arkstraat roept gemeente in erbus op de tocht Record omzet veiling E.M.M. )E RENOVATIE WORDT ONS DOOR DE STROT GEDUWD' Scheidende directeur opent nieuwbouw gemeentewerken Eis 18 maanden tegen Voorschotense crimineel Oegstgeest verhoogt tarieven van kabeltelevisie jelzijnssector kan niet Ifitkomen aan bezuinigingen Hek na brand pmAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 DECEMBER 1982 PAGINA 3 =~iderzoek Herengracht 'Wjustus '83 klaar I 0^)EN Het onderzoek van de commissie fowdde rekeningen naar de gebreken in de wo- fejfflj -n in het Herengracht/Zijlsingelgebied- 1 augustus 1983 klaar zijn. Bij het onder- wordt onder meer bekeken hoe de plan- ot stand zijn gekomen, hoe de aannemers i architecten zich bij de uitvoering hebben igen, hoe de controle tijdens de bouw was, tr met de klachten is omgesprongen en of Jbgelijkheden zijn om de kosten van de her- ierkzaamheden te verhalen. Bij het onder- wordt ook het beleid van het college van |W betrokken. Verder dient de commissie lezig te houden met de vraag of de proce- I die wordt gevolgd bij het tot stand bren- Van woningbouw, veranderd moet worden. [onderzoek wordt uitgevoerd, nadat D'66 Min een motie om had gevraagd. Bewoners LWS eisen verregaande inspraak LEIDEN Bewoners van woningen van de LWS (Leidse Woningstichting) eisen verregaande in spraak in de „nieuwe" LWS. Volgende maand wordt er besloten over een nieuwe structuur van de LWS en in die structuur zou ruimte moeten zijiy voor een commissie bestaande uit bewoners, die on der meer recht van amendering hebben. In de afge lopen maanden is er een inspraakronde onder de bewoners gehouden. Daaruit zou zijn gebleken dat een grote greep van de bewoners op het beleid van de LWS de voorkeur verdient. De commissie zou werkelijk bestuurlijke macht moeten krijgen. Alleen de bevoegdheden die wettelijk bij de gemeenteraad liggen worden uitgezonderd. Onder meer wordt ook voorgesteld van de LWS een vereniging te maken. Tijdens een vergadering van de commissie volks huisvesting kreeg wethouder D. Tesselaar gister avond een brochure met de eisen aangeboden. Fietser verongelukt LEIDEN Een 64-jarige Leidenaar is gisteravond overleden aan de verwon dingen die hij opliep bij een ongeval op de Haag- weg De fietsende man werd geschept door een auto toen hij om tien over half acht de Haagweg ter hoogte van de Ter Haar- kade overstak. De auto, bestuurd door een 21-jari- ge man uit Leimuiden kon hem niet ontwijken. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden, telefoonnummer 149961. Geen verlichting.Oude Adeselaan RIJPWETERING/OUD ADE „Aanleg van verlichting van de totale Oude Adeselaan ligt niet in de lijn der ver wachtingen", aldus wethouder Verhaar op vragen van het raadslid J. Duivenvoorden. Deze laatste had tijdens een vergadering van de raadscommissie Openbare Wer ken, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne erop gewe zen dat, hoewel sportcomplex „Het Hertogspark" bestemd is voor gebruik door zowel Rijpwetering als Oude Ade, de verlichting in de richting van Oude Ade nogal te wensen overlaat. Hij wees erop, dat een aanranding aan de Oude Adese laan tussen Oud Ade en het Hertogspark illustreert hoe noodzakelijk de aanleg van de verlichting is. Omdat de onderhavige weg echter buiten de bebouwde kom ligt, is de financiële medewerking van de provincie nodig om deze lichtmasten te kunnen plaatsen. „Gezien de huidige bezuinigingshausse is financiële medewerking van de provincie thans niet te verwachten", aldus wethouder Verhaar. ROELOFARENDSVEEN De Veense veiling „Eendracht Maakt