klapte tegen een vluchtheuvel op. Daarna vloog hij tegen een lantarenpaal, ging over de kop en gleed enkele tientallen meters op de zij kant door. Keuken brandt uit NOORDWIJK Een keuken' van een woning aan de Kerk straat in Noordwijk k gister middag omstreeks half vier geheel uitgebrand. De brand ontstond, doordat een pan met vet oververhit raakte. De brandweer, die snel ter plaatse, was, heeft weten te voorkomen dat het vuur ver der om zich heen greep. De brand heeft voor duizen den guldens schade aange- Inbraak bij juwelier ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een in braak in een juwe lierszaak aan de Van Boetzelaerstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor enke le tienduizenden gul dens schade aange richt. De dieven gooi den met een steen een ruit van het pand in en gingen er met rin gen en armbanden vandoor. De precieze schade is nog niet be kend. Loods uitgebrand LEIDSCHENDAM Een brand in een loods aan de Veenweg heeft gistermiddag voor tienduizenden guldens schade aange richt De brand brak om vier uur uit In de loóds stond een aantal caravans en boten op gesteld. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De oorzaak van de brand is onbekend. Mogelijk bushalte aan Alkemadelaan OUDE WETERING Er komt mogelijk een bushalte aan de Alkemadelaan ter hoogte van het plan Gogh Noord I. Bij de af deling openbare werken van de gemeente ligt een voorstel om deze bushalte aan te leggen. Het voorstel behelst een simpele vlonder over de sloot naar de uitwijkhaven die aan de Alkema delaan gelegen is. Overigens zou deze bushalte alleen geschikt zijn voor vervoer richting Leiden. Voor de terugweg zou de Alkemadelaan door de passagiers overgestoken moeten worden, hetgeen bijzonder onveilige situaties zou creëren. Daarbij komt dat aan de overzij de geen uitwijkhaven is. Directeur Peters van de dienst openba re werken deelde in de onlangs gehouden vergadering van de commissie openbare werken mee dat een bushalte aan de Alke madelaan in ieder geval kosten met zich mee zal brengen. Re den waarom de zaak grondig bestudeerd moet worden, zowel door openbare werken als door busonderneming Centraal Ne- LEIDERDORP De marktkooplieden worden misbruikt voor politieke doeleinden. Dat is de stel lige menirig van J. Ver- plancke, voorzitter van de afdeling Leiden van de vereniging voor ambulan te handel. De uitspraak van de raad gedaan bij de begrotingsbehandeling, dat er geen andere plaats voor de weekmarkt is dan de Hoofdstraat, is volgens Verplancke bij de koop lieden slecht gevallen. De mogelijkheid die de WD, hoewel voorstander van handhaving van de markt in het oude dorp, wilde openhouden werd on danks de steun van D '66 door een raadsmeerder- heid van CDA, PvdA en PPR van de hand gewe zen. Verplancke heeft de nodige bedenkingen tegen het kunstmatig instandhouden van de weekmarkt in het oude dorp. „Als er geen an dere keus is dan geen markt of een markt in de Hoofd straat, komt dan aan die situ atie pas een einde als alle winkels daar verdwenen zijn? Indien dat de bedoeling, is dan moet dat tevens in houden, dat de marktkoop lieden worden betaald door de gemeente, want wij wor den dan alleen maar ge bruikt om een politiek doel te dienen", zegt Verplancke over het besluit de week markt kost wat kost in de Hoofdstraat te handhaven. Verplancke vindt dat de raadsmeerderheid totaal geen rekening heeft gehou den met de belangen van de marktkooplieden en van de consument. „Die belangen maken een verplaatsing naar De markt in de Leiderdorpse Hoofdstraat. Winkelhof noodzakelijk, waar met dezelfde kosten meer verdiend kan worden, omdat de omzet daar belang rijk hoger zal zijn dan in de Hoofdstraat en de consument kan profiteren van een extra trekker in Winkelhof", weet Verplancke, die ook nog het feit hekelt dat de raad het besluit zonder overleg met de marktkooplieden heeft genomen. Hij laat er geen twijfel over bestaan dat de markt in de Hoofdstraat ge doemd is te verdwijnen. „Er wordt slecht verkocht, wat niet is te wijten aan de slech te economische omstandighe den, want