'Stopzetting van hulp rampzalig voor Suriname' pIT HET ZIEKENFONDS? )\eVP f !l Reagan wil gesprek met bisschoppen in YS over kernwapens er: HET NOORDEN ONDERSCHEIDT ZICH DOOR KWALITEITEN PRIJS. ■5 Ambtenaren staan niet in voor gevolgen nieuw ministerie Extra korting gezinsverzorging vervalt Bouwbond alsnog voor opschorting prijscompensatie Papoea's in Nood ^NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAGINA 7 Jen wijst lische diplomaten uit KHOLM Zweden heeft twee ^diplomaten uitgewezen wegens ac- ten die „onverenigbaar zijn met jplomatieke status". Het betreft de in Gotenburg en de assistent mili- jaché van de ambassade in Stock- Beide diplomaten moeten het land mogelijk verlaten. Zij zouden on eer hebben geprobeerd inlichtingen (amelen over fabrikanten van mili- pparatuur. Ook zouden zij in Zwe- «erblijvende vuchtelingen hebben neerd en een netwerk van contac- en hebben opgezet. De Zweden zijn van plan een derde Rus, een bur- je werkzaam is bij het Russische paartbureau in Gotenburg, het It te zetten. riname toch ir de ch tmis MARIBO Om verde- ust onder de bevolking rkomen hebben de mili- nachthebbers in Surina- esloten de avondklok Uiven van 7 uur 's a- naar 2 uur in de nacht, (tekent bijvoorbeeld dat ussenfchtmissen, die eerder tnuariranmiddag (Surinaamse ke cnjaren verschoven, toch blade(ewone tijd door kunnen :leVizi| rinaamse bevolking, die :r zet fc moet hebben van de tlok, was helemaal niet ïken over het handha- is intn deze bepalingen tij- Sclje kerstdagen. Kerstmis U majn Suriname gewoonlijk aart npundige wijze gevierd. dDriizr ^erke,'jke plech- icre mn 2i^n er van fees" A\far daarvan zijn er in- veel afgelast, zo blijkt talloze advertenties in mes enige toegestane ,De Ware Tijd". Pausmobiel veiliger Een bekende Italiaanse autofabriek heeft een veiliger pausmobiel gepre senteerd, die dienst moet doen bij de algemene audiënties op het St.-Pie- tersplein. Vorig jaar mei immers werd de paus, staande op een open jeep, tijdens een audiëntie neerge schoten. De nieuwe pausmobiel is ontwikkeld op basis van een kleine vrachtwagen. De wagen is rondom van glas voorzien. Het platform waarop de paus bij audiënties ge woonlijk staat, is met twee meter hoog kogelvrij glas afgeschermd. Op de treeplanken zijn voorzieningen voor vier lijfwachten aangebracht. Bij de constructie is met de wensen van de paus rekening gehouden. Heilig jaar begint op 23 maart VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II zal het „Heilig jaar van de verzoening" op 23 maart 1983 feeste lijk openen. Het heilig jaar ter herdenking van de dood en opstanding van Christus in 33 wordt met Pasen 1984 afgesloten. Dit heeft de paus gisteren bekendgemaakt bij de kerstontvangst voor kardinalen, bisschoppen en ande re medewerkers van de Romeinse Curie. Het Heilige Jaar mag zich niet tot Rome beperken, aldus de paus, maar moet ook in de plaatseljjke parochies worden ge vierd om zo de „universaliteit van de kerk gestalte te ge ven". Verder is hij ervan overtuigd dat het heilig jaar ook de oecumene ten goede zal komen. Het is zijn wens dat door het heilig jaar over de gehele wereld een vre- desmentaliteit zal ontstaan. Aan het slot van zijn rede maakte de paus bekend dat op 23 januari van het volgend jaar het nieuwe kerkelijke wetboek zal worden gepubliceerd, 24 jaar nadat paus Jo hannes XXIII het besluit nam de Codex aan te passen aan de vernieuwingen die het Vaticaans Concilie de ka tholieke kerk had gebracht. In advertentie vrijlating van Rudolf Hess geëist HAMBURG In een advertentie van een hele pagina in de Frankfur ter Allgemeine is gisteren de vrijla ting geëist van Rudolf Hess (88), eens de plaatsvervanger van Adolf Hitler. „Morgenavond beleeft Rudolf Hess de 42e kerstavond in gevangenschap", zo stond in grote letters boven de annon ce, die geplaatst werd door de „Hul porganisatie Vrijheid voor Rudolf Hess", waarvan de zoon van Hess voorzitter is. Hess zit in de gevangenis van de geallieerden voor oorlogsmis dadigers in Spandau (West-Berlijn) een levenslange gevangenisstraf uit. Man en