Macht" (E.M.M.) overschreed deze week voor het eerst in haar histo rie de 35 miljoen gulden aan om zet. Aan deze mijlpaal is uiteraard m de veiling aandacht geschon ken. De klok is voor een korte periode stilgezet en aan de aanvoerders van de partij bloemen, waarmee de 35 miljoen werd gepasseerd, de heren Maarten en Leo Schrama, werd een fleurig gevulde mand overhandigd. Ook de koper van die partij bloemen is flink in de bloemetjes gezet, terwijl alle ove rige aanwezigen getrakteerd wer den op koffie met gebak. Dat een dergelijke omzet dit jaar is bereikt, schrijft de E.M.M.-di rectie toe aan de inzet op de kwe kerijen. Daar wordt, ondanks eco nomisch moeilijke tijden, het Ui terste aan productieverhoging ge-, daan om de kostenstijgingen op de vangen en daarmee datgene te be reiken waardoor de continuïteit van de bedrijven gewaarborgd blijft. Volgens directeur J. C. van Zaal wordt vóór het einde van dit jaar zonder twijfel een omzet van 36 miljoen gulden gehaald. Vorig jaar kwam men aan de 34 miljoen. „De renovatie e huizen in de en omgeving ons door de strot Met intimidatie woningbouwver- de Eendracht en stichting Welzijn de mensen ge- met renovatie te gaan. We vra- daar wat aan te Een grote meerder de renovatie af, niet te betalen commissie van de 116 wonin gen waar het in het renovatie plan van de Eendracht om gaat, gisteravond tijdens een vergadering van de commissie volkshuisvesting. Hij deed een beroep op wethouder D. Tesse laar de bewoners te hulp te komen en een eind te maken aan de renovatieplannen van de woningbouwvereniging. De wethouder zei toe de zaak te zullen onderzoeken: „Ik heb nu te weinig informatie om te kunnen oordelen. Maar ik zeg u wel toe, dat ik niet uitsluit dat ik de renovatie stop zal zetten, wanneer blijkt dat het daar verkeerd gaat". Volgens de heer Kooien gaan door de renovatie de huren van 150 gulden naar 350 gul den per maand. Volgens het renovatieplan van de woning bouwvereniging zouden er vier woningen gesloopt moe ten worden om plaats te ma ken voor tuintjes en schuren. „Dat wijzen we af. Er is grote behoefte aan die huizen", al dus Kooien. „We zijn niet te gen renoveren, maar er staan huizen, dat zijn paleisjes. Na de renovatie zijn die huizen er slechter aan toe". Volgens Kooien heeft de stichting Wel zijn grote fouten gemaakt bij het begeleiden van de in spraak. „De overgrote meer derheid van de bewoners heeft de renovatie begin november van de hand gewezen. Maar men gaat gewoon door. Er zijn al bewoners naar wisselwonin gen overgeplaatst, omdat men denkt, dat men geen keus heeft. Helpt u ons alstublieft Door de renovatie gaan er mensen in de buurt dood". Wethouder Tesselaar wees erop, dat als de meerderheid van de bewoners inderdaad te gen renoveren is, er als het goed is, niets aan de huizen mag worden gedaan. Volgens Kooien zou de reno vatie 96.000 gulden per woning kosten. „Dat leidt tot onaan vaardbare huren. Wij hebben als maximum 50.000 gulden gesteld, maar er wordt niet eens naar ons geluisterd. Alles ligt vast". N „Het aan- van een tweede terbus is uitgeslo- ar is geen geld mogen blij zijn le ene bus die we op de weg kunnen Wanneer de bus en ongeluk met krijgt on- dat voor is het afgelo- de sterbus. We geen geld om nog op te vangen". een vertegenwoordig- ateeiran de Stichting Sterbus 14001 een vergac,ering van 30 TpdereT1 beraad met de ge- te. Aan de orde was het jem van vervoer voor aaCen. Vanuit het beraad woi oJevraa£d om eens te be kijken of er geen mogelijkhe den zijn om goedkoop vervoer voor ouderen tijdens de avonduren te realiseren. Mo