juist in die tijd flo reert de markt. Verschillen de kooplieden hebben het al laten afweten waardoor we de wachtlijst hebben moeten aanspreken om de markt goed bezet te houden. Als dat zo doorgaat blijft er niks over", stelt hij pessimistisch vast. VALKENBURG Het feit dat voorzitter Jac. Via- nen nog een jaar deel zal uitmaken van het bestuur van de veiling Flora heeft zijdelings te maken met het vertrek van medebestuurslid en vice-voorzitter J. van der Mey uit Valeknburg. Deze heeft te ken nen gegeven dat de werkzaamheden rond zijn eigen kwekerij het niet langer toestaan de belangen van Flora te behartigen. Van der Mey daarover: „Mijn twee jongere broers en ik ex porteren bloemen naar West-Duitsland, importeren bloemen vanuit de Canarische Eilanden en we hebben daarnaast de zorg voor de kwekerij, waar we onder meer amarillis-bollen produceren. Vooral dat lijnrijden naar Duitsland eist veel tijd op.. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de import vanuit Tenerife, die we samen met Van der Mey b.v. onderhouden. Door mijn werkzaamheden als tweede voorzitter kwam ik daar nauwe lijks aan toe", aldus het scheidende bestuurslid. Van der Mey is van mening dat de veiling Flora in de nabije toekomst een directeur nodig heeft. „Daar zal echter nog wel wat tijd overheen gaan. Die pluk je nou eenmaal niet zo maar van straat", aldus de vice-voorzitter. Zelf heeft hij vijf jaar in het bestuur van de veiling Flora gezeten. Hij neemt „met pijn in het hart" afscheid. De overige bestuursleden respecteren zijn besluit. De heer Van der Mey neemt donderdagavond af scheid tijdens de ledenvergadering van Flora, die om acht uur begint. SECUNDAIRE WEG 17 AFGEWEZEN ZOETERWOUDE Van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland mag er tus sen Zoetermeer en Zoeter woude een recreatiege bied komen. Op enkele details na heeft de provin cie het bestemmingsplan recreatiegebied Noord-Aa van de gemeente Zoeter meer goedgekeurd. De provincie ziet de nut van de aanleg van de secun daire weg 17 in dit gebied niet in. Aan dat deel van het plan is dan ook geen goedkeuring gegeven. De gemeente Zoeterwoude en de vereniging voor Milieube houd en Natuurstudie Het Groene Hart uit Zoetermeer hebben ernstige bezwaren te gen de plannen van de ge meente Zoetermeer. Volgens de gemeente Zoeterwoude zal er een groot recreatiegebied voor de watersport ontstaan dat zich ook over het grondge bied van de gemeente Zoeter woude zal uitstrekken. Het na tuurgebied De Pias-Noord AA zal worden aangetast, waarde volle veenweidegebieden zul len verloren gaan, agrarische bedrijven zullen gedoemd zijn te verdwijnen, de waterhuis houding zal worden verstoord en het verkeer op smalle pol derwegen zal toenemen. Het Groene Hart vreest met name voor de aantasting van flora en fauna. Zoetermeer De gemeente Zoetermeer stelt dat de behoefte aan een inten sief gebruikt recreatiegebied voor de snelgroeiende ge meente erg groot is. Hetzelfde argument is van toepassing op de aanleg van de secundaire weg 17, het verlengde van de Aziëweg. Volgens Zoetermeer lopen haar uitvalswegen nu min of meer dood. Voor de re latie Leiden-Zoetermeer is de komst van secundaire weg 17 erg belangrijk. Dat geldt vol gens de gemeente ook voor Zoeterwoude-Zuidbuurt en Zoeterwoude-Dorp, omdat hier in de toekomst steeds meer doorgaand sluipverkeer op on geschikte polderwegen valt te verwachten. Volgens de provincie is het niet aannemelijk dat er groot recreatiegebied voor de water sport zal gaan ontstaan na goedkeuring van het bestem mingsplan Noord Aa. Het plan is volgens GS slechts gericht op het afronden van reeds be staande recreatieve voorzie ningen. Wel zal door een klei ne aanpassing van het plan worden voorkomen dat er be bouwing in het gebied komt die niet past bij de bestaande bebouwing. Het streekplan Zuid-Holland West regelt ver der afdoende het gebruik van de gronden voor intensieve en minder intensieve recreatie. Anders ligt het met de secun daire weg 17. Volgens de pro vincie kan de noordelijke ont sluiting van Zoetermeer wor den verzekerd