vrouw doodgestoken MUIDEN/AMSTERDAM Een 43-jarige man en een 86-jarige vrouw zijn gisteren door messteken om het leven gebracht. De man is in in zijn woning in Muiden doodge stoken. De vermoedelijke dader is zijn 20-jarige buurman R.C., aldus de rijkspolitie. Volgens de politie zou geluidsoverlast die het slachtof fer veroorzaakte, de achtergrond van de ruzie zijn geweest. De vrouw werd in haar woning in Amsterdam dood aangetroffen door een buur vrouw die boodschapppen voor haar wilde doen. Het mes zat nog in het lichaam van de vrouw, toen de poli tie haar vond. De politie vermoedt dat de vrouw is beroofd. Uitzendkracht langer op één plek AMSTERDAM Uitzendkrachten mogen vanaf volgend jaar langer dan drie maanden op dezelfde plek werken. Deze nieuwe vergunnings voorschriften zijn door het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid vastgesteld. Het uitzendbu reau moet een uitzending van nog eens drie maanden wel melden aan het ministerie, aldus de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU). Tot nu toe mocht een uitzendkracht in principe maar drie maanden er gens werken. De wijziging in de situ atie is een gevolg van het meerder heidsadvies van de Stichting van de Arbeid. DEN HAAG „Het wordt een zwarte kerst", zei een van de Surinamers die onlangs, na het bloedi ge optreden van de mili tairen, uit Paramaribo op Schiphol aankwam. Zwart is ook de economische toe komst van Suriname, nu Nederland de overmaking van hulpgelden heeft ge stopt. „De gevolgen zullen desastreus zijn", zegt drs. Henk Chin, econoom van Surinaamse afkomst en docent aan de Universiteit van Amsterdam. Chin was in de jaren zestig on derdirecteur van het Suri naams planbureau. Hij ver wacht dat de gevolgen van het opschorten van de hulp op korte termijn voelbaar wor den. „Ontwikkelingsprojecten moeten worden stilgelegd, waardoor werkgelegenheid zal wegvallen, een direct effect dus". Daarna zal volgens Chin spoedig het welvaartsniveau in Suriname gaan dalen. Prak tisch alle overheidsinvesterin gen worden gefinancierd uit Nederlands ontwikkelingsgeld. Die investeringen zullen weg vallen. Particuliere bedrijven zullen minder orders krijgen, waarna de werkgelegenheid nog verder wordt aangetast, aldus Chin. Door tal van oorzaken dreigt voor de Surinaamse gulden, die nu nog gekoppeld is aan de Amerikaanse dollar, een enor me waardevermindering. Wanneer die koppeling moet worden losgelaten zullen de importprijzen snel stijgen en daarmee de inflatie. Volgens deskundigen kan de inflatie zelfs „Latijnsamerikaanse hoogten" (honderden procen ten) bereiken. Overigens zal het loslaten van de koppeling tussen gulden en dollar vol gens Chin wel het laatste zijn wat er zal gebeuren, omdat „de ellende dan echt is aange broken". Suriname zal volgens hem niet kunnen ontkomen aan drasti sche importbeperkingen. Met name luxe goederen zullen niet meer kunnen worden ge kocht, omdat de deviezen daarvoor ontbreken. „Goede ren als videorecorders, auto mobielen en ook reserveon derdelen kun je wel schrap pen". Het enige lichtpuntje in de donkere economische toe komst is volgens alle desku- nidgen dat in Suriname niet snel hongersnood zal ontstaan. Daarvoor is het aanbod aan landbouwprodukten te groot. rhtife urinaamse hoofdstad is vernomen dat een aan- ^J^jlevisieprogramma's in Veiding is, waaruit moet —.dat in de Nederlandse hetze wordt gevoerd IvJuriname. Aan deze pro- ia's zou worden meege- instelltfoor Surinamers, die uit and naar hun eigen Lcvtrsijn teruggekeerd. Het is verenigt bekend wanneer het d van IJprogramma wordt uit- ijccngcfen secret ar. werd bekend dat de mr' '%mse ambassadeur in land, H. Herrenberg, die [lilden zondag naar Para- vertrok. Suriname rerlaten heeft en naar is gegaan. Over de re- n zijn snelle vertrek is ïkend. De reis komt on- Iht. omdat eerder van e zijde was verklaard rrenberg naar Parama- Ing voor besprekingen autoriteiten en na niet nge tijd weer zou terug- Haar Den Haag. binet jitte r vkraitighoudend rs:T vet0 ^choppen ■y«|riAAG De ministers I lan (Volksgezondheid) I irthals Altes (Justitie) zich terughoudend op •er het standpunt van hoppen Willebrands, en Gijsen dat katho- iekenhuizen geen ver- mogen aanvragen ;t uitvoeren van -abor- Zij achten het niet op (g op de standpuntbepa- reageren. Dit blijkt uit rden op schriftelijke van mevrouw Wessel- (D'66). Mevrouw toonde zich bevreesd bisschoppelijk verbod tBOBt gelijkheden voor vrou- hun zwangerschap te fbreken sterk zou ver en. De beide bewinds- benadrukken dat bestu it ziekenhuizen en kli- /geheel vrij zijn in de jebruityjg om een vergunning 'arar,y ragen. dieren!^ snvani— Walesa: Overwinning op de lange termijn WARSCHAU De Poolse vakbondsleider Lech Walesa vertrouwt er op, dat zijn bewe ging op lange termijn een poli tieke overwinning op de hui dige machthebbers zal beha len. In een vraaggesprek met Amerikaanse journalisten heeft hij gezegd, dat hij achter de resolutie van Solidariteit blijft staan waarin gevraagd wordt om vrije verkiezingen in Polen en om controle van de arbeiders op de onderne mingen. De nationale commis sie van Solidariteit had deze resolutie aangenomen op 12 december 1981/ aan de voora vond van de uitroeping van de staat van beleg. „Ik twijfel er in het geheel niet aan dat wij het tenslotte zullen winnen. Maar winnen betekent niet de autorteiten bestrijden. De (volgende) over winning zal completer en be ter zijn en de overwinning zal aan allen zijn". De vakbonds leider onderstreepte enkele keren „dat niets door geweld Kort voor de kerstdagen is er. mede dank zij de internationale hulp, in Polen wat meer voedsel voorhanden. In deze winkel in de stad Leszno is in elk geval geen ge brek aan brood. zou kunnen worden verkre gen". Walesa, die door de Poolse au toriteiten voortaan als een „eenvoudige burger" wordt beschouwd, is van plan begin volgend jaar Zweden en de Verenigde Staten te bezoeken. Andropov volgend jaar naar Polen MOSKOU De Russische leider Joeri Andropov zal volgend jaar een bezoek brengen aan Polen. Hij aanvaardde gisteren „met dankbaarheid" een uitnodiging daartoe van de Poolse par tijleider Jaruzelski, die op bezoek was in de Russische hoofdstad. Wanneer het bezoek zal plaatsvinden werd niet bekendgemaakt. WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan wil op korte termijn een gesprek met de bisschoppen in de VS over de kernwapens. De bis schoppen bereiden over dit vraagstuk een herderlijke brief voor, die in de loop van 1983 moet verschijnen. Eind november hebben zij al een ontwerp van de brief aan vaard. waarin gebruik en bezit van kernwapens als ethisch onverantwoord wordt afgewe zen. De afschrikking met kernwapens wordt eveneens ontoelaatbaar genoemd. De Amerikaanse regering is direct tegen die brief in het geweer gekomen, om de invloed ervan tegen te gaan. Zo verklaarde men dat de Amerikaanse de fensiepolitiek „gebaseerd is op morele uitgangspunten en er toe dient oorlog te verhinde ren en de waarden, die het Amerikaanse volk belangrijk vindt, te verdedigen". HILVERSUM Oud-premier Van Agt heeft in een inter view met de hoofdredacteur van het NOS-journaal, Ed van Westerloo, verklaard dat hij voor de verkiezingen van sep tember beter geen lijsttrekker van het CDA had kunnen zijn. „Achteraf, beschouwd was het zuiverder geweest om in juli „neen" te zeggen", aldus Van Agt. Het interview is te zien in het NOS-jaaroverzicht, dat op 30 december van 21.55 tot 23.15 uur wordt uitgezonden op Nederland 1. Van Agt: „Beter geen lijsttrekker kunnen zi jn In het jaaroverzicht zijn naast een terugblik op de binnen landse politieke gebeurtenis sen beelden te zien van de voornaamste internationale nieuwsfeiten. Aandacht wordt onder meer besteed aan de Falkland Eilanden. Beelden van de oorlogshandelingen worden gevolgd door een actu ele reportage over het omstre den gebied. Medewerkers van het journaal zijn met de Royal Airforce naar de eilanden ge vlogen. Getoond wordt hoe de bevolking en de nog aanwezi ge Britse militairen de oorlog hebben verwerkt. 