menteel geeft het taxibedrijf Eltax een korting van één gul den per rit. Het bedrijf heeft inmiddels een ander kortings systeem voor ouderen toege zegd. Dat houdt een korting van 10 pfocent op een taxirit in. Een voorstel dat gisteren bij de ouderen niet in goede aarde viel. „Ik lap Eltax aan mijn zolen. Voor een ritje in de stad komt dat neer op de zelfde korting als voorheen. Daar worden we niets wijzer van. Met mijn AOW kan ik dat niet betalen. Laten we maar naar een oplossing zoe ken buiten die jongens om, want het gaat ze toch alleen maar om winst maken", werd opgemerkt. De heer G. Bovens van de ge meentelijke afdeling maat schappelijke afdeling maat schappelijk dienstverlening hij verving de zieke wethou der P. Schoute zei uiteinde lijk toe, dat de gemeente alle mogelijkheden van vervoer voor ouderen op een rijtje zal zetten. Hij wees erop, dat ook de ziekenfondsen onder be paalde voorwaarden meebeta len aan taxivervoer voor oude ren. Bovens zei dat hij alsnog zal proberen de Leidse taxibe drijven tot een andere en bete re kortingsregeling voor oude ren zal proberen te bewegen. „Ik geef u niet veel hoop, dat er veel zal veranderen in ver gelijking met de huidige situa tie, maar ik beloof u dat we ons best zullen doen". Hij be nadrukte dat de gemeente geen geld heeft om het ver voer van ouderen te verbete ren. Zijlpoort nu pas écht toegankelijk Nadat de Echte Nederlandse Fietsers Bond enkele weken geleden de Zijlpoort voor het langzaam verkeer opende, heeft de gemeente besloten de nieuwe route ook werke lijk voor fietsers geschikt té maken. Het wegdek onder en rondom de poort verkeerde in dermate slechte staat dat er van een écht veilige fiets route nauwelijks sprake was. Momenteel is het wegdek opengebroken en wordt door de gemeente een nieuw en wat- gelijkmatiger wegdek aangelegd. Het afscheid van directeur Cooijmans, die hier de hand schudt van burgemeester Houdijk. ZOETERWOUDE Met het verrichtén van de of ficiële opening van de nieuwe overdekte accom modatie en opslagruimte voor gemeentewerken, heeft direkteur ing. H. J. Cooijmans gisteren af scheid genomen van de gemeente Zoeterwoude. De heer Cooijmans is be noemd tot direkteur ge meentewerken van de Brabantse plaats Hoeven. Ter gelegenheid van dit afscheid werd de heer Cooijmans, die bijna twaalf jaar in Zoeterwou de de scepter heeft ge zwaaid, een receptie aan geboden. De laatste officiële daad van de direkteur gemeentewer ken mag tevens bestempeld worden als een hoogtepunt in zijn loopbaan. Er is name lijk bijzonder veel te doen geweest alvorens de nieuw- bouwplannen van de afde ling gemeentewerken gerea liseerd konden worden. De kosten bedroegen 1,1 miljoen gulden. Door de verkoop van de voormalige burgemees terswoning aan de Miening, waar tevens opslagruimte was voor gemeentewerken, was nieuwbouw noodzake lijk. De nieuwe ruimte be staat uit een oppervlakte op de begane grond van 15 x 25 meter terwijl op de verdie ping een ruimte van 255 m2 is gekreëerd. Voorts is er een schaft- annex kantoorruimte en een unit voor was- en kleedgelegenheid plus toilet ten. Het magazijn en werk plaats hebben een vloerop pervlakte van 50 m2. In de openlucht is een opslagter rein van 1085 m2 alsmede een overdekte zoutopslag van 75 m2. Met de opleve ring komt een einde aan de versnipperde opslag van ge meentewerken. VOORSCHOTEN/DEN HAAG Achttien maan den celstraf. Dat eiste gis teren de officier van de Haagse rechtbank tegen een 20-jarige inwoner van .Voorschoten. De jonge man stond terecht wegens diefstal van 43.000 gulden aan textiel uit een bedrijf aan