met omleidin gen via Stompwijk en Zoeter woude. Bovendien is de rijks weg 4 een alternatieve route. „De aanleg van SW 17 op Zoe- termeers grondgebied heeft geen zin, omdat deze op Zoe- terwouds grondgebied geen passend vervolg krijgt. De in het plan opgenomen weg moet worden afgestemd op recrea tief- en bestemmingsverkeer, doorgaand verkeer moet wor den geweerd", aldus het colle ge van GS. Reactie „Jammer maar niet onoverko melijk", zo.luidt de reactie van burgemeester ing. A. Houdijk van Zoeterwoude op de beslis sing van de provincie. „Het belangrijkste is dat die secun daire weg 17 geschrapt is. Wat dat recreatiegebied Noord Aa betreft, dat is eigenlijk niet meer dan de uitvoering van bestaande plannen. We had den liever gezien dat de zaak wat langer was aangehouden zodat we het beter hadden kunnen inpassen, maar we lig gen er niet wakker van", aldus de heer Houdijk. leen burgervader, maar ook emeritus-predikant Nederlands Hervormde kerk is, bleek gisteren kerkdienst waarin hij voorging. Tijdens de doopte hij zijn eerste kleinkind, Mariska. Zij i dochter van het echtpaar J. W. Kret en M. van de uit Leiden. Dameskring De Hervormde Dameskring in Sassenheim komt mf avond bijeen in „Ontmoeting". De avond begint o/i; uur en op het programma staat een lezing, aangevuld dia's, door iemand van de Stichting Propaganda Groenten en Fruit. Na afloop hiervan wordt een J verloting gehouden, de toegang is gratis. I Kaarten (1) De redactie van het clubblad van handbal- en vo vereniging MMO organiseert vanavond een ki vond bij Van der Eng in Hoogmadc. Dit in tege ling tot eerdere berichten waarin werd gesteld d evenement op woensdagavond zou worden gehoj Vast blijft in ieder geval staan dat er mooie pi zijn te winnen. Aanvang kwart over acht Kaarten (2) De tafeltennisvereniging Avanti organiseert dondiuit avond vanaf acht uur voor de derde maal dè open /idhei woudse klaverjaskampioenschappen in het clubhuLu0. bedraagt tien gulden per koppel. schrijving is mogelijk onder de telefoonnummers yr- 9812, 9301, en na acht uur 's avonds 8422. Het inschr} Bt e jistid Eri loor stel Kaarten (3) Ouderen en andere belangstellenden in Zoefer*ersc kunnen morgenmiddag om twee uur naar het 2 woudse buurthuis „De Weipoort" komen. Daar namelijk een gezellige kaartmiddag gehouden. v ZOETERWOUDE Hoe wel de belangstelling voor de Kerst-in in „Ons Huis" te Zoeterwoude minder was dan in voorgaande ja ren, was de gezellige sfeer er nadrukkelijk wèl. Er was ook voor iedereen wel wat te beleven. Voor de jeugd het kinderthea ter „Klef" uit Leiden, dammen, schaken, volop creativiteit en gezellige muziek van „Yoda". Vol aandacht genoot de jeugd van het stuk „Apollostraat" dat handelde over een kinder speelplaats waar allerlei ver velende dingen plaatsvonden maar waar het „eind goed al goed" van toepassing was. In tussen hadden Herman van der Post en „Ome J Leeuwen het al druk' pectievelijk de sch damsimultaan. Zo'n schakers maakten het Post moeilijk terv Leeuwen het tegen ri tig vooral jeudige moest opnemen. Hani fenger zorgde voor di dam-zege op „Ome J wijl Wouter Mulder spelregelkenner blei .Voor wie dat denksj ren te serieus was volop mogelijkhedei gebied van plakken, kleien, en collages mi verse gezellige films' tevens voor de nodi ding. De kerst-in werj niseerd door de jeugdraad, 't Spinne' „Schaakvereniging woude". ZOETERWOUDE Op over tuigende wijze heeft de beken de atleet Wybo Lelieveld uit Stompwijk de elfde editie van de kerstcross van de Zoeter- woudse voetbalvereniging Meerburg gewonnen. Zes maal kwam Lelieveld aan de start van dit sportieve evenement, dat traditietrouw wordt geor ganiseerd op tweede kerstdag, en evenzoveel malen liet de Bataven-atleet de conkurren- ten ruim achter zich. Bij de dames wist Karin van den Berg uit Leiden haar titel te prolongeren. Niet minder dan 427 atleten en vooral sportieve recreanten begonnen aan het karwei over vijf of tien kilometer. Op een prima parkoers, alleen langs de Meerburgerwatering was het wat glibberig streed ie dereen voor wat hij of zij waard was. De beloning was