Harde aeties na rellen krakers Z™ Sociale diensten in tijdnood door wijzigingen GLADHEID BIJ KERSTUITTOCHT Blesse Paard Het Motorhuis HHeh ■HEBBHHI Vrijdag 24 december 1982,73e jaargang no. 22459 TU-TIPS Kerstmis in de St. Servaas vanavond op Ned. I om 21.55 uur. Om 0.00 uur Kerstnacht in omroepparochie. Op Ned. II 00.10 uur extra uitzending „Arthur Rubinstein en de jon geren". Morgen Ned. I om 11.55 uur Kersttoespraak van de H. Vader, gevolgd door ze gen. Op Ned. II om 20.10 uur laatste „Mies". HET UUEER Bewolking, regen mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Middagtemperatuur 2 graden. Matige wind. Zon op: 08.47, onder 16.32. Schev. hoog water: 10.10 en 22.31; laag water 5.15 en 18.03 uur. Staatssecretaris Ploeg met bestuursleden van de stichting „Lekker Dier" en twee kal veren tijdens het vegetarische kerstdiner. DEN HAAG De directeu ren van gemeentelijke sociale diensten, verenigd in de Divo- sa, voorzien grote problemen hij het tijdig uitvoeren van de wijzigingen die de Tweede Ka mer heeft aangenomen over de sociale uitkeringen. De so ciale diensten keren de bij stands-en de WW V-uitkerin gen uit. In een brief aan de Kamer heeft de Divosa aan dacht gevraagd voor de uit voeringsproblemen. Volgens Divosa-directeur drs A.C. van Vliet is het grootste probleem de wijziging die de Kamer per 1 januari heeft aangenomen in de mogelijkhe den van bijstandstrekkers om bij te verdienen. Van de bij verdiensten wordt een gerin ger deel vrij (een kwartje van elke gulden, nu nog 33 cent van elke gulden). De sociale diensten moeten dus meer bij verdiensten gaan inhouden op de uitkeringen, waartoe zij alle dossiers moeten doorlopen. Volgens Divosa vergt de uit voering van dergelijke wijzi gingen zeker drie maanden. Er zijn op het ogenblik in to taal zo'n 500.000 bijstandstrek kers, onder wie volgens Divo sa een groeiende agressiviteit valt te constateren omdat hun niet tijdig kan worden uitge legd op hoeveel geld zij recht hebben. TEGELBOETIEK 'T WINKELTJE wenst vrienden en bekenden prettige kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. GROTE KEUZE: plavuizen, wandtegéls, mozaïek, sanitair accessoires WITTE SINGEL 108 - LEIDEN Half dorp leeft van Nederlandse Unifillers Ver van huis vieren zo'n achthonderd Nederlandse militai ren het kerstfeest. Het zijn de mannen van het Nederland se Unifilbataljon in Libanon. Het halve dorp Haris, waar zij gelegerd zijn, leeft van hen. De soldaten zetten hun achttien dollar buitenlandvergoeding per dag grif om in patat, bier en radio's. Ze doen verder uitstekend werk voor de nooddruftige bevolking bij wie ze erg populair zijn. Onze verslaggever Homme Krol ging aan de vooravond van de feestdagen naar Zuid-Libanon en geeft op de voor pagina van onze bijlage Finale zijn indrukken weer van dit driedaags bezoek aan het Nederlandse Unifilgebied. Hij had er onder meer een gesprek met de oude en met de nieuwe commandant. De eerste, overste Geerlings, is ervan overtuigd dat „de hele Libanese bevolking Israël dankbaar is dat het de PLO eruit heeft geveegd". Zijn opvolger, overste Schenk, beschouwt het als een ramp, wanneer de Hollanders uit Haris moeten verdwijnen als op 19 januari het mandaat afloopt. Een vertrek van de Israëli's, een ab soluut wapenverbod voor Haddad en de zijnen en een wat krachtiger taakuitvoering voor Unifil ziet hij als dé garan tie om nog jarenlang goed werk te kunnen doen voor de Libanese bevolking. Verder in Finale: DDR tussen Luther en Lenin. Het tweede arti- 8 kei in een serie van m gjf H|(pM drie: Marxisten ontdek- 8 BB ken reformator. Land van herkomst trekt buitenlandse werknemer: duurzame uitkeringen aan terugkerenden. Boeiende expositie in Londen: Engelsen hebben