9 aats. 190 41 Ziektekostenverzekeringen: keuze genoeg, prijzen genoeg. Bent u echter de ziekenfondsgrens gepasseerd dan is het zaak zo goed èn zo voordelig mogeltik verzekerd te zijn. De kracht van Het Noorden is het opmerkelijke en uitgebreide pakket èn de uiterst lage kosten omdat winst maken niet hoeft. Plezierig is ook dat u nooit zelf uw rekeningen eerst hoeft te betalen. En extra voordelige premie indien u UfCI f U/ DED l.f.'O?. huisarts- en apothekerskosten ËwiLUfW rïfl f f gj, voor lief neemt. De dokumen- Fora prem je-vcrlaging bij f 500,- tatie van Het Noorden is ^.ns^° (,'b'v: alleenstaande) of beknopt en helder! f 1000,- eigen risiko (t.b.v. gezin). In open, ongefrankeerde enve loppe zenden aan Het Noorden, antwoordnummer 1039, 9700 VK Groningen. Onderlinge Ziektekostenverzekering Maatschappij GEEN ZORGEN OVER ZIEKTEKOSTEN VAN MORGEN. Hoornsediep 131 9727 GH Groningen y _j |^Telefoory050-262858 Bus in huis In een voorstad van San Francis co heeft een I stadsbus, waar van de chauffeur de macht over het stuur was kwijtgeraakt, gis teren voor een enorme ravage gezorgd. De bus ramde eerst drie geparkeerde au to's waarna hij midden in een huis tot stilstand kwam. De houten woning stortte vrijwel direct in. Wonder boven wonder bleef het bij materiële schade. In het huis was nie mand aanwezig en alle inzitten den van de bus kwamen met de schrik vrij. DEN HAAG De vijf centrales van overheids personeel (CFO) nemen geen verantwoording voor de reorganisatie van het voormalige ministefie van volksgezondheid en mili euhygiëne. Het is volgens hen niet mogelijk de be langen van alle betrokken ambtenaren in een kort tijdsbestek op verantwoor de wijze te behartigen. De centrales hebben gisteren gezegd dat er geen enkele ruimte is voor reëel over leg. In het koninklijk besluit, dat de opheffing van het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne regelt, is aange geven dat het plan voor de re organisatie op 1 januari klaar moet zijn. Een bijzondere com missie, waarin behalve de cen trales van overheidspersoneel ook de leiding van het oude ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne en die van de nieuwe departementen van welzijn, volksgezondheid en cultuur en van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer zitting heb ben, is met de organisatorische afwikkeling van deze herinde ling belast. De commissie ver gaderde gisteren. CFO-voorzitter Ton de Jong zei na afloop van de vergade ring dat het kabinet bij de be sluitvorming onvoldoende heeft overwogen wat de gevol gen van een departementale herindeling zijn. Dit past naar zijn mening niet in een perso neelsbeleid dat ook van de overheid mag worden ver wacht. UTRECHT Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft de Centrale Raad voor Gezinsverzorging gisteren meegedeeld, dat hij afziet van een eerder aangekondig de korting op de gezinszorg in 1983. Die korting was bedoeld om al bij voorbaat eventuele begrotingsover schrijvingen te kunnen opvangen. Er waren 2.500 (parttime-) arbeidsplaatsen mee gemoeid op het totaal van 85.000. De staatssecretaris zal desalniettemin eventuele overschrijdin gen van het totale budget (1,2 miljard gulden) niet accepteren. Met het oog daarop zal de begroting van de gezinsverzorging volgend jaar extra worden bewaakt. Na twaalf weken zal al worden bekeken of er sprake is geweest van overschrijdingen en zo ja, of in dat verband maatregelen nodig zijn. Met ingang van het subsidiejaar 1984 wil de staatssecretaris overgaan op een budgetsysteem. Overschrijdingen van de begro ting zijn daarbij onmogelijk doordat de instellingen vooraf te ho ren krijgen welke kosten zo maximaal mogen maken. Al met al moet de gezinsverzorging volgend jaar toch nog wel verder inkrimpen. Daarbij gaat het behalve om de 800.000 uren die nog moeten worden „goedgemaakt" over een bedrag van 25 miljoen gulden in het kader van al lopende bezuinigingen. ADVERTENTIE WOERDEN De bouw bond FNV is er gisteren alsnog mee akkoord ge gaan dat de uitbetaling van de prijscompensatie in de bouw op 1 januari één maand wordt opgeschort. In die maand gaan bon den en werkgevers onder handelen over arbeidstijd verkorting en de financie ring daarvan via de prijs compensatie. Vorige week dreigde het over leg in de bouw in een impasse te raken. De FNV-bond eiste dat de werkgevers nog voor kerst concreet zouden aange ven aan welke vorm van ar beidstijdverkorting zij de voor keur geven. De bouwwerkge vers konden daaraan niet vol doen. Nu is besloten dat er voor 1 februari duidelijkheid moet zijn over korter werken in de bouw. Komt die er niet, dan zal de prijscompensatie met terugwerkende kracht worden uitbetaald. Na overleg tussen directie en de bonden is vast komen te staan dat bij de KLM de prijs compensatie per 1 januari ge woon zal worden uitbetaald. Er kon geen overeenstemming worden bereikt over het inle veren van loon voor meer weide. Geen kréét die naar U overkomt. Rauwe werkelijkheid die zich in een dagelijks levenspatroon her haalt. De Papoea is in nood! Help de Papoea te overleven. Uw steun is nodig voor: hulp aan Papoea-vluchte lingen en -gevangenen; onderhoud van gezinnen en weeshuizen; medicijnen en medische in strumenten: school- en studiegelden; inventariseren en doorge ven van nieuws over de Pa- steun aan het nationaal De stichting Hulp aan Papoea's in Nood bestaat al 10 jaar. Met uw hulp konden we veel goeds doen. Maar er moet méér gebeuren. Ontzèttend veel meer. Help de Papoea's mee te overleven! Papoeafonds Postgiro 243000 Rozendaet 27 B431 PO Oosterwolde Bank Amro-Oosterwolde Rekening 44 40 72 470 Secretariaat Van Randwi/cklaan 3815 MT Amerstooi Telefoon 033-728690 Overstroming afgestudeerden DELFT In het studiejaar 1987-'88 studeren aan de Tech nische Hogeschool in Delft bij na vier maal zoveel studenten af als gebruikelijk: 3450 in plaats van 900. Het hele land zal worden overspoeld met af gestudeerden. Het zullen er ze ker ruim twee maal zoveel zijn, dan gewoonlijk. De voor spellingen zijn van drs. W. Knippenberg van de onder wijskundige dienst van de TH in Delft. Door invoering van de twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk onder wijs met een kortere cursus duur ontstaat er een stuw meer. Voor „Delft" bestaat de inhoud ervan in '87 uit 980 af studeerders nieuwe-stijl, 730 afstudeerders oude-stijl en de 1740 achteropkomers: zij die volgens de oude stijl studeren en vertraging hebben opgelo pen maar volgens de wet wel uiterlijk in '87-'88 moeten af studeren. Langlaufen in Ardennen DEN HAAG De winter sporters die vandaag vertrok ken zijn kunnen verzekerd zijn van voldoende sneeuw. Hiervoor hoeft men zelfs niet al te ver van huis. Ook in ge bieden dicht-bij-huis zijn sinds gisteren beperkte wintersport- mogelijkheden. In de Belgi sche Ardennen ligt tot ca. 10 cm sneeuw en is beperkt lang laufen mogelijk. Alpine-skien is echter niet of nauwelijks mogelijk. In Duitsland in de hoger gelegen delen van de Harz en het Sauerland zijn wel skimogelijkheden. De wintersportmogelijkheden in het Alpengebied zijn de af gelopen dagen zoals bekend verbeterd. Vooral in de Franse en Zwitserse wintersportgebie den zijn thans goede tot zeer goede mogelijkheden, afhan kelijk van de hoogte van het skigebied. Dit geldt ook in mindere mate voor Oostenrijk, waar vooral op de hoge pistes over het al gemeen ruim voldoende sneeuw ligt. In Italië varieren de wintersportmogelijkheden van redelijk tot vrij goed. De weersverwachting voor het Alpengebied voorspelt plaatse lijk nog wat sneeuwval, later overwegend droog en zonnige perioden. Meest lichte vorst. Van der Spek en Faber niet welkom in ddr HILVERSUM Oost-Duits- land (DDR) heeft zonder op gaaf van redenen visa gewei gerd aan het PSP-kamerlid Van der Spek en aan secreta ris Faber van het Interkerke lijk Vredesberaad IKV. Beiden waren door de VPRO uitgeno digd in Oost-Berlijn deel te ne men aan een discussie met vertegenwoordigers van de Oostduitse vredesbeweging. Deze discussie zou volgende week vrijdag via de radio wor den uitgezonden. In de uitzen ding wordt nu in elk geval wel het woord gevoerd door twee Qpstduitse dienstweigeraars, die in West-Duitsland woh.en.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7