voor iedereen gel fraaie herinneringst wijl er voor de snels diverse kategoriën no tra's was. Na afloop wethouder van wel vrouw H. Granie nands, de prijzen uit slagen van de divers riën 5 kilometer zijn lj den Oever (heren) e Heemskerk (dames) i vijf kilometer Meerbtl junioren: Perry Vries* junioren: Eugène Hol C-junioren: Ton Botil nioren: Hans v.d. WijH junioren: Marcel Zwel junioren: Jeroen RottJ tien kilometer werd r mes gewonnen door K den Berg, bij de he Wybo Lelieveld, bij c nen door de heer Kr de Meerburger door I HAZERSWOUDE De rijkspolitie te Hazerswou- de wil het vandalisme van de jeugd op actieve wijze te lijf gaan. Volgens adju dant Kalverda, de com mandant van de groep Hazerswoude van de rijks politie, wil de politie voor taan alle vernielingen op foto vastleggen. Met die beelden wil men dan de jeugdclubs en buurthuizen af. Het doel is de jongeren op hun verantwoordelijk heid wijzen en het exacte kostencijfer geven waar voor de maatschappij door hun toedoen voor moet opdraaien en discussiëren over het waarom van de vernielingen. Volgens de adjudant gaat het hier om een maatschappelijk pro bleem, maar moet de dis cussie tussen politie en jeugd op gang worden ge bracht als „preventieve stap". De viering van oud-en- nieuw vorig jaar in Hazers woude liep aardig uit de hand. Er werd een schade aangericht van rond de 17.000 gulden. Door het van dalisme is in het gebied dat onder de groep Hazerswoude (dat zijn de gemeenten Bent huizen, Zoeterwoude en Ha zerswoude) valt dit jaar voor ongeveer 50.000 gulden scha de veroorzaakt. Een stijging van vijfentwintig procent ten opzichte van 1981. In „Anderzijds", het blad van de PvdA/PPR, doet ad judant Kalverda de besturen van de jeugdclubs uit Hazers woude de suggestie om kort na middernacht, tijdens oud op nieuw aanstaande, hun huizen open te stellen voor dé jeugd. „Dat houdt de jeugd van de straat en verge makkelijkt de taak van de politie." Toch is de politie man niet pessimistisch over de bestrijding van het vanda lisme, dat volgens hem te wijten is aan jeugdwerkloos heid, toenemend drankge bruik en gebrek aan ouder lijk gezag. Kalverda: „Ik be speur bij de jeugd een posi tieve instelling, vooral als je individueel met hen praat. Het besef bij de jongeren dat het allemaal niet zo maar door kan gaan, groeit sterk". LEIDERDORP De Kunstkring Leiderdorp organiseert in januari 1983 een poppenfeest voor de leerlingen van de twee hoogste klassen van de basisscholen. Het figuren- theater Marjolein brengt „Creaties van Marjolein" naar Muzenhof Leider dorp. Op zaterdag 8 januari geeft Majolein van 10 tot 11 uur les in het poppen maken. Eva van Heijningen van het figu- rentheater geeft dan les in het in het toneelspelen met poppen. Om 11 uur wisselen de groepen. Op zaterdag 22 januari wer ken de cursisten verder aan de poppen en worden er to neelstukjes in elkaar gezet. Om 14.30 uur die dag speelt Marjolein met haar clown het spel „Clown Pepijn doet alsof". Alle Leiderdorpse kinderen van 6 tot 12 jaar zijn dan welkom in Muzen- hof. Twee weken later worden de poppenspelen door de cursis ten met de eigengemaakte poppen gespeeld. Lagere scholieren die nog aan de cursus willen, meedoen kun nen zich opgeven bij A. Bons, Gansstraat 21, P. van der Burg, Hondsdrafzoom 7, P. Kunst, Spiegheldreef 39, A. Trago, Frederik Hendrik plantsoen 34 en M. Verhoeff, Loevestein 39. De kosten be dragen ƒ7,50. Geen krant ontvangen? I 18.00 en 19.00 uur, zatercl 14.00 en 15.00 uur 122248 en uw krant wordt de avond nabezorgd. Fietsters gewond NIEUWE WETERIN een aanrijding op del weg zijn gisteren dril gewond geraakt. Dej een 15- en een 18-jf Leiderdorp en een I uit Weteringbrug, bl tot een groepje vanl geren, dat op drifl over de Achterweg f groepje werd van aangereden door eerf Leiderdorp. De maij bij het groepje van i 15-jarige jongens ringbrug bleven bijl rijding ongedeerd, f een van hen in eenl landde. De drie mef den naar het AZL i Het 18-jarige meisje] derdorp en het meisjes uit Wetd mochten na onderzf huis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4