nog steeds grote bewondering voor Sir Anthony van Dijck. Oud-profvoetballer Darius Dhlomo pleitbezorger van zwart Zuid-Afrika. Wim van Hanegem: „Rijvers eigenwijs". DEN HAAG Sneeuw en gladheid hebben vanmorgen voor heel wat problemen gezorgd voor de tienduizenden die met kerstvakantie zijn vertrokken. De doorgaande wegen waren re delijk goed berijdbaar, maar secundaire wegen en met name op en afritten waren door sneeuw en bevriezing glad. Veel ge meenten zijn bovendien zuinig bij de bestrijding van de glad heid. In het buurlanden zijn de doorgaande wegen nog goed berijd baar. Maar in de Alpen, in Oostenrijk en Zwitserland, moeten automobilisten rekening houden met gladde weggedeelten. De sneeuwval zou een belangrijk deel van de dag aanhouden, zo luidde vanmorgen de verwachting. Na de sneeuw volgt regen, die ook tijdens de Kerstdagen niet van de lucht zal zijn. De mid dagtemperatuur, vandaag nog rond twee graden, loopt morgen evenwel op tot rond acht graden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE 2e KERSTDAG VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur Stompwijk Crisispakket op VARA-kerst valt verkeerd HILVERSUM - Niet bij het hele VAR A-personeel viel het kerstpakket in goede aarde, dat men dezer dagen kreeg aangereikt. Met een opwek king de huidige bezuinigings crisis het hoofd te bieden werd een jutezak verstrekt met arti kelen als toiletpapier, dweil, een flesje azijn, een maaltje aardappelen, wasknijpers e.d. Dit was een bedenksel van de personeelscommissie. Sommi gen konden de grap waarde ren. Anderen raakten er zeer over ontstemd. Staa tssecretaris dineert met „Lekker Dier" Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdi jk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:IJ.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Alx>nnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. /n nc. Losse nummers u, o nhopige jingen tonde Jerlandse litein redden CORUNA [paanse mari- >et, sinds het horgen weer i is geworden, hopige pogin- I de kapitein ldden van het Irlandse htschip Care- |-8, dat gister- tijdens weer voor Spaanse Idwest-kust pe grond liep tweeën is bken. [Nederlandse tein, die ge- 1 is, zou zich |op een van akstukken het schip be- fen, die overi- volgens de fcrs elk mo- geheel on- I water kun- perd wijnen. fcren was de marine tirel in ge- hl de elf Ne- Kndse beman- sleden van te halen. lijn voor on tlek naar een ^nhuis ge- ht. De voort- pde pogin- de kapitein Aden misluk- toor de zware p. Gister- d, bij inval- i duisternis, iten de red- facties wor ses taakt. .599 ton me- Carebeka-8 ie rederij Ca- BV in lingen was rmorgen leeg ver- n uit La na op weg het nabijge- San Cipri- aar alumini- zou worden en. Over de tak van het den van het tast men in het duis- Meeuw vogelvrij DEN HAAG De kok- meeuw en de zilvermeeuw hoeven niet langer te wor den gerekend tot de be schermde vogelsoorten. Dat zegt de Natuurbe- schermingsraad in een ad vies aan minister Braks van landbouw en visserij. De Natuurbeschermings- raad vindt dat de twee vo gels vanaf 1 januari twee jaar lang uit het rijtje van beschermde soorten moe ten, omdat zij veel schade toebrengen aan de natuur en de landbouw. Ruim 1.200 gevangenen vrij in Zuid-Korea SEOEL De regering van Zuid- -Korea heeft vanochtend meer dan 1.200 gevangenen ter gele genheid van kerstmis amnestie verleend. Onder hen zijn zeven personen die in het proces tegen de inmid dels naar de Verenigde Staten vertrokken oppositieleider Kim Dae-Joeng wegens samenzwering tegen de regering tot gevangenis straffen waren veroordeeld. Vol gens de regering worden nu geen politieke gevangenen meer vast gehouden die veroordeeld waren voordat de huidige president, Tsjoen Doo Hwan, in maart 1981 werd beëdigd. Heroïnevangst ter waarde van half miljard PESHAWAR De Pakistaanse douane heeft na een vuurgevecht met smokke laars op de grens met Afghanistan een re cordvangst heroïne in beslag genomen. De bijna 400 kilo vertegenwoordigt een waar de van ruim een half miljard gulden. De heroïne was afkomstig uit Afghanistan en bestemd voor distributie in West-Europa of de VS. De Pakistaanse regering voert al enige maanden een campagne tegen de le vendige drugsmokkel tussen Afghanistan en Pakistan. Volgens westerse functiona rissen is het afgelopen jaar in Pakistan meer heroïne in beslag genomen dan in de rest van de wereld bij elkaar. Terechtstelling in VS uitgesteld ATLANTA Een rechter in het Amerikaanse Atlanta heeft de voor vanavond vast gestelde terechtstelling van een 23-jarige man uitgesteld. De man, Fred Davis, zou we gens moord op dë elektrische stoel moeten worden geëxecu teerd. Hij was dinsdag al overgebracht naar de doden- cel in de gevangenis van At lanta. De verdedigers van Da- vis hebben beroep tegen de executie aangetekend met het argument dat er fouten tij dens het proces zijn gemaakt. De rechter zal die klacht nu eerst onderzoeken. Appeloogst ruim helft groter DEN HAAG Het fruit- seizoen heeft dit jaar 490 miljoen kilo appels opgele verd. Dat is 51 procent meer dan in 1981. De op brengst aan peren is met 120 miljoen kilo negen procent hoger, aldus cijfers van het CBS. De hogere opbrengsten worden toe geschreven aan de grotere produktie per areaal. Vol gens het ministerie is 440 miljoen kilo appels ge schikt voor de handel. Bij de peren geldt dat voor 105 miljoen kilo. In onze laatste advertenties berichtten wij u over onze grootse plannen voor de maand december. De verkoop van Opeis en OK-inruilwagens loopt fantastisch. Maar om de stap voor u nog gemakkelijker te maken zijn wij bij de aankoop van een occasion met een OK-garantiebewijs extra gul met de inruilwaarde van uw huidige auto. Voor diegenen die een nieuwe Opel willen kopen: let even op de volgende „tijdelijke" aanbiedingen. Kadett Ekonoom f14.999,-, af fabriek. Ascona Special 4-deurs. 1.6 S, van f25.310,- voor f23.445,—, incl. afleveringskosten, tectyl en ML Kadett Flash, incl. diverse accessoires, nu voor f 18.191,-, ind. afleveringskosten, tectyl en ML Kadett Flair Sport alleen bij het Motorhuis verkrijgbaar, f19.995,-, ind. afleveringskosten, tectyl en ML Opel Rekord 2.0 S. 4-deurs, ind. diverse accessoires, type 1982, van f27.287,-, nu voor f24.000,-, ind. afleveringskosten, tectyl en ML Ook de Mantal 983 staat nu bij ons In de show room, vanaff23.130,-, incl. afleveringskosten, tectyl en ML Op al deze auto's gelden natuurlijk ook onze fasanerende inruilprijzen voor uw huidige auto. Het Motorhuis, in december alle dagen geopend voor mensen die 'n nieuwe Opel of een OK-inruilwagen willen kopen en weinig willen betalen. irs I® Vondellaan 80,2300 AA Leiden. Tel. (071) 76 93 13. Ambachtsweg 1,2222 AH KatwijkTel. (01718)2 92 03. Koningin Julianalaan 46, 2251 EA Voorschoten. Tel. (01717) 22 36/25 59. Voor nog meer informatie over Opel kunt u verderop in dit blad terecht UTRECHT De actie groep „Lekker Dier" heeft gisteravond in Utrecht staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij en diens echtge note een kerstdiner aan geboden. Aan de dis zaten ook kippen, geiten en kal veren aan. Mensen en die ren kregen een vegetari sche maaltijd voorgescho teld. De actievoerders hadden een appeltje met de staatssecretaris te schillen ómdat een aantal al jaren jaren oude beloftes van zijn ministerie met betrekking tot het welzijn van de dieren in de agrarische industrie, nog altijd niet is ingelost. Zo wees secretaris Wim de Kok van „Lekker Dier" Ploeg erop, dat al in 1975 een ambte lijke commissie heeft uitge sproken dat het batterijsys teem bij kippenfokkerijen niet zou mogen worden uitgebreid. Inmiddels is juist in de tussen liggende jaren het percentage opfokkippen dat in batterijen wordt gehouden opgelopen van minder dan de helft tot ruim 80 procent. De actiegroep protesteerde voorts tegen het feit dat jaar lijks 48 miljoen eendagshaan- tjes door verdrinking of ver stikking om het leven worden gebracht, terwijl al in 1971 een methode is ontwikkeld om de kuikens humaan te doden. Staatssecretaris Ploeg zegde toe dat hij waar nodig onder zoek zou laten verrichten naar de verbetering van het dieren welzijn, maar legde er de na druk op dat de economische belangen van de agrariërs daarbij niet uit het mogen worden verloren. Rook uit het hotel naast het kraakpand, nadat een van de krakers een traangasgranaat had onderschept en naar binnen had geworpen. lend publiek raakte hierbij be trokken. De 64-jarige hotelhouder en ei genaar van het kraakpand, H. van V., die 's ochtends met een geweer op de krakers schoot zal poging tot doodslag, ver nieling en illegaal vuurwapen bezit ten laste worden gelegd. Hierbij raakte een 32-jarige man aan zijn rechterbeen ge wond. De demonstratie was gericht tegen de zogenaamde „Hui- denstraattruc", een juridische methode om krakers uit pan den te zetten. Bij deze metho de spant de koper van een pand met diens medeweten een procedure aan tegen de verkoper om het pand leeg op geleverd te krijgen. De ontrui ming gisteren, was op die ma nier tot stand gekomen. Bij de ontruiming van het pand werd geen ME ingezet. Politieagenten, met pistool en gummiknuppel, drongen via het dak het huis binnen, en zetten de dertien krakers, zon der proces verbaal, buiten de deur. De daarop volgende stormloop van verzamelde de monstranten werd de agenten bijna te veel. Uit beleidsover- AMSTERDAM Demon stranten hebben in Am sterdam gisteravond uit protest tegen de ontrui ming, 's ochtends, van het kraakpand aan de Von delstraat, een spoor van vernielingen achtergela ten. Bij verschillende ban ken en het stadhuis gin gen ruiten aan diggelen. De mobiele eenheid werd lang achter de hand ge houden; verzoeken om in zet van de ME 's ochtends door in het nauw gebrach te agenten, werden door het hoofdbureau uit be leidsoverwegingen, niet gehonoreerd. Het ging gisteravond aanvan kelijk om een groep van 300 tot 400 demonstranten. Nadat ongeveer 150 man ME tegen de groep demonstranten hard was opgetreden, slonk de groep tot een man of honderd en werd het omstreeks half elf wat rustiger. Hierbij bleef de ME niet in linie, maar achter volgde in kleine groepjes de demonstranten. Ook winke- wegingen werd een noodsig naal aan het hoofdbureau om hulp van de ME genegeerd. Ook een verzoek van commis saris Toorenaar, die de situatie ter plaatse bekeek, mocht niet baten. De agenten wisten de demonstranten vervolgens te verspreiden met traangasgra naten. Ook het naast het kraakpand gelegen hotel werd door de krakers bekogeld. Een van de traangasgranaten werd door een kraker met een gasmas ker, door een raam naar bin nen geworpen. De hotelhouder beweert verschillende malen telefonisch bij de politie tever geefs om hulp te hebben ge vraagd, alvorens het recht in eigen hand te nemen. In zijn woede zou hij zijn jachtgeweer hebben gepakt en vanaf het balkon naar zijn zeggen 4 a 5 maal niet gericht geschoten. Aanwezige hotelgasten die tot na 1 januari hadden geboekt zouden hals over kop zijn ver trokken. De schade, die de de monstranten aan het hotel van Van V. hebben aangericht, be draagt volgens een politie woordvoerder ongeveer 10.000 gulden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1