de Papelaan in zijn woonplaats. De officier van justitie stelde vast, dat de 20-jarige verdach te al een fors strafblad heeft opgebouwd. Het gaat daarbij bovendien niet om geringe misdaden, want overvallen ne men een belangrijke plaats in. Tijdens de zitting werd ook in gegaan op de criminele plan nen van de Voorschotenaar. Deze was bij zijn arrestatie een overval aan het beramen op het postkantoor van Zoeter woude. Ook was hij van plan twee benzinestations in Voor schoten te overvallen. De plannen waren door ongunsti ge omstandigheden nog niet uitgevoerd. Nog twee andere verdachten waren bij een en ander betrokken. Zij zullen op een later tijdstip terecht staan. De officier van justitie vond het vooral een kwade zaak dat de verdachte vuurwapens hanteerde. In de meeste geval len zorgde hij ook voor het vervoer van de mededaders. „Het is ook erg dat veel men sen geen aangifte bij de politie durven te doen of om als ge tuige op te treden, omdat zij bang zijn voor represailles", aldus de officier. De verdediger wees op de moeilijke jeugd van verdachte, die negen jaar van zijn jeugd in diverse tehuizen heeft door gebracht. De rechtbank wijst vonnis op 6 januari. OEGSTGEEST De kosten van een abonnement op kabeltelevisie gaan volgende maand met twee gulden per maand omhoog. De gemeenteraad van Oegstgeest concludeerde gisteravond dat het „een hele stap" is. CDA'er Van Veen: „Samen met een gemeente ten zui den van deze gemeente zijn wij koploper geworden wat de tarieven betreft". Van Veen keek een beetje benauwd in de toekomst omdat hij waarschijnlijk ook een stevige verhoging verwacht uit doorbere kening van auteursrechten Buma/Stemra. „De prijsontwikke ling moet goed in de gaten gehouden worden", zo stelde hij, „er moet een tariefsbeperkend gesprek komen waaruit een „grens- stellende prijsontwikkeling" voortvloeit. Het produkt moet be taalbaar blijven". D'66-er Wuisman ging een stapje verder door te verklaren dat de aangeslotenen op het kabelsysteem „geen waar voor hun dure geld krijgen. Oegstgeest heeft in de tot standkoming van de kabeltelevisie een pioniersrol gespeeld maar wij hebben niets teruggezien van de grotere omzet in om liggende gemeenten, die op de Oegstgeester antennemast zijn aangesloten". Ook de liberalen vonden gisteravond dat er een „pittig gesprek" moet komen over de tariefsontwikkeling.' Wethouder Kohlbeck (financiën) geloofde niet, dat men voor wat betreft de tarieven al aan het einde van de financiële rit is. „Maar de prijsverhoging nu is geen overrompeling, wij wisten waar wij aan toe waren. Ook dat de Engelse zenders maar voor 35% doorkomen..." Hij wilde de vraag naar tariefbeperkende gesprekken graag onder steunen. Teleurgesteld was Kohlbeck dat de randgemeenten in een gesprek over lokale radio, eerder met de gemeente Leiden, nu ineens niet meer met Leiden meedoen. „De werkgroep Lei den gaat door, de agglomeratie staat er naast. Ik noem dit „Leid se ziekte". Na alle bedenkingen geëtaleerd te hebben verklaarde de Oegstgeesterraad zich akkoord met de tariefsverhoging. Sociaal cultureel plan In het sociaal cultureel plan voor 1983 staan voor een groot aan tal instellingen en verenigingen in Oegstgeest de jaarlijks door de gemeente toe te kennen subsidies vermeld. Sommige instel lingen worden met 3% gekort, andere niet, omdat het een zeer gering bedrag zou opleveren. De socialist Haasnoot vond dit „slecht verkoopbaar" terwijl mevrouw De Vroomen (CDA) ver zocht bij de plannen voor 1984 de raad in een vroeg stadium er bij te betrekken. De wethouder, mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen benadrukte nog eens dat de weging van de subsidies verwant is aan de aktiviteiten en de programma's die men heeft. De raad ging akkoord met plan 1983. Fietsers De verkeersmaatregelen die de Oegstgeest overweegt op de Kennedylaan ondervonden kritiek. De socialist Haasnoot: „Wij hebben in ons gemeenteprogramma gesteld dat middengeleiders er dan mogen komen als de fietsers er méér veiligheid door krij gen... ons inziens is dit niet niet het geval". De heer Sanders (PPR) vond dat het voorstel teruggenomen diende te worden en het geld aan betere zaken bmoest worden besteed. Het voorstel werd aanvaard met PvdA (minus wethouder Kohlbeck) en de PPR tegen. ctie - i voor de welzijnssec- ivaar worden. Tot die ndspittusie komt het ge- oun?d?tebestuur van Zoe- oun Dude in het concept- at tekdsplan voor de perio- "l-Tt en met 1986. Zowel als finan- riTte ij?ai bet beleidsterrein m tin onder druk ko- te staan. Temeer de toenemende de be schikbaarstelling van vol doende financiële midde len achterwege blijft. Door de toenemende bezuini gingen zullen de instellingen steeds moeilijker het hoofd boven water kunnen hou den. Het gemeentebestuur is dan ook van mening dat na der onderzocht dient te wor-> den welke effecten het zal hebben indien, meer dan tot dusverre het geval is ge weest, bezuinigingen worden doorgegeven aan instellin- gen, scholen, verenigingen en zo meer, die via de ge meentelijke bijdragen de ex ploitatie sluitend moeten ma ken. Nagegaan zal moeten worden in hoeverre zelf werkzaamheid van de orga nisatie de kosten voor res pectievelijk de bijdragen van de gemeente kunnen beper ken. Gesprekken met de be sturen met als onderwerp ,',de mogelijke vermindering van de gemeentelijke bijdra ge" zullen onontkoombaar zijn. Nu het welzijnsplan gereed is dient gewerkt te worden aan de opstelling van een we gingsnota en een financiële paragraaf om zo gefundeerd mogelijk het welzijnsbeleid te kunnen voeren. Naast alle weinig rooskleurige berich ten meldt het gemeentebe stuur toch ook enkele licht puntjes. Zo zullen de moge lijkheden worden bekeken om te komen tot uitbreiding van de tennisaccommodatie in het dorp, de verruiming van het aantal volkstuinen en de aanleg van een trap veldje in onder meer Zonne- gaarde. Er zullen criteria en normen moeten worden op gesteld om periodiek te kun nen toetsen of de bestaande sportfaciliteiten voldoende aansluiten bij de behoefte aan voorzieningen en/of aanpassingen noodzakelijk zijn. De samenstelling van de bevolking zal nauwlettend in de gaten worden gehouden om zodoende adequaat te kunnen inspelen op de ont wikkelingen. Het betreft hier vooral de vermindering van de jeugd en de toename van het aantal ouderen, waarvoor - passende voorzie ningen nodig zijn. VALKENBURG De firma Uxem aan de Kat- wijkerweg zal naar aanlei ding van de brand in een loods afgelopen zondag beter worden beveiligd. De heer A.F. Berghuis, di recteur van het schuim- plastic verwerkende be drijf overweegt het fa brieksterrein met een hekwerk af te zetten. Dit omdat na onderzoek door' de politie is komen vast te staan, dat spelende kinde ren de brand hebben ver oorzaakt. Door de brand werd een scha de aangericht van honderddui zenden guldens. Er gingen on der meer vier demontabele 2 merhuisjes verloren, die erg laag waren verzekerd. Deze huisjes staan gedurende de 2 mermaanden op een camping in Katwijk. Hoewel het nog geen week geleden is dat de loods volledig uitbrandde,' draait het bedrijf inmiddels weer